Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 27 tra 2024, 15:02.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 66 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Rasprava 
Autor/ica Poruka
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Rasprava
Za pucnjavu u Češkoj se spominje AR15 sa optikom, legalni vlasnik, nije bio problematičan prije incidenta.

Što mislite koje će restrikcije uvest ?

a) zabrana AR15 (iliti svih "vojnih" pušaka)
b) zabrana poluautomata
c) češći zdravstveni pregled
d) ograničenja broja oružja
e) zabrana kupovine oružja lovcima i sportašima na god dana
f) zaljepit veću naljepnicu na fakultete (zabranjeno oružje)
g) ništa


22 pro 2023, 12:04
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 18 sij 2019, 16:31
Postovi: 1212
Post Re: Rasprava
Evo vam malo materijala za razmišljanje.

Prije 50 godina, većina ljudi nije zaključavala vrata kada bi izlazili na kratko. Smatralo se nepotrebnim. Danas većina drži zaključano i kada su unutra.

Zašto? Jeli se u susjedstvu zaista povećao kriminal ili je to nešto što ste vidjeli da drugi rade i govore kako je to pametno.

Neke stvari su se promijenile ne jer je svijet drugačiji. Nego smo ih mi sami promijenili kopirajući i slušajući okolinu.
Takvo ponašanje je u ljudskoj prirodi i teško se tome oduprijeti.
Školovani manipulatori ovo jako dobro znaju i često koriste. Tvrdnje tipa: uobičajena praksa u..., najnoviji trend u... Premda te tvrdnje nisu praksa i trend nigdje. Postati će ako se ponove dovoljan broj puta da to mozak krene shvaćati kao svakodnevnicu i rutinu okoline.

Nije svijet danas puno drugačiji od onoga prije 50 godina. Ali ljudi jesu. Ne zadovoljavaju ih iste stvari i razmišljaju o stvarima o kojima prije 50 godina nisu.


Zadnja izmjena: IB43; 22 pro 2023, 12:17; ukupno mijenjano 1 put/a.



22 pro 2023, 12:15
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 18 sij 2019, 16:31
Postovi: 1212
Post Re: Rasprava
Marin223 je napisao/la:
Za pucnjavu u Češkoj se spominje AR15 sa optikom, legalni vlasnik, nije bio problematičan prije incidenta.

Što mislite koje će restrikcije uvest ?

a) zabrana AR15 (iliti svih "vojnih" pušaka)
b) zabrana poluautomata
c) češći zdravstveni pregled
d) ograničenja broja oružja
e) zabrana kupovine oružja lovcima i sportašima na god dana
f) zaljepit veću naljepnicu na fakultete (zabranjeno oružje)
g) ništa


Ono što će umiriti javnost.


22 pro 2023, 12:16
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Rasprava
IB43 je napisao/la:
Marin223 je napisao/la:
Za pucnjavu u Češkoj se spominje AR15 sa optikom, legalni vlasnik, nije bio problematičan prije incidenta.

Što mislite koje će restrikcije uvest ?

a) zabrana AR15 (iliti svih "vojnih" pušaka)
b) zabrana poluautomata
c) češći zdravstveni pregled
d) ograničenja broja oružja
e) zabrana kupovine oružja lovcima i sportašima na god dana
f) zaljepit veću naljepnicu na fakultete (zabranjeno oružje)
g) ništa


Ono što će umiriti javnost.


Znači a i b vjerojatno, šira javnost voli zabrane, otimanje nečega što drugi imaju a oni nemaju.


22 pro 2023, 12:18
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 18 sij 2019, 16:31
Postovi: 1212
Post Re: Rasprava
Odakle znaš što bi umirilo češku javnost. Živiš li tamo?

Možda bude još lakše do oružja. Nemam pojma, nisam Čeh.

Ono što sigurno znam je da će vlast nastojati smiriti javnost u što kraćem roku i poduzeti će mjere koje će dovesti do smirivanja.


22 pro 2023, 12:23
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Rasprava
IB43 je napisao/la:
Odakle znaš što bi umirilo češku javnost. Živiš li tamo?

Možda bude još lakše do oružja. Nemam pojma, nisam Čeh.

Ono što sigurno znam je da će vlast nastojati smiriti javnost u što kraćem roku i poduzeti će mjere koje će dovesti do smirivanja.


Nemam pojma, nagađam, na temelju viđenog u drugim državama nakon sličnih incidenata.


22 pro 2023, 12:27
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 18 sij 2019, 16:31
Postovi: 1212
Post Re: Rasprava
To je to, kopiramo i slušamo okolinu i pri tome ignoriramo stvarno stanje. A to je što Česi sada žele, jer to je ono što će se napraviti.

Da sam manipulator. Sada bih se nadovezao sa primjerima zabrana, našao iznimke kod nas i zaključio da se i nama sprema zabrana. Onda bih te naložio i radikializirao do bola svakakvim primjerima zabrana.

Ali nisam manipulator, pa izostalo. Umjesto toga siva stvarnost kakva obično i bude.


22 pro 2023, 12:34
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 12 sij 2023, 23:43
Postovi: 778
Post Re: Rasprava
Marin223 je napisao/la:
Za pucnjavu u Češkoj se spominje AR15 sa optikom, legalni vlasnik, nije bio problematičan prije incidenta.

Što mislite koje će restrikcije uvest ?

a) zabrana AR15 (iliti svih "vojnih" pušaka)
b) zabrana poluautomata
c) češći zdravstveni pregled
d) ograničenja broja oružja
e) zabrana kupovine oružja lovcima i sportašima na god dana
f) zaljepit veću naljepnicu na fakultete (zabranjeno oružje)
g) ništa


Sve sto naprave ce bit poziranje.

Savrsen primjer toga je pucnjava iz engleske sto se dogodila za vrijeme COVIDa.

https://en.wikipedia.org/wiki/Plymouth_shooting

5 mrtvih, dvoje tesko ozljedjenih. Koristio je sacmaricu.

Ubojica koji je to napravio je imao legalno oruzje unatoc.
-sto je imao dijagnoziran ADHD i autizam
-bio je na antidepresivima
-bio je nasilan
-fizicki je napao mamu te mu je oruzje oduzeto
-nakon 1 godine mu je oruzje oduzeto oruzje vraceno te je onda ubio mamu i izasao na ulicu i poceo pucati po ljudima


Koji je bio odgovor engleske policije?
Jesu priznali svoje zajebe da toj osobi nikad nije trebalo legalno dati oruzje?
Da mu nisu trebali vratiti oruzje nakon nasilnog napada?

Ne. Rekli su da je bio desnicar koji je postao na 4chanu i facebooku, te da ce odsada uvesti dodatne provjere gdje ce provjeravati sto ljudi pisu na internet platformama(sto nema smisla jer koliko znam 4chan je anoniman)

Znaci zakljucak, sve medicinske i ostale provjere nisu provedene kako spada, i da jesu provedene kako spada nije nista napravljeno po njima i umjesto da kazu da zajebali smo i provodit cemo provjere bolje. Oni su rekli mi cemo dodati dodatne provjere(makar ni trenutne ne radimo kak spada) da bi ispalo kao da su nesta napravili.

I dodatno, cak je i njegov vlastiti otac rekao policiji da mu ne bi trebali izdati dozvolu za oruzje radi njegovih mentalnih problema.


22 pro 2023, 13:35
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Rasprava
timmy75 je napisao/la:
Recentni događaj u Češkoj kao da je po ovoj temi.
Masovni ubojica počinio to što je počinio s ukradenim oružjem (ZEV AR-10 ukrao ocu i ubio ga).

Pitanje za korisnike:
znate li nekoga tko je zbog psihičkog zdravlja izgubio ili nije ostvario pravo na posjedovanje oružja? Ja ne.
Znam ljude koji ne udovoljavaju kriterijima fizičkog zdravlja, ali nikad nisam čuo da netko "ne prođe" pregled kod psihologa i psihijatra.
Taj pregled čini se kao formalnost, a ne bi trebao biti.


Niti jedan psihicki bolesnik uopce ne moze doci do lijecnickog za oruzje.
Zato jer obiteljski doktor, daje ptovrdu za medicinu rada prije nego osoba pristupi lijecnickom pregledu za oruzje.
Obiteljski doktor ima karton kompletne dokumentacije, i zdravtsvene povijesti pacijenta, ukljucijuci i psihijatrijsku povijest.

Napomenuo bih samo da se ovakvim raspravama samo siri panika, i radi senzacionalizam od tragicnog dogadjaja.
U srbiji se od ad hoc drakonskih mjera, embarga na izdavanje dozvola, normaliziralo stanje za lovce i sportske strijelce unutar par mjeseci
Neka mediji odrade svoje, pa cemo vidjeti kako ce ici dalje.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


22 pro 2023, 15:36
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 12 sij 2023, 23:43
Postovi: 778
Post Re: Rasprava
jolly je napisao/la:
timmy75 je napisao/la:
Recentni događaj u Češkoj kao da je po ovoj temi.
Masovni ubojica počinio to što je počinio s ukradenim oružjem (ZEV AR-10 ukrao ocu i ubio ga).

Pitanje za korisnike:
znate li nekoga tko je zbog psihičkog zdravlja izgubio ili nije ostvario pravo na posjedovanje oružja? Ja ne.
Znam ljude koji ne udovoljavaju kriterijima fizičkog zdravlja, ali nikad nisam čuo da netko "ne prođe" pregled kod psihologa i psihijatra.
Taj pregled čini se kao formalnost, a ne bi trebao biti.


Niti jedan psihicki bolesnik uopce ne moze doci do lijecnickog za oruzje.
Zato jer obiteljski doktor, daje ptovrdu za medicinu rada prije nego osoba pristupi lijecnickom pregledu za oruzje.
Obiteljski doktor ima karton kompletne dokumentacije, i zdravtsvene povijesti pacijenta, ukljucijuci i psihijatrijsku povijest.

Napomenuo bih samo da se ovakvim raspravama samo siri panika, i radi senzacionalizam od tragicnog dogadjaja.
U srbiji se od ad hoc drakonskih mjera, embarga na izdavanje dozvola, normaliziralo stanje za lovce i sportske strijelce unutar par mjeseci
Neka mediji odrade svoje, pa cemo vidjeti kako ce ici dalje.


Moze, i to sam vidio vec vise puta cak i kod nas.

Vidio sam covijeka koji ima vise pokusaja samoubojstva da imaju legalno oruzje, vidio sam branitelje s PTSDom da imaju oruzje, cak i osobe sa BPDom, doduse vidio sam tolko prekrsaja da bolje da druge ni ne komentiram.

Jos jedan primjer kojeg sam se sjetio, decko koji ima epipelsiju ima vozacku i prijavio se za oruzje, prosao je pregled medicine rada kod privatnika, jer zna da mu inace ne bi dali.


22 pro 2023, 15:59
Profil
Satnik
Satnik
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2011, 15:27
Postovi: 1887
Lokacija: Nin
Post Re: Rasprava
jolly je napisao/la:
... Niti jedan psihicki bolesnik uopce ne moze doci do lijecnickog za oruzje....

Nebi se ja tu složija s tobom. Ima psihopata koje i liječnik obiteljske medicine neće prepoznati, a ni specijalisti, ako se ne upuste u detaljne pretrage i testove,
koje se u principu niko ne radi dok se nema razloga, dok lik ne napravi neko veliko sranje. Znam jednoga koji je bio primjeran mladić, a onda sikirom pobio svoju obitelj.
Taj nije imao oružje jer ga nije ni tražio, ali da je htio dobio bi sve što bi zatražio. Svih je odreda taj iznenadio.
Ali to je ako je lik bolestan od rođenja, a što je sa ovima koji puknu nakon što su legalno dobili oružje?

_________________
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.


22 pro 2023, 16:32
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Rasprava
Hawk je napisao/la:
jolly je napisao/la:
... Niti jedan psihicki bolesnik uopce ne moze doci do lijecnickog za oruzje....

Nebi se ja tu složija s tobom. Ima psihopata koje i liječnik obiteljske medicine neće prepoznati, a ni specijalisti, ako se ne upuste u detaljne pretrage i testove,
koje se u principu niko ne radi dok se nema razloga, dok lik ne napravi neko veliko sranje. Znam jednoga koji je bio primjeran mladić, a onda sikirom pobio svoju obitelj.
Taj nije imao oružje jer ga nije ni tražio, ali da je htio dobio bi sve što bi zatražio. Svih je odreda taj iznenadio.
Ali to je ako je lik bolestan od rođenja, a što je sa ovima koji puknu nakon što su legalno dobili oružje?


Znaci, zakon je los, moze se lako provuci neki ludjak. Lijecnici obiteljske medicine lako propuste stvar?

U tom slucaju: predlozio bih potpunu zabranu oruzja u civilnom drustvu. Streljastvo je olimpijski sport, ali nema to veze.
Zabraniti.

Lovstvo je uvrsteno na listu kulturne bastine RH, ali ni to nema veze.
Zabraniti sve, tako da se zahvaljujuci mogucim propustima dr obiteljske medicine niko ne provuce.

Lako je to tebi danas govoriti, kad si u lovackoj penziji, i prodao si oruzje.
napominjem da ovakva javna razmisljanja na javnom forumu, na opcem dijelu dostupnom za javnost, ne dorpinose ama bas nicemu.
Vodi racuna da ovo moze citati bilo koji laik ili ne strucnjak u HR, koji ne mora biti niti logiran na ovom forumu.
Takav upravo moze procitati izmedju redova "vlasnik oruzja tvrdi da je sistem lijecnickog los"
ne cinis uslugu nikome.
Dok ja znam za slucajeve gdje je oruzje oduzimano po osnovi lijecnickog, i ljudi su gubili imovinu (koji su imali ili stjecali godinama) i nikad krsili zakon.
Samo im se fizicko zdravstveno stanje (ne psihicko) promijenilo

Sad jos samo neki neko napise, koja zakonska regulativa u bilo kojem drustvenom sektoru prevenira nesrecu 100%?

Zakon o protupozarnoj zastiti? Nemamo pozara?
https://www.index.hr/vijesti/clanak/rad ... 51550.aspx

Zakon o prometu? nemamo nesreca?
https://www.index.hr/vijesti/clanak/na- ... 94326.aspx

Pravilnik o sigurosti pomorskog prometa? Nemamo nesreca na moru?
https://www.index.hr/tag/1133506/pomors ... urter.aspx

Zakon o zastiti na radu?
https://www.index.hr/tag/14225/poginuo-radnik.aspx

Dakle zivimo u savrsenom svijetu pravila, zakona i sigurnosti, jedino se kroz zakon o oruzju i pravilnik o lijecnickim pregledima svak provuce bez poteskoca.
:A28:

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


Zadnja izmjena: jolly; 22 pro 2023, 17:10; ukupno mijenjano 4 put/a.



22 pro 2023, 17:00
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Rasprava
Kod nas je pregleda,provjera i kontrola dovoljno.
I previše !


22 pro 2023, 17:07
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 12 sij 2023, 23:43
Postovi: 778
Post Re: Rasprava
jolly je napisao/la:
Hawk je napisao/la:
jolly je napisao/la:
... Niti jedan psihicki bolesnik uopce ne moze doci do lijecnickog za oruzje....

Nebi se ja tu složija s tobom. Ima psihopata koje i liječnik obiteljske medicine neće prepoznati, a ni specijalisti, ako se ne upuste u detaljne pretrage i testove,
koje se u principu niko ne radi dok se nema razloga, dok lik ne napravi neko veliko sranje. Znam jednoga koji je bio primjeran mladić, a onda sikirom pobio svoju obitelj.
Taj nije imao oružje jer ga nije ni tražio, ali da je htio dobio bi sve što bi zatražio. Svih je odreda taj iznenadio.
Ali to je ako je lik bolestan od rođenja, a što je sa ovima koji puknu nakon što su legalno dobili oružje?


Znaci, zakon je los, moze se lako provuci neki ludjak. Lijecnici obiteljske medicine lako propuste stvar?

U tom slucaju: predlozio bih potpunu zabranu oruzja u civilnom drustvu. Streljastvo je olimpijski sport, ali nema to veze.
Zabraniti.

Lovstvo je uvrsteno na listu kulturne bastine RH, ali ni to nema veze.
Zabraniti sve, tako da se zahvaljujuci mogiucim pro[pustima dr obiteljske medicine niko ne provuce.

Lako je to tebi danas govoriti, kad si u lovackoj penziji, i prodao si oruzje.
napominjem da ovakva javna razmisljanja na javnom forumu, na opcem dijelu dostupnom za javnost, ne dorpinose ama bas nicemu.
Vodi racuna da ovo moze citati bilo koji laik ili ne strucnjak u HR, koji ne mora biti niti logiran na ovom forumu.
Takav upravo moze procitati izmedju redova "vlasnik oruzja trdi da je sistem lijecnickog los"
ne cinis uslugu nikome.
Dok ja znam za slucajeve gdje je oruzje oduzimano po osnovi lijecnickog, i ljudi su gubili imovinu (koji su imali ili stjecali godinama) i nikad krsili zakon.
Samo im se fizicko zdravstveno stanje (ne psihicko) promijenilo

Sad jos samo neki neko napise, koja zakonska regulativa u bilo kojem drustvenom sektoru prevenira nesrecu 100%?

Zakon o protupozarnoj zastiti? Nemamo pozara?
https://www.index.hr/vijesti/clanak/rad ... 51550.aspx

Zakon o prometu? nemamo nesreca?
https://www.index.hr/vijesti/clanak/na- ... 94326.aspx

Pravilnik o sigurosti pomorskog prometa? Nemamo nesreca na moru?
https://www.index.hr/tag/1133506/pomors ... urter.aspx

Dakle zivimo u savrsenom svijetu pravila, zakona i sigurnosti, jedino se kroz zakon o oruzju i pravilnik o lijecnickim pregledima svak provuce bez poteskoca.
:A28:


Niko ne govori da treba zabranit oruzje, vec da su provjere ne rade pravilno.

Ako neko hoce napravit sranje nac ce nacin da ga napravi s nozem, autom, ilegalnim oruzjem itd.

Isto tako ljudi koji hoce napravit sranje ali nemaju dijagnozu ne mozes napravit nista.

Po ovome sto ste napisali ispada da ne mozemo kritizirati probleme koji kod nas ocito postoje.


22 pro 2023, 17:10
Profil
Skupnik
Skupnik
Avatar

Pridružen/a: 09 ožu 2018, 00:24
Postovi: 273
Post Re: Rasprava
Odgovornost treba prebaciti na pojedninca a ne na sustav. Nisu svi vlasnici oružja krivi zato što se neko provukao kroz sustav.
A i pravosuđe bi trebalo imati koliko toliko ujednačen kriterij.
Breivik, čovjek ubio 77 slučajnih ljudi i dobio 21 godinu zatvora a Zavadlav 40 godina za trojicu dilera.


22 pro 2023, 17:38
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Rasprava
Tocno, odgovornost je na pojedincu.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


22 pro 2023, 17:40
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 12 sij 2023, 23:43
Postovi: 778
Post Re: Rasprava
jolly je napisao/la:
Tocno, odgovornost je na pojedincu.


Ne nuzno na pojedincu.

Nego i osobama koje znaju da je pojedinac recimo nestabilan i to ne prijave.


22 pro 2023, 18:26
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Rasprava
Stargazer je napisao/la:
jolly je napisao/la:
Tocno, odgovornost je na pojedincu.


Ne nuzno na pojedincu.

Nego i osobama koje znaju da je pojedinac recimo nestabilan i to ne prijave.

Koje su to" osobe" ?


22 pro 2023, 18:32
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 12 sij 2023, 23:43
Postovi: 778
Post Re: Rasprava
Mirok je napisao/la:
Stargazer je napisao/la:
jolly je napisao/la:
Tocno, odgovornost je na pojedincu.


Ne nuzno na pojedincu.

Nego i osobama koje znaju da je pojedinac recimo nestabilan i to ne prijave.

Koje su to" osobe" ?


Recimo prijatelji od pojedinca, koji znaju da je postao depresivan, suicidalan itd i ima oruzje.


22 pro 2023, 18:33
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Rasprava
Ne mogu ti prijatelji biti odgovorni.
Prepoznati depresiju,ni suicidalnost nije lako ni stručnjaku.
A zamisli da se "prijatelji"tako zaigraju i pogrešno cinkaju frenda ?
Medicina je tu da da svoje mišljenje,jer psihološki problemi ne moraju biti povezani sa obaveznim oduzimanjem oružja.


22 pro 2023, 18:51
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 66 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: Bing [Bot] i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan