Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 29 ožu 2024, 08:48.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 47 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3
SHTF 
Autor/ica Poruka
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5310
Lokacija: Zagreb
Post Re: SHTF
Trapavi je napisao/la:
Možda nešto i ima u tom prepingu, naime početkom nemira i balvan revolucije dok još nije bio baš otvoren totalni rat formirani su odredi narodne zaštite . Svrha im je bila čuvati značajne objekte kao što su razne institucije , zdrastvene objekte , škole i slično. Naravno tu su odmah u mjesnim zajednicama zvali ljude za koje su znali da imaju oružje , naprimjer lovce i strijelce , a naravno i druge . Tako je moj pokojni stari i još nekoliko ljudi patrolirao noću kvartom naoružani lovačkim puškama mog oca. To je bio ipak jedan vid zaštite jer se viđalo i znalo da neko čuva te objekte.

Upravo kako si napisao Trap,to su bili ODREDI NZe,ni tvoj poštovani otac ni ja da smo to radili sami,ne bismo postigli ništa i bili bi pokojni.
E sad uvreda?Pa rekao sam da dajem za pravo da misli kako tko hoće.
Objašnjenje?Pa samo pročitati prethodne postove.


25 tra 2020, 10:25
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 666
Lokacija: Šibenik
Post Re: SHTF
Mirok je napisao/la:
Eh Barut,moje je mišljenje da nema osobe koja može biti spremna na sve ugroze koje si naveo,niti može imati u svome ruksaku sve potrebno za sve te ugroze.Za to bi bili potrebni ormari i skladišta.
Moja poanta, koju sam pokušao prenijeti je ta da za preživljavanje u principu treba bazični set opreme. To je i poanta preppinga, da se velika većina ugroza može preživjeti sa relativno malim setom opreme. Kada GSS pokupi tijelo nastradaloga s Velebita, ako čovjek nije poginuo od pada ili tako nečega, najvjerojatnije je da bi preživio da je bio pravilno opremljen i istreniran. Prepanje je upravo, mogu to nazvati znanost o tome kako se najefikasnije pripremiti za najveći broj situacija sa ograničenom količinom opreme.

Mirok je napisao/la:
Dobro ,ja tebi i svakome dajem za pravo da imaš svoje mišljenje i zato ne razumijem zašto i ti drugima ne daješ pravo da misle drugačije od tebe?
Ha?! Koja je ovo ironija... Ja koji sam inače zagovornik apsolutnog prava na slobodu govora, mišljenja i izražavanja, da budem optužen da drugima ne dajem pravo da misle drugačije od mene? :A36:
Ne znam kako si uspio izvući taj zaključak? Ja nemam ništa protiv tvoje filozofije, čak sam napisao da se u velikom dijelu slažem s njom, samo sam dodao da ne vrijedi bezuvjetno i to sam i argumentirao. Ti si potpuno slobodan da živiš svoju filozofiju, možeš je i promovirati koliko god želiš. Slobodno otvori svoju temu i piši o čemu god želiš, ja nemam apsolutno ništa protiv. Ali ako počneš pisati u našoj temi u kojoj raspravljamo o našoj filozofiji i počneš je kritizirati, nemoj očekivati da se nećemo potruditi pobiti tvoje tvrdnje. Naravno sa argumentima, jer me ne zanimaju neargumentirane prepirke.

Mirok je napisao/la:
Ja sam se nagledao u ratu ljudi koji su mislili da mogu baš sve i onako kako oni znaju da je najbolje i pokušali su djelovati kao individue.
I svi su oni nažalost izginuli,posebno naglašavam , na nepotreban način izginuli!
Razumijem te, ali i ti trebaš shvatiti da to što ljudi misle da su spremni za sve je nešto sasvim drugačije od stvarne spremnosti.
Baš sam nedavno gledao kratki dokumentarac o američkom naredniku Alvinu Yorku. Čovjeku izuzetne hrabrosti, vještine i spremnosti. On je bio vojnik u američkoj vojsci u prvom svjetskom ratu. 1918 g. njegova jedinica je naišla na njemački mitraljeski bataljun i trpila je vrlo teške gubitke. U jednom trenutku, on je postao vojnik sa najvišim činom u jedinici zbog pogibije nadređenih. Naredio je svojima da ostanu u zaklonu i paze na ranjenike, a on je sam krenuo na njemce. Neumorno je napadao i skidao jednog po jednog dok se nisu predali. Čovjek je, potpuno SAM, opremljen samo repetirkom Springfield 1903 i pištoljem 1911, pobijedio njemački bataljun od 35 mitraljeza. Ubio je 25 neprijateljskih vojnika i zarobio 132. Da je taj čovjek danas živ, mislim da bi se mogao podsmjehnuti na izjavu da je pojedinac ništa.
https://www.youtube.com/watch?v=ad9FWugOIyM

Mirok je napisao/la:
Znaš ono kada vojna desetina kilometrima nosi balvan?
I kada jedan vojnik ne može dalje , onda i njega i balvan jedva nosi ostatak jedinice?
Znaš čemu slużi takva obuka? To je kolektivitet,to ti je ono ,danas ti nosiš mene,a sutra ću ja možda morati tebe!
To je poruka ,jedino kao ekipa smo nešto,a izgubiti člana ekipe je neuspjeh svih!
Kolektivitet može pojedinca spasiti,a ako svatko djeluje za sebe ne može spasiti druga ni iznijeti balvan.
Znam tu filozofiju i razumijem ju. Uopće ne poričem da je to filozofija koja funkcionira u praksi, nisu uzalud praktički sve vojske svijeta tako koncipirane. To jeste jedna solidna filozofija, ali ne znači da je i jedina. Postoje i druge filozofije, na primjer gerilski tip ratovanja. U praksi se pokazalo da klasična vojska može imati velikih problema kad naiđe na takvog protivnika.

Mirok je napisao/la:
I ti si upravo za to napisao da je za tebe to socijalistička mantra.
Rekao sam da me podsjeća na to jer mi je tako zvučalo. Socijalisti su kolektivisti i umanjuju vrijednost pojedinca, a to čine, ne zato jer vjeruju u kolektiv, nego zato što nas sviju gledaju kao stoku sitnog zuba i razmišljaju kako nas najlakše podčiniti. Taj mindset se odrazio i na vojsku bivše države.

Mirok je napisao/la:
Na kraju ja ipak i tebi i svima koji razmišljaju kao ti,dajem za pravo da i dalje tako mislite,bez obzira što ja razmišljam malo drugačije.
Baš ti hvala...

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


27 tra 2020, 16:37
Profil Web stranica
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 666
Lokacija: Šibenik
Post Re: SHTF
johnnyboyy1711 je napisao/la:
Dakle, nema smisla imati aparat za gašenje požara jer jedino vatrogasci mogu efektivno ugasiti požar? Ne razumijem tu logiku? Nema smisla imati prvu pomoć jer ti jedino doktori mogu zbilja pomoći? Može neko objašnjenje?
Drago mi je da je to još netko primjetio. Nisam htio to komentirati jer želim izbjeći forumske svađe, ali takav stav mi je zasmetao. To je upravo onaj stav koji promovira anti-gun lobi kada lobira za razoružanje i dodatne restrikcije prema legalnim vlasnicima oružja. Njihov problem je to što ne mogu napasti sve vlasnike oružja odjednom jer bi se ujedinili i zajednički pružili otpor koji oni ne bi mogli savladati. Zato je njihova taktika da demoniziraju jednu po jednu skupinu vlasnika oružja, a prvi na udaru su ljudi koji drže ili nose oružje za samoobranu. Od tuda dolaze i tvrdnje takvog tipa da su privatni vlasnici oružja nespremni, nemoćni protiv napadača i kriminalaca, da sami ne mogu ništa nego da se trebaju odreći oružja i prepustiti zaštitu "profesionalnim" službama kao što su vojska i policija. To je klasična taktika 'podijeli pa vladaj'.

johnnyboyy1711 je napisao/la:
Jedna stvar koje nema na tipa američkim forumima je te uvrijeđenosti kao što je sada od kolege Miroka i Jollyija. Ako se netko ne slaže s vama, onda treba argumentirano odgovoriti ili prestati pisati, a ne se uvrijediti. Mlad sam, a opet to razumijem.
Slažem se, moja teorija je da naš mentalitet još nije prihvatio tu razinu diskursa. Odnosno ameri nisu odgajani u socijalizmu koji je u ljudima zabetonirao stav da su samo oni u pravu a sve drugo je laž i zlo.

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


27 tra 2020, 17:18
Profil Web stranica
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 666
Lokacija: Šibenik
Post Re: SHTF
Trapavi je napisao/la:
Možda nešto i ima u tom prepingu, naime početkom nemira i balvan revolucije dok još nije bio baš otvoren totalni rat formirani su odredi narodne zaštite . Svrha im je bila čuvati značajne objekte kao što su razne institucije , zdrastvene objekte , škole i slično. Naravno tu su odmah u mjesnim zajednicama zvali ljude za koje su znali da imaju oružje , naprimjer lovce i strijelce , a naravno i druge . Tako je moj pokojni stari i još nekoliko ljudi patrolirao noću kvartom naoružani lovačkim puškama mog oca. To je bio ipak jedan vid zaštite jer se viđalo i znalo da neko čuva te objekte.
Pa da. Vidiš Miro da nekada ima smisla gomilati oružje i streljivo... ;)

Mirok je napisao/la:
Upravo kako si napisao Trap,to su bili ODREDI NZe,ni tvoj poštovani otac ni ja da smo to radili sami,ne bismo postigli ništa i bili bi pokojni.
E sad uvreda?Pa rekao sam da dajem za pravo da misli kako tko hoće.
Objašnjenje?Pa samo pročitati prethodne postove.
Ne znam zašto si toliko zapeo za vojsku. Prepping nije vojni trening, ne bavimo se time da bi sutra išli u rovove. Već sam pokušao objasniti nekoliko puta da prepping povećava spremnost pojedinca. To znači da će taj pojedinac u budućnosti moći više doprinijeti skupini, a ako se nađe u situaciji da je sam, i tu će mu šanse za preživljavanje biti daleko veće.
Ti i Jolly spominjete razne ekstremne scenarije, plemena, kauboje i indijance, ratna zbivanja itd... Prepping je više fokusiran na scenarije kakve sam već naveo, a to su daleko izvjesniji scenariji da će se dogoditi i događaju se ljudima diljem svijeta praktički svakodnevno. Zbog toga prepperi smatraju da ima više smisla pripremati se za takve stvari nego graditi nekakve paravojne formacije.

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


27 tra 2020, 17:36
Profil Web stranica
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: SHTF
mene zanima gdje drzite kolicinu prepinga za 30 dana za recimo troclanu obitelj koja zivi u stanu cca 60 kvadrata + spremiste u podrumu.

zanima me gdje bi to drzali i u kuci.

ne omalovazavam prepping, nisam tako okorjeli, moja zaliha necega je za 1g, necega za 6mj, neceg za 1mj, neceg za 3 dana...

ajmo reci uspijes se spremiti za mjesec dana bug in... i onda se dogodi bug out :/ propade sve ovo od bug in :(

sva ta hrpa oruzja i tisuće i tisuće komada streljiva a ti moras van...

Imam jednog kolegu s kojim sam ozbiljno razgovarao na tu temu... on i njegova ekipa imaju razrađen plan u slucaju SHTF, tko gdje i sto. Svi su naoruzani i osposobljeni i imaju potrebnu logistiku i hardware... dakle tu je u igri i defender i kombi... takva ekipa od 5-8 iskusnih, sposobnih muskaraca (+ obitelj), naoruzanih s adekvatnim vozilom razjebe bilokojeg dobro naoruzanog pripremljenog prepera (pojedinca) i poberu njegovu zalihu ili naprave raid na trgovacki centar recimo, imaju dogovorenu lokaciju koja im geografski, geološki savrseno odgovara, ima izvore vode, pristupne ceste koje se lako kontroliraju, adekvatan objekt, uglavnom bilo je zanjimljivo i edukativno poslusati pricu.

sad zamisli da se dogodi bezakonje, i da takvi znaju da imas dobru zalihu.

zato kazem, bez prilicnih financijskih sredstava nemoguce se potpuno pripremiti na sve scenarije ili 2 in/out, a vecina danas zivi "od prvog do prvog". cast sretnicima :D

citirat cu jedan njegov tekst:

Citat:
IMMINENT DOOM IS UPON US.
ZOMBIE APOCALYPSE.

What is the zombie apocalypse?

Everyone immediately remembers: World War Z, Walking Dead, I am legend and similar works of fiction. Rotting carcasses roaming the cities or rural areas looking for brains and more flesh (food), growing their ranks by infecting others (spreading panic).

But i would like to borrow Z.E.R.T. definition of a zombie and expand on it a little bit.
"Z.E.R.T. uses the Zombie as a metaphor for any one of numerous natural or man made disasters that have and will occur in our lives. Hurricanes, tornadoes, floods, criminal attacks, or any type of situation where being prepared, trained and most important, armed with the proper mindset is required to see you and your family through to safety."

Zombies are unprepared individuals or groups that value their lives above everyone else and they are willing to endanger or kill others to provide themselves temporary relief.

Preparation and education are the best methods of preventing turning into a zombie.

to be continued...

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


28 tra 2020, 01:19
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 666
Lokacija: Šibenik
Post Re: SHTF
Mike_Torello je napisao/la:
mene zanima gdje drzite kolicinu prepinga za 30 dana za recimo troclanu obitelj koja zivi u stanu cca 60 kvadrata + spremiste u podrumu.

zanima me gdje bi to drzali i u kuci.
Ok, naravno ako je životni prostor ograničen, onda je ograničena i mogućnost stvaranja zaliha. Mi živimo u kući cca 90 m2. Ali po mom iskustvu 30 dana zaliha nije uopće tako velika količina hrane. Pitanje je i koliko vi inače jedete.. :A19:
Mi nismo nešto previše mršavi, a sve naše zalihe su stale u kuhinjske ormariće + konoba veličine 2x4m u kojoj je i drugi frižider. Tu je bitno i odabrati koje zalihe se spremaju, što je nešto o čemu prepperi puno raspravljaju. U principu se uzimaju namirnice koje imaju više kalorija, a zauzimaju manje prostora, npr vrećice čipsa bi bile loš izbor za tu svrhu.

Mike_Torello je napisao/la:
ne omalovazavam prepping, nisam tako okorjeli, moja zaliha necega je za 1g, necega za 6mj, neceg za 1mj, neceg za 3 dana...
To je dobro. Ja bih na tvom mjestu gledao da polako povećavam zalihe ovih stvari koje imam najmanje.

Mike_Torello je napisao/la:
ajmo reci uspijes se spremiti za mjesec dana bug in... i onda se dogodi bug out :/ propade sve ovo od bug in :(

sva ta hrpa oruzja i tisuće i tisuće komada streljiva a ti moras van...
Nisan siguran, što točno misliš pod tim da sve ovo za Bug-In propadne?
Ako se situacija relativno brzo normalizira što će se najvjerojatnije dogoditi, a ti si sve spremio na sigurno, to će te čekati kad se vratiš. Ako je nepogoda baš kataklizmična i nema povratka kući, onda mislim da ćeš više plakati što si ostao bez doma nego što si ostao bez par tisuća metaka.

Osim toga hrpa oružja i sanduci streljiva nisu uopće uvjet za prepping. Za prepping je dovoljno da imaš 2-3 cijevi u dobrom stanju i cca 500 komada za svaku. Sve više od toga je luksuz, može biti korisno u slučaju da se nađeš u situaciji da treba naoružati susjede ili neku drugu skupinu u kojoj si se pridružio, ali za osnovni prepping to nije potrebno. Ne znam za druge, ali ja gomilam oružje i streljivo zato što sam ljubitelj a ne zbog preppinga. :mrgreen:

Mike_Torello je napisao/la:
Imam jednog kolegu s kojim sam ozbiljno razgovarao na tu temu... on i njegova ekipa imaju razrađen plan u slucaju SHTF, tko gdje i sto. Svi su naoruzani i osposobljeni i imaju potrebnu logistiku i hardware... dakle tu je u igri i defender i kombi... takva ekipa od 5-8 iskusnih, sposobnih muskaraca (+ obitelj), naoruzanih s adekvatnim vozilom razjebe bilokojeg dobro naoruzanog pripremljenog prepera (pojedinca) i poberu njegovu zalihu ili naprave raid na trgovacki centar recimo, imaju dogovorenu lokaciju koja im geografski, geološki savrseno odgovara, ima izvore vode, pristupne ceste koje se lako kontroliraju, adekvatan objekt, uglavnom bilo je zanjimljivo i edukativno poslusati pricu.
Ok, pitaj kolegu kad ga vidiš hoće li primati još članova. :A13:

Mike_Torello je napisao/la:
sad zamisli da se dogodi bezakonje, i da takvi znaju da imas dobru zalihu.
Ne sumnjam da takva skupina može eliminirati usamljenog preppera, ali pitanje je zašto? Zašto bi ulazili u oružani sukob sa nekim tko je naoružan i pripremljen ako to nije nužno, čak i ako su brojniji i naoružaniji od njega? To me podsjeća na vojnički način razmišljanja, gdje se događa da dobiješ naredbu da zauzmeš određeni položaj pod svaku cijenu i bez obzira na gubitke. U situaciji bezakonja se razmišlja malo drugačije. Velika vjerojatnost je da bolnice ne rade ili se do njih ne može doći, u tom slučaju je dobiti metak gore nego da ga dobiješ u ratu. Ozbiljan prepper će to znati i vjerujem da to tvoj kolega zna, i da bi izbjegavao oružane sukobe pod svaku cijenu, osim u situacijama najnužnije obrane. Ako netko u grupi bude nastrijeljen, tko će ga operirati ako nema bolnica ni liječnika, a medicinske zalihe su jako ograničene? Povrh toga, ozlijeđena osoba je veliki rizik za skupinu, usporava kretanje, smanjuje mobilnost, stvara utrošak rada i vremena oko njege takve osobe itd... U takvim situacijama bezakonja, ako se mora ići po zalihe, onda se ide tamo gdje je otpor najmanji ili nepostojeći a ne tamo gdje ima najviše zaliha. Oružje će imati više svrhu odbijanja i zastrašivanja (deterrence na engleskom, ne znam kako bi se to najbolje prevelo) nego borbenu svrhu.

Mike_Torello je napisao/la:
zato kazem, bez prilicnih financijskih sredstava nemoguce se potpuno pripremiti na sve scenarije ili 2 in/out, a vecina danas zivi "od prvog do prvog". cast sretnicima :D
Mislim da je to mit, da za preppanje trebaju velika sredstva. Najvažniji dio opreme za preppera je Bug-Out bag. Ako to imaš već si značajno pripremljen. A Bug-Out bag i njegov sadržaj ne mora uopće biti skup niti zauzima puno prostora. Na Amazonu na primjer se može naći ne samo puno predmeta koji idu u Bug-Out bag, nego i već pripremljenih kitova s opremom za preživljavanje za male novce. Čak i osoba s najmanjim primanjima si može priuštiti da jednom mjesečno naruči i li kupi neku sitnicu vrijednosti desetak dolara i za godinu dana ima već spreman budget bug-out bag.
Uglavnom to ćeš već sve saznati ako se kreneš ozbiljnije zanimati za prepping, na internetu stvarno ima jako puno informacija o tome.

Mike_Torello je napisao/la:
citirat cu jedan njegov tekst:

Citat:
IMMINENT DOOM IS UPON US.
ZOMBIE APOCALYPSE.

What is the zombie apocalypse?

Everyone immediately remembers: World War Z, Walking Dead, I am legend and similar works of fiction. Rotting carcasses roaming the cities or rural areas looking for brains and more flesh (food), growing their ranks by infecting others (spreading panic).

But i would like to borrow Z.E.R.T. definition of a zombie and expand on it a little bit.
"Z.E.R.T. uses the Zombie as a metaphor for any one of numerous natural or man made disasters that have and will occur in our lives. Hurricanes, tornadoes, floods, criminal attacks, or any type of situation where being prepared, trained and most important, armed with the proper mindset is required to see you and your family through to safety."

Zombies are unprepared individuals or groups that value their lives above everyone else and they are willing to endanger or kill others to provide themselves temporary relief.

Preparation and education are the best methods of preventing turning into a zombie.

to be continued...
Sviđa mi se njegov način razmišljanja. Slobodno napiši više. :)

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


28 tra 2020, 15:14
Profil Web stranica
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: SHTF
Barut je napisao/la:
Ok, naravno ako je životni prostor ograničen, onda je ograničena i mogućnost stvaranja zaliha. Mi živimo u kući cca 90 m2. Ali po mom iskustvu 30 dana zaliha nije uopće tako velika količina hrane. Pitanje je i koliko vi inače jedete.. :A19:
Mi nismo nešto previše mršavi, a sve naše zalihe su stale u kuhinjske ormariće + konoba veličine 2x4m u kojoj je i drugi frižider. Tu je bitno i odabrati koje zalihe se spremaju, što je nešto o čemu prepperi puno raspravljaju. U principu se uzimaju namirnice koje imaju više kalorija, a zauzimaju manje prostora, npr vrećice čipsa bi bile loš izbor za tu svrhu.
uzmi za primjer prosjecnog hrvata u stanu od 60 kvadrata i spremistem za bicikle... nikakve konobe... naravno da cips nije prakticna namirnica, nemam pojma kako ti je to uopce doslo u obzir za prep :D


Barut je napisao/la:
Mike_Torello je napisao/la:
ne omalovazavam prepping, nisam tako okorjeli, moja zaliha necega je za 1g, necega za 6mj, neceg za 1mj, neceg za 3 dana...
To je dobro. Ja bih na tvom mjestu gledao da polako povećavam zalihe ovih stvari koje imam najmanje.
moram to jos puno reorganizirati, treba prvo osigurati prostor, trenutno radim na tome.

Barut je napisao/la:
Mike_Torello je napisao/la:
ajmo reci uspijes se spremiti za mjesec dana bug in... i onda se dogodi bug out :/ propade sve ovo od bug in :( sva ta hrpa oruzja i tisuće i tisuće komada streljiva a ti moras van...
Nisan siguran, što točno misliš pod tim da sve ovo za Bug-In propadne?
Ako se situacija relativno brzo normalizira što će se najvjerojatnije dogoditi, a ti si sve spremio na sigurno, to će te čekati kad se vratiš. Ako je nepogoda baš kataklizmična i nema povratka kući, onda mislim da ćeš više plakati što si ostao bez doma nego što si ostao bez par tisuća metaka.
pa upravo o tome govorim, ulazes u BUG-IN scenarij, gomilas zalihe, hrane, streljiva i wc papira... i onda ti potres zdrobi kucu i potrpa sve... sranje. Zato kazem da nema scenarija na koji se mozes u potpunosti pripremiti.

Barut je napisao/la:
Osim toga hrpa oružja i sanduci streljiva nisu uopće uvjet za prepping. Za prepping je dovoljno da imaš 2-3 cijevi u dobrom stanju i cca 500 komada za svaku. Sve više od toga je luksuz, može biti korisno u slučaju da se nađeš u situaciji da treba naoružati susjede ili neku drugu skupinu u kojoj si se pridružio, ali za osnovni prepping to nije potrebno. Ne znam za druge, ali ja gomilam oružje i streljivo zato što sam ljubitelj a ne zbog preppinga. :mrgreen:
Apsolutno, o tome govorim od samog pocetka ove teme, i podrzavam ovo podcrtano... nesto kratko, od dugog karabin, pumperica i malokalibarka. u što prisutnijim kalibrima a ne neke egzotike, i s tim si pokriven 99%.

Barut je napisao/la:
Ok, pitaj kolegu kad ga vidiš hoće li primati još članova. :A13:
hahaha to sam ga ja odmah pitao kad smo potegli tu pricu jednom prilikom

Barut je napisao/la:
Mike_Torello je napisao/la:
sad zamisli da se dogodi bezakonje, i da takvi znaju da imas dobru zalihu.
Ne sumnjam da takva skupina može eliminirati usamljenog preppera, ali pitanje je zašto? Zašto bi ulazili u oružani sukob sa nekim tko je naoružan i pripremljen ako to nije nužno, čak i ako su brojniji i naoružaniji od njega? To me podsjeća na vojnički način razmišljanja, gdje se događa da dobiješ naredbu da zauzmeš određeni položaj pod svaku cijenu i bez obzira na gubitke. U situaciji bezakonja se razmišlja malo drugačije. Velika vjerojatnost je da bolnice ne rade ili se do njih ne može doći, u tom slučaju je dobiti metak gore nego da ga dobiješ u ratu. Ozbiljan prepper će to znati i vjerujem da to tvoj kolega zna, i da bi izbjegavao oružane sukobe pod svaku cijenu, osim u situacijama najnužnije obrane. Ako netko u grupi bude nastrijeljen, tko će ga operirati ako nema bolnica ni liječnika, a medicinske zalihe su jako ograničene? Povrh toga, ozlijeđena osoba je veliki rizik za skupinu, usporava kretanje, smanjuje mobilnost, stvara utrošak rada i vremena oko njege takve osobe itd... U takvim situacijama bezakonja, ako se mora ići po zalihe, onda se ide tamo gdje je otpor najmanji ili nepostojeći a ne tamo gdje ima najviše zaliha. Oružje će imati više svrhu odbijanja i zastrašivanja (deterrence na engleskom, ne znam kako bi se to najbolje prevelo) nego borbenu svrhu.
Apsolutno, najprije se haraci lake mete, ali kad to presusi, znas kamo ides... kao sto sam spomenuo od kolege ekipu, ima tamo svakakvih ljudi, od skolovanih za ratovanje do skolovanih za pruzanje prve pomoci na bojisnici... dakle solidna ekipa

Barut je napisao/la:
Mike_Torello je napisao/la:
zato kazem, bez prilicnih financijskih sredstava nemoguce se potpuno pripremiti na sve scenarije ili 2 in/out, a vecina danas zivi "od prvog do prvog". cast sretnicima :D
Mislim da je to mit, da za preppanje trebaju velika sredstva. Najvažniji dio opreme za preppera je Bug-Out bag. Ako to imaš već si značajno pripremljen. A Bug-Out bag i njegov sadržaj ne mora uopće biti skup niti zauzima puno prostora. Na Amazonu na primjer se može naći ne samo puno predmeta koji idu u Bug-Out bag, nego i već pripremljenih kitova s opremom za preživljavanje za male novce. Čak i osoba s najmanjim primanjima si može priuštiti da jednom mjesečno naruči i li kupi neku sitnicu vrijednosti desetak dolara i za godinu dana ima već spreman budget bug-out bag.
Uglavnom to ćeš već sve saznati ako se kreneš ozbiljnije zanimati za prepping, na internetu stvarno ima jako puno informacija o tome.
Sve ja to znam, i kupujem sitnice preko ebaya i pickimaterini, no sjecam se i situacije kad nisam imao para da si kupim neko kinesko smece sa wisha npr. a razmisli malo koliko kod nas ljudi zivi sa minusom na racunu, gdje je prezivljavanje na dnevnoj bazi a ne jos ulaganje u pripremu za prezivljavanje u slucaju sranja... pa njima je sranje vec sad.

Barut je napisao/la:
Sviđa mi se njegov način razmišljanja. Slobodno napiši više. :)
kad napise prosljedim... to je to sto trenutno ima napisano :D s njim mi je gust pricati o takvim stvarima...

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


04 svi 2020, 15:37
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 47 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan