Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 04 svi 2024, 16:56.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 36 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2
Održavanje odvojivih spremnika za streljivo 
Autor/ica Poruka
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
O da ,bilo je i još dječjih bolesti sa AR 15 u Vijetnamu.
Nakon toga izvedene su poboljšice,ali pitam se kako je bilo tim vojnicima sa zastojima na puškama,a prašuma,komarci,zmije ,bolesti ,neprijatelj koji pozna teritorij i sve to...........i još?


15 ožu 2020, 19:47
Profil
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Mirok je napisao/la:
Evo upravo kako si napisao,mi smo u vojsci sve kamione koji su bili u RRu,morali stavljati na klocne da se rasterete opruge i amortizeri.
To je bilo vise radi guma nego radi opruga... mi smo oznacavali gume na cetvrtine, i onda po kvartalima godine okretali gume da ne lezi stalno na istom mjestu... pa je dopizdilo pa su ih digli na klocne i aj bok nema vise okretanja.

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


16 ožu 2020, 23:11
Profil
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
AR15 fan je napisao/la:
Drugo spremnici se pune sa 29 ili 28 komada da bi se lakše umetnuli u pušku kada je zatvarač u prednjem položaju. O tome ne znam detaljno, tako sam naletio u par videa na you tubeu od eksperata...
sam si si i odgovorio "youtube experti" su to savjetovali... mislis li da zatvarac bilo koje puske zna da li u spremniku ima 30 ili 28 ili 15 komada? Onako, razmisli logicki... zasto bi bilo razlike u punjenju spremnika sa 28 ili 30kom... kod kalasa ovisi koji tip spremnika imas hoce li ti nakon zadnjeg metka ostati zatvarac otvoren ili zatvoren, no kakav god da imas, cim izvadis prazan spremnik zatvarac ce biti zatvoren.

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


16 ožu 2020, 23:16
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Naravno i zbog guma ali i ovih komponenti jer kamioni u RRu su bili permanentno natovareni i spremni za izlazak u slučaju uzbune.
A sva ta teżina tereta +težina kamiona....?


16 ožu 2020, 23:22
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Nema nikakve veze broj metaka sa lakšim ili težim umetanjem spremnika.
Neki su to radili(koji metak manje u spremniku) samo zato jer su tvrdili da onda opruga bolje potiskuje metke.
Mislim ako je spremnik za 30 metaka i ako je ok,onda ga možeš filati sa 30 kom jer je okvir,opruga i sam potisak predviđen za to.


16 ožu 2020, 23:32
Profil
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Avatar

Pridružen/a: 03 kol 2009, 08:23
Postovi: 2154
Lokacija: južna ISTRA
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Mirok je napisao/la:
Nema nikakve veze broj metaka sa lakšim ili težim umetanjem spremnika.

Ima, ako napuniš sa 31 :mrgreen:

_________________
SCORE:245 COMPETITION/162MEDAL; 88 GOLD 52 SILVER 22 BRONZE
3 TIME NATIONAL CHAMPION 6 TIME SECOND PLACEMENT 6 TIME THIRD PLACEMENT
25m VK REVOLVER 10+10 NATIONAL TEAM RECORD-567
CUSTOM GUN MASTER
http://www.skistra.hr
https://www.facebook.com/skistramarcana


16 ožu 2020, 23:41
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Itekako ima veze da li je 30 ili 29...manje je bitno je li 29 ili 28. AK platforma... desetci varijanti, više zemalja gdje se proizvode, različite tolerancije. Iz praktičnog iskustva radnod kolege, inače sa završenom srednjom vojnom školom i vojnom akademijom, oficir u JNA i časnik u HV-u, više godina close protection/private military contractor na Bliskome Istoku i Afganistanu...10 varijanti spremnika, više od pola ih sa 30 metaka u pušci ne puca normalno...čelični, bakelitni i polimerni spremnici...kad spremnik s punim kapacitetom sjedne u pušku, njegova visina na kojoj zatvarač hvata i bravi metak nije ista i dolazi do toga da opruga ne može dovoljno brzo podići metak na potrebnu visinu pa dolazi do nepotpunog bravljenja, piganja stijenki čahure, zabijanja vrha zrna u donosač metka i uglavljivanje u grlo čahure...kod bakelitnih i polimernih spremnika dolazi do fleksiranja usana spremnika uslijed pritiska opruge i mase metaka koje gura. Izuzetak su neki od novih spremnika koji imaju čelični rukavac pa je time problem fleksije riješen i ne dolazi do deformacije ili pucanja polimera.


17 ožu 2020, 00:16
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Govorim o ispravnim spremnicima.
Čini mi se da si prije spomenuo problem sa umetanjem spremnika?
Sada si naveo problem pucanja?
Ovo drugo su realni problemi sa problematičnim spremnicima,oprugama....
Moja su iskustva sa Yu AP i njenim spremnicima.(metalni)
Bez problema i uvijek 30 kom i peri!


17 ožu 2020, 00:35
Profil
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Mirok je napisao/la:
Naravno i zbog guma ali i ovih komponenti jer kamioni u RRu su bili permanentno natovareni i spremni za izlazak u slučaju uzbune.
A sva ta teżina tereta +težina kamiona....?
ispricavam se jer sam pod RR mislio na Remontnu Radionu, gdje su kamioni koji se rijetko ili nikako ne voze vec cekaju popravak...

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


17 ožu 2020, 01:01
Profil
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
AR15 fan je napisao/la:
Iz praktičnog iskustva radnod kolege, inače sa završenom srednjom vojnom školom i vojnom akademijom, oficir u JNA i časnik u HV-u, više godina close protection/private military contractor na Bliskome Istoku i Afganistanu...
moze ime cijenjenog gospodina, mozda ga poznam...

AR15 fan je napisao/la:
kad spremnik s punim kapacitetom sjedne u pušku, njegova visina na kojoj zatvarač hvata i bravi metak nije ista
daj mi pojasni, kako spremnik napunjen sa 28 metaka i 30 metaka moze imati razlicitu visinu/dimenzije

AR15 fan je napisao/la:
i dolazi do toga da opruga ne može dovoljno brzo podići metak na potrebnu visinu pa dolazi do nepotpunog bravljenja, piganja stijenki čahure, zabijanja vrha zrna u donosač metka i uglavljivanje u grlo čahure...
28 i 30 metak su u istoj poziciji, na istoj strani "double-stack-double-feed" spremnika... metak je podignut na potrebnu visinu i tamo stoji, bio 30ti ili 28mi... kakvo dovoljno brzo podizanje? mozda onog 29tog kad je 30ti vec opaljen pa zatvarac radi svoj ciklus?

AR15 fan je napisao/la:
kod bakelitnih i polimernih spremnika dolazi do fleksiranja usana spremnika uslijed pritiska opruge i mase metaka koje gura. Izuzetak su neki od novih spremnika koji imaju čelični rukavac pa je time problem fleksije riješen i ne dolazi do deformacije ili pucanja polimera.
od svega nabrojanog, jedino ovo sa bakelitnim spremnicima ima smisla...

Skeptican sam prema svemu tome, ali ako me mozete razuvjeriti dobrim argumentima, posipat cu se pepelom... znam da je znalo biti problema kad bi ekipa nagurali 31 komad u neki spremnik... ali za 30 komada u spremniku nisam cuo problem... ako govorimo o AK platformi...

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


17 ožu 2020, 01:14
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Ime gospodina u PM-u. Nažalost nemam čeličnih spremnika za AK pošto za iste nemam blokada koje bi se ugradile da budu legalni. Ovako...teoretski imamo čelični spremnik 30 komada jugo od M70, bakelitni ruski spremnik i Magpul Gen M3 Pmag sa čeličnim ojačanjima. Jugo je dimenzijama najuži jer ne treba ista debljina čelika kao polimera za približno istu čvrstoću da zadržava oblike i ne pukne od pritiska opruge koja gura masu metaka. Opruga je XY snage da gura 30 metaka ZM mase. Svaki spremnik uglavnom ima određeni hod kad je umetnut u pušku, bilo naprijed nazad, bilo lijevo desno. Zato što je uži, jugo teoretski u nekim puškama pleše više a u nekima manje, zavisno od toga kolike su dimenzije rupe u tijelu puške. Pošto je sami sistem bravljenja kod AK dosta težak i masivan, a plinski sistem generira dosta više pritiska nego li je potrebno da odradi otvaranje zatvarača u potpunosti kako bi se zadržala visoka pouzdanost oružja u teškim terenskim uvjetima kada je puška veoma prljava. Nazad na spremnike... visina jugo spremnika umetnutog u pušku nije istovjetna visini PMaga zbog prethodno navedenih stvari. Isto tako i masa koju opruga gura nije ista kada je 30 kao i kada je 29 ili 28 metaka. Na kraju dolazimo i do zamora materijala opruge koji u većoj ili manjoj mjeri doprinosi slabijoj pouzdanosti spremnika. Tolerancije nisu u smislu da su centimetri u pitanju, ali milimetri već jesu u igri kod pomaka umetnutog spremnika. Kako zatvarač radi svoje, spremnik se pod punim opterećenjem sa 30 metaka uslijed rada puške više miče nego sa 29 ili 28 metaka. Cijeli sistem je proračunat, a s druge strane nije u potpunosti uzet u obzir aspekt spremnika koji je u velikom broju slučajeva prvi krivac ako puška ne opali.

Mike ja nisam injženjer strojarstva niti puškar da se znam u potpunosti točno tehnički izražavati.

Ako uspijem, danas ti snimim primjer sa školskim metkom i recimo defektnim spremnikom koji prouzroči da zatvarač ne zabravi metak do kraja u cijev nego ti zatvarač ostane otvoren jedno centimetar.


17 ožu 2020, 09:02
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Skoro bih rekao originalni spremnik u pušku kojoj pripada.
Ne možeš očekivati idealne rezultate sa izvedenicama,različitim materijalima i sl.


17 ožu 2020, 22:52
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Mike_Torello je napisao/la:
Mirok je napisao/la:
Naravno i zbog guma ali i ovih komponenti jer kamioni u RRu su bili permanentno natovareni i spremni za izlazak u slučaju uzbune.
A sva ta teżina tereta +težina kamiona....?
ispricavam se jer sam pod RR mislio na Remontnu Radionu, gdje su kamioni koji se rijetko ili nikako ne voze vec cekaju popravak...

RR-ratna rezerva.
Ja sam služio JNA u 13 Diviziji(proleterskoj),228 pj.puk.
Bili smo prvi bataljon,prva pj. četa i kao takva smo bili četa za brzi odziv(PSD).
Kao takva jedinica moralo se održavati visok stupanj spremnosti i imati na taj način spremnu motorizaciju sa svime potrebnim.
Stvar je bila i u tome što smo mi bili prva veća jedinica prema granici sa Italijom,a sam vatreni položaj mi je bio cca 2-3 km od granice,iznad Sežane gdje je bilo moje odjeljenje minobacača 82mm.
U miru, ispred nas su bili samo graničari u karaulama ali to su bile male snage koje su u principu štitile i kontrolirale granicu.


17 ožu 2020, 23:18
Profil
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
AR15 fan je napisao/la:
Ime gospodina u PM-u.
dapace

AR15 fan je napisao/la:
Nažalost nemam čeličnih spremnika za AK pošto za iste nemam blokada koje bi se ugradile da budu legalni. Ovako...teoretski imamo čelični spremnik 30 komada jugo od M70, bakelitni ruski spremnik i Magpul Gen M3 Pmag sa čeličnim ojačanjima. Jugo je dimenzijama najuži jer ne treba ista debljina čelika kao polimera za približno istu čvrstoću da zadržava oblike i ne pukne od pritiska opruge koja gura masu metaka. Opruga je XY snage da gura 30 metaka ZM mase. Svaki spremnik uglavnom ima određeni hod kad je umetnut u pušku, bilo naprijed nazad, bilo lijevo desno. Zato što je uži, jugo teoretski u nekim puškama pleše više a u nekima manje, zavisno od toga kolike su dimenzije rupe u tijelu puške. Pošto je sami sistem bravljenja kod AK dosta težak i masivan, a plinski sistem generira dosta više pritiska nego li je potrebno da odradi otvaranje zatvarača u potpunosti kako bi se zadržala visoka pouzdanost oružja u teškim terenskim uvjetima kada je puška veoma prljava. Nazad na spremnike... visina jugo spremnika umetnutog u pušku nije istovjetna visini PMaga zbog prethodno navedenih stvari. Isto tako i masa koju opruga gura nije ista kada je 30 kao i kada je 29 ili 28 metaka. Na kraju dolazimo i do zamora materijala opruge koji u većoj ili manjoj mjeri doprinosi slabijoj pouzdanosti spremnika. Tolerancije nisu u smislu da su centimetri u pitanju, ali milimetri već jesu u igri kod pomaka umetnutog spremnika. Kako zatvarač radi svoje, spremnik se pod punim opterećenjem sa 30 metaka uslijed rada puške više miče nego sa 29 ili 28 metaka. Cijeli sistem je proračunat, a s druge strane nije u potpunosti uzet u obzir aspekt spremnika koji je u velikom broju slučajeva prvi krivac ako puška ne opali.

Mike ja nisam injženjer strojarstva niti puškar da se znam u potpunosti točno tehnički izražavati.

Ako uspijem, danas ti snimim primjer sa školskim metkom i recimo defektnim spremnikom koji prouzroči da zatvarač ne zabravi metak do kraja u cijev nego ti zatvarač ostane otvoren jedno centimetar.
vjerojatno se nismo razumili, naravno da moze biti problema sa raznim proizvođacima... ono na sto sam ja mislio, uzmi zastavin spremnik i napuni ga sa 28 i sa 30 metaka, i provjeri mu razliku u dimenzijama u ta dva slucaja. Ako neki spremnik drugog proizvođaca treba puniti sa manjom kolicinom streljiva da bi funkcionirao u nekom drugom oruzju onda je to problem nedovoljne kompitabilnosti a ne komada streljiva u spremniku, jer vjerojatno u pripadajucem oruzju radi savrseno sa propisanim brojem komada streljiva. To sam htio reci... a to da ce npr zastavin kalas imati problema ako stavis izraelski spremnik sa 30 komada, a sa 28 ce raditi, to je druga prica.

Ima mnogih pistolja na ČZ75 platformi, neki cak izgledaju identicno, i spremnici su im jako slicni, neki cak funkcioniraju međusobno, neke pak ne mozes ni ubaciti jer su pre debeli, dok drugi ispadaju van jer zakacka ne radi...

Smatram da ako koristis pripadajuce spremnike od pripadajuceg oruzja u pravilu ne bi trebal obiti problema sa max brojem komada u spremniku.

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


20 ožu 2020, 16:37
Profil
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Mirok je napisao/la:
Skoro bih rekao originalni spremnik u pušku kojoj pripada.
Ne možeš očekivati idealne rezultate sa izvedenicama,različitim materijalima i sl.
na to sam ja mislio...

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


20 ožu 2020, 16:38
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Re: Održavanje odvojivih spremnika za streljivo
Mike_Torello je napisao/la:
AR15 fan je napisao/la:
Ime gospodina u PM-u.
dapace

AR15 fan je napisao/la:
Nažalost nemam čeličnih spremnika za AK pošto za iste nemam blokada koje bi se ugradile da budu legalni. Ovako...teoretski imamo čelični spremnik 30 komada jugo od M70, bakelitni ruski spremnik i Magpul Gen M3 Pmag sa čeličnim ojačanjima. Jugo je dimenzijama najuži jer ne treba ista debljina čelika kao polimera za približno istu čvrstoću da zadržava oblike i ne pukne od pritiska opruge koja gura masu metaka. Opruga je XY snage da gura 30 metaka ZM mase. Svaki spremnik uglavnom ima određeni hod kad je umetnut u pušku, bilo naprijed nazad, bilo lijevo desno. Zato što je uži, jugo teoretski u nekim puškama pleše više a u nekima manje, zavisno od toga kolike su dimenzije rupe u tijelu puške. Pošto je sami sistem bravljenja kod AK dosta težak i masivan, a plinski sistem generira dosta više pritiska nego li je potrebno da odradi otvaranje zatvarača u potpunosti kako bi se zadržala visoka pouzdanost oružja u teškim terenskim uvjetima kada je puška veoma prljava. Nazad na spremnike... visina jugo spremnika umetnutog u pušku nije istovjetna visini PMaga zbog prethodno navedenih stvari. Isto tako i masa koju opruga gura nije ista kada je 30 kao i kada je 29 ili 28 metaka. Na kraju dolazimo i do zamora materijala opruge koji u većoj ili manjoj mjeri doprinosi slabijoj pouzdanosti spremnika. Tolerancije nisu u smislu da su centimetri u pitanju, ali milimetri već jesu u igri kod pomaka umetnutog spremnika. Kako zatvarač radi svoje, spremnik se pod punim opterećenjem sa 30 metaka uslijed rada puške više miče nego sa 29 ili 28 metaka. Cijeli sistem je proračunat, a s druge strane nije u potpunosti uzet u obzir aspekt spremnika koji je u velikom broju slučajeva prvi krivac ako puška ne opali.

Mike ja nisam injženjer strojarstva niti puškar da se znam u potpunosti točno tehnički izražavati.

Ako uspijem, danas ti snimim primjer sa školskim metkom i recimo defektnim spremnikom koji prouzroči da zatvarač ne zabravi metak do kraja u cijev nego ti zatvarač ostane otvoren jedno centimetar.
vjerojatno se nismo razumili, naravno da moze biti problema sa raznim proizvođacima... ono na sto sam ja mislio, uzmi zastavin spremnik i napuni ga sa 28 i sa 30 metaka, i provjeri mu razliku u dimenzijama u ta dva slucaja. Ako neki spremnik drugog proizvođaca treba puniti sa manjom kolicinom streljiva da bi funkcionirao u nekom drugom oruzju onda je to problem nedovoljne kompitabilnosti a ne komada streljiva u spremniku, jer vjerojatno u pripadajucem oruzju radi savrseno sa propisanim brojem komada streljiva. To sam htio reci... a to da ce npr zastavin kalas imati problema ako stavis izraelski spremnik sa 30 komada, a sa 28 ce raditi, to je druga prica.

Ima mnogih pistolja na ČZ75 platformi, neki cak izgledaju identicno, i spremnici su im jako slicni, neki cak funkcioniraju međusobno, neke pak ne mozes ni ubaciti jer su pre debeli, dok drugi ispadaju van jer zakacka ne radi...

Smatram da ako koristis pripadajuce spremnike od pripadajuceg oruzja u pravilu ne bi trebal obiti problema sa max brojem komada u spremniku.


Najbolje bi bilo tako da koristiš pripadajuće spremnike, ali kada komercijalno kod nas ne možeš doći do takvih spremnika. Pa ni u Sloveniji pošto oni drže komercijalne proizvođače kao što je Magpul. A i kad si na terenu negdje u drugoj zemlji isto tako koristiš ako si primoran ili rotiraš ono što imaš dostupno. Kad su recimo nabavljeni Heckleri za HV...negdje prije 15 godina... možeš misliti koliko su plastični spremnici prošli ruku i rotacija i izmjena... neki od njih su isto falšali...neki prije, neki poslije ali nema drugih... G36 prima samo G36 i nitko drugi ga osim H&K-ja ne radi.


01 tra 2020, 02:08
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 36 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan