Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 13 svi 2024, 22:06.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 285 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Sljedeća
Povjerenje i Sigurnost 
Autor/ica Poruka
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
jolly je napisao/la:
timmy75 je napisao/la:
https://vm.tiktok.com/ZGeUouqHv/

oho

Za ovo o cemu on prica, jedini nacin obrane doma je pasivna metoda zastite. Alarmi, brave, kamere, ograde, mozda ostar pas u ogradjenoj okucnici.
Dobro je on potrcrtao probleme, ali nema nacina da se mijenja sustav.


On je zapravo spomenuo dvije različite stvari:
1) pitanje odgovornosti ako se uljez sam ozljedi u tvom prostoru (npr zapne za razbacane kablove i razbije si glavu)
2) pitanje prava na aktivnu obranu imovine (zakonski dozvoljeno ali razmjernom silom, ne bilo čime i bilo kako)

Pasivna zaštita će svakako pomoć kad vlasnik nije doma.


06 ožu 2024, 15:24
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 20 ruj 2023, 11:08
Postovi: 65
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
timmy75 je napisao/la:
Pošto su izbori blizu, idući tjedan očekujem novog kandidata s obećanjem open carry, legalizacije, automatskog i slično. Nakon izbora gore nego je bilo, klasika :cry:

Nema veze, samo nek se jedan takav pojavi kod nas i ja glasam :)


06 ožu 2024, 15:46
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6756
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
andrej je napisao/la:
timmy75 je napisao/la:
Pošto su izbori blizu, idući tjedan očekujem novog kandidata s obećanjem open carry, legalizacije, automatskog i slično. Nakon izbora gore nego je bilo, klasika :cry:

Nema veze, samo nek se jedan takav pojavi kod nas i ja glasam :)


Open carry, to je mit. nemoguce u evropskom pravnom okruzenju.
Medjutim, ne ocekujem bilo kakvo pogorsanje nakon izbora.
Situacija na istoku Evrope, dovodi posve novu retoriku u javnim medijima.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


06 ožu 2024, 18:07
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Avatar

Pridružen/a: 18 stu 2010, 22:52
Postovi: 705
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
jolly je napisao/la:
andrej je napisao/la:
timmy75 je napisao/la:
Pošto su izbori blizu, idući tjedan očekujem novog kandidata s obećanjem open carry, legalizacije, automatskog i slično. Nakon izbora gore nego je bilo, klasika :cry:

Nema veze, samo nek se jedan takav pojavi kod nas i ja glasam :)


Open carry, to je mit. nemoguce u evropskom pravnom okruzenju.
Medjutim, ne ocekujem bilo kakvo pogorsanje nakon izbora.
Situacija na istoku Evrope, dovodi posve novu retoriku u javnim medijima.


Ma ne mislim da će se to stvarno dogoditi, nego sam htio ukazati da su političari uoči izbora spremni svašta obećavati

_________________
Put your money where your mouth is.


06 ožu 2024, 20:56
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 12 sij 2023, 23:43
Postovi: 780
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
https://dnevnik.hr/vijesti/svijet/ceski ... Naslovnica

Izmjene zakona predviđaju da će trgovine koje prodaju oružje morati vlastima prijavljivati sumnjive kupce i transakcije.

Sto je "sumnjivo"?

Osobe koje imaju dozvolu za posjedovanje oružja morat će ići na liječnički pregled svakih pet godina, umjesto dosadašnjih deset.

Ako su im medicinske provjere ista kao nase, a vjerovatno jesu, ovo nista ne znaci.



Ovo je cisti primjer gdje se nije ogranicila kupnja oruzja, samo su uvedeni novi zakoni da se javnost smiri.


07 ožu 2024, 08:51
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6756
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Stargazer je napisao/la:


Ovo je cisti primjer gdje se nije ogranicila kupnja oruzja, samo su uvedeni novi zakoni da se javnost smiri.


Slicno sam i napisao kad smo zadnji put raspravljali o toj temi. Ne ocekivati velike promjene u ceskoj.
Ono sto je bitno, ostalo im je ustavno pravo na samoobranu. To se niko nije usudio mjenjati.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


07 ožu 2024, 08:54
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 12 sij 2023, 23:43
Postovi: 780
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
jolly je napisao/la:
Stargazer je napisao/la:


Ovo je cisti primjer gdje se nije ogranicila kupnja oruzja, samo su uvedeni novi zakoni da se javnost smiri.


Slicno sam i napisao kad smo zadnji put raspravljali o toj temi. Ne ocekivati velike promjene u ceskoj.
Ono sto je bitno, ostalo im je ustavno pravo na samoobranu. To se niko nije usudio mjenjati.


I tu se dovodi pitanje, sto je jace?

Zakon koji kaze da trgovac subjektivno nekog prozove sumnjivim?

Ili ustav koji im garantira pravo na samoobranu.


07 ožu 2024, 09:41
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6756
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Nemoj mi reci da ne poznas ljude kojima nikad ne bi dao oruzje u ruke, iako mogu proci sve redovne kontrole.
Kad se skrene pozornost na takve, vlasti ce reagirati makar provjerom. Ceski slucaj bio je popracen jasnim signalima na intenret mrezama, i ova zakonska izmjena je vjerojatno ciljana u tom smjeru.

U ovom slucaju, ustav im pokriva vecinu normalnih gradjana.

Opet sjeckamo dlaku na pola. ne postoji zakonski sustav koji 100% prevenira nesrecu u bilo kojem segmentu drustva, na pr promet, zastita na radu, zdravstvo, itd. .
A ispada da se uvjek zalimo, ako nesto po nasem zakonski laickom misljenju formiranom prema novinskom (nestrucnom) clanku u prijevodu nekog stranog teksta nije definirano u svakom detalju i u svakoj dlaki. Uostalom, u ovom clanku iz Hrvatskog portala (ne-Ceskog) izvlacimo zakljucke, iako zaista niko nije procitao konkretne zakonske promjene u njihovom zakonu. Ja osobno u cijeloj prici vidim da nisu mjenjali ustav, a druge izmjene mi djeluju kozmeticke. To sam i ocekivao.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


07 ožu 2024, 10:35
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Bio sam objavio nakon incidenta:
"Što mislite koje će restrikcije uvest ?
a) zabrana AR15 (iliti svih "vojnih" pušaka)
b) zabrana poluautomata
c) češći zdravstveni pregled
d) ograničenja broja oružja
e) zabrana kupovine oružja lovcima i sportašima na god dana
f) zaljepit veću naljepnicu na fakultete (zabranjeno oružje)
g) ništa"

Dakle C je bio točan odgovor (ali ne i dostatan).
Pošto je vlasnik bio legalan, očito su morali nekakvom, bar kozmetikom odgovorit javnosti tek toliko da se može reć "nešto se napravilo".

"Većina zastupnika ipak nije bila za uvođenja obveznih psiholoških testova. Međutim, zakon omogućuje psihijatrima pristup središnjem registru oružja kako bi mogli saznati posjeduju li njihovi pacijenti vatreno oružje."
Mi ovo već imamo.

Po pitanju prava na oružje, i dalje Češka ostaje u vrhu. Samo im je zdravstveni dio sličan kao i naš prije 2018 valjda.
Ovo sa trgovinama nezz kak će funkcionirat prijava i kakve akcije će se provodit ako trgovac nekog prijavi... trebalo bi vidjet točno šta su smislili za to.


07 ožu 2024, 10:46
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6756
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Tocan sazetak si napravio.
To s trgovinama, ne znamo ni kako je prezicno definirano u tom novom njihobom zakonu.

Gledajuci kroz prizmu kako prodaja oruzja preko nabavne dozvole funkcionira kod nas: covjek ima nabavnu dozvolu, i prosao je provjeru - onda u tom slucaju, samo ako se u trgovini ponasa cudno, ili spominje nekakve prijetnje ili nezakonske namjere. Pa da trgovac prijavi?


I druga varijanta, neko bez nabavne dozvole, udje u trgovinu, (ili neki online oglasnik) da pocne zapitkivati o nabavi oruzja bez papira, renomirani trgovac (ili vlasnik internet portala) bi i to trebao prijaviti bez nekih posebnih zakonskih odredbi.

Premda za to ni ne treba neka posebna zakonska definicija, jer se ovo podrazumijeva.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


07 ožu 2024, 11:09
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5394
Lokacija: Zagreb
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Pitanje je što bi to trebalo biti "sumnjivo" trgovcu ?
I taj češći liječnički,što podrazumijeva?
Psihotest ili će napraviti neki pregled kojime će ljudima zagorčavati život i posjed oružja ?
Cijenom pregleda,cjelodnevnom torturom.....?


07 ožu 2024, 11:20
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 12 sij 2023, 23:43
Postovi: 780
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Cinjenica je ta da nista od ovih provjera ne bi sprijecilo onog decka posto je oruzje ukrao i ubio vlasnika.


07 ožu 2024, 12:05
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6756
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Mirok je napisao/la:
Pitanje je što bi to trebalo biti "sumnjivo" trgovcu ?
I taj češći liječnički,što podrazumijeva?
Psihotest ili će napraviti neki pregled kojime će ljudima zagorčavati život i posjed oružja ?
Cijenom pregleda,cjelodnevnom torturom.....?


Pretpostvaljam da trgovci imaju vlastitu pamet i mozak, i mogu procjeniti. Kako rekoh, ni jedan zakon nije savrsen do u detalje. Stjece se dojam, da si sklon tome da se zakonom definira i sumnjivo ponasanje? U drustvu treba cim vise zakona, clanaka, stavki, odredbi, smjernica, direktiva, uputa, itd? Treba definirati svaku dlaku?

Psihotest, prema pisanju, nije obevezan, ali psihijatri imaju evidenciju vlasnika oruzja.

Cijene pregleda u novinskom clanku nisu navedene.

Moje internet sposobnosti su skromne, nisam uspio naci bolji autorizirani text, pa za sad mogu preporuciti da se informairas u vise detalja na ovoj poveznici (stari ceski zakon), a vjerujem da ce uskoro i novi zakon biti objavljen na istom mjestu, uskoro, pa ce se moci istraziti u vise detalja, za postizanje informiranog misljenja

https://www.mvcr.cz/mvcren/article/fire ... ework.aspx

Sad sto se tice nameta i troskova, sve kosta, sa ili bez lijecnickog.
Imati barku, kosta. Imati auto kosta. Svaki hobi kosta. Padobranstvo, ronjenje, foto-amateri, ribolov, ronjenje, kucni ljubimci sa opremom, hranom i veterinarima, itd

Nije mi poznat ni jedan hobi, ili aktivnost a da ne kosta
Ako se uzme za primjer cijene i troskovnik opreme i potrosnog materijala, za lov i streljastvo, cijena lijecnickog pregleda je u ukupnoj slici zanemarljiva. Nekidan sam sabrao i stavio na forum jedan odlazak na streljanu me kostao 77 eur.
Otici tako jednom mjesecno, 924 EUR godisnje, a u 5 godina (navodni period za petogodisnji ceski lijecnikci), 4620 eur, na to nek je cijena 5-godsnjeg lijecnickog 50-100 eur, nije strasno.

Za lov, nekad smo raspravljali osnovna oprema za pocetnika, barem 40.000 kn, na to ide upisnina i clanarina u drustvu i radne akcije (koja je vrijednost procjecnog radnog sata?), odnosno lov u komercijali. U toj slici, lijecnicki i cijena zanemariva.

Jedan odlazak na natjecanje long range u osijek, municija, put, nocenje, obrok - mene ne moze kostati ispod 500-600 eur. A u Hrvatskoj su barem 3 slicna natjecanja godisnje.

Baviti se bilo cim kosta. Pa cak i ne raditi nista nego sjediti doma i gledati TV - kosta, jer treba platiti TV pretplatu i struju, pa i to kosta.

Dakle kroz prizmu cijene doatni je trosak, ali ne pretjerano.

Ono sta je zaista (iz nase perspektive) losa stvar, je da lijecnicki u Hrvatskoj, nije realan, i za legalnog vlasnika oruzja je OPASAN, jer covjek ni kriv ni duzan, radi jedne od 19 dijagnoza moze izgubiti oruzje, ni kriv ni duzan. Covjek se razboli a dobije tretman kriminalca.

Realno gldeajuci samo psihijatrijska dijagnoza treba rezultirati oduzimanjem oruzja, a ne sporedne fizicke bolesti. Losa je stvar sto o ovoj problematici u hrvatskoj nisam vido neke javne rasprave. Krovni Savezi i pojedinci o tome sute, a struka (medicina rada) takodjer se ne oglasava, a stari pravilnik se i dalje koristi.

Zadnji primjer za koji znam, a spomenuo sam na forumu nedavno, da osoba nije prosla lijecnicki zbog povisenih eritrocita u nalazu krvne slike. Krasno.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


07 ožu 2024, 12:10
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5394
Lokacija: Zagreb
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Zadnja rečenica.....
To ne na potiho onemogućavanje nabavke oružja.
O tim stvarima govorim.


07 ožu 2024, 12:16
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5394
Lokacija: Zagreb
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Stargazer je napisao/la:
Cinjenica je ta da nista od ovih provjera ne bi sprijecilo onog decka posto je oruzje ukrao i ubio vlasnika.

Ne bi, slažem se.
Ali komentiram njihove izmjene zakona....
I sve se opet lomi na legalnim vlasnicima. :A00:


07 ožu 2024, 12:18
Profil
Poručnik
Poručnik

Pridružen/a: 23 tra 2009, 23:48
Postovi: 1044
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Ovo što je Zurovec rekao zvuči dobro. Prije 10 godina bih bio optimist, prije 20 godina čak i sretan. Danas jednostavno ne reagiram ni na te pozitivne vijesti, jer za svaku takvu postoji 100 loših. Za svakog Zurovca postoji 100 nekakvih aparatčika u MUP-u koji hoće suprotno. Znam jer se svako malo srećem sa šalterušama koje imaju svoje mišljenje i misle kako je ono važno. Zapravo često bude i po njihovom diktatu, da kupcu ne radimo probleme. Pišemo potvrde koji ni jedan zakon ne poznaje, a u njima pišemo konstrukcije kako se kojoj šalteruši svidi.

Da ne bude sve negativno, moram pohvaliti gospođu u varaždinskoj PU. Prostojna, efikasna i brza, a najvažnije - ne iznosi svoj stav i sud niti ga nameće drugima.


07 ožu 2024, 13:33
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5394
Lokacija: Zagreb
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Ariel je napisao/la:
Ovo što je Zurovec rekao zvuči dobro. Prije 10 godina bih bio optimist, prije 20 godina čak i sretan. Danas jednostavno ne reagiram ni na te pozitivne vijesti, jer za svaku takvu postoji 100 loših. Za svakog Zurovca postoji 100 nekakvih aparatčika u MUP-u koji hoće suprotno. Znam jer se svako malo srećem sa šalterušama koje imaju svoje mišljenje i misle kako je ono važno. Zapravo često bude i po njihovom diktatu, da kupcu ne radimo probleme. Pišemo potvrde koji ni jedan zakon ne poznaje, a u njima pišemo konstrukcije kako se kojoj šalteruši svidi.

Da ne bude sve negativno, moram pohvaliti gospođu u varaždinskoj PU. Prostojna, efikasna i brza, a najvažnije - ne iznosi svoj stav i sud niti ga nameće drugima.

Problema ima.
Koji su to problemi koje opisuješ?
Možeš nam malo prenijeti...?
To je više vezano za tebe kao trgovca ?


07 ožu 2024, 13:46
Profil
Poručnik
Poručnik

Pridružen/a: 23 tra 2009, 23:48
Postovi: 1044
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Već sam pisao o tome. Zakon ne poznaje potvrdu koja se izdaje uz prodaju zračnog oružja (od 2018 u kategoriji C)- Ali one tu potvrdu traže jer "svi to izdaju" i "uvijek smo tako radili". I više sam puta inzistirao da mi navedu propis koji nalaže izdavanje te potvrde, pa su me nazvali problematičnim i da "se za mene zna". Na kraju je uvijek nadrapao kupac i samo zbog njih izdajemo tu izmišljenu potvrdu. A obzirom da ista ne postoji, neki traže da na njoj stoji godina uvoza, zemlja porijekla, već što im padne na pamet. Pa je ta potvrda narasla na nešto vrlo opsežno iako, ponavljam, uopće ne postoji u zakonu.

Druga stvar je broj komada oružja. Ima ljudi kojima se ne daju nove nabavne jer po nečijem mišljenju imaju već dovoljno oružja. Koliko je to dovoljno i zašto ne bi smjeli imati više, znaju samo neimenovani u policiji. A to direktno utječe na prodaju, pa i na punjenje proračuna, ako ćemo pravo.

Unazad godinu-dvije se više ne šalje oružje na vještačenje u Vučetić. To je tada značilo čekanje tjednima, pa i mjesecima. Rekorderi su čekali preko godinu dana. Opet, nije mi poznat propis koji je to promijenio. Istina, nabolje, ali opet, tko je i kad odlučio da se to više ne radi? Je li mogao i prije to odlučiti?

Evo, volio bih si priuštiti Echelon. Ali to bi mi bio treći komad na DiN samoobranu i nisam siguran hoće li netko reći "što će mu". A ja znam što će mi, jer mi se pištolj jako svidio i ova dva koja imam čini nezanimljivim.


07 ožu 2024, 13:53
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6756
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Kakva a potvrda za za prodaju zracnog oruzja, C kategorije?
Znaci izdajes racun + potvrdu?

Ako me sjecanje dobro sluzi, cini mi se da sam zracnu pusku registrirao sa obicnim racunom (Rijeka), a samo oruzje provjerio je oruzar u mupu, i definirao kategoriju, kod postupka registracije.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


07 ožu 2024, 14:01
Profil
Poručnik
Poručnik

Pridružen/a: 23 tra 2009, 23:48
Postovi: 1044
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Da, račun i potvrda. Rijetki su mogli registrirati bez potvrde, ali 9/10 šalteruša ne želi upisati bez potvrde.


07 ožu 2024, 15:03
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 285 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan