Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 19 svi 2024, 08:57.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 31 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2
bokerice 
Autor/ica Poruka
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6770
Post Re: bokerice
Human je napisao/la:
Kako obilazim trgovce zadnjih dana, neki su mi rekli da je nečija nepotrebna izmišljotina to što su neke cijevi atestirane za čeličnu sačmu.
Jer, ionako sačma ne dodiruje cijev kod prolaska kroz nju, kad "putuje" u čašici.

Što je sad s time? Jel to važno ili što?


Isto ko da neko kaze, da ona stvar ne dodiruje nista jer koristi kondom. :mrgreen:
Reci trgovcu da ode na popravni ispit u lovacku skolu.

I olovo je u casici.
Samo je poznata stvar da se prolaskom kroz chok vanjske kuglice olova deformiraju, ali su mekane pa prodju.
Celicna sacma je tvrda pa se ne deformira i zato moze uzrociti ostecenje cijevi ili napuhivanje.
Zato se za celicnu sacmu uopce ne koristi pun chok.

Dakle, ako govorimo o celicnoj sacmi, imas casicu celicnih kuglica koje su tvrde, i moraju proci kroz neki chok. U praksi ne treba vise od pola choka za celicnu sacmu.

Puske sa atestom na celicnu sacmu:
Gledam onda jednu noviju Franchi sacmaricu, i chokove. Na izmjenjivim chokovima je utisnuto da se moze koristiti celicna sacma na chokovima od 1/4 i od pola choka. Na punom choku ne pise da moze.

Na starijem browningu, takodjer pun chok ne moze za celicnu sacmu, ali nije utisnuto na chokovima nista, treba proicitati upute proizvodjaca.

Inace oznaka atesta za neolovnu sacmu je ljiljan prema CIP, i utiskuje se na cijevi. Ocito da neki proizvodjaci idu korak dalje i utiskuju na chokove, sto je dobro i pohvalno.

Puske bez atesta na celicnu sacmu:
Na cilindricnoj cijevi, na primjer pumpa Mossberg 500, bez atesta za celicnu samcu, na upit proizvodjacu dobio sam odgovor da kroz njihovu cilindricnu cijev bez problema mogu koristiti celicnu sacmu.

STvar je u chokovima.

https://www.shootinguk.co.uk/guns/ammun ... ges-25848/
https://www.shootinguk.co.uk/guns/gunsm ... t-2-21604/


Privitak/ci:
fleur-de-lys-.jpg
fleur-de-lys-.jpg [ 6.35 KIB | Pogledano 196 put/a. ]

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
06 svi 2024, 06:00
Profil
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 28 stu 2023, 19:27
Postovi: 50
Post Re: bokerice
jolly je napisao/la:
Isto ko da neko kaze, da ona stvar ne dodiruje nista jer koristi kondom. :mrgreen:
Reci trgovcu da ode na popravni ispit u lovacku skolu.

I olovo je u casici.
Samo je poznata stvar da se prolaskom kroz chok vanjske kuglice olova deformiraju, ali su mekane pa prodju.
Celicna sacma je tvrda pa se ne deformira i zato moze uzrociti ostecenje cijevi ili napuhivanje.
Zato se za celicnu sacmu uopce ne koristi pun chok.

Dakle, ako govorimo o celicnoj sacmi, imas casicu celicnih kuglica koje su tvrde, i moraju proci kroz neki chok. U praksi ne treba vise od pola choka za celicnu sacmu.

Puske sa atestom na celicnu sacmu:
Gledam onda jednu noviju Franchi sacmaricu, i chokove. Na izmjenjivim chokovima je utisnuto da se moze koristiti celicna sacma na chokovima od 1/4 i od pola choka. Na punom choku ne pise da moze.

Na starijem browningu, takodjer pun chok ne moze za celicnu sacmu, ali nije utisnuto na chokovima nista, treba proicitati upute proizvodjaca.

Inace oznaka atesta za neolovnu sacmu je ljiljan prema CIP, i utiskuje se na cijevi. Ocito da neki proizvodjaci idu korak dalje i utiskuju na chokove, sto je dobro i pohvalno.

Puske bez atesta na celicnu sacmu:
Na cilindricnoj cijevi, na primjer pumpa Mossberg 500, bez atesta za celicnu samcu, na upit proizvodjacu dobio sam odgovor da kroz njihovu cilindricnu cijev bez problema mogu koristiti celicnu sacmu.

STvar je u chokovima.

https://www.shootinguk.co.uk/guns/ammun ... ges-25848/
https://www.shootinguk.co.uk/guns/gunsm ... t-2-21604/



Hvala na odgovoru!
Kad se kupuje puška jel se dobiju kakve upute proizvođača s njom ili treba tražiti poslije po internetu?
Gledam sada po web stranicama domaćih trgovaca, za ove modele koje gledam, znači do nekih 1000 eura, malo toga ima u opisu. A često i uopće ništa ne napišu u opisu. Tako da ni ne znam jel atestirana za čeličnu sačmu, jel su kromirane cijevi.

Kakva su iskustva drugih što se tiče atestiranosti za čeličnu sačmu i npr kromirane cijevi? Jel mogu unutar 1000 eura uopće tražiti takve ili to ide tek kod skupljih modela? Gledam kod nas ove neke Huglu, Pallas i Yildiz. To što se nudi kod nas po dućanima za te novce.

S obzirom da kupujem svoju prvu pušku ikad, pa se bojim da spomenem trgovcu da bih kromiranu cijev, a da mi on ne kaže da to ide tek kod modela od recimo 1500-2000 eura.


06 svi 2024, 13:01
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5404
Lokacija: Zagreb
Post Re: bokerice
Moraš si dati truda i potražiti.
Da, neke puške su atestirane na čeličnu sačmu.


06 svi 2024, 13:58
Profil
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 28 stu 2023, 19:27
Postovi: 50
Post Re: bokerice
Mirok je napisao/la:
Moraš si dati truda i potražiti.
Da, neke puške su atestirane na čeličnu sačmu.


Ma ok, jesu, ali jel se može naći atestiranih za čelik u tom cijenovnom rangu do 1000 eura? Mislim na nove u dućanu.
Ono, nemam nikakvog iskustva s time, pa da ne lupam gluposti kad stanem ispred trgovca u dućanu. :)

I da, kakve vi imate puške? Jel imate svi (koji imate sačmarice) atestirane na čelik? Kakva je uopće praksa kod nas u HR?
Znam da po pravilnicima se nebi smjelo u močvarnom sa olovnom, ali jedan poznanik lovac mi je ovako na to odgovorio: "ma tko te pita s čim pucaš kad si u lovu". Pretpostavljam da to nije svud tako nego samo kod njega lokalno.

Kakva je praksa kod drugih? Kakva su iskustva?


06 svi 2024, 14:12
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6770
Post Re: bokerice
Human je napisao/la:
jolly je napisao/la:
Isto ko da neko kaze, da ona stvar ne dodiruje nista jer koristi kondom. :mrgreen:
Reci trgovcu da ode na popravni ispit u lovacku skolu.

I olovo je u casici.
Samo je poznata stvar da se prolaskom kroz chok vanjske kuglice olova deformiraju, ali su mekane pa prodju.
Celicna sacma je tvrda pa se ne deformira i zato moze uzrociti ostecenje cijevi ili napuhivanje.
Zato se za celicnu sacmu uopce ne koristi pun chok.

Dakle, ako govorimo o celicnoj sacmi, imas casicu celicnih kuglica koje su tvrde, i moraju proci kroz neki chok. U praksi ne treba vise od pola choka za celicnu sacmu.

Puske sa atestom na celicnu sacmu:
Gledam onda jednu noviju Franchi sacmaricu, i chokove. Na izmjenjivim chokovima je utisnuto da se moze koristiti celicna sacma na chokovima od 1/4 i od pola choka. Na punom choku ne pise da moze.

Na starijem browningu, takodjer pun chok ne moze za celicnu sacmu, ali nije utisnuto na chokovima nista, treba proicitati upute proizvodjaca.

Inace oznaka atesta za neolovnu sacmu je ljiljan prema CIP, i utiskuje se na cijevi. Ocito da neki proizvodjaci idu korak dalje i utiskuju na chokove, sto je dobro i pohvalno.

Puske bez atesta na celicnu sacmu:
Na cilindricnoj cijevi, na primjer pumpa Mossberg 500, bez atesta za celicnu samcu, na upit proizvodjacu dobio sam odgovor da kroz njihovu cilindricnu cijev bez problema mogu koristiti celicnu sacmu.

STvar je u chokovima.

https://www.shootinguk.co.uk/guns/ammun ... ges-25848/
https://www.shootinguk.co.uk/guns/gunsm ... t-2-21604/



Hvala na odgovoru!
Kad se kupuje puška jel se dobiju kakve upute proizvođača s njom ili treba tražiti poslije po internetu?
Gledam sada po web stranicama domaćih trgovaca, za ove modele koje gledam, znači do nekih 1000 eura, malo toga ima u opisu. A često i uopće ništa ne napišu u opisu. Tako da ni ne znam jel atestirana za čeličnu sačmu, jel su kromirane cijevi.

Kakva su iskustva drugih što se tiče atestiranosti za čeličnu sačmu i npr kromirane cijevi? Jel mogu unutar 1000 eura uopće tražiti takve ili to ide tek kod skupljih modela? Gledam kod nas ove neke Huglu, Pallas i Yildiz. To što se nudi kod nas po dućanima za te novce.

S obzirom da kupujem svoju prvu pušku ikad, pa se bojim da spomenem trgovcu da bih kromiranu cijev, a da mi on ne kaže da to ide tek kod modela od recimo 1500-2000 eura.


Sve to pitaj trgovca
Kromirane cijevi su svakako dodatak na cijenu, ali zaista ne znam ima li kromiranih unutar 1000 eur
Upute proizvodjaca se dobiju sa svakom novom puskom, a plus tog za svaki model mozes downloadirati upute u PDF.
Po meni, u danasnje doba, sumrak olovne sacme, bilo bi glupo da neko proizvodi pusku bez atesta na neolovnu sacmu.
Bez obzira na to, vodi racuna za celicnu sacmu ne vise od pola choka !!

Da uzmem primjer:
Huglu?
Kromirane, pa lijepo pise
https://www.huglu.com.tr/urun/over-under/ventus/1138
Barrel Finish Outside Black Chromed / Inside Silver Chromed

Kad dodjes u ducan pogledaj sacmaricu, i pogledaj list od ljiljana zig na cijevima.
To ti je atest na neolovnu sacmu


Privitak/ci:
fleur-de-lys-.jpg
fleur-de-lys-.jpg [ 6.35 KIB | Pogledano 165 put/a. ]

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
06 svi 2024, 14:51
Profil
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 28 stu 2023, 19:27
Postovi: 50
Post Re: bokerice
jolly je napisao/la:

Sve to pitaj trgovca
Kromirane cijevi su svakako dodatak na cijenu, ali zaista ne znam ima li kromiranih unutar 1000 eur
Upute proizvodjaca se dobiju sa svakom novom puskom, a plus tog za svaki model mozes downloadirati upute u PDF.
Po meni, u danasnje doba, sumrak olovne sacme, bilo bi glupo da neko proizvodi pusku bez atesta na neolovnu sacmu.
Bez obzira na to, vodi racuna za celicnu sacmu ne vise od pola choka !!

Da uzmem primjer:
Huglu?
Kromirane, pa lijepo pise
https://www.huglu.com.tr/urun/over-under/ventus/1138
Barrel Finish Outside Black Chromed / Inside Silver Chromed

Kad dodjes u ducan pogledaj sacmaricu, i pogledaj list od ljiljana zig na cijevima.
To ti je atest na neolovnu sacmu


Hvala puno na savjetima!
Da, imaš pravo. Proizvođač napiše puno više specifikacija od web stranica naših prodavača. :)


06 svi 2024, 14:58
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5404
Lokacija: Zagreb
Post Re: bokerice
Nemoj robovati tomu što će ti "netko"reći.
Ti si kupac.
Pitaj,gledaj ,probaj.....
Ako je trgovac neljubazan,odeš kod drugoga.


06 svi 2024, 15:02
Profil
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 28 stu 2023, 19:27
Postovi: 50
Post Re: bokerice
Još jedno pitanjce. Kad napišu da je kod sačmarice gornja šina 7 mm ili na primjer da je 8 mm.
Za što je to bitno i koja je bolja, 7 ili 8?


06 svi 2024, 15:05
Profil
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 28 stu 2023, 19:27
Postovi: 50
Post Re: bokerice
Mirok je napisao/la:
Nemoj robovati tomu što će ti "netko"reći.
Ti si kupac.
Pitaj,gledaj ,probaj.....
Ako je trgovac neljubazan,odeš kod drugoga.


Da, hvala. Tako mi je i ljubazno rečeno da su atesti za čeličnu sačmu nečija izmišljotina. A ja nemam iskustva, pa zato pitam i ovdje. :)


06 svi 2024, 15:07
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6770
Post Re: bokerice
Lovacke sine (rib) su 7-8 mm, realno je nebitno
Sporting i trap sine su nesto sire/deblje.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


06 svi 2024, 15:20
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5404
Lokacija: Zagreb
Post Re: bokerice
Human je napisao/la:
Još jedno pitanjce. Kad napišu da je kod sačmarice gornja šina 7 mm ili na primjer da je 8 mm.
Za što je to bitno i koja je bolja, 7 ili 8?

Nema bolje ili lošije.
Ti samo gledaj ,paše li tebi?


06 svi 2024, 15:44
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 31 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan