Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 29 ožu 2024, 12:34.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 49 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća
Končar SUS - što smo mogli danas imati? 
Autor/ica Poruka
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Končar SUS - što smo mogli danas imati?
Ajmo stari kolege, dajte svoje uvide, informacije i znanje iz onog vremena dok je Končar SUS žario i palio i kako su ga smrdali? Čitao sam neke članke po internetu, imali smo zavidnu industriju koja je preko noći nestala. Svako produbljivanje saznanja o tome je dobrodošlo. Strela 2M, Strijela 10 CRO, ima još dosta toga... APS-95 između ostaloga kao pokušaj 5,56x45 jurišne puške desetljeće prije VHS-1...


17 lis 2020, 10:20
Profil
Nadnarednik
Nadnarednik

Pridružen/a: 05 ožu 2019, 18:16
Postovi: 535
Post Re: Končar SUS - što smo mogli danas imati?
Stari aj opiči članke tu koje nađeš, možda bu još kome zanimljivo čitat to kaj si meni poslal, jer znam da je meni bil užitak :A03:

Čitaš i suze ti idu :A00:

_________________
"Things that are complex are not useful, things that are useful are simple." - Mikhail T. Kalashnikov
"This is the AK-47 assault rifle, the preferred weapon of your enemy, and it makes a very distinctive sound when fired at you, so remember it." - Tom Highway


17 lis 2020, 10:31
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 27 sij 2018, 17:41
Postovi: 140
Lokacija: Antunovac
Post Re: Končar SUS - što smo mogli danas imati?
Da je to samo jedna tvornica na listi,mi više ni motike ne pravimo,čast izuzecima ali samo su se kod nas rušile tvornice i gradili trgovački centri,normalno nakon privatizacije....


17 lis 2020, 12:02
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5311
Lokacija: Zagreb
Post Re: Končar SUS - što smo mogli danas imati?
Samo jedan od primjera deindustrijalizacije ,koja je kod nas političkii smišljeno provedena.
Nije industrija,ali sada najvidljiviji primjer je naš Imunološki .....treba li nešto reći...?
Kako bi jedan ovakav zavod sada vrijedio ,ali nekome je u interesu sve uvoziti,platiti skupo.....preskupo !


17 lis 2020, 12:10
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Končar SUS - što smo mogli danas imati?
Mirok je napisao/la:
...Kako bi jedan ovakav zavod sada vrijedio ,ali nekome je u interesu sve uvoziti,platiti skupo.....preskupo !


Tko nije probao PROIZVODITI tesko da moze suditi, proizvodnja nije jednostavna niti jeftina ! Sigurno je da smo unistili puno toga bez mozga ali kolika je bila STVARNA matematika u firmama koje su imale proizvodnju na podrucju EX-YU mozda zna 2-3 ljudi iz svake od tih firmi...

Sve vece firme su imale dio "namenske proizvodnje" tj. neki dio vojnog programa pa je lova bila sigurna, no bojim se je vecio dio svih tih sustava bio neucinkovit ...

_________________
Nemoguće je Nemoguće


17 lis 2020, 18:28
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Avatar

Pridružen/a: 18 stu 2010, 22:52
Postovi: 703
Post Re: Končar SUS - što smo mogli danas imati?
lex-lutor je napisao/la:
Mirok je napisao/la:
...Kako bi jedan ovakav zavod sada vrijedio ,ali nekome je u interesu sve uvoziti,platiti skupo.....preskupo !


Tko nije probao PROIZVODITI tesko da moze suditi, proizvodnja nije jednostavna niti jeftina ! Sigurno je da smo unistili puno toga bez mozga ali kolika je bila STVARNA matematika u firmama koje su imale proizvodnju na podrucju EX-YU mozda zna 2-3 ljudi iz svake od tih firmi...

Sve vece firme su imale dio "namenske proizvodnje" tj. neki dio vojnog programa pa je lova bila sigurna, no bojim se je vecio dio svih tih sustava bio neucinkovit ...


Hvala Bogu da ima netko mozga zaključiti ovakve stvari.
Inače pun mi je kufer "ekonomista" koji žale za industrijskom proizvodnjom koja je propala. Pa svaki kapital ide tamo gdje mu je lakše. Kad tvornica u RH bude davala više od trgovačkog centra jako brzo će se vratiti.
Za ISPLATIVU proizvodnju mora se imati tehnologiju, znanje, kvalitetno porezno i pravno okruženje, logistiku, dobavljače, prodajnu mrežu, servise I POBOGU LJUDI, shvatite to više: >>TRŽIŠTE<<, koje želi kupiti vaš proizvod kraj milijun proizvoda konkurencije.
Sad svatko sam stavite u svoju glavu što u RH od gore navedenog postoji, pa će vam biti jasno zašto industrije ovdje nema.
Banana država i gotovo.

_________________
Put your money where your mouth is.


17 lis 2020, 19:15
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5311
Lokacija: Zagreb
Post Re: Končar SUS - što smo mogli danas imati?
Pa onda tajkuni dobili te "neučinkovite" firme,otpustili radnike,prodali što je vrijedilo i uništili ih.
Pošto sam i mikropoduzetnik ,znam što je proizvodnja i da,nije ni laka ni jeftina,ali bez proizvodnje nema napredka.


17 lis 2020, 19:16
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 27 sij 2018, 17:41
Postovi: 140
Lokacija: Antunovac
Post Re: Končar SUS - što smo mogli danas imati?
Bar kod nas u Osijeku mogu redom da krenem,Prvo Slavonija modna konfekcija,kamioni iz Njemačke su čekali u redu da im natovare odijela,Marinković koji je pravio jako dobar namještaj,iz cijelog svijeta dolazili da im bar stolice daju,da ne govorim o drugom namještaju,koji je bio puno kvalitetniji nego ovaj danas što možeš kupit,Marinković srušen,napravljena trgovina,od Slavonije više ni S,u dvorištu napravljen Konzum,sada Petrokov.....


18 lis 2020, 08:17
Profil
Nadnarednik
Nadnarednik

Pridružen/a: 05 ožu 2019, 18:16
Postovi: 535
Post Re: Končar SUS - što smo mogli danas imati?
Ima tko da se konkretno sjeća detalja oko firme u naslovu kojim slučajem? Možda nešto, što ne piše u tekstovima po internetu.

Sve bih dao da je ta firma danas u pogonu. Do kraja života bih tamo ostao.

_________________
"Things that are complex are not useful, things that are useful are simple." - Mikhail T. Kalashnikov
"This is the AK-47 assault rifle, the preferred weapon of your enemy, and it makes a very distinctive sound when fired at you, so remember it." - Tom Highway


18 lis 2020, 09:02
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5311
Lokacija: Zagreb
Post Re: Končar SUS - što smo mogli danas imati?
Što te točno zanima?
To je klasična priča iz Hrvatske.
Uništiti domaće ,da se mora uvoziti skuplje.


18 lis 2020, 10:00
Profil
Nadnarednik
Nadnarednik

Pridružen/a: 05 ožu 2019, 18:16
Postovi: 535
Post Re: Končar SUS - što smo mogli danas imati?
Mirok je napisao/la:
Što te točno zanima?
To je klasična priča iz Hrvatske.
Uništiti domaće ,da se mora uvoziti skuplje.


Općenito ako tko zna kakve zanimljivosti oko prototipa i slično. Meni je APS-95 (naša varijanta 5.56x45mm kalaša) uzeo najviše pažnje, a informacije su jako ograničene. Recimo, za Elmech EM 992 nisam do nedavno niti znao, a najviše sam o njemu naučio od čovjeka koji ga ima. Neke stvari najviše znaju ovako ljudi oko tebe.

_________________
"Things that are complex are not useful, things that are useful are simple." - Mikhail T. Kalashnikov
"This is the AK-47 assault rifle, the preferred weapon of your enemy, and it makes a very distinctive sound when fired at you, so remember it." - Tom Highway


18 lis 2020, 10:33
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5311
Lokacija: Zagreb
Post Re: Končar SUS - što smo mogli danas imati?
Mislim da nečega napisanog nema,a ev.informacije bi mogli dati ljudi involvirani u sam posao i proces.
Koliko znam SUS je svjesno uništen da bi se uvozila ista oprema tro ,četverostruko skuplja.
Koliko se sjećam konkretnoga slučaja o kome se i pisalo je bio i stroj za razminiranje ,koji je Končar proizvodio za cca 2000 DEM,ali država je odlućila da kupuje iz Austrije za cca 7000 DEM.
I tako dalje za sve,čak se pričalo da se Končaru namjerno odugovlačilo sa plačanjem za robu, da bi ga se upropastilo.


18 lis 2020, 11:15
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: Končar SUS - što smo mogli danas imati?
timmy75 je napisao/la:
Sad svatko sam stavite u svoju glavu što u RH od gore navedenog postoji, pa će vam biti jasno zašto industrije ovdje nema.
Banana država i gotovo.


Nema je sto je razjeb...na da ne pravi konkurenciju velikima, kao i cijela drzava iz istog razloga.Mogu se domoljubi i antijugonostalgicari ljutiti ,ali to su cinejnice.Sve je to namjerno rastureno cim je Joža okinuo,a Njemci koje mi Hrvati u svojoj zabludi vecinom smatramo prijateljima, su jedni od glavnih krivaca za to.Ne moze roblje imati svoju industriju,bili smo se osilili i sve je islo u prilog tome da cemo imati svoju vlastitu socijalnu i bogatu drzavu u stilu Norveske i sl, a mi smo uvjek bili roblje i to je hitno trebalo sprijeciti..
Zato evo vam turizam i nase trgovacke centre, i truli neoliberalni kapitalizam,vi cete nama slati radnu snagu.
Nikad niko nije bio bogata drzava gradeci ekonomiju na turizmu i trgovini ,nego na proizvodnji.Inace bi Kuba i Filipini bile bogate drzave,a Kina i Njemacka bijeda i jad,samo proizvode,od igle do lokomotive tvornice na sve strane, i jos nemaju turizam,siromasci. :D

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


18 lis 2020, 15:52
Profil Web stranica
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5311
Lokacija: Zagreb
Post Re: Končar SUS - što smo mogli danas imati?
Darko11 je napisao/la:
timmy75 je napisao/la:
Sad svatko sam stavite u svoju glavu što u RH od gore navedenog postoji, pa će vam biti jasno zašto industrije ovdje nema.
Banana država i gotovo.


Nema je sto je razjeb...na da ne pravi konkurenciju velikima, kao i cijela drzava iz istog razloga.Mogu se domoljubi i antijugonostalgicari ljutiti ,ali to su cinejnice.Sve je to namjerno rastureno cim je Joža okinuo,a Njemci koje mi Hrvati u svojoj zabludi vecinom smatramo prijateljima, su jedni od glavnih krivaca za to.Ne moze roblje imati svoju industriju,bili smo se osilili i sve je islo u prilog tome da cemo imati svoju vlastitu socijalnu i bogatu drzavu u stilu Norveske i sl, a mi smo uvjek bili roblje i to je hitno trebalo sprijeciti..
Zato evo vam turizam i nase trgovacke centre, i truli neoliberalni kapitalizam,vi cete nama slati radnu snagu.
Nikad niko nije bio bogata drzava gradeci ekonomiju na turizmu i trgovini ,nego na proizvodnji.Inace bi Kuba i Filipini bile bogate drzave,a Kina i Njemacka bijeda i jad,samo proizvode,od igle do lokomotive tvornice na sve strane, i jos nemaju turizam,siromasci. :D

Kažem ti ja Darko,da tii ja isto mislimo,samo drugim riječima govorimo :mrgreen:


18 lis 2020, 16:24
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Končar SUS - što smo mogli danas imati?
Darko11 je napisao/la:
..
Nema je sto je razjeb...na da ne pravi konkurenciju velikima, kao i cijela drzava iz istog razloga.Mogu se domoljubi i antijugonostalgicari ljutiti ,ali to su cinejnice.Sve je to namjerno rastureno cim je Joža okinuo,a Njemci koje mi Hrvati u svojoj zabludi vecinom smatramo prijateljima, ...


Ima tu jos detalja koje narod ne moze dokuciti, kao prvo Zapad je sve planski odradio, sjebao konkurenciju, posijao mrznju i dobio TISUCE vrhunksih strucnjaka BESPLATNO...ali nije sve tako jednostavno...

Mozda se radio vrhunksi namjestaj od Hrasta jer se sjekao bez pitanja i sa privatnog i drzavnog, cjena stolice je bila konkurentna onoj sa Zapda, sigurno i bolja po kvaliteti no da li je ta cijena bila trzistno realna ? Ako je ta firma proizvodila jos 2 Mil kunadka od orahovine za namensku industirju i masivu za diplomatska predstavnistva za pola Afrike i Bliskog Istoka sto se placalo zlatom, naftom, itd... koga je zapravo brigala stvarna cijena stolice ???

_________________
Nemoguće je Nemoguće


18 lis 2020, 20:31
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: Končar SUS - što smo mogli danas imati?
lex-lutor je napisao/la:

Ima tu jos detalja koje narod ne moze dokuciti, kao prvo Zapad je sve planski odradio, sjebao konkurenciju, posijao mrznju i dobio TISUCE vrhunksih strucnjaka BESPLATNO...ali nije sve tako jednostavno...

Mozda se radio vrhunksi namjestaj od Hrasta jer se sjekao bez pitanja i sa privatnog i drzavnog, cjena stolice je bila konkurentna onoj sa Zapda, sigurno i bolja po kvaliteti no da li je ta cijena bila trzistno realna ? Ako je ta firma proizvodila jos 2 Mil kunadka od orahovine za namensku industirju i masivu za diplomatska predstavnistva za pola Afrike i Bliskog Istoka sto se placalo zlatom, naftom, itd... koga je zapravo brigala stvarna cijena stolice ???

Je u pravu si,opet se vracamo na nase prijatelje.A pod radnom snagom ne mislim samo na fizicku nego i intelektualnu naravo.

Mirok je napisao/la:
Kažem ti ja Darko,da tii ja isto mislimo,samo drugim riječima govorimo :mrgreen:


:A25:

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


18 lis 2020, 23:58
Profil Web stranica
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: Končar SUS - što smo mogli danas imati?
Mudri je napisao/la:
Da je to samo jedna tvornica na listi,mi više ni motike ne pravimo,čast izuzecima ali samo su se kod nas rušile tvornice i gradili trgovački centri,normalno nakon privatizacije....
u Karlovcu jedino kaufland izgrađen na starom makadamskom parkiralistu... svi ostali konzum (Velebit), lidl (KIO), lidl (KGK), Supernova (DIP), Pevec (DIP) itd.... izgrađeni na parcelama srusenih tvornica...

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


19 lis 2020, 00:07
Profil
Nadnarednik
Nadnarednik

Pridružen/a: 05 ožu 2019, 18:16
Postovi: 535
Post Re: Končar SUS - što smo mogli danas imati?
Ne znam što me još čini tako ponosnim kao ova ljepotica :A00:

APS-95

slika

_________________
"Things that are complex are not useful, things that are useful are simple." - Mikhail T. Kalashnikov
"This is the AK-47 assault rifle, the preferred weapon of your enemy, and it makes a very distinctive sound when fired at you, so remember it." - Tom Highway


19 lis 2020, 09:21
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik

Pridružen/a: 14 kol 2009, 13:53
Postovi: 673
Post Re: Končar SUS - što smo mogli danas imati?
lex-lutor je napisao/la:
Mirok je napisao/la:
...Kako bi jedan ovakav zavod sada vrijedio ,ali nekome je u interesu sve uvoziti,platiti skupo.....preskupo !


Tko nije probao PROIZVODITI tesko da moze suditi, proizvodnja nije jednostavna niti jeftina ! Sigurno je da smo unistili puno toga bez mozga ali kolika je bila STVARNA matematika u firmama koje su imale proizvodnju na podrucju EX-YU mozda zna 2-3 ljudi iz svake od tih firmi...

Sve vece firme su imale dio "namenske proizvodnje" tj. neki dio vojnog programa pa je lova bila sigurna, no bojim se je vecio dio svih tih sustava bio neucinkovit ...


ljudi sami sebe lažu.. činjenica je da je SRH već 80tih bila tehnološki zaostala i nekonkurentna.. imali smo kitu, a ne proizvodnju i proizvod. Dalje će sami sebe lagati "gdje smo mi bili 80tih naspram Češke" e pa bili smo nigdje, Češka je tada imala 10 puta veću industrijsku proizvodnju o SRH i SRSLO zajedno.

Privatizacija? Da se barem išta privatiziralo. U RH sada u 2020 godini postoji 1200 tvrtki u - državnom vlasništvu-.


19 lis 2020, 09:36
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5311
Lokacija: Zagreb
Post Re: Končar SUS - što smo mogli danas imati?
sjekira je napisao/la:
lex-lutor je napisao/la:
Mirok je napisao/la:
...Kako bi jedan ovakav zavod sada vrijedio ,ali nekome je u interesu sve uvoziti,platiti skupo.....preskupo !


Tko nije probao PROIZVODITI tesko da moze suditi, proizvodnja nije jednostavna niti jeftina ! Sigurno je da smo unistili puno toga bez mozga ali kolika je bila STVARNA matematika u firmama koje su imale proizvodnju na podrucju EX-YU mozda zna 2-3 ljudi iz svake od tih firmi...

Sve vece firme su imale dio "namenske proizvodnje" tj. neki dio vojnog programa pa je lova bila sigurna, no bojim se je vecio dio svih tih sustava bio neucinkovit ...


ljudi sami sebe lažu.. činjenica je da je SRH već 80tih bila tehnološki zaostala i nekonkurentna.. imali smo kitu, a ne proizvodnju i proizvod. Dalje će sami sebe lagati "gdje smo mi bili 80tih naspram Češke" e pa bili smo nigdje, Češka je tada imala 10 puta veću industrijsku proizvodnju o SRH i SRSLO zajedno.

Privatizacija? Da se barem išta privatiziralo. U RH sada u 2020 godini postoji 1200 tvrtki u - državnom vlasništvu-.

Uspoređuješ život u Češkoj i Hrvatskoj 80ih ???
Česi koji su onda imali baćušku?
Neusporedivo!


19 lis 2020, 10:07
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 49 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan