Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 28 ožu 2024, 10:47.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 40 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom? 
Autor/ica Poruka
Civil
Civil

Pridružen/a: 23 tra 2021, 16:50
Postovi: 8
Post Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Pozdrav ekipa,

Ne mogu naci neki jasan odgovor pa da pitam strucnjake :)

Dakle, vec 9 godina posjedujem zracnu pusku koja spada pod C kategoriju, uredno prijavljenu (5.5cal s optikom).
Vec jedno 5 godine skuplja prasinu u ormaru pa sam je mislio malo ocistiti i plinkati mete.
Kada mi je bila policija na pregledu ormara i da li je propisno drzana, rekli su da je mogu koristiiti gdje god je sigurno okruznje, na nacin da je dobra vidljivosti, nema ljudi u blizini i metak ne moze zalutati.
Dvoriste mi je dosta veliko i ogradjeno te sam znao sloziti daske kao metu a meci koji bi prosli su zavrsavali u zemlji. Takodjer, u blizini mi je suma i obiicno sam znao otici u jednu udolinu i staviti metu na drvo i gadjati (pusku sam nosio u futroli).

E sada, stvari su se odonda promijenile na nacin da ima vise ljudi koji secu ili se voze bicilkom po sumi..
Pitanje, da li su se stvari/zakoni promijenili? Da li i dalje mogu koristiti dvoriste ili otici negdje u sumu bez straha da me netko prijavi?

Hvala


23 tra 2021, 17:20
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5305
Lokacija: Zagreb
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Gledaj ,kako ti je policija objasnila tako je i sada.
Bit je u tome da nikoga ne ugrožavaš,ne strašiš svojim gađanjem.
Odeš negdje gdje nema ljudi,prolaznika.....


23 tra 2021, 20:05
Profil
Skupnik
Skupnik
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2021, 19:39
Postovi: 282
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Točno, u Zakonu piše da se može pucati bilo gdje uz uvjet da se osiguraju sigurni uvjeti, odnosno da je samo mjesto sigurno od "odlutalih" diabola.

Evo i siječak iz Zakona:


Privitak/ci:
Screenshot_20210423_201018.png
Screenshot_20210423_201018.png [ 12 KIB | Pogledano 13364 put/a. ]

_________________
Volim oružje, volim ga jako,
Da ga nema, jako bih plako,
Osim bullpupova, njih ne volim nikako
Da nestanu bullpupovi ni suze ne bih pustio,
23 tra 2021, 20:15
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 18 sij 2019, 16:31
Postovi: 1212
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
U stvarnosti, taj članak se tumači i ovako.

- Ne smije biti u naseljenom mjestu.
- Ne smije biti na poziciji gdje može ugroziti ljude ili životinje.
- Moraju biti poduzete sigurnosne mjere: nasip iza mete, ograđeno i obilježeno.

Osim ovoga, pripaziti i na:
- Vlasništvo (osobito ukoliko je lovište u blizini, neki bi to vidjeli kao krivolov).
- Parkove prirode.

Ja sam odustao od gatanja iz pravilnika i zakona, pa zračnicu (5.5 mm, 45J) koristim kao i vatreno. Na streljani, naravno ne na 10m (radi 5.5mm i 45J), nego na mjestu za MK ili VK.


23 tra 2021, 20:58
Profil
Poručnik
Poručnik

Pridružen/a: 23 tra 2009, 23:48
Postovi: 1035
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Policija još uvijek ide na pregled ormara ili je to bilo prije novih propisa?


24 tra 2021, 08:16
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5305
Lokacija: Zagreb
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Policija uvijek može doći u kontrolu!
I prije i sada!


24 tra 2021, 08:53
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Kod registracije zracne puske, nedavno, morao sam potpisati izjavu na kojoj pise da se sa zracnim oruzjem ne smije loviti divljac (ili pucati na zivotinje, tako nekako), i da je NE SMIJEM koristiti na streljani.

Tip streljane nije definiran na toj izjavi.
Moje je misljenje da je ta izjava zamisljena za magnum zracnice, na ZRACNIM streljanama, a ne na onim za vatreno oruzje.
Ali izjava je takva, kakva jest.

Zakonske odredbe je neko stavio gore prethodno.
Ja bih to ovako opisao: Na streljanama za vatreno oruzje, moze, a takodjer gadjati zracnom puskom se moze na OGRADJENOM privatnom zemljistu, koje je dovoljno daleko od ostalih kuca, ili susjeda da ih ne uznemiruje bukom.

I to na takav nacin, da je sigurno, na 100% siguran nacin za zaustavljanje zrna. Nasip, zemlja, i slicno.
.
Gore sam napisao OGRADJENO, i to je vazno.
Ima dosta privatnih zemljsita po lovistima. Ako nije ogradjeno, onda je dio lovista, a setnja po lovistu s puskom, bez dozvole za lov, ili puskom koja nije lovacka, moze se tretirati kao kriviolov. Ako je zemljiste ogradjeno, onda nema diskusije o potencijalnim zlouporabama, ili opasnosti za slucajne prolaznike.

Medjutim, kako je vec bilo pitanja na forumu koje zakon ne precizira, onda je preporuka uputiti pitanje na mup, za tumacenje
Pitanje postaviti na pametan nacin.


Znaci, ne napisati "jel tako da ja mogu koristiti zracnicu u svom vrtu?"
Nego da ti objasne na kojim mjestima imas mogucnost koristenja zracne puske, u skladu sa odredbom zakona.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


24 tra 2021, 09:07
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Pred nekoliko godina, jedan bezazleni dogadjaj.
Neko u lovistu, nelovni dan, uocio parkiran auto.
Nikog unutra, u autu.
Na zadnjem sicu futrola od puske.
Zvali lovocuvara drustva.
Ovaj dosao od kuce, do auta.
Auto nikom nije poznat, pa ni lovocuvaru.
Lovocuvar nema ovlasti.
Zvao policiju. Futrola za pusku na zadnjem sicu, usred sume, budi sumnje.
Oni dosli, svi se skupili kod tog auta u sumi.
Cekaju da se neko pojavi kod tog auta.

Konacno, dolazi do auta (ili dolaze) ljudi. Do svog auta.

U sumu odnijeli airsoft puske, i igrali se airsofta. :D

Cijela konfuzija oko niceg. Radni sati, troskovi uvidjaja, lovocuvar na volonterskom radu, legitimiranje ucesnika, ustanovljavanje cinjenica, zapisnik. I to traje.
Na kraju, mislim da nikom nista nije bilo. Osim neugodnosti.
Jel to kome treba?

E, sad, airsoft je kategorija D oruzja, bezazlen. Svima jasno, da se decki igrali, bez da misle neko zlo.
A nek je u djiru neka malo jaca zracnica, PCP ili slicno - vec se ozbiljnije gleda. PA postupak traje malo duze....

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


24 tra 2021, 09:26
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 18 sij 2019, 16:31
Postovi: 1212
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Moram priznati da me ta izjava o nekorištenju na streljani zabrinula. I ja sam mišljenja da se odnosi na 10m i zračnice koje su po starom zakonu bile C kategorija (danas su sve C).

Ali nikoga nije briga što ja mislim. Bitno je što misle u MUPu i na streljani. Najbolje je pitati na ta 2 mjesta, što je zaista dozvoljeno, a što nije.
Zračnica mi je trenutno "konzervirana" i u ormaru. Provjerim o čemu se radi, u toj izjavi, prije iduće upotrebe.

Ukoliko se ta izjava zaista odnosi na sve streljane. Onda trenutno u RH ne postoji mjesto gdje se zračnica bivše C kategorije smije koristiti. Praktično, upotreba je potpuno zabranjena, premda u teoriji zakoni govore drugačije.

Ugroza građana nije samo fizička, nego i psihička. Ne smiju se osjetiti ugroženo. Znači, ukoliko vas netko vidi sa oružjem van futrole. Džabe je i udaljeno mjesto, vlastiti teren, nasip, ograde i oznake.
A još kada se u priču ubace i ostali zakoni. Zaštita životinja i prirode. Spada li takvo strelište sa nasipom pod objekt koji bi trebao biti registriran. Dolazi i zagađenje olovom........


24 tra 2021, 10:36
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
O olovu, i utjecaju na okolis, , trebamo proglasiti taboo temu, na ovom forumu.Jer inace mozemo slobodno promijeniti hobi.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


24 tra 2021, 11:01
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
IB43 je napisao/la:
Spada li takvo strelište sa nasipom pod objekt koji bi trebao biti registriran. Dolazi i zagađenje olovom........

za zracnu, ne. Pogledaj onaj privitak sta je prethodno neko stavio.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


24 tra 2021, 11:38
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 18 sij 2019, 16:31
Postovi: 1212
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Ja sam digao ruke od samostalnog tumačenja. Toliko je toga nedorečeno da na kraju zbuni i onoga tko je pravila sastavljao.

Prije nekoliko godina sam se raspitao na MUPu i na streljani, može li se zračnica nekadašnje C kategorije koristiti na linijama za MK i VK pušku. Odgovor oboje je tada bio pozitivan. Toga sam se držao, od ekzibicija na otvorenome, odustao. Previše je sitnih nedorečenih detalja.

Sada me ova nova izjava o streljanama opet zbunila. Totalno je nedorečena.

Što se tiče olova, točno, zabrana bi bila problem. Za lov užljebljenim cijevima još i ima alternativa. Ali streljaštvo i sačma baš i nema neke prave alternative olovu.


24 tra 2021, 14:14
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Za sve nedoumice treba poslati upit na mup. I odgovorit ce.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


24 tra 2021, 14:26
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5305
Lokacija: Zagreb
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Ova tumačenja koja dolaze.....siguran sam da isti upit pošaljemo na tri različita mjesta,da bi dobili tri različita odgovora!?
Kakve su to gluposti da ne može zračna puška na streljanu?
Pa ima i streljana za zračno oružje.
A što je sa jačim zračnicama,gdje bi za njih bilo optimalno?
Pogledajte ranije teme,plinski pištolj?
Odgovor (slużbeni) je bio da se plinski pištolj smije koristiti samo na streljani!(kojoj,kakvoj)
Hej plinski,a zračno oružje se kao ne smije!?


24 tra 2021, 22:20
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 18 sij 2019, 16:31
Postovi: 1212
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Slažem se. Zato ni ne pokušavam tumačiti sam. Odem na MUP i pitam. Za nedoumice na streljani pitam i tu.

Ova izjava zapravo ima smisla za jače zračnice i 10m linije za zračno. Za svoju zračnicu mogu potvrditi da deformira hvatač dijabola još i na 100m. Na 25m ga brzo polomi. Na 10m, rikošeti mogu biti opasni. Tako da smisla za 10m zračno ima. Nisu to streljane dozvoljavale ni ranije.
Međutim ta izjava nije tako sastavljena, nego piše samo streljana, pa se sada misli što to sve podrazumijeva.

Da ne zbunimo dmitriva sa svim tumačenjima. Najbolje mu je raspitati se na MUPu. Objasniti što ima, gdje i kako namjerava koristiti, pa onda poslušati odgovor.

Bitno je da mu se upit uklapa u:
- Nema ugrožavanja za ljude i životinje. Ima poduzete sigurnosne mjere, nije u naseljenom mjestu. Vlasništvo pozicije je njegovo ili ima dozvolu vlasnika.
Naravno, oružje posjeduje i drži u skladu sa zakonima.


25 tra 2021, 10:34
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Pismeno. Poslati email, na email adresu za pitanja gradjanstva.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


25 tra 2021, 15:11
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5305
Lokacija: Zagreb
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Mislim da će odgovor biti citiranje one dvije rečenice iz Zakona.


25 tra 2021, 16:53
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Moze pitanje ?

U kojem clanku zakona i to kojeg je precizno definirano da zracnu pusku treba cuvati u ormaru za oruzje ? Ja takav podatak nisam nasao i ne pada mi napamet drzati zracnicu u ormau za oruzje jer to nigdje NIJE PRECIZNO DEFINIRANO.. ???

Umoran sam vec od citanja zakona po sistemu "podrazumijeva se" pa ako netko moze navesti gdje to pise onda dobro, ako ne pise odjebite sa takvim razmisljanjem tipa "podrazumijeva se" !!

NHF !

_________________
Nemoguće je Nemoguće


25 tra 2021, 17:52
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 18 sij 2019, 16:31
Postovi: 1212
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Ako ima netko da je nedavno registrirao zračnicu lako se utvrdi. Ako je potpisao izjavu da ima ormar, onda treba.

U vrijeme kada sam ja registrirao nije trebao. Ali opet, ima caka.
Oružje C kategirije je moralo biti držano van dohvata neovlaštenih osoba i ne na vidljivom mjestu. Tkđ. je trebalo biti i osigurano protiv krađe, znači zaključano. Ovo sve ima po zakonima.

Ako si uspio to izvesti bez ormara i policijski službenik se složio prilikom provjere. Prošao bi bez ormara, u suprotnome treba ormar. Odatle dolaze kontradikcije. Jednome je trebao ormar za oružje, drugome ne.

Ormar imam za vatreno, ima mjesta za zračnicu. Prema tome, stoji u ormaru i sve zakonske cake i različita tumačenja riješeni.

Kao i za ostalo, i ovo je najbolje provjeriti na MUPu.


25 tra 2021, 18:09
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
lex-lutor je napisao/la:
Moze pitanje ?

U kojem clanku zakona i to kojeg je precizno definirano da zracnu pusku treba cuvati u ormaru za oruzje ? Ja takav podatak nisam nasao i ne pada mi napamet drzati zracnicu u ormau za oruzje jer to nigdje NIJE PRECIZNO DEFINIRANO.. ???
!


A zasto drzis zracnicu na takav nacin? Ima li neki prakticni razlog?

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


25 tra 2021, 18:19
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 40 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 13 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan