Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 13 svi 2024, 21:36.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 34 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2
Mihail Timofejevič Kalašnjikov 
Autor/ica Poruka
Narednik
Narednik
Avatar

Pridružen/a: 25 vel 2016, 22:47
Postovi: 404
Lokacija: Sesvete
Post Re: Mihail Timofejevič Kalašnjikov
Tamo negdje 2000-te dok sam služio vojsku u Karlovcu u skladištu Jamadol je bila jedna strojnica, kad sam je malo škicao sjećao sam je se iz filmova, no tada nisam znao o čemu se radi, no kasnije sam uvidio sa se radi o MG42 modelu, zašto mislim da je bila MG42, a ne M53 je zato što su oznake sa strane bile pobrušene, a to je Jugo armija radila sa zarobljenim oružjem kao i K98 Mauserima, sada kad se sjetim i to kroz maglu kad sam povukao ručicu za punjenje (naravno nije bilo streljiva) nije bilo nikakvog rotiranja zatvarača, već samo nazad i u blok spoja sa cijevi, nije ostao otvoren i zato sam siguran da nije bio MG34....naravno ja tad nisam imao nikakvog pojma o metodama bravljenja i izvedbama zatvarača. Konstrukcijski bravljenje rolerima je izuzetno rješenje za veliko povećanje brzine vatre, a bez upotrebe sustava povratnih plinova. Po izgledu rekao bih da je sustav dosta osjetljiv na tolerancije izrade i termičko otvrdnjavanje rolera, na manjoj skali kao što je CZ52 pištolj ne bi rekao da je tako bitno, no povećanje zatvarača i povratne energije streljiva većeg kalibra moglo bi, ako se dobro ne proizvede raditi probleme. No ja osobno nisam vadio zatvarač van pa ne mogu pričati dublje o tome. A i ovo što sam gore napisao je čisto moja opaska sa konstrukcijskog aspekta, možda u praksi nije bilo tih problema.


26 pro 2016, 23:41
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 21 srp 2016, 02:28
Postovi: 71
Lokacija: Split
Post Re: Mihail Timofejevič Kalašnjikov
lex-lutor je napisao/la:
da li je netko analizirao onu slagalicu od zatvaraca koji se koristi na M53...

Ima nešto o tome možda nacrtano u nekakvom priručniku iz jna kad bi služio vojni rok. Tu su bile osnove rukovanja i čišćenja oružja, a siguran san da san vidio dio o rukovanju s m53 i m48. Ako ga nađen na selu stavit ću slike.

_________________
Sam kujem svoju sreću/oružje.


27 pro 2016, 03:41
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3591
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Mihail Timofejevič Kalašnjikov
Bilo bi to fino ako nadjes slikice, sjecanje me sluzi onako maglovito oko tih detalja jer smo morali znati rastaviti i sastaviti svo pjescako naourazanje koje je tada bilo u kasarni, uglavnom dobro pamtim onaj ogromni feder koji se vadio zakretanjem kundaka a znam da je zatvarac imao roloere i da je bio cudnog oblika...sprava je opaka u svakom slucaju...

_________________
Nemoguće je Nemoguće


27 pro 2016, 10:05
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: Mihail Timofejevič Kalašnjikov
Privitak:
roller2.jpg
roller2.jpg [ 32.14 KIB | Pogledano 19301 put/a. ]


Jednostavna naprava.Dva rolera upadaju u utore u cijevi iza lezista i brave cijev.Nakon opaljenja sila metka potiskuje zatvarac nazad ,valjci se uvlace u zatvarac i odbravljivaju cijev ali odbravljivanje usporavaju do sigurnog nivoa,tj zrno uvijek prije izadje iz cijevi nego sto se valjci uvuku u zatvarac i oslobode ga
.

Sustav je pozdan ako se ne mjenja laboracija streljiva ali zahtjeva uniformirano i kvalitetno izradjeno streljivo inace dolazi do zaglavljenja.

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


27 pro 2016, 12:03
Profil Web stranica
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 26 pro 2012, 12:35
Postovi: 834
Post Re: Mihail Timofejevič Kalašnjikov
Ja sam bio u zabludi. Bijah uvjeren da zatvarač potiskuje natrag trzaj cijevi. Kad cijev trzne nazad, s njom krene i zatvarač. Cijev putuje do graničnika i tu staje. Zatvarač se dalje kreće po inerciji, te odbravljuje cijev i...... Ne sjećam se odakle mi ova priča, ali priličan niz godina vjerujem u nju.
Pozdrav svima!


29 pro 2016, 12:00
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: Mihail Timofejevič Kalašnjikov
Da,tako je kod MG 42 i M53, trzaj cijevi ali roleri brave,sustav sa valjcima i sa fiksnom cijevi je npr kod HK G3 gdje isto roleri brave ali nema kretanja cijevi.

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


29 pro 2016, 16:54
Profil Web stranica
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3591
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Mihail Timofejevič Kalašnjikov
Darko11 je napisao/la:
Da,tako je kod MG 42 i M53, trzaj cijevi ali roleri brave,sustav sa valjcima i sa fiksnom cijevi je npr kod HK G3 gdje isto roleri brave ali nema kretanja cijevi.


Cek malo....Koliko se sjecam kada si zatvorio bravu cijevi za zamjenu ona sjedne tocno u zljeb i ne vidim nikakvu mogucnost da se mice prilikom opaljena ni milimetra. Zapravo zar ne bi bilo suludo da se cijev moze micati po osi skupa sa zatvaracem?

Takovo gibanje bi nakon nekoliko 1000 metaka , sto je P-dim , za strojnicu rezultiralo mehanickim ostecenjima do boli ???

E ako grijesim, prosvijetilite me malo da ne zivim u zabludi i dalje ?

_________________
Nemoguće je Nemoguće


30 pro 2016, 11:29
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: Mihail Timofejevič Kalašnjikov
Lex ,zivis u zabludi :D .Cijev se mice skupa sa zatvaracem kod M53 i MG 42,kratko,kratki trzaj cijevi.

Trzaj je vrlo kratak,pomjeranje cijevi nazad oko 1 cm.

Finu animaciju mozes vidjeti od 0:41 u ovom videu https://www.youtube.com/watch?v=jHzLfkT2Bjo

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


30 pro 2016, 17:54
Profil Web stranica
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6756
Post Re: Mihail Timofejevič Kalašnjikov
Dobra animacija!

Eh, to staro oruzje, skoro bez plastike - a radi! Da covjek ne povjeruje! :mrgreen:

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


31 pro 2016, 07:38
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3591
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Mihail Timofejevič Kalašnjikov
E jeb.ga... ja i dalje ne vjerujem u to da se cijev mice naprijed-nazad na M53...svaka cast animaciji no cini mi se ludo...

Moram to kod kolege u Sloveniji provjeriti u zivo, kod njih je dozvoljeno posjedovanje svih vrsta oružja iz domovinskog rata pa imaju sve moguće i to u ispravnom stanju... :A15:

_________________
Nemoguće je Nemoguće


31 pro 2016, 11:18
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: Mihail Timofejevič Kalašnjikov
Vidis kako valja komunicirati sa ljudima na forumu,da ti ovo nisam objasnio mozda bi i umro u uvjerenju da M53 ima fiksnu cijev.

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


31 pro 2016, 20:25
Profil Web stranica
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 26 pro 2012, 12:35
Postovi: 834
Post Re: Mihail Timofejevič Kalašnjikov
Isto ko što sam i ja mislio da roleri brave "klimavu" cijev. Šta mogu kad me sve asocira na klimavu cijev! :A00:


31 pro 2016, 21:55
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3591
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Mihail Timofejevič Kalašnjikov
Darko11 je napisao/la:
Vidis kako valja komunicirati sa ljudima na forumu,da ti ovo nisam objasnio mozda bi i umro u uvjerenju da M53 ima fiksnu cijev.


Znas kako se kaze, ucis cijeli zivot i umres glup....!!!

Ali da mi je ovo sada debelo probudilo znatizelju ...stvarno je....

Jos vise me muci to sto se sjecam da su prlikom pucanja manevarske municje stavljali kovanicu ispred cijevi da bi mogao rafalno pucati, ali sve je to nekako u magli......

_________________
Nemoguće je Nemoguće


02 sij 2017, 10:47
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 02 ožu 2010, 23:52
Postovi: 179
Lokacija: Trogir
Post Re: Mihail Timofejevič Kalašnjikov
Automatska oruzja uglavnom ne rade na manevarsku municiju, nema dovoljno trzaja s njom, ili je tlak u cijevi premalen.
Zato postoje razni pojacivaci trzaja, a ocigledno i kovanica posluzi!


02 sij 2017, 21:49
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 34 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan