Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 28 ožu 2024, 10:39.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 20 post(ov)a ] 
Voji rok DA ili NE ? 
Autor/ica Poruka
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Voji rok DA ili NE ?
Volio bih čuti razmišljanje članova foruma po pitanju treba li uvesti OBAVEZNO služenje vojnog roka u HR ?

Da pokrenem ovu temu pokrenuo me razgovor sa nekim malo većim a i nekim malo manjim klincima koji na moje iznenađenje svijet shvaćaju prema razno raznim igricama i filmovima !!!

MOJE mišljenje je da bi trebalo uvesti služenje vojnog roka od 6-mjeseci pod OBAVEZNO i to za muške i za ženske bez iznimki, iz vrlo jednostavnog razloga da se mladi nauče redu i stvarnosti koja se nalazi oko njih, ustajanju, tjelovježbi, hranu drugačiju od one iz mamine kuhinje, a na kraju i nekom stručnom osposobljavanju koje im može spasiti živu glavu u budućnosti.

Sustav školovanja u zadnjih 25g stvara stvara mentalne i fizičke invalide po pitanju svega osim bubanja školoskog programa koji je napravljen prema nečijem osobnom mišljenju i interesu. Razvijanje zdrave logike je potpuno zanemareno što po meni nije slučajno nego sa OPASNIM razlogom.

Švicarska je pametna država i ne vidim zašto ne učiti od onih koji su pametniji od tebe ??

_________________
Nemoguće je Nemoguće


09 sij 2018, 10:26
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 16 vel 2015, 14:13
Postovi: 703
Post Re: Voji rok DA ili NE ?
Slazem se sa svim napisanim i jesam za uvodjenje vojnog roka, ali ne da se to samo tako zove nego da to bude u pravom smislu vojni rok!

_________________
BUM BUM...


09 sij 2018, 14:48
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 09 lis 2011, 20:26
Postovi: 92
Post Re: Voji rok DA ili NE ?
Koji bi smisao imao vojni rok kad ovi novi klinci "imaju svoja prava" i ne poštuju nikakve autoritete, nemaju nikakav osjećaj za zajedništvo i skupinu.
Padale bi prijetnje tužbama, vezama i sl. i sve to jedino ako bi se uvelo služenje pod obavezno jer se na kraju sve svelo na kojekakva služenja civilnog vojnog roka po staračkim domovima a i to je bilo fiktivno.

Prvo uvesti malo reda i čvrstoće u društvo (ne kažem diktature ali ...) pa onda i možeš poraditi na nekakvom osjećaju pripadnosti bez čega mi vojni rok nema ni svrhe, jer svi mediji danas samo potiču mlađariju na iseljavanje i nepoštivanje (nedaj bože neke jače osjećaje) prema državi u kojoj žive i trebali bi ju danas sutra braniti.

Kada vidiš da ti granicu prelazi tko hoće i gdje hoće, da ti susjedi uzimaju teritorij kako se sjete da im treba a u tome ih podržavaju "naši saveznici", svete krave naših političara iz EU, kada avione ne kupuješ prema karakteristikama i strateškom savezništvu jer ti opet patronira netko iz EU onda se i sam zapitaš čemu vojska i policija uopće.
Ovo nešto doborovoljnih ročnika se čini da idu sa srcem i planom da ostanu u OSRH nakon obuke, premalo za ikakvu ozbiljniju popunu. Vjerojatno nam slijedi i konačan odlazak kadra iz DR iz vojske, jedina svijetla točka se čini ministar obrane ali koliko je jak njegov utjecaj vidjet će se.

Pričuva se koliko mi se čini slabo popunjava i ja bi tu stavio naglasak na obuku par puta godišnje po pet dana da se ljudi upoznaju međusobno i sa procedurama, opremom, oružjem. Pričuvu svakako proširiti i na starija godišta i opremiti po uzoru na Švicarsku - osobna oprema (u početku bez oružja) zadužena pod materijalnom odgovornošću kod svakog pričuvnika doma.


09 sij 2018, 16:22
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 15 ožu 2016, 13:54
Postovi: 111
Lokacija: Rijeka
Post Re: Voji rok DA ili NE ?
Po mom osobnom mišljenju klasičan vojni rok nema više smisla pogotovo kad imamo profesionalnu vojsku ali organizirat vojnu obuku od trajanja jedno petnaest ili mjesec dana to bi podržal i rezervistima sedam dana vježbe godišnje. U slučaju rata vrlo je važno imati odlično osposobljene zapovjednike jedinica od odjeljenja na više.

_________________
Ploviti je potrebno, živjeti nije !


10 sij 2018, 12:16
Profil
Narednik
Narednik
Avatar

Pridružen/a: 25 vel 2016, 22:47
Postovi: 403
Lokacija: Sesvete
Post Re: Voji rok DA ili NE ?
Današnjem establišmentu bilo domicilno ili na svjetskoj razini nije u cilju da se ljudi znaju braniti. Cilj NATO pakta (čitaj SAD-a) je ne da se ti sam braniš, već da ti oni mogu naplaćivati branjenje. Klasični bullyng na krupnoj skali.
Samo države koje mogu vojno odagnati američke prijetnje se mogu smatrati stvarno slobodnim, sve ostalo je podložništvo i vazalstvo. Pa Japanu i Južnoj Koreji je najveća prijetnja SAD, kada bi ovi okrenuli leđa americi odmah bi im se počele događati čudne stvari kao terorizam i tzv. proxi ratovi od strane Kine ili Sj. Koreje u slučaju J.Koreje ili Rusije u slučaju Japana.
A bezlična masa ljudi svugdje samo prati medije i "uživa" u NATO patronatu. Zato nikom nije u interesu obučavati ljude za obranu.
Pa i ovi pozivi u rezervne sastave...to nema veze sa ratno - vojnim djelovanjima, to je čista priprema da kada počnu požari ili poplave imaš badava ljude na raspolaganju, a da to ovi ne smiju odbiti.


10 sij 2018, 13:26
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Voji rok DA ili NE ?
Groff je napisao/la:
Po mom osobnom mišljenju klasičan vojni rok nema više smisla pogotovo kad imamo profesionalnu vojsku ali organizirat vojnu obuku od trajanja jedno petnaest ili mjesec dana to bi podržal i rezervistima sedam dana vježbe godišnje. U slučaju rata vrlo je važno imati odlično osposobljene zapovjednike jedinica od odjeljenja na više.


Nemoj vojni rok promatrati samo kao savladavanje vjestina baratanja oruzjem, to neka bude samo dio paketa, gledaj to da se klince u dobi od 18 do 19 godine suoci sa nekom drugom stranom zivota koja je njima totalna nepoznanica da shvate razliku izmedju VIRUTALNOG ,kojeg oni dozivljavaju jako stvarno, i realnog....malo dizanja u 05h, pa fiskultura, pa dorucak, pa malo terorija, pa malo praksa, pa 7-10 dana zivota u satorima bez tople vode itd..itd..itd...nedostaje im vaznost timskog rada i izvrsavanje obaveza koje cesto nemaju veze sa zdravim razumom ali ih jednostavno moras odraditi ...tkz. mentalna fiskultura.
90-dana bi po meni bilo sasvim u redu.

_________________
Nemoguće je Nemoguće


10 sij 2018, 22:02
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 15 ožu 2016, 13:54
Postovi: 111
Lokacija: Rijeka
Post Re: Voji rok DA ili NE ?
Ne gledan to tako Lex. Va JNA nisan baš puno toga novoga naučil, dapače to provedeno vrime mi je bilo izgubljeno vrime, uvjeti su mi bili samo malo bolje nego va zatvoru, ha, ha. pomorac san po struci pa san i prije vojske imel "dril" na brodu. 91ve puno mladih je sudjelovalo va ratu bez ikakve pripreme ili prethodnog iskustva, va ratu ni bitno znat od prije kako se ustat na 5 ujutro.....ili kako se prat va hladnoj vodi. Ali kad imaš dobrog vođu brzo se sve nauči ili izgoriš. Pa se priroda pobrine za tvoju budućnost...selekcija naturalis !

_________________
Ploviti je potrebno, živjeti nije !


10 sij 2018, 23:51
Profil
Razvodnik
Razvodnik
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2016, 08:32
Postovi: 69
Post Re: Voji rok DA ili NE ?
Da se uključim u raspravu kao mlađa osoba. Smatram da uvođenje vojnog roka, i nije dobra. Neke stvari kao sto su disciplina, osjecaj odgovornosti, ustajanje neće naučiti u vojsci, to dolazi iz odgoja kod kuće. Sumnjam da se i jednom instruktoru glumi dadilja ili odgajatelj. Došlo bi do toga da bi samo nastao cirkus iz cijele te priče, i to skupi cirkus. Jedan profesionalac ionako vrijedi za četvoricu ročnika, ali jedan ročnik pod pritiskom može napraviti glupost gdje će nastradati i više od četiri profesionalca. Samo motivirana osoba može dobro odraditi posao. Bolje novce koje bi se uložilo u redovni vojni rok uložiti u sadašnju profesionalnu vojsku, njihovu obuku i opremu.


17 sij 2018, 17:00
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 16 vel 2015, 14:13
Postovi: 703
Post Re: Voji rok DA ili NE ?
Mozda ne vojni rok od godinu dana, ali neku mjesecnu obaveznu obuku, svakako! Ali slazem se sa svim sto si napisa!

_________________
BUM BUM...


17 sij 2018, 19:10
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 26 pro 2012, 12:35
Postovi: 834
Post Re: Voji rok DA ili NE ?
Da, svaka generacija, svoje mišljenje. Mi stariji, zagovaramo vojni rok, mlađi negiraju....
Osobno mislim da netko ustane u 5, nema potrebe da ga tome nauči vojska. Međutim, cilj vojnog roka je nešto drugo, a to je spoznaja o ovisnosti jednih o drugima, koju današnje generacije nemaju. Neka se nitko ne nađe uvrijeđen, no mlađe generacije nemaju osjećaj pripadnosti "čoporu", ne mogu se osloniti na svoje prijatelje, podršku ekipe...
Svi koji su služili vojsku, da ne govorim o ljudima koji su zajedno prošli rat, svakog tenutka, bez imalo dvoumljenja dali bi život za prijatelja, a isto tako i prijatelji za njih.
Čovjek s kojim si služio vojsku, ili bio u ratu, kad ga nazoveš i kažeš da nešto trebaš, sigurno neće pitati "zašto".
Pitanje mlađoj generaciji: Nazovite prijatelja, dobrog prijatelja, i zatražite od njega nepovratno 10000 kuna! Koliko će vam dati, koliko će se trenutno izgovoriti, a koliko će reći "vidjet ćemo..."
Kad istu stvar učini netko tko je s nekim služio vojsku, u mirnodopsko ili ratno vrijeme, dobit će odgovor: Nemam 10 000 ali imam 1000, pitat ću prijatelje mogu li pomoći, riješit ćemo to.
Recite, govorim li istinu?
Pozdrav svima!


17 sij 2018, 22:47
Profil
Razvodnik
Razvodnik
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2016, 08:32
Postovi: 69
Post Re: Voji rok DA ili NE ?
dejandlesk je napisao/la:
Da, svaka generacija, svoje mišljenje. Mi stariji, zagovaramo vojni rok, mlađi negiraju....
Osobno mislim da netko ustane u 5, nema potrebe da ga tome nauči vojska. Međutim, cilj vojnog roka je nešto drugo, a to je spoznaja o ovisnosti jednih o drugima, koju današnje generacije nemaju. Neka se nitko ne nađe uvrijeđen, no mlađe generacije nemaju osjećaj pripadnosti "čoporu", ne mogu se osloniti na svoje prijatelje, podršku ekipe...
Svi koji su služili vojsku, da ne govorim o ljudima koji su zajedno prošli rat, svakog tenutka, bez imalo dvoumljenja dali bi život za prijatelja, a isto tako i prijatelji za njih.
Čovjek s kojim si služio vojsku, ili bio u ratu, kad ga nazoveš i kažeš da nešto trebaš, sigurno neće pitati "zašto".
Pitanje mlađoj generaciji: Nazovite prijatelja, dobrog prijatelja, i zatražite od njega nepovratno 10000 kuna! Koliko će vam dati, koliko će se trenutno izgovoriti, a koliko će reći "vidjet ćemo..."
Kad istu stvar učini netko tko je s nekim služio vojsku, u mirnodopsko ili ratno vrijeme, dobit će odgovor: Nemam 10 000 ali imam 1000, pitat ću prijatelje mogu li pomoći, riješit ćemo to.
Recite, govorim li istinu?
Pozdrav svima!
U vojsci sam već četiri godine, to mi je bila želja od stvarno rane dobi, a konačna odluka da ću se prijavit kad sam imao 16 godina. To me držalo cijelu srednju školu i nakon toga se prijavio, i eto ostao raditi. I stvarno nikad nisam imao problema s bilo kim od nadređenih, za sve sam imao volje odradit. Što se ne može reći za ljude koji su došli isključivo zbog plaće, to su ljudi koje jednostavno pate tamo, zadužili se kreditima, daleko od obitelji, moraju tamo biti jer su prisiljeni. Tako da vjerujem da bi s ročnicima bilo još i gore. Možda bi ta osoba u nekom drugom području bila produktivnija za doprinos domovini nego da doživljava neku osobnu traumu u vojsci. A što bi bilo da zagusti teško je reći, po osobnom mišljenju vjerujem da bi opet svi dobili volju i sve bi se stiglo naučiti.

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk


18 sij 2018, 00:27
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 28 sij 2013, 14:08
Postovi: 148
Post Re: Voji rok DA ili NE ?
Jedino što se u vojnom roku može naučiti je da su ljudi govna, osobito kad dobe vlast. I to je jedino što sam "naučio" tamo.

Ljudi definitivno mogu biti produktivniji radeći nešto drugo nego slušati iskompleksiranog idiota kako se dere na njih. Nas je maltretirao razvodnik (dakle, jedan od nas, ročnika) koji nije imao ni osnovnu školu završenu. Što me takav može naučiti? Čovjek je jedva bio pismen!

Osim njega, imao sam iznad njega sličnog takvog koji je dobio čin časnika isklučivo na račun sudjelovanja u ratu a inače je bio teži alkoholičar i neznalica. Jedino što smo od njega slušali je da su MUPovci sranje a oni u HV su veliki junaci. Iznad njega je pak bio bivši domar u vojarni koji je promjenom vlasti najednom postao satnik i ponosno isticao HDZovu zastavicu na stolu iako je to protiv pravila da politika ne smije u vojsku. Taj me pak maltretirao da mu obavljam privatne stvari. A glavni zapovjednik mi je bio jedan "divan" čovjek koji je zbog svojih "časnih" radnji relativno nedavno krasio naslovnice novina.

Da, bilo je tu i OK ljudi, ali generalno sranje. I ne želim nikome da to prolazi ako ne treba. Ljudi mogu pridonjeti domovini i na pametnije načine.


01 ožu 2018, 17:28
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: Voji rok DA ili NE ?
I vojni rok i obavezno predmet " Obrana i zastita" u osnovnim skolama i pucanje iz pusaka u skoli vec u osnovnoj.Povijest je uciteljica zivota.Zivimo na Balkanu na kojem vlada kratkotrajni mir tek neki 25 godina.Pred ovim narodima je jos puno ratovanja .Osim toga rat je nesto sto pokrece svijetsku ekonomiju i samo utopisti vjerurju u trajni mir.Ne isplati se praviti zgradu koju nakon 30g ne namjeravas srusiti :) U Europi je vec predugo mir ,i vrijeme je za rat inace bi se ekonomija mogla urusiti ,a Ameri i Rusi iz tog razloga ratuju po svijetu.

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


01 ožu 2018, 17:48
Profil Web stranica
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 05 tra 2010, 20:42
Postovi: 90
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Post Re: Voji rok DA ili NE ?
Ja sam odslužio vojni rok 2015, 15 dragovoljni naraštaj. Nije niti toliko loše rok kao rok, ali mi se zgadila jedna stvar pa sam se posvađao sa 3 bojnika, kineziologa. A to je koliko veze rade u prolasku obuke. Npr kako se 25 sklekova na muke jadite čarobno digne na 46 (za prolaz, jednom u 3 satniji).


Inače dobio sam pismo kako nisam zadovoljio kriterije za specijalizaciju. Ok.
Na popisu na popisu u Mehaniziranoj pjesadiji 9 mjesec 2015 je pisalo kako se nisam pojavio na specijalizaciji, interesantno! :A27:


06 ožu 2018, 19:15
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 24 sij 2017, 10:51
Postovi: 107
Post Re: Voji rok DA ili NE ?
triba uvesti,da ako trazis oruzni list,a ne dobijes ga...onda taj papir saljes u ministarstvo obrane da te brisu iz vojne evidencije...jer licemjerno je da ti mup ne da a ministarstvo obrane da....il si sposoban ili nisi

licemjerno je da pravo na samoobranu nemas ali kad triba braniti drzavu onda odjednom si sposoban...ipak je drzava tu radi gradana a ne obrnuto...i da odradio sam svojih 10 miseci..1997.... klasa 32....53 bojna mdp(mornaricko-desantno pjesastvo)... i sad mi policija pravi probleme oko dozvole...a kad sam trazio brisanje iz vojne evidencije ovi se cude...a nista ostaje mi prigovor savjesti...medutim u mom slucaju nije prigovor savjesti nego logike i razuma

ovo doli bi tribalo biti u svakom ustavu...ako se drzava oce smatrati liberalnom i dmokratskom....svaka drzava koja to nema je na korak do diktature...banana replublika....od poreza mi uzimaju da bi kupovali tenkove....borbene zrakoplove...

SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.

_________________
GUN CONTROL isn't about guns, it's about CONTROL


08 ožu 2018, 11:42
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 16 vel 2015, 14:13
Postovi: 703
Post Re: Voji rok DA ili NE ?
Zasto ti prave problem oko oruznog lista?

_________________
BUM BUM...


08 ožu 2018, 18:13
Profil
Civil
Civil

Pridružen/a: 20 kol 2019, 10:14
Postovi: 3
Post Re: Voji rok DA ili NE ?
Obavezno da se vrati, ja maksimalno podržavam!


20 kol 2019, 10:17
Profil
Nadnarednik
Nadnarednik

Pridružen/a: 01 vel 2011, 22:20
Postovi: 570
Lokacija: Vidovice
Post Re: Voji rok DA ili NE ?
Slažem se da se uvede obavezni vojni rok! Što se oružja tiče lovac sam i legalno posjedujem vatreno oružje jer povijest je učiteljica života a uvijek je bolje imati a ne trebati nego nemati a trebati!

_________________
To sin by silence, when we should protest, makes cowards out of men.


21 kol 2019, 21:38
Profil
Nadnarednik
Nadnarednik

Pridružen/a: 01 vel 2011, 22:20
Postovi: 570
Lokacija: Vidovice
Post Re: Voji rok DA ili NE ?
Slažem se da se uvede obavezni vojni rok! Što se oružja tiče lovac sam i legalno posjedujem vatreno oružje jer povijest je učiteljica života a uvijek je bolje imati a ne trebati nego nemati a trebati! Balkan je gadan prostor i mir predugo traje!

_________________
To sin by silence, when we should protest, makes cowards out of men.


21 kol 2019, 21:40
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5305
Lokacija: Zagreb
Post Re: Voji rok DA ili NE ?
Nevidim ništa loše u usvajanju vojnih znanja i obuke.
Sama (naša) profesionalna vojska je nedovoljna i premala za neko duže ratovanje,ali je potrebna kao osnova udarne moći.
I onda je tu rezerva koju čine vojni obveznici,mislim da je dovoljno da su to muškarci i da mi nemamo potrebe da i žene to budu.
Široka ,brojna rezerva,nešto poput Švicarske,poput doktrine naoružanog naroda.
Moje je mišljenje da je takva vojska i država nepobjediva,jer ne pruža neprijatelju ni trenutak mira,osjećaja sigurnosti bilo gdje i bilo kada,a zbog brojnosti i disperzije na cijelom teritoriju može ga udariti gdje hoće i kada hoće.
Švicarska koja nije ratovala 400 godina i dalje njeguje kult vojnika ratnika, i dalje oni buše svoja brda i planine i rade nove uporišne točke, bunkere, skloništa,uređuju vatrene položaje,i izuzetno osuvremenjuju vojsku.
Mislim da bi za nas bilo dovoljno 3-4 mj obuke,ali profesionalne ciljane obuke.To bi bilo dovoljno i da se elementarno obuče i neke specijaliziranije grane i posade kao posade minobacača,art oruđa, prututenkovskog oruđa itd.
Dužinu obuke bi morala onda odrediti struka i praksa,je li treba biti 3,4,5mj ...
Mi kao država nalazimo se tu gdje se nalazimo i mislim da se bez vojske još dugo neće moći,te da uvođenje vojne obuke ne znači militarizaciju društva ,već izraz želje za samodostatnošću i oslonca na vlastite snage.
Naravno da bi to bila samo obuka nakon koje bi se išlo doma, a nikako ne bi bilo stajaće vojske.
Vidite i tako osposobljeni pojedinci bili bi upotrebljivi u SVIM drugim prilikama i potrebama kao što su elementarne nepogode i dr jer im je već poznat način upotrebe snage,oruđa,ZAJEDNIŠTVA i ORGANIZACIJE.U današnjem obrazovanju i načinu života to im NE PRUŽA nitko!


06 pro 2019, 18:23
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 20 post(ov)a ] 

Online

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 15 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan