Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 28 ožu 2024, 10:25.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
Kugle ili podkalibarna zrna za cal. 12/70! 
Autor/ica Poruka
Nadnarednik
Nadnarednik

Pridružen/a: 01 vel 2011, 22:20
Postovi: 570
Lokacija: Vidovice
Post Kugle ili podkalibarna zrna za cal. 12/70!
Pozdrav, nakon što sam dugo vremena bio neaktivan zbog posla da se malo vratim na forum i pokrenem kakvu-takvu raspravu! Zanima me da li većina članova foruma koristi kugle ili podkalibarna zrna poglavito za lov na divlje svinje? Na koju daljinu pucate i koje proizvođače navedenih kugli ili podkalibarnih zrna koristite? Što mislite o krušik podkalibarnom zrnu i da li itko ima iskustva s tim streljivom? Zahvalan na odgovorima i pomoći!

_________________
To sin by silence, when we should protest, makes cowards out of men.


31 kol 2017, 09:32
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: Kugle ili podkalibarna zrna za cal. 12/70!
Po, meni, doduse na bazi teorije i procitanog, potkalibarna kugla 12 GA je za slug barrel, ili slug izmjenjiv choke.
Plasticni omotac daje rotaciju, te preciznost slicnu karabinskoj i do 100 metara.
Ako nemas takvu cijev, niti takve chokove, po meni ne treba ni razmisljati o tome.

Svoj problem sam rijesio, sa cilindar chokovima, i mehanickim nisanima na zavidavanje na sini (made by rusan), s grupom pogodaka 10 cm, na 50 m. sto zadovoljava. Grupa slicna sa 2-3 vrste muncije.
Breneke prolazi kroz svaki choke - naravno, jer je zato dizajniran, ali bez obzira sta se prica, prolazak kroz choke deformira rebra na kugli i umanjuje prezinost zbog deformacije kugle. U nekim kombinacijama moze se naci dovoljno precizno streljivo, ali to zahtjeva provjeru na streljani, i dodatni trosak oko nabavke vise vrsta municije za testiranje. te dodatno strpljenje i vrijeme da se sve isproba.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


31 kol 2017, 13:04
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: Kugle ili podkalibarna zrna za cal. 12/70!
Nije nuzno potreban cilindar za najvecu preciznost jer neke kugle tada doslovno setaju po ustima cijevi.Iz osobnog iskustva na 2 zadnje puske koje sam probao kuglom najveca preciznost je bila iz punog coka,klasicni Breneke, i to takva da iz ruke u pogonskom lovu ne vidim razliku u preciznosti naspram karabina do 50m.S krusikom nemam iskustva ali Hrvatski M90 i Belom (Srbija) jedinacna zrna su savrsene.Ne treba ti nista bolje niti ces preciznije naci,samo mozes platiti vise.Belot Breneke izbjegavaj jer se tumbaju u zraku.Oni potkalibri sto u sebi imaju karabinsko zrno su samo za ozlijebljene sacmarice i ako nemas takvu to ti je samo bacanje para.Takodjer se tumbaju iz glatke cijevi.Sauvestre podkalibar sto izgleda kao minobacka granata sa krilcima je odlicna i za glatke je cijevi,a M90 sad pravi odlicnu repliku.

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


31 kol 2017, 14:11
Profil Web stranica
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 18 ožu 2011, 12:42
Postovi: 848
Post Re: Kugle ili podkalibarna zrna za cal. 12/70!
Nakon par stotina ispaljenih kugli, moje iskustvo je sljedeće:
Krušik potkalibar nepouzdan, nekad savršen i na razini karabina, nekad ga nigdje-zaobići.
Winchester pot. iz glatke cijevi loš, čak i divljač udari zajedno s plastičnim kontenjerom. Samo za užljeb. cijev i mislim da je tu dobar.
Vušir potkalibar užas, također nepouzdan.
Postoje i potkalibri s klasičnim olovnim kuglama manjeg kalibra, 16 ili 20, umetnute u plastičnu košaricu kal.12. Solidno precizno i dobre putanje. Odstrijelio s time nisam ništa, niti ću, a evo zašto:
Brenekke Rotweill klasična ili magnum, zakon i vrlo precizna. Kako koja puška, ali se da njome fino pogoditi do 100m. Mana-skupe.
Baschieri&Pelagri br.1. za svoju cijenu. Biga game palla i Thrill shock (500m/s!), umjerene cijene i vrhunskog učinka. Šta je bilo dobro pogođeno, nije trebalo drugi put pucati. Trenutno su moj glavni izbor. Gualandi isto solidna kugla, tko god da je puni. Pa i Vušir. RC palla također odlična kugla. Da skratim, klasična olovna kugla s rebrima i punog kalibra je zakon. Što se tiče čokova, igra sve. Zavisi od promjera kugle i bušenja cijevi. Zabluda je da je iz cilindrične cijevi kugla najpreciznija. Neku čok stabilizira i usmjeri kako treba. Iz moje stare TOZ 34 Brenekke idu iz obe cijevi extra precizno, dok recimo B&P Thril shock je super iz gornje cijevi i punog čoka, dok iz dojnje sa 3/4 čoka malo ipak švrlja. Razlog-kugla je 18,4mm, a cijev u cilindru 18.6mm. Imam i PA Armsan koja je u promjeru cilindra 18,4mm i sve kugle osim Belota nosi extra. Kupio sam povoljno 50 kom tih Belot 12/76 i jedne prilike nakon lova postavim željeznu ploču 20x30cm na skoro 100m. Prvom promašim za dlaku, drugom ode ploča u pm. Ja sretan, kugla izvrsna. Dok nisam otišao na streljanu da to malo bolje probam. Grupa dobra ali u odnosu na sve druge kugle na 50 metara i manje, prebačaj preko 30 cm. I kolegi iz MP 153 jednako. Zapravo na 100-110 metara pada u nulu. Loše. Inače s većinom drugih na 60m glineni golub ide u prašinu, znači kao karabinom. Pucano s naslona na 55m grupa je takva da se Brenekke i B&P kugle dodiruju. Inače mi Armsan savršeno prati tablicu B&P kugli, tako da na 100m ima 10-15cm pada. Puno ljudi ne puca i ne zna, pa i ne vjeruje da je kuglom moguće i te kako dobro i daleko pucati. Kako lovim u kršu Dalmacije, ovo je i više nego dovoljno te je karabin skoro nepotreban. Eventualno pred kraj kad lišće opadne pa je vidljivost bolja. Učinkovitost kugle na svinji-po meni br.1. i ispred karabinskog zrna do normalnih lovačkih daljina. Moglo bi se tu još svašta napisati, ali i ovo je previše za jedan post. Inače tko ne vjeruje, neka proba. Vepar da je ne znam koliki, fino pogođen kuglom pada kao krpa jer je prijenos energije ogroman. Plus nema štete na mesu već sam čiste i velike rupe. Zbog manje brzine projektila. Da se mene pita, dozvolio bih i odstrel srndaća kuglom do neke razumne daljine. Siguran prostrel bez podlijeva, i ne smeta pšenica i sl., što je kod karabina, pogotovo malih i brzih kalibara veliki problem.


31 kol 2017, 15:15
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: Kugle ili podkalibarna zrna za cal. 12/70!
Iggy je dosta dobrih stvari napisao.Prostrijel,dobar krvni trag,dobra zaustavna moc,nema krvnih podlijeva kao kod karabina i moje misljenje da iz glatke cijevi bilo koji klasicni breneke ili gualandi punog kalibra je zakon,te podkalibarske su samo reklamni trik.Pad sa Brenekima je doslovno zanemariv,do 15 cm na 100m,do 60 sve u nisan.Preciznost glatkocijevne sacmarice sa kuglama je takva da mi se rupe cesto preklapaju na 40m.Za pogonski lov na svinje ovdje u primorskom gustisu bolji izbor od karabina.

Za ceku u sumrak i na mjesecini ipak nema lova bez karabina sa optikom .Sve ostalo je mucenje.

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


31 kol 2017, 15:40
Profil Web stranica
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 5 post(ov)a ] 

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan