Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 28 tra 2024, 15:31.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 1423 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 67, 68, 69, 70, 71, 72  Sljedeća
CHAT 
Autor/ica Poruka
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: CHAT
Vojni rok ne može naštetiti.
Tu se barata oružjem i sigurno će se netko zainteresirati.
Lakše će se popunjavati i profesionalni sastav vojske.


10 vel 2024, 11:33
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: CHAT
Mirok je napisao/la:
Vojni rok ne može naštetiti.
Tu se barata oružjem i sigurno će se netko zainteresirati.
Lakše će se popunjavati i profesionalni sastav vojske.


Nekako mi se čini da je danas manje nego ikad ljudi koji su zainteresirani za vojsku. Ako osoba ne dolazi iz braniteljske obitelji, šanse da će bit zainteresiran za profesionalnu vojsku su nikakve.
Stav ljudi prema vojsci je isto čudan, nezainteresirana većina: "neću vojni rok da ne postanem u budućnosti topovsko meso". Dakle vojna obuka se odmah povezuje s time da ćeš ić u rat negdje. A u slučaju rata, barem prema ustavu, vojno su obvezni svi, imali ili ne imali ikakvu obuku (za aktivaciju toga mislim da je dovoljan jedan potpis predsjednika države).
Onda kad gledam komentare po društvenim mrežama, ljudi koji najviše zagovaraju vojnu obuku su starije žene, i to ne iz razloga da netko nauči baratat oružjem i ostale vojne vještine, nego da "nauči spremat krevet".
Sve nešto čudno, potpuno krive pretpostavke itd...

Ja mislim da bi ta obuka bila deleko efikasnija kroz privatni sektor i tečajeve. Ovako kroz državu, ak ispale i 10, 20 metaka ukupno, mogu bit sretni.
Također mi se čini kao da tu imamo neki sukob ministarstava, MUP želi što manje oružja kod civila (pogotovo ovog za samoobranu), a MORH oće vojnu obuku za civile (koja realno nema puno smisla ako čovjek nakon toga ne može imat svoje oružje i vježbat povremeno).


10 vel 2024, 12:15
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6742
Post Re: CHAT
Da, interes za vojsku je nizak. Razlozi su vjerojatno socioloski. Mladoj generaciji, skolovanoj i radno sposobnoj prioritet je naci zadovoljavajuci posao, i to sve cesce traze izvan zemlje, u zemljama EU.

A sto se tice korisnosti obuke, vjerujem ako dodje do mobilizacije, svakako je bolje imati odradjenu obuku, nego je nemati kad se mladi covjek nadje na frontu u ratnom vihoru, mobiliziran, preko noci. Sad se postavlja pitanje kvalitete obuke (i cijene kvalitetne obuke)?

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


10 vel 2024, 12:39
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 20 ruj 2023, 11:08
Postovi: 62
Post Re: CHAT
U moje doba :A03: vojni rok je bio trenutak kada je klinac postao muškarac. Ali bivša država je bila puno veća i bilo je dovoljno vojarni. Novca za vojsku je uvijek bilo.

Danas je to nešto sasvim drugo.

Nema šanse da ćeš nekome danas uzeti mobitel na mjesec dana. Nema šanse da će 18 godišnji šmrkavci biti odvojeni od roditelji na mjesec dana. Iako je ideja vojnog roka jako dobra nema šanse da će se ona ostvariti. Bilo bi pametnije uvesti nekakav vojni odgoj u srednjim školama koji bi trajao mjesec dana. Par puta na pucanje, osnove prve pomoći i to je dovoljno.


10 vel 2024, 23:15
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: CHAT
Nije nas tada nitko pitao :mrgreen:
Ići će to i sada,samo treba krenuti.
I puno kraće nego smo mi morali.


10 vel 2024, 23:25
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 15 ožu 2016, 13:54
Postovi: 112
Lokacija: Rijeka
Post Re: CHAT
Moja iskustva iz JRM ( na suhom cijeli rok od 12 mj . period 1982 - 1983, Pula) . Na obuci ( dva i pol mj ) 2 desetara normalni likovi, jedan srednji i jedan debil. Zap. voda mladđi vodnik , iskompleksirani debil. Ispucali 13 metaka iz Pap i po jedan vježbovni tromblon. Ostatak roka proveo u komandi stana, dužili M 48, na streljani ponovo ispucali 13 metaka.iz Pap. I to je to, po meni teško gubljenje vremena i novaca, već sam imao posao na brodu.

_________________
Ploviti je potrebno, živjeti nije !


11 vel 2024, 19:11
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: CHAT
Zato i kažem....
Treba odraditi obuku i gibaj doma.
Ne treba stajaća vojska.


11 vel 2024, 21:56
Profil
Razvodnik
Razvodnik
Avatar

Pridružen/a: 05 pro 2021, 15:17
Postovi: 159
Post Re: CHAT
Što mislite dal' će netko imati problema ako se pozove na priziv savjesti, a već kod sebe ima vatreno oružje?
I, drugo pitanje?
Dal' će striijelce i lovce zvati na obuku, jer su oni već vični baratanju sa oružjem?

Dal' će oduzimati u ime Domovine, neki posjedovateljima njihovo oružje?
Npr. netko ima dobar snajper, sa najboljom optikom, pa ak' treba za potrebe Domovine, da država posudi od naružanog građanstva njihovo oružje?

_________________
dzg


16 vel 2024, 15:19
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: CHAT
MatijaX je napisao/la:
Što mislite dal' će netko imati problema ako se pozove na priziv savjesti, a već kod sebe ima vatreno oružje?
I, drugo pitanje?
Dal' će striijelce i lovce zvati na obuku, jer su oni već vični baratanju sa oružjem?

Dal' će oduzimati u ime Domovine, neki posjedovateljima njihovo oružje?
Npr. netko ima dobar snajper, sa najboljom optikom, pa ak' treba za potrebe Domovine, da država posudi od naružanog građanstva njihovo oružje?


Neće nitko imat problem jer priziv savjesti ne definira uvjete. Dovoljno je samo reć: priziv savjesti i točka.
Strijelce i lovce neće nitko zvati na obuku jer zašto bi bili posebni ?


16 vel 2024, 15:43
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6742
Post Re: CHAT
MatijaX je napisao/la:
Što mislite dal' će netko imati problema ako se pozove na priziv savjesti, a već kod sebe ima vatreno oružje?
I, drugo pitanje?
Dal' će striijelce i lovce zvati na obuku, jer su oni već vični baratanju sa oružjem?

Dal' će oduzimati u ime Domovine, neki posjedovateljima njihovo oružje?
Npr. netko ima dobar snajper, sa najboljom optikom, pa ak' treba za potrebe Domovine, da država posudi od naružanog građanstva njihovo oružje?


Dobrodosao na forum nakon prethodnog baniranja!

1, Priziv savjesti je rezultirao nekad da onaj ko je prizvao savjest kasnije nije mogao napraviti nabavnu dozvolu (osobno znam za slucaj), ovo je vrijedilo do ukidanja vojnog roka. lako moguce da se ponovi, a druge strane mozda i ne, jer ce obuka biti za svakog, kako pisu u novinama. Ko prizove savjest dobit ce drugi tip obuke. (civlina zastita, na pr) kako ce se to reflektirati na nabavne dozvole ne znam.

2. Zvat ce na obuku svakog ko je unutar dobe granice i ispunjava uvjete. Sport i lov, nemaju veze sa vojnom obukom, koje je multidisciplinarna i kondiciona. Dapace, sport i lov, u svakoj vojsci su najbolja preporuka.
Lovci i pojedini strijelci imaju samo bolje predispozicije za vojnu sluzbu. Pozeljni su
Nekad se u vojne kartone zapisivalo ko je sta po struci ili hobiju, pa se tako nastojalo slati na sluzenje: doktori u sanitet, radio telegrafisti u veziste, ronioci u ronioce u divulje, padobranci u padobrance, itd.... A lovci i strijelci, za lake pjesacke jedinice. (snajper na vojnom roku neces dobiti, to je obuka za profesionalnu vojsku nakon selekcije)

3. U mirnodopsko vrijeme nece uzimati oruzje civilima. U ratnoj situaciji, lako moguce, I to je i bilo u nasoj povijesti. Uzimati oruzje egzoticnog kalibra nema smisla, ali vojni kalibri registrirani u civilstvu mogu posluziti. 308, 223, 9x19, 338 LM, 7.62x39, i 7.62x54R (PKT).
Drugi nisu toliko zanimljivi osim u krajnjoj nuzdi.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


16 vel 2024, 16:08
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: CHAT
Za odbijanje nabavne dozvole onima koji odbiju vojni rok, jedina mogućnost koju sad sa ovim zakonom vidim je odbijanje dozvole za samoobranu. Jer za ostalo nemaju zakonsko uporište, zakon kaže da su dužni izdat dozvolu za lov i sport ako osoba ispunjava tamo napisane uvjete (procedura ide rutinski za lov i sport).
Tako se bar meni čini, osim ako planiraju i zakon o oružju mijenjat, al nekako sumnjam u to...


16 vel 2024, 16:29
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: CHAT
Teorije....
Netko ima priziv savjesti jer ne želi uzeti oružje u ruke.....
I stvarno netko misli da bi taj trebao dobiti nabavnu za oružje ?


16 vel 2024, 17:26
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6742
Post Re: CHAT
Marin223 je napisao/la:
Za odbijanje nabavne dozvole onima koji odbiju vojni rok, jedina mogućnost koju sad sa ovim zakonom vidim je odbijanje dozvole za samoobranu. Jer za ostalo nemaju zakonsko uporište, zakon kaže da su dužni izdat dozvolu za lov i sport ako osoba ispunjava tamo napisane uvjete (procedura ide rutinski za lov i sport).
Tako se bar meni čini, osim ako planiraju i zakon o oružju mijenjat, al nekako sumnjam u to...


u konkretnom slucaju koji je meni poznat, odbijeno je za lovacko oruzje. U ono doba...

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


16 vel 2024, 17:37
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: CHAT
Mirok je napisao/la:
Teorije....
Netko ima priziv savjesti jer ne želi uzeti oružje u ruke.....
I stvarno netko misli da bi taj trebao dobiti nabavnu za oružje ?


Ja samo smatram da ne može netko donosit pravila mimo zakona, provodi se ono što je napisano, barem bi tako trebalo bit.
A priziv savjesti za vojni rok ne mora nužno bit zbog oružja. Može zbog bilo čega, nije definirano... može i zbog religije, male naknade, loše hrane, neko ne voli vojsku, ali voli lov, bilo šta može bit uzrok a nitko nije dužan pravdat svoj priziv.


16 vel 2024, 17:42
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6742
Post Re: CHAT
https://en.wikipedia.org/wiki/Hacksaw_Ridge

Film koji vrijedi pogledati. Priziv savjesti, nece oruzje u ruku, medal of honor.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


16 vel 2024, 17:45
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: CHAT
Bio je nedugo.
Samo,rijetki su takvi ljudi.


16 vel 2024, 17:50
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: CHAT
Marin223 je napisao/la:
Mirok je napisao/la:
Teorije....
Netko ima priziv savjesti jer ne želi uzeti oružje u ruke.....
I stvarno netko misli da bi taj trebao dobiti nabavnu za oružje ?


Ja samo smatram da ne može netko donosit pravila mimo zakona, provodi se ono što je napisano, barem bi tako trebalo bit.
A priziv savjesti za vojni rok ne mora nužno bit zbog oružja. Može zbog bilo čega, nije definirano... može i zbog religije, male naknade, loše hrane, neko ne voli vojsku, ali voli lov, bilo šta može bit uzrok a nitko nije dužan pravdat svoj priziv.

Griješiš.
Vojni rok ,ako i krene,neće prije iduće godine.
Promjena propisa se već radi,jer je ne prihvatljivo da priziv bude 80%,koliko je bio pred zamrzavanje v roka.
Takav postotak dovodi u pitanje uopće ideju v roka.


16 vel 2024, 17:55
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6742
Post Re: CHAT
Tako su govorili. Bit ce "Lex Hacksaw ridge".

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


16 vel 2024, 17:56
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: CHAT
Misliš na promjenu propisa i zakona o oružju također ili samo propisa za vojni rok, koji bi nekako angažirao i one koji odbiju (ali bez oružja) ?


16 vel 2024, 17:58
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: CHAT
Kapa dole takvim ljudima.
Ali zbog manipulatora je i on sam loše prošao,a dok se nije dokazao u akciji.


16 vel 2024, 18:00
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 1423 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 67, 68, 69, 70, 71, 72  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: timmy75 i 9 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan