Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 14 svi 2024, 22:42.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 47 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća
SHTF 
Autor/ica Poruka
Nadnarednik
Nadnarednik

Pridružen/a: 05 ožu 2019, 18:16
Postovi: 535
Post SHTF
SHTF (Sh*t hits the fan)... ne bih ovo prevodio :D

Ovo je jedna od tema koju već neko vrijeme razmišljam započeti. Još više je sve skupa potaknula trenutna situacija u svijetu. Postoje ljudi kojima je način života pripremanje za neki "sudnji dan", takozvani "prepperi". Sakupljanje oružja, streljiva, hrane, medicinske opreme i ostalih potrepština u slučaju neke krize, ali prije same krize. O tome se pišu knjige, blogovi, postoje i forumi, snimaju se filmovi. Naime, ljudski rod je sklon iracionalnom ponašanju kada malo zagusti, pa je možda dobro neke stvari već imati kod sebe, barem za početak. Već sada, uslijed koronavirusa, vidimo primjere ljudi koji se doslovno tuku do krvi u dućanima zbog WC papira. Masovna okupljanja te pretjerano kupovanje što još više pridonosi širenju zaraze. Što tek, kada bi u pitanju bio nedostatak hrane, vode i slično? Zanima me vaš stav o "preppingu".

    • Kakvo je vaše mišljenje o pripremama za SHTF situacije, mislite li da se je uopće potrebno za takvo nešto pripremati?

    • Koje stvari, uključujući i osnovne potrepštine, bi imali za takve slučajeve?

    • Koje oružje i oprema, koje streljivo?

Slobodno se raspišite. Baš me zanimaju vaša mišljenja.

_________________
"Things that are complex are not useful, things that are useful are simple." - Mikhail T. Kalashnikov
"This is the AK-47 assault rifle, the preferred weapon of your enemy, and it makes a very distinctive sound when fired at you, so remember it." - Tom Highway


16 ožu 2020, 12:44
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Re: SHTF
:A27:


16 ožu 2020, 16:24
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3593
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: SHTF
johnnyboyy1711 je napisao/la:
.....Zanima me vaš stav o "preppingu". ....


AMERI = sasvim drugi svijet, druge mogucnosti , drugi mentalitet, drugi zakoni, nema smisla pokusati kopirti na EU a kamoli na Balkan....

Svi ljudi koji zive na Selu ili barem u prigradu imaju mogucnost za X-kvadrata vrta, nekoliko kokosi, kozu itd...manje su sanse da ce biti gladni i zedni a od toga sve pocinje.

U neka ne tako davna vremena gospoda i pametni ljudi su zivjeli u gradovima, Selo je proizvodilo vise nego dovoljno za sebe i za gradove, ali tada su politicki komesari sa inteligencijom = broju cipela odlucili da Sela treba unistiti i potjerati raju u gradove te ih zaposliti u tvornicama pod svaku cijenu....kroz X-godina dogovorne ekonomije uspjelo se sjebati i grad i selo pa danas nemamo ni jedno ni drugo...

No pametni ljudi su poceli bjezati iz gradova na Sela, pa to govori vise od svih magisterija moderne ekonomije, namjerno nisam napisao trzisne ekonomije !!!

_________________
Nemoguće je Nemoguće


16 ožu 2020, 18:31
Profil
Nadnarednik
Nadnarednik

Pridružen/a: 05 ožu 2019, 18:16
Postovi: 535
Post Re: SHTF
Od početka mi je jasno da je ovo malo ajmo reć kontroverzna tema za naša poimanja i način života, ali ovo sve skupa je nekako hipotetski. Ne zazivam nikakve katastrofe, ali isto tako treba biti svjestan da su prijetnje uvijek prisutne, pogotovo u ovom razdoblju. Tako da ako se netko odluči malo raspisati neka ga ne bude sram :A03:

_________________
"Things that are complex are not useful, things that are useful are simple." - Mikhail T. Kalashnikov
"This is the AK-47 assault rifle, the preferred weapon of your enemy, and it makes a very distinctive sound when fired at you, so remember it." - Tom Highway


16 ožu 2020, 19:00
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6763
Post Re: SHTF
Pred par godina, u Njemackoj se nesto ocekivalo, i tad je Merkelica preporucila da se doma imaju zalihe za do 15 dana. to mi bas tada ostalo u osjecanju. Kasnije se nista nije desilo.

Moje je misljenje da to sumira svu problematiku. 15 dana zaliha. osnovnih. Dovoljno

Osnovne namirnice, konzerve, baterije za manje uredjaje za 15 tak dana, i to je to. lijekove - moze i za duze, do mjesec dva dana (svak moze nastaviti listu)
zatim, Prva pomoc. Suhe deke, rezervna roba, carape, kabanice. itd.
Unutar 15 dana, sluzbe ce organizirati pomoc za osnovno prezivljavanje, ili ce se uspostaviti redovna opskrba u trgovackim lancima

Dugorocni preperi, slobodno mogu jos razmisliti o alternativnim izvorima energije, solarno, na loz ulje, drva, i slicno - pogotovu za zismke uvjete. Ako se prekine dostava struje.

Ako se neki oblik opskrbe ne uspostavi unutar 2 tjedna, onda je daleko veci problem.
To znaci:
Ili je totalna prirodna kataklizma ili rat, a nekim zalihama u ovom kontekxtu price se to nece rjesiti, ako je kataklizma neces to nositi sa sobom ako bjezis od tsunamija, zemljotresa i vulkana, a ako je rat....rat je onda druga prica.

ovo zvuci mozda preskromno ili naivno, ali.... koncepcija pomoci izvana je realna, svijet je povezan, moderna doktrina je takva.
na primjer na brodu, GMDSS baterije su za 8 sati emitiranja signala pogibelji, ako generatori stanu. Unutar osam sati, signal ce biti poslan.
Nekad je bar jedan life boat imao jedro (pa da stigne i preko atlantika ako treba), danas lajbota s jedrom nema, nego svi LB na motor, ali zaliha goriva je za 24 sata rada motora.
Doktrina spasavanja je da pomoc stize u odredjenom roku, svrha zaliha samo prezivjeti do samog spasavanja ili dok ne prodje opasost.

odredjene kategoije gradjana u uvjetima SHTF ce imati neke prednosti, recimo lovci pa si mogu dopuniti zalihu, ali i pomoci zajednici... isto tako ribolovci, (da ne spominjemo sad neke sefove skladista :mrgreen: ) u odnosu na nekog ko zivi u urbanoj sredini, itd.. i tu se sad moze raspravljati o opcijama.
Ali nacelno je to - to.

Zalihe za 15 dana, i onda povremno obnoviti.

PS:
Povijest se ponavlja, kazu. iz povijesti mi nije poznato da je neko prezivio neku katastrofu jer se zabunkerisao i nagomilao oruzja, bacava crnog baruta, lukova i strijela, kamenih toljaga... tako da price o gomilanju oruzja i municije (idealnog kalibra) nema puno smisla. (osim u onom filmu od Kusturice... :mrgreen: )

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


16 ožu 2020, 19:24
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5399
Lokacija: Zagreb
Post Re: SHTF
Za ljude koji žive u gradovima i stanovima nemoguće je to ostvariti na američki način.
Treba imati osnovnih namirnica za 15-20 dana,nešto lijekova(temperatura,koji antibiotik),nešto baterija(punjivih) za posvijetliti, za radio.....
I naravno ,kakav komad oružja za svaki slučaj.
U stanu ljudi u principu imaju ostalo neophodno potrebno,a sve navedeno je samo da se premosti kraći rok dok se ne osigura opskrba.
U gradovima bez opskrbe je i tako teško preživjeti duže vrijeme.
Ja bih još i napunio rezervoar auta i to je to,pokušati dočekati bolje dane.
Ovo opisano mislim da je adekvatno i za korona problem,a u slučaju neke kataklizme i puno više neće pomoći.


16 ožu 2020, 20:00
Profil
Nadnarednik
Nadnarednik

Pridružen/a: 05 ožu 2019, 18:16
Postovi: 535
Post Re: SHTF
Ovo je bilo vrlo zanimljivo pročitati, oba posta. Zanimljiva je ova teorija oko 14-15 dana, koja kad čovjek razmisli ima smisla.

Što se tiče komentara oko oružja, naravno, kod neke kataklizme ti ne može ništa pomoći, ali nekako si mislim, budući da SHTF uključuje i recimo rat, mislim da biti naoružan te gomilati streljivo kada je prilika nije niti toliko uzaludno. Padaju mi na pamet brojni civili koji bi vjerojatno bili sretni devedesetih imati koju Kragujevku i koji sanduk streljiva u kući.

_________________
"Things that are complex are not useful, things that are useful are simple." - Mikhail T. Kalashnikov
"This is the AK-47 assault rifle, the preferred weapon of your enemy, and it makes a very distinctive sound when fired at you, so remember it." - Tom Highway


16 ožu 2020, 20:21
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5399
Lokacija: Zagreb
Post Re: SHTF
johnnyboyy1711 je napisao/la:
Ovo je bilo vrlo zanimljivo pročitati, oba posta. Zanimljiva je ova teorija oko 14-15 dana, koja kad čovjek razmisli ima smisla.

Što se tiče komentara oko oružja, naravno, kod neke kataklizme ti ne može ništa pomoći, ali nekako si mislim, budući da SHTF uključuje i recimo rat, mislim da biti naoružan te gomilati streljivo kada je prilika nije niti toliko uzaludno. Padaju mi na pamet brojni civili koji bi vjerojatno bili sretni devedesetih imati koju Kragujevku i koji sanduk streljiva u kući.

Nema odgovora koji može pokriti sve moguće nesreće i sve moguće ugroze na idealan način.
Ako je u pitanju rat i vođenje rata ,onda je tu prioritet oružje i streljivo jer treba se obraniti i preživjeti do sutra....

Ako je bolest onda je prioritet informacija ,znanje,lijekovi i putevi odlaska do pomoći,bolnice....
Ako je poplava,onda je čamac da se spasiš od bujice,da se ne utopiš.....
I tako za svaku ugrozu......
Jednostavno ne znam gdje bi suvremen čovijek u gradu mogao imati sve potrebno u dovoljnim količinama da bi pokrio sve moguće rizike?
Spomenuo si devedesete,da,neki od nas su imali nešto od oružja,metak smo plaćali po tri marke(plaća je bila 100 maraka)i stavili smo se na raspolaganje Hrvatskoj.
Ali zemlja se ne može obraniti samo time.To je i tada potvrđeno ,nešto smo oteli od JNA,nešto se kupilo i kada su ljudi od struke,profesionalci uspostavili sustav obrane zemlje (Tus,Stipetić.......),tada se situacija počela okretati u našu korist.
A ti spominješ sanduk streljiva u kući.....u svakoj kući.....???
Vidi se da si mlad i nemoj to shvatiti na krivi način ....može :A25:
Ja sam na svome punktu trebao spriječiti prolazak oklopa,a imali smo samo protutenkovske nagazne mine koje smo postavili.
Nakon DVA tjedna dobili smo sanduk tromblonskih kumulativnih mina,znaš što to znači?
Dva tjedna mi nismo imali čime opaučiti po tenkovima da su krenuli tim putem,e da znaš kakav je to osjećaj?
To je jedan mali primjer kakva su to vremena bila i od početka rata svega nam je falilo više nego što smo imali.


16 ožu 2020, 21:22
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3593
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: SHTF
jolly je napisao/la:
....Povijest se ponavlja, kazu. iz povijesti mi nije poznato da je neko prezivio neku katastrofu jer se zabunkerisao i nagomilao oruzja, bacava crnog baruta, lukova i strijela, kamenih toljaga... tako da price o gomilanju oruzja i municije (idealnog kalibra) nema puno smisla. (osim u onom filmu od Kusturice... :mrgreen: )


Ova je dobra, ne bih volio da se kruh, jaja i mljeko placaju zlatom no na zalost to je bila realnost i ne tako davno...

Ne treba dramiti no bojim se da cemo dobiti samar i to ZIDARSKI sa ljeve i desne ako u narednih 30-dana stvari ne budu krenule na bolje. Ne znam kako je u ostalim bransama no nama su stopirani neki projekti za minimalno 60-dana i tek tada ce se odlucivati hoce li se uopce pokretati ove godine. Kolega kaze kako su marketinske kampanje za turizam koji se trebale ici prije Uskrsa i pisu se sa 6-nula - POVUCENE !!!

_________________
Nemoguće je Nemoguće


16 ožu 2020, 22:18
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Re: SHTF
1. ako do toga dođe treba ostati tamo gdje živiš jer je pretpostavka da si tamo pripremio zalihe hrane, lijekova, poznaješ okolinu
2. ako nisi odradio ovo pod 1. onda klisaš van velikih gradskih sredina koje su visoko na listi problema


16 ožu 2020, 22:32
Profil
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: SHTF
AR i Johnny... nemojte ovo pitanje shvatiti na krivi nacin, ali koliko imate godina? Zanima me jer sam ja u mlađima danima slicno razmisljao a sada ipak malo drugacije slicinije Lexu, iako je on pak stariji od mene... samo pokusavam povezati mindsed sa godinama pa ako bi bili ljubazni?

Evo ja ću prvi, meni za koji mjesec okruglo 40.

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


16 ožu 2020, 23:24
Profil
Nadnarednik
Nadnarednik

Pridružen/a: 05 ožu 2019, 18:16
Postovi: 535
Post Re: SHTF
24. Nije me sramota pričati o stvarima koje me zanimaju, koliko god konzervativan bio svijet oružja. Nije da se busam, ali nisam niti neki debil, student sam strojarstva i vrlo sam stratven što se tiče oružja. One fore mlad si i neiskusan me ne diraju uno proccento. A da ima korelacije između mindseta i godina, ne baš. Ljudi od 50+ godina se bave preppingom, ali i oni mlađi. Ljudi s 50+ godina su bili u JNA i mrze oružje, s druge strane ima ih 50+ koji i dan danas sakupljaju oružje i vole pucati. Primjera je milijun. Volim oružje, volim miris baruta ujutro i ko malo dijete sam ushićen kada pričam o oružju.

_________________
"Things that are complex are not useful, things that are useful are simple." - Mikhail T. Kalashnikov
"This is the AK-47 assault rifle, the preferred weapon of your enemy, and it makes a very distinctive sound when fired at you, so remember it." - Tom Highway


Zadnja izmjena: johnnyboyy1711; 16 ožu 2020, 23:38; ukupno mijenjano 2 put/a.



16 ožu 2020, 23:28
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Re: SHTF
28 za koji mjesec, za godinu injženjer sigurnosti i zaštite. Johnny kaj se sramiš, slobodno reci čovjeku da si za par mjeseci diplomirani injženjer strojarstva.


16 ožu 2020, 23:37
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5399
Lokacija: Zagreb
Post Re: SHTF
Ar iJohnny čestitam dečki,pravi ste i više nego solidni!
Ali još jednom,stvarno,ne treba pogrešno shvatiti ovo pitanje o mladosti i vjerujte da je sve u najboljoj namjeri.
Naravno samo komentirajte,zato smo svi tu,da se malo nadopunimo.
Mi stariji prenosimo iskustva koja su temeljena na stvarnim događajima,dok su lijepe želje u današnje vrijeme ipak nešto drugo i različito.
Da mi je netko rekao kakav će nam se rat za Hrvatsku desiti,nikada ne bih povjerovao ali ipak se dogodio.
Samo neka vas dečki,da je samo više takvih!!!


16 ožu 2020, 23:52
Profil
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: SHTF
Dobro sam onda predpostavio, nagađao sam između 20 i 30, a nagađao sam zato sto sam u tim godinama razmisljao isto kako i vi sad razmisljate... dakle nista zlonamjerno... sto se skole tice... ja u staru radnu knjizicu i sad elektronsku imam upisano ukupno dosta kvalifikacija i prekvalifikacija, nemam fax al' imam hrpu drugih stvari, npr. 2 srednje skole, i 3 kvalifikacije i vozacku za kamion (C kategorija) između ostalog... i smatram da jos nisam gotov :D

Zelio hrpu pusaka i gomilu streljiva... pa su prijatelji znali komentirati "pa ti se mozes zabarikadirati i u opsadnom stanju braniti mjesec dana koliko metaka imas", onda sam skuzio da mi tu velika kolicina streljiva, ako nije popracena velikom kolicinom hrane u konzervi i jednako velikom kolicinom WC papira ne bi bas pomogla,... karikirano ali kuzite... Imam par poznanika koji su "polu preperi" ili "1/4 preperi", tu negdje i sam spadam...

ali ne i fanatik za kojeg sam cuo, koji u gepeku vozi "srbijanku", sanduk metaka, i par CSO-a, jer nikad ne zna gdje ce se zateci ako izbije rat... kao ono putujes iz Splita u ZG i odjednom izbije rat... ali ti si spreman jer srbijanka je tu, streljivo je tu, klopa je tu... :S

Lex ili Jolly, ne znam sad koji je napisao... jednostavno se ne mozes pripremiti sa sve... ja sam prije mislio da bi bio spreman jer imam hrpu metka i puske i pistolj, sto sam stariji to vise kuzim da nisam, i koliko god pripremis, nikad nisi spreman za sve scenarije... Sve i da jesi... ako si sam, goli si k***c da prostis, ako imas obitelj, to ti je balast za koji moras brinuti, pogotovo ako nisu sposobni i obuceni poput tebe, ako imas organiziranu ekipu, onda si vec na konju... a to rijetko tko ima... mozes si mislit i nadati se da imas, ali imas li stvarno? i na kraju na koga se osim na samog sebe mozes osloniti? sto se vracamo na onu prvu, sam si goli k***c. I sam slazem Bug-Out-Bag vec 2 godine i nikako da ga slozim... jer sto vise razmisljam o tome koliko god se smisleno cini toliko je i besmisleno... no to je pre siroka tema za pisati a da ne napisem roman, mozemo o tome jednom kad se nađemo na kavi negdje...

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


17 ožu 2020, 01:16
Profil
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: SHTF
AR15 fan je napisao/la:
28 za koji mjesec, za godinu injženjer sigurnosti i zaštite. Johnny kaj se sramiš, slobodno reci čovjeku da si za par mjeseci diplomirani injženjer strojarstva.
Da se sad malo nasalim sa vama, evo, moja firma zaposljava oko 650+ ljudi... od cega su pola inzenjeri, vecinom odmah sa faxa, ferovci i strojari itd., a u proizvodnji imamo jednog starog svadljivog strojara/tokara, iz vremena juge jos, u Jugoturbini pekao zanat... no sve s njim se svodi na ovo sa slike, on inzenjerima objasnjava sto su krivo napravili/projektirali/nacrtali/kotirali/konstruirali... i sam sam se nasao nekoliko puta u takvim situacijama da sam morao mladim skolovanim inzenjerima pojasniti nesto sto uopce nije moja struka, ali imam iskustva u tome. Ne u losem smislu naravno, jer komunikacija mora postojati da bi proizvodnja funkcionirala kako treba...
primjer : inzenjer naruci lim, da ga rezati na dimenziju, zatim posalje na savijanje pod 90° u L profil (materijal + rezanje i savijanje vanjska usluga koja se placa), da bi mi tek na kraju kad dobijemo nacrt i taj materijal netocno savijen i ostrih bridova koje jos treba obraditi, skuzili da se to moglo odraditi obicnim kupovnim L profilima koje smo imali na stanju i ne bi ih trebalo obrađivati osim rezati na duzinu... brze, jednostavnije, prakticnije i tocnije.
Privitak:
ac9j2sc2.jpg
ac9j2sc2.jpg [ 100.23 KIB | Pogledano 17801 put/a. ]

Naravno da ce oni poslije kad steknu iskustvo moci meni drzati lekcije, ali opet, ja sam prije poceo i nisam stao skupljati svoje iskustvo...

Eto, primjer skole, a upotrijebi i opcenito u zivotu :D

P.S. nemojte mislit da vas omalovazavamo ili nesto, jer mi u vama vidimo sebe u mlađim danima :D a malo zajebancije morate podnesti...

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


17 ožu 2020, 01:39
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6763
Post Re: SHTF
Mike_Torello je napisao/la:

koliko god pripremis, nikad nisi spreman za sve scenarije... Sve i da jesi... ako si sam, goli si k***c da prostis,

Ovo sta si napisao, je upravo sto sam i mislilo.
Podsjeca me na kojekakva osiguranja. Nikad ne znas scenario unaprijed. Taman potpises osiguranje za sve i svasta, za stan ili kucu, i mislis da si pokriven za sve na pr. i onda se desi neka steta, vjetar odnsese krov, provala, popavlava, pozar i sl... i onda ti u osiguranju objasne da BAS TO - to nije pokriveno iz ovog-onog razloga, tocke br XX na ugovoru, itd...

E, sad, za slucaj rata, i gomilanje oruzja u kuci...
Pojedinac, ma kako opremljen protiv oprmljene vojske ili paravojske ne moze nista.
Za slucaj rata je ovako: ili se prikljucis vojsci, ili gerili, ili u izbjeglistvo. ALi sam ne mozes nista. Sjediti doma na hrpi zaliha cekati rjesenje riskantna je opcija u ratnom okruzenju. Ratovi od dvadestog stoljeca su dokazali da nisu humani prema civilima.

Ako su sve opcije onemogucene za izbjeglistvo, recimo scenario drugi sv rat, cijela Evropa pod okupacijom, dobar primjer prezivljanja dat je u filmu "Defiance", ali opet govorimo o skupini ljudi koja nastoji prezivjeti i ne poteze vraga za rep akcijama koje nemaju smisla i mobilni su.

Posjedovanje oruzja u slucaju rata kao pojedinac koji cuva zalihe je riskantno.
U drugom sv ratu, smrtna kazna se predvidjala i primjenjivala od strane okupacijskih vlasti - za one kod kojih se nadje oruzje.
U sarajevu za vrijeme okruzenja, kome bi nasli kakvu pusku u stanu, a nije bio vojna osoba, ili policija taj je cesto letio sa balkona.

Obzirom da je scenario nemoguce predvidjeti, odgovor je najuniverzaliniji:

1) Imati pravi mindset - Ili si survivor, ili nisi. (kad je neko psihicki mekan, odustane od prezivljavanja, preda se unaprijed, taj ne prezivi)
2) Prilagodljivost i kreativnost. Prilagoditi se novim uvjetima, i novim problemima. Naci rjesenje. (to adapt, to improvise, to overcome - jel gledate vi, ljudi, filmove o marincima??? :mrgreen: )


Ali univerzalne formule ni liste opreme za prezivljavanje nema. A kamoli samo imati idealan kalibar! :mrgreen:

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


17 ožu 2020, 05:36
Profil
Nadnarednik
Nadnarednik

Pridružen/a: 05 ožu 2019, 18:16
Postovi: 535
Post Re: SHTF
Mike_Torello je napisao/la:
AR15 fan je napisao/la:
28 za koji mjesec, za godinu injženjer sigurnosti i zaštite. Johnny kaj se sramiš, slobodno reci čovjeku da si za par mjeseci diplomirani injženjer strojarstva.
Da se sad malo nasalim sa vama, evo, moja firma zaposljava oko 650+ ljudi... od cega su pola inzenjeri, vecinom odmah sa faxa, ferovci i strojari itd., a u proizvodnji imamo jednog starog svadljivog strojara/tokara, iz vremena juge jos, u Jugoturbini pekao zanat... no sve s njim se svodi na ovo sa slike, on inzenjerima objasnjava sto su krivo napravili/projektirali/nacrtali/kotirali/konstruirali... i sam sam se nasao nekoliko puta u takvim situacijama da sam morao mladim skolovanim inzenjerima pojasniti nesto sto uopce nije moja struka, ali imam iskustva u tome. Ne u losem smislu naravno, jer komunikacija mora postojati da bi proizvodnja funkcionirala kako treba...
primjer : inzenjer naruci lim, da ga rezati na dimenziju, zatim posalje na savijanje pod 90° u L profil (materijal + rezanje i savijanje vanjska usluga koja se placa), da bi mi tek na kraju kad dobijemo nacrt i taj materijal netocno savijen i ostrih bridova koje jos treba obraditi, skuzili da se to moglo odraditi obicnim kupovnim L profilima koje smo imali na stanju i ne bi ih trebalo obrađivati osim rezati na duzinu... brze, jednostavnije, prakticnije i tocnije.
Privitak:
ac9j2sc2.jpg

Naravno da ce oni poslije kad steknu iskustvo moci meni drzati lekcije, ali opet, ja sam prije poceo i nisam stao skupljati svoje iskustvo...

Eto, primjer skole, a upotrijebi i opcenito u zivotu :D

P.S. nemojte mislit da vas omalovazavamo ili nesto, jer mi u vama vidimo sebe u mlađim danima :D a malo zajebancije morate podnesti...


Upoznat sam s takvim situacijama ali to nije bio razlog zašto sam to napisao. Razlog je taj da, pogotovo stariji ljudi, misle da sam debil ili klinac kad krenem govorit o oružju, zato jer krenem strastveno pisat, imam neku svoju viziju stvari i ne razmišljam što će netko stariji mislit ako je malo drugačije od onoga o čemu se stalno piše.

Moram priznat s druge strane, drago mi je koliko je odgovora na ovu temu i koliko su ljudi pisali, znači svatko je bar jednom u životu malo razmišljao o tom preppingu neovisno u kojem smislu.

_________________
"Things that are complex are not useful, things that are useful are simple." - Mikhail T. Kalashnikov
"This is the AK-47 assault rifle, the preferred weapon of your enemy, and it makes a very distinctive sound when fired at you, so remember it." - Tom Highway


17 ožu 2020, 08:45
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Re: SHTF
Mike_Torello je napisao/la:
AR15 fan je napisao/la:
28 za koji mjesec, za godinu injženjer sigurnosti i zaštite. Johnny kaj se sramiš, slobodno reci čovjeku da si za par mjeseci diplomirani injženjer strojarstva.
Da se sad malo nasalim sa vama, evo, moja firma zaposljava oko 650+ ljudi... od cega su pola inzenjeri, vecinom odmah sa faxa, ferovci i strojari itd., a u proizvodnji imamo jednog starog svadljivog strojara/tokara, iz vremena juge jos, u Jugoturbini pekao zanat... no sve s njim se svodi na ovo sa slike, on inzenjerima objasnjava sto su krivo napravili/projektirali/nacrtali/kotirali/konstruirali... i sam sam se nasao nekoliko puta u takvim situacijama da sam morao mladim skolovanim inzenjerima pojasniti nesto sto uopce nije moja struka, ali imam iskustva u tome. Ne u losem smislu naravno, jer komunikacija mora postojati da bi proizvodnja funkcionirala kako treba...
primjer : inzenjer naruci lim, da ga rezati na dimenziju, zatim posalje na savijanje pod 90° u L profil (materijal + rezanje i savijanje vanjska usluga koja se placa), da bi mi tek na kraju kad dobijemo nacrt i taj materijal netocno savijen i ostrih bridova koje jos treba obraditi, skuzili da se to moglo odraditi obicnim kupovnim L profilima koje smo imali na stanju i ne bi ih trebalo obrađivati osim rezati na duzinu... brze, jednostavnije, prakticnije i tocnije.
Privitak:
ac9j2sc2.jpg

Naravno da ce oni poslije kad steknu iskustvo moci meni drzati lekcije, ali opet, ja sam prije poceo i nisam stao skupljati svoje iskustvo...

Eto, primjer skole, a upotrijebi i opcenito u zivotu :D

P.S. nemojte mislit da vas omalovazavamo ili nesto, jer mi u vama vidimo sebe u mlađim danima :D a malo zajebancije morate podnesti...


To je činjenica da stari majstori sa 20, 30 ili čak 40 godina staža uglavnom znaju bolje od mladih injženjera jer na fakultetu jako nedostaje praktičnog rada. Evo ti primjera HS Produkta pred cca 10 godina. Došao je XY mladi nadobudni injženjer, napravio je nacrt i program da od sirovca nastane gotovi zatvarač u tijeku procesa kojem je tolerancija skinuta iz milimetara na stote. Naime on je smatrao da od recimo 5 cm širokog sirovca na 3 stroja može dobiti gotovi zatvarač a nije uzeo u obzir da žaga koja reže čelik ne može odrežati prvi dio na prm 2,5 cm nego na 2,65 cm... pa da kod prvog dijela strojne obrade heler treba ostaviti milimetar dva za kasnije te je recimo umjesto 2 cm heler ostavio 2,2 cm materijala...da bi na kraju priče kada je zatvarač gotov bio em predebel da ide na pištoljsku dršku em je bio prekratak. Napominjen još jednom, mjere piše bezveze, ne znam točne podatke. Znam priču iz prve ruke jer mi je pokojni otac radio na toj istoj žagi koja nije mogla odrezati u stotu kako je ovaj napravio nacrt i program jer je žaga rezala u milimetar.


17 ožu 2020, 09:12
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Re: SHTF
Zadržimo se na realnim ugrozama kao što je poplava, potres, zaraza. Za to smatram da treba imati uvijek spremno doma osnovne stvari za 14 dana da preživiš zatvoren. Ovo u slučaju izbijanja ratne ugroze ne bi dvojio ni trena nego bi se priključio u oružane snage. Doma skladištiti veći broj komada oružja i streljiva smatram nepotrebnim. Ja sve slažem iz vlastite potrebe, mogućnosti i želja. 1 pištolj i par sto komada metaka jer pošto u poslu dužim i nosim isključivo kratko oružje veći naglasak stavljam na njega i na vježbu s njim. 1 puška složena prema nekakvih osnovnim vojno-policijskim potrebama iz potrebe obučavanja na seminarima kod Rostohara i preko 1000 metaka jer iskreno jeftinije je i lakše kupiti sanduk vojnog viška municije nego komercijalnog kutije od 20 ili 50 ili 100 komada. Kada se iskristalizira situacija s disciplinama, kalibrima, natjecanjima donošenjem novog pravilnika, ona ću kao sportski strijelac nagnuti u onu kategoriju natjecanja i kalibar koji ću moći koliko toliko rednovno pucati za vježbu i natjecanje. Sad da li će to biti karabin u .223 REM ili .308 WIN, hoće možda biti poluautomatska puška 7.62x39...o tome svemu kada se donese pravilnik.


17 ožu 2020, 09:22
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 47 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: Bing [Bot] i 22 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan