Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 05 svi 2024, 12:40.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 307 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Sljedeća
Borbeni avion 
Autor/ica Poruka
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Borbeni avion
To bi u prvome redu bila zasluga zemaljskoga osoblja koje naoružava avione.


06 lip 2022, 16:43
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Borbeni avion
Mirok je napisao/la:
To bi u prvome redu bila zasluga zemaljskoga osoblja koje naoružava avione.

Tako san i mislija.
Ja sam poslije jednog takvog napada (viđena ogromna bomba bačena u niskom letu) sakupljao metalne komade i gel, za što je kasnije utvrđeno da je bila napalm bomba od 500 Kg.
Ovo nije bio promašaj. Bompa je pala na naseljeni teren, nedaleko kuća, a i borova šumica je bila u blizini, samo što upaljači nisu odradili svoje.
A ima tu i drugih interesantnih detalja koji se ne mogu nači u dokumentima.
Npr. ko je bija odgovoran za zavarivanje pilotskih siceva da se piloti nebi mogli ejektirati?
Vjerojatno isto zemaljska ekipa, ali ne ova koja je naoružavala avione neškodljivim streljivom.

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


07 lip 2022, 08:54
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Borbeni avion
Teško je komentirati i razumjeti svaku pojedinačnu akciju.
Svega je tu bilo i nikada nećemo saznati sve.


07 lip 2022, 10:09
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 26 vel 2012, 20:15
Postovi: 388
Post Re: Borbeni avion
Bilo je svega, a najvise propagande. Zavarivanje sjedala je jedan od takvih bisera. Sjedala se puuno jednostavnije deaktiviraju, ali i to je bila propaganda. Ako su bezbednjaci stvarno sumnjali u nekoga, jednostavno su ga skinuli sa letenja. Puno neeksplodiranih sredstava je bilo zbog otkaza upaljača, deterioracije eksploziva i slično.
Prilikom preuzimanja aviona od tehnike, pilot ništa ne čeprka po naoružanju. Ubojna sredstva se armiraju kada je pilot već završio pretpoletni pregled. Kada oružari izvrše armiranje, nitko se više ne prešetava oko aviona i pipka. Tada pilotu, koji je već u cockpitu eventualno pokazuju pinove za dizarmiranje, potvrđujući da je ubojit.

_________________
μολὼν λαβέ


07 lip 2022, 11:33
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Borbeni avion
Lemi_O2 je napisao/la:
Bilo je svega, a najvise propagande. Zavarivanje sjedala je jedan od takvih bisera. Sjedala se puuno jednostavnije deaktiviraju, ali i to je bila propaganda.
Ako su bezbednjaci stvarno sumnjali u nekoga, jednostavno su ga skinuli sa letenja.

pa s time bi se složija.
Lemi_O2 je napisao/la:
Puno neeksplodiranih sredstava je bilo zbog otkaza upaljača, deterioracije eksploziva i slično.
U jednom danu, u par naleta sa dva aviona u niskom letu i treći visoko iznad njih, ispaljeno je oko 24 mala projektila, oko 50 mm, 4 velika, oko 125 mm i jedna napalm bomba, navodno 500 Kg
i ništa od toga nije eksplodiralo, tekško mi je za virovati da se tu radilo o otkazu upaljača i deterioraciji exsploziva, više mi je to ličilo na sabotažu. To smo mi tada rado i veselo povirovali.

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


07 lip 2022, 15:51
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 26 vel 2012, 20:15
Postovi: 388
Post Re: Borbeni avion
Moguće je svašta, a i dešavale su se nevjerojatne stvari na obje strane.Ali bilo je i ludih mitova i propagandnih štoseva.
Po opisu, rekao bih da se radi o:
UB-16-57 ili domaća verzija L-1-57. Možda su lansere napunili sa vježbovnim, inertnim raketnim zrnom BR-1-57-V. Slučajno ili namjerno.

PLAB-350. JNA je imala napalm (plamene aviobombe) od 150, 200, 350 kg. Upaljači nearmirani, slučajno ili namjerno ili smjesa otišla na kvasinu s vremenom.

HVAR 5 “. Stare rakete, dobijene od amerikanaca sa F-84/86. Propale u skladištu.
Kod raketa je moguće i da su ih i samo odbacili a ne ispalili, slučajno ili greškom.
Kod ovakvih tipova ubojnih sredstava i starosti, veliki je postotak neaktiviranih uslijed defekta, i preko 15%, ako se dobro sjecam.
Kako bilo da bilo, razumijem okaksanje i sreću ekipe na položajima kada nakon naleta, oko sebe vidi neeksplodirana sredstva.
Just my2c :A03:

_________________
μολὼν λαβέ


07 lip 2022, 18:33
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Borbeni avion
Hawk je napisao/la:
Lemi_O2 je napisao/la:
Bilo je svega, a najvise propagande. Zavarivanje sjedala je jedan od takvih bisera. Sjedala se puuno jednostavnije deaktiviraju, ali i to je bila propaganda.
Ako su bezbednjaci stvarno sumnjali u nekoga, jednostavno su ga skinuli sa letenja.

pa s time bi se složija.
Lemi_O2 je napisao/la:
Puno neeksplodiranih sredstava je bilo zbog otkaza upaljača, deterioracije eksploziva i slično.
U jednom danu, u par naleta sa dva aviona u niskom letu i treći visoko iznad njih, ispaljeno je oko 24 mala projektila, oko 50 mm, 4 velika, oko 125 mm i jedna napalm bomba, navodno 500 Kg
i ništa od toga nije eksplodiralo, tekško mi je za virovati da se tu radilo o otkazu upaljača i deterioraciji exsploziva, više mi je to ličilo na sabotažu. To smo mi tada rado i veselo povirovali.

E Hawk,jednom smo već zaključili da tebi ni metak ništa ne może,ali da ti nije mogla nauditi ni sva jugoavijacija !? :lol:
Ni to svo njihovo streljivo koje si naveo,ni napalm čak !? :A13:
To je čovik !


07 lip 2022, 21:26
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Borbeni avion
Sada isplivavaju novi detalji u vezi Ivana Selaka. Ovo je u novom Hrvatskom Tjedniku:

"E k s k l u z i v n o 'Legendarni pilot' Ivan Selak raketirao Krasno – ubijen 10-godišnji dječak Marko Samardžija
Objavljujemo dokument koji potvrđuje da je Selak dana 20. rujna 1991. (zajedno s pilotima Josipom Barunovićem, Branislavom Dronjakom i Antunom Somborcem)
iz MIG-a raketirao Krasno zabranjenim kazetnim bombama. Tom prilikom ubili su Ivana Samaržiju (25) i Marka Samaržiju, desetogodišnjega dječaka"

Dakle, ništa ja ne sugeriram, ali mislim da je bolje neke stvari malo rasčistiti. Dosta smo se svakakvih priča naslušali.

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


14 lip 2022, 20:03
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Borbeni avion
Kažeš Selak je raketirao?
A onda kažeš da je to učinio sa još trojicom?
Nabrajaš poginule ?

Pa daj navedi onda,tko je od njih koga ubio ?
Imenom i prezimenom,krivca i žrtvu !
Jesi li siguran da i taj primjer nije provjeren?
Kažeš da si se naslušao takvih priča?
Očito da slušaš KOS ove falsifikate!
Selakov jedini "grijeh "je što je pametniji,sposobniji,kvalifikaciranii ,,školovaniji,pošteniji i još....... od Baneta Jaglaca i njegova šefa !
I istinski je heroj!


14 lip 2022, 20:23
Profil
Skupnik
Skupnik
Avatar

Pridružen/a: 09 ožu 2018, 00:24
Postovi: 273
Post Re: Borbeni avion
Mene je kod Selaka zasmetalo što se kod odabira aviona pokušao predstavljati kao "neutralan" a nije nikakva tajna da je lobist SAAB grupacije. Gripen ovo, Gripen ono...


14 lip 2022, 22:37
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Borbeni avion
samoborac je napisao/la:
Mene je kod Selaka zasmetalo što se kod odabira aviona pokušao predstavljati kao "neutralan" a nije nikakva tajna da je lobist SAAB grupacije. Gripen ovo, Gripen ono...

Ma dobro, i meni je to upalo u oko, ali to me manje smeta od ovoga. U kupovini borbenih aviona igra velika lova, pa se dosta ulaže u lobiranje, nikada ne ide bez toga, to je postala normala.

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


15 lip 2022, 13:32
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Borbeni avion
Mirok je napisao/la:
...Selakov jedini "grijeh "je što je pametniji,sposobniji,kvalifikaciranii ,,školovaniji,pošteniji i još....... od Baneta Jaglaca i njegova šefa !
I istinski je heroj!...

Ma vidi, niti ga osuđujem, niti ga branim, ali ostajem otvoren za sve ishode, da, naslušao sam se svakakvih priča.
Osobno sam diskutirao na ovu temu sa visokim oficirom JNA prvih dana rata, Hrvat, znali se iz lova, mislija san da će razumit, glako me odjebao, razočarao me jako.
Kad su se stvari rasčistile, nakon što je on iselio vojarnu, a ostatak uništio, iskočio je iz kolone, predao se i pozvao se na mene osobno. Ja sam ovo saznao skoro godinu dana kasnije i popizdio
zašto me tada niko nije kontaktirao, nego mi se to kaže nakon toliko vrimena. To mu je dalo dobar kredit u startu i brzo se uključio u obranu Hrvatske, kad više nije bio ni potreban,
ali je uredno zadržao čin, s njim i plaću, a gurao priču kako nije mogao prije jer mu je neko stalno držao pištolj na potiljku, vidim da i danas, ali mu se ne javljam na ulici, jer mi se gadi.
Njegova priča koju niko ne može potvrditi izgleda besprijekorna, a ja moram šutiti, žao mi je familije.
Rekli su mi da su vidili njegovu HDZ iskaznicu izdanu Pakracu puno ranije nego što smo mi razgovarali, a u Pakracu on nije živio bar 15 godina, tamo mu je bio brat, koji ga je za svaki slučaj upisao.
Eto, takvih koji su se kasno prebacili, jer im je pištolj bio na potiljku, puna je hrvatska, a neki su i dobro uhljebljeni. Ma nabijem ih sve #nakurac.
Pusti Baneta, jaglaca i šefove, o njima ja ne prićam i nije me briga što oni muljaju na ovu temu. Sve je to šporka politika i osobni interes.

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


15 lip 2022, 13:59
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 26 vel 2012, 20:15
Postovi: 388
Post Re: Borbeni avion
Kada netko objasni kako se to raketira kasetnim bombama BL, onda ce i Selak biti kriv. Dakle, malo sutra.
“Prijelomna” vijest u maniri KOS kuhinje.

_________________
μολὼν λαβέ


15 lip 2022, 15:24
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Borbeni avion
Lemi_O2 je napisao/la:
Kada netko objasni kako se to raketira kasetnim bombama BL, onda ce i Selak biti kriv. Dakle, malo sutra.
“Prijelomna” vijest u maniri KOS kuhinje.

E jbg sad, od svih detalja važno je je li novinar u komentaru napisao raketirao, ili bombardirao ?
Ivica Marijančić, glavni urednih Hrvatskog Tjednika nije vojni stručnjak, stručnjak je u pribavljanju dokumenata koji drugi ne mogu.
Raketira se sa raketama, a bombardira sa bombama, a zašto recimo nebi bilo moguće u istom danu, ili čak naletu koristiti i jedno i drugo? Samo pitam.

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


15 lip 2022, 18:17
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 26 vel 2012, 20:15
Postovi: 388
Post Re: Borbeni avion
Hawk je napisao/la:
Lemi_O2 je napisao/la:
Kada netko objasni kako se to raketira kasetnim bombama BL, onda ce i Selak biti kriv. Dakle, malo sutra.
“Prijelomna” vijest u maniri KOS kuhinje.

E jbg sad, od svih detalja važno je je li novinar u komentaru napisao raketirao, ili bombardirao ?
Ivica Marijančić, glavni urednih Hrvatskog Tjednika nije vojni stručnjak, stručnjak je u pribavljanju dokumenata koji drugi ne mogu.
Raketira se sa raketama, a bombardira sa bombama, a zašto recimo nebi bilo moguće u istom danu, ili čak naletu koristiti i jedno i drugo? Samo pitam.

Da, upravo su detalji važni, a ne bombastični naslovi i ničim potkrijepljene tvrdnje. Tako se na prvu može vidjeti da li se radi o nečijoj konstrukciji ili je netko stvarno istraživao materiju da dodje do nepobitnih činjenica.Avijacija ne trpi trkeljanja.

_________________
μολὼν λαβέ


15 lip 2022, 19:05
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Borbeni avion
Lemi_O2 je napisao/la:
... Da, upravo su detalji važni, a ne bombastični naslovi i ničim potkrijepljene tvrdnje...

Pa autro članka lipo kaže "Objavljujemo dokument koji potvrđuje da je Selak dana 20. rujna 1991......"
Znači argumenti su tu, triba samo otvoriti Hrvatski Tjednik pa viditi koliko su tvrdnje potkrijepljene. Avijacija ne trpi trkeljanja :roll: :roll: :roll:

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


15 lip 2022, 19:30
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 26 vel 2012, 20:15
Postovi: 388
Post Re: Borbeni avion
Hawk je napisao/la:
Lemi_O2 je napisao/la:
... Da, upravo su detalji važni, a ne bombastični naslovi i ničim potkrijepljene tvrdnje...

Pa autro članka lipo kaže "Objavljujemo dokument koji potvrđuje da je Selak dana 20. rujna 1991......"
Znači argumenti su tu, triba samo otvoriti Hrvatski Tjednik pa viditi koliko su tvrdnje potkrijepljene. Avijacija ne trpi trkeljanja :roll: :roll: :roll:

Da Hawk, upravo tako. Zato što je sve dokumentirano i provjerljivo i to od svih učesnika u bilo kakvom operativnom procesu .Nemaš pojma koliko nas iz struke zabavlja kada se "stručnjaci opće prakse" dohvate zrakoplovnih tema i prosipaju gluposti.
Pravu istinu sigurno neće neće otkriti niti HT, a bogami niti Index.

_________________
μολὼν λαβέ


15 lip 2022, 19:50
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Borbeni avion
E lipi moj,znaš kako se kaže...vrag je u detaljima...!


15 lip 2022, 19:58
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Borbeni avion
Lemi_O2 je napisao/la:
...Pravu istinu sigurno neće neće otkriti niti HT, a bogami niti Index...

Pa pomozi nam ti.
Ovako, ja sam uvjeren da svi ovi kojih se tereti sumnjom, da su čisti lako bi to tribali moći dokazati, a samim time što ne dokazuju i ne operu svoje ime, sumljivi su mi jako.
Gleda san Selaka kako se branio kod Stankovića, pa takve priče ni dica u vrtiću nebi popila :lol:

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


15 lip 2022, 23:23
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 26 vel 2012, 20:15
Postovi: 388
Post Re: Borbeni avion
Hawk je napisao/la:
Lemi_O2 je napisao/la:
...Pravu istinu sigurno neće neće otkriti niti HT, a bogami niti Index...

Pa pomozi nam ti.
Ovako, ja sam uvjeren da svi ovi kojih se tereti sumnjom, da su čisti lako bi to tribali moći dokazati, a samim time što ne dokazuju i ne operu svoje ime, sumljivi su mi jako.
Gleda san Selaka kako se branio kod Stankovića, pa takve priče ni dica u vrtiću nebi popila :lol:

Pa nije na meni da se igram istražitelja. Niti imam potrebne vještine, niti saznanja. Napišem što znam o “detaljima” kojima mlate okolo :A03:

_________________
μολὼν λαβέ


16 lip 2022, 05:57
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 307 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan