Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 29 ožu 2024, 07:51.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
LIJECNICKI PREGLED ZA ORUZJE 
Autor/ica Poruka
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6679
Post LIJECNICKI PREGLED ZA ORUZJE
Pravilnik o lijecnickom pregledu za oruzje u privitku.

Prema postojecem zakonu iz 2018, radi se:

- kod izrade prve nabavne dozvole
- kod promjene zdravstevnog stanja vlasnika oruzja.

Radi se u ovlastenim ambulantama medicine rada.

Ovo je tema koja je malo poznata, cak i vlasnicima oruzja, pa sam otvorio zaseban thread.


Privitak/ci:
lijecnicki.pdf [543.06 KIB]
Preuzeto 601 put/a.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
18 tra 2020, 06:33
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5310
Lokacija: Zagreb
Post Re: LIJECNICKI PREGLED ZA ORUZJE
Sva sreća da više ne moramo svakih 5 godina.
Mada bilo je problema jer je lobi medicine rada na taj način ostao bez milijuna prihoda.
Počeli su tada neki liječnici iz inata prijavljivati imaoce oružja da im je promijenjeno zdr stanje i na taj način ih slati na vanredne preglede,čak i zbog prehlada.
Taj problem je bio prezentiran i od strane HLSa,pa se razmišljalo i o podizanju tužbi protiv takvih liječnika.
Mislim da se to sve sada pomalo smiruje.


18 tra 2020, 10:36
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6679
Post Re: LIJECNICKI PREGLED ZA ORUZJE
Mirok je napisao/la:
Mislim da se to sve sada pomalo smiruje.


iz 2019 godine:
https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/l ... e-20190308

Tako da i ja mislim da se smiruje. Nista se ne govori.
naime, ovo je delikatno.
Ako lijecnik ne reagira i ne obavijesti mup, kazna mu je 1000 do 5000 kn.

Ako lijecnik reagira, obavijesti mup, covjeku oduzmu oruzje, on ode na izvanredni lijecnicki za oruzje i prodje, onda i dobije oruzje nazad.
I ima pravo na povrat troskova. A povrat troskova ide iz drzavnog budgeta, odnosno mislim cak od mup-a.

u nekim zupanijama na pocetku ovo je uzelo maha, sad se primirilo.

Datum 08.03.2019, prosle godine - Iz izvora sa ovog clanka u novinama, kaze:

Otkad je novi zakon stupio na snagu, liječnici obiteljske medicine podnijeli su MUP-u 522 prijave o promjeni zdravstvenog stanja vlasnika oružja koji su, kaže Katić, nakon toga upućeni na izvanredne kontrolne liječničke preglede, koje je većina prošla.

Dakle, vecina vlasnika je prosla, oruzje vraceno, pa se postavljaju slijedeca pitanja:

Ako je proslo 90%, koliki je trosak?
470 ljudi, nek u prosjeku plati 350 kn pregled, 1.645.000 kn ili oko 200.000 eur. (mislim da se cijena lijecnickog pregleda krece od 200 do 500 kn u prosjeku)

Drugo pitanje, ako je vecina vlasnika oruzja prosla na izvandrednom pregledu za oruzje, a lijecnici obiteljske medicine su prijavljivali promjenu zdravstvenog stanja, onda to moze biti samo iz dva razloga koja mogu u teoriji pretpostaviti:

1. Zbog nepoznavanja pravilika o lijecnickom pregledu (s listom dijagnoza), pa su prijavljivali svaku "sumnjivu" promjenu zdravstenog stanja do nivoa prehlade, po vlastitom misljenju ili savjesti ili straha da ne plate kaznu.

2. Zbog nestrucnosti, ali u ovo sumnjam, odnosno, ne mogu svi doktori obiteljske medicine biti nestrucni, niti zelim omalovazavati struku. S tim da treba reci da obiteljska medicina nije isto sto i medicna rada, dakle specijalizacija koja o ovom odlucuje.

i onda se situacija primirila. za sad.

Drugi dio istog clanka - Netocno
citiram
Obiteljske liječnike nitko nije pitao za mišljenje u vezi novoga zakona koji im je donio nepotrebno administrativno opterećenje i mogućnost sankcioniranja, upozorila je predsjednica KoHOM-a Vikica Krolo na konferenciji za novinare koju su zajednički organizirali KoHOM i Hrvatska liječnička komora (HLK), a na koju se nije odazvao nitko iz Ministarstva zdravstva.
kraj citata

Javna rasprava se vodila skoro dvije godine, (svi smo pratili i na ovom forumu cekajuci da se ozakni reloading) i cak na web stranicama mup-a je tad bio poziv na javnu raspravu. Mogao se prikljuciti bilo ko u javnu raspravu, organizacija, udruga, pojedinac, ili koordinacija udruga. Stvar s novim zakonom se otezala, i ako ne grijesim rasprava se ponovila cak dva puta.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


Zadnja izmjena: jolly; 18 tra 2020, 12:01; ukupno mijenjano 2 put/a.



18 tra 2020, 11:47
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5310
Lokacija: Zagreb
Post Re: LIJECNICKI PREGLED ZA ORUZJE
Da ,ali nismo naivni.
Liječnik kao stručna osoba zna kada bi trebalo uputiti na izvanredni.
Izvlačenje tipa,nama nije propisano pa se bojimo.......
Pa ako nije propisano ,ČEGA se imaš bojati?
I na kraju kako takve gluposti neki liječnici uopće nisu radili,a neki su to radili MASOVNO?
I da takve nitko nije pozvao na odgovornost,jer gdje su onda prava nas imaoca oružja?


18 tra 2020, 11:58
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6679
Post Re: LIJECNICKI PREGLED ZA ORUZJE
Za sad se stvar smirila. A vidjet cemo dalje.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


18 tra 2020, 12:05
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5310
Lokacija: Zagreb
Post Re: LIJECNICKI PREGLED ZA ORUZJE
Problem je u tome ako čitaš taj pravilnik bukvalno,onda bilo koji stariji čovijek NIKAKO ne bi mogao imati oružje!
A bojim se ni mnogi zdravi jer i njima se može nakalemiti nešto da i nisu baš tako zdravi?


18 tra 2020, 13:34
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6679
Post Re: LIJECNICKI PREGLED ZA ORUZJE
Bukvalno citamo pravilnik mi, koji smo laici za medicinu rada.

Ali cinjenica je da se sa godinama zdravlje pogorsava, i ako legalni vlasnik oruzja dodje u godine, a to oruzje jos ima odredjenu materijalnu vrijednost a puno cesce i emotivnu vrijednost, ovo je vrlo neugodan problem.

Moguca rjesenja kako ih ja vidim su korekcija zakona o nabavci oruzja.

Recimo, ako legalni vlasnik oruzja, ne ispunjava uvjete za lijecnicki (osim psihijatrijske grupe dijagnoza), nek mu se prebaci oruzje na OL za drzanje, pa ako treba i bez prava na streljivo.
Ili, oruzje prebaciti na kolekcionarsku dozvolu (sto je takodjer legalni posjed bez prava na streljivo), uz uvjet da se i kolekcionarsko oruzje ako je ispravno, sto moze potvrditi ovlasteni puskar, ili sudski vjestak, moze kasnije opet registrirati kao lovacko ili sportsko, ako ga vlasnik proda. Nasljednici, ako ispunjavaju uvjete, a nisu lovci i strijelci opet da nasljede kao kolekcionarsko, i kasnije ako hoce opet da prodaju po nekoj od zakosnikh osnova - kolekcionarsko, sportsko, lovacko.

Odnosno, napraviti reviziju pravilnika o lijecnickom pregledu.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


18 tra 2020, 16:09
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5310
Lokacija: Zagreb
Post Re: LIJECNICKI PREGLED ZA ORUZJE
Jolly,a zašto čovijek jednostavno ne bi mogao imati oružje i kada je u poznim godinama ili kada i zdravlje nije idealno?
Nema nikakvih dokaza da bi imaoci oružja sa starenjem zloupotrebljavali ili radili bilo kakve ekscese sa oružjem!
Koliko znam u Njemačkoj nema nikakvih ograničenja,a ne treba čak ni za prvu nabavu oružja nikakav liječnički pregled.


18 tra 2020, 16:18
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6679
Post Re: LIJECNICKI PREGLED ZA ORUZJE
Slazem se. Samo to treba zakonski isformulirati. O tome pricamo.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


18 tra 2020, 16:22
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5310
Lokacija: Zagreb
Post Re: LIJECNICKI PREGLED ZA ORUZJE
jolly je napisao/la:
Slazem se. Samo to treba zakonski isformulirati. O tome pricamo.


Upravo u tome smjeru,znači zakonska rješenja već postoje!
Nadležni ako ih već ne mogu implementirati u naše zakone,mogu ih..........prepisati!


18 tra 2020, 16:32
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6679
Post Re: LIJECNICKI PREGLED ZA ORUZJE
Mozda cu zagristi veliki zalogaj sa ovim sta cu reci, ali nacelno suverene drzave nastoje postaviti svoje zakone, izmedju i ostalog i zato jer se razlikuju u kulturoloskim, socijalnim, drustvenim, povijesnim, ekonomskim i ostalim cimbenicima.
Ono gdje se zakondavstvo cesto u startu prepisuje od nekog drugog je u slucaju osamostaljenja bivsih kolonija pa preuzimaju od kolonizatora, ali vrlo brzo i njihovo zakonodavstvo ide svojim tokom razvoja, kroz slican zakonski sustav prema drzavi od koje su preuzele.
Tako da princip, prepisati bolje, rijetko funkcionira.

U Hrvatskoj trenutno, prema vazecem zakonu:
- nemamo limita na broj komada oruzja koje mozemo registrirati.
- imamo opciju regstracije poluatomatskog oruzja na bazi ar15 / ak47
- imamo dozvoljen reloading.
- mozemo se baviti lovom, i prakticki svim vidovima streljastva koje nam dolazi iz zapadnih trendova
- postoji opcije nabavke oruzja za osobnu zatitu (iako nije prema americkom 2. mandmanu, ovo ipak nemaju sve zapdane zemlje)
- ono sta je problem, je upravo ova situacija oko lijecnickog pregleda.

samim time, ponovo tvrdim, spadamo u top 5% svjetskih drzava po kvaliteti zakona koje regulira nabavku oruzja za lov, streljastvo i legalni posjed oruzja fizickih osoba, gradjana.
Pa na osnovu tog mislim da je bolje malo ispegladti postojeca zakonska rjesenja, nego kopirati tudja. Mehanizam postoji kroz javnu raspravu kao sto se rjesavaju i drugi zakoni.
da se prepise njemacki zakon, pao bi priliv lovaca i strijelaca drastcino a i ovako je slab. Lovaca sve manje, sa strijelcima ne znam koje je brojcano stanje, ali nisam siguran da je u nekom velikom porastu, barem ne za oruzje centralnog paljenja.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


18 tra 2020, 19:37
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5310
Lokacija: Zagreb
Post Re: LIJECNICKI PREGLED ZA ORUZJE
Mnogošto od napisanoga bih potpisao ali.......
Pa,baš,usporediti nas sa nečijom kolonijom....?
Kada kažem prepisati,nisam rekao prepisati sve zakone,ali prepisati određenja rješenja,koja očito nismo u stanju sami donijeti,to da.
Ja baš nisam nešto oduševljen našim Zakonom o oružju kao prijatelj Jolly,ali naravno ja svakome dajem za pravo da ima svoje mišljenje.
Poseban problem je to što svaka tetka u PU tumači Zakon na svoj način i to je dodatni razlog što mislim da nije dobar.
Problem sa liječnićkim će još dugo biti aktualan nažalost i to je jedan od razloga što popularizacija lova,streljaštva i dr ide jako teško.
To se potvrđuje u svakodnevnom kontaktu sa ljudima koji to sami kažu-kao, vi lovci morate imati taj pregled,pa to košta 500kn,pa ti dolaze doma u kontrolu,pa sef za oružje ,pa..........?
I te zračne puškice sa kojima jedva vrabca možeš srediti.....obavezna prijava,liječnički i sve.......mislim da nije dobar Zakon.


18 tra 2020, 20:27
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 12 sij 2023, 23:43
Postovi: 761
Post Re: LIJECNICKI PREGLED ZA ORUZJE
Bio sam u PU kad je neka doktorica zvala da ih pita da prijavi vlasnika oruzja jer se lik udebljo.

Ova sto radi u policiji popizdila na nju.


24 sij 2023, 15:26
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5310
Lokacija: Zagreb
Post Re: LIJECNICKI PREGLED ZA ORUZJE
Stargazer je napisao/la:
Bio sam u PU kad je neka doktorica zvala da ih pita da prijavi vlasnika oruzja jer se lik udebljo.

Ova sto radi u policiji popizdila na nju.

Svega je bilo....
Nekako se sada normaliziralo,a i pomirili su se neki da su ostali bez naše love....


24 sij 2023, 15:29
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6679
Post Re: LIJECNICKI PREGLED ZA ORUZJE
Stargazer je napisao/la:
Bio sam u PU kad je neka doktorica zvala da ih pita da prijavi vlasnika oruzja jer se lik udebljo.

Ova sto radi u policiji popizdila na nju.


Ajoj.
Dakle, obiteljska medicina nije struka. Ozdravsteoj podobnosti odredjuje medicina rada.
Obiteljski lijecnici ne znaju detalje, i onda se ne snalaze.

Kad je novi zakon stupio na snagu, nastala je cijela panika sa prijavama "promjene zdravstevnog" stanja od strane lijecnika obiteljske medicine

U prvih nekoliko mjeseci privremeno je oduzeto oruzja od preko 500 ljudi.
https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/l ... e-20190308

Ovo je clanak is ozujka 2019, nekoliko mjeseci nakon primjene novog zakona.

Mislim da je oko 95% ili vise oruzje vraceno. Ljudi su isli kasnije na izvanredne lijecnicke preglede koje su prosli, i oruzje je vraceno.

Mislim da u takvom slucaju cjenu lijecnickog placa mup. (sva steta od nesturcnog postupka obiteljskog lijecnicka platila drzava. ako prosjecni lijecnicki za oruzje kosta 400 kuna, lako je izracunati stetu za 500 navednih izvanrednih lijecnickih)

Nakon tog se situacija primirila. Jer je kostalo skupo.

Citiram iz novina sa prethodnog linka:
Otkad je novi zakon stupio na snagu, liječnici obiteljske medicine podnijeli su MUP-u 522 prijave o promjeni zdravstvenog stanja vlasnika oružja koji su, kaže Katić, nakon toga upućeni na izvanredne kontrolne liječničke preglede, koje je većina prošla.


Ili da kazemo, oduzelo - vratilo. :D

Stvar je jednostavna, promjena zdravstenog stanja, odnosi se samo na promjenu zdravstevnog stanja prema pravilniku o lijecnickom pregledu za drzanje i nosenje oruja, koju uklucuje, oko 19, ili 20 dijagnoza.

Lijecnici obiteljske medicine najcesce ovog nisu svjesni, pa se ove situacije mogu desavati. Lakomisleni (ili savjesni) prijavljuje svaku promjenu, pa valjda i kad se covjek udeblja. Naravno, da je podloyan privatnoj tuzbi vlasnika oruzja

Pravilnik o lijecnickom preglledu sam svojevreeno stavio na forum, pa kog interesira moze pogledati.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


24 sij 2023, 20:23
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5310
Lokacija: Zagreb
Post Re: LIJECNICKI PREGLED ZA ORUZJE
Bilo je tu i namjernih"nesnalaženja " doktora.
Iz inata ,revolta, zloće....
A i neki su se nadali da će nam opet vratiti obavezne preglede.


24 sij 2023, 20:29
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6679
Post Re: LIJECNICKI PREGLED ZA ORUZJE
Osobno mislim da je nestrucnost.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


24 sij 2023, 20:55
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5310
Lokacija: Zagreb
Post Re: LIJECNICKI PREGLED ZA ORUZJE
jolly je napisao/la:
Osobno mislim da je nestrucnost.

Nije najvećim dijelom.
Radim sa njima ,pa znam :A13:
Ima i sada komentara tipa....ali znaš,bolje bi bilo da su pregledi ostali.....sigurnije je to......nikad ne znaš.....
Kada im kažem da u mnogim zemljama toga nema,onda i oni ostanu bez objašnjenja.


24 sij 2023, 21:52
Profil
Razvodnik
Razvodnik
Avatar

Pridružen/a: 05 pro 2021, 15:17
Postovi: 159
Post Re: LIJECNICKI PREGLED ZA ORUZJE
Doktori medicine boje se za svoje pozicije. Zakonodavac im je jasno rekao kaj su njihove obaveze.
E. sad,...da ne bi pala na doktora odgovornost u slučaju zloupotrebe oružja, najjednostavnije je prijaviti promjene kod
svojeg pacijenta, čiji karton imaš-

Nije to nimalo loša stvar, jer doktor obiteljske medicine, najbolje zna što ti se dešava. Kada ti je loše ili poludiš,
ideš doktorima, te se tvoj zdrastveni karton se rifila sa informacijama vezano za tvoje zdrastveno stanje.

Well, doktori su se u prvi mah uplašili, pa su prijavljivali sve i svašta, a ono , zna se kada ne promjena može
utjecati za zloupotrebu oružja. Znači, to su problemi psihološke naravi. Duševne smetnje i ostali problemi.

BTW, svaka debljina je povezana sa problemima pshičke naravi. Sem onih kada imaš problema sa svojim tijelom.
:-)

_________________
dzg


24 sij 2023, 21:52
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5310
Lokacija: Zagreb
Post Re: LIJECNICKI PREGLED ZA ORUZJE
Da je tako onda bi svatko sa tim problemima trebao ostati i bez vozačke,ali to se ne dešava.
Politika,politika....


24 sij 2023, 22:08
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 22 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 25 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan