Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 28 ožu 2024, 10:24.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 175 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM 
Autor/ica Poruka
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
magwin je napisao/la:


kolega,možeš me uvjeravati šta god želiš.sve govorim iz vlastitog iskustva.ne svrstavam se u "kataloške tipove" i ne laprdam gluposti.govorim samo ono šta sam testirao.

isto kao šta špekula 15 grama 14mm čistog olova iz moje garavuše na c.b.u panj ulazi skoru duplo dublje od 8x57 fmj a kataloški ima manje joula..

Jolly naravno sa tradicionalnim.to bi onda bio lov i to bi mi mislim bila najveća želja.ovo sa čahurom itd. ništa nije u prednosti.samo je kompliciranije.kad je špekula u krpici to joj je odlična vodilica i može se naložiti skoro kao 8x57 u brzini tako da ne dolazi do taljenja olova ali...nema joula..
napravio sam elaboraciju kroz chrony.tu je negdje na forumu..


Kolega probojnost zavisi od brzine,tipa zrna tj nacina na koji se rasporedjuju Jouli.Strela dugo zadrzava energiju prvenstveno zbog velikog BALISTICKOG KOEFICIENTA koji imaju svi relativno teski i dugi projektili,isto pravilo vrijedi i kod vatrenog oruzja,svako zrno ima B.C i sto je on manji,deficit brzine odnosno energije sa povecanjem daljine je veci.
Jouli su najvazniji ali sve zavisi od nacina na koji ih usmjeris.Kada se metak nebi deformirao i bio citav od celika strela se nebi mogla ni pribliziti toj probojnosti jer nema puno Joula ali zbog male brzine bi u vodi ili pjesku.
8X57 ne probija puno sa lovackim zrnom koje ima meki vrh i tvrdu bazu i konstruirano je da formira veliku gljivu u sirinu,sa vojnim steel core cak i duplo slabiji 7,62x39 probija stablo debljine 50cm kao sir,govorim iz iskustva.
Voda i pjesak su druga prica,posebno pijesak u koji sam pucao sa pancirnim zrnima i ostaju samo na povrsini(ista ta zrna probijaju prednjicu bloka motora) a tako otprilike i funkcionira pancirka.

Evo primjera pucanja u vodu.

Najdublje je prodrlo sporo olovno zrno od puske na crni barut a skoro najmanje 50 BMG.
Pistolj 9 Para ili sacmarica prodire u vodu duble nego 50 BMG sa pancirnim zrnom a to zrno inace probije 2 metra naslaganih balvana.
Ali praznjenje energije je toliko veliko na cilju(vodi) da se 223 ili 50 bmg FMJ i pancirno zrno od celika potpuno raspadne na komade pri udaru u vodu.
https://www.youtube.com/watch?v=v1uaLWAZXfk

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


12 tra 2014, 14:13
Profil Web stranica
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Evo za što je Luk i strijela prikladna...

http://www.slobodnadalmacija.hr/Split-% ... fault.aspx

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


12 tra 2014, 21:47
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
pa dalje:

http://www.slobodnadalmacija.hr/Dalmaci ... fault.aspx

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


12 tra 2014, 21:53
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 26 pro 2012, 12:35
Postovi: 834
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Nema se tu što reći. Tvoj potpis govori sve!


13 tra 2014, 01:44
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Hawk,nikad ne osudjujem neko oruzje,krivolov je u glavama ljudi i krivolovci love i sa zamkama i puskama,lukovi i mk su im dragi jer su tihi ali krivolovci love i sa sacmaricama i karabinima.
Jedino sto ja dovodim u pitanje je brzina smrti npr svinje ili srne koja je pogodjena lukom jer svako oruzje ako nije bas zracnica ili pracka ih je sposobno ubiti,od 22lr i luka,preko pistolja do sacmarica i karabina sve to ce ubiti svinju koja ugiba u nekom periodu nakon pogotka ali selekcija oruzja za adekvatan brz i precizan odstrel je nesto drugo.

O tome je rasprava,naravno misljenja su nam razlicita.Moje iskustvo sa lovom lukom ili pistoljem npr je samo preko you tube-a i prema onome sto sam vidio smrt je spora i to je to.Mozda grijesim naravno.A i luk i najslabiji pistolj ubijaju bez problema sve sto je u nasim lovistima.

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


13 tra 2014, 09:11
Profil Web stranica
Brigadir
Brigadir
Avatar

Pridružen/a: 21 pro 2009, 18:15
Postovi: 4074
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Uvijek se nađe budala.....no ....to su pojedinačni izolirani slučajevi....nadam se!!

_________________
Ne pij dok voziš - mogao bi proliti!!.....


13 tra 2014, 14:51
Profil
Pozornik
Pozornik
Avatar

Pridružen/a: 19 lis 2010, 13:13
Postovi: 35
Lokacija: Rijeka
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Evo me moji pistoljerosi nakon dužeg vremena imao sam posla oko legalizacije lova lukom i kako sam obećao ali sa nešto vremenskom razlikom kako sam mislio da bude. Sada je to pitanje mjeseci ili dana, ali vidim još se raspravljalo o tome i šta je najgore PONAVLJAM PO NEZNAM KOJI PUTA " O TOME RASPRAVU VODE ONI KOJI NEZNAJU NI KAKO LUK IZGLEDA".
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 134&type=1, Na ovoj poveznici možete vidjeti novi prijedlog zakona.
Pozdrav!


07 lip 2015, 18:26
Profil
Pozornik
Pozornik
Avatar

Pridružen/a: 19 lis 2010, 13:13
Postovi: 35
Lokacija: Rijeka
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Zaboravio sam reći da ako ste čitali komentare uduga za zaštitu životinja koji imaju isto tako krvavih komentara kao ovdje neki koji su" dobri poznavaoci tematike" od kojih je jeda pa kaže : lovci lukom će biti opasni kada budu u šumi jer dobiješ strelicu u glavu a nisi nisi niti čuo, a zno metka?????
Kako smo jadni! Samo neznamo još !


07 lip 2015, 18:35
Profil
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 04 lis 2008, 14:57
Postovi: 50
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Slažem se s PSE prikom u više stvari.Prvo mislim da netko tko je spreman kako premijer kaže "pljunuti"preko tisuću ojra za opremu za lov lukom i tek onda vježbati kako prići divljači,pentrati se po stablima i koješta sličnoga,neće to sve raditi u svrhu krivolova.Najlakše bi bilo natezati kojekakve sajle na stazama među međama"suhozidovima"-kuda idu divlje svinje i uvjek će neka uletiti,ili kupiti ono malo slovensko sranje MGV s prigušivačem ako još gdje ima i eto mesa.Ovo su ljudi entuzijasti i mislim da ih treba podržati jer su izabrali lov lukom koji je i teži i neizvjesniji od lova puškom.I još je jedna stvar istinita,o tome odlučuju stvarno ljudi koji nemaju pojma o tome,ali u ovoj zemlji je sve tako pa zašto ne bi bilo i to kad malo bolje razmislimo.Eto od mene imaju podršku i neka strijele napokon polete.... :A25:


09 lip 2015, 22:18
Profil
Razvodnik
Razvodnik
Avatar

Pridružen/a: 18 lis 2009, 14:09
Postovi: 188
Lokacija: Sisak
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
isto tako je i sa oružjem na crni barut.ameri s tim love cijelu fgodinu i usavršili su suvremene takve puške.
ako ćemo realno s čim su potučeni svi bizonu u USA???...

_________________
u šumi je puno bolje organizirana civilizacija


10 lip 2015, 18:39
Profil
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 04 lis 2008, 14:57
Postovi: 50
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
magwin je napisao/la:
isto tako je i sa oružjem na crni barut.ameri s tim love cijelu fgodinu i usavršili su suvremene takve puške.
ako ćemo realno s čim su potučeni svi bizonu u USA???...


I oružje na crni barut treba uvesti,i samostrijele,ma sve što je dovoljno jako za odstrijel divljači.Naravno u slučaju krivolova kazne moraju biti takve da taj koji bi i pomislio na nešto takvoga promisli doooobro .
A za bizone mislim da su već bili u štosu 45-70 i 90 i 120,da sad ne guglam...Naravno da je neki Hawken u kalibru 0,50 što se punio na usta cijevi bio dovoljan i za bizone i grizlije.Pa kad bolje čovjek promisli nema razloga zašto se sva visoka divljač ne bi lovila zrnom iz lov.puške s glatkom cijevi.Energije ima ali treba se ograničiti na pristojnu udaljenost i to je to.


10 lip 2015, 21:59
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Sto je sve dovoljno za odstrel divljaci vise je glupa rasprava, jer to je relativan pojam i radi se o pokusajima i postocima divljaci koju prosjecan lovac moze ,pogoditi,zaustaviti u svojoj blizini,pronaci...tj odstrijeliti uspjesno sa odredjenim oruzjem a kriteriji mogu biti i da bude top 155mm potreban za siguran odstrel divljaci a po nekim kriterijima za neku divljac dobra je i pracka.Svi mi imamo zelje ali zakon kako kaze, tako ce biti, i to je to.Ako dopusti lov lukom,lovit ce se lukom i gotova prica,ako ne,nece ;)

Ja bih naj vise volio loviti pistoljem i argumenti su isti kao i za luk,crni barut...... i bilo sto drugo,ali ne smijem i gotovo,necu sad godinama cmizdriti zbog toga, a treba mozda pogledati i drugu stranu medalje,ranjene divljaci i ovako ima previse,to znaju svi koji idu u lov.Zasto ne crni barut,zasto ne prigusivaci na puskama kako kod engleza npr,zasto ne zracna puska,zasto ne malokalibarsko oruzje(na nesto jestivo od sitne divljaci a ne samo na stetocine).Zato sto je kod nas zakon takav i tocka,drugog razloga nema.

Imam jednu stranicu na fb gdje su zaljubljenici u mali 17 hmr kalibar.Svaki dan svijeze slike odstrijeljenih, ne samo zeceva, nego svinja na 120-130 yardi sa tim malim 4,5mm kalibrom na rubno paljenje i to odstrijele ljudi po 3 svinje za noc sa tim 4,5mm puskicama ,kad bi vidjeli nebi vjerovali sto taj mali kalibar moze uciniti cak i svinji, i to na toliku daljinu ,i to love sa prigusivacima,ali u nas ne moze jer je manja granica tolerancije zakona na vjerovatnost padanja divljaci sto blize mjestu odstrela, sa sto manjom mogucnosti ranjavanja ili promasaja,i zakon je takav kakav je, i gotova prica.

Ako zakon prodje,ljubiteljima oruzja na tetivu,dobra kob :)

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


11 lip 2015, 01:41
Profil Web stranica
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 24 kol 2008, 17:30
Postovi: 372
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Tko uspje uloviti srnu ili vepra sa lukom i strijelom u Hr , treba ga odmah odlikovati :D jedno je prica lovacka , a drugo stvarnost , efektni domet ako te ne osijeti divljac je 30 m :mrgreen: :geek: :mrgreen:
Vani kupuju posebnu odjecu sa srebrenim nitima da dode do ionizacije i prikrivamja mirisa , a da ne pricamo koliko su veprovi u hr opasniji i veći :mrgreen: :mrgreen:

A da ne pricamo o tome da bas novo zainteresiranih za lov puskom vise pa i nema, rijetko se vidi više mladeg lovca ispod 40 godina u lovackim drusvima, podmladak izumro skoro !

Ne vjerujem da ce " penzioneri" baš navaliti na lukove i strijele :mrgreen:


11 lip 2015, 19:54
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
fricky je napisao/la:
Tko uspje uloviti srnu ili vepra sa lukom i strijelom u Hr , treba ga odmah odlikovati :D jedno je prica lovacka , a drugo stvarnost , efektni domet ako te ne osijeti divljac je 30 m :mrgreen: :geek: :mrgreen:
Vani kupuju posebnu odjecu sa srebrenim nitima da dode do ionizacije i prikrivamja mirisa , a da ne pricamo koliko su veprovi u hr opasniji i veći

To znaju svi koji idu na ceku na veprove sa sacmaricom.Cak i sa njom taj lov je kao dobitak na lotu i odstrele ga samo mastori i to sa dosta srece, a sa lukom ,e to je lovcina.Europski vepar samac sa 30m daljine procita i misli :mrgreen: ,naj jaci njuh u zivotinjskom svijetu koji trag nanjusi i nakon 15 dana i na najmanji zvuk ili nesto sumnjivo,samo nestane.Vidjeti ga i docekati na daljinu do 30m je velika, velika rijetkost.Vecina tih odstrela veprova je docekom sa karabinom na mjesecini na 100m daljine i vise, a na blizu obicno stradaju neiskusna nazimad iz krda, ili krmace koje vode krdo a oni se po etici bas i ne love i puno ih je lakse odstrijeliti.

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


12 lip 2015, 13:55
Profil Web stranica
Razvodnik
Razvodnik
Avatar

Pridružen/a: 08 ožu 2010, 16:39
Postovi: 98
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Očito je lov lukom u Gregorovoj organizaciji na otoku Plavniku legalan slika

https://www.youtube.com/watch?v=pqCk-tTaSw4


16 srp 2016, 09:18
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 175 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan