Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 20 svi 2024, 20:14.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 156 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća
Oružje kod civila i odvraćanje agresije 
Autor/ica Poruka
Poručnik
Poručnik

Pridružen/a: 23 tra 2009, 23:48
Postovi: 1051
Post Oružje kod civila i odvraćanje agresije
Možda je bolja da je ovo nova tema. Aktualni događaji u Ukrajini daj za razmisliti.

Koliko bi sve bilo drugačije da je ukrajinski narod naoružan kao zemlje u kojoj je vlasništvo oružja tradicija (npr. SAD, Švicarska)? Jasno je da se danas ratuje naprednim sustavima, bespilotnim vozilima, informatički. Ali i dalje vojnik mora biti na terenu, ući u svaku ulicu, proći pored svake kuće. Primjeri u svijetu nas uče da je to puno nezgodnije kad je stanovništvo naoružano.

Jasno je i da se vlast boji naoružanog naroda. Nemaju Amerikanci bez veze u ustavu ugrađeno pravo na oružje, kao sredstvo protiv tiranije. Ovaj se detalj zgodno ignorira u ostatku svijeta, ali koje bi sredstvo u Hrvatskoj bila obrana protiv (eventualne) tiranje? Nakon toga, tu je naoružan narod kao sredstvo odvraćanja agresora. Uz sve moguće busanje, bivša se država izgleda ipak bojala naoružanog naroda, pa je oružje držano u skladištima za takve situacije. Prikladno je i oduzeto prije agresije. A u Hrvatskoj? Nije baš puno drugačije.


24 vel 2022, 22:24
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5407
Lokacija: Zagreb
Post Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije
Ja bih rekao ovako:naoružan narod bi jako zagorčio život agresoru,pa u nekim elementima i ugrozio.
Međutim ovakvu vrstu agresora kakav je ovo smeće putin,to nebi spriječilo u njegovom fašističkome nastupu.


24 vel 2022, 22:57
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 26 vel 2012, 20:15
Postovi: 389
Post Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije
Ima smisla sigurno, ali samo ako je takva pričuva institucionalizirana. Kao npr. kod Izraela, Švicarske, SAD itd. Onda zasigurno ima ulogu odvraćanja.
Ako pak imate samo naoružane građane, kao osobe, druga strana će ih smatrati teroristima ili partizanima (banditima), neće važiti odredbe više ratnih konvencija i otvara se put već viđenom nasilju bez granica.To je tada totalni rat ( i opet već viđeno nažalost), naoružani civili bez obuke trpjeli bi ogromne gubitke, a represalije prema cjelokupnom stanovništvu bi bile nespojive opstanku bilo koje moderne države.

_________________
μολὼν λαβέ


25 vel 2022, 00:01
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije
Solidan broj obučenih, uvježbanih, opremljenih i naoružanih vojnih pričuvnika je ono što ja smatram ispravnim. Dati svima oružje u ruke šakom i kapom kao na Bliskome Istoku je ne samo neprihvatljivo nego i krajnje opasno. Tko će kasnije to oružje prikupiti natrag, tko će rukovoditi njegovom raspodjelom, tko će odgovarati za zloupotrebu?

Možeš si priuštiti poluautomatsku pušku, spremnike, opremu, streljivo? Super, imaj zakonske, tehničke i opće uvjete za vježbanje s time i nema problema. Jedini problem je što se kod nas na to u startu gleda kao na nešto kritično i kontra od opće uvriježenog mišljenja da se svijet promatra ružičastim naočalama.

Tko ima volju, želju, mogućnosti... budi dio aktivne pričuve, prođi godišnje na vježbe, gađanja, itd. Nešto u stilu Nacionalne garde po saveznim državama u SAD-u.


25 vel 2022, 15:09
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3593
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije
Mirok je napisao/la:
Ja bih rekao ovako:naoružan narod bi jako zagorčio život agresoru,pa u nekim elementima i ugrozio.
Međutim ovakvu vrstu agresora kakav je ovo smeće putin,to nebi spriječilo u njegovom fašističkome nastupu.


Ima istine u tome no ne smijes zaboraviti nesto sto se nije promjenilo od WWI do danas... Sve do trenutka dok "pesadija" ne proseta kroz neko podrucje NEMAS NISTA ! uz sve rakete, IC radare, dronove, itd..itd... "moras zabiti zastavu" da bi bio frajer. PA ti sada vidi da li je to bas tako jednostavno ako sa druge strane imas ekipu koja ima barem malo osnovnih znanja ili obucenih predvodnika..

Koliko linije moze drzati 10-k prosjecnih snajperista sa danasnjim .338 / 300WM / .50 bmg.... ?? Da znas da su i 2Km ispred tebe ne bi dizao glavu ...

_________________
Nemoguće je Nemoguće


25 vel 2022, 19:42
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5407
Lokacija: Zagreb
Post Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije
lex-lutor je napisao/la:
Mirok je napisao/la:
Ja bih rekao ovako:naoružan narod bi jako zagorčio život agresoru,pa u nekim elementima i ugrozio.
Međutim ovakvu vrstu agresora kakav je ovo smeće putin,to nebi spriječilo u njegovom fašističkome nastupu.


Ima istine u tome no ne smijes zaboraviti nesto sto se nije promjenilo od WWI do danas... Sve do trenutka dok "pesadija" ne proseta kroz neko podrucje NEMAS NISTA ! uz sve rakete, IC radare, dronove, itd..itd... "moras zabiti zastavu" da bi bio frajer. PA ti sada vidi da li je to bas tako jednostavno ako sa druge strane imas ekipu koja ima barem malo osnovnih znanja ili obucenih predvodnika..

Koliko linije moze drzati 10-k prosjecnih snajperista sa danasnjim .338 / 300WM / .50 bmg.... ?? Da znas da su i 2Km ispred tebe ne bi dizao glavu ...

Pa slažem se,tako sam nekako i napisao.


25 vel 2022, 22:15
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Avatar

Pridružen/a: 18 stu 2010, 22:52
Postovi: 706
Post Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije
Nadam se da će bar ova situacija dovesti do 0,1% promjene u glavama nositelja vlasti u ovoj državi. :A00:

_________________
Put your money where your mouth is.


25 vel 2022, 22:31
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5407
Lokacija: Zagreb
Post Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije
timmy75 je napisao/la:
Nadam se da će bar ova situacija dovesti do 0,1% promjene u glavama nositelja vlasti u ovoj državi. :A00:

Nisam siguran mogu li njihove glave prihvatiti tako veliki postotak :A00:


25 vel 2022, 22:39
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 670
Lokacija: Šibenik
Post Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije
Lemi_O2 je napisao/la:
Ima smisla sigurno, ali samo ako je takva pričuva institucionalizirana. Kao npr. kod Izraela, Švicarske, SAD itd. Onda zasigurno ima ulogu odvraćanja.
Ako pak imate samo naoružane građane, kao osobe, druga strana će ih smatrati teroristima ili partizanima (banditima), neće važiti odredbe više ratnih konvencija i otvara se put već viđenom nasilju bez granica. To je tada totalni rat ( i opet već viđeno nažalost), naoružani civili bez obuke trpjeli bi ogromne gubitke, a represalije prema cjelokupnom stanovništvu bi bile nespojive opstanku bilo koje moderne države.
Žalosno je da se ovako razmišlja, i nakon svega što je Hrvatska prošla. Da su Hrvati bili naoružani kao Švicarci (a da ne spominjem Amerikance) do rata nikada ne bi ni došlo! Nitko ne bi bio lud da napadne tako dobro naoružan narod. Mi smo jako mala zemlja, i naša jedina nada da se obranimo od daleko većeg i moćnijeg agresora u ovom trenutku je da se oslonimo na veliku pomoć "saveznika". To nikako nije dobra pozicija. Da imamo dobro obučen i naoružan narod, to bi bila druga priča. Jedini način da Hrvatska ostane trajno samostalna i sigurna, neovisno o stanju saveza kojih smo članica, jest da uvedemo nešto slično Švicarskom modelu. To znači obvezan vojni rok, naravno uz vrlo kvalitetnu obuku, a ročnici nose oružje kući (naravno vojno oružje!). Nakon što pređu dobnu granicu za aktivnu službu, mogu donijeti oružje da se prepravi u poluautomatsko i takvog ga zadržati.

Lemi_O2 je napisao/la:
Nadam se da će bar ova situacija dovesti do 0,1% promjene u glavama nositelja vlasti u ovoj državi.
U njihovim glavama se neće ništa promijeniti, trenutni vlastodršci plešu onako kako im iz Brisela sviraju. Naša jedina nada je da će situacija dovesti do 0,1% promjene u glavama birača. Tek onda se može nešto promijeniti. Ali problem je što birači ne znaju što treba promijeniti. Ovi na vlasti možda vrate isti "vojni rok" koji je postojao prije ukidanja, a to je bila obična smijurija, totalno bacanje vremena i novca. Tu trebamo nastupiti mi koji nešto o tome znamo, aktivirati se, lobirati i dovesti do pozitivnih promjena.

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


27 vel 2022, 02:14
Profil Web stranica
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 26 vel 2012, 20:15
Postovi: 389
Post Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije
Barut, molim pročitaj moj post još jednom, sa razumijevanjem! Da ti budem jos jasniji…Veliko DA obučenoj naoružanoj populaciji (Švicarska, Izrael, SAD, TO….) Ali NE dijeljenju oružja bez reda, neobučenim neformacijskim civilima.
I daj pazi malo kod kvotanja :A11:

_________________
μολὼν λαβέ


27 vel 2022, 07:02
Profil
Poručnik
Poručnik

Pridružen/a: 23 tra 2009, 23:48
Postovi: 1051
Post Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije
Da sam netko s pretenzijama na teritorij HR, brinule bi me sljedeće stvari:

- članstvo u NATO
- profesionalna i dobro opremljena vojska
- naoružani građani

Prvo dvoje mislim da ne treba puno objašnjavati. No, ako iz bilo kokeg razloga zakaže ili se dio teritorija ipak osvoji (neminovno), brinulo bi me da moje vojnike imaju na nišanu lokalni partizani. Posebno ako su naoružani kvalitetnim vojnim oružjem i znaju ga koristiti (a ne da im je netko podijelio u zadnji čas).

Ići ću i korak dalje i reći da je ilegalno oružja zaostalo iz DR također svojevrsni faktor odvraćanja, ljudi u rizičnim krajevima pamte i sigurno su se opremili. Ne zahvaljujući državi.

Točno je da je našoj zemlji trenutno najpotrebniji gospodarski uzlet i tu treba usmjeriti maksimalne resurse. Ali zašto zabranjivati ljudima da se osjećaju sigurnije? Ili su nas ipak neopovratno iskvarili ovi što padaju u nesvijest kad vide pušku?

Rezime, da biram zemlju koju bih napao, kudikamo bih se lakše odlučio napasti zemlju nenaoružanih građana koji godinama (ili uopće) nisu imali dodir s oružjem. Bio bih itekako zahvalan vlasti koja bi godinama unaprijed razoružavala svoje građane.


27 vel 2022, 08:30
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3593
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije
Ariel je napisao/la:
... Bio bih itekako zahvalan vlasti koja bi godinama unaprijed razoružavala svoje građane.


E sada...ako cemo biti bas iskreni narod je posredno razoruzao sam sebe zahvaljujuci svojoj ljenosti i neaktivnosti tj, inertnosti, od sustava skolstva, odobrovanja raznih pedrskih povorki, NE-reagiranja krovnih udruga kroz medije vezano uz lovstvo ili streljastvo itd..itd.. Naravno da vlast snosi vecio dio krivice jer su pojednici vrlo iskljucivi u toj tematici a razlog moze biti samo strah ili neznanje, izgovaranje na EU direktive i norme su suplja prica jer je dovoljno pogledati kako je susjedna Slovenija regulirala tu problematiku...

Ako nesto ne znas pitas onoga koji zna ili barem proucis ono sto radi pa ces nesto nauciti...

Pored svih pokusaja i nakon svih promjena-dorada zakona svi vlasnici oruzja u HR su gradjani drugog reda, imaju manja prava na svoje dostojanstvo pa cak i na banalnu samoobranu od bilo kojeg lokalnog pijanca ili Gelipetra, tek kada se taj status promjeni mozemo dalje...

_________________
Nemoguće je Nemoguće


27 vel 2022, 13:01
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 14 lip 2018, 18:34
Postovi: 1365
Lokacija: Karlovac
Post Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije
Ja samo kažem da preleti prva raketa k nama nas šačica sa nečime od opreme i oružja bi prvi bili na tapeti da to damo/predamo da se naoruža vojska ili policija...


27 vel 2022, 20:03
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3593
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije
AR15 fan je napisao/la:
Ja samo kažem da preleti prva raketa k nama nas šačica sa nečime od opreme i oružja bi prvi bili na tapeti da to damo/predamo da se naoruža vojska ili policija...


NE zovi nevolju, ona dodje sama !!

_________________
Nemoguće je Nemoguće


27 vel 2022, 20:09
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 18 sij 2019, 16:31
Postovi: 1218
Post Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije
Jedino ispravno je oružje u vojnim skladištima i građani obučeni za upotrebu.
Znači, obavezni vojni rok gdje bi naglasak bio na taktičkoj obuci. Manje na krevete, stupanje i straže.

Nikakve koristi od civila (ili vojnika koji je samo držao stražu) koji će zasjedu postaviti na način da puca jedan po drugome. Šetati sa metkom u cijevi i prstom na obaraču u zbijenoj grupi. Dovikivati se umjesto imati vizualnu liniju i znakove, postavljati se u borbeni položaj iza drugog vojnika i pucati mu preko glave itd. itd.
Traži se malo više znanja od rastavi, očisti, napuni i pogodi metu.
Timovi, vatrena potpora....
Ni onih 20ak snajperista nema šanse bez potpore pješaštva, topništva i oklopa, potpora iz zraka i sa mora tkđ. dobro došla.


27 vel 2022, 20:37
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Avatar

Pridružen/a: 18 stu 2010, 22:52
Postovi: 706
Post Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije
IB43 je napisao/la:
Jedino ispravno je oružje u vojnim skladištima i građani obučeni za upotrebu.
Znači, obavezni vojni rok gdje bi naglasak bio na taktičkoj obuci. Manje na krevete, stupanje i straže.

Nikakve koristi od civila (ili vojnika koji je samo držao stražu) koji će zasjedu postaviti na način da puca jedan po drugome. Šetati sa metkom u cijevi i prstom na obaraču u zbijenoj grupi. Dovikivati se umjesto imati vizualnu liniju i znakove, postavljati se u borbeni položaj iza drugog vojnika i pucati mu preko glave itd. itd.
Traži se malo više znanja od rastavi, očisti, napuni i pogodi metu.
Timovi, vatrena potpora....
Ni onih 20ak snajperista nema šanse bez potpore pješaštva, topništva i oklopa, potpora iz zraka i sa mora tkđ. dobro došla.


Jedino ispravno je "right of the people to keep and bear arms".
Hoće netko znati oružje koristiti ili neće je potpuni problem te osobe, naravno uz odgovaranje za posljedice.
Ja bi osobno volio da svi imaju vještine rukovanja i ali moje je da se borim za slobodu da ljudi sa svojom slobodom rade što hoće.

Hoće li iz slobode nošenja oružja proizaći kreteni ili Švicarci je stvari fiskalne politike, obrazovnog sustava, ekonomske slobode, radne etike, tradicije i slično.

P.S. u 90% slučajeva naoružani civili služe za zatiranje tiranskih ambicija nominalno vlastitih vlada i diktatora i u tome su puno efikasniji. Složio bih se s tobom da je za vanjskog neprijatelja prikladniji pencilin dobro obučena vojska. Npr: kad bi u Rusiji bilo 0,5 cijevi, a ne 0,1 po glavi stanovnika, mislim da Putin ne bi išao u rat s kojim se slaže 8% naroda. U biti tip je poludio, možda na kraju baci nuklearnu bombu na vlastiti narod.

_________________
Put your money where your mouth is.


27 vel 2022, 21:11
Profil
Poručnik
Poručnik

Pridružen/a: 23 tra 2009, 23:48
Postovi: 1051
Post Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije
"Civili ne znaju s oružjem", kaže netko na čelu vojske ili policije čiji djelatnici vode u slučajevima samoranjavanja i pucaju jednom godišnje. A na vojnoj obuci uče strojevi korak i slaganje kreveta.

Generaliziram, ali više sam naučio na prvom airsoft susretu nego u cijelom vojnom roku.

Motiviran pojedinac će se i obučiti, ako mu se takva obuka napravi dostupnom. Dostupna je i sad, čak i u Hrvatskoj, iako kudikamo premalo.

Prošlo je vrijeme kad veliki brat brine i misli što je za nekog a što nije. Nažalost, nije u svim glavama došlo do te spoznaje.


27 vel 2022, 21:20
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 18 sij 2019, 16:31
Postovi: 1218
Post Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije
U pravu si za tiranije. Što je više autokracije, manje je prava na oružje. To je tako.

Ja sam više mislio na obranu od invazije kakva se događa Ukrajini. Nisam mislio na tiranije.

Lov i sport nisu dio ove teme. A tu sam skroz liberalan. Moje oružje je trenutno u sport konfiguraciji i tako će i ostati. Metaka nemam, napunim za trening i ispucam.


27 vel 2022, 21:28
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 670
Lokacija: Šibenik
Post Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije
Lemi_O2 je napisao/la:
Barut, molim pročitaj moj post još jednom, sa razumijevanjem! Da ti budem jos jasniji…Veliko DA obučenoj naoružanoj populaciji (Švicarska, Izrael, SAD, TO….) Ali NE dijeljenju oružja bez reda, neobučenim neformacijskim civilima.
I daj pazi malo kod kvotanja :A11:
Imaš pravo, sorry. Moj post je više ciljao napise od IB43, ali nisam mogao naći njegov post, valjda je negdje u drugoj temi. :oops:

IB43 je napisao/la:
Jedino ispravno je oružje u vojnim skladištima i građani obučeni za upotrebu.
Ovo je potpuni promašaj. Ne znam kako nisi naučio najvažnije lekcije iz sukoba koji se upravo sada događa? Danas je bio tek četvrti dan sukoba, a rusi su uništili preko 1000 (!) vojnih i infrastrukturnih objekata! Prvo što će svaki agresor napraviti (nakon uništenja radara i PZO što se dogodilo odmah prvog dana) jest uništiti sve vojne objekte, a posebno skladišta oružja i streljiva. Tako da bi u tom scenariju kojeg ti zagovaraš kako vojnici, tako i nenaoružani civili mogli samo pjevati borbene.

Ariel je napisao/la:
Da sam netko s pretenzijama na teritorij HR, brinule bi me sljedeće stvari:

- članstvo u NATO
Ovo je točno, ALI pretpostavlja dva važna čimbenika,
a) da NATO savez funkcionira i da je u punoj spremi i
b) da je agresija izvršena samo na Hrvatsku, kao sada na Ukrajinu. Ako dođe do sukoba širih razmjera, gdje je napadnuto više NATO članica, onda će svaka od njih gledati prvenstveno sebe i svoje potrebe. Ako i bude neke pomoći od strane onih članica koje nisu direktno napadnute, budi siguran da će ta pomoć biti prvenstveno usmjerena u veće i "važnije" članice, a mi ćemo dobiti ono što preostane, ako išta.
Ariel je napisao/la:
- profesionalna i dobro opremljena vojska
Slažem se, ali problem je u tome što je vojska u pravilu centralizirana organizacija, a to je veliki nedostatak, pogotovo u malim državama kao što je naša. Kao što sam već naveo, a mogao si vidjeti ako pratiš sukob u Ukrajini, moćni agresor će prvo uništiti svu vojnu infrastrukturu u državi. Dakle ključ za našu obranu i uopće opstanak u takvoj situaciji jest decentralizacija. A to upravo znači veći naglasak na:
Ariel je napisao/la:
- naoružani građani
Naravno kvalitetno opremljeni i obučeni.

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


28 vel 2022, 04:23
Profil Web stranica
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6789
Post Re: Oružje kod civila i odvraćanje agresije
Sa Wiki...
https://en.wikipedia.org/wiki/Volodymyr_Zelenskyy
Citiram:
Social issues
Zelenskyy supports the free distribution of medical cannabis, free abortion in Ukraine, and the legalisation of prostitution and gambling.[176] He opposes the legalisation of weapons.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


28 vel 2022, 06:46
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 156 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan