Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 28 tra 2024, 09:36.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 96 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Odstrel štetoćina . Koje su opcije? 
Autor/ica Poruka
Poručnik
Poručnik

Pridružen/a: 23 tra 2009, 23:48
Postovi: 1039
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
Bogami sam ja onda teški krivolovac, u djetinjstvu sam se naubijao štakora zračnom puškom.


04 sij 2022, 11:02
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6742
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
lex-lutor je napisao/la:

Ti ocito nikada nisi zivio na "selu" , da jesi onda bi znao da za ono sto se ne zna nije se ni dogodilo.


Ja sam odrastao u predgradju, gdje vozi prigradski autobus.

Barka, za ljetne aktivnosti, vezana bila ispred kuce. ( i jos uvijek jest)
Suma, preko puta ceste.
deda je bio lovac. Njegov ormar s puskama, kao klinac sam percepirao kao kucno svetiste.
Lovacki psi pticari, uvijek u boxu.
Moja baka i nekoliko susjeda imali su kokoske, recimo. (po neka kokoska bi zavrsila u juhi, imali smo i domaca jaja)
Mjesto di sam odrastao opisao bih ko "mediteransko selo", gdje se svi susjedi dobro poznajemo, i pomazemo si kad treba. Ko "malo misto", destak kuca, di svi znamo sve o svakom.

Da bih otisao na barku, ili u sumu gdje smo se igrali kao klinici po zimi (gradili kucice, igrali se rata sa mg-ejcima, prackama i stukalnicama), nije mi trebao auto da me neko vozi, sve unutar 50 m, od kuce. Imali smo svoj poligon.

Tako da sam odrastao, najslobodnije sto sam mogao. I mnogi klinci danas nemaju te mogucnosti.
Do prvog mjesta bi po ljeti za izlazak znali ici barkom. (kad imas barku za izlazak, ne moras jurit iz disca na zadnji bus - jer te za doma ceka barka, a kasnije, kad smo vec imali vozacke, nismo morali brinuti za alkotest)

Kao klinci biciklom, zujali po svim okolnim mjestima. Pracka nam je bila "CCW - concealed carry", uvijek u dzepu! :mrgreen:

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


04 sij 2022, 11:16
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
Bravo Jolly.. to se trazi...

Sve znas samo volis zaje..., zdrav razum i neki zakoni danas su dijametralno suprotni... nemoj reci da nije tako... na zalost za svako krsenje zakona sljede i sankcije bez obzira da li je on logican ili nelogican ...

_________________
Nemoguće je Nemoguće


04 sij 2022, 11:34
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6742
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
lex-lutor je napisao/la:
Bravo Jolly.. to se trazi...

Sve znas samo volis zaje..., .

Ja?
Ma ne.... ja sam ozbiljan momak! :D :D :D

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


04 sij 2022, 13:04
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
da..da..da. kako da ne....

Sigurno bi Poskoka u svojem dvoristu pocastio casom mljeka i zapricao sa sa njime dok stigne ekipa za zbrinjavanje gmizavaca ?

_________________
Nemoguće je Nemoguće


04 sij 2022, 13:19
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
jolly je napisao/la:
...Ja sam odrastao u predgradju, gdje vozi prigradski autobus.
Tako da sam odrastao, najslobodnije sto sam mogao. I mnogi klinci danas nemaju te mogucnosti.
Kao klinci biciklom, zujali po svim okolnim mjestima. Pracka nam je bila "CCW - concealed carry", uvijek u dzepu! :mrgreen:

Ha ha ha, zato i jesi Jolly, da nije bilo tako, danas bi bija Goofy :lol: :lol: :lol:

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


04 sij 2022, 14:06
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6742
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
lex-lutor je napisao/la:
da..da..da. kako da ne....

Sigurno bi Poskoka u svojem dvoristu pocastio casom mljeka i zapricao sa sa njime dok stigne ekipa za zbrinjavanje gmizavaca ?

Apsolutno, to radim redovno, samo se ne hvalim! to su neshvacene zivotinje, koje se cak vole i pomaziti! :D :D :D

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


04 sij 2022, 14:08
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6742
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
Hawk je napisao/la:
Ha ha ha, zato i jesi Jolly, da nije bilo tako, danas bi bija Goofy :lol: :lol: :lol:


Good one! :A25:

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


04 sij 2022, 14:09
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
A što se čudimo,čitao sam da ni krtice ne smiješ dirati.....zaštićene su :A00:


04 sij 2022, 15:35
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
Mirok je napisao/la:
A što se čudimo,čitao sam da ni krtice ne smiješ dirati.....zaštićene su :A00:

Ne ne, zaštićene su samo dok su pod zemljom, a čim izviri, ako nije skotna i ne vodi mlade, tvoja je :lol:

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


04 sij 2022, 15:40
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
Hawk je napisao/la:
Mirok je napisao/la:
A što se čudimo,čitao sam da ni krtice ne smiješ dirati.....zaštićene su :A00:

Ne ne, zaštićene su samo dok su pod zemljom, a čim izviri, ako nije skotna i ne vodi mlade, tvoja je :lol:

Znači na krtove se može,samo treba paziti na ženke blažene :A02:
Ne znam samo smiju li se loviti samo preko dana ili i noću ?
I Hawk,zaštićena je samo pod zemljom,a ako proviri....ožeži ? :mrgreen:
Kome prijaviti ulov krtice...?....ono markice i to....?


04 sij 2022, 15:57
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
Mirok je napisao/la:
...I Hawk,zaštićena je samo pod zemljom,a ako proviri....ožeži ? :mrgreen:
Kome prijaviti ulov krtice...?....ono markice i to....?

Samo vlasniku golf igrališta, radi bodova, nikome više :lol:

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


04 sij 2022, 16:09
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6742
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
https://ec.europa.eu/food/animals/animal-welfare_en

IZ EU direktive o dobrobiti zivotinja, idu sva daljnja zakonska rjesenja o pojedinim aktivnostima i postupcima sa stetocinama.
Jedino u divljac se smije pucati, dakle prema nacionalnom popisu divljaci. (koji se nalazi na popisu divljaci zakona o lovstvu)

Nakon tog idu domace zivotinje, i propisi kako se usmrcuju bez da im se nanosi bol... pilici, krave, ovce itd...
Nakon tog dolaze kucni ljubimci, psi macke, itd.... samo u slucaju bolesti, i neizljecivih bolova, kod veterinara, inekcijom uz privolu vlasnika.
Vjerojatno postoji lista pravih stetocina, na primjer glodavci, stakori i koje su propisane metode za njihovo (humano) rjesavanje.
Itd itd...
Mislim da krtice nisu ngdje na listi pa se valjda ne mogu ni dirati. Osim ako su negdje na listi u nekoj od kategorija stetocina, pa imaju propisanu metodu eliminacije.

Uzgred budi receno, radi uskladjivanja HR zakonodavstva sa EU regulativom, lovci su izgubili pravo izlucenja (Citaj: odstrela) podivljalih pasa i macaka u lovistu (koji rade stetu na divljaci), jer psi i macke nisu divljac, pa dokazano pucanje u macku i psa u lovistu (ili izvan lovista), rezultira kaznenom prijavom i oduzimanjem oruzja. Takvih slucajeva kolko hoces po novinama.

Novi zakon o lovstvu (bez mogucnosti pucanja u divlje pse i macke) stupio je na snagu 2018.
Ovo je iz 2017 (po izjavama, priprema javnosti od strane zelenih, za donosenje novog zakona o lovstvu naredne godine):
https://www.jutarnji.hr/life/prvi-put-u ... no-6008246

nakon tog ovkavih naslova sve vise:
https://www.agroklub.com/poljoprivredne ... 0060148789

https://www.rtl.hr/vijesti-hr/novosti/c ... -dvoriste/

itd itd itd

Ovo ujedno implicra i problem edukacije kadrova u lovstvu. I kulture oruzja.
Sumnjam da stariji lovci redovno citaju zakone koji se mjenjaju svakih par godina, i postupaju cesto prema "navici i obicaju".
Kad dodju u novine, kasno. Mladi kroz mentorstvo uce od starijih, pokupe lose navike, vrlo cesto.
A kad dodju u novine, losa slika svim lovcima. Losa reputacija, civili se zgrazaju.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


04 sij 2022, 17:10
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
jolly je napisao/la:
... A kad dodju u novine, losa slika svim lovcima. Losa reputacija, civili se zgrazaju.

Ma normalni civili se i ne zgražaju, nego oni koji su izgubili sve prijetelje među ljudima, pa ih sada traže među životinjama.

Jedna diskusija na forumu:
Znate li vi uopće što lovci rade psima? Stave im GPS ogrlicu oko vrata i ubace ih u šumu da se bore sa divljim zvijerima.
Rade im gore nego što su Rimljani radili sa gladijatorima, kad su ih bacali u arenu da se goloruki bore sa lavovima.

Druga diskusija na drugom forumu:
Onaj krkan od lovca od 120 Kg sa pušketinom sa dvije široke cijevi puca u jadnog golorukog zeku u bijegu, onda još pošalje psa za njim da mu ga donese.
Onda mu nožem raspori trbuh i vadi mu crijeva, a poslije lova još mu nožem i kožu dere, jel morete to zamislit koji su to monstrumi ?

Razgovor u jednom azilu:
Ja i dva prijatelja tražimo lovačkog psa goniča koji je sinoć ostao u šumi nakon dugotrajnog gonjenja.
Svratili smo u obližnji azil pitati, za svaki slučaj. Ne, nisu primili ni jednog psa od jučer. Sve ok, ali vidimo mi unutra lipog setera i pitamo kako je on završio tu.
Kažu pokupio ga neko na cesti i dovezao u azil, moraće kod veterinara da mu se nađe i očita čip, ima tetoviran broj na uhu.
Pitamo mi koja je inače ocedura za uzeti psa iz azila ako ti se svidi. Pitaju oni, jeste li vi lovci? Jesmo kažemo mi. Onda ne dolazi u obzir, kažu oni kratko.

E sada, ma koliko oni bili glasni po nekakvim forumima i žutim portalima, jeli baš toliko važno što ovakvi "stručnjaci" misle recimo o lovcima?
Mogu se svi lovci postaviti i na trepavice, ali uvijek će se naći ovakvi izgubljenici da im sole pamet na ovaj, ili na onaj način.

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


04 sij 2022, 18:10
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
A vidiš da kažu da i po prijašnjem Zakonu se nije smjelo pucati u odmetnute pse i mačke ?!
A u takve patrole , akcije i hajke se išlo i organizirano .
Sada nema uopće te mogućnosti,a ev u slučaju potrebe to bi moglo za određeno područje propisati ministarstvo.
Tako barem kaže Zakon .
Nisam siguran da je to dobro,ali.....


04 sij 2022, 18:14
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6742
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
Hawk je napisao/la:
jolly je napisao/la:
... A kad dodju u novine, losa slika svim lovcima. Losa reputacija, civili se zgrazaju.

Ma normalni civili se i ne zgražaju, nego oni koji su izgubili sve prijetelje među ljudima, pa ih sada traže među životinjama.


Nazalost, pitanje je sta je to "normalno", iako mislim da si u pravu.
Definiciju normalnog postavlja vecina. ovakvih kakve opisujes sve je vise u urbanom drustvu.
Za mene je normalno da je u hrvatskoj dozvoljen lov. (cak je i prema pisanju zadnjeg lovackog vjesnika, lovstvo proglaseno kulturnom bastinom u hrvatskoj, sto smatram da je izuzetno vazno i potrebno za dugorocno oddrzavanje legalnog lovstva u HR, a pogotvu unutar EU)

Medjutim, u nekim zemljama nije tako.
Tamo gdje vecina smatra da lov nije normalna stvar. (na pr, hinduisiticka indija, gdje je svaka zivotinja sveta zivotinja, od stakora do slona, preko poznate svete krave), pa je tamo zabranjen lov.

Pojedine razvijene zapadne zemlje mjenjaju se kulturoloski iz dva razloga
1. otudjenjem ljudi od prirode u velikim gradovima, koji ne shvacaju prirodni ciklus zivota u prirodi (kako si opisao)
2. imigracijom ljudi iz drugih zemalja i kultura, a pogotovu anti lovnih kutura, kojih je na istoku jako puno, a zemlje ko indija predstavljaju velik bazen emigracije

Primjer ti je engleska. U londonu preko 50% ne-engleza, recimo.
Posljedica tog su, kulturoloske i socijale promjene, i posljedicna zabrana svakojakog oruzja, i najnoviji biser medijsko-politicka kampanja da se zabrani uvoz trofeja iz afrike, trenuto u tijeku, nacrt zakona protiv trofeja, u proceduri. (to je okrutno i nehumano po njima, taj trofejni lov)

Definiciju normalnog, stvara vecina, ili najglasnija vecina koja povuce glasove vecine inertnih, i tako mijenja ustaljenu tradiciju.
To ne ide preko noci.
NRA UK ustanovljena je 1859
NRA USA ustanovljena je 1871, po uzoru na englesku.
Gledaj di su sad po pitanju lova i oruzja ove dvije drzave, USA i UK. Neusporedivo,
Tu je opasnost, kulturoloske promjene koje nosi moderno drustvo, gdje najgasniji u medijima stvaraju javno misljenje, a inertna i neupucena masa odlucuje, radi pritisak javnosti i miejnjaju tradiciju.

Mi kao lovci protiv tog se mozemo boriti samo edukacijom, edukacijom javnosti, prisustvom u medijima, na pozitivan nacin (ne oni iz crne kronike), i privlacenjem mladih u lovne aktivnosti da nas bude cim vise. Isto tako vrijedi i za sportsko streljastvo.
I tu smo tanki.
Nemamo web stranica klubova ni drustva, strucno izdavastvo ne izdaje knjige i casopise, mladi ljudi ne znaju di ce se uclaniti i cime se bavimo, i tako dalje.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


04 sij 2022, 22:46
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
Mene uvijek kada citam ove redove zanima "pila naopako" ..

Znaci lovac u lovistu ne smije ukloniti podivljale pse, macke , copore i sto vec jer ce odgovarati... Ok recimo da je to tako no sto kada ti copori izgrizu nekog od setaca, ili palninara ili lovca ili drugog psa koji vrijedi par tisuca Eur ?

Kome se podnosi zahtijev za odstetu i koga se tuzi po 101 tocki koju bi nasli u tom metezu? Tko ce to na kraju platiti ?

- Udruge mace i zabe
- drzava
- vlasnik lovsita
- vlasnik sume
- etc ???

Ako je "domaca " zivotinja odbjegla i obitava u sumi sto je ona po definiciji ? Divljac ili Kucni ljubimac sa privremenim boravistem na neodredjeno vrijeme u Sumi Striborovoj ??

_________________
Nemoguće je Nemoguće


05 sij 2022, 00:07
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
Mi koje zanima oruzje i lov imamo jako visoko misljenje o tome.Medjutim cinjenica je da siroka javnost i vecina i kod nas lov smatra primitivlukom, a lovce frustriranim ubojicama.To je cinjenica.Evo npr procitajte komentare ispod ovog videa .Doduse ovaj lik se bahati na stetu lova,ali ovakve komentare daju na svaki video.I da nije ovako bahat komentari su isti samo zato sto je ubio neduznu zivotinju.

https://www.facebook.com/divsvet/videos ... 0345402991

To vam je prava slika sta prosjecan gradjanin koji nije lovac i nije odrastao u lovackoj obitelji i okruzenju misli o lovu .


Jedno pitanje kad je vec tema.Prijatelj koji zivi u Hrvatskoj se zeli rijesiti psa kojeg ima oko godinu dana i ne moze ga vise uzdrzavati.Sta i kako??.Da se razumijemo,kod nas u Hercegovini bi i pas i ove lisice ispred stale dobile 30-06 po kratkom postupku i bacanje u obližnju jamu :D .Ja pitam sta i kako po zakonu kod vas u Hrvatskoj ?

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


05 sij 2022, 00:10
Profil Web stranica
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
Ha,ha !
Dobro pitanje!
Koliko ja poznajem Zakon,kriva bi bila država,jer u Zakonu piše da će u slučaju potrebe ministarstvo propisati što i kako treba riješiti iz lovišta.
E,a dok se ministarstvo u lijepoj našoj pokrene.....biti će izgriženih,pojedenih,iskasapljenih......


05 sij 2022, 00:14
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
Darko11 je napisao/la:
Mi koje zanima oruzje i lov imamo jako visoko misljenje o tome.Medjutim cinjenica je da siroka javnost i vecina i kod nas lov smatra primitivlukom, a lovce frustriranim ubojicama.To je cinjenica.Evo npr procitajte komentare ispod ovog videa .Doduse ovaj lik se bahati na stetu lova,ali ovakve komentare daju na svaki video.I da nije ovako bahat komentari su isti samo zato sto je ubio neduznu zivotinju.

https://www.facebook.com/divsvet/videos ... 0345402991

To vam je prava slika sta prosjecan gradjanin koji nije lovac i nije odrastao u lovackoj obitelji i okruzenju misli o lovu .


Jedno pitanje kad je vec tema.Prijatelj koji zivi u Hrvatskoj se zeli rijesiti psa kojeg ima oko godinu dana i ne moze ga vise uzdrzavati.Sta i kako??.Da se razumijemo,kod nas u Hercegovini bi i pas i ove lisice ispred stale dobile 30-06 po kratkom postupku i bacanje u obližnju jamu :D .Ja pitam sta i kako po zakonu kod vas u Hrvatskoj ?

Kod nas bi trebao potražiti udomitelja ili životinju dati u azil za životinje.


05 sij 2022, 00:16
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 96 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan