Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 02 svi 2024, 19:15.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 96 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Odstrel štetoćina . Koje su opcije? 
Autor/ica Poruka
Pozornik
Pozornik
Avatar

Pridružen/a: 23 stu 2021, 12:42
Postovi: 58
Post Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
Ako itko poznaje zakone dovoljno dobro može li mi reći koje su opcije za odstrel štetoćina, specifićno lisice. Znam jednog čovjeka koji živi u sred nićega i lisice mu svakonoćno kruže oko kokošinjca. Pa me zanimalo dali se smiju odstreliti i sa čime (zanima me za zračnicu dali se smije, neku kao . 22 ili .30 cal zračnica ), preko lovačkog društva ćemo zadnje probat iz određenih drugih razloga. Problem naravno nije moj (ozbiljan sam, ne treba hipotetski ovo i ono govorit).

_________________
Umri muški je Božićni film.


02 sij 2022, 20:09
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
Ne smiješ odstreljivati ništa na svoju ruku.
Ništa ne smiješ ni odstreljivati zračnim oružjem.


02 sij 2022, 20:17
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
Također ne smije se loviti unutar 300m od kuća(naselja).
A loviti smiješ sa vatrenim oružjem(kalibrom ,udarnom moći,,odn veličinom sačme) koji je propisan propisima koji to reguliraju.


02 sij 2022, 20:24
Profil
Pozornik
Pozornik
Avatar

Pridružen/a: 23 stu 2021, 12:42
Postovi: 58
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
Ok hvala .nisam znao da li možda postoji za štetoćine iznimka u zakonu ili takvo nešto pa pitam

_________________
Umri muški je Božićni film.


02 sij 2022, 20:33
Profil
Pozornik
Pozornik
Avatar

Pridružen/a: 23 stu 2021, 12:42
Postovi: 58
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
Aa s*rnje u krivi sekciju sam stavio raspravu

_________________
Umri muški je Božićni film.


02 sij 2022, 20:37
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
Ne,Zakon ne poznaje izuzeća.
Ni štetočine ni ako ti nanose mat štetu nije izuzetak i ne smije se na svoju ruku loviti.


02 sij 2022, 20:46
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6743
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
G man SPOTTER je napisao/la:
Ako itko poznaje zakone dovoljno dobro može li mi reći koje su opcije za odstrel štetoćina, specifićno lisice. Znam jednog čovjeka koji živi u sred nićega i lisice mu svakonoćno kruže oko kokošinjca. Pa me zanimalo dali se smiju odstreliti i sa čime (zanima me za zračnicu dali se smije, neku kao . 22 ili .30 cal zračnica ), preko lovačkog društva ćemo zadnje probat iz određenih drugih razloga. Problem naravno nije moj (ozbiljan sam, ne treba hipotetski ovo i ono govorit).


Lisicu smijes odstreliti sa bilo kojom uzljebljenom puskom u kalibru, od 22lr, pa na gore, takodjer i sa sacmom promjera 4.5 mm.
Puska mora biti registrirana kao lovacka.

Da bi mogao odstreljivati lisicu treba za to dozvola za lov koju izdaje lovoovlastenik u lovistu gdje mislis loviti lisicu.
Mozes je loviti s ceke, docekom.
Vabljenjem (u lovackom ducanu kupi vabilicu za lisice)
Suljanjem
Ili pogonskim lovom.

Zracno oruzje je zabranjeno za bilo kakve lovne aktivnosti.

Dokumenti za lov koji ti trebaju su slijedeci:
- oruzni list, za lovacko oruzje
- lovacka iskaznica s lovackom markicom za tekucu lovnu godinu (lovna godina traje od 01.04 do 31.03)
- dozvola za lov od lovo ovlastenika (drustvo, ili lovozakupnik)
- osobna iskaznica

Po izvrsenom odstrelu:
- potvrda o obavljenom lovu
- potvrda o porijeklu divljaci ako je uzimas sa sobom (na pr za dermopreparaciju)

SVE IZVAN TOG JE KRIVOLOV

Uz naselje ne smijes pucati. Opceopasna radnja ili sredstvo, Kazneno.

Lisica u kokosinjcu je zasticena zivotinja!

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


02 sij 2022, 21:28
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
jolly je napisao/la:
....Lisica u kokosinjcu je zasticena zivotinja!............


Da..da... kako da ne !

Ne smije je odstreliti , no ako je zatuce lopatom ili krampom onda to njie krivolov ???

_________________
Nemoguće je Nemoguće


03 sij 2022, 11:27
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
lex-lutor je napisao/la:
jolly je napisao/la:
....Lisica u kokosinjcu je zasticena zivotinja!............

Da..da... kako da ne !
Ne smije je odstreliti , no ako je zatuce lopatom ili krampom onda to njie krivolov ???

Lopatom može, ali samo ako lisica nije skotna i ako je lopata uredno prijavljena u policiji :lol: :lol: :lol:

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


03 sij 2022, 11:42
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
Ne smiješ ni u vrijeme dok lisica ima mlade :A02:
Ajmo ozbiljno,čovjek je postavio pitanje obzirom na zakonsku regulativu?
Odgovor je NE ,na sve elemente pitanja.


03 sij 2022, 11:48
Profil
Pozornik
Pozornik
Avatar

Pridružen/a: 23 stu 2021, 12:42
Postovi: 58
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
Sarkazam i polušaljivi, ali istiniti odgovorimi ne smetaju :A25: . Bar se nasmijem. Hvala na odgovorima

_________________
Umri muški je Božićni film.


03 sij 2022, 12:11
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6743
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
lex-lutor je napisao/la:
jolly je napisao/la:
....Lisica u kokosinjcu je zasticena zivotinja!............


Da..da... kako da ne !

Ne smije je odstreliti , no ako je zatuce lopatom ili krampom onda to njie krivolov ???


Lex,
Mladicu
ja vidim da je moja misija na ovom forumu da tebe educiram i izgradim na moderni standard, prije nego se uvalis u neku nevolju.
Sva sreca, da imas mene da me mozes pitati, a i lijepo je i pohvalno od tebe da pitas! Svakako, dajem ti pet iz zalaganja!
:mrgreen:

Elem,
Lisicu u kokosinjcu, mozemo percepirati isto kao i divlju svinju u skolskoj dvorani gdje im nije mjesto.
Sutnuti nogom, zatrati lopatom, takvu zivotinju povlaci ozbiljne posljedice.

Dakle, to se ne radi! Ako meni ne vjerujes, pitaj struku u rubrici "vaumijau" :D

S tim u vezi, imamo nedavni primjer divlje svinje u skolskoj dvorani, i kako je to zavrsilo po ucitelja, koji je postupio prema zamisli slicnoj tvojoj, to jest - sutnuo je svinjce:

Naime, covjek je sutnuo svinju, a ucenici to snimili i objavili.
(e, da prisjetimo se ujedno mojih predavanja na forumu o stetnosti javne fotografije)

https://www.jutarnji.hr/vaumijau/novost ... n-15113456

Citat:
[i]Profesor tjelesnog odgoja Pomorske škole u Bakru koji je šutnuo veprića bit će kažnjen, objavili su iz Policijske uprave primorsko-goranske. Kako doznajemo, 58-godišnjaka se tereti za kršenje javnog reda i mira. Dok neke udruge pozdravljaju činjenicu da je profesor kažnjen, drugima je problematično što neće odgovarati zbog nanošenja bola životinji.

Podsjetimo, nakon što je rubrika VauMijau Jutarnjeg lista objavila priču o profesoru Pomorske škole iz Bakra koji je udario divlju svinju što je zalutala u njihovu školu, a potom to prenijeli i drugi mediji, Prijatelji životinja poslali su prosvjetnoj inspekciji dopis.

U njemu su im pojasnili kako je 29. rujna u javnost je izašla snimka jednog od učenika navedene škole na kojoj se vidi kako profesor tjelesne i zdravstvene kulture Saša Odović tijekom nastave nogom udara mladog veprića koje je ušao u školske prostorije i nije znao kako izaći.

- Dok je veprić bio u dvorani i uplašen tražio izlaz trčeći dvoranom i zabijajući se u zidove, mnogi učenici gromoglasno su se smijali cijeloj situaciji, kao i u trenutku kada je prof. Odović udario veprića nogom u glavu. Napominjemo da se ne radi o samoobrani budući da je prof. Odović samovoljno i nepotrebno prišao životinji snimajući ju mobitelom umjesto da učenike pošalje iz dvorane i da se vepru ili otvore vrata na koja može izaći iz škole ili da ga se zatvori u dvoranu dok ne dođu pripadnici nadležne službe. U komentarima na FB-stranici Prijatelja životinja jedan od učenika te škole postavio je snimku iz koje se vidi da je prof. Odović na kraju ponovno udario veprića nogom u stražnjicu i izbacio ga iz dvorane. Prizor su promatrali i snimali mobitelom mnogi učenici Pomorske škole Bakar koji su se tu zatekli - stoji u njihovom dopisu
[/i

U zakljucku, vepra u dvorani, lisicu u kokosinjcu, ne sutirati, ako ne zelis da ti poslije uzmu oruzje. :D :D :D


Privitak/ci:
svinja 1.png
svinja 1.png [ 427.16 KIB | Pogledano 30929 put/a. ]
svinja 2.png
svinja 2.png [ 427.16 KIB | Pogledano 30929 put/a. ]

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


Zadnja izmjena: jolly; 03 sij 2022, 12:38; ukupno mijenjano 1 put/a.

03 sij 2022, 12:23
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6743
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
G man SPOTTER je napisao/la:
Sarkazam i polušaljivi, ali istiniti odgovorimi ne smetaju :A25: . Bar se nasmijem. Hvala na odgovorima


Nacin za rijesiti se problema lisice:
Zamoliti prijatelja lovca, iz lokalnog drustva, da lisicu dovabi barem na 300 m, od kuca.
I, onda, nek postupi prema dozvoli za lov, adekvatnim kalibrom sukladno pravilniku, i prijavi lovniku po izvrsenom odstrelu.
pa ne spava ta lisica u kokosinjcu, nego se doseta tokom noci iz polja ili sume.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


03 sij 2022, 12:35
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
Da je veprić gricnuo koje dijete,na.ebo bi opet profesor jer nije zaštitio djecu,a mogao je recimo šutnuti veprića :A00:


03 sij 2022, 13:11
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
Članak 76.

(1) Odlukom o ustanovljenju lovišta propisuju se mjere za sprječavanje štete od divljači koje je dužan poduzimati lovoovlaštenik, a naročito:

1. donošenje godišnjeg plana za poduzimanje određenih mjera za sprječavanje štete (sezonski, po vrstama divljači i vrstama šteta od divljači, kulturama i sl.),

2. nabavljanje zaštitnih sredstava za izvršenje godišnjeg plana iz točke 1. ovoga stavka (mehaničkih ili kemijskih repelenata),

3. pravovremena i besplatna raspodjela odgovarajućih zaštitnih sredstava korisnicima zemljišta, na njihov zahtjev, uz prethodnu javnu obavijest i davanje uputa za njihovu upotrebu.



Članak 77.

(1) Lovoovlaštenik je obvezatan poduzimati određene mjere za sprječavanje štete koju divljač može nanijeti ljudima ili imovini na zemljištima na kojima se prostire lovište.


Članak 83.
1) Za štetu koju počini divljač u lovištu odgovoran je lovoovlaštenik lovišta u kojem ta divljač stalno živi, pod uvjetom da je oštećeni poduzeo propisane mjere za sprječavanje štete od divljači, koje je u smislu ovoga Zakona bio obvezatan poduzeti.

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


03 sij 2022, 13:49
Profil Web stranica
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6743
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
Darko11 je napisao/la:
Članak 76.

(1) Odlukom o ustanovljenju lovišta propisuju se mjere za sprječavanje štete od divljači koje je dužan poduzimati lovoovlaštenik, a naročito:
1. donošenje godišnjeg plana za poduzimanje određenih mjera za sprječavanje štete (sezonski, po vrstama divljači i vrstama šteta od divljači, kulturama i sl.),
2. nabavljanje zaštitnih sredstava za izvršenje godišnjeg plana iz točke 1. ovoga stavka (mehaničkih ili kemijskih repelenata),
3. pravovremena i besplatna raspodjela odgovarajućih zaštitnih sredstava korisnicima zemljišta, na njihov zahtjev, uz prethodnu javnu obavijest i davanje uputa za njihovu upotrebu.

Članak 77.
(1) Lovoovlaštenik je obvezatan poduzimati određene mjere za sprječavanje štete koju divljač može nanijeti ljudima ili imovini na zemljištima na kojima se prostire lovište.

Članak 83.
1) Za štetu koju počini divljač u lovištu odgovoran je lovoovlaštenik lovišta u kojem ta divljač stalno živi, pod uvjetom da je oštećeni poduzeo propisane mjere za sprječavanje štete od divljači, koje je u smislu ovoga Zakona bio obvezatan poduzeti.


Tocno.
U prijevodu to znaci: lovoovlastenik mora podijeliti repelente lokalnom stanovnistvu, a podijela repelanata se zapisuje, uz potpis onih koji preuzimaju. Postoje i repellenti za lisice. Repelenti se daju iskljucivo na zahtjev korisnika. (da li je vlasnik kokosinjca ovo trazio?)
Poduzete mjere moze se smatrati i organizirani sezonski lov na lisice. (da li se to organizira?)
Nakon sto nastane steta, ostecenik je to duzan prijaviti, i dokazati stetu. Kod prijave stete radi se zapisnik.
(koliko kokosi je nastradalo od lisice? kako to evidentirati i dokazati?)
Nakon tog lovovlastenik bi trebao nadoknaditi. Poduzete mjere mogu se smatrati postavljanje repelenta, odnosno dobro ogradjeni kokosinjac. Ako su kokose van kokosinjca, sto nije rijetkost, vec je teze za dokazati.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


03 sij 2022, 14:09
Profil
Pozornik
Pozornik
Avatar

Pridružen/a: 23 stu 2021, 12:42
Postovi: 58
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
Hvala na odgovorima. Repelenti zvuče kao dobra opcija . Pitat ćemo. :A28:

_________________
Umri muški je Božićni film.


03 sij 2022, 17:50
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
G man SPOTTER je napisao/la:
Hvala na odgovorima. Repelenti zvuče kao dobra opcija . Pitat ćemo. :A28:

Ne valja ti repelent, onda ti ni srna više neće doći u vrt :lol:

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


03 sij 2022, 20:15
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
jolly je napisao/la:
...... ja vidim da je moja misija na ovom forumu da tebe educiram i izgradim na moderni standard, prije nego se uvalis u neku nevolju.
Sva sreca, da imas mene da me mozes pitati, a i lijepo je i pohvalno od tebe da pitas! Svakako, dajem ti pet iz zalaganja!


Ubio si me do smijha jutors...

Ti ocito nikada nisi zivio na "selu" , da jesi onda bi znao da za ono sto se ne zna nije se ni dogodilo. Postoji zdrav razum koji nalaze kako se neke situacije rjesavaju.

_________________
Nemoguće je Nemoguće


04 sij 2022, 09:54
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6743
Post Re: Odstrel štetoćina . Koje su opcije?
lex-lutor je napisao/la:
Postoji zdrav razum koji nalaze kako se neke situacije rjesavaju.

Ako sam dobro shvatio, za razliku od seoskog modela, urbani nacin razmisljanja je slijedeci: Rjesiti situaciju, koja se nije desila, poslikati pa staviti na facebook?
:D :D :D

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


04 sij 2022, 11:01
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 96 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan