Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 12 svi 2024, 22:53.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 31 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
K: Pištolj ("lovački") 9mm i pušku 
Autor/ica Poruka
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 28 stu 2010, 00:26
Postovi: 58
Lokacija: Zg, Trešnjevka
Post K: Pištolj ("lovački") 9mm i pušku
Pištolj 9mm "dugi", u urednom stanju do 2000 Kn (eventualno 2500, ako je neka posebna prilika)

MK pušku (22lr) u urednom stanju, do 2000 kn

(Eventualno može i neki karabin, ako se za 2500 KN može kupiti nešto pristojno, u što nisam baš uvjeren.

Dobrodošli su i savjeti u kojem smjeru da gledam, s obzirom na navedene uvjete.

Hvala


25 tra 2021, 15:04
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6756
Post Re: K: Pištolj ("lovački") 9mm i pušku
Najjeftinija ponuda polovnog ti je u ducanu HLS.
https://www.hls.com.hr/trgovina/rabljeno-lovacko-oruzje

Medjutim, nemoj se upecati na samu ponudu samo radi cjene. cuo sam price o losem oruzju tamo, ali i da se nekim potefilo sasvim ok.
Moras otici do njih i to pogledati prije kupnje.

Ako se ne razumijes u oruzje, uzmi sa sobom nekog iskusnog.

Neovisno o ducanu HLS, po meni gledaj slijedece opcije:
Od pistolja CZ75b polovni, HS9 novi (pogedaj ponudu u ducanu Lovac zagreb) ili polovni,
malokalibarska puskza brno2, cz452, cz455, itd
Karabin zastava m70, proizvodnja prije 1990.
Ako karabin budes gledao u kasnijoj fazi, sa boljim financijama, onda polovni cz 550.

To bih preporucio da gledas.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


25 tra 2021, 15:20
Profil
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 28 stu 2010, 00:26
Postovi: 58
Lokacija: Zg, Trešnjevka
Post Re: K: Pištolj ("lovački") 9mm i pušku
Hvala, točno sam na tom tragu.
Oni novi hs9 koji su bili malo preko 2500kn su, na žalost, rasprodani prije nego sam ja riješio papirologiju.

A da nagovorim prodavača da mi se uklopio u budžet, vjerojatno bih uzeo ovo:

https://www.njuskalo.hr/pistolji/sig-sa ... s-34112395




.


25 tra 2021, 15:54
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5392
Lokacija: Zagreb
Post Re: K: Pištolj ("lovački") 9mm i pušku
Kako ti je Jolly napisao,pogledaj u HLSu,a svakako pogledaj kod trgovaca(npr Lovac),jer oni uzimaju oružje na komisionu prodaju.
Puno puta sam se uvjerio da zna biti kvalitetnoga oružja,po jako povoljnoj cijeni.


25 tra 2021, 16:45
Profil
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 28 stu 2010, 00:26
Postovi: 58
Lokacija: Zg, Trešnjevka
Post Re: K: Pištolj ("lovački") 9mm i pušku
Imamo li nekog u Zg tko se kuži u to i dao bi se potkupiti gablecom, da ode sa mnom u HLS i vidimo ima li još što za probrati ?


27 tra 2021, 11:27
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5392
Lokacija: Zagreb
Post Re: K: Pištolj ("lovački") 9mm i pušku
Pogledaj prvo na njihovim stranicama.
Možeš i nazvati da vidiš kada im dolazi nova tranša?
Mislim da ne trebaš zanemariti i trgovce(Lovac) ?


27 tra 2021, 11:55
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 16 vel 2015, 14:13
Postovi: 704
Post Re: K: Pištolj ("lovački") 9mm i pušku
Ovo sto ti je ostalo u HLS-u nije za tebe.... Sve je probrano i nike neko stanje. Ono sto tebi treba trenutno u HLS-u nema. Hls je opcija kada oruzje tek dodje pa prvi biti tamo....

_________________
BUM BUM...


27 tra 2021, 16:41
Profil
Skupnik
Skupnik
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2021, 19:39
Postovi: 282
Post Re: K: Pištolj ("lovački") 9mm i pušku
Malo sam i sebi okolo gledao pljuce i našao sam ovo: https://www.njuskalo.hr/pistolji/fm-hi-power-9mm-oglas-33499930

Malo čitam okolo, ti argentinski FM-ovci se čine kao dosta dobri pištolji, makar im zna završna obrada biti ispod nivoa, ali mehanički i funkcionalno se čine solidni. Za 2000 kuna super ponuda i još piše da cijena nije fiksna, znači malo mu zvoniš u uho o putnim troškovima, pa možda malo i spusti cijenu...

Za karabin kako je Jolly rekao, malo se strpi i prikupi malo više pa idi na malo "bolje marke" polovne, ili ako baš hoćeš novu ti mogu preporučiti Mauser M18. "Budget" Mauser, cijena varira ovisno o kalibru, najjeftinija nova u trgovini, na Njuškalu, u .308 Winchester je ja mislim 6200 kuna. Ona je budget, ali to ne znači da zaostaje za drugim Mauserima, odnosno M12, pošto je to jedini, pretpostavljam, novi "ne budget" Mauser koji si mi možemo priuštiti. Cijev je ista kao i na M12, imaš tvorničku garanciju na cijev, da će držati grupu sub-MOA (ne znam točno što to znači u milimetrima, ali znam da s mojom možeš vrapcu jaje skinut na 100 metara). Na tu pušku imaš i garanciju da će cijev držat tu preciznost 25 godina ako se ne varam, ili 25 000 metaka. Ima čeličnu glavu, isto kao M12. Dostupna je samo u plastičnim kundacima, što se za tu cijenu očekuje i ima bočnu kočnicu okidača (u tri položaja, "classic Mauser", što nije, jer ne koči iglu neko okidač, ali neka, marketing). Svakako bih ti preporučio da si ju pogledaš ako uspiješ skupiti koju kunu više.

I Bergare nisu na odmet. Isto su precizne puške, ali su skuplje nego ovaj Mauser (osim onih Kipplauf, one počinju od 4000 ja mislim). Isto si ih pogledaj ako te zanimaju. Znam ljude koji ih imaju, prezadovoljni su.

I Zbrojevka ima onaj 557, oku lijepa puška, ali imao sam je u rukama i nije ni blizu Mauseru ni Bergari (barem one koje sam držao u ruci). Zatvarač ide donekle glatko, onda kad dođe u zadnji položaj zapne jer ima lufta kad lijeva bradavica udari u zaustavljač zatvarača, desna se nekako zaglavi i na kraju je zatvarač na koso, zapeo je, pa to treba izravnati, gurati naprijed... Znači za neko brže pucanje (na štandu), po meni, ne ide. A opet skuplja je od Mausera...

Eh sad, ako baš ne možeš van budžeta koji si naveo, ne znam. Rekao bih ti da gledaš po Njuškalu, ali u toj cijeni ćeš vjerojatno naći samo vojne prerade, a to najčešće M48, makar se nekad i ubaci M24. Kako god, meni tu nastaje problem jer se te prerade često sastoje samo od mijenjanja kundaka, možda i neki rad na okidaču ili ručici zatvarača, dok originalne, nekromirane cijevi ostaju gore. Ima procedura za čišćenje nekromiranih cijevi, a znam da se većina lovaca toga ne drži, tako da postoji šansa da je cijev koliko-toliko nagrižena... Još ako je služila u ratu...

U svakom slučaju, sretno ti bilo s nabavkom!

_________________
Volim oružje, volim ga jako,
Da ga nema, jako bih plako,
Osim bullpupova, njih ne volim nikako
Da nestanu bullpupovi ni suze ne bih pustio,


27 tra 2021, 18:07
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6756
Post Re: K: Pištolj ("lovački") 9mm i pušku
Mauseras je napisao/la:
imaš tvorničku garanciju na cijev, da će držati grupu sub-MOA (ne znam točno što to znači u milimetrima, ali znam da s mojom možeš vrapcu jaje skinut na 100 metara). Na tu pušku imaš i garanciju da će cijev držat tu preciznost 25 godina ako se ne varam, ili 25 000 metaka.

Hahahaha :D :D :D
Dobro si opisao sub moa.
1 moa = grupa od 1 inch na 100 yardi (90 metara)
ili
1 moa = grupa od cca 30 mm na 100 metara.

Preciznost na 25.000 metak je upitna, za centralno paljenje.
I ovisi o definiciji preciznosti.
Nekad je 2 moa (grupa od 60 mm na 100 metara) bila zadovoljavajuca za lov.
Ako uzmes cijev od 308 win, koji trpi mozda do 7000 metaka ispaljenja da drzi preciznosti ispod minute,
i ako ta cijev na pocetku zivota drzia 0.5 moa, naokon 25.000 ispaljenja, mozda dodje do 2 moa. Mozda.
Znaci ovisi o standardu preciznosti koji se trazi.
Ako uzmes 300 win mag, koji potrso cijev za manje od 2000 hitaca, nema sanse

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


27 tra 2021, 19:30
Profil
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 28 stu 2010, 00:26
Postovi: 58
Lokacija: Zg, Trešnjevka
Post Re: K: Pištolj ("lovački") 9mm i pušku
Hvala, svima.

Imao sam prošli tjedan situaciju (krađu) sanacija koje mi je pojela skoro čitavi budžet koji sam namijenio za ovo, tako da idem vrlo skromno.
Što se pištolja tiče, razmatram i tog FM-a, te FEG Mausera (kako kotiraju međusobno?), ali navodno se za 2500 kn zna pojaviti i koji HS9, odnosno CZ75, pa ću probati biti strpljiv.
Prijatelji koji su više u tome mi ne preporučaju ni "argentinca" ni "mađara", jer da su "grubi" i "tvrdi", ali nisam siguran koliko je to meni uopće važno za par puta godišnje otići na streljanu i za ono za što u praksi praktički skoro i ne može biti upotrijebljen: nekakvu zaštitu doma.

Originalna ideja jest bila pošteni karabin srednje klase, ali to se radi navedenog promijenilo, pa ću vjerojano uzeti MK, čisto da imam čime malo vježbati, dok se ne oporavim financijski. Osim, kako rekoh, izroni neki baš upotrebljivi karabin za malu paru.


27 tra 2021, 19:34
Profil
Skupnik
Skupnik
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2021, 19:39
Postovi: 282
Post Re: K: Pištolj ("lovački") 9mm i pušku
jolly je napisao/la:
Mauseras je napisao/la:
imaš tvorničku garanciju na cijev, da će držati grupu sub-MOA (ne znam točno što to znači u milimetrima, ali znam da s mojom možeš vrapcu jaje skinut na 100 metara). Na tu pušku imaš i garanciju da će cijev držat tu preciznost 25 godina ako se ne varam, ili 25 000 metaka.

Hahahaha :D :D :D
Dobro si opisao sub moa.
1 moa = grupa od 1 inch na 100 yardi (90 metara)
ili
1 moa = grupa od cca 30 mm na 100 metara.

Preciznost na 25.000 metak je upitna, za centralno paljenje.
I ovisi o definiciji preciznosti.
Nekad je 2 moa (grupa od 60 mm na 100 metara) bila zadovoljavajuca za lov.
Ako uzmes cijev od 308 win, koji trpi mozda do 7000 metaka ispaljenja da drzi preciznosti ispod minute,
i ako ta cijev na pocetku zivota drzia 0.5 moa, naokon 25.000 ispaljenja, mozda dodje do 2 moa. Mozda.
Znaci ovisi o standardu preciznosti koji se trazi.
Ako uzmes 300 win mag, koji potrso cijev za manje od 2000 hitaca, nema sanse



Ne znam baš točno kako su tu garanciju isplanirali, pošto se zna da neki jači kalibri brže troše cijev, naravno ovisno i o cijevi. Striček trgovac mi je rekao. kad sam ga pitao za jamstvo: "Ovako nešto da se sj*ebe, samo dođi pa budemo sredili, a za promijenit cijev mi dođi kad ispucaš 25 000 metaka, ili 750 000 kuna" (računao 8x57, brzinski na kalkulatoru, metke od 30 kuna komad, kao da ću s njima plinkati :D :D :D :D ).

A ovo za lov, od 6 cm još stoji. Pogotovo kad uzmeš u obzir da je lovački pucati iza plečke, znači ako puška ima tih 6 cm lufta, još uvijek će nešto pogoditi. Naravno, najbolje je uzeti precizniju pušku, koja je sposobnija, ako je dobro upucana, metak staviti tamo gdje ciljam, a ne u krugu 6 cm ili više oko tog područja. Izbjeći samo ranjavanje i bijeg divljači u šumu i nažalost, mukotrpnu smrt iste... Znam puno lovaca koji upucavaju pušku grupama od jednog metka, znači puknu, poriktaju optiku, i opet, što meni ne ide u glavu. Jedan lovac je na taj način upucavao neku staru češku kombinirku, na onoj HLS-ovoj meti sa srnjakom. Zadnji metak je ciljao u centar, "desetku", a ošao je dolje desno. Kaže "to je to, ravno u srce! Dobra je!". Ja ga zamolim da mi da da dvaput puknem. Fino napravim grupu sa dva metka, i metci su dobrih 7 cm iznad srnjaka. Ne iznad točke nišanjenja u centru, nego van srnjaka, 7 cm iznad njega. Veli "Ma ti ne znaš pucat!!".

Mislim da lovcima nije toliko ni bitna širina grupe, većini je dovoljno samo da metci budu u crnome, "odstrel", makar većina njih je počela uzimati ili neke egzotične ili ekstremne kalibre, ili nepotrebne gramaže zrna jer im se ne da tražit ranjenu divljač.

Priznajem, ja sam si mogao kupiti i drugi karabin umjesto M12, a ostatak novaca dat na metke ili neke druge gluposti, ali meni je zabavno smjestit 4 komada u čep od Jamnice na 100 metara...

_________________
Volim oružje, volim ga jako,
Da ga nema, jako bih plako,
Osim bullpupova, njih ne volim nikako
Da nestanu bullpupovi ni suze ne bih pustio,


27 tra 2021, 20:01
Profil
Skupnik
Skupnik
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2021, 19:39
Postovi: 282
Post Re: K: Pištolj ("lovački") 9mm i pušku
OrMar je napisao/la:
Hvala, svima.

Imao sam prošli tjedan situaciju (krađu) sanacija koje mi je pojela skoro čitavi budžet koji sam namijenio za ovo, tako da idem vrlo skromno.
Što se pištolja tiče, razmatram i tog FM-a, te FEG Mausera (kako kotiraju međusobno?), ali navodno se za 2500 kn zna pojaviti i koji HS9, odnosno CZ75, pa ću probati biti strpljiv.
Prijatelji koji su više u tome mi ne preporučaju ni "argentinca" ni "mađara", jer da su "grubi" i "tvrdi", ali nisam siguran koliko je to meni uopće važno za par puta godišnje otići na streljanu i za ono za što u praksi praktički skoro i ne može biti upotrijebljen: nekakvu zaštitu doma.

Originalna ideja jest bila pošteni karabin srednje klase, ali to se radi navedenog promijenilo, pa ću vjerojano uzeti MK, čisto da imam čime malo vježbati, dok se ne oporavim financijski. Osim, kako rekoh, izroni neki baš upotrebljivi karabin za malu paru.



Žao mi je to čuti i nadam se da ćeš se izboriti i srediti situaciju.

Gle, taj FM je rađen u Argentini, a ta tvornica je, ako se ne varam, bila podliježna inspekcijama iz FN Herstala (pošto je FN imao pravo prodavati i licencirati Browningove patente), a oni su imali licencu. Isto kao McDonalds. Vlasnik našeg, hrvatskog McDonaldsa nije Amerikanac, nego Hrvat, koji je američkom McDonaldsu platio, odnosno plaća mu za pravo koristiti njegovo ime, ali mora pratiti pravila koja raspisuje originalni McDonalds, makar to je franšiza, ali princip je isti. Isto tako je FN radio s Browningovim patentima. Makar FN je imao po tom pitanju pravo te patente prodavati i licencirati u Europi, a za Ameriku kao kontinent je bio zadužen Colt, tako da ne znam kako je FN to izveo, ali nije ni bitno. Poanta je, imali su iznenadne inspekcije u tvornici, od strane FN-a, i morali su se pridržavati standarda kvalitete, da ne izgube licencu. Tako da, koliko ja znam vrlo su kvalitetni pištolji, samo im završna obrada zna dosta brzo otiči, ali ako bi ga, kako ti kažeš, većinu vremena imao u sefu i par puta otišao na streljanu, ne vidim problema dok ga održavaš i samo lagano natočenom krpicom Balistola prijeđeš izvana.


FEG-ovi Hi-Poweri, ili Mauser 90DA, koji god ti dođe pred oči, ista stvar, su nelicencirane kopije Hi-Powera. Samo su Mađari dodali jedan metak u spremnik i double action okidač (inače su više manje svi Hi-Poweri single action). Isto je kvalitetan pištolj, ali na nekom vanjskom forumu, a to se i tu bilo spomenulo, je netko bio otkrio da cijev i ležište metka nisu od jednog komada, nego od dva zasebna koji su spojeni (ne znam kako). Ne znam da li bih tome vjerovao. Dosta ih je u opticaju, kako kod nas tako i vani i da je to neki problem, već bi se čulo o tome. U svakom slučaju, ja to ne bih uzeo, ali ako baš moraš, ne vidim problema...


Za par puta godišnje na streljanu bi bili, po meni, u redu. Jedini problem bi mogli biti okidači, nemam osobnog iskustva s njima, ali ako je loš okidač trebao bi to dati srediti, jer će ti se "zgaditi" pištolj i onda je gotovo, stajat će ti u ormaru...

Ako se ne varam, stara ČZ75 nema blokadu igle kao nova ČZ75B, što znači da ako imaš metak u cijevi i spušten čekić, i ako pištolj padne ili nešto udari o čekić, može doći do opaljenja, što nije dobro. Ali to nije problem ako bi ga koristio za koji put na streljanu, ali svakako razmisliti o tome...


Za HS9 ne znam, nemam baš neko znanje niti iskustva s njime, tako da ti tu može pomoći netko iskusniji od mene.

To što je nešto grubo ne znači, u većini slučajeva, da je loše. Naprimjer Hi-Point, ona američka rugoba od pištolja. Jeftin, ogroman, težak i ružan, ali pouzdan (mora takav biti pošto je direct blowback, znači fiksna cijev kao na Walther PP ili Makarovu, ali u 9mm). Gledao sam na internetu, a i imam poznanika preko bare koji si ga je kupio. Kažu kad je nov je gotovo nemoguće repetirati navlaku. Ide dosta grubo i opruge su tvrde, ali nakon što ga naulje i gledajući film ili seriju repetiraju navlaku DOSLOVNO 1000 puta, materijal se rashaba (višak materijala koji je ostao zbog loše strojne obrade se skine) i navlaka ide glatko. Još uvijek malo teže, ali glađe. Poanta je da sve treba svoj "break-in period", odnosno malo se treba rashodati. Isto kao motor, a pretpostavljam i auto. Na novom motoru se preporučuje da se prvih par stotinjak kilometara ne juri, kako zbog guma tako i zbog motora... Gume trebaju dobiti profil ceste, motor se treba uhodati itd itd. Uglavnom, ništa loše se neće desiti (valjda), ali bolje je odraditi to tako nego ne. Na kraju se isplati.

_________________
Volim oružje, volim ga jako,
Da ga nema, jako bih plako,
Osim bullpupova, njih ne volim nikako
Da nestanu bullpupovi ni suze ne bih pustio,


27 tra 2021, 20:31
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6756
Post Re: K: Pištolj ("lovački") 9mm i pušku
Mauseras je napisao/la:
I Zbrojevka ima onaj 557, oku lijepa puška, ali imao sam je u rukama i nije ni blizu Mauseru ni Bergari (barem one koje sam držao u ruci). Zatvarač ide donekle glatko, onda kad dođe u zadnji položaj zapne jer ima lufta kad lijeva bradavica udari u zaustavljač zatvarača, desna se nekako zaglavi i na kraju je zatvarač na koso, zapeo je, pa to treba izravnati, gurati naprijed... Znači za neko brže pucanje (na štandu), po meni, ne ide. A opet skuplja je od Mausera...


I sa ovim se nacelno slazem. Ali bih dodao najvecu zamjerku.
Po meni puska za lov mora imati mehanicke nisane. Kad sam uzeo cz 557 u ducanu u ruke, ne mogu poravnati oko sa mehanickim nisanima.
Previsoko mi podize obraz, sa hog back kundakom.

CIjela prica o zbrojovki i cz 557 je bolna prica za ljubitelje oruzja, premda to ne govori o kvaliteti same puske 557. Ali govori o padu kvalitete branda i odlukama uprave u kom smjeru vode firmu.

Prethodni model CZ 550 se proizvodio u dvije akcije duga i magnum akcija. U barem 20 tak kalibara do najacih kalibara na svijetu, i bila je mauser 98 inacica puske.
Novi 557 dosao samo na jednu duzinu akcije, i proizvodi se danas u dva kalibra 308 i 3006. i jos je sad pushfeed, niks mauser. :A00:
Jadno je to na sta su spali.

Sad su se umijesali u hrpu prosjecnih proizvodjaca oruzja za masovno trziste. nikad vise nece napraviti pusku kao sta je bila brno 2, ili linija CZ 550 (ili ZKK 600, ili ZG47), nit ce ikad vise ponoviti puske po kojima su preuzeli trziste kombiniranog oruzja, super brno, tatra i slicno. (ni te kombinirke vise ne rade) jer ih takva kvaliteta ne zanima.
Ali, dobro, sad sta je tu je.

Novija generacija lovaca i tako ne pati od starijih tehnickih rjesenja, a ekonomicnu ponudu u CZ jos uvjek drze, samo na jeftinijim tehnickim rjesenjima.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


27 tra 2021, 20:52
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6756
Post Re: K: Pištolj ("lovački") 9mm i pušku
OrMar je napisao/la:
, ali navodno se za 2500 kn zna pojaviti i koji HS9, odnosno CZ75, pa ću probati biti strpljiv.
Prijatelji koji su više u tome mi ne preporučaju ni "argentinca" ni "mađara", jer da su "grubi" i "tvrdi", ali nisam siguran koliko je to meni uopće važno za par puta godišnje otići na streljanu i za ono za što u praksi praktički skoro i ne može biti upotrijebljen: nekakvu zaštitu doma.

Originalna ideja jest bila pošteni karabin srednje klase, ali to se radi navedenog promijenilo, pa ću vjerojano uzeti MK, čisto da imam čime malo vježbati, dok se ne oporavim financijski. Osim, kako rekoh, izroni neki baš upotrebljivi karabin za malu paru.

za hs9, ispravno razmisljas
evo ti ga u lovcu, novi:
http://lovactrgovina.hr/artikl.php?dy=P ... st=6&sor=4

za nosenju u sumi lagan.
zadovoljavajuce precizan za rekreativno gadjanje u metu.

cz 75b, je druga koncepicja pistolja, precizniji je od hs 9, polovni ces naci za slicnu cijenu.

Kod kupvine polovnog oruzja, uvjek je bolje uzeti ako je ocuvano od lovca, jer lovci malo pucaju, nego od sportskog strijelca koji puca dosta i cesto.

Kupovina MK puske je razumno razmilsjanje, ako imas gdje pucati, steci ces praksu sa MK. preporuka MK - brno 2.

Sve u svemu, imas zreo i zdrav nacin razmisljanja! :A28:

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


27 tra 2021, 21:08
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Avatar

Pridružen/a: 18 stu 2010, 22:52
Postovi: 705
Post Re: K: Pištolj ("lovački") 9mm i pušku
jolly je napisao/la:
CIjela prica o zbrojovki i cz 557 je bolna prica za ljubitelje oruzja, premda to ne govori o kvaliteti same puske 557. Ali govori o padu kvalitete branda i odlukama uprave u kom smjeru vode firmu.

Prethodni model CZ 550 se proizvodio u dvije akcije duga i magnum akcija. U barem 20 tak kalibara do najacih kalibara na svijetu, i bila je mauser 98 inacica puske.
Novi 557 dosao samo na jednu duzinu akcije, i proizvodi se danas u dva kalibra 308 i 3006. i jos je sad pushfeed, niks mauser. :A00:
Jadno je to na sta su spali.

Sad su se umijesali u hrpu prosjecnih proizvodjaca oruzja za masovno trziste. nikad vise nece napraviti pusku kao sta je bila brno 2, ili linija CZ 550 (ili ZKK 600, ili ZG47), nit ce ikad vise ponoviti puske po kojima su preuzeli trziste kombiniranog oruzja, super brno, tatra i slicno. (ni te kombinirke vise ne rade) jer ih takva kvaliteta ne zanima.
Ali, dobro, sad sta je tu je.

Novija generacija lovaca i tako ne pati od starijih tehnickih rjesenja, a ekonomicnu ponudu u CZ jos uvjek drze, samo na jeftinijim tehnickim rjesenjima.


Pad kvalitete branda? Loše odluke uprave? O čemu ti? CZUB kao brand nije nikad bolje stajao nego danas.
Ljudi morate razumjeti da puške i pištolji iz 1980-ih godina prošlog stoljeća su prošlo svršeno vrijeme. Tadašnja Čehoslovačka je bila totalno zaostala, morali su raditi vrhunske, za njih realno ne baš isplative komade, prodati to na zapad i nadati se devizama. To je trajalo do cca sredine 90-ih.

Tko će danas kupiti vrhunsku pušku Mauserovog sistema? Eto imaš M98 "Das Original" pa kupi. To kupuje 0,01% lovaca, ako i toliko. CZUB nema što tražiti u tom segmentu. Jeftinije izvedena puška takvog sistema koštala bi po današnjim cijenama 3000€. Opet, i za to je malo tržište. Tvornice gledaju dobit po jedinici proizvoda x broj proizvoda. Bolje je prodati 10 komada nečega gdje uzmeš 100 po komadu, nego jedan komad nečega gdje uzmeš 500€.

Imate primjer CZ75 pištolja do ~1980./1981. se radio glodanjem iz komada alatnog čelika. Nakon toga pa do danas mikroljevom. Je li glodanje kvalitetnije? Je. Je li isplativije? Nije. Stvar je u tome da je prosječni Čeh morao raditi 4-5 mjeseci 1980. da bi si priuštio takav pištolj, radilo ga je 100 strojeva i xy ljudi, a zarada po komadu je bila slaba. Sada prosječni Čeh za CZ75B radi 10-15 dana, radi ga manje strojeva, a pogotovo ljudi, a zarada po jedinici je veća.

_________________
Put your money where your mouth is.


27 tra 2021, 21:13
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6756
Post Re: K: Pištolj ("lovački") 9mm i pušku
Mauseras je napisao/la:

A ovo za lov, od 6 cm još stoji. Pogotovo kad uzmeš u obzir da je lovački pucati iza plečke, znači ako puška ima tih 6 cm lufta, još uvijek će nešto pogoditi. Naravno, najbolje je uzeti precizniju pušku, koja je sposobnija, ako je dobro upucana, metak staviti tamo gdje ciljam, a ne u krugu 6 cm ili više oko tog područja. Izbjeći samo ranjavanje i bijeg divljači u šumu i nažalost, mukotrpnu smrt iste... Znam puno lovaca koji upucavaju pušku grupama od jednog metka, znači puknu, poriktaju optiku, i opet, što meni ne ide u glavu. Jedan lovac je na taj način upucavao neku staru češku kombinirku, na onoj HLS-ovoj meti sa srnjakom. Zadnji metak je ciljao u centar, "desetku", a ošao je dolje desno. Kaže "to je to, ravno u srce! Dobra je!". Ja ga zamolim da mi da da dvaput puknem. Fino napravim grupu sa dva metka, i metci su dobrih 7 cm iznad srnjaka. Ne iznad točke nišanjenja u centru, nego van srnjaka, 7 cm iznad njega. Veli "Ma ti ne znaš pucat!!".

Mislim da lovcima nije toliko ni bitna širina grupe, većini je dovoljno samo da metci budu u crnome, "odstrel", makar većina njih je počela uzimati ili neke egzotične ili ekstremne kalibre, ili nepotrebne gramaže zrna jer im se ne da tražit ranjenu divljač.

Priznajem, ja sam si mogao kupiti i drugi karabin umjesto M12, a ostatak novaca dat na metke ili neke druge gluposti, ali meni je zabavno smjestit 4 komada u čep od Jamnice na 100 metara...


Kombinirke su specificne puske za upucavanje.
Mora se upucavati na hladnu cijev.
karabinska cijev se grije, sacmena je hladna, onda se kod pucanja i zagrijvanja cijevi, karabinska siri i savija oko hladne cijevi i mjenja grupu pogodaka. Ako se samo puca iz karabinske cijevi vrlo brzo pocne mijenjati tocku pogotka.

Za m12, mislim da je Ok puska. Ja sam jedno vrijeme to htio uzeti. tako da te nema za sto gristi savjest.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


27 tra 2021, 21:16
Profil
Skupnik
Skupnik
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2021, 19:39
Postovi: 282
Post Re: K: Pištolj ("lovački") 9mm i pušku
jolly je napisao/la:
Mauseras je napisao/la:
I Zbrojevka ima onaj 557, oku lijepa puška, ali imao sam je u rukama i nije ni blizu Mauseru ni Bergari (barem one koje sam držao u ruci). Zatvarač ide donekle glatko, onda kad dođe u zadnji položaj zapne jer ima lufta kad lijeva bradavica udari u zaustavljač zatvarača, desna se nekako zaglavi i na kraju je zatvarač na koso, zapeo je, pa to treba izravnati, gurati naprijed... Znači za neko brže pucanje (na štandu), po meni, ne ide. A opet skuplja je od Mausera...


I sa ovim se nacelno slazem. Ali bih dodao najvecu zamjerku.
Po meni puska za lov mora imati mehanicke nisane. Kad sam uzeo cz 557 u ducanu u ruke, ne mogu poravnati oko sa mehanickim nisanima.
Previsoko mi podize obraz, sa hog back kundakom.

CIjela prica o zbrojovki i cz 557 je bolna prica za ljubitelje oruzja, premda to ne govori o kvaliteti same puske 557. Ali govori o padu kvalitete branda i odlukama uprave u kom smjeru vode firmu.

Prethodni model CZ 550 se proizvodio u dvije akcije duga i magnum akcija. U barem 20 tak kalibara do najacih kalibara na svijetu, i bila je mauser 98 inacica puske.
Novi 557 dosao samo na jednu duzinu akcije, i proizvodi se danas u dva kalibra 308 i 3006. i jos je sad pushfeed, niks mauser. :A00:
Jadno je to na sta su spali.

Sad su se umijesali u hrpu prosjecnih proizvodjaca oruzja za masovno trziste. nikad vise nece napraviti pusku kao sta je bila brno 2, ili linija CZ 550 (ili ZKK 600, ili ZG47), nit ce ikad vise ponoviti puske po kojima su preuzeli trziste kombiniranog oruzja, super brno, tatra i slicno. (ni te kombinirke vise ne rade) jer ih takva kvaliteta ne zanima.
Ali, dobro, sad sta je tu je.

Novija generacija lovaca i tako ne pati od starijih tehnickih rjesenja, a ekonomicnu ponudu u CZ jos uvjek drze, samo na jeftinijim tehnickim rjesenjima.



I meni su obavezni nišani na pušci, ali meni je na 557 suprotno nego tebi. Puška mi, za moja 2 metra, odlično leži i odmah hvatam nišansku liniju, ali nišani su katastrofa (onaj fiberoptički naprijed sa onim bezveznim štitnikom)... Gledao sam okolo, na nekoliko ih se desilo (mislim da su 527), da se prednji nišan, koji je bio pričvršćen ljepilom i jednim vijkom (da napomenem TVORNIČKI), odlijepio... Za brend kao ČZ katastrofa.

Serijski ih više ne rade u drugim kalibrima? Gledam okolo, na Njuškalu ima ponuda 557 (Lux koji god) u 8x57, a rabljenih ima u 7x64 i u .223 ili .243, ne znam točno. U svakom slučaju ima smisla zašto bi ukinuli druge kalibre, pošto .308 postaje popularniji nego ikad, a većina pušaka ide preko bare, a tamo se zna kojim se kalibrom lovi.

Kako ja to vidim, ČZ se fokusira na pištolje i čini se da tu imaju uspijeha, a puške su im "sekundarne". Push feed više nitko ne radi (osim Mauser M98, ali bubreg ne dam, i možda još koji), jer se tu štedi na izradi, koliko god malo se uštedilo na jednoj pušci, na proizvedenih milijun pušaka se vidi prava ušteda.

Kombinirke su preuzeli Njemci, uglavnom Blaser tko ima novaca za to. ČZ se ne isplati to proizvoditi, jer kako ti kažeš, mladi lovci, od kojih sam ja pripadnik, nemaju interesa za time (makar ja donekle imam), što samo ostavlja one starije, koji su si vjerojatno uzeli takvu još prije, dok su se radile.


Ova nezainteresiranost za starija tehnička rješenja je obostrana. Naravno, naginje na jednu stranu više nego na drugu, ali opet.

_________________
Volim oružje, volim ga jako,
Da ga nema, jako bih plako,
Osim bullpupova, njih ne volim nikako
Da nestanu bullpupovi ni suze ne bih pustio,


27 tra 2021, 21:32
Profil
Skupnik
Skupnik
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2021, 19:39
Postovi: 282
Post Re: K: Pištolj ("lovački") 9mm i pušku
jolly je napisao/la:
Mauseras je napisao/la:

A ovo za lov, od 6 cm još stoji. Pogotovo kad uzmeš u obzir da je lovački pucati iza plečke, znači ako puška ima tih 6 cm lufta, još uvijek će nešto pogoditi. Naravno, najbolje je uzeti precizniju pušku, koja je sposobnija, ako je dobro upucana, metak staviti tamo gdje ciljam, a ne u krugu 6 cm ili više oko tog područja. Izbjeći samo ranjavanje i bijeg divljači u šumu i nažalost, mukotrpnu smrt iste... Znam puno lovaca koji upucavaju pušku grupama od jednog metka, znači puknu, poriktaju optiku, i opet, što meni ne ide u glavu. Jedan lovac je na taj način upucavao neku staru češku kombinirku, na onoj HLS-ovoj meti sa srnjakom. Zadnji metak je ciljao u centar, "desetku", a ošao je dolje desno. Kaže "to je to, ravno u srce! Dobra je!". Ja ga zamolim da mi da da dvaput puknem. Fino napravim grupu sa dva metka, i metci su dobrih 7 cm iznad srnjaka. Ne iznad točke nišanjenja u centru, nego van srnjaka, 7 cm iznad njega. Veli "Ma ti ne znaš pucat!!".

Mislim da lovcima nije toliko ni bitna širina grupe, većini je dovoljno samo da metci budu u crnome, "odstrel", makar većina njih je počela uzimati ili neke egzotične ili ekstremne kalibre, ili nepotrebne gramaže zrna jer im se ne da tražit ranjenu divljač.

Priznajem, ja sam si mogao kupiti i drugi karabin umjesto M12, a ostatak novaca dat na metke ili neke druge gluposti, ali meni je zabavno smjestit 4 komada u čep od Jamnice na 100 metara...


Kombinirke su specificne puske za upucavanje.
Mora se upucavati na hladnu cijev.
karabinska cijev se grije, sacmena je hladna, onda se kod pucanja i zagrijvanja cijevi, karabinska siri i savija oko hladne cijevi i mjenja grupu pogodaka. Ako se samo puca iz karabinske cijevi vrlo brzo pocne mijenjati tocku pogotka.

Za m12, mislim da je Ok puska. Ja sam jedno vrijeme to htio uzeti. tako da te nema za sto gristi savjest.




To za kombinirane znam. Stari ima BBF97, a ona ima odvojene cijevi, tako da jedna ne grije drugu, barem ne do nekih 15-ak ispucanih metaka. Ova češka ima zalotane cijevi i vlasnik to zna, pa je između svakih dva ispucana metka ili ostavio na 5-10 minuta da se ohladi ili ispucao koju sačmenu patronu, ali češće ovo prvo. Između njegovog zadnjeg i moja dva metka je prošlo dobrih 20 minuta.

M12 je super, još sa handspannerom, koji je bolji i sigurniji od kočnice, jer pušku napinješ netom prije pucnja, a i tiši je nego kočnica, i bolji je jer ga guraš naprijed, a ne vučeš nazad kao na standarnoj kočnici na M12.

Pa nisam ni rekao da me grize savjest :D

_________________
Volim oružje, volim ga jako,
Da ga nema, jako bih plako,
Osim bullpupova, njih ne volim nikako
Da nestanu bullpupovi ni suze ne bih pustio,


27 tra 2021, 21:39
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6756
Post Re: K: Pištolj ("lovački") 9mm i pušku
timmy75 je napisao/la:
jolly je napisao/la:

Pad kvalitete branda? Loše odluke uprave? O čemu ti? CZUB kao brand nije nikad bolje stajao nego danas.


Financijski stoje dobro - pa kupili su colt sad, nisu li? Ali profit firme nije predmet mog interesa kao korisnika.

Ali ja kao kupac:
Nekad su prodavali ZKK akcije mausera rigbiju, rigbi prodavao puske za 20.000 funti, a oni svoje ZKK mausere jeftinije, dostupno za prosjecnog kupca - toga vise nema.
Nit rigbiju pada napamet da kupuje nove cz 557 akcije od njih. (a sto ih ne bi kupio ako su kvalitetne?)

Ima "das mauser" made by mauser, ko sto velis, za 10.000 eur, i to me ne zanima, za takvu cijenu. za mene ko kupca, isto ko da ne postoji.

Nekad su u CZ imali kombinirke i ekspresice, za cijenu dostupnu prosjecnom lovcu. danas vise tog nema. nema to ni jeftino ni skupo.

Ja dakle to kao kupac, nemam na izboru, trebam traziti dalje.

Ono sto danas nude u CZ jest: puska na nivou kvalitete ruger-savage-mossberg - cz. (s tim da americki bradnovi nude daleko vise kalibara, a cz samo 2) Takodjer vise nemaju ni jedan puscani magnum kalibar u prodaji.
Ja to vidim kao redukciju kvalitete i ponude. .
Prosjecan covjek srednje klase, srednje kupovne moci, ima sve manje sanse da nabavi mausera, i skoro nikakve sanse da nabavi novu kombinirku, jer dvocjevno oruzje kosta, radi zahtjeva regulacije dvije cijevi od kojih jedna ili dvije uzljebljenoo, i sto trazi puskarske radne sate.

Di su jos jaki u CZ, to je:
Drze jos uvijek kvalitetu i ponudu u segmetu trzista pistolja.
Od pusaka su odustali.

Maloklaibraski program cemo vidjeti kakav ce se pokazati. Osobno sam skeptican jer je u vrlo kratkom periodu nastupila tranzicija od cz 452 - cz 455 - cz 457. Vrlo brza izmjena serjskih modela, sa razlicitim tehnickim rjesenjima, paralelno sa investiciojom u cnc proizvodnu liniju, koja je vec obiljezila proizvodnju novih modela na liniji za puske, i eliminaciju iz proizvodnje legendarnih drugih modela dugog oruzja.

Sve u svemu, ja kao kupac, iz ranga srednje klase, danas imam daleko manje opcija i mogucnosti u njihovom katalogu nego sto je to bilo do prije par godina. To vidim kao redukciju kvalitete.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


27 tra 2021, 22:01
Profil
Skupnik
Skupnik
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2021, 19:39
Postovi: 282
Post Re: K: Pištolj ("lovački") 9mm i pušku
jolly je napisao/la:
timmy75 je napisao/la:
jolly je napisao/la:

Pad kvalitete branda? Loše odluke uprave? O čemu ti? CZUB kao brand nije nikad bolje stajao nego danas.


Financijski stoje dobro - pa kupili su colt sad, nisu li? Ali profit firme nije predmet mog interesa kao korisnika.

Ali ja kao kupac:
Nekad su prodavali ZKK akcije mausera rigbiju, rigbi prodavao puske za 20.000 funti, a oni svoje ZKK mausere jeftinije, dostupno za prosjecnog kupca - toga vise nema.
Nit rigbiju pada napamet da kupuje nove cz 557 akcije od njih. (a sto ih ne bi kupio ako su kvalitetne?)

Ima "das mauser" made by mauser, ko sto velis, za 10.000 eur, i to me ne zanima, za takvu cijenu. za mene ko kupca, isto ko da ne postoji.

Nekad su u CZ imali kombinirke i ekspresice, za cijenu dostupnu prosjecnom lovcu. danas vise tog nema. nema to ni jeftino ni skupo.

Ja dakle to kao kupac, nemam na izboru, trebam traziti dalje.

Ono sto danas nude u CZ jest: puska na nivou kvalitete ruger-savage-mossberg - cz. (s tim da americki bradnovi nude daleko vise kalibara, a cz samo 2) Takodjer vise nemaju ni jedan puscani magnum kalibar u prodaji.
Ja to vidim kao redukciju kvalitete i ponude. .
Prosjecan covjek srednje klase, srednje kupovne moci, ima sve manje sanse da nabavi mausera, i skoro nikakve sanse da nabavi novu kombinirku, jer dvocjevno oruzje kosta, radi zahtjeva regulacije dvije cijevi od kojih jedna ili dvije uzljebljenoo, i sto trazi puskarske radne sate.

Di su jos jaki u CZ, to je:
Drze jos uvijek kvalitetu i ponudu u segmetu trzista pistolja.
Od pusaka su odustali.

Maloklaibraski program cemo vidjeti kakav ce se pokazati. Osobno sam skeptican jer je u vrlo kratkom periodu nastupila tranzicija od cz 452 - cz 455 - cz 457. Vrlo brza izmjena serjskih modela, sa razlicitim tehnickim rjesenjima, paralelno sa investiciojom u cnc proizvodnu liniju, koja je vec obiljezila proizvodnju novih modela na liniji za puske, i eliminaciju iz proizvodnje legendarnih drugih modela dugog oruzja.

Sve u svemu, ja kao kupac, iz ranga srednje klase, danas imam daleko manje opcija i mogucnosti u njihovom katalogu nego sto je to bilo do prije par godina. To vidim kao redukciju kvalitete.



+

_________________
Volim oružje, volim ga jako,
Da ga nema, jako bih plako,
Osim bullpupova, njih ne volim nikako
Da nestanu bullpupovi ni suze ne bih pustio,


27 tra 2021, 22:06
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 31 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 17 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan