Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 04 svi 2024, 12:44.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 
Nova recesija - put OS RH u bezdan propasti 
Autor/ica Poruka
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Nova recesija - put OS RH u bezdan propasti
Kako smo zakoračili u 2020. ovih dana se mogu isčitati u kojem smjeru se ide s OS RH. Da li će ova 2020. godina biti zadnji čavao u lijes pobjedničke Hrvatske vojske koja je iznjedrila slobodu i samostalnost prije 25 godina? Pred 20 godina u smjeni vlasti nedugo nakon Tuđmanove smrti Ivica Račan i Stipe Mesić su krenuli s otkosom ičega što je imalo predznak hrvatskoga. Prisilna umirovljenja, razrješenja s dužnosti sposobnih kadrova, dovođenje političkih poslušnika, birokratskih piskarala i bespogovornog uništavanje sustava školovanja mladih naraštaja vojnika, dočasnika i časnika.

Da se ne bavim povijesti, ukratko ću se u 3 točke osvrnuti na svoj pogled na svaku granu vojske.

1. kopnena vojska
- kapitalni projekti
- pomlađivanje vojnih kadrova
- što dalje

2. Hrvatska ratna mornarica i 3. Hrvatsko ratno zrakoplovstvo.

Kao točku 4. ne navodim Protuzračnu obranu jer je ona kao cjelina uvijek pripadala svim postrojbama u većem ili manjem obliku i bila integrirana u njih.

Krenimo s završetkom generalne revizije tenkovske flote koja se sada sastoji od 72 tenka M-84A4 koja je sprovedena samo kroz vid periodičnog održavanja, zamjene dotrajalih potrošnih dijelova, sitnijih dorada i kalibrirana oružanih sustava i tome sličnog. Sasvim je izvjesno da u narednim godinama nećemo vidjeti nadogradnju na poboljšanji standard ili možebitnu zamjenu s tenkovima zapadnih proizvođača.

Gusjenična oklopna vozila pješaštva M2 Bradley su dovedena pod upitnik pošto sami sebi moramo platiti porez na donaciju, istima je potrebna generalna revizija za koju Hrvatska u ovom trenu nema volju, stručne i obučene ljude, novce, tehnologiju.

Dodatna količina borbenih oklopnih vozila Patria koje bi bile naoružane oružanim stanicama sa 30mm topom i protuoklopnim raketama također otpadaju iz šireg plana zbog nedostatka sredstava.

Pješački, a i montirani na vozila protuoklopni sustavi zapadne izrade nisu ni na vidiku.

Opremanje kopnenih postrojbi puškostrojnicom hrvatske izrade, ličenča proizvodnja belgijskog FN Minimi-ja Mk3 prilagođenog potrebama Hrvatske vojske u HS Produktu bi trebala ići neometano pošto je riječ o relativno maloj seriji od 500 puškostrojnica. Tako barem za sada imam informacije iz vojske, da će postrojbe dobivati nove puškostrojnice.

Nabava odora, radne obuće, pušaka i pištolja teče prema potpisanim ugovorima.

2. Hrvatska ratna mornarica

Navodno da će zbog već potpisanih ugovora za 4 obalno ophodna broda njihova izgradnja, opremanje i zaprimanje u službu ići prema planu.

Revizija oružnih sustava, poglavito RBS-15 raketa i lansera je za sada nepoznata. Motori za raketne topovnjače će se valjda nabaviti pošto su natječaji objavljeni početkom godine.

Nabave nekih drugih sustava, modernizacija postojećih je pod upitnikom te vrlo vjerovatno nije visoko na listi prioriteta ma da je admiral Hranj i sam potekao iz te iste mornarice.

3. Hrvatsko ratno zrakoplovstvo

Višenamjenski borbeni zrakoplov je stavljen na čekanje, a bojim se da će na kraju biti otkazan.

Mi171SH helikopteri su remontirani, kako...to je jako upitno i molim Boga samo da ne bude padova.

UH-60M Blackhawk pošto je plaćen dolazi u broju od 4 primjerka u narednim godinama.

...

Protuzračna obrana je mrtvo slovo na papiru, zastarjeli Bofors topovi, BOV-ovi s trocjevnim protuavionskim topovima i Strela-2M nisu nikakva ozbiljnija zaštita zračnog prostora, jedinica koje se kreću pod tim istim zračnim prostorom i uz HRM i HRZ jako je upitno što će od svega biti jer nisu ozbiljno razmatrani nikakvi ni laki prijenosni sustavi za zamjenu dotrajalih Streli, a kamoli nešto mobilno kratkog ili lanseri srednjeg dometa.

Koja od ove tri grane stoji najlošije je malo teže za reći, no stanje je jako jakoo loše u sve tri grane.

Jedna od prvih odluka uz odgađanje nabave zrakoplova je smanjivanje broja mladih vojnika i časnika koji će biti zaposleni te će se ponoviti scenarij od prije par godina kada su se vukle velike veze i vezice da se dobije posao.

:A24:


04 tra 2020, 19:55
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Nova recesija - put OS RH u bezdan propasti
Dugo bi potrajalo da komentiram stanje i sposobnosti HVe i da stanje nije dobro ,nije.
U svijetlu aktualne situacije sigurno neće biti nekoga boljitka.
Gotovo sve navedeno bih potpisao ali naveo bih nekoliko stvari.
Po mojemu mišljenju imena koja navodiš u određenom negativnom kontekstu.... ,ja ne bih tako rekao.
Strančarenje,rodjačenje i još.....to je krenulo od samih 90ih.
Najgora stvar koja se može desiti sa vojskom je kada se vojnici počnu baviti politikom i da se nije radikalno reagiralo, vjerojatno je sve moglo završiti vojnim udarom,a to nikako ne bi valjalo.
90ih kada sam i sebe stavio na raspolaganje obrani zemlje, u jednome razgovoru sam spomenuo da sam po vesu komandir OMB i da sam tada imao čin mlađeg vodnika.
Znate što su mi neki na to rekli?Pa nije ti to JNA ni njeni činovi!
Kako meni uopće nije bilo važno što o meni misle tamo neki ,pustio sam stvar na miru.
Kasnije sam saznao da su to bili dečki sa knjižicama HDZa,a navodno naš zapovjednik nije služio ni bivšu JNA!!??
Nije prošlo dva dana,našli se neki minobacači ,a nitko nema blage veze što bi sa TIM?
Nako kraćeg vremena i njihova dubokoumnog razmišljanja,krenem im ja ponešto objasniti.
Pa im pokažem kako se naoružava minobacačka mina,kako se satavlja minobacač :A39: ,kako MB odjeljenje zauzima vatreni položaj,kako se obrazuje paralelni snop,kako se nišani i kako zauzimaju elementi za gađanje :A39: ,kako se daje osnovni pravac osnovnome oruđu :A39: ,a kasnije kada sam ih obučavao kako se koristi i
BLT :A34: ,tada su me i dečki sa knjižicama prihvatili skoro kao ravnopravnog njima!
Svatko će lako zaključiti što sam htio reći.
Da se vratimo na napisano,da,fali nam sposobnih vojnika i dočasnika i za to se kao nema novca.
Istovremeno čitao sam da HV ima generala kao vojska SADa,a za to se ima novca???
Spomenuta je i Obalna straža i novi ophodni brodovi za koje također nema novca.
Pa tko nam je kriv što tu politika opet igra svoje igre?
Vjerojatno vas malo zna da możemo te brodove dobiti besplatno,odnosno da nam EU daje taj novac,samo je uvjet da Obalna straža bude autonomna,odvojena od ratne mornarice?EU ne daje novac za vojsku!
Ali ne ,mi se ne damo i biti će po našemu,platiti ćemo mi to novcem koji nemamo!Možda i netko stavi nešto u džep?
Kako je rekao i brigadir Selak,mi sada kopujemo od amerikanaca BH helikoptere,a upravo nam je u toj komponenti(helikopterskoj)stanje najbolje u HVu,dok se u svemu drugome oskudijeva.
I kako da onda bude bolje hrvatskome vojniku???Kako da Hrvatska bude sigurnija?


04 tra 2020, 22:03
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Re: Nova recesija - put OS RH u bezdan propasti
Helikopteri se primarno kupuju zbog interoperabilnosti specijalnih snaga sa koalicijskim partnerima. U drugim razvijenijim zemljama je sasvim normalno da specijalne postrojbe imaju svoje transportne elemente, kako kopnene, tako pomorske i zračne. Ne naravno u tako širokom spektru da im bude podređeni teški transportni zrakoplovi ili borbeni brodovi, no helikoptersko krilo pri zapovjedništvu specijalnih snaga je najnormalnija stvar.

Politika je napravila jedno veliko sr*nje počevši od 2000. sa lijevim elementima, nastavivši se s umjerenim desnim centrom, pa su se opet malo zamjenili i danas smo opet s desnim centrom. 20 godina SDP-a i HDZ-a. Namjerno ne spominjem Tuđmanov dio i rat jer je to priča za sebe o kojoj bi se dalo tri strane post napisat.

Novaca za mladog vojnika i časnika mora biti, mjesto za promaknuti mladog vojnika u dočasnika mora biti. Još je uvijek znatan broj ljudi s 20+ godina staža u vojsci, neki i bliže 30 jer su od samog početka. Zašto recimo netko tko je 20 godina služio kao vojnik, dočasnik ili časnik nema pravo na sukladno činu dostatnu mirovinu? Zato što je njegova možebitna mirovina rascjepkana i podijeljena HVO-u, lažnim braniteljima, čistačicama, dostavljačima, onima koji su sami sebi pucali u ruku i nogu, kojima su se lažirali papiri. Zbog takvih nema mirovina za nekoga tko je 20 godina služio domovini.

Sve se svodi da je politika pokrala, narod im dozvolio. Kradu 30 godina, krast će još 30 jer izađe jedva preko 50% na izbore, a dijaspora koja ovdje ne plaća poreze donosi prevagu, ne uvijek, ali često.

...

Da podvučem crtu, dosta s politikom. Zadužuju nas, to je činjenica jer za drugo nemamo izbora. Pa kad nas se već zadužuje. Neka onda uzmu milijardu eura na kredit koji ćemo plaćati, neka kupe tih 12 novih zrakoplova. Makar sa osnovnim paketom naoružanja zrak zrak i zrak zemlja. Na čemu će sada mladi piloti koji se školuju letjeti? Tu milijardu na sve prosipane i pokradene ćemo preživjeti a barem bi zračnu komponentu izveli u zeleno.

Za početak se je makar lakim prijenosnim PZO sustavom zapadne novije proizvodnje moglo naoružati pješaštvo, npr Stinger. Toga barem ima u dostatnom broju i ne košta velike novce. Isto tako i lakim prijenosnim protuoklopnim sustavom. Jedan M3 Carl Gustaf je solidan sustav za modernu pokretnu vojsku kakvom se OS RH žele napraviti. AT-4 je isto dobar protuoklop za jednokratnu upotrebu. Ma da kada se već uzima od Elbita stanica za Patrije, mogao se uzeti Spike protuoklopni sustav u varijanti za pješaštvo. Isti sustav, iste rakete...jedina je razlika što se na inačici za vozila uzimaju rakete većeg dometa, no mogu se bez problema pucati iz prenosivih lansera te isto tako mogu koristiti rakete kraćeg dometa iz tih istih lansera.


05 tra 2020, 18:58
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Nova recesija - put OS RH u bezdan propasti
Ne znam kako se i po ovome pitanju odvojiti od politike?
Govoreći o PZO koja nam je po mome mišljenju najslabija karika i na 5000+ metara nemamo ništa,samo jedno pitanje i opaska.
Naveo si kako bi bilo dobro uvesti Stingere,ali znate li da je HV po nalogu amerikanaca uništila cca 1000 komada Strela 2M???
Dobro ste čuli,u onome u čemu smo najslabiji još smo uništili dio onoga malo što smo imali!!!??
Kupovina helikoptera BH i imati ćemo četiri komada?
Vlastitoga kadra za održavanje nemamo,za četiri se i ne isplati školovati ih, a za još sigurno neće biti novca!
Znaći za svaki dio naruči,za svaki kvar šalji negdje,za svaki problem pitaj negdje.......nekoga......
Patrije imamo ali za vatrene stanice nema novca(30 mm topovi),kažu danas kupujemo od Turske,sutra kupujemo ud Izraela......


05 tra 2020, 19:52
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Re: Nova recesija - put OS RH u bezdan propasti
1000 komada je još i mala brojka, s godinama je toga uništeno i puno više. Ne samo Streli 2M, puno UBSova je proglašeno nepersketivnima i uništeno je, znatne količine preprodane u treće zemlje gdje se ratuje. Zar nije sramotno da se za 2 mjeseca temeljne obuke koja je sama po sebi prekratka ispuca 3 probna + 5 komada za grupu bojeve municije?!?!? Pa mogli su te silne UBSove koje su uništavali dati vojsci da ispuca, nema veze što je 7.62x39 a ne 5.56 NATO. Makar dok se postupno uvodila VHSica i 5.56 u opću namjenu u postrojbama. Ako ništa onda na temeljnoj obuci dok se duži AK 47...

F varijanta Stingera ima domet od oko 8 kilometara. Što je i u na vozilo montiranoj platformi opet bolje nego ovo što imamo. Pošto su M2 Bradleye i u varijanti za blisku protuzračnu potporu moglo se i njih par uzeti. Imamo u HUMWEE-je koji također postoje kao naoružana varijanta za blisku protuzračnu potporu. Ono što su Ameri furali '80tih i '90tih kad se već preuzimaju napredne novije varijante iz 2000tih se je moglo komotno uzeti sve...ajde M1 Abrams je za nas neodrživa investicija, ali kad su M2 Bradley, mogla je stvarno biti složena i šira struktura... Ionako to sve ide jedno s drugim HUMWEE, M2 Bradley... Dio uhodanog sustava sa zadnjim standardom polovni stvarno za naše prilike nije bio preskup za nabaviti. :A31:


06 tra 2020, 10:51
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Nova recesija - put OS RH u bezdan propasti
Nešto slično sam napomenuo.
Išlo se na uništavanje Strela,pa zbog ćega se tih 1000 komada nije barem ispucalo???
Zar nije bolje da vojnici vježbaju gađanje ,naročito takvim sredstvima koja nisu jeftina ?!
E sada, ako smo Strele morali uništiti,zar netko misli da ćemo dobiti Stingere?
Politika ljudi moji!


06 tra 2020, 12:28
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Re: Nova recesija - put OS RH u bezdan propasti
Dobiti ćemo nešto odnosno kupiti ćemo što nam vladajuća administracija u Americi naloži. Kod nas postoje sposobni i kvalitetni ljudi, donesene su neke dobre odluke kao što je npr kupovina AGM-114 Hellfirea. Kupljena je sofisticiranija varijanta sa podesivim punjenjem koje može biti konfigurirano prije opaljenja protiv cilja koji se gađa. Isti projektil je uspješno testiran i na patrolnim brodovima odnosno nešto što je u rangu ili mrvicu veće od naših OOB. Iako nije namjenjen kao protuzračni projektil, kao takav može biti korišten, uspješno je testiran u toj ulozi. Spike projektili su opet nešto što se po meni dobro odlučilo, a postoji u kopnenoj i pomorskoj varijanti. Drugi je par rukava što su nabavljene minimalne količine kako bi se minimalistički naoružala zračna i kopnena komponenta. Vjerujem da će u skorijoj budućnosti s uvođenjem dodatnih OOBova biti zamjenjena postojeća Strela-2M s nečime novijim i sofisticiranijim.


14 srp 2020, 15:48
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 7 post(ov)a ] 

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan