Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 20 svi 2024, 16:34.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 43 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća
Mišljenja o lovu sa crnim barutom. 
Autor/ica Poruka
Pozornik
Pozornik
Avatar

Pridružen/a: 23 stu 2021, 12:42
Postovi: 58
Post Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
:!: Kad govorim o oružjima na Crni barut, mislim na oružja bez jedinstvenog naboja poput mušketi , arkebusa, flintlockova i sličnih, :!: a ne o oružju sa jedinstvenim nabojem poput 45/70 Gov"t black powder / cowboy load ili mag-tec čahura od mjeda za sačmu sa crnim barutom, Pokušavam pokrenuti nekakvu vrstu diskusije o lovu sa crnim barutom jer me zanimaju tuđa mišljenja o takvoj vrsti lova, etička pitanja, predviđene praktičke poteškoće i sl. Znam (koliko razumijem) da nije dopušteno loviti sa oružjima na :!: Crni barut :!: niti mi to ne pada na pamet dok je ilegalno, zanimaju me samo tuđa mišljenja. :A25:

_________________
Umri muški je Božićni film.


06 vel 2022, 20:23
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6788
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
G man SPOTTER je napisao/la:
:!: Kad govorim o oružjima na Crni barut, mislim na oružja bez jedinstvenog naboja poput mušketi , arkebusa, flintlockova i sličnih, :!: a ne o oružju sa jedinstvenim nabojem poput 45/70 Gov"t black powder / cowboy load ili mag-tec čahura od mjeda za sačmu sa crnim barutom, Pokušavam pokrenuti nekakvu vrstu diskusije o lovu sa crnim barutom jer me zanimaju tuđa mišljenja o takvoj vrsti lova, etička pitanja, predviđene praktičke poteškoće i sl. Znam (koliko razumijem) da nije dopušteno loviti sa oružjima na :!: Crni barut :!: niti mi to ne pada na pamet dok je ilegalno, zanimaju me samo tuđa mišljenja. :A25:


Ja jesam da se to legalizira i regulira:

ALi kao prvo:
Kultura oruzja je u Hrvatskoj nikakva, tecajevi za osposobljavanja za lovca su vrlo slabo koncipirani, i realno dozvoljavaju pojedincu da se provuce na tecaju bez da ispali metak.
U tom slucaju, ne cackati oko tog, i nek lov na crni barut ostane ne dozvoljen. Nek ostane kao sportska disciplina. Samo nam jos to fali po lovistima!

AKo bi se ozbiljno islo u smjeru da se to zaista regulira, ja jesam za to, pod uvjetom:
- da se napravi adekvatan tecaj, za lov tim oruzjem.
- da se osposobljeni lovac, drzi tih pravila i vjestina koje nauci.
- da se uvedu pravila u snazi i izboru kalibra za crni barut
- tecaj da obuhavti: klasicno oruzje na crni barut, replike modela ili originale, moderno in-line oruzje, i glatke cijevi

Oruzje na crni barut, na necjeloviti metak je vrlo specificno.
-nacin punjenja.
-nemogucnost praznjenje bez ispaljenja (za najveci broj tipova oruzja), nakon lova ako nema pucanja, mora se i omoguciti praznjenje (ispaljenje) oruzja na mjestu predvidjenom za to
- znaci ne moze se samo tako to dozvoliti, zaista mora se odraditi adekvatno osposobljavanje, i regulirati zakonski
- razmotriti mogucnost lova u zatvorenom lovistu, za pocetak

Beneficije takvog lova:
- manji domet oruzja, pridonijet ce kulturi razvoja lovne vjestine, prici blize divljaci
- revitalizacija starih modela oruzja,
- povecanje kuture oruzja u HR. i educiranost.
- povecanje ponude lovnog turizma

Samo dozvoliti takav lov, bez prethodne pripreme je glupo i nesigurno.

Svaka uprava lovista (lovnik, lovocuvar, predsjednik, tajnik) ako imaju u programu lov oruzjem na crni barut, moraju i samo imati takvo osposobljavanje, da bi znali kako organizirati pojedine lovce, ili goste.
Nije jednostavno.

U hr ima oko 55-60.000 lovaca.
Pred nekoliko godina je u nekim novinama izasao podatak da u HR ima registriranog oruzja C kategorije oko 400 komada. (tad zracnice do 4.5 mm nije trebalo registrirati, znaci odnosilo se na na magnum zracnice i oruzje na CB.
Znaci maks,. do 400 ljudi, danas se zna tim koristiti.
Moje iskustvo kad to donesem na streljanu, niko se ne gura da to isproba, svi se drze par metara sa strane, i gledaju kako to radi. Zelis li probati? Ne hvala, budem gledao a ti samo daj.
Nema kulture oruzja na CB u HR, i to nije jednostavno pokrenuti, pukim dozvoljavanjem lova takvim oruzjem. A kamoli sad jos uvoditi neku edukaciju o joulima, dometu, i slicno. Vrlo tesko kod nas, do nemoguce. to su ti uvjeti na terenu.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


06 vel 2022, 21:16
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 670
Lokacija: Šibenik
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
jolly je napisao/la:
Ja jesam da se to legalizira i regulira:
Slažem se s Jollyjem i podržavam inicijativu da se dozvoli lov sa oružjem na necjeloviti metak (isto tako podržavam i legalizaciju lova sa lukom, samostrelom i zračnim oružjem kako je već moguće loviti u različitim državama) naravno uz navedene ograde. Osobno, oduvijek me interesira crni barut i time sam se počeo prvo baviti. A nisam ni jedini. Ovdje kod nas ćemo organizirati sekciju za crni barut kad se otvori streljana u Vodicama, i imamo već određeni broj interesenata. Jedan od njih je naš čovjek, povratnik iz Engleske koji se već jako dugo bavi crnim barutom (cb je tamo extra popularan zbog rigoroznog zakona o oružju) i jedva čekam da razmijenimo iskustva.

jolly je napisao/la:
U hr ima oko 55-60.000 lovaca...
Pitanje za našeg rezidentnog experta za lovačka pitanja: primijetio sam da u Americi npr. vrijede zakoni po kojima je skraćen lovostaj za lovce koji koriste tzv. "primitivno" oružje tipa luk i strijelu ili oružje na necjeloviti metak. Da li tako nešto postoji u Europi i ima li smisla uvoditi nešto slično kod nas, ako se dozvoli lov takvim vrstama oružja?

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


07 vel 2022, 03:03
Profil Web stranica
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6788
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Koliko je meni poznato, ne postoji.
Amerika je specificna po svojim lovnim zakonima, svaka savezna drzava drugacije.
U nekim saveznim drzavama je posebna sezona za:
Youth day, kad mladi samo love.
Crni barut, negdje iskljucivo klasicno, negdje in line moderno moze.
Vatreno oruzje
Luk i strijela.
Ako se lovi na sva tri nacina, sezona lova pojedincu traje najduze. Ovo je dovelo do popularizacije starog oruzja, recimo.
Mislim u pensilvaniji traze da se lovi bas sa ovakvom puskom, tokom sezone na CB, bez ikakvih optickih nisana:
https://en.wikipedia.org/wiki/Long_rifle

I ne dozvoljavaju in line ili drugo. Klinci u penisilvaniji kad navrse 14 ili toliko, obicno dobijaju za bozic long rifle, i onda se spremanju za lovnu sezonu za narednu zimu. Svaka kuca u ruralnom podruzju ima takvu pusku. Sacuvali su kulturnu bastinu. Ovaj tip puske je odigrao veliku ulogu u americkom ratu za neovisnost.


Onda negdje po po pojedinim saveznim drzavama su oganicenja za lov koja mi tesko mozemo razumijeti:
- samo sacmeni kalibri, za jelena
- samo sacmeni, ali moze kugla
- samo straight wall cartridges.
- i tako dalje.

Znam da su neki americki gosti trazili mogucnost lova lukom i strijelom po evropi, muka jezova za naci. Mozda i nisu nasli.
Tako da mislim da je danas najrasireniji lov lukom i striejlom u sjedinjenim drzavama i lovnim farmama JAR i Namibija.
U namibiji di sam lovio, na farmi nudi lov lukom i strijelom, u kampu ima 3d metu da lovci provjere luk i striejlu prije lova.

I sjecam se da je neko negdje pisao o lovu u Madjarskoj, sa puskom na crni barut. Mozda tamo smije??? ne znam.
Uglavnmom po evropi, nemam bas nekih slicnih primjera koliko mi je poznato.
Znam da je lov lukom vrlo rasiren u Americi, i da postoji potraznja za tim oblikom u lovnom turizmu.

U Africi:
Znam da dosta outfitera nudi mogucnost lova u Africi lukom i strijelom.Ali i sa crnim barutom, bez problema.
Samo treba reci, da lov lukom i strijelom u lovnom turizmu, nije mozda kakav zamisljamo.
Da bi gostu garantirao odstrel, outfitter mu postavi zatvorenu ceku, odmah uz samo pojiliste, tako da lovac pusta strijelu sa udaljenosti od 20-30 metara na pojilu. paketi su obicno 3 do 7 grla divljaci, i nema klasicnog suljanja u lovu, a paket se mora odraditi.

Meni to bas nije neki napeti lov.

Preferiram suljanje sa karabinom

Tako da bi se kod nas uveo lov lukom i strijelom, ili crnim barutom, treba napraviti korjenite izmjene zakona o lovstvu, pravilnika o lovackom oruzju, ali mislim da mi jos nismo na nivou da uocimo potrebu za time, ili da se pokrenemo u tom smjeru. Ne postoji impuls javnosti da se to regulira.

Mislim da bi lovni turizam najvise profitirao od tog, ali i lovni turizam za strane goste nam je na slabom nivou. (lovni turizam nam je na nivou da prezivi, a ne na nivou da se razvija). Tako da smo tu di jesmo.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


07 vel 2022, 06:21
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 670
Lokacija: Šibenik
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Odlična analiza kao i obično! :A28:

Šteta da nema u EU drugi lovostaj za "primitivna" oružja. Čini mi se da bi to moglo biti nešto zanimljivo. Ali očekivano je da smo daleko iza zemalja koje su najrazvijenije u ovom području. Svejedno, volio bih da se omogući lov sa CB kod nas. Znam da će zato trebati puno truda i rada, nema sumnje. Mi ćemo se svakako potruditi pomoći popularizaciji CB-a kroz aktivnosti klubova u našoj županiji. Znam da se svojevremeno dosta pisalo tu na forumu o mogućnosti da se dozvoli lov sa lukom i strijelom u HR. Šteta što se to nije nikada materijaliziralo, iako vjerujem da postoji stalni interes, pogotovo u lovačkom turizmu. Možda bi CB mogao poslužiti kao neka vrsta prijelaznog koraka prema tome da se naš zakon o lovstvu malo liberalizira.

Što se tiče Mađarske, to je provjereno. Baš sam se čuo s kolegom Mađarom i on mi je potvrdio da je u Mađarskoj dozvoljen lov sa CB oružjem. To oružje je kod njih u istoj kategoriji kao i kod nas, odnosno C. On osobno ne lovi pa nije znao sve detalje, ali kaže da je potreban nekakav certifikat da je provjerena ispravnost puške. Ovo vjerojatno vrijedi za originale koji su proizvedeni prije više od 100 godina, ne vjerujem da je potrebno za novo proizvedene replike. Ali kako Mađarska ima službenu ispostavu CIP-a njima to u svakom slučaju nije nikakav problem. Ukratko, mislim da bi Mađarska mogla biti vrlo zanimljiva destinacija za lovce koji su ljubitelji crnog baruta. Nadam se da ćemo se u dogledno vrijeme i mi ugledati na njih. :A27:

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


10 vel 2022, 01:38
Profil Web stranica
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6788
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Ideja za tako nesto mora doci s vrha (HLS), sa jasno definiranim ciljem sto se time zeli postici, lov crnim barutom ili lukom i strijelom..
Ako nemaju takvu viziju, o tome se nece napraviti nista.

S time, da ja gledam danas da u zadnjih 20 godina, nisu sve inicijative iz HLS lose.
Mislim da je mogucnost clanstva HLS, bez uvjeta clanstva u drustvu, dobra stvar. (izmedju ostalog i radi lovnog turizma)
Takodjer su se sad pokrenuli oko legalizacije prigusivaca.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


10 vel 2022, 09:08
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 670
Lokacija: Šibenik
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
To mi je jasno. Zato razmišljam da treba pravo malo pojačati domaću CB scenu, pa će onda biti i više zainteresiranih koji bi mogli lobirati HLS da se nešto pokrene po tom pitanju. Isto tako bi bilo dobro ispitati malo detaljnije kako su to točno izveli Mađari, kako to kod njih ide u praksi, vjerujem da i to može pomoći.


Sent using Tapatalk

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


10 vel 2022, 13:10
Profil Web stranica
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6788
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Prema brzinskom istraazivanju, lov puskama na crni barut (muzzle loader) je realtivno nova stvar u Madjarskoj
Pocelo je tek 2014 godine, u samo jednoj eksperimentanoj zoni.
Danas je prihvaceno, i mislim da se siri u druga lovista.
Neke informacije su ovdje:
https://capandball.com/about-blackpowde ... n-hungary/

Blackpowder hunting in Gyulaj, Hungary 2014
From 1st October 2014 till 28th February 2015 the blackpowder hunting season is on again in Hungary at one of the best historical legendary hunting territories of the country.

The place this year is Gyulaj, the legendary fallow deer country. 7600 hectares of ancient forests full of deer and wild boar. The area has its own five star hunting lodges with excellent service, so this territory is completely suitable for a longer stay to enjoy historical hunting in the heart of our country. The season has already started, and here is the film of the historical moment of the first fallow deer buck hunt:
If you are interested in hunting in Hungary with your muzzleloader, please contact the Hungarian Blackpowder Shooting Association: hungarian.mla@gmail.com

Or you can also contact directly the hunting territory of Gyulaj Zrt.:

Gyulaj Forestry & Hunting Plc. – Headquarters

Tel.: 0036-74-573-940

Fax: 0036-74-473-985

Postal and physical address: Szabadsag u. 27., TAMASI, H-7090, Hungary (EU)

e-mail & English contact: titkarsag@gyulajzrt.hu

Secretary: Magdolna Gutheil

dambika_vadaszat022




Blackpowder hunting in Hungary in 2013
Hungary walked a long road in legalizing hunting with muzzleloaders. Now success is here: after 100 years, it is legal again to walk out into the wilderness with our good old muzzleloaders on our shoulder.

We have been informing you continuously about the progress of the legalization of blackpowder hunting in Hungary. As you may remember, the blackpowder shooting association of Hungary was the first to become an official member of CIC (International Council for Game and Wildlife Conservation) this summer.

Hungary has rich hunting culture and traditions and the Hungarian hunting territories are considered one of the best in Europe. This country offers exceptional adventures to any hunter looking for red deer, fallow deer, muflon, wild boar, pheasant, rabbit, duck, goose, etc.. hunting. The uninterrupted natural beauty and the high quality game management are the key factors of its success.

CIMG1119
The first hunt in Hungary

For the Hungarian blackpowder team the finishing line is in sight. The laws for hunting will be modified in the first half of next year and blackpowder hunting is already listed in the new law as a legal traditional hunting method. In the meantime great progress was made. The Hungarian Blackpowder Shooters and Hunters Association applied for and have already received a special licence to start hunting with muzzleloaders in this hunting season until 28 February 2014.

The purpose of the special permit is to develop the rules for the later law and for the lawmakers to gain practical experience, hunting-related organizations and for the hunters regarding this traditional hunting method. This is something that should be considered and followed in all European countries where the use the muzzleloaders for hunting is currently illegal. We all know that our frontloaders are capable of extreme accuracy and have a killing power more than enough for any European big game, but we have to find a proper way to show this to the lawmakers and skeptics as well. These kinds of experimental hunts can do the job.

The area

kiralyh
Hunting lodge built in 1909 for the brother of Franz Joseph kaiser and Hungarian king.

The blackpowder hunting licence is issued to a 100% natural mountain hunting ground only one hour drive for the capital city of Budapest. The area – Börzsöny mountains – is not disturbed by civilization. You can hunt exactly like our ancestors did in the previous centuries. The well equipped hunting lodges are placed in the middle of the territory in places where you can just walk out of the door with your rifle on your shoulder deep into the heart of the wilderness… This is the place that blackpowder hunters dream of.

More information about hunting with muzzleloaders in Hungary: hungarian.mla@gmail.com




https://www.youtube.com/watch?v=X0vNXwGIODc

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


10 vel 2022, 14:32
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 18 ožu 2011, 12:42
Postovi: 848
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Apsolutno podržavam! Naravno, uz adekvatnu obuku. Jako zanimljivo i totalno fora, bar meni. Ali sumnjam da će to biti u skorije vrijeme, ako ikada. Čak ni oružje nije tako skupo.


11 vel 2022, 13:42
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6788
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
oruzje u obliku replike je dostupno, po dostupnoj cijeni. Firma Pedersolli radi siroki asortiman ovog oruzja.

Ali treba napomenuti, i procitati Madjarski model.

- prvo ide pilot projekt, radi skupljanja iskustva, i nakon tog, s iskustvom, ide posebna procedura za licencu.
To bi znacilo:
- specijalizacije obuke lovca: modernim oruzjem, oruzjem na CB, i oruzjem na luk (za ovo: specijalisticki ispit je potreban, i promjene pravilnika o osposobljavanju)
- izmjene pravilnika o koristenju lovackog oruzja i naboja (uvrstiti CB, luk i strijelu)
- jasno zacrtani ciljevi ovih izmjena, (tradicija, lovni turizam i slicno)

Madjarski model je uspostavljen prvo u jednom lovistu, radi stjecanja iskustva, a nakon tog im slijede izmjene vazecih pravilnika na drzavnom nivou, na osnovu tih iskustava.
(s tim da Madjarska ima svoju nacionalnu organizaciju za oruzje na crni barut, (MLAIC), a mi (jos) nemamo. Oni su to gurali najvise, kako vidim.

Kod nas je pilot projekt lako moguce uvesti u bilo koje zatvoreno loviste, ili otocko loviste, radi stjecanja iskustva prije donosenja pravilnika.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


Zadnja izmjena: jolly; 11 vel 2022, 14:15; ukupno mijenjano 2 put/a.



11 vel 2022, 14:08
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 670
Lokacija: Šibenik
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
jolly je napisao/la:
Prema brzinskom istraazivanju, lov puskama na crni barut (muzzle loader) je realtivno nova stvar u Madjarskoj
....

https://www.youtube.com/watch?v=X0vNXwGIODc
Dobre informacije. To je i za očekivati, put do lova crnim barutom je dug. Prvo treba imati CB scenu, krovnu udrugu za CB i tek onda se može očekivati da se nešto pokrene na polju zakona. Ništa, moramo krenuti od početka, ako ima zainteresiranih mogu se pridružiti.
U međuvremenu, bilo bi zanimljivo otići na takav lov u Mađarsku, to bi bio doživljaj.


Sent using Tapatalk

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


11 vel 2022, 14:08
Profil Web stranica
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 670
Lokacija: Šibenik
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
jolly je napisao/la:
oruzje u obliku replike je dostupno, po dostupnoj cijeni. Firma Pedersolli radi siroki asortiman ovog oruzja.
Ovo. Znam da većinu zainteresiranih za oružje od nabavke odbije komplicirana procedura. To je nešto što je i mene blokiralo dugo vremena. CB je daleko lakše i jeftinije nabaviti. Kada bi imali pravu CB scenu kod nas, to bi moglo služiti kao jedno od sredstava da pomogne dovesti mnogo više ljudi u lov i streljački sport. Kada vide da je to nešto što im se sviđa i što im ide, lakše će se odlučiti na nabavnu.

jolly je napisao/la:
Ali treba napomenuti, i procitati Madjatski model.
...
Madjarski model je uspostavljen prvo u jednom lovistu, radi stjecanja iskustva, a nakon to slijede izmjene vazecih pravilnika na drzavnom nivou, na osnovu tih iskustava.
Da, ali nije li to bilo 2014? Kakvo je stanje danas?

jolly je napisao/la:
Kod nas je pilot projekt lako moguce uvesti u bilo koje zatvoreno loviste, ili otocko loviste, radi stjecanja iskustva prije donosenja pravilnika.
To bi bilo odlično.


Sent using Tapatalk

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


11 vel 2022, 14:16
Profil Web stranica
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6788
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Barut je napisao/la:
Da, ali nije li to bilo 2014? Kakvo je stanje danas?


Posalji email (gore je naveden), upitaj. Cak stovise, raspitaj se da odes u lov kod njih, i povuces vlastita iskustva. ja bih tako, kad bih imao planove siriti takve aktivnosti. Sad je bas trenutak sezona im je veljaca mjesec.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


11 vel 2022, 14:19
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6788
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Barut je napisao/la:
Znam da većinu zainteresiranih za oružje od nabavke odbije komplicirana procedura. To je nešto što je i mene blokiralo dugo vremena.

to je zasebna tema.
Ali, ljudi koji "se boje procedure", su zapravo u strahu jer ne poznaju sustav kako funkcionira.

Djelom su asocijalni (strah od ukljucenja u klub, drustvo, ili HLS) - iz tog se povlaci pitanje, trebaju li nam asocijalni ljudi po klubovima, koji su skloni izbjegavati sastanke, treninge, obaveze i aktivnosti?

Djelom su lijeni da se mrdnu (ko ce jos u klub ili na tecaj za lovca) - is tog se povlaci pitanje trebaju li nam ljencine po klubovima?

Djelom je to neostatak javnih informacija od strane saveza ili klubova (nikakvo prisustvo na internetu, nema web stranica i sl)
mi koji jesmo u tome, znamo da je procedura na nivou kompliciranosti izdavanja putovnice ili osobne karte, ako neko zadovoljava redovne uvjete propisane zakonom. Iz tog se postavlja pitanje marketinga, menagmenta struke, kao i kapaciteta pojedinaca u upravnim strukturama klubova ili saveza.


Zato se u velikom dijelu neuke javnosti stvorio komplex da je procedura komplicirana, ili da ti treba "veza" za dozvolu, a nisu ni pitali.
Pa onda takvi iz mog kruga poznanika - totalnih laika - pitaju "sta vi imate dozvolu za snajper", ili "da li vi pucate "prave metke na streljani"?

Jos jedna vazna stvavka:
Natjecanje i elitizam je turn off.
Nikad nisam dobio upit za uclanjenje u klub, "kako da se uclanim, jer me zanimaju medalje i natjecanja"? za to se niko ne uclanjuje.
Upiti za klub su tipicni: "kako da se uclanim u klub, zanima me REKREATIVNO bavljenje streljastvom, natjecanja me ne zanimaju"?
kad dobije odgovor da su natjecanja potrebna radi potvrde HSS, mnogi odustaju. Elitizam - nula bodova.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


11 vel 2022, 14:29
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5406
Lokacija: Zagreb
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Ne bih se složio da je problem u "asocijalnim " ljudima.
Ljudi se požele nečime baviti,ali često puta je birokracija takva da ti ogadi sve.
I samome mi je bilo tako i gotovo sve i gotovo uvijek se nešto zakomplicira.
Baviš se nečime da se makneš od gužve,buke ,stresa,a onda bi se trebao baviti sastancima,sjedeljkama itd.
Priča mi frend što je sve radio da ga prime u lovačko društvo....
Koliki su to bili sastanci,pa rad na terenu,pa počasti drušvo pićem,kavom,a i zameziti treba nešto,ponešto i dečkima doma od instalacija složiti gratis naravno i sve to jedno dvije godine ,da bi ga primili u društvo...
I naravno uz dobru upisninu...
A znam i lovce koji su izašli iz matičnih društava,a bukvalno stanuju u lovištu.
Sastanci,rad,visoke članarine,nikada slobodne nedjelje...
A da ne kažem ako ne cugaš sa dečkima iz uprave društva....,a cuger nisi i misliš da alkoholu nije mjesto svugdje...
Ako netko misli da nije problem,neka se proba učlaniti u neko lovačko društvo u Zagrebu i okolici.... :A24:


11 vel 2022, 20:10
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6788
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Mirok je napisao/la:
Priča mi frend što je sve radio da ga prime u lovačko društvo....
Koliki su to bili sastanci,pa rad na terenu,pa počasti drušvo pićem,kavom,a i zameziti treba nešto,ponešto i dečkima doma od instalacija složiti gratis naravno i sve to jedno dvije godine ,da bi ga primili u društvo...
I naravno uz dobru upisninu...
A znam i lovce koji su izašli iz matičnih društava,a bukvalno stanuju u lovištu.
Sastanci,rad,visoke članarine,nikada slobodne nedjelje...

Ovo je zaista losa slika lovstva, i nazalost realna.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


11 vel 2022, 22:41
Profil
Narednik
Narednik

Pridružen/a: 27 kol 2020, 22:15
Postovi: 401
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Dozvoliti u svakom slučaju .
Kako Jolly navodi ,naravno formirati regulativu koja bi to pratila.
Nije isključeno da zakonodavac nebi prihvatio prijedlog sa jasno argumentiranim i obrazloženim prijedlogom .

Uputiti prijedlog HLS-u kao krovnoj lovnoj organizaciji ,također i za lov lukom i samostrelom .
Osobno više volim barut ali lov lukom i samostrelom je dosta zahtjevan i "fer" lov koji vraća lovca u iskonski prapovijesni kontekst sa
istina puno boljom tehnologijom ali moram priznati da me zaintrigirala ova ideja.

Po meni za crni barut ,luk i strijelu trebalo bi definirati maksimalnu udaljenost na kojem takvo oružje postiže
adekvatan smrtonosni učinak da nebi došlo do ranjavanja i divljači i to je to.
Amerika i dosta zemalja ima riješeno zakonodavstvo po tom pitanju pa nemoramo izmišljati toplu vodu ,
preuzmimo zakonsku regulativu zemalja u kojima je to dovoljeno i treba uputiti argumentirani prijedlog.


11 vel 2022, 23:46
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5406
Lokacija: Zagreb
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Upravo na taj način i sam razmišljam.
Postoje zemlje sa tim riješenim pitanjima i ta se problematika jednostavno prepiše.(uglavnom)
Moj je stav da treba omogućiti te oblike lova,jer smatram da je to pravi sportski lov.
Svi ti jednostavniji i zahtijevniji alati zahtijevaju od lovca dodatna znanja,umiješnost,angažman,pa i fizičku spremu,a tada je to zaista i pravi sport .


12 vel 2022, 12:09
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Ovako, bez ikakve uvride ikome, ja se znan zezat, bubnut i (dobronamjerno) malo i provocirat, ali ovo mi ozbiljno nije jasno.
Osim ono standardno "oće mi se", zašto bi neko, ko zna da postoje, ne samo skupe, nego dobre i jeftine lovačke puške svih vrsta, poželio poći u lov sa Muzzle Loader-om ?
Razumin nečiju ideju o diversifikaciji turističke ponude ili tako što, ali normalnom lovcu da dođe želja ici s takvim oružjem u lov, pa s njom recimo loviti vepra u pogonu.
Jesam li ja neki baš važan detalj u ciloj ovoj priči priskočija i previdija ?

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


13 vel 2022, 19:04
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6788
Post Re: Mišljenja o lovu sa crnim barutom.
Zasto bi neko lovio kiplaufom, kad ima tako dobre visemetne karabine?
Zasto bi neko lovio karabinom, kad danas ima tako dobrih poluautomata?

Mislim da je lov crnim barutom za tradicionaliste koji vole i cijene staro oruzje, a ujedno vole i lov.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


13 vel 2022, 19:29
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 43 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan