Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 17 svi 2024, 06:10.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 1423 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72  Sljedeća
CHAT 
Autor/ica Poruka
Online
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6766
Post Re: CHAT
Marin223 je napisao/la:
Samo imamo tehnički problem, di pucat iz vatrenog ?

to ce oziviti problematiku strelista.

premda mislim da ako to provuku, da ce biti u suradnji s morhom, pa ce imati pristup na vojna strelista.
Za zupanije gdje tog nema, skolski izlet autobusom. Na primjer u Zagreb, pa na vrapcanski.
Za osnovne skole, lako se rijesi u skolskim dvoranama sa zracnom puskom, i hvatacem zrna.
Klinci koji to prodju, sasvim sigurno ce neki od njih se zainteresirati za streljacke klubove.
Iz cijelog projketa, ja mogu zamisliti samo pozitivne ucinke

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


10 sij 2024, 17:55
Profil
Poručnik
Poručnik

Pridružen/a: 23 tra 2009, 23:48
Postovi: 1048
Post Re: CHAT
Stav prema oružju je bitno drugačiji nego nekad. Kao djeci nam je bilo najnormalnije igrati se rata, kupovati ili izraditi puške. Danas ćete se namučiti da u trgovini uopće nađete nešto što podsjeća na oružje, a da nije u jarkim bojama i nerf. Pa čak i kad takvo nešto dijete ponese u vrtić, tete zovu roditelje ili mame kupe drugu djecu s igrališta. Kao društvu nam je uspješno usađen animozitet prema oružju koji vrlo često prelazi u diskiminaciju. I isti oni koji se pozivaju na prava i slobode nemaju nikakvih problema iste ograničavati vlasnicima oružja i diskriminirati ih. Čak i bivša država, koliko god bila stroga po pitanju privatnog posjedovanja, kroz institucije je poticala korištenje i znanje o oružju, naglašavalo se koliko je bilo bitno u NOB-u itd. Danas ništa od toga nema, ali zato sa svakom vijesti o kriminalu dolazi i val pokušaja uvođenja novih restrikcija. Da se u školi uvede streljaštvo ili makar upoznavanje s oružjem? Mame bi digle ogromnu frku.


10 sij 2024, 20:36
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 15 ožu 2016, 13:54
Postovi: 112
Lokacija: Rijeka
Post Re: CHAT
Ariel je napisao/la:
Stav prema oružju je bitno drugačiji nego nekad. Kao djeci nam je bilo najnormalnije igrati se rata, kupovati ili izraditi puške. .

Lijepa prošla vremena, ratovali smo sve u 16, nitko nije galamil ili vrištao kad smo kroz selo išli sa zračnicama, kad smo s plaže ( usred ljeta ) gađali ciple na površini…….. čin moji unuci malo stasaju imat će predvojničku obuku, he, he , makar sa drvenim puškama ! :D

_________________
Ploviti je potrebno, živjeti nije !


10 sij 2024, 21:39
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Avatar

Pridružen/a: 18 stu 2010, 22:52
Postovi: 705
Post Re: CHAT
Da pohvalim svog profesora tjelesnog od 5. - 8. razreda. Svake godine (od '98. do '01.) smo par sati imali i streljaštvo. Čak nas je i odučavao od lovačkih i vojnih stavova, a učio streljačke, objašnjavao nam okidanje, disanje i nišanjenje. Happy time :mrgreen:

_________________
Put your money where your mouth is.


10 sij 2024, 22:03
Profil
Poručnik
Poručnik

Pridružen/a: 23 tra 2009, 23:48
Postovi: 1048
Post Re: CHAT
https://youtu.be/8DYmln7G_Uk

Kad postavljaš nezgodna pitanja, svašta se može dogoditi. Kanada.


10 sij 2024, 23:34
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 20 ruj 2023, 11:08
Postovi: 65
Post Re: CHAT
Da, sjećam sa da smo pucali u srednjoj školi i nitko od toga nije radio problem.

Po meni, u današnje doba nemoguće je to opet uvesti u škole. Bilo bi prosvjeda na sve strane.


11 sij 2024, 09:32
Profil
Online
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6766
Post Re: CHAT
andrej je napisao/la:
Da, sjećam sa da smo pucali u srednjoj školi i nitko od toga nije radio problem.
Po meni, u današnje doba nemoguće je to opet uvesti u škole. Bilo bi prosvjeda na sve strane.


Mislim da nije nemoguce, ali treba polticka volja.
Na nastavi ONO i DSZ, nas profesor bi ostavio 2 puske m 48, i nekoliko skolskih metaka, da se upoznamo sa punjenjem i procedurom (prije bi nam sve objasnio).
On bi otisao vani zapaliti. Mi bi se "igrali rata" a cure u razredu bi kolutale ocima.
Odakle su te puske dosle, nemam pojma, Mozda iz skladista TO, ili iz vojarne, pa bile vracene, ili su bile u skolskom inventaru - ne znam.
U osnovnoj skoli ima li smo u inventaru zracne puske.

Takav oblik nastave je danas nemoguc, i mislim da bi bilo vrlo tesko do nemoguce uvesti (vojno) vatreno oruzje u skolski inventar, i onda bi to zahtjevalo izmjenu palete zakona i pravilnika koji se nadogradjuju zadnjih 30 godina, i skolskog programa. i par godina saboirske procedure

Ono sto bi se moglo je u skolama odraditi teoretsku nastavu.
Potpisati ugovore sa morhom (ili mupom) da predstavnik morha (ili mupa) dodje u skolu sa dve puske, i pokaze postupak rastavljanja, sastavljanja, ciscenja, punjenja sa skolskim streljivom. I na kraju polugodista da se (opet u skladu ugovora s morhom ili mupom) odradi jedno ili dva bojeva gadjanja.
Predmet cak moze biti i "izborni", pa da se zapakira politicki korektno.

Iako mi je taj dio srednjoskolskog obrazovanja ostao u super sijecanju, nekima nije.
na bojevom gadjanju smo mi decki gustali s m48.
Ja sam uzeo od dede jos malo 8x57 metaka (citaj pun dzep) radi dodatnog "usavrsavanja", pa sam to potrosio poslije ocjenskog dijela.
Da primjerno savladam gradivo morao sam uzeti repeticije. :A00:

A cure su plakale s modricama od trzaja, i zeljeznog okova na m48.
Nikad mi nije bilo jasno zasto nisu dali papovke za to.
medjutim danas taj probelm ne postoji. puska VHS, nema skoro nikakav trzaj.
Stvar je samo volje da se sprovede.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


11 sij 2024, 10:01
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 20 ruj 2023, 11:08
Postovi: 65
Post Re: CHAT
Politička volja ovisi o volji birača. A u današnje doba kada se briše granica između ženskog i muškog takve volje nema.

Onaj tko to uvede, bar danas, gubi izbore. Iako, mislim da bi HDZ to mogao uvesti, jer ima istu bazu birača što god vlast napravila :D

Situacija bi se promijenila da nas, poput Ukrajine, napadne Rusija ili neka druga zemlja ali onda je već kasno. Pa pogledaj kako se dječurlija na tik toku u Švedskoj uznemirila na sam spomen mogućnosti rata.

Ne polažem nade da će se išta promjeniti dok ne bude kasno.

Ali da, možda za početak to uvesti kao izborni predmet. To bi bilo odlično.


11 sij 2024, 10:10
Profil
Online
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6766
Post Re: CHAT
andrej je napisao/la:
Politička volja ovisi o volji birača. A u današnje doba kada se briše granica između ženskog i muškog takve volje nema.
Onaj tko to uvede, bar danas, gubi izbore. Iako, mislim da bi HDZ to mogao uvesti, jer ima istu bazu birača što god vlast napravila :D
Situacija bi se promijenila da nas, poput Ukrajine, napadne Rusija ili neka druga zemlja ali onda je već kasno. Pa pogledaj kako se dječurlija na tik toku u Švedskoj uznemirila na sam spomen mogućnosti rata.
Ne polažem nade da će se išta promjeniti dok ne bude kasno.
Ali da, možda za početak to uvesti kao izborni predmet. To bi bilo odlično.


Politicka volja je relativna. Moze se prominjeniti preko noci. Samo da se spektakularno prikaze javna ugroza.
A ako je "planirano" krenut ce kroz narativ dnevnih medija, i u godinu dana je drustvo spremno za to.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


11 sij 2024, 10:30
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5402
Lokacija: Zagreb
Post Re: CHAT
Može se,samo se treba potruditi .
I stalno naglašavati potrebu i moguću ugrozu.
Primjer Ukrajine je tu.


11 sij 2024, 11:13
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 20 ruj 2023, 11:08
Postovi: 65
Post Re: CHAT
Nekad je to bilo puno lakše kad su jedini prozori u svijet bili Dnevnik u 19:30 na jednoj TV postaji i nekoliko dnevnih novina pod nadzorom države

A i medijima je postao dosadan rat u Ukrajini.

Iako, mene više brine bliski istok nego Rusija.


11 sij 2024, 11:36
Profil
Online
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6766
Post Re: CHAT
Mediji se lako ujedine kad treba. Pandemija korone je to dokazala
Slzem se za procjenu opasniti Rusija, bliski istok.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


11 sij 2024, 11:47
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5402
Lokacija: Zagreb
Post Re: CHAT
andrej je napisao/la:
Nekad je to bilo puno lakše kad su jedini prozori u svijet bili Dnevnik u 19:30 na jednoj TV postaji i nekoliko dnevnih novina pod nadzorom države

A i medijima je postao dosadan rat u Ukrajini.

Iako, mene više brine bliski istok nego Rusija.

Bliski istok gori desetljećima,a primjer Ukrajine je poučan.
Ukrajina se dobrovoljno odrekla atomskoga oružja,misleći kako joj neće trebati jer rata neće biti.
Tako i neki kod nas misle da je sve gotovo,da smo sigurni ,tu je NATO...... :roll:
Treba javnosti objasniti da će nas NATO podržati u slučaju rata,ali da mi moramo imati vlastite sposobnosti obrane.
Na to nas i sam NATO obvezuje.


11 sij 2024, 12:18
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 389
Post Re: CHAT
Uvođenje u obliku izbornog predmeta bi bila najbolja solucija.
Sve što bi išlo prisilno odma bih dobilo veliki otpor. Bilo sa "ne treba" ili "bacanje para" ili "bolje bi bilo umjesto toga..."
Sjetimo se samo kupnje aviona:
- imali smo prastare avione
- nekoliko ih se srušilo za vrijeme vježbi i ugrozilo pilota, ljude i imovinu
- funkcionalne avione moraš imat i radi turizma (standard, nema zračnih linija bez par lovaca)
- investiranje u vojsku sve slabije (ispod 2% je bilo tad, za primarnu državnu funkciju)

I uz sve to na kupnju par polovnih aviona dobiješ od javnosti: glupost, ne treba, bacanje para, bolje vrtići, škole, socijala...


11 sij 2024, 12:46
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5402
Lokacija: Zagreb
Post Re: CHAT
Izborni predmet bi bio nešto.
Ali falilo bi tu one potrebne masovnosti za sposobnost obrane zemlje.


11 sij 2024, 13:15
Profil
Online
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6766
Post Re: CHAT
Marin223 je napisao/la:
- imali smo prastare avione
- nekoliko ih se srušilo za vrijeme vježbi i ugrozilo pilota, ljude i imovinu

Da sjetimo se kako je to nekad bilo:
https://n1info.hr/vijesti/a112091-skand ... -ukrajini/

medjutim, da se vratim na prethodno.
"izborni" predmet ce svakako usutkati protivnike. Ko ne zeli, ne mora upisati.
To se moze tako rijesiti.


Mirok je napisao/la:
Izborni predmet bi bio nešto.
Ali falilo bi tu one potrebne masovnosti za sposobnost obrane zemlje.

Pomalo. I to bi bio korak naprijed.
i ne samo to.
Klinci u skoli se druze i razmijenjuju iskustva. pa ce ovi koji ne idu na to poceti usporedjivati, i vidjeti da tu nema bauka.
Mijenja se odnos drustva prema toj temi u svakom slucaju.
Da u skoli moj frend ide pucati m48 a ja ne idem jer mi starci ne daju izborni predmet, ja bih mu makar zavidio.

To ide postepeno. "kad smo isli u srednju skolu mene starci nisu pustili na to, a skoro cijeli razred je isao... sad mi je zao da sam to propustio".
To nakon 10 godina mijenja stvari u drustvu, stvara drugaciju perspektivu. Eliminira predrasude, itd jer su njegove kolege to prosli i kasnije stasali u normalne ljude.

na nekoliko javnih foruma, bez registracije mozes vidjeti rasprave o oruzju i slicnim temama.
90% stanovnistva zaista nema ideje o tome. i vecinom zaziru od nepoznatog. to je grupa koja bi potpuno zabranila oruzje u drustvu. (ni ne razmisljaju o povijesnoj vrijednosti, sportu i lovu)
i postoji jedna odredjena brojnost ljudi koji imaju pozitivan odnos o tome, i nemaju ama nikakvog pojma, ni o oruzju ni nacinu koristenja, ni nacinu izdavanja dozvola. Oni bi pak sve dozvolili.
Da se prodje neka edukacija kroz srednju skolu, dva ekstrema bi se nekako umanjila.

takvih ekstrema nije bilo prije... kad se Ono i dsz ucio u skoli, ljudi su to sve prihavacali kao normalno. Kog je to zanimalo isao je lovce ili sportske strijelce, kog nije nastavio je sa drugim aktivnostima.
Nije bilo takve polarizacije. Ona je dosla sa modernim drustvom i izmjenama u skolstvu i sustavu. i gubitkom kolektivnog znanja pa su stvari preuzele predrasude

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


11 sij 2024, 13:19
Profil
Poručnik
Poručnik

Pridružen/a: 23 tra 2009, 23:48
Postovi: 1048
Post Re: CHAT
M48 je još prije 40 godina bila arhaična i nije baš pripremala/motivirala za neko posebno učenje. Mogla je samo demotivirati jakim trzajem :).

VHS bi bio itekako zanimljiv, još ako bi se cijela priča kombinirala i nekim taktičkim i teoretskim znanjima. Ali onda opet imamo ONO i DSZ, modernizirano. Što košta kroz obrazovanje i plaće nastavnika. Imam osjećaj da je ONO i DSZ financijski zamijenjen vjeronaukom, pa mo financijski tu negdje, a jednu vrstu znanja zamijenili drugom.


11 sij 2024, 13:59
Profil
Online
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6766
Post Re: CHAT
Ariel je napisao/la:
M48 je još prije 40 godina bila arhaična i nije baš pripremala/motivirala za neko posebno učenje. Mogla je samo demotivirati jakim trzajem :).

VHS bi bio itekako zanimljiv, još ako bi se cijela priča kombinirala i nekim taktičkim i teoretskim znanjima. Ali onda opet imamo ONO i DSZ, modernizirano. Što košta kroz obrazovanje i plaće nastavnika. Imam osjećaj da je ONO i DSZ financijski zamijenjen vjeronaukom, pa mo financijski tu negdje, a jednu vrstu znanja zamijenili drugom.


"m48" koristim kao "metaforu" u ovoj temi - jer je nekad bila didakticko pomagalo, of kors.
naravno da ako se predmet uvede, da ga treba prilagoditi modernom dobu i onome sto korsiti HV, ali i uzrastu ucenika.
Od pusaka to su:
VHS
VHS 2
HK G36
HK 416
AK47 u nekoliko inacica.

Automati, strojnice, snajperi i pistolji, to je vec specijalizirano i profeisonalno, ali puska je oruzje svakog vojnika.
tako da bi bilo dovoljno osnovnu edukaciju proci kroz jurisnu pusku. (kao sto je moja generacija prosla m48, sto bi bilo "battle rifle" ili borbena puska)
A ostalo samo spomenuti kroz teoriju.
Osobno mislm da bi za prakticni dio skolskog gradiva trebalo nesto u 5.56 ili 223. mali trzaj, atraktivan izgled.

Vjeronauk je dobar primjer promjena u drustvu.
Medjutim nije zamjenjen da bi se nesto stedilo.
Vjeronauk je uveden kao posljedica izmjena drustvenog sustava.
I moze se za uzeti primjer, da je vrlo brzo prihvacen u drustvu, u ostalom i jest dio Hrvatskog tradicionalnog kulturnog podneblja. U dvije generacije ucenika se stvar uhodala i normalizirala.
tako moze i ovo.

Kad spomenu nastavnike.... sustav nije bio milostiv prema njima (a nije ni danas).
Danas: ucenici napadnu profesora, on dobije otkaz. u skolsku dvoranu udje divlja svinja, on je sutne da izadje vani, profesor dobije otkaz (bilo u novinama, stavio sam svojedobno link)

Nekad:
Par godina nakon ukidanja ONO i DSZ, svog nastavnika iz tog predmeta sam sreo na ulici di prodaje knjige.
dobio otkaz u svojim 50-tim godinama. (u normalnom sustavu bi bila prekvalifikacija)
Ali nije to bilo smanjivanje kadrova, zaposlili su se ucitelji vjeronauka.
jednostavno, predmet je ukinut.

Appropos trzaja: ko srednjsokolac sam pucao m48, danas pucam 9.3x62 i 375 H&H. privuklo me nekako... ;)

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


11 sij 2024, 14:42
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: CHAT
Mirok je napisao/la:
... Ukrajina se dobrovoljno odrekla atomskoga oružja ...

Nije se Ukrajina dobrovoljno odrekla atomskog naoružanja iz više razloga.
1. razlog: Te nuklearne glave postavljene po Ukrajini nisu ni bile Ukrajinske, bile su Sovjetske, znači njih je napravio i instalirao SSSR i sve kontrole su bile u Moskvi, a ne u Ukrajini.
2. razlog: Nuklearne glave nisu predane dobrovoljno, nego je to bio jedan od glavnih preduvjeta Ukrajinske samoslalnosti. Ostala dva bitna uvjeta su bila da Ukrajina ne ulazi ni u kakve
vojne saveze, konkretno se mislilo na NATO, jer Rusija nije smila dozvoliti instalaciju američkih projektila 300 Km od Moskve, te da se Ruse u Donjecku i Luhansku ostavi na miru.
Ovo su potpisali: ukrajinski predsjednik Leonid Kučma, ruski predsjednik Boris Jeljcin, britanski premijer John Major i američki predsjednik Bill Clinton, a kasnije i ostali.
Mirok je napisao/la:
...Tako i neki kod nas misle da je sve gotovo,da smo sigurni ,tu je NATO...... :roll:
Treba javnosti objasniti da će nas NATO podržati u slučaju rata,ali da mi moramo imati vlastite sposobnosti obrane. Na to nas i sam NATO obvezuje.

Da to mi je najbolje u vezi NATO :lol: Za biti primljen u NATO moraš njima najprije dokazati da si dobro naoružan da ti NATO i ne triba :lol: :lol:

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


13 sij 2024, 21:05
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: CHAT
jolly je napisao/la:
"m48" koristim kao "metaforu" u ovoj temi - jer je nekad bila didakticko pomagalo, of kors.
naravno da ako se predmet uvede, da ga treba prilagoditi modernom dobu i onome sto korsiti HV, ali i uzrastu ucenika.
Od pusaka to su:
VHS
VHS 2
HK G36
HK 416
AK47 u nekoliko inacica.

Od svih ovih nabrojenih, jedino se sa M48 moglo gađati i leteće ciljeve sa sasređenom vatrom do 500 m visine :lol: :lol:

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


13 sij 2024, 21:18
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 1423 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan