Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 02 svi 2024, 19:41.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 83 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Puške nakon očeve smrti 
Autor/ica Poruka
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 03 pro 2023, 10:25
Postovi: 14
Post Puške nakon očeve smrti
Pozdrav,

otac je umro prije 3 godine i iza sebe ostavio 7 pušaka. Tri m48, jedna remington (slicna m48), jedna spanjolka La Coruna (isto slicna m48) i dvije stare americke Gabelas sa prednjim punjenjem. Ova remington i španjolka imaju zablokirane cijevi (nekih desetak cm sa prednje strane je nekakva blokada) i nemaju iglu. Gabelas izgleda nemaju blokirane cijevi ali kao da je nesto radeno oko te "igle". Ostale djeluju kao da su aktivne..

Ja bi htio sacuvat te puške kao obiteljsko naslijede i kao nekakvu povijesnu vrijednost. Municije nemam nit bi nabavljao, iznosio iz kuce, isao u lov i slicno. Stajale bi na zidu ili u sigurnom ormaricu. Otac nije naveo te puske u oporuci, nema nikakvih papira, nisu bile registrirane. Dio njih (remingotn, spanjolka i ove Gabelas) su kupljene na placu u Njemackoj kao trofejno oruzje negdje tamo 80ih godina..

Zvao sam dva puskara u vezi onesposobljavanja. Ne rade to vise. Kazu da ljudi cekaju te puske po 2 godine i vise i neda im se das ih ljudi zivkaju di su im puske, a i naplacivali su po 700kn po pusci, dok recimo ove m48 vidim neke oglase po 50€. jedino je Remingotn vrijedna (vidim oglas u njemackoj i po 1800€, a spanjolka je oko 600€, dok za stare americke nema oglasa tu, ali ih ima u americi po 200-400$, s tim da to mozda uopce nisu originali iz tog vremena nego neke replike.. To ne znam..

Da li ima kakva druga opcija da se te puske zadrze? Da li bi mogao dobit dozvolu za kolekcionara i onda to oruzje nekako prijavit? Ili neka druga opcija?

Bio bi zahvalan na informaciji..


03 pro 2023, 10:38
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6743
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Za aktivno oruzje (koje nije automatsko) kolekcionarska dozvola je idealna.
Kad je dobijes, obavezan si oruzje drzati u sefu.
Mislim da novi zakon ne razlikuje onesposobljeno oruzje od aktivnog po uvjetima za cuvanje.
Ako ga zelis staviti na zid ili u staklenu vitrinu opcija je da na sobu stavis resetke na prozor, i vrata u sobu da budu protuprovalna.
Za kolekcionarsko oruzje ne smijes posjedovati municiju.
Onda si u okvirima zakona.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


03 pro 2023, 10:54
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Prvo se mora riješiti pravni status oružja.
Pokušati ga ozakoniti(ako ne postoje papiri)
Za to se mora obratiti MUPu.
Ako to prođe,tek onda pokušati oružje prevesti na sebe.(kolekcionarstvo ,uspomena ili dr.)


03 pro 2023, 11:05
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Puškari ni ne smiju uzimati u posao ne registrirano oružje.
Zato su te odbili.


03 pro 2023, 11:08
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6743
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Ja sam pisao pod pretpostavkom da je oruzje registrirano ili uposano u neku kolekciju.
Ako nije, onda ne postoji nacin da se legalizira. Treba ga predati mupu.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


03 pro 2023, 12:21
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Puške nakon očeve smrti
jolly je napisao/la:
Ja sam pisao pod pretpostavkom da je oruzje registrirano ili uposano u neku kolekciju.
Ako nije, onda ne postoji nacin da se legalizira. Treba ga predati mupu.

Pa čovjek je napisao da nema nikakvih papira za oružje i da nije registrirano.


03 pro 2023, 12:24
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Ili predati MUP-u, ili to ne spominjati ovako javno.

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


03 pro 2023, 12:39
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6743
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Hawk je napisao/la:
Ili predati MUP-u, ili to ne spominjati ovako javno.


Hawk, ti si brutalan!
:A25:

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


03 pro 2023, 12:59
Profil
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 03 pro 2023, 10:25
Postovi: 14
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Hvala ljudi. Znaci bas nikakva legalna opcija da se puške zadrze? Ako nema onda nemam opcije nego ih zvat da ga uzmu.. A steta, lijepe puske. Iz jedne od tih m48 sam pucao ko klinac..

A sta kad bi ih rastavio, sta bi mogao zadrzat? Jeli mogu zadrzat kundake i tu drvenariju pa recimo sa ovih starih americkih, imaju lijepe te ajmo rec zastite oko okidaca i takve stvari? Rekli su mi da cijevi ne smijem, ali valjda mogu bar kundake i takve stvari koje nisu bas vezane direktno sa cijevi i mehanizmom di idu metci?


03 pro 2023, 15:36
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Dakle dodajemo na popis jos jednu manu trenutnog zakona. Covjeku se ne daje nikakva opcija da legalno zadrzi svoje vlasnistvo (krsenje ustavnog prava).


03 pro 2023, 15:39
Profil
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 03 pro 2023, 10:25
Postovi: 14
Post Re: Puške nakon očeve smrti
A je, ali kuzim ajde da ono ipak je to oruzje bez dokumentacije.. Jeli moze molim vas netko potvrdit samo dali smijem zadrzat drvenariju i neke sitnice? Gledao na youtubu kako se rastavljaju i to sve za koji sat rastavim. Sacuvao bi to i na zid kao uspomenu i neku povijesnu vrijednost. Sad sam vidio da jedan od tih starih "americkih" nije uopce americka. Tj. oba dve su talijanske, samo na jednoj je ime firme "hege-uberti 50 cal" Koliko vidim ta firma je cijenjena u americi i za solidne novce se prodaju i puske i revolveri.. Druga je investarm spa 25060. Muka mi je dat tu drvenariju i te lijepe kovane dijelove..


03 pro 2023, 16:39
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Mozes zadrzat dijelove koji ne spadaju pod "bitne dijelove oruzja", dakle drvenarija moze.
Ne moze: cijev, zatvarac, sve sto ima serijski broj, sve sto trpi jaku silu kod opaljenja, rukohvat pistolja, itd.


03 pro 2023, 16:43
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6743
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Šlapa je napisao/la:
Hvala ljudi. Znaci bas nikakva legalna opcija da se puške zadrze? Ako nema onda nemam opcije nego ih zvat da ga uzmu.. A steta, lijepe puske. Iz jedne od tih m48 sam pucao ko klinac..

A sta kad bi ih rastavio, sta bi mogao zadrzat? Jeli mogu zadrzat kundake i tu drvenariju pa recimo sa ovih starih americkih, imaju lijepe te ajmo rec zastite oko okidaca i takve stvari? Rekli su mi da cijevi ne smijem, ali valjda mogu bar kundake i takve stvari koje nisu bas vezane direktno sa cijevi i mehanizmom di idu metci?


Sa takvom kolicinom oruzja, bit ces udarna vijest u novinama. Dakle, predaj na mup.
Teoretski, kundake mozes zadrzati.
Ako imas spremnike (Magacine, sarzere) ne smiju biti kapaciteta preko 10 metaka, inace je kazneno.
Predaj sve spremnike ako su veceg kapaciteta.


Ako imas afiniteta prema oruzju, kasnije napravi kolekcionarsku dozvolu pa skupljaj.
Ili se mozes upisati u streljacki klub, pa imati pristup oruzju s prakticne strane.
Moj savjet bi ti bio. Kundak nije zakonski bitni dio oruzja.
Zadrzi kundak ili dva/ Drugo predaj na mup.

Clanak 4.
(3) Vatrenim oružjem u smislu ovoga Zakona smatraju se i bitni dijelovi vatrenog oružja.

Clanak 6
2) bitni dijelovi vatrenog oružja su odvojivi dijelovi koji su prilikom ispaljivanja streljiva
opterećeni tlakom (oni dijelovi na kojima se nalaze tormentacijske oznake, kao i serijski
broj), ovisno o konstrukciji oružja to su cijev vatrenog oružja s ležištem streljiva, kućište,
mehanizam za bravljenje (npr. navlaka kod pištolja, zatvarač kod pušaka, bubanj kod
revolvera), i koji se kao odvojeni predmeti svrstavaju u kategoriju vatrenog oružja na koje su
postavljeni ili na koje se namjeravaju postaviti

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


03 pro 2023, 16:57
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 13 srp 2022, 23:27
Postovi: 74
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Masa ljudi koji imaju tako nesto doma zbog nepoznavanja zakona predaju sve u kompletu, ali kad je vec netko upoznat sta su bitni dijelovi oruzja cemu onda ne skinuti svaki sarafic ili oprugicu?
Sve dobro selektirati i na njuskalo, nekoga moze jako razveseliti...

U svakom slucaju predati ono sta te moze uvaliti u nevolju.


03 pro 2023, 17:10
Profil
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 03 pro 2023, 10:25
Postovi: 14
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Nema spremnika. Dve su te stare sa prednjim punjenjem sa stapom a ove ostale su kao m48 sve. Nisam ja nesto bes orijentiran prema oruzju. Cijenim ali ne da bi kupovao nesto. Ovo mi je vise bitno jer je obiteljsko nasljede i eto usput i povijesna vrijednost..

Znaci prakticki mogu sacuvat sve osim cijevi, tog mehaniznma (ne znam kako se kaze) di je igla i di se repetira? A recimo nisan, okidac, zastitu okidaca i slicno to mogu zadrzat?

Sta kaze File, mogao bi onda i rastavit i to di je igla pa predat samo taj veci dio tog mehanizma, ali sacuvat opruge i slicno?


03 pro 2023, 17:34
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Prijatelju dragi,
Ako rašćerećiš to oružje na dijelove,pa hrpu dijelova zadržiš,opet si van zakona.
Misliš da te nitko neće pitati od kuda ti sve te cijevi.....a drugoga nema ???
Kako ćeš to objasniti ?
Oružje koje nije legalno ne smiješ rastavljati i selekcionirati dijelove.
To je NELEGALNO oružje i svaki njihov dio je nelegalan.
Zakon je jasan.....kaže da svatko tko ima ili sazna za nelegalno oružje MORA odmah prijaviti policiji !
Gotovo!
Nema skidanja dijelova sa nelegalnoga oružja!
Ako to učiniš ,sam sebi stavljaš metu na leđa.


03 pro 2023, 18:07
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 13 srp 2022, 23:27
Postovi: 74
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Good point Mirok


03 pro 2023, 18:34
Profil
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 03 pro 2023, 10:25
Postovi: 14
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Nisam mislio sakrivat kundake i te sitnice, nego rastavit. zvat ih da dodu preuzet i kad dodu pitat dali mogu zadrzat kundake i te sitne dijelove koji nisu bitni za ispaljivanje metaka..


03 pro 2023, 18:34
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5385
Lokacija: Zagreb
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Šlapa je napisao/la:
Nisam mislio sakrivat kundake i te sitnice, nego rastavit. zvat ih da dodu preuzet i kad dodu pitat dali mogu zadrzat kundake i te sitne dijelove koji nisu bitni za ispaljivanje metaka..

Razumijem nepoznavanje teme,ali ne treba biti naivan.
Nitko ti ne može odobriti zadržavanje dijelova nelegalnoga oružja.
To ne može ni neće ,ni policija.


03 pro 2023, 18:42
Profil
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 03 pro 2023, 10:25
Postovi: 14
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Onda mi preostaje jedino zvat ih da to nose, ali ipak bi rađe prvo otisao i pitao dali bi mogao to napravit prije nego ga pruzmu. Razumijem da je to nelegalno oruzje i da ga treba predat. nisam protiv tog. jasno da nije u redu drzat ilegalno oruzje, samo eto, u jednom trenutku je to bilo legalno oruzje, samo se kroz vrijeme zagube ti papiri a i realno na hrpi tih dijelova nema nikakve oznake. Kako znat da recimo kudak nije sa neke puske koja je registrirana samo eto skinut s nje i stavljen na ovu recimo.. Moguce da ste u pravu i nekako bi bilo najlogicnije da je tako. Probat cu, zamolit pa eto, sta bude..


03 pro 2023, 18:48
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 83 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 27 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan