Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 13 svi 2024, 00:52.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 307 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Sljedeća
Borbeni avion 
Autor/ica Poruka
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Re: Borbeni avion
Lemi_O2 je napisao/la:
AR15 fan je napisao/la:
Samo što nije isto imati dvomotorac koji nosi 9 i pol tona naoružanja na sebi pa puta 12 ili jednomotorac koji nosi pet i pol tona naoružanja na sebi...to je skoro kao da imaš 24 jednomotornih... pa još ti jednomotorci nose i puno manje goriva jer su dosta manji, onda je tu još veća razlika. Iako je Rafale bolji od F-16, košta vjerovatno manje, novo je novo i nešto sa ''0'' sati naleta će letjeti duže nego nešto sa par tisuća sati naleta. Moje je predviđanje da bi 12 F-16 moglo ići za 1,1 milijardu eura a 12 Rafala za 1 milijardu eura. Ameri mogu složiti ''manje'' opreme i naoružanja na novi zrakoplov i pustiti za manje love, a Francuzi baš ne mogu počupati puno toga dolje i spustiti značajno cijenu kad je Rafale značajno skuplji u startu novi pošto je dvomotorac od F-16 koji je jednomotorac.

Samo me je strah...svi pišu da su Ameri dali ponudu za izraelske F-16...da ne bi bila kvaka u stilu...a mi smo itekako skloni tome...da se progura izraelski F-16 za ''male'' pare, proda magla da će opremanje koštati manje i biti povoljnije i brže od svih solucija...pa na kraju čekamo isto ili duže nego za nove, dobimo nešto iskorišteno i potkapacitirano za dugotrajnu upotrebi, platimo to skuplje od novoga ali ide u više troškova pa se zamaskira...

Pa da epilog bude 1,1 milijarda novi, 1 miilijarda Rafale, 900 milijuna Barak... uzmemo barak za 900 umjesto 500 milijuna, Izrael i Ameri omaste brk, Srbi ne dobiju narušavanje moći, Rusi zadovoljni, a mi s kantama koje ćemo plaćati i popravljati kao i Migove.


Paa i nije baš tako.Primjer su grci, kupili su 6 novih i kao donaciju "dobili" 12 rabljenih nakon kombiniranja. Rabljeni su dostupni u vrlo kratkom roku, odnosno maltene odmah. Treba vidjeti ritam isporuke novih F-16. Čekaonica je već poprilično puna. Nadalje, treba vidjeti točno koliko sati i ciklusa su skupili rabljeni Rafale koji nam se nude (avioni iz grčke šarže korišteni su i u Libiji) i koji nivo pregleda/ overhaula je napravljen. Sami akumulirani sati i ciklusi aviona nama i nisu najvažniji, jer osim peglanja našeg neba (školovanje, air policing, tu i tamo zajedničke vježbe i airshow) nećemo sudjelovati u borbenim djelovanjima po svijetu. Nitko to ne očekuje niti ne može tražiti od države sa jednom eskadrilom borbenih aviona. Primjera radi, minimalni nalet naših pilota je 60 sati (doduše nepotvrđen službeno koliko znam). Po NATO standardima, minimalni godišnji nalet da bi trebao biti bar 120 sati, da bi se uopće moglo govoriti o upotrebi aviona u borbenim djelovanjima.
Što se tiče cijene novih, nije Rafale skuplji od F-16 zato što je dvomotorac.
Btw, kombinirani troškovi sata leta Rafale su ugrubo 18000$ , F-16 može ići od 10-ak do 22000$.


Previdio si bitnu činjenicu: izraelski Baraci prvo moraju u Izraelu biti rastepeni do zadnjeg šerafa i iz njih izvađena izraelska oprema, onda trebaju biti dopremljeni u SAD kako bi se napravila evaluacija, nužne izmjene, osnovni i napredni popravci i prepravci, tek onda ide produžavanje životnog vijeka, pa ugradnja američke opreme i avionike, modernizacija, testiranja između koraka more...to sve skupa ne može biti prije isporuke Gripena ili Rafale-a da se na glavu postave, a upitno je može li biti napravljeno i prije novih F-16.

Manje kupiš, više platiš. Ista brojka se približno vrti za slovačkih 14, bugarskih 8 i naših 12 ako ih kupimo. Osobno i dalje mislim da je bolje uzeti novih 12 F-16, ali pod uvjetom da dok oni bude napravljeni bude dano na korištenje minimalno 3+1 Block 50/52+ zrakoplova za obuku, upoznavanje cijelog sustava na zemlji i u zraku, te kompenziranje za povlačenje MiGova kako već redom budu odlazili u mirovinu.


14 stu 2020, 11:42
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Re: Borbeni avion
Mirok je napisao/la:
Proguglaj malo!


Nauči razlikovati činjenicu od možebitno lažnog sadržaja guglanjem!


14 stu 2020, 11:42
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5392
Lokacija: Zagreb
Post Re: Borbeni avion
Ok,evo još jednom,F16 5 500$, Gripen 3 300$.


14 stu 2020, 12:22
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 26 vel 2012, 20:15
Postovi: 388
Post Re: Borbeni avion
AR15 fan je napisao/la:
Lemi_O2 je napisao/la:
AR15 fan je napisao/la:
Samo što nije isto imati dvomotorac koji nosi 9 i pol tona naoružanja na sebi pa puta 12 ili jednomotorac koji nosi pet i pol tona naoružanja na sebi...to je skoro kao da imaš 24 jednomotornih... pa još ti jednomotorci nose i puno manje goriva jer su dosta manji, onda je tu još veća razlika. Iako je Rafale bolji od F-16, košta vjerovatno manje, novo je novo i nešto sa ''0'' sati naleta će letjeti duže nego nešto sa par tisuća sati naleta. Moje je predviđanje da bi 12 F-16 moglo ići za 1,1 milijardu eura a 12 Rafala za 1 milijardu eura. Ameri mogu složiti ''manje'' opreme i naoružanja na novi zrakoplov i pustiti za manje love, a Francuzi baš ne mogu počupati puno toga dolje i spustiti značajno cijenu kad je Rafale značajno skuplji u startu novi pošto je dvomotorac od F-16 koji je jednomotorac.

Samo me je strah...svi pišu da su Ameri dali ponudu za izraelske F-16...da ne bi bila kvaka u stilu...a mi smo itekako skloni tome...da se progura izraelski F-16 za ''male'' pare, proda magla da će opremanje koštati manje i biti povoljnije i brže od svih solucija...pa na kraju čekamo isto ili duže nego za nove, dobimo nešto iskorišteno i potkapacitirano za dugotrajnu upotrebi, platimo to skuplje od novoga ali ide u više troškova pa se zamaskira...

Pa da epilog bude 1,1 milijarda novi, 1 miilijarda Rafale, 900 milijuna Barak... uzmemo barak za 900 umjesto 500 milijuna, Izrael i Ameri omaste brk, Srbi ne dobiju narušavanje moći, Rusi zadovoljni, a mi s kantama koje ćemo plaćati i popravljati kao i Migove.


Paa i nije baš tako.Primjer su grci, kupili su 6 novih i kao donaciju "dobili" 12 rabljenih nakon kombiniranja. Rabljeni su dostupni u vrlo kratkom roku, odnosno maltene odmah. Treba vidjeti ritam isporuke novih F-16. Čekaonica je već poprilično puna. Nadalje, treba vidjeti točno koliko sati i ciklusa su skupili rabljeni Rafale koji nam se nude (avioni iz grčke šarže korišteni su i u Libiji) i koji nivo pregleda/ overhaula je napravljen. Sami akumulirani sati i ciklusi aviona nama i nisu najvažniji, jer osim peglanja našeg neba (školovanje, air policing, tu i tamo zajedničke vježbe i airshow) nećemo sudjelovati u borbenim djelovanjima po svijetu. Nitko to ne očekuje niti ne može tražiti od države sa jednom eskadrilom borbenih aviona. Primjera radi, minimalni nalet naših pilota je 60 sati (doduše nepotvrđen službeno koliko znam). Po NATO standardima, minimalni godišnji nalet da bi trebao biti bar 120 sati, da bi se uopće moglo govoriti o upotrebi aviona u borbenim djelovanjima.
Što se tiče cijene novih, nije Rafale skuplji od F-16 zato što je dvomotorac.
Btw, kombinirani troškovi sata leta Rafale su ugrubo 18000$ , F-16 može ići od 10-ak do 22000$.


Previdio si bitnu činjenicu: izraelski Baraci prvo moraju u Izraelu biti rastepeni do zadnjeg šerafa i iz njih izvađena izraelska oprema, onda trebaju biti dopremljeni u SAD kako bi se napravila evaluacija, nužne izmjene, osnovni i napredni popravci i prepravci, tek onda ide produžavanje životnog vijeka, pa ugradnja američke opreme i avionike, modernizacija, testiranja između koraka more...to sve skupa ne može biti prije isporuke Gripena ili Rafale-a da se na glavu postave, a upitno je može li biti napravljeno i prije novih F-16.

Manje kupiš, više platiš. Ista brojka se približno vrti za slovačkih 14, bugarskih 8 i naših 12 ako ih kupimo. Osobno i dalje mislim da je bolje uzeti novih 12 F-16, ali pod uvjetom da dok oni bude napravljeni bude dano na korištenje minimalno 3+1 Block 50/52+ zrakoplova za obuku, upoznavanje cijelog sustava na zemlji i u zraku, te kompenziranje za povlačenje MiGova kako već redom budu odlazili u mirovinu.


Pod rabljeni, mislio sam na Rafale, nejasno sam napisao. Izraelska kombinacije je uvjerljivo najlošija (sa čisto stručne, tehničke strane). Mada bu nas baš ta mogla dopasti, sve mi se čini :A15:

_________________
μολὼν λαβέ


14 stu 2020, 12:57
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5392
Lokacija: Zagreb
Post Re: Borbeni avion
Mislim da nikako ne treba izjednačavati Rafale i F 16 iz Izraela,bez obzira što su oba rabljeni.
Rafali su onako narodski rečeno u najboljim godinama,a izraelci na kraju,plus što su korišteni u ratnim uvjetima,te pustinjska klima.......


14 stu 2020, 13:21
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Re: Borbeni avion
Mirok je napisao/la:
Ok,evo još jednom,F16 5 500$, Gripen 3 300$.


Totalno promašena računica s krivim iznosima za računati.

https://www.youtube.com/watch?v=Gqy7KvU-EiY

https://www.youtube.com/watch?v=C5BxNlXn8yk

https://www.youtube.com/watch?v=TRtQYPssATM

https://www.youtube.com/watch?v=UZFbNYkCfOk&t=2s

https://www.youtube.com/watch?v=5UV3L1FQgxE

https://www.youtube.com/watch?v=1HpdN85oJR4&t=10s


17 stu 2020, 11:58
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5392
Lokacija: Zagreb
Post Re: Borbeni avion
Govorim o podacima na koje nailazim.
Netko tko odlučuje o nabavi vjerojatno ima realne podatke.
Idemo dalje,npr F16 je daleko najskuplji,može poletjeti samo sa posebno uređenih pista,nisko smješten usisnik zraka......
Rafal opet,nekako mi se čini najkompletniji i ako su cifre točne ,onda je best buy.
Gripen CD je nov,ali bez mogućnosi nadogradnji u budućnosti......


17 stu 2020, 12:11
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 25 pro 2019, 13:30
Postovi: 726
Post Re: Borbeni avion
Ljudi ako gledamo kako sam rekao samo borbenu upotrebu , znači ne zanima nas mešetarenje i kojekakvi poslovi vezani za nabavku aviona tada je Rafale sasvim drugi svijet . A siguran sam da ako bi i uzeli nove f16 đoku bi dobili i najbolje od naoružanja što je moguće stavit na njega kao borbenu platformu .


17 stu 2020, 14:47
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5392
Lokacija: Zagreb
Post Re: Borbeni avion
Nešto je kolega Ar o tome napisao.
Zna li se kako po tome pitanju dišu Francuzi?
Ostavljaju li mogućnost kupovine najmodernijeg orużja?


17 stu 2020, 23:24
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 25 pro 2019, 13:30
Postovi: 726
Post Re: Borbeni avion
Mirok je napisao/la:
Nešto je kolega Ar o tome napisao.
Zna li se kako po tome pitanju dišu Francuzi?
Ostavljaju li mogućnost kupovine najmodernijeg orużja?

Ne znam ali Francuzi su koliko sam čuo tu dosta liberalni.


18 stu 2020, 14:36
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Re: Borbeni avion
Kod nas je sve na nuli...infrastruktura, održavanje, naoružanje, obuka, taktika...sve mora ići od nule...što od neulaganja i namjernog zatiranja, što od toga da smo na opremi koja je stara desetljećima i nije toliko zahtjevna...

DA, F-16 zahtjeva posebne piste koje moraju biti održavane i čišćene, no održavanu i čistu pistu treba bilo koja vrsta zrakoplova jer da i mrvica nečega uleti u motor, razleti se i napravi dar mar.

Kod nas se sve svodi na jedno...kupiti zrakoplove, naoružanje za njih, obučiti posade za održavanje i letenje...

Mi nemamo radare s kojima bi ti zrakoplovi komunicirali, nemamo bespilotne letjelice s kojima bi ti zrakoplovi komunicirali, nemamo zemaljsku protuzračnu obranu koja bi koristila te zrakoplove za širu, bržu i pouzdaniju detekciju i raspoznavanje.

Nemamo infrastrukturu koja bi te zrakoplove primila, čuvala, održavala.

Veliki smo miš maš svega, imamo u teoriji i u ljudstvu neke stvari realizirane, a s tehničke opet nemamo. Mogao bi pisati u dužinu i širinu na temu integracije postojećeg, što fali, što treba, što je nepotrebno samo čisto iz svog interesa i saznanja iako sam tehnički i stručno nepotkovan za tako nešto, ali mogu logički zaključiti i iznjeti mišljenje.


19 stu 2020, 12:38
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5392
Lokacija: Zagreb
Post Re: Borbeni avion
Od ponuđenih aviona jedino Gripen može polijetati i slijetati na neuređene piste.
F16 je tu najosjetljiviji zbog niskoga usisnika zraka.
Ako se i kupi F16,mislim da će se urediti samo jedna pista jer za tako mali broj aviona će biti neisplativo uređivati i održavati više njih.
A onda ako i do nečega dođe,protivnik će znati da su ti sva jaja u jednoj košari....i onda :A00:


19 stu 2020, 13:06
Profil
Nadnarednik
Nadnarednik

Pridružen/a: 14 kol 2018, 17:22
Postovi: 524
Post Re: Borbeni avion
Lemi_O2 je napisao/la:
Kao i davnih devedesetih, kada je FT presjekao i odlucio da uzimamo Airbuse, a ne Boeinge treba ponoviti radnju :D
Samo bojim se da nista od toga ovaj put, ne smijemo naljutiti US of A. Cinjenica da je Rafale kao borbeni sustav totalno druga klasa od ostalih na tenderu je opce poznato i ne treba trositi puno novaca i vremena na analize.
Sto se tice mogucih offseta i transfera tehnologije, ogranicenja u borbenim sredstvima i/ili upotrebi ( hint Gripeni u Madjarskoj) francuzi su uvijek bili poslovicno najliberaliniji. U ugovoru sa Indijom obvezali su se i do 50% iznosa u offsetu (mada istina nisu ispunili kvotu).Sto se tice transfera tehnologije, bilo koji od ponudjenih aviona bi predstavljao kvantni skok. Samo svi moraju biti svjesni i strpljivi. Sto god izabrali, trebati ce dugo vremena da se borbena gotovost dovede do standardnih vrijednosti.
Poanta je da smo toliko tehnoloski i operativno zaostali sa tom komponentom zracnih snaga, da bilo koji odaberemo, necemo se zeznuti. :A03:

Lemi ti si jedan od onih koji lete ,ako se ne varam ? :D


19 stu 2020, 14:42
Profil
Skupnik
Skupnik
Avatar

Pridružen/a: 09 ožu 2018, 00:24
Postovi: 274
Post Re: Borbeni avion
Po tehničko taktičkim mogućnostima je najbolji Rafale. No imam osjećaj da od svega toga neće biti ništa.
Posebno zato što je na čelu MO čovjek koji je više za ministarstvo turizma, karijerni aparatčik i lovac koji ne voli loviti.


19 stu 2020, 14:51
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5392
Lokacija: Zagreb
Post Re: Borbeni avion
Meni se čini da nije ni za min turizma , a za min obrane sigurno nije.
Mislim da si ga dobro definirao-aparatčik,ja bih dodao-poslušnik.


19 stu 2020, 23:45
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 27 sij 2018, 17:41
Postovi: 143
Lokacija: Antunovac
Post Re: Borbeni avion
Nemojte tako,eno čovjek kao vrsni balističar hoće otvoriti tvornicu streljiva,reče nekidan na tv u ... :A03: :A03: :A03: :A03:


20 stu 2020, 07:43
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Borbeni avion
Mogu li se i koji od navedenih borbenih aviona koristiti i za zaprašivanje komaraca ? Pitam za prijatelja :roll:

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


20 stu 2020, 12:15
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 26 vel 2012, 20:15
Postovi: 388
Post Re: Borbeni avion
damirdj75 je napisao/la:
Lemi_O2 je napisao/la:
Kao i davnih devedesetih, kada je FT presjekao i odlucio da uzimamo Airbuse, a ne Boeinge treba ponoviti radnju :D
Samo bojim se da nista od toga ovaj put, ne smijemo naljutiti US of A. Cinjenica da je Rafale kao borbeni sustav totalno druga klasa od ostalih na tenderu je opce poznato i ne treba trositi puno novaca i vremena na analize.
Sto se tice mogucih offseta i transfera tehnologije, ogranicenja u borbenim sredstvima i/ili upotrebi ( hint Gripeni u Madjarskoj) francuzi su uvijek bili poslovicno najliberaliniji. U ugovoru sa Indijom obvezali su se i do 50% iznosa u offsetu (mada istina nisu ispunili kvotu).Sto se tice transfera tehnologije, bilo koji od ponudjenih aviona bi predstavljao kvantni skok. Samo svi moraju biti svjesni i strpljivi. Sto god izabrali, trebati ce dugo vremena da se borbena gotovost dovede do standardnih vrijednosti.
Poanta je da smo toliko tehnoloski i operativno zaostali sa tom komponentom zracnih snaga, da bilo koji odaberemo, necemo se zeznuti. :A03:

Lemi ti si jedan od onih koji lete ,ako se ne varam ? :D


Blizu, ali ne, nisam pilot..B1/C licencirani inžinjer :A03:

_________________
μολὼν λαβέ


20 stu 2020, 14:37
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik

Pridružen/a: 14 kol 2009, 13:53
Postovi: 673
Post Re: Borbeni avion
Mudri je napisao/la:
Nemojte tako,eno čovjek kao vrsni balističar hoće otvoriti tvornicu streljiva,reče nekidan na tv u ... :A03: :A03: :A03: :A03:



Ne znam na što on misli ali čuo sam da RUAG otvara tvornicu streljiva u RH.


20 stu 2020, 15:34
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Re: Borbeni avion
Ruag su Švicarci? Da, ministar je izjavio da je prioritet i potreba za Hrvatsku vlastita tvornica streljiva. Bude li što od svega, izgubio sam nadu da bude išta od toga, korona je valjda poklopila zadnji čavao u lijes ideji. HS Produkt je definitivno dignuo ruke od tog projekta ako ne bude vanjski ulagač i država sa jako velikim udjelom kapitala u tom projektu. Jest da oni troše milijune komada godišnje za ispitivanje i testiranje, ali to je opet u pitanju možda dva do tri milijuna komada...kap u moru za recimo jedan Sellier Bellot...

Mislim da je prebrz za zaprašivanje komaraca, sva od 4 ponuđena :mrgreen:


21 stu 2020, 16:09
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 307 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 18 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan