Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 28 tra 2024, 06:51.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 83 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Puške nakon očeve smrti 
Autor/ica Poruka
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Puške nakon očeve smrti
U ovome članku se radi o oružju koje je bilo funkcionalno,nije onesposobljavano.
Možda su kolekcionari u kolekcijama pokušali i nešto na crno prošvercati ?
Zna li se sudski epilog ovoga ?


04 pro 2023, 21:08
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Puške nakon očeve smrti
To je jedan od vise clanaka iz tog doba o tome dogadjaju. Sad ih ne mogu naci. Potrazi malo.
Naravno da se ne zna epilog, osim izmjena zakona.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


04 pro 2023, 21:19
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 668
Lokacija: Šibenik
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Epilog se ne zna jer ga nema. Da ga ima, dnovinari bi se vrlo rado naslađivali i pisali tko zna što o tome mjesecima. Poznam neke od navedenih osoba, i samo ću reći da ne treba vjerovati previše stvarima koje se insinuiraju na raznim portalima. Na žalost ljudi koji se bave oružjem, pogotovo kolekcionari, previše lako nehotice dođu u kontakt s osobama koje se bave ilegalnim poslovima i onda se i oni nađu na meti države. Prije par mjeseci smo ovdje raspravljali o kolekcionaru militarije koji je zaradio pretres samo zato što je telefonirao krivu osobu. A nakon toga i kaznenu prijavu samo zato što je među militarijom imao i nekoliko praznih spremnika. Ova priča upravo potiče iz vremena kada se vršila pojačana hajka na legalne vlasnike oružja i kada je osmišljena EU direktiva koja je usvojena 2017, a u svom originalu je trebala zabraniti svo poluautomatsko oružje u EU.

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


04 pro 2023, 21:51
Profil Web stranica
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 668
Lokacija: Šibenik
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Mirok je napisao/la:
Barut je napisao/la:
Mirok je napisao/la:
....imaš PM
Teško ti je pročitati članak Zakona...?
Znači ti MORAŠ predati oružje policiji,zatim u roku osam dana možeš zatražiti onesposobljavanje.
Ako ti odobre,ONDA ćeš dobiti rješenje o pravu za onesposobljavanje.
Što nije jasno ?
Oružje kategorije C se ne mora onesposobljavati, mogao bi tražiti da ga prebaci na sebe. Najveći problem je to ako nema nikakve papire, pa ne može onda ni dokazati porijeklo. Bilo bi najpametnije pokušati naći papire. Možda je oružje čak i prijavljeno, samo treba pronaći dokaz. Eventualno bi mogao tražiti dozvolu za sakupljanje oružja C kategorije, ali tu bi najbolje bilo konzultirati se s nekim na referadi za oružje.
Jedina druga teoretska opcija bez predati MUPu/uništiti oružje bi bilo ako poznaje nekoga tko ima odobrenje za sakupljanje starog oružja pa predati toj osobi da kolekcionar evidentira oružje u svoju kolekciju.

Krivo.
Članak 79. navodi kategorije A,B,C i to se predaje radi predaje ili onesposobljavanja.Ništa drugo.
Ne može netko u kolekciju prikazati nešto za što nema papire
Ne bi trebao iznositi kategoričke tvrdnje o stvarima o kojima ne znaš, niti se baviš starim oružjem niti si kolekcionar. Po tebi bi svo najstarije i najvrijednije oružje bilo nepovratno uništeno!
Srećom, staro oružje koje Šlapa ima su po njegovim riječima replike, ali da se radi o originalima starim parsto godina, to predati na policiju za uništenje bi bila kriminalna šteta. A takvo originalno povijesno oružje očito neće imati papire jer kad je ono napravljeno papiri za oružje ni serijalizacija oružja još nisu postojali niti kao ideja. Takvo povijesno oružje se može predati ili prodati muzeju, ali onom koji ima odobrenje za sakupljanje aktivnog oružja, ili kolekcionaru koji ima odobrenje za sakupljanje starog oružja.
Da sam ja na njegovom mjestu prije bih iz principa predao oružje muzeju ili kolekcionaru radije nego onim ljudima koji su upravo postavili sustav na način da te zakonom prisiljavaju da njima predaš oružje bez ikakve naknade da bi ga oni uništili. A to što si ti ostao bez sve sentimentalne i financijske vrijednosti, tvoj problem! Još uz to zavaravaju ljude predstavljajući im da postoji mogućnost "onesposobljavanja" i zadržavanja oružja, a u stvarnosti su toliko zakomplicirali proceduru da to nikome ne pada na pamet da radi, i u stvarnosti ta mogućnost uopće ne postoji. 100 puta bih prije dao oružje nekome tko ga može legalno imati a cijeni ga nego dao na uništenje. Pa čak i M48-cu. Danas ljudi gledaju M48-cu kao zadnje smeće, a probaj otići u neku bolju puškarsku radionicu i naručiti od njih da ti naprave novu M48-icu od nule u originalnoj kvaliteti, pa ćeš vidjeti koliko će ti zaračunati.

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


04 pro 2023, 22:14
Profil Web stranica
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Ja ne mogu o tome govoriti, jer zaista nemam pojma na koji nacin muzeji s dozvolom mogu nabaviti historijsko oruzje.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


04 pro 2023, 22:22
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Barut je napisao/la:
Pa čak i M48-cu. Danas ljudi gledaju M48-cu kao zadnje smeće, a probaj otići u neku bolju puškarsku radionicu i naručiti od njih da ti naprave novu M48-icu od nule u originalnoj kvaliteti, pa ćeš vidjeti koliko će ti zaračunati.


Najveci broj m48 ica koje sam vidio ne valjaju nista jer su unistene dzabe korozivnim streljivom. ALi to su krivi vlasnici, a ne puska.
Moglo bi se od mehanizma sloziti novu pusku s novom cijevi, ali tu je problem opet zakondavstva, i to se ne radi u HR. Kultura oruzja na niskom nivou, staro baci, kupi novo. Kultura.

Drugi dio je tocan sto si rekao.
Ko narucuje pusku - karabin po narudzbi za lov, vjerojatno ce biti mauser. I kostat ce.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


04 pro 2023, 22:28
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 668
Lokacija: Šibenik
Post Re: Puške nakon očeve smrti
jolly je napisao/la:
Ja ne mogu o tome govoriti, jer zaista nemam pojma na koji nacin muzeji s dozvolom mogu nabaviti historijsko oruzje.
Nije nikakva misterija. Zakon o eksplozivnim tvarima, članak 53. Odobrenje za sakupljanje starog oružja za pravne osobe.
Zakon o eksplozivnim tvarima je napisao/la:
(5) Oružje koje pravna osoba, obrt ili udruga drži na temelju odobrenja za sakupljanje starog oružja ne smije se nositi, upotrebljavati niti za njega nabavljati, držati ili proizvoditi streljivo. (6) Oružje sakupljeno na temelju odobrenja iz stavka 1. ovoga članka smije se prodati ili predati samo pravnim osobama ili obrtima ili udrugama ili građanima koji imaju odobrenje za sakupljanje starog oružja. (7) Iznimno, muzeji uz staro oružje smiju sakupljati i ostalo oružje koje se više ne izrađuje i koje ne upotrebljavaju oružane snage ili policija pod uvjetima iz stavka 5. ovoga članka. (8) Staro vatreno oružje koje je onesposobljeno za uporabu ne smije se osposobljavati. (9) Ministarstvo će o izdanim odobrenjima za sakupljanje starog oružja izvijestiti ministarstvo nadležno za kulturu. (10) Pravna osoba, obrt ili udruga iz stavka 1. ovoga članka dužna je u roku od osam dana od dana nabave ili prodaje starog oružja to prijaviti Ministarstvu.
Evo, muzeji mogu sakupljati svaku kategoriju pod uvjetom da se više ne izrađuje i da ga ne upotrebljavaju oružane snage i policija. Mogu sakupljati oružje, nabavljati oružje i od kolekcionara koji imaju odobrenje za sakupljanje starog oružja ili prodavati oružje istima.

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


04 pro 2023, 22:37
Profil Web stranica
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 668
Lokacija: Šibenik
Post Re: Puške nakon očeve smrti
jolly je napisao/la:
Barut je napisao/la:
Pa čak i M48-cu. Danas ljudi gledaju M48-cu kao zadnje smeće, a probaj otići u neku bolju puškarsku radionicu i naručiti od njih da ti naprave novu M48-icu od nule u originalnoj kvaliteti, pa ćeš vidjeti koliko će ti zaračunati.


Najveci broj m48 ica koje sam vidio ne valjaju nista jer su unistene dzabe korozivnim streljivom. ALi to su krivi vlasnici, a ne puska.
Moglo bi se od mehanizma sloziti novu pusku s novom cijevi, ali tu je problem opet zakondavstva, i to se ne radi u HR. Kultura oruzja na niskom nivou, staro baci, kupi novo. Kultura.
Na žalost tako je. A ono što će kupiti je u pravilu niže kvalitete nego ono što su uništili i bacili. :(
Ali i taj nedostatak kulture zapravo proizilazi dobrim dijelom iz zatiranja kulture držanja oružja od strane raznih totalitarnih režima tokom povijesti. Moj djed je bio mladi lovac i lovio sitnu divljač s floberkom već u dobi od 8-9 godina. I tada mu je oružje bilo oduzeto od strane prvog totalitarnog režima čim je došla okupacija. Na kraju se nikada nije vratio u lov iako je to volio kao dijete. Jednostavno nije bilo isplativo prolaziti svu proceduru.

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


04 pro 2023, 22:46
Profil Web stranica
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Ja tumačim Zakon.
Jedno je komu bi ti želio što predati,a potpuno drugo što se mora.
Paragrafi koje navodiš se odnose na oružje koje je legalno sakupljamo sa odobrenjem.
I ništa ja ne bih uništavao,to je tendencija države.(EU)


04 pro 2023, 23:14
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 668
Lokacija: Šibenik
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Mirok je napisao/la:
Ja tumačim Zakon.
Vidim. To je svakako jedna od vrlo popularnih aktivnosti na ovom forumu. ;)

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


04 pro 2023, 23:40
Profil Web stranica
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Barut je napisao/la:
Mirok je napisao/la:
Ja tumačim Zakon.
Vidim. To je svakako jedna od vrlo popularnih aktivnosti na ovom forumu. ;)

A razlog je što je kolega postavio pitanje/temu


04 pro 2023, 23:43
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Mislim da samo ovu temu obradili do zadnjeg detalja.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


05 pro 2023, 04:54
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 668
Lokacija: Šibenik
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Slažem se.
Nadam se da će kolega Šlapa uspjeti zadržati nešto od očeve kolekcije, barem C kategoriju. Očekujemo daljnji razvoj događaja.


Sent using Tapatalk Pro

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


05 pro 2023, 10:37
Profil Web stranica
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Nadajmo se čim više.....


05 pro 2023, 11:56
Profil
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 01 ruj 2023, 00:41
Postovi: 53
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Dobio sam inf iz V.G. da se nesto suska suska da bi se opet krenulo u dopustanje legalizacije oruzja. Pa da napomenem.


15 sij 2024, 23:27
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Puške nakon očeve smrti
rbanic je napisao/la:
Dobio sam inf iz V.G. da se nesto suska suska da bi se opet krenulo u dopustanje legalizacije oruzja. Pa da napomenem.

Svog oružja ?
Ili se to odnosi na zračno oružje ?


16 sij 2024, 15:28
Profil
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 01 ruj 2023, 00:41
Postovi: 53
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Koliko sam ja shvatio iz toga sto smo pricali svog.


16 sij 2024, 15:36
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Nije to loša odluka.


16 sij 2024, 15:49
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Skužili da ljudi ne žele predat oružje, pa onda ajde da bar popišemo tko šta ima da se bar zna :D


16 sij 2024, 15:55
Profil
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 01 ruj 2023, 00:41
Postovi: 53
Post Re: Puške nakon očeve smrti
Stav gosp. policajca s kojim sam pricao je da tko je htio predat mogao je. Ali iskreno mislim da ce biti dosta toga legaliziranog ako dozvole jer ce ljudi htjet prodat sigurno. To su vec ljudi stosta i naslijedili pa ih mozda nije tolko briga da bi to predavali al da su pare u pitanju mozda se toga i rijese.


16 sij 2024, 15:59
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 83 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan