Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 04 svi 2024, 17:31.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 126 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
streljivo nakon prodaje oruzja 
Autor/ica Poruka
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik

Pridružen/a: 14 kol 2009, 13:53
Postovi: 673
Post Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Barut je napisao/la:
sjekira je napisao/la:
čl. 46 Zakona o oružju.. za to se pišu kaznene prijave
Kaznene prijave?? Ne. Nisi u pravu.
Članak 46. nije ni prekršajna, a kamoli kaznena odredba. Taj članak navodi da se isprave i oružje oduzimaju onima koji prestanu ispunjavati uvjete za držanje oružja, npr. zdravlje, nekažnjavanost, posjedovanje odgovarajućeg spremišta, opravdani razlog (lov, streljaštvo...) itd. Između ostalog, uvjet je i "neposjedovanje" spremnika kapaciteta većeg od 10/20 metaka. Dakle, dok god posjeduješ takav spremnik ne zadovoljavaš uvjet za držanje oružja. Ali to ne znači da je sam spremnik zakonom zabranjen. Da ilustriram na primjeru: oružje se oduzima ako se na primjer prestaneš baviti lovom, ali to ne znači da je sam prestanak bavljenja lovom zakonom zabranjen, ili čak kažnjiv. :)
To je upravo način na koji je zakonodavac odlučio implementirati EU direktivu 853. Ne na način da se spremnici zabrane, nego na način da se to uvrsti u uvjete za držanje oružja.
(ono što jeste zabranjeno je umetanje takvog spremnika u PA oružje jer se time to oružje svrstava u A kategoriju)


Sent from my iPad using Tapatalk Pro


Zakon o oružju nije jedini zakon koji se bavi zakonitosti posjedovanja oružja.. pada mi napamet.,... ne znam.. KAZNENI ZAKON! :D

ne znam članak kojeg zakona čitaš...

VII. ODUZIMANJE ORUŽJA, STRELJIVA I ISPRAVA O ORUŽJU

Članak 46.

(1) Nadležno tijelo rješenjem će oduzeti i ukinuti isprave o oružju te će oduzeti oružje i streljivo od osobe koja prestane ispunjavati neki od uvjeta iz članka 11. stavka 2. točaka 1., 3., 4. i 5. ovoga Zakona ili uvjet iz članka 11. stavka 3. točke 1. ovoga Zakona.

(2) Nadležno tijelo rješenjem će oduzeti i ukinuti isprave o oružju te će oduzeti oružje i streljivo od osobe u čijem posjedu nađe spremnik koji se može pričvrstiti na poluautomatsko ili repetirajuće vatreno oružje sa središnjom udarnom iglom i koji može primiti više od 20 naboja ili u slučaju dugog vatrenog oružja može primiti više od 10 naboja.

Zakonodavac se čak ne bavi s time da li je taj spremnik kompatibilan sa oružjem u posjedu.. ako imaš Glock16 i nađu ti okvir za AK od 30 oduzmuti te i Glocka i dozvole... za sva vremena.

Tako je 2018 jedan pripadnik interventne policije iz PUZa došao na streljanu sa prvatnim pištoljem i sa micro Roni.. za manje od tjedan dana je bio trajno udaljen iz službe... zato jer ljudi čitaju zakon kako im paše.


12 srp 2020, 20:39
Profil
Nadnarednik
Nadnarednik

Pridružen/a: 14 kol 2018, 17:22
Postovi: 524
Post Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Kolikanje dozvoljena količina streljiva koju može posjedovati fizička osoba ? Ima li negdje u zakonu ?
Ide li to po broju cjevi ?


12 srp 2020, 20:53
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik

Pridružen/a: 14 kol 2009, 13:53
Postovi: 673
Post Re: streljivo nakon prodaje oruzja
jolly je napisao/la:
lex-lutor je napisao/la:
Barut je napisao/la:
I ono trece sto se godnima lomi sa supljom birokracijom je cinjenica da niti jedan komad opreme koji se nalazi u slobodnoj prodaji na podrucju EU na moze biti kod nas svrstan pod zabranjeno ili ilegalno !

Yes or NO ?????

No!
Mislim da takav reciprocitet ne postoji.
Recimo negdje su prigusivaci dozvoljeni, kod nas nisu. Ne mozes ga imati.

Odnosno kod nas mozes imat legalno pistolj 9x19, ali s njim ne mozes ici u Italiju, recimo, na natjecanje


yep, u ITA je 9x19 vojni kalibar


12 srp 2020, 20:55
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: streljivo nakon prodaje oruzja
damirdj75 je napisao/la:
Kolikanje dozvoljena količina streljiva koju može posjedovati fizička osoba ? Ima li negdje u zakonu ?
Ide li to po broju cjevi ?

Ne postoji ograničenje.


12 srp 2020, 21:05
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: streljivo nakon prodaje oruzja
jolly je napisao/la:
ja samo cekam da vidim kad ce neko da montira nedefinirani redenik na PA pusku, 50 komada... :mrgreen:

Pa kako neki tumače Zakon,mogli bi doći na tu ideju!?
Ono kao,pa zakon nigdje ne zabranjuje redenik!? :lol:


12 srp 2020, 21:12
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6745
Post Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Mislim da u Sloveniji ima registriranih poluautomatskih MG42, ili zastava M53, garonja. Ako je to istina, taj ne moze nego na redenik.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


12 srp 2020, 22:28
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: streljivo nakon prodaje oruzja
jolly je napisao/la:
Mislim da u Sloveniji ima registriranih poluautomatskih MG42, ili zastava M53, garonja. Ako je to istina, taj ne moze nego na redenik.

Ne poznam slovenske zakone.
Inače,,pucao sam iz M53 pojedinačnom vatrom.
Caka je u tome da između metaka u redeniku ostaviš prazno mjesto.
Tada svaki puta moraš repetirati.
Teoretski i redenike se može na razne načine limitirati,ali ponavljam,njihovi zakoni su mi nepoznanica.


12 srp 2020, 23:01
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 668
Lokacija: Šibenik
Post streljivo nakon prodaje oruzja
Mirok je napisao/la:
Barut je napisao/la:
sjekira je napisao/la:
čl. 46 Zakona o oružju.. za to se pišu kaznene prijave
Kaznene prijave?? Ne. Nisi u pravu.
Članak 46. nije ni prekršajna, a kamoli kaznena odredba. Taj članak navodi da se isprave i oružje oduzimaju onima koji prestanu ispunjavati uvjete za držanje oružja, npr. zdravlje, nekažnjavanost, posjedovanje odgovarajućeg spremišta, opravdani razlog (lov, streljaštvo...) itd. Između ostalog, uvjet je i "neposjedovanje" spremnika kapaciteta većeg od 10/20 metaka. Dakle, dok god posjeduješ takav spremnik ne zadovoljavaš uvjet za držanje oružja. Ali to ne znači da je sam spremnik zakonom zabranjen. Da ilustriram na primjeru: oružje se oduzima ako se na primjer prestaneš baviti lovom, ali to ne znači da je sam prestanak bavljenja lovom zakonom zabranjen, ili čak kažnjiv. :)
To je upravo način na koji je zakonodavac odlučio implementirati EU direktivu 853. Ne na način da se spremnici zabrane, nego na način da se to uvrsti u uvjete za držanje oružja.
(ono što jeste zabranjeno je umetanje takvog spremnika u PA oružje jer se time to oružje svrstava u A kategoriju)


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Netočno,Zakon u čl46,st2 kaže da ne smiješ posjedovati spremnik nedozvoljenog kapaciteta(više od 20 kratko,10 dugo),koji se može umetnuti u oružje.
Ako ga samoga posjeduješ,oduzima se isprave o oružju ,oružje i streljivo.
A ako nemaš ni oružje ni streljivo? Šta onda? :)


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


Zadnja izmjena: Barut; 13 srp 2020, 06:18; ukupno mijenjano 3 put/a.



13 srp 2020, 05:59
Profil Web stranica
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 668
Lokacija: Šibenik
Post streljivo nakon prodaje oruzja
sjekira je napisao/la:
Zakon o oružju nije jedini zakon koji se bavi zakonitosti posjedovanja oružja.. pada mi napamet.,... ne znam.. KAZNENI ZAKON! :D
Pa što ga onda ne citiraš? :)

sjekira je napisao/la:
ne znam članak kojeg zakona čitaš...

VII. ODUZIMANJE ORUŽJA, STRELJIVA I ISPRAVA O ORUŽJU

Članak 46.

(1) Nadležno tijelo rješenjem će oduzeti i ukinuti isprave o oružju te će oduzeti oružje i streljivo od osobe koja prestane ispunjavati neki od uvjeta iz članka 11. stavka 2. točaka 1., 3., 4. i 5. ovoga Zakona ili uvjet iz članka 11. stavka 3. točke 1. ovoga Zakona.

(2) Nadležno tijelo rješenjem će oduzeti i ukinuti isprave o oružju te će oduzeti oružje i streljivo od osobe u čijem posjedu nađe spremnik koji se može pričvrstiti na poluautomatsko ili repetirajuće vatreno oružje sa središnjom udarnom iglom i koji može primiti više od 20 naboja ili u slučaju dugog vatrenog oružja može primiti više od 10 naboja.
Mislim da smo to već apsolvirali.

sjekira je napisao/la:
Zakonodavac se čak ne bavi s time da li je taj spremnik kompatibilan sa oružjem u posjedu.. ako imaš Glock16 i nađu ti okvir za AK od 30 oduzmuti te i Glocka i dozvole... za sva vremena.
Baš za sva vremena? Gdje to piše? :)


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


Zadnja izmjena: Barut; 13 srp 2020, 06:33; ukupno mijenjano 1 put/a.



13 srp 2020, 06:10
Profil Web stranica
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 668
Lokacija: Šibenik
Post streljivo nakon prodaje oruzja
jolly je napisao/la:
ja samo cekam da vidim kad ce neko da montira nedefinirani redenik na PA pusku, 50 komada... :mrgreen:
Jeli redenik sada dozvoljen po ovome zakonu? Na njuškalu ih ima koliko hoćeš. :)
https://www.njuskalo.hr/militarija/m84- ... s-31700591

Edit:
Prodaju se i spremnici za kalaša, rekao bih da tu baš i nema pravila... :D
https://www.njuskalo.hr/militarija/spre ... s-31110457

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


13 srp 2020, 06:14
Profil Web stranica
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Ako nemaš ni streljivo ni oružje,onda će ti oduzeti spremnik,pošto se radi o tematici oružja izvršiti će ti pretres svih nekretnina i vozila,dobiti ćeš kaznenu prijavu(ili nekoliko njih) za posjedovanje stvari koje zakon zabranjuje,sudu ćeš morati objasniti zašto si posjedovao ili trgovao dijelovima oružja koje zakon brani,jesi li na taj način pomagao i poticao na terorizam........
Pitati će te ako si htio prodajom ostvariti financijsku korist,jesi li svjestan opasnosti prodaje dijelova oružja?
Ako kažeš da nisi prodavao,morati ćeš objasniti zašto si posjedovao i kako si DOŠAO u posjed stvari koje zakon zabranjuje?
I još puno toga ti mogu prišiti i što je i što nije.
Tako da ti se može desiti da prijatelje vidiš za nekoliko godina,uz puno tanji novčanik!


13 srp 2020, 10:07
Profil
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: streljivo nakon prodaje oruzja
sjekira je napisao/la:
(2) Nadležno tijelo rješenjem će oduzeti i ukinuti isprave o oružju te će oduzeti oružje i streljivo od osobe u čijem posjedu nađe spremnik koji se može pričvrstiti na poluautomatsko ili repetirajuće vatreno oružje sa središnjom udarnom iglom i koji može primiti više od 20 naboja ili u slučaju dugog vatrenog oružja može primiti više od 10 naboja.
kako se tu uklapaju kolekcionari?

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


13 srp 2020, 10:08
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Mike_Torello je napisao/la:
sjekira je napisao/la:
(2) Nadležno tijelo rješenjem će oduzeti i ukinuti isprave o oružju te će oduzeti oružje i streljivo od osobe u čijem posjedu nađe spremnik koji se može pričvrstiti na poluautomatsko ili repetirajuće vatreno oružje sa središnjom udarnom iglom i koji može primiti više od 20 naboja ili u slučaju dugog vatrenog oružja može primiti više od 10 naboja.
kako se tu uklapaju kolekcionari?

Isto,i za njih vrijedi sve napisano.


13 srp 2020, 10:14
Profil
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Mirok je napisao/la:
Mike_Torello je napisao/la:
sjekira je napisao/la:
(2) Nadležno tijelo rješenjem će oduzeti i ukinuti isprave o oružju te će oduzeti oružje i streljivo od osobe u čijem posjedu nađe spremnik koji se može pričvrstiti na poluautomatsko ili repetirajuće vatreno oružje sa središnjom udarnom iglom i koji može primiti više od 20 naboja ili u slučaju dugog vatrenog oružja može primiti više od 10 naboja.
kako se tu uklapaju kolekcionari?

Isto,i za njih vrijedi sve napisano.
ok, i kolekcionar recimo ima nekog thompsona i 30kom spremnik za njega... nisam u potpunosti upoznat kod kolekcionarstva kako stoje stvari sa onesposobljavanjem i to... znam da kad se onesposobi to je komad zeljeza, ali sta je s ovima koji nisu onesposobljeni?

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


13 srp 2020, 11:30
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Ako ga kolekcionar ima,sve mora biti onesposobljeno.
Ni okvir ne smije biti za 30 kom.
Način kompletnoga onesposobljavanja je posebna tema i ovlašteni puškari imaju propise koje moraju poštovati.
Ako je pitanje smije li biti okvir od 30 kom na onesposobljenom oružju ,odgovor je ne!


13 srp 2020, 11:43
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Ako pak netko legalno posjeduje takvo oružje koje nije onesposobljeno,kapacitet spremnika mora biti u okviru Zakona.


13 srp 2020, 11:51
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 668
Lokacija: Šibenik
Post Re: streljivo nakon prodaje oruzja
Mirok je napisao/la:
Ako ga kolekcionar ima,sve mora biti onesposobljeno.
Ni okvir ne smije biti za 30 kom.
Način kompletnoga onesposobljavanja je posebna tema i ovlašteni puškari imaju propise koje moraju poštovati.
Ako je pitanje smije li biti okvir od 30 kom na onesposobljenom oružju ,odgovor je ne!
E moj Miro... Sva sreća da se nisi kandidirao na izborima. Da nam ti dođeš na vlast, plakali bi svi mi za HDZ-om, jer bi kod tebe sve bilo zabranjeno. :A03: :A03:

Kao prvo, kolekcionarsko oružje se ne onesposobljuje. Da se onesposobljuje, onda kolekcionarska dozvola ne bi ni postojala zato što se onesposobljeno kupuje bez dozvole.

Kao drugo, bez obzira tko i kako tumačio zakon, spremnici za 30 komada od tomija ne mogu nikako biti zabranjeni. Pa i u članku 46. piše za spremnike koji se mogu pričvrstiti na PA ili repetirajuće oružje, a tommy gun očito ne spada niti u jednu od te dvije kategorije, tako da se taj članak ne može nikako odnositi na njegove spremnike. Bilo tko može imati spremnike od tomija, bio kolekcionar ili samo sakupljač militarije.
:)

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


14 srp 2020, 00:27
Profil Web stranica
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik

Pridružen/a: 14 kol 2009, 13:53
Postovi: 673
Post Re: streljivo nakon prodaje oruzja
kao što rekoh... tekst je od 12.7.2020 optužnice su podignute...

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatsk ... a-15007750


14 srp 2020, 06:16
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: streljivo nakon prodaje oruzja
sjekira je napisao/la:
kao što rekoh... tekst je od 12.7.2020 optužnice su podignute...

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatsk ... a-15007750


Tipicno za nas...sve preko noci ????

A vrijeme prilagodbe, zamjene, dorade, itd.... Sto su ljudi madjionicari,,,, ili puskari cekaju samo njih jer nemaju drugog posla. Nesto je tu jako nespretno napisano ili prevedeno...

Netko je vec napisao prije...znaci obican covjek koji ima spremnik i moze ga bez problema kupiti u bilo kojoj trgovini na poducju EU nece imati sankcije a legalni vlasnik oruzja postaje covjek drugog reda preko noci, tj. kriv je za sve ?? Nisam pravnik ali nesto nije dobro slozeno...

_________________
Nemoguće je Nemoguće


14 srp 2020, 09:00
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik

Pridružen/a: 14 kol 2009, 13:53
Postovi: 673
Post Re: streljivo nakon prodaje oruzja
lex-lutor je napisao/la:
sjekira je napisao/la:
kao što rekoh... tekst je od 12.7.2020 optužnice su podignute...

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatsk ... a-15007750


Tipicno za nas...sve preko noci ????

A vrijeme prilagodbe, zamjene, dorade, itd.... Sto su ljudi madjionicari,,,, ili puskari cekaju samo njih jer nemaju drugog posla. Nesto je tu jako nespretno napisano ili prevedeno...

Netko je vec napisao prije...znaci obican covjek koji ima spremnik i moze ga bez problema kupiti u bilo kojoj trgovini na poducju EU nece imati sankcije a legalni vlasnik oruzja postaje covjek drugog reda preko noci, tj. kriv je za sve ?? Nisam pravnik ali nesto nije dobro slozeno...

ja samo upozoravam kako je, ne što je i logično.. naravno da imamo perveznu praksu


14 srp 2020, 09:11
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 126 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan