Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 27 tra 2024, 21:08.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 57 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Čuvanje oružja 
Autor/ica Poruka
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 12 sij 2023, 23:43
Postovi: 778
Post Re: Čuvanje oružja
Slivije je napisao/la:
Žena neće oružje u stanu jer je kirurg i vidjela je više prostrjelnih rana nego što će ih itko od nas ikad vidjeti.


Vjerovatno je vidila i saobracajki, jel se boji auta?


08 pro 2023, 01:03
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 18 sij 2019, 16:31
Postovi: 1212
Post Re: Čuvanje oružja
Kako sam i mislio. Strah i antigun propaganda.

Raspitaj se u vlastitom lovačkom društvu ima li netko od članova da bi uz naknadu držao puške kod sebe na čuvanju.

Sve ako i nađeš nekoga. To ti je privremeno. Imaš 2 solucije:

- Riješiti to sa ženom
- Prodati oružje

Ne savjetuju ti ljudi bez razloga da to središ sa ženom. Nije baš da imaš alternativu.


08 pro 2023, 01:03
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Čuvanje oružja
Slivije je napisao/la:
Bokte.. Pitam za konkretan savjet, a vi ste se raspisali o suživotu i braku.

Žena neće oružje u stanu jer je kirurg i vidjela je više prostrjelnih rana nego što će ih itko od nas ikad vidjeti.

+ otkad je klinac psihopat u Beogradu pobio pola razreda, to je samo dodatno potenciralo. Samo teško je objasniti da ne ubija oružje nego ljudi.

Nego, na tečaju za lovca učili su nas da postoje obrtnici (puškar, oružar?) kod kojih se može čuvati lovačko oružje. U Zg nema nijedan takav? Nijedan dućan ne nudi uslugu čuvanja oružja? Lovačka društva?


Tecaj za lovce?
Nakon bracnih savjeta, ajmo raspraviti zakonske mogucnosti.

Cuvanje oruzja i streljiva, mora biti u prebivalistu ili boravistu vlasnika oruzja.
Medjutim, postoji opcija posudjivanja.
Oruzje mozes posuditi prijatelju sa oruznim listom. "posudi" mu oruzje na cuvanje
Iako zakon kaze da je za oruzje posuditi dovoljno imati fotokopiju oruznog lista vasnika, preporucio bih ipak da kod javnog biljeznika napravis ugovor o posudbi oruzja prijatelju. I nek ti prijatelj to pricuva. Prijatelj mora imati oruzni za lovacko oruzje

Osobno ja bih sef stavio u novi stan, i ne bih uopce otvarao temu. Taboo tema u kuci, i najgouru ruku, jedna malo zivlja svadja, i stvar rjesena
100.000 vlasnika oruzja u Hrvtaskoj
Mozda 10.000 policajaca
15-20.000 vojske
Pa se niko ne ranjava. Ozljede vatrenim oruzjem u mirnodopskim uvjetima su izuzetno rijetke.
Pitaj suprigu koliko je takvih ozlejda vidjela u karijeri, i nek usporedi sa brojem ozlejda u prometu koje je vidjela u karijeri. (hitno prodajete auto)

Brad Pitt u inglorius bastardzima bi rekao. "they will chew me, but I was chewed before". istrpiti sta slijedi, u najgorem slucaju malo galame, i stvar prodje.

CUVANJE ORUZJA KOD PUSKARA ILI U TRGOVINI
U praksi ovo se radilo, kad bi neko htio prodati pusku pa je ostavi u radnji na prodaji.

ZA cuvanje oruzja po tvom upitu, nije mi poznato. Sigurno, nije uobicajeno, nije mi poznat ni jedan takav primjer.
Trenutno si meni poznat jedini takav slucaj u Hrvatsoj.

Probaj nazvati pa pitati.
https://servisoruzja.com/
https://www.domjankovic.com/

IZVODI IZ ZAKONA


1. Čuvanje oružja i streljiva
Članak 33.
Oružje i streljivo moraju se čuvati u stambenom ili drugom prostoru koji se nalaze u
mjestu prebivališta ili boravišta vlasnika ili korisnika oružja i streljiva zaključani u ormaru od
čvrstog materijala, sefu ili sličnom spremištu koje neovlaštene osobe ne mogu otvoriti alatom
uobičajene uporabe.
Članak 34.
(1) Vlasnik oružja i streljiva koji napušta mjesto prebivališta ili boravišta na vrijeme duže
od godinu dana, a oružje i streljivo koje prema ovom Zakonu posjeduje na temelju oružnog
lista ne nosi sa sobom, dužan ga je predati na čuvanje osobi koja ima oružni list za takvu
vrstu oružja ili ovlaštenom trgovcu oružjem.
(2) Vlasnik oružja i streljiva dužan je u slučaju iz stavka 1. ovoga članka o predaji oružja
i streljiva na čuvanje osobi koja ima oružni list za takvu vrstu oružja obavijestiti nadležno
tijelo u roku od osam dana od dana predaje


Članak 37.
(1) Oružje se smije posuđivati samo osobama koje imaju oružni list za takvu vrstu oružja
ili odobrenje za nabavu takve vrste oružja ili strancu kojem je izdana lovačka iskaznica za
stranca, bez obzira na marku, model i kalibar oružja.
(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka smiju posuđeno oružje nositi, prenositi i za njega
nabavljati streljivo uz svoj oružni list i presliku oružnog lista izdanog za posuđeno oružje
osobi koja je oružje posudila.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


08 pro 2023, 06:21
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Čuvanje oružja
Napomena na moj prethodni post.
Ako se odlucis drzati oruzje na cuvanju kod prijatelja, po zakonskoj mogucnosti posudbe - to tebe ne razrjesava ZAKONSKE OBAVEZE da imas sef u kuci za smjestaj oruzja.
U mupu potpisujes izjavu da imas sve uvjete za smjestaj, pod svom zakonskom odgovornosti. Dakle tog se moras drzati.

Dakle sef u stan mora doci. Makar bio prazan,
Tako objasni supruzi.

Oruzje posudi prjatelju, kako sam opisao. Barem privremeno.

A boze moj, s vremenom, kad se supruga navikne na prazan sef u kuci, kad prijetelj ne bude vise mogao cuvati tvoje oruzje jer se odlucio prestati baviti lovom, a poceo sa bavidi badmintonom, pa ti mora vratiti, vec ces imati sef spreman, da udomi tvoje oruzje. ;)

Vezano za kometar kolege IB43.
On je u pravu.
Ili pripitomiti (educirati) zenu, ili prodati oruzje. To su dugorocna rjesenja.

Medjutim, to je opet ono, tolerancija i razumijevanje u braku?
Kad prodas puske radi mira u kuci, sta je slijedece cega ces se morati odreci? A iza tog?

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


08 pro 2023, 07:17
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 18 sij 2019, 16:31
Postovi: 1212
Post Re: Čuvanje oružja
Dobro si ovo napisao Jolly. Sef svakako mora imati dok je vlasnik oružja. Prazan, ali mora ga imati.

I ja sam jedno vrijeme imao prebivalište i boravište i sef na oba mjesta. Premda ne inzistiraju, ja bih uvijek prijavio MUPu da radim transfer. Na granici (ako se prelazi) se obavezno mora prijaviti graničnoj policiji obje države. Na ulasku i izlasku.
Tako da je i sef dodatni argument u raspravi.

Sile se pripaziti. Žena se boji.

Nemojte misliti da sam uvijek demokratičan. Jednom mi je žena zabranila kupiti novi TV. Da to ne treba. A jaš baš hoću Netflix i Youtube na TV. Djeca također.
Odbacio je na posao i pravac u trgovinu. Kupio, montirao. Novi u dnevnu, a stari u spavaću.
Pokupio je sa posla. Dao daljinski u ruke i fino polako objasnio kako se koristi novi TV, a ako je njoj stari bolji taj je u spavaćoj pa može tamo gledati.
Smireno saslušao kuknjavu i galamu. I onda uključio Netflix.
Za par dana stari je montiran u dječiju sobu, jer novi je ipak bolji pa ga u spavaćoj nitko ne koristi.

Ali nije to isto. Žena se ne boji TVa, oružja da. Strah je opasan, sada na to još i silu..... ja bih ipak porazgovarao.

Stav žene je strah i stav antigun propagande i to se da riješiti. Osim ako žena spada u populaciju iza antigun propagande. Tada je situacija prilično jasna i teško će biti išta napraviti. BTW Ovakve se stvari provjeri prije braka. Nekompatiblna razmišljanja i stavovi u braku nisu dobri. Nije to samo oko oružja, koje tada postaje najmanji problem u čitavoj priči.


08 pro 2023, 10:03
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Čuvanje oružja
IB43 je napisao/la:
Dobro si ovo napisao Jolly. Sef svakako mora imati dok je vlasnik oružja. Prazan, ali mora ga imati.

.


Da, ovo je kljucno, i skoro nam je promaklo!! Sef mora imati pa makar prazan. Jer potpisuje da ga ima.
Vezano za kompromise u braku, nek jos kolega dogovori sa zenom, oruzje u sefu, bez municije u kuci i sefu.
I to je mogucnost.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


08 pro 2023, 10:50
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Čuvanje oružja
Osim moguceg drzanja oruzja bez municije, dodatne mjere sigurnsoti su:

Brava na svakom oruzju na okidacu.
Odvojen zatvarac od oruzja. Zatvaraci u zaseban mali sef, odvojen od ostalog.
Oruzje rastavljeno u sefu (ko to moze sastaviti?)
I uz dogovorene uvjete drzanja mozda prica prodje. Ali ako prodje, imamo konstruktivan kompromis. ;)

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


08 pro 2023, 11:45
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 18 sij 2019, 16:31
Postovi: 1212
Post Re: Čuvanje oružja
Pametno je to i radi sebe. Pogotovo ako je oružje dugo van upotrebe. Za pravilno nauljiti treba rastaviti, pa opet isto za odmastiti prije upotrebe. Spremi se rastavljeno i uštedio 2 koraka. Sve u klimatiziranoj prostoriji sa silicom i nema straha od bilo čega.

Što se tiče metaka. Za lov zaista nije problem napuniti manji broj po potrebi. Za precizno najbolje rade svježe sastavljeni, čemu ih onda držati sastavljene. :\
Pripremi se čahure napravi priming, sortira i obradi zrna, sve obilježi i ide u zasebni sef sa ispuhom i silicom, sve pod klimom.

Kada se vraća u upotrebu. Kroz par sati je to sve odmašćeno, sastavljeno, 100ak metaka napunjeno i sve spremno za upotrebu. Nosač i šina su kvalitetni i super drže nulu kod skidanja i stavljanja optike.

Nema potrebe ni razloga to držati u upotrebnom stanju. Samo navlači probleme. Od hrđe do zapečenih zrna. Kao i nevolju ako se netko toga dohvati, a tko ne bi smio.


08 pro 2023, 12:40
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Čuvanje oružja
Dobro, to je ako se bavis reloadingom, Ali ne bave se svi reloadingom, pogotovo ne svi lovci.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


08 pro 2023, 12:46
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Čuvanje oružja
Jeste se raspištoljili sa idejama......
Rastavi oružje,budi bez municije,daj na čuvanje ....negdje....nekome......
Pa više ljudi strada od plina i plinskih boca u stanu,nego od oružja,tako i od struje itd
A još i kako čuvamo oružje,rizik je nikakav.....
I da ,dokle god imaš OL ,moraš imati i propisani smještaj/ormar za oružje.
Obavezno!


08 pro 2023, 14:16
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Čuvanje oružja
Mirok je napisao/la:
Jeste se raspištoljili sa idejama......
Rastavi oružje,budi bez municije,daj na čuvanje ....negdje....nekome......


Moramo pomoci kolegi u nevolji!
To ti je brain storming, a on ce vec izvuci neku ideju koja mu mu najvise odgovara.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


08 pro 2023, 14:23
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Čuvanje oružja
Samome mi je nezamislivo da bih svoje oružje dao/čuvao tamo negdje,kod nekoga.....
Što ako taj netko napravi nešto sa mojim oružjem ?
Ako se bilo što slučajno desi ?
Naje.ao bi...!
Što da ga drži na nekom vlažnom mjestu ?
Ako ga koristi i ne očisti ?
Još i ako je korozivna municija ?
Koliko je toga .......što ako.....
Meni je oružje više od alata.....
I uvijek će biti uz mene.


08 pro 2023, 14:51
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Čuvanje oružja
Mirok je napisao/la:
Samome mi je nezamislivo da bih svoje oružje dao/čuvao tamo negdje,kod nekoga.....
Što ako taj netko napravi nešto sa mojim oružjem ?
Ako se bilo što slučajno desi ?
Naje.ao bi...!
Što da ga drži na nekom vlažnom mjestu ?
Ako ga koristi i ne očisti ?
Još i ako je korozivna municija ?
Koliko je toga .......što ako.....
Meni je oružje više od alata.....
I uvijek će biti uz mene.


Ja imam nocne more oko toga!
imamo iste strahove, i zebnje, i nacin razmisljanja.
;)

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


08 pro 2023, 19:11
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: Čuvanje oružja
Kakvih papučara ima majko mila.Zenica rekla ovo,rekla ono,rekla nema oruzja u kuci??Kuda ide ovaj svijet?

Stari Kikaš i Matan iz "Prosjaka i sinova" se okrecu u grobu :D

https://www.youtube.com/watch?v=Eh6RowXeLEY

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


08 pro 2023, 21:41
Profil Web stranica
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Čuvanje oružja
Darko11 je napisao/la:
Kakvih papučara ima majko mila.Zenica rekla ovo,rekla ono,rekla nema oruzja u kuci??Kuda ide ovaj svijet?



Da, treba malo narodskog pristupa ovoj temi.
Darko, svaka cast! :A25:

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


08 pro 2023, 22:32
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 20 ruj 2023, 11:08
Postovi: 62
Post Re: Čuvanje oružja
Znači braimstorming nije uspio :D

A ne želimo da se kolega razvede jer ovakve stvari i odnosi lako dovedu do takvog čina.

Proučio sam zakon i mislim da nema izbora nego prodati oružje i pomiriti se da ne smije imati to u kući.

Držati oružje kod nekog drugog može dovesti do velikih problema. To nije riješenje.


08 pro 2023, 23:21
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Čuvanje oružja
Kolega nemoj prodat oružje, niti ga davat drugima. Oružje će bit s tobom i u najtežim trenutcima, žena možda neće :A19:


08 pro 2023, 23:41
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Čuvanje oružja
andrej je napisao/la:
Znači braimstorming nije uspio :D

A ne želimo da se kolega razvede jer ovakve stvari i odnosi lako dovedu do takvog čina.

.


Ljubavnica, dugovi, kocka, droga, alkoholizam (i tome slicno)su vanjski razlozi za razvod.
Odnosno, interni razlozi su promjene odnosa dve osobe kroz protok nekog vremena.

Nisam cuo jos za slucaj razvoda, radi muzevljevog posjedovanja lovackog oruzja.
Ali jesam cuo za razvode gdje nije bilo tolerancije (citaj razumijvanja) u braku. Ovo se ne desi preko noci, ali nakupi se s vremenom. ako se restrikcije odnose samo na jednu stranu. Pogotovu iracionalne restrikcije.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


08 pro 2023, 23:46
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Čuvanje oružja
Marin223 je napisao/la:
KOružje će bit s tobom i u najtežim trenutcima, žena možda neće :A19:

Ovo je pravi gun talk! Thats the spirit!

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


08 pro 2023, 23:50
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 20 ruj 2023, 11:08
Postovi: 62
Post Re: Čuvanje oružja
jolly je napisao/la:
Nisam cuo jos za slucaj razvoda, radi muzevljevog posjedovanja lovackog oruzja.
Ali jesam cuo za razvode gdje nije bilo tolerancije (citaj razumijvanja) u braku. Ovo se ne desi preko noci, ali nakupi se s vremenom. ako se restrikcije odnose samo na jednu stranu. Pogotovu iracionalne restrikcije.

Naravno, na to sam i mislio.

Ne želim biti taj koji ga je natjerao na zadnju kap koja je prelila čašu ;)


09 pro 2023, 00:25
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 57 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan