Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 28 tra 2024, 16:54.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 30 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Balisticki prsluk-legalnost i gdje nabaviti 
Autor/ica Poruka
Pozornik
Pozornik
Avatar

Pridružen/a: 23 stu 2021, 12:42
Postovi: 58
Post Balisticki prsluk-legalnost i gdje nabaviti
Brine me da netko slucajno ( nepaznjom) ne uperi napunjeno /ili bar naizgled napunjeno oruzje u mene
tjekom gadanja glinenih golubova ili lova na ptice (padovi i sl) pa da se "sr4nj3" ne dogodi ( manja sansa da se dogodi) mislio sam si uzest neki balisticki prsluk( pancir/gelericu) koji barem pokriva prsa i dio trbuha , i ako je moguce (nije obvezno) da pokriva vrat i donju glavu (slicno kao oni za razminiravanje borovo ) . Skeet trap streljivo nebi trebalo biti tesko za zaustavit ,mala lovna sacma je malo jaca al nije strasno probojna (usporedio bih ga sa 22 LR ili 32 acp po probojnosti) , zanimaju me ducani / stranice za nabavu takvih prsluka u hrvatskoj i legalnost nabave te importa kao npr iz srbije . Na internetu nemogu nac nista osim da EU smatra da je vojna balisticka oprema nedopustena civilima (vjrvtn modeli i ploce koje su trenutno u uporabi ali za staru nezz), , ali da je neka balisticka oprema dopustena .(protiv uboda nozem skoro sigurno), za vojni visak isto neznam. Hvala unaprijed .

_________________
Umri muški je Božićni film.


23 stu 2021, 13:03
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Balisticki prsluk-legalnost i gdje nabaviti
22lr ima kudikamo veću probojnost,ali nebitno.
Mislim da nema problema za nabavu pancirke,ako ne smije biti vojnoga porijekla treba uzeti nešto što je van toga.
Ne znam točno gdje bi mogao pogledati,ali mislim da je najbolje krenuti kontaktirati trgovce oružjem i opremom i nešto bi se moralo moći nabaviti.
Moje pitanje je ,nije li sa pancirkom ipak prevelika sputanost prilikom golubarenja?


23 stu 2021, 13:15
Profil
Pozornik
Pozornik
Avatar

Pridružen/a: 23 stu 2021, 12:42
Postovi: 58
Post Re: Balisticki prsluk-legalnost i gdje nabaviti
Oni mekani prsluci (NIJ2 A , 2 i 3A ekvivalenti ) nisu stravicni po sputanosti pokreta, nije direktna usporedba al sam navikao nosit zastitnu opremu za motor ( sa svim stitnicima oko 2 , 2 ipo kila) jedini problem bi mogao biti ako ima zastitu za rame (ne trazim tu zastitu ) inace je samo manje fleksibilan otezan prsluk , jos sam u 20 ima malo pa tezina nesmeta toliko.

_________________
Umri muški je Božićni film.


23 stu 2021, 13:44
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Balisticki prsluk-legalnost i gdje nabaviti
Lovim puno godina i pero i dlaku, nosim u sebi nešto sačme iz više različitih incidenata, ali nikad mi nije palo na pamet staviti bilo kakvu pancirku.
Jeli to slučajnost ili ne, ni za što od ove sačme što imam u sebi, pancirka nebi bila ni pomogla, jer ne štiti glavu, vrat, guzu i ekstremitete.
Pancirke sam nosio, ne u lovu, od najlakših do jako teških i ne sićan se ni jedne koju bi ponio u lov ili na Trap / Skeet strelište. Nije to za to.

Ima jedna druga stvar, za koju nisan siguran da je dovoljno ljudi svjesno. Zaboravi sačmu, pancirka more zaštititi od nekih zrna manjih energija,
recimo pištoljskih, pa i od vojnih polu i automatskih pušaka do 223 Rm i 7,62x39, a sve jače od toga bilo bi jako upitno za veliku većinu pancirki.
Važno je napomenuti da metak velike energije, pogotovo vojni šiljak, može biti puno opasniji za živu metu s pancirkom, nego onu bez pancirke.

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


23 stu 2021, 14:24
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6742
Post Re: Balisticki prsluk-legalnost i gdje nabaviti
Panicrke se dijele u nekolko kategorija prema snazi metka od kojeg stite.
pistoljski
interemediate (223, 7.62x39)
Puna snaga metka (na pr 7.62x54R)
itd
Kad dodjes na nivo zadnje najvise zastite - panicrka sa plocama takva da da ti je skoro nemoguce kretanje, na normalan nacin.
Speicjalci SAS iz UK, to zovu u slangu "micheline man" onaj logo reklame za michelin gume, di je covjeculjak sav napuhan u gumama.

One pancirke "finjaka" koje vidis po filmovima koje ko prsluk stave ispod kosulje, to je uvrh glave zastita II, na nivou zastite od pistoljskih kalibara, i eventualno sitne sacme,

Ostalo je Hawk, lijepo opisao.

"Micheline man" u privitku.


Privitak/ci:
micheline man.jpg
micheline man.jpg [ 4.91 KIB | Pogledano 32087 put/a. ]

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
23 stu 2021, 14:44
Profil
Pozornik
Pozornik
Avatar

Pridružen/a: 23 stu 2021, 12:42
Postovi: 58
Post Re: Balisticki prsluk-legalnost i gdje nabaviti
Jasno mi je ..ugrubo :kevlar je za spore i slabije metke te gelere , keramika za puske, a za Michelinka samo treba pogledat IOTV ( od koljena , preko torza pa do lakta samo kevlar i keramika) gdje su ameri imali vise evakuacija od sjb leda nego od metaka i gelera. ak hawku nije bilo nista onda bi i ja treba bit uredu. (Osim u glavu, ali koje su sanse).

_________________
Umri muški je Božićni film.


23 stu 2021, 15:31
Profil
Skupnik
Skupnik
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2021, 19:39
Postovi: 282
Post Re: Balisticki prsluk-legalnost i gdje nabaviti
Imas u SparTacu i ploce i meke prsluke.
https://www.operators-gear.com/index.ph ... y&path=118

_________________
Volim oružje, volim ga jako,
Da ga nema, jako bih plako,
Osim bullpupova, njih ne volim nikako
Da nestanu bullpupovi ni suze ne bih pustio,


23 stu 2021, 18:21
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Balisticki prsluk-legalnost i gdje nabaviti
G man,ja nekako ipak mislim da ti za navedeno kako si sam opisao i nije baš za nositi pancirku.
Naravno odluka je na tebi,ja ne bih.


23 stu 2021, 22:01
Profil
Pozornik
Pozornik
Avatar

Pridružen/a: 23 stu 2021, 12:42
Postovi: 58
Post Re: Balisticki prsluk-legalnost i gdje nabaviti
Hvala " Mirok"

_________________
Umri muški je Božićni film.


23 stu 2021, 22:29
Profil
Desetnik
Desetnik
Avatar

Pridružen/a: 07 kol 2009, 17:41
Postovi: 308
Lokacija: Stari Grabovac
Post Re: Balisticki prsluk-legalnost i gdje nabaviti
Kolega, mislim da ti je to totalno nepotreban trošak, ne želim te nagovarati niti odgovarati od bilo čega, ali prvo zaštita će ti biti vrlo mala, a pljunut ćeš veliki novac, dalje kretanje bez pancirke je teško, a sa pancirkom još puno teže (mrzio sam ih uvijek), i na kraju, ako te metak, kugla, sačma hoće, onda te hoće, možeš oklop obući, naći će puta ;)

Govori ti iz iskustva čovjek koji ima trajnu uspomenu na 7,62 i živi s njom :D

Lijep pozdrav kolega, samo jako i čuvaj se ;)


23 stu 2021, 22:45
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 27 kol 2020, 22:15
Postovi: 398
Post Re: Balisticki prsluk-legalnost i gdje nabaviti
Ja sam osobno to riješio na jednostavan način više ne odlazim u pogonske lovove .
Nažalost svakakvog sranja sam se nagledao i hvala ali više ne .


23 stu 2021, 23:49
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Balisticki prsluk-legalnost i gdje nabaviti
G man SPOTTER je napisao/la:
ak hawku nije bilo nista onda bi i ja treba bit uredu....

:D :D :D
Pa nisan ja reka da nije bilo ništa, čeprkali su kirurzi po meni, pola izvadili, a pola ostalo, ali sve se to preživi.
Jedino je malo zajebano, ako puno putuješ, objašnjavati ovima sa metal detektorima zašto pišti alarm.
:D :D :D

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


24 stu 2021, 22:05
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Balisticki prsluk-legalnost i gdje nabaviti
Za situacije o kojima G man SPOTTER pita, teške pancirke iz očitih praktičnih razloga ne dolaze u obzir, pa ostaju samo lagane kevlarske
pancirke koje štite uglavnom od pištoljskih zrna. Takve pancirke su međutim dizajnirane za drugačije situacije, nose ih ljudi koji očekuju
da neko puca na njih i trebale bi štititi torakalne vitalne organe i to samo sprijeda i straga. Kod ovih incidenata u lovu ili na strelištu, zrno
obično dolazi iz raznih drugih kuteva koje ovakve pancirke i ne pokrivaju.

Druga stvar, ove lagane pancirke bi tribale dobro štititi od MK zrna, ali triba znati to da tamo di zrno pogodi kevlar pancirku, na tom mjestu
ona ne štiti više tako dobro, pa recimo nije sigurna od MK zrna u rafalnoj paljbi iz MK automata MGV-176 zbog izuzetno velike brzine paljbe,
zbog čega se može dogoditi da na manjoj udaljenosti čak 4 zrna mogu pogoditi istu točku, a onda možda drugo, vjerojatno treće, a četvrto
zrno sigurno prolazi. Tako da ta priča da takva pancirka sigurno štiti od MK zrna nije točna.

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


24 stu 2021, 22:30
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Balisticki prsluk-legalnost i gdje nabaviti
Rafalna paljba iz MGVa rastura navedenu pancirku ko beba zvečku.
Provjereno ;)
Vjerojatno se nećeš naći u takvoj situaciji,ali ipak na znanje.


24 stu 2021, 22:41
Profil
Pozornik
Pozornik
Avatar

Pridružen/a: 23 stu 2021, 12:42
Postovi: 58
Post Re: Balisticki prsluk-legalnost i gdje nabaviti
Hvala na odgovorima. Najvise se brinem za "donju" glavu pa za kicmu a glava bosanska bez ostalog mogu manje vise . Razmislit cu jos hocu li kupit (vjerovatno ne). U lov necu jos sigurno mjesec ili 2 (polozio prije 2 godin a tek sad se udostoji izvadit dozvolu za nabavu pljuca ), a uz to treba jos ponovit gradivo sa lovnog ispita :lol:

_________________
Umri muški je Božićni film.


25 stu 2021, 00:22
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6742
Post Re: Balisticki prsluk-legalnost i gdje nabaviti
Najbolja balisticka zastita je: da pazljivo biras s kim ides u lov.
Zbog straha od propucavanja vrlo rijetko idem u skupni lov.
Imam neugodno iskustva kad je supruga jednog lovca (isto je lovikinja), sprasila sacmom fazana meni iznad glave - i od tog trena vise mi ne pada napamet ici u takve lovove s nepoznatim ljudima. Odnosno jako pazim da mi je ekipa poznata, i sigurna.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


25 stu 2021, 07:33
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Balisticki prsluk-legalnost i gdje nabaviti
jolly je napisao/la:
Najbolja balisticka zastita je: da pazljivo biras s kim ides u lov.
Zbog straha od propucavanja vrlo rijetko idem u skupni lov.
Imam neugodno iskustva kad je supruga jednog lovca (isto je lovikinja), sprasila sacmom fazana meni iznad glave - i od tog trena vise mi ne pada napamet ici u takve lovove s nepoznatim ljudima. Odnosno jako pazim da mi je ekipa poznata, i sigurna.

Pa nebi ja to sve toliko uzima k srcu.
Ovako, ja san od 15-te, pa do sada, propucan ni više ni manje nego 5 puta (slovima: pet). Sada iman oko 40 kom olovne sačme na rengenskoj slici,
a još bar toliko su kirurzi uspili iščeprkati van, sve što se moglo, ali to me ne spriječava poći u bilo kakvu vrstu lova kad god se ukaže prilika.
Koliko je to pametno, neznan, ali posli svakog propucavanja ja se nekako sve manje toga bojin i sve manje mislin o tome.
Najveći problem mi je bija naći jaku vezu koja će ubijediti kirurga da prije obrade prostrijelnih rana ne zove policiju. Pa mora san zaštititi kojege koje
su me propucale, a nije im to bila namjera. Alko test im sigurno nebi bija negativan i bili bi se morali pozdraviti s lovom i Oružnim listovima, pa mene
nebi ima ko više propucavati. Eto, sudite mi koliko oćete, ali mora san to reći.

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


25 stu 2021, 11:18
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Balisticki prsluk-legalnost i gdje nabaviti
Kad smo već kod pancirki u kontekstu sa lovom, iman jedno jednostavno pitanje za kolege lovce.
Kako bi vi reagirali kad bi je na jutarnjem postojavanju prije lova, jedan lovac, vama nepoznat, pojavio u pancirki?

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


25 stu 2021, 11:24
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Balisticki prsluk-legalnost i gdje nabaviti
To je čovik i po!
Sve za prijatelja,pa i zdravlje!
Svaka čast!
A vidiš i kako sam te na prvu ja i skinuo(ocijenio ka čovika,da ne bi neko mislija da san te i ja propuca)
:A28:


25 stu 2021, 11:26
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Balisticki prsluk-legalnost i gdje nabaviti
Hawk je napisao/la:
Kad smo već kod pancirki u kontekstu sa lovom, iman jedno jednostavno pitanje za kolege lovce.
Kako bi vi reagirali kad bi je na jutarnjem postojavanju prije lova, jedan lovac, vama nepoznat, pojavio u pancirki?

Malo bi ga na hero gledali.


25 stu 2021, 11:27
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 30 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan