Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 28 ožu 2024, 10:20.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 1415 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 71  Sljedeća
CHAT 
Autor/ica Poruka
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: CHAT
Hawk je napisao/la:
..... ali 30-30 u gustom i nije nešto... 44 Mag je puno bolje...
30-30 kroz grane neće daleko... i 10 m je puno...


Mislim da kod nas ljudi neopravdano podcjenjuju kalibar 30-30, 10 grama zrno ima energiju cca 2500 Joula, a to bas i nije malo..

_________________
Nemoguće je Nemoguće


13 vel 2015, 12:53
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: CHAT
Mislim da je ovdje rijec o zakonskim limitima: za divlju svinju po zakonu minimum je 2500 joula na 100 metara.
Pojedina punjenja ce vjerojatno biti malkice jaca od tog, a pojedina malkice ispod. Vecina ovakvog tipa streljiva, imat ce brz gubitak energije I pad zrna sa udaljenoscu, ako su radjena za klasicne, lever action platforme, pa ce I do 100 metara udaljenosti izgubiti dio snage. Iako sam svjestan da ce DS pasti i od zrna manje energije, ja uopce nisam nicim motiviran da imam oruzje u kalibru koje je u granicama, ili ispod granica u energiji koje postavlja pravilnik o kalibrima. Po meni, treba ili imati kalibar koji dooobro zadovoljava pravilnik za odstrel sve divljaci (30-06, 8x57, 308, 7x64, itd), ili s druge strane imati vise specijaliziranih pusaka / kalibara, kome je to zadovljstvo i moze si priustiti, pa onda tek u ovom drugom slucaju bih razmislio o 30-30 opciji.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


13 vel 2015, 16:14
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: CHAT
Tako je zapisano, ali tvrdim da taj pravilnik treba malo uskladiti sa stvarnosti,,,, Ako su u Americi mogli poubijati MILIONE BIZONA sa kalibrom 30-30 onda ne vidim prepreku za lov DS...ili 3500 Joula za medvjeda..

... ne mogu shvatiti ako je vec propisana energija cemu onda jos i kalibar i tezina zrna, netko je napravio znanstvenu fantastiku od obicnog lova

_________________
Nemoguće je Nemoguće


13 vel 2015, 20:04
Profil
Skupnik
Skupnik
Avatar

Pridružen/a: 31 ožu 2010, 18:05
Postovi: 265
Lokacija: Vukovar
Post Re: CHAT
Ne slazem se sa tvrdnjom da su ameri odstrelili milione bizona sa ovim kalibrom.
Najvise su koristeni 45-70, 45-90, 45-110 i slicni big bore kalibri...
kad je ovaj kalibar izumljen, tj kad je izasao Winchester mod 94 vecina bizona je vec odavno bila mrtva.

_________________
Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ


13 vel 2015, 20:59
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: CHAT
zhrvoje je napisao/la:
Ne slazem se sa tvrdnjom da su ameri odstrelili milione bizona sa ovim kalibrom.
Najvise su koristeni 45-70, 45-90, 45-110 i slicni big bore kalibri...
kad je ovaj kalibar izumljen, tj kad je izasao Winchester mod 94 vecina bizona je vec odavno bila mrtva.


Tocno!

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


13 vel 2015, 21:28
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: CHAT
lex-lutor je napisao/la:
... ne mogu shvatiti ako je vec propisana energija cemu onda jos i kalibar i tezina zrna, netko je napravio znanstvenu fantastiku od obicnog lova

E a ovo je pitanje ciljne balistike, I stanovista struke.
Mali brz kalibar koji prsti od energije, izgleda da je ipak manje ucinkovit od velikog sporog kalibra, kod prijenosa energije kod divljaci vece biomase, ali I kod probojnosti.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


13 vel 2015, 21:33
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2013, 14:08
Postovi: 677
Lokacija: Petrofsko
Post Re: CHAT
Spencer i Henry su srušile najviše bizonske biomase


13 vel 2015, 23:07
Profil YIM Web stranica
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: CHAT
jolly je napisao/la:
lex-lutor je napisao/la:
... ne mogu shvatiti ako je vec propisana energija cemu onda jos i kalibar i tezina zrna, netko je napravio znanstvenu fantastiku od obicnog lova

E a ovo je pitanje ciljne balistike, I stanovista struke.
Mali brz kalibar koji prsti od energije, izgleda da je ipak manje ucinkovit od velikog sporog kalibra, kod prijenosa energije kod divljaci vece biomase, ali I kod probojnosti.



Nisam iz struke,laik obicni, ali izgleda da je tako,pa i u praksi se pokazalo da 18,2x70,a moze i duze od 70, od svega 400 i kusur m/s :mrgreen: obara na manjim daljinama pajceke najbrze a i probija najvise, (mislim na sacmenu kuglu 12 ku)

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


13 vel 2015, 23:27
Profil Web stranica
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2013, 14:08
Postovi: 677
Lokacija: Petrofsko
Post Re: CHAT
pa logično je, ako iglu za pletenje ispališ u neko tijelo brzinom 900+ m/s manje će štete izazvat nego da ga krampom opališ... :A13:


14 vel 2015, 07:34
Profil YIM Web stranica
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: CHAT
technotronic je napisao/la:
pa logično je, ako iglu za pletenje ispališ u neko tijelo brzinom 900+ m/s manje će štete izazvat nego da ga krampom opališ... :A13:


One koja se vidi na prvi pogled da, ali ona koja se ne vidi a otvori ti sve kapilare u mozgu , sto sa njom ?

_________________
Nemoguće je Nemoguće


14 vel 2015, 11:34
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2013, 14:08
Postovi: 677
Lokacija: Petrofsko
Post Re: CHAT
lex-lutor je napisao/la:
technotronic je napisao/la:
pa logično je, ako iglu za pletenje ispališ u neko tijelo brzinom 900+ m/s manje će štete izazvat nego da ga krampom opališ... :A13:


One koja se vidi na prvi pogled da, ali ona koja se ne vidi a otvori ti sve kapilare u mozgu , sto sa njom ?

kolateralna šteta :mrgreen:


14 vel 2015, 15:16
Profil YIM Web stranica
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: CHAT
lex-lutor je napisao/la:

One koja se vidi na prvi pogled da, ali ona koja se ne vidi a otvori ti sve kapilare u mozgu , sto sa njom ?

Ja u ovo sumnjam. Odnosno ne moze se garantirati takav ucinak u 100% slucajeva. Previse je indidualno I ovisno o lovini, o nivou adrenalina, vjerojatno I kutu pogotka, kao I biomasi, itd.
Za divljac male biomase, poput srnjaka, pa na dolje do lisice, ovo moze funkcionirati u vecem postotku pogodaka, ali ja ne bih bas to tvrdio "zdravo za gotovo" za divljac vece biomase, ili tvrdje konstrukcije.
Ali to je samo moje misljenje.

Ako treba birati izmedju mase I brzine, ja spadam u konzervativnu grupu koja za lov preferira teza I sporija zrna.
Relno gledajuci, za brza I lagana zrna (kalibre) ja ne mogu navesti bas puno prednosti, osim izduzene putanje zrna, a to samo po sebi za lov u HR nije prednost jer zakon I tako ogranicava lovne udaljenosti do prakticnih 150 metara, pa neki veci pad zrna I tako ne dolazi do izrazaja.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


14 vel 2015, 19:51
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 26 pro 2012, 12:35
Postovi: 834
Post Re: CHAT
Slažem se. Osobno posjedujem "živčani" kalibar. Zarekao sam se da nikad neću njim pucati ništa osim lisice i čaglja. Radi se o 243, kojim sam do sada puknuo samo jednu lisicu. Hornady V-max zrno. Lisica je vjerojatno bila mrtva prije nego je pala. Poprište događaja, scena iz horor filma. Ekstremna devastacija tkiva, što svakako ukazuje da to nije primjeren kalibar za odstrel neke "konzumne" divljači. S druge strane, odstrijeliti srnjaka samo zbog trofeje, mislim da nije baš u redu. Stoga će ovaj kalibar služiti isključivo za lov zakonom nezaštićene divljači, jer svoju zadaću u tom segmentu odrađuje prvorazredno. Malo je veći problem skupljanja lovine, no uz vreću za zelje u ruksaku i to se može riješiti. Vjerojatno bi neko monolitno zrno, npravilo manju štetu, no veliki podljev teško da je moguće izbjeći.


14 vel 2015, 21:49
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik

Pridružen/a: 14 kol 2009, 13:53
Postovi: 673
Post Re: CHAT
ovo su prve povratne informacije učinaka 5,56 u borbenim uvijetima prije službenog ulaska US u Vijetnamski rat

dakle, lako i brzo zrno

Citat:
(1) (C) “On 160900 June 62, one platoon from the 340 Ranger Company was on an operation vic. YT260750 and contacted 3 armed VC in heavily forested jungle. Two VC had carbines, grenades, mines, and one had a 4 ANNEX “A” CONFIDENTIALCONFIDENTIAL SMG. At a distance of approximately 15 meters, one Ranger fired an AR-15 full automatic hitting one VC with 3 rounds with the first burst. One round in the head-took it completely off. Another in the right arm, took it completely off, too. One round hit him in the right side, causing a hole about five inches in diameter. It cannot be determined which round killed the VC but it can be assumed that any one of the three would have caused death.



(2.) (C) “On 9 June a Ranger Platoon from the 40th nf Regt was given the mission of ambushing an estimated VC Company. The details are as follows: a. Number of VC killed: 5 b. Number of AR-15’s employed: 5 c. Range of engagement: 30-100 meters d. Type wounds: 1. Back wound, which caused the thoracic cavity to explode. 2. Stomach wound, which caused the abdominal cavity to explode. 3. Buttock wound, which destroyed all tissue of both buttocks. 4. Chest wound from right to left, destroyed the thoracic cavity. 5. Heel wound, the projectile entered the bottom of the right foot causing the leg to split from the foot to the hip. These deaths were inflicted by the AR-15 and all were instantaneous except the buttock wound. He lived approximately five minutes.

- See more at: http://www.thefirearmblog.com/blog/2015 ... ZX7g3.dpuf


15 vel 2015, 09:55
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: CHAT
Gledao sam slike na netu rana koje pravi na ljudima 5,56x45 nato kalibat tj (223) , i one su stvarno zastrasujuce.Tako brzo zrno raznosi sve u okolini tocke pogotka jer se zbog velike brzine raspada,doslovno eksplodira od bilo sto u sto pogodi,cak i od vodu.Zbog toga nema tako veliku probojnost kao npr 7,62.
Ali kad je u pitanju divljac snazne biomase kao sto je svinja,ja bi uvijek radije isao na takv odstrel ako daljina nije velika sa mojom 12 kom sacmaricom
I ne samo zato sto to zakon kaze. Iako brzi kalibri prave strahovite ozlijede ,svinja ih nekim cudom ipak odnese cesto daleko i ne padne na mjestu, nego bjezi usprkos takvim ozlijedama.Dok npr Breneke od 18,2mm i samo 400tinjak m/s ,ako je gradjen od malo tvrdjeg olova se nekad uopce ne deformira kad prodje kroz svinju , ali obara ih nemilo.
Ni meni ta logika nije bas do kraja jasna ali tako se pokazalo u praksi.

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


15 vel 2015, 12:15
Profil Web stranica
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 18 ožu 2011, 12:42
Postovi: 848
Post Re: CHAT
Kugla je zakon, još ako je dobro naložena nema tog vepra koji će odnijeti ako je dobro pogođen. B&P Thrill shock ima 32g i kreće sa 500m/s, zvijer od kugle.


15 vel 2015, 13:51
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik

Pridružen/a: 14 kol 2009, 13:53
Postovi: 673
Post Re: CHAT
kako je ovo dosadna disciplina... https://www.youtube.com/watch?v=03qtXpoObfM


16 vel 2015, 22:36
Profil
Cinker - bojna
Cinker - bojna

Pridružen/a: 26 lip 2010, 16:51
Postovi: 964
Lokacija: Sesvete
Post Re: CHAT
Papovka na 100m je 5 puta zanimljivija.
Po meni bacanje para taj BR


16 vel 2015, 22:53
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik

Pridružen/a: 14 kol 2009, 13:53
Postovi: 673
Post Re: CHAT
ja to nikad nisam shvaćao


16 vel 2015, 23:24
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: CHAT
Preseravanje.Zanimljivo natjecanje je gadjanje koje se moze teoretski primjeniti u realnim uvjetima,npr lova,rata i sl.Natjecanje u grupiranju sa ultra uber super resta je po meni cista bezvezarija.

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


17 vel 2015, 01:11
Profil Web stranica
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 1415 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 71  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan