Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 28 tra 2024, 06:41.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 16 post(ov)a ] 
Nova puska: Barrel break in / barrel run in 
Autor/ica Poruka
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Nova puska: Barrel break in / barrel run in
Dakle,

Nova puska:

Barrel break in / barrel run in / "propucavanje" cijevi. (ne znam hrvatski izraz)

Da li je neko izvodio navedeni postupak da bi se nova cijev dovela u optimalno stanje preciznosti i upotrebljivosti i kako?

Po internetu svasta pise, pa ako neko ima svoje iskustvo iz prve ruke?

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


21 lis 2013, 09:25
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Nova puska: Barrel break in / barrel run in
Msilim da je to opet neka fora tipa " razradjivanja motora " kao kod novog auta, koja zapravo i nema smisla jer su svi ti proizvodi prosli neki "NULTI RAD" testiranja i razradjivanja...

Na "KREIGER" stranicma pise dosta o tome mada ne razumijem smisao......

_________________
Nemoguće je Nemoguće


21 lis 2013, 09:34
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 27 srp 2013, 04:29
Postovi: 1378
Post Re: Nova puska: Barrel break in / barrel run in
Da li mislis na postupak kada kupis novu pusku, ocistis cijev, opalis jedan metak, ocistis cijev,
( uvijek i iskljucivo prema van, tj ustima cijevi ) i tako deset puta, zatim opalis tri metka za redom pa
cistis i tako pet puta i na kraju to napravis sa pet metaka po nekoliko puta!?

_________________
Head in the City. Hearth in the Field.


21 lis 2013, 11:59
Profil
Brigadir
Brigadir
Avatar

Pridružen/a: 21 pro 2009, 18:15
Postovi: 4074
Post Re: Nova puska: Barrel break in / barrel run in
noćna ptica....ševa??? :mrgreen:

_________________
Ne pij dok voziš - mogao bi proliti!!.....


21 lis 2013, 13:11
Profil
Cinker - bojna
Cinker - bojna

Pridružen/a: 26 lip 2010, 16:51
Postovi: 964
Lokacija: Sesvete
Post Re: Nova puska: Barrel break in / barrel run in
Woolf Blaser je napisao/la:
Da li mislis na postupak kada kupis novu pusku, ocistis cijev, opalis jedan metak, ocistis cijev,
( uvijek i iskljucivo prema van, tj ustima cijevi ) i tako deset puta, zatim opalis tri metka za redom pa
cistis i tako pet puta i na kraju to napravis sa pet metaka po nekoliko puta!?


o ćemu ti pričaš?
to je neka zajebancija ili :roll:


21 lis 2013, 14:41
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Nova puska: Barrel break in / barrel run in
Woolf Blaser je napisao/la:
Da li mislis na postupak kada kupis novu pusku, ocistis cijev, opalis jedan metak, ocistis cijev,
( uvijek i iskljucivo prema van, tj ustima cijevi ) i tako deset puta, zatim opalis tri metka za redom pa
cistis i tako pet puta i na kraju to napravis sa pet metaka po nekoliko puta!?


Da, upravo na to mislim.
A na netu imaju razlicite informacije.

Sad me zanima jel to neko radio i kako?

A u konacnici: i zasto je to radio "bas tako za bas tu svoju pusku".

BTW - oruzje bi se uvijek trebalo cistiti kako si napisao - to jest od lezista metka prema vani. jer kad se guraju razne sipke sa vrha cijevi prema nazad, onda se nakon godina i godina takvog ciscenja moze doci do ostecenja (izlizavanja) krune cijevi, ili usta cijevi sto utjece na preciznost.

Spinnaker je napisao/la:

o ćemu ti pričaš?
to je neka zajebancija ili :roll:


Nije zajebancija. ozbiljno je pitanje.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


21 lis 2013, 15:32
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Nova puska: Barrel break in / barrel run in
jolly je napisao/la:
....BTW - oruzje bi se uvijek trebalo cistiti kako si napisao - to jest od lezista metka prema vani. jer kad se guraju razne sipke sa vrha cijevi prema nazad, onda se nakon godina i godina takvog ciscenja moze doci do ostecenja (izlizavanja) krune cijevi, ili usta cijevi sto utjece na preciznost.


Da zanimljiva teorija ali...

1. da vidim kako to funkcionira kod REVOLVERA ?

2. Neka praksa govori da se bilo kakvi talozi u profilima uvijek laske i temeljitije ciste u suprotnom smijeru od onoga kako su nastali sto ima i logike ....

3. Osobno mislim da svim mojim ciscenjem ne mogu utjecati na ostecenja koja nastaju pucanjem vise od 1%, sa druge strane normalno je da stradavaju usta cijevi jer su na tom mjestu velike izmjene u temperaturi i pritiscima pa mora doci do trosenja, no ako i strada toliko uvijek se moze skratiti taj dio cijevi za desetak mm, napraviti novi konus od 10-13 stupnjeva i stvar bude kao nova !!!

_________________
Nemoguće je Nemoguće


21 lis 2013, 18:27
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Nova puska: Barrel break in / barrel run in
lex-lutor je napisao/la:

1. da vidim kako to funkcionira kod REVOLVERA ?



He, he,
pa ja svom revolveru skinem cijev, i cistim sa straznje strane: (colt army 1860 cal 44)
Ne vidim problem.

Medjutim, osim kod revolvera sa fixnom cijevi- stvar ne moze funkcionirati ni kod oruzja koje se puni sprijeda.
pa za takve slucajeve imas plasticne lijevkaste stitnike koje navuces preko drske od cetkice, i onda taj cijevasti stitnik nalijeze na usta cijevi i stiti od ostecenja kod provlacenja metalne cetkice.
Ili jednostavno koristis cetkice sa plasticnom drskom.

medjutim - postavio sam temu za pusku - pa da ne odemu opet u off topic, po starom obicaju... :roll:

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


21 lis 2013, 19:12
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Nova puska: Barrel break in / barrel run in
Ma naravno, nema smisla skretati OT ali zar ne mislis da je ekipica pocela lagano pretjerivati sa svim tim kemijanjem ??

Mozda ja totalno krivo gledam na stvari, ali ako sam kupio pusku i planiram sa njome pucati dok drzi grupu koja je deklarirana nakon toga je mogju samo dati na remont ili u lovacke namjene. Pa ne mislim citav zivot biti vezan za jedan komad oruzja i nadati se da ce nakon 10.000 metaka imati ista svojstva kao kada je bila nova ???

Onaj tko je malo pratio Balistiku zna da nakon PRVOG ispaljenog metka u cijevi pocinju "NEKIi" procesi koji se mogu "samo usporiti" i nikada vise zaustaviti, mikro pukotine, mikro ogrebotine itd...nema nazad u toj prici !!!

Pravilno odrzavanje je nephodno za duzi i pouzdaniji radni vijek opreme, ali ne treba pretjerivati...

Sa druge strane mogu se kladiti da svi koji ovo citamo vise paznje posvecujujemo svom oruzju ali zato na neki sistematski pregled ne idemo dok nesto ne zaskripi !!!

_________________
Nemoguće je Nemoguće


21 lis 2013, 19:32
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 27 srp 2013, 04:29
Postovi: 1378
Post Re: Nova puska: Barrel break in / barrel run in
Po meni, Lexova usporedba ima smisla i mislim da je na ,mijestu, jel se slicni procesi dogadjaju i u revolverskim
cijevima kako i u karabinskim, zar ne !? Ostat cu jos malo u off topicu...neki strijelci su mijenjali Coltove
revolvere i kupovali Smith Wesone jel ( barem kako su oni rekli ) Colt ima ,ostrije, zljebove i nakon vise ispaljenih
,neoplastenih, zrna ostaje vise naslage u cijevi i to negativno utjece na preciznost! Da li je to tako, ne znam.

Prije nekoliko godina sam kupio Rem. 700 SPS 308 Win. Iz rata mi ostalo nesto vojnog streljiva
F.A.L. 308, a s obzirom da nisam pucao vojno streljivo iz lovackih karabina, a optiku jos nisam imao
za tu pusku, naravno ni vrag mi nije dao mira, usljed takodje razno-raznih prica, s tim vojnim streljivom
odlucio sam napraviti upravo to, ,ulaufati, novu ,bebu,! Nacistio sam se, psovao sam sebe, ali sam ustrajao!
Uglavnom, vrijeme je pokazalo da moja puska nema nikakve razlike s drugim istim puskama s kojima
su decki ,odmah, krenuli u akciju bez ove pred radnje koju sam ja ,obavio,! Da li sam time neznatno
utjecao na preciznost-ne znam, ili zbog toga ima duzi vijek trajanja to necu nikad saznati. Mislim da
to nije potrebno ciniti(pogotovo za kategorije pusaka koje mi ,obicni, lovci koristimo) iz razloga sto danas
i one najjeftinije puske koje se nude na trzistu imaju i vise nego dovoljnu preciznost za sve ,operacije, koje
su nama ,prosjecnim, lovcima potrebne, a uz pravilno odrzavanje tesko da ju mozemo ,potrositi, za
nas lovacki vijek!

U price o nekim drugim stvarima...recimo puskama za Bench Rest...njima to ionako nije potrebno.
Izrada cijevi za njih nije hladno kovanje i kad su gotove i namontirane na akciju spremne su za ono
za sto su namijenjene.

Da li takav postupak utjece na preciznost...sumnjam!? Da li produljuje vijek oruzja-nemam pojma!
Da li ga je potrebno uciniti...mislim da ne! Takodje mislim da ako to netko ucini sigurno nece pogrijesiti.
Pozdrav ekipo.

_________________
Head in the City. Hearth in the Field.


22 lis 2013, 05:25
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Nova puska: Barrel break in / barrel run in
Woolf Blaser je napisao/la:
Prije nekoliko godina sam kupio Rem. 700 SPS 308 Win. Iz rata mi ostalo nesto vojnog streljiva
F.A.L. 308, a s obzirom da nisam pucao vojno streljivo iz lovackih karabina, a optiku jos nisam imao
za tu pusku, naravno ni vrag mi nije dao mira, usljed takodje razno-raznih prica, s tim vojnim streljivom
odlucio sam napraviti upravo to, ,ulaufati, novu ,bebu,! Nacistio sam se, psovao sam sebe, ali sam ustrajao!


Bez sale, cestitam na ustrajnosti! :A28:
To moze samo neko ko voli svoj sport!

Drugim rijecima - da izvucemo pouku - postupak ne moze skoditi.

Woolf Blaser je napisao/la:
Da li produljuje vijek oruzja-nemam pojma!
Da li ga je potrebno uciniti...mislim da ne! Takodje mislim da ako to netko ucini sigurno nece pogrijesiti.


Da li produljuje vijek?
E, to ne znamo, ali vjerojatno ga niti ne skracuje.

Sve u svemu, sklon sam odraditi proceduru sa novom puskom.
Skoditi ne moze, a moze pomoci.
Bojim se ako mi stigne nova beba iz kutije u ormar, pa to ne odradim - poslije cu samo da se grizem i necu moci mirno spavati.

Malo gimnastike, i dodatni trosak od 50 komada metaka, i jedno prijepodne na streljani, i poslije sam na miru.

Mislim da bi u stvari trebalo jos odgovoriti na jedno pitanje, a to su decki koji su kupili nove puske - i koriste ih vec nekoliko godina, pa imaju iskustvo:
Da li se nakon odredjenog broja ispaljenih metaka (makar i u realnom lovu ili treningu na streljani) pokazuje poboljsanje performanse oruzja: u smislu jednolikije brzine zrna, manje grupe pogodaka i slicno?

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


22 lis 2013, 06:14
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 27 srp 2013, 04:29
Postovi: 1378
Post Re: Nova puska: Barrel break in / barrel run in
Ja sam ih se bome namjenjo. Uvijek sam imao osjecaj da nakon ... ispaljenih hitaca oruzje
bude nesto preciznije. Sad kad sam nakupio nesto iskustva (jos vise godina) skloniji sam
teoriji da se vremenom jednostavno vise sazivis sa oruzjem koje koristis, pa se to osjeti
i na pogodcima.

_________________
Head in the City. Hearth in the Field.


22 lis 2013, 06:33
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 18 ožu 2011, 12:42
Postovi: 848
Post Re: Nova puska: Barrel break in / barrel run in
Ništa drugo nego to, iako se ponekad cijev zna popraviti. Kod jako nagriženih cijevi nakon određenog broja metaka bakrena košuljica popuni sitna oštećenja i grupa se popravi, a cijev na oko izgleda puno bolje. Tu se ljudi zavaravaju i misle da su cijev dobro očistili pa se sjaji, a kada naliju Roblu i nakon sat vremena otkriju groblje čude se i okrive sredstvo da im je uništilo cijev.


22 lis 2013, 08:49
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Nova puska: Barrel break in / barrel run in
Woolf Blaser je napisao/la:
Ja sam ih se bome namjenjo. Uvijek sam imao osjecaj da nakon ... ispaljenih hitaca oruzje
bude nesto preciznije. Sad kad sam nakupio nesto iskustva (jos vise godina) skloniji sam
teoriji da se vremenom jednostavno vise sazivis sa oruzjem koje koristis, pa se to osjeti
i na pogodcima.


Ono sto sam je primjetio je da ukoliko cijev nije 100% suha prvih 2-3 metka znaju sarati, no sada uvijek na streljani PRVO provucem 2-3 puta Bore-Snake prije pucanja i nema vise tih problema....

_________________
Nemoguće je Nemoguće


22 lis 2013, 10:00
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 27 srp 2013, 04:29
Postovi: 1378
Post Re: Nova puska: Barrel break in / barrel run in
Eeee, Lex. Jel ti to Ostri otkrio tajnu!? Znam da si se nedavno zalio upravo na to!? Znaci, stvar funkcionira!?

_________________
Head in the City. Hearth in the Field.


22 lis 2013, 11:51
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 18 ožu 2011, 12:42
Postovi: 848
Post Re: Nova puska: Barrel break in / barrel run in
Ja uvijek prije lova posušim karabin, minut posla i miran. I kasnije je puno lakše očistiti ako se puca, ulje u cijevi izgori i ostavi čudo prljavštine.


22 lis 2013, 11:55
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 16 post(ov)a ] 

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan