Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 28 ožu 2024, 10:52.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 
PITANJE 
Autor/ica Poruka
Civil
Civil

Pridružen/a: 19 pro 2013, 22:10
Postovi: 6
Post PITANJE
Molim administratora da uvaži ispriku ako pišem u krivoj kategoriji i da premjesti temu po potrebi. Hvala.

Pozdrav.

Pitanje glasi : Dali vlasnik oružja, sa oružanim listom za držanje i nošenje oružja ( osobna sigurnost ) smije unositi oružje u krug vojarne. Oružje se ne bi koristilo ni u jednu svrhu obavljanja službe u OSRH ( koje su propisane zakonom " O službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske ", članak 18. ) nego isključivo u svrhu osobne sigurnosti nakon radnog vremena, odnosno izvan kruga vojarne.

Nadam se da sam bio dovoljno jasan.

Ovo pitanje nije riješeno ni " Zakonom o Oružju " ni u "Zakonu o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske".

U " Zakonu o Oružju " članak 29. stoji da, " Građani su dužni pridržavati se pravila javno istaknutih zabrana o unošenju oružja u određene prostore ili prostorije. "

Dali je krug MORH-a, jedno od tih prostija nije definirano, jer se smatra da su istaknute zabrane vidljivo označena mjesta za oznakom zabrane oružja.

Pitanje je postavljeno na molbu jednog pripadnika OSRH.

Unaprijed hvala.

EDIT : Naravno, uzmimo u obzir da je dozvolu izdalo nadležno tijelo MUP-a ( uz koju je MORH-a dao potvrdu da je dotični sposoban za rukovanje oružjem i psihofizički zdrav za držanje i nošenje oružja), a ovlasti unutar kruga MORH-a MUP nema, nego Vojna Policija.


25 svi 2014, 12:30
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: PITANJE
Pa ako si djelatnik OS onda se na tebe odnose zakoni OS RH ...

_________________
Nemoguće je Nemoguće


25 svi 2014, 13:30
Profil
Civil
Civil

Pridružen/a: 19 pro 2013, 22:10
Postovi: 6
Post Re: PITANJE
Ali ja to oruzje nisam dobio na temelju zakona o službi u OSRH nego na temelju zakona o oruzju, ali olakotna okolnost mi je bila ( govorim u ime kolege, i ja sam vlasnik oruzja ali pitanje postavlja on ) sto sam pripadnik OSRH... Ali pitanje glasi, dali se to oruzje, napominjem dobiveno u MUP-u civilnim putem smije unositi u prostore, odnosno vojarnu MORH-a odnosno OSRH-a....


25 svi 2014, 13:59
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: PITANJE
Drugim rijecima pitanje glasi:
Da li djelatna vojna osoba moze staviti privatni registrirani pistolj ispod jakne (ili uniforme), i nosit ga po vojarni bez da iko to zna, a unutar jurisdickije zapovjednistva vojarne - a istovremeno to nije pokriveno niti jednim zakonom?

Tada bi po meni to bilo stvar pismenog odobrenja zapovjednistva.

(pa ako dobije odobrenje onda ga moze nositi i vidljivog na pojasu)

U organiziranoj vojsci oruzje se duzi, kao i streljivo i u svakom trenutku bi se trebalo znati tko sto od oruzja ima, pa bi nekako trebalo postupati u skladu sa tom idejom i kao i sa svojom savjesti.

Ovjde je savjest kljucna rijec, jer meni recimo ne pada napamet registrirani sportski pistolj nosati prikriven po gradu. Cemu? A to mi i savjest govori na isti nacin.

Po meni, traziti pismeno dopustenje zapovjenistva za nosenje privatnog oruzja u krugu kasarne- ne bi trebalo biti krivi postupak.
Ako ga se nosi ispod jakne ili u dzepu, pa se to otkrije - to bi moglo uroditi nezeljenim posljedicama, po karijeru.

Ako ova stvar kao sta kazes nije pokrivena zakonom ili pravilnikom, nikakav pravnik ti nece mozi dati bolji odgovor. Premda ja mislim, ako ti je potreban pistolj za obavljanje duznosti onda ces dobiti i sluzbeni bez problema. Ne treba privatni.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


25 svi 2014, 14:23
Profil
Civil
Civil

Pridružen/a: 19 pro 2013, 22:10
Postovi: 6
Post Re: PITANJE
Ne ne ne ne ... Kazem da se s tim oruzjem nebi obavljalo nista vezano uz posao... Oruzje bi se samo drzalo u spavaonici, zakljucano u kaseti... Pa nije me pamet ostavila da hodam s njim po poslu pa radim u vojsci a ne mosadu... Zato sto je oruzje prijavljeno u zagrebu... A mjesto rada je split... Dozvolu za nosenje imam, sto znaci da ga prikrivenog mogu nosit di god, ali pitanje je dali moze stajati u vojarni... Jedino vojna policija u HV MOZE NOSITI KRATKO ORUZJE tj jedino ga oni DUZE... Oruzje nije sportsko, vec za osobnu sigurnost... Ali bi kad uhvatim vremena mogao otici u streljanu i pucati... Ali kazem, morao bih u Zagreb po pistolj... A ovako bi mi bio u vojarni i uz to sto bi ga izvan vojarne mogao nositi za sigurnost, mogao bi otici u streljanu i pucati


25 svi 2014, 14:36
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: PITANJE
Nisam pravnik, ali ja bih obajsnio svoje razloge i trazio pismeno dopustenje od zapovjednistva. Nemas sto izgubiti!
Sve sto si nabrojao je vrlo razumljivo!

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


25 svi 2014, 14:46
Profil
Cinker - bojna
Cinker - bojna

Pridružen/a: 26 lip 2010, 16:51
Postovi: 964
Lokacija: Sesvete
Post Re: PITANJE
iskreno...privatno oružje nema šta tražiti u krugu vojarne...bilo za pasom ili u kazeti za oružje

ako se nedaj bože što dogodi od strane tog oružja tko je kriv? portir, zapovjednik,vojni policajac....svi osim tebe :!:


26 svi 2014, 19:20
Profil
Brigadir
Brigadir
Avatar

Pridružen/a: 21 pro 2009, 18:15
Postovi: 4074
Post Re: PITANJE
A kaj će mu oružje, je bolesnik.... :roll:

_________________
Ne pij dok voziš - mogao bi proliti!!.....


27 svi 2014, 06:27
Profil
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 03 pro 2011, 23:42
Postovi: 45
Post Re: PITANJE
Takvo pitanje ili zahtjev za odobrenje ste vas dvojica iz rešpekta ( koji očito nemate ), trebali postaviti

jedino i isključivo zapovjedniku vojarne! :?:


27 svi 2014, 11:58
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 20 pro 2010, 00:44
Postovi: 150
Lokacija: zagreb
Post Re: PITANJE
Spinnaker je napisao/la:
iskreno...privatno oružje nema šta tražiti u krugu vojarne...bilo za pasom ili u kazeti za oružje

ako se nedaj bože što dogodi od strane tog oružja tko je kriv? portir, zapovjednik,vojni policajac....svi osim tebe :!:


tako je. bez posebnog odobrenja ne može se unositi u krug vojarne ili sl. Ako imaš za din za civilnu uporabu onda to samo i govori. to je isto kao da zastitar svoje službeno oružje nosi za civilne potrebe što naravno ne smije. na poslu imaš odobrenje za din službenog oružja,kad završiš s poslom ide u sef ili ga vračaš osobi odgovornoj za to ili sl, kad si civil ako dobiješ za din svog osobnog onda nosiš to. I sa dozvolom za din "civilnom" nesmiješ ulaziti bez najave ili odobrenja u banke i ostale objekte i sl u kojima je to zabranjeno. po pravilu treba doći do osobe koja je zadužena za sigurnost i obavjestiti da si naoružan i dalje te ona usmjerava.


27 svi 2014, 17:55
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 10 post(ov)a ] 

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan