Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 15 svi 2024, 01:34.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 175 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Sljedeća
LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM 
Autor/ica Poruka
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 22 svi 2011, 21:40
Postovi: 12
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Opet bih se vratio lovu lukom, ne može svatko otići u takav lov, potrebna je velika vještina, ja ni ne pokušavam trebam još vremena i brdo treninga ali i onda će to biti 3D. Zato lovci vatrenim oružjem, nemoguće je istrijebiti divljač ovim načinom. U RH postoji možda 50(?) ljudi koji mogu kvalitetno loviti ovim načinom (i to pod velikim upitnikom). Nije isto pucati mete i loviti. Postoji nekoliko trenera koje lov jednostavno ne zanima (bave se natjecanjima) nemaju vremena za lov, tako da takva argumentacija pada u vodu. Pitanje opreme, rijetka u HR okvirima, teško se nabavlja, praktički nema prave trgovine. Nemojte se ljutiti na nas sve, svatko ima pravo na mišljenje argumenti za i protiv postoje samo je pitanje kako mi to posložimo.


Zadnja izmjena: Mike_Torello; 31 svi 2011, 00:00; ukupno mijenjano 1 put/a.

popravljen pravopis radi lakseg citanja...



30 svi 2011, 16:31
Profil
Civil
Civil
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 00:15
Postovi: 1
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Gdje točno piše da je zabranjen lov samostrelom?

Znam da je prema Zakonu o oružju dopušteno posjedovati samostrel bez dozvole.
Sad, npr. da li bih smio ubiti samostrelom npr. tvora, lisicu, kobca, fazana koji bi se našli u mojoj bašti ili izvan jedno do 300 metara?

Molim da mi netko odgovori.


24 vel 2012, 01:00
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 02 ožu 2010, 23:52
Postovi: 179
Lokacija: Trogir
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Zabranjeno je Zakonom o lovu, clanak 64, ali je istim clankom ostavljena mogucnost da se posebnim propisom to i dozvoli.
Koliko znam nema takvog propisa.


24 vel 2012, 03:19
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
PSE je napisao/la:
Punto, nisam ni sumljao da NISI streličar , ali nas malo ima !
Htio bi čuti kritike onih koji imaju argumente zašto ne lov lukom, ali argumente a ne pljuvačinu bez ikakva smisla ! :A03:


Strpljivo čitam temu od početka i suzdržavan se komentara. Očekiva san da će se pokriti svi aspekti ali nisu, pa ću se i ja ubaciti. Dugo godina san lovac, iman luk i strijele, iako nikada nisan ni pomoslija loviti s lukom, baš zbog toga što mislin da se s time nebi tribalo loviti.

Luk JE izmišljen za lov, ALI u doba dok nije bila izmišljena puška, dok je lovine bilo na sve strane, dok lovačka etika nije postojala i dok su ljudi lukove radili od materijala koje su tada imali, a radili ih svojin rukama. I to je tada bilo u redu.

Sada, kad postoje puške, i ne tako skupe, jednostavno ne znan zašto bi neko doša na ideju kupovati lokove od 3500 Eura, od compaund materijala, za koloturama i sajlama, sa optičkin napravama i ko zna čime još, a za koristiti ih u lovu ??? Ogradjujem se, streličarima - svaka čast...to je druga priča i ja streličarstvo nikada nebi brka sa lovon.

Evo jedan razlog koji meni pada na pamet:
Kupija san pušku i pošao u lov, ali mi ne ide. Drugi lovci imaju odstrel, trofeje, meso, pa i priče i slike, a ja neman ništa, jednostavno mi ne ide...E sada, čuja san da postoje lukovi i samostreli, a niko s njima ne lovi...pa što, još bolje...ja ću provati s time...možda nešto i odstrelin, a možda i ne, ali ako ništa drugo, ja san priko noći od najlošijeg lovca s puškon, posta jedini (najbolji) lovac s lukon i strijelon, ja san sada "vitez" ili što sve još ne ??? i iman svoje priče, koje drugi nemaju.

To ti je nešto ka ovo: Australija je godinama tila postići nesto u košarci i nikada ih nije išlo. Onda su za Olipmijske igre, koje su se igrale u Australiji, kao domaćini, i igre ubacili novu igru "netball" i, zamisli, dobili zlatnu medalju :roll:
Isto tako u Zadru je svojevrimeno osnovan Baseball Club i čin su se osnovali bili su prvaci države, jer su bili jedini :roll:

Pazite, nije namjera pljuvati ili provocirati, volija bi konstruktivne komentare i u ovon smjeru... :A25:

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


24 vel 2012, 11:26
Profil
Skupnik
Skupnik

Pridružen/a: 19 ožu 2011, 19:58
Postovi: 272
Lokacija: Split/Zagreb
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
punto je napisao/la:
Opet bih se vratio lovu lukom, ne može svatko otići u takav lov, potrebna je velika vještina, ja ni ne pokušavam trebam još vremena i brdo treninga ali i onda će to biti 3D. Zato lovci vatrenim oružjem, nemoguće je istrijebiti divljač ovim načinom. U RH postoji možda 50(?) ljudi koji mogu kvalitetno loviti ovim načinom (i to pod velikim upitnikom). Nije isto pucati mete i loviti. Postoji nekoliko trenera koje lov jednostavno ne zanima (bave se natjecanjima) nemaju vremena za lov, tako da takva argumentacija pada u vodu. Pitanje opreme, rijetka u HR okvirima, teško se nabavlja, praktički nema prave trgovine. Nemojte se ljutiti na nas sve, svatko ima pravo na mišljenje argumenti za i protiv postoje samo je pitanje kako mi to posložimo.


slažen se da za to treba puno treninga i vještine,ali kad bi lov lukom postao legaliziran nebi samo vas 50 islo u lov,isli bi i oni koji su kupili luk i ne mogu na 20m bačvu pogodit.Neznam stavljate samo videa lov medvjeda i jelena,a di su one nadobudne budale šta love kuniće i ptice.
puno puta san pogodia divlju svinju koja bi ranjena krenila prema meni ili prema drugim lovcima,tu ti luk nebi pomoga,rasparala bi te kao list papira.


24 vel 2012, 12:41
Profil
Skupnik
Skupnik

Pridružen/a: 19 ožu 2011, 19:58
Postovi: 272
Lokacija: Split/Zagreb
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
http://www.youtube.com/watch?v=wt9pUraM ... re=related
evo ode možemo vidit kakvi su to pogodci i kako divljač pada odma


24 vel 2012, 12:50
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Evo malo lov na jelena sa zračnon puškon...???

http://www.youtube.com/watch?v=RcEUALgFdac

Ameri to rade, a oni znaju najbolje...
Zašto to nebi i mi radili ???
Zašto ne zabraniti prave puške ???
Oćemo li sada od ovoga raditi pravila, ili ćemo to nazvati onako zaslužuje: Obična idiotarija bez presedana, koja se nebi smila dogadjati :A24:

Znan da zračna nema veze sa lukon, ali vučen paralele u smislu izbora oružja za lov...i prakse drugih kultura...
Ogradjujen se, i ja iman zračnu pušku i neman ništa protiv zračnica :A25:

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


24 vel 2012, 13:11
Profil
Skupnik
Skupnik

Pridružen/a: 19 ožu 2011, 19:58
Postovi: 272
Lokacija: Split/Zagreb
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Ma ameri su najobicnije palamudonje, sve šta ne valja od njih je poteklo.
Nebi ovako otrča da je iz karabina puca


24 vel 2012, 13:37
Profil
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Avatar

Pridružen/a: 04 tra 2008, 19:52
Postovi: 1772
Lokacija: Čakovec
Post LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Cemu ogranicenja uopce, divljac mora pasti da li od strijele ili kamena, mislim da je svejedno.

_________________
武士道

Ognjem i mačem.


24 vel 2012, 22:25
Profil
Pozornik
Pozornik
Avatar

Pridružen/a: 19 lis 2010, 13:13
Postovi: 35
Lokacija: Rijeka
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Pozdrav !
Evo nakon mnogo lobiranja i uvjeravanja zašto loviti i lukom prošlo je više od 7 godina.
Danas mogu reći još malo koji mjesec dana dijeli nas od donošenja zakona lova lukom i strijelom ( ne samostrelom ).
Udruga "Bowhunter" koja je započela kampanju zajedno sa HLS koje sam osnivač konačno je privela projekat kraju.
Tako da skoro od prilike od 7 mj imati ćemo legalan lov likom i strijelom.
Pozdrav svim sadašnjim i budućim bowhunters!

PSE !
Pozdrav ! :lol: :D


03 tra 2014, 09:25
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
dobro... evo sad i pitanje...
a zašto ne i samostrelom...???

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


03 tra 2014, 09:51
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6763
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Obzirom da imas predznanja vezano za regulativu, evo jos jednog pitanja:
Da li ce biti dozvoljeno samo u zatvorenim lovistima, ili se odnosi na sva lovista u HR?

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


03 tra 2014, 10:09
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Original_G je napisao/la:
Cemu ogranicenja uopce, divljac mora pasti da li od strijele ili kamena, mislim da je svejedno.

pa pogledaj malo srnr koje mjesecima šeću šumom sa sterlicom u vratu...
divljač mora pasti... u tome i je poanta... od strelice teško da može pasti isti dan...

Zato su propisani kalibri za različite bio mase divljači i zato se strogo razlikuju lovačka zrna od vojničkih, čak i u istim kalibrima.

Dakle, vojnička zrna su FMJ šiljci, kojima je cilj onesposobiti vojnika, samo ga probušiti, izbaciti iz stroja i dati mu šansu da ga
se dovede kirurgu koji će ga zakrpati.
Energija ovakvog zrna ne igra neku veliku ulogu, jer ta energija ode u brijeg ili stablo, nakon što je probušila vojnika
i tamo napravi puno veću štetu nego u samom tijelu.

Lovačka zrna su konstruirana tako da svu svoju energiju ostave u tijelu divljači, a ta energija bi trebala biti dovoljna za
prouzrokovati hidrodinamički šok od kojega bi divljač trebala biti mrtva prije nego što pane za tlo.
Ne kažem da je uvijek tako, ali to bi bila ideja iza propisanih kalibara i zrna.

E sada... od koje to strelice recimo vepar od 200 Kg, ili medo, pada u vatri...???
Nemojmo sada o onim strelicama kojima Rambo ruši helikoptere... :roll:

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


03 tra 2014, 10:13
Profil
Pozornik
Pozornik
Avatar

Pridružen/a: 19 lis 2010, 13:13
Postovi: 35
Lokacija: Rijeka
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Evo ovako !
Za neke je taj sada već zakon sasvim normalan a neke sjedi i plaći.
Da već vidim velikog neznanja i pokušaja uspoređivanja sa šiljcima. To nema veze sa time . Uvijek dolazi do nepotrebne polemike i onih koji raspravljaju o tome iz još jednom NEZNANJA i svojih predrasuda.
Napravljene su studije u Danskoj i Sjevernoj Americi pa se dokazalo da se ništa manje divljač ne ranjava nego sa puškom.
Da ne polemiziram .
-Zašto ne samostrelom, pa zato jer je tehnika ista pušci jedino ih povezuje strijela, ali nema nikakove sličnosti u načinu lova. Iz samostrrela se može loviti kao is puške bez ikakovog treninga. Dok sa lukom treba viježbe svaki tjedan.
-Lov će biti u otvorenom lovištu kao i drugdije u svijetu.
Lov strijelom nije šiljak već umijesto špica tzv. za metno streličarstvo ili šilka koriste se noževi. Strijela ne ubija odnosno usmrćuje divljač udarnom energijom nego prenetracijom ( koja je veća nego kod magnum kalibara )
Dali pada u vatri, ne pada ni puščanim kalibrom sve u vatri već manji postotak! Odnosno ako od nastrela strijelom pa do uginuća kod pravilnog pogotka divljač odlazi od 40-100 m jeli to u vatri ?


03 tra 2014, 10:47
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6763
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Pitam jer nisam upucen u problematiku:

Da li ce postojati kakvi zakonski preduvjeti za obavljanje lova lukom i strijelom, na primjer:

Dokazan zadovoljavajuci nivo vjestine i preciznosti, kod lovca s lukom i strijelom.
Polaganje lovackog ispita?
Minimalna snaga oruzja i koja?
Tehnicki zahtjevi za luk i za strijelu?
I slicno?

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


03 tra 2014, 10:56
Profil
Pozornik
Pozornik
Avatar

Pridružen/a: 19 lis 2010, 13:13
Postovi: 35
Lokacija: Rijeka
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Ovo još neke razlike zašto lukom loviti je posebno.
Da bi bio pravi lovac lukom moraš biti u treningu jer nemožeš izvući luk, pa tako ni ispaliti strijelu.
Pogledaj link:
http://www.hoyt.com/videos/index.php?c= ... 4f63c12365


Privitak/ci:
Opaska: Ovo je moja slika sa takmičenja!
3D Novi Marof 2010.jpg
3D Novi Marof 2010.jpg [ 154.18 KIB | Pogledano 24668 put/a. ]
03 tra 2014, 11:02
Profil
Pozornik
Pozornik
Avatar

Pridružen/a: 19 lis 2010, 13:13
Postovi: 35
Lokacija: Rijeka
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
jolly je napisao/la:
Pitam jer nisam upucen u problematiku:

Da li ce postojati kakvi zakonski preduvjeti za obavljanje lova lukom i strijelom, na primjer:

Dokazan zadovoljavajuci nivo vjestine i preciznosti, kod lovca s lukom i strijelom.
Polaganje lovackog ispita?
Minimalna snaga oruzja i koja?
Tehnicki zahtjevi za luk i za strijelu?
I slicno?


Da ! Sve šta si naveo kao da si ti radio pravilnik umjesto mene i mojih kolega. Da za sve to će biti propisana pravila igre, ali kada dođe do toga biti ćete obaviješteni zakonskim putem.


03 tra 2014, 11:06
Profil
Pozornik
Pozornik
Avatar

Pridružen/a: 19 lis 2010, 13:13
Postovi: 35
Lokacija: Rijeka
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Neznam dali sam rekao da sam lovac od 1995 godine i lovim cal.338 Win Mag.
Tek toliko!


03 tra 2014, 11:09
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 05 pro 2010, 21:19
Postovi: 156
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Ja neznam zašto ti ne loviš uopće golim rukama s obzirom na sliku. :D


03 tra 2014, 11:12
Profil
Pozornik
Pozornik
Avatar

Pridružen/a: 19 lis 2010, 13:13
Postovi: 35
Lokacija: Rijeka
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
John Moses je napisao/la:
Ja neznam zašto ti ne loviš uopće golim rukama s obzirom na sliku. :D


Pa razmišljam i o toj mogućnosti !


03 tra 2014, 11:17
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 175 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan