Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 13 svi 2024, 17:35.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 285 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Sljedeća
Povjerenje i Sigurnost 
Autor/ica Poruka
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6756
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
I samo u lovistu, za koje posjednik ima dozvolu za lov.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


17 ožu 2024, 23:20
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5392
Lokacija: Zagreb
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
jolly je napisao/la:
I samo u lovistu, za koje posjednik ima dozvolu za lov.

Ako je to organizirani lov,to se podrazumijeva.


17 ožu 2024, 23:32
Profil
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 28 stu 2023, 19:27
Postovi: 48
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Mirok je napisao/la:
Neki ljudi dovode stvar do apsurda.
Tko će kontrolirati i raditi problem nekome sa DiN ,ako se provede kroz lovište ?
Nitko ni ne zna za oružje i nosi se skriveno.
Nema takvih primjera.


Nitko ne zna dok se oružje ne upotrijebi. A što će biti kad se upotrijebi u obrani od divlje zvijeri ili recimo čopora pasa lutalica koji znaju biti izrazito agresivni u čoporu.
I onda se nazove 112 ili koga već treba i kaže "ubio sam medvjeda (vepra, 2 psa) u samoobrani".

Što će tada biti? Hoće li se tog čovjeka kazneno goniti jer je u lovištu nosio oružje? Neće vepra strpati u bunker auta nego će nazvati nekog i reći da je ubio vepra.

Što s tim čovjekom? Kazniti ga jer nema dozvolu lovnika?


18 ožu 2024, 01:34
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6756
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Za pucanje u zivotinju, u samoobrani, treba dokazati da je bila samoobrana.

Inace, goodbie, oruzje.

Lovci cesto gube oruzje, upravo radi pucanja u psa lutalicu u lovistu. Crna kronika puna takvih izvjestaja

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


18 ožu 2024, 06:46
Profil
Skupnik
Skupnik

Pridružen/a: 31 sij 2009, 14:26
Postovi: 290
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
E zato je tu u prednosti oruzje na samoobranu sto se tice nosenja, ali isto treba dokazivati da li se je smjelo upotrijebiti ili ne. Nekako drzim u glavi, ma da to nije pravilo, da bi se upotreba oruzja za samoobranu u terenu nekako manje dovodila u pitanje nego da se brani sa lovackim ili sportskim, ma da pravilo nije, ponavljam! Ista stvar je legalnost upotrebe ovog oruzja ako ga imas kod sebe za vrijeme lova. Iz njega po zakonu ne smijes zadati samilosni hitac. Govorim o DiN za samoobranu

_________________
SI VIS PACEM, PARA BELLUM!


18 ožu 2024, 08:09
Profil
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 28 stu 2023, 19:27
Postovi: 48
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
jolly je napisao/la:
Za pucanje u zivotinju, u samoobrani, treba dokazati da je bila samoobrana.

Inace, goodbie, oruzje.

Lovci cesto gube oruzje, upravo radi pucanja u psa lutalicu u lovistu. Crna kronika puna takvih izvjestaja

Zar nebi sam čin prijave da si ubio vepra bio dovoljan da se shvati kao samoobrana?
Ono, nisi ga strpao u bunker i ne voziš ga doma. Nisi ga samo ostavio mrtvog da leži u šumi.
Nazvao si nekog. Ne znam kog bi, 112? Ne skrivaš ništa i ne želiš vepra zadržati za sebe.

Zar nije to dovoljno?


18 ožu 2024, 09:10
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Human je napisao/la:
jolly je napisao/la:
Za pucanje u zivotinju, u samoobrani, treba dokazati da je bila samoobrana.

Inace, goodbie, oruzje.

Lovci cesto gube oruzje, upravo radi pucanja u psa lutalicu u lovistu. Crna kronika puna takvih izvjestaja

Zar nebi sam čin prijave da si ubio vepra bio dovoljan da se shvati kao samoobrana?
Ono, nisi ga strpao u bunker i ne voziš ga doma. Nisi ga samo ostavio mrtvog da leži u šumi.
Nazvao si nekog. Ne znam kog bi, 112? Ne skrivaš ništa i ne želiš vepra zadržati za sebe.

Zar nije to dovoljno?


Normalnoj i razumnoj osobi bi trebalo bit dovoljno.
Clanovima lovackog drustva ce vjv tesko past pa te mogu tuzit i maltretirat.


18 ožu 2024, 09:21
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 12 sij 2023, 23:43
Postovi: 780
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Human je napisao/la:
jolly je napisao/la:
Za pucanje u zivotinju, u samoobrani, treba dokazati da je bila samoobrana.

Inace, goodbie, oruzje.

Lovci cesto gube oruzje, upravo radi pucanja u psa lutalicu u lovistu. Crna kronika puna takvih izvjestaja

Zar nebi sam čin prijave da si ubio vepra bio dovoljan da se shvati kao samoobrana?
Ono, nisi ga strpao u bunker i ne voziš ga doma. Nisi ga samo ostavio mrtvog da leži u šumi.
Nazvao si nekog. Ne znam kog bi, 112? Ne skrivaš ništa i ne želiš vepra zadržati za sebe.

Zar nije to dovoljno?


Glupost, sto mi znamo, za ovakve ljude imamo strucnjake u drzavnim i gradskim sluzbama, koji su experti u svojim poljima.


Ali u krajnjem slucaju, ako te napadne medvjed ili vepar usred sume, samo pozovi policiju.


18 ožu 2024, 10:31
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6756
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Human je napisao/la:
jolly je napisao/la:
Za pucanje u zivotinju, u samoobrani, treba dokazati da je bila samoobrana.

Inace, goodbie, oruzje.

Lovci cesto gube oruzje, upravo radi pucanja u psa lutalicu u lovistu. Crna kronika puna takvih izvjestaja

Zar nebi sam čin prijave da si ubio vepra bio dovoljan da se shvati kao samoobrana?
Ono, nisi ga strpao u bunker i ne voziš ga doma. Nisi ga samo ostavio mrtvog da leži u šumi.
Nazvao si nekog. Ne znam kog bi, 112? Ne skrivaš ništa i ne želiš vepra zadržati za sebe.

Zar nije to dovoljno?


To vrijedi za sapbracajnu nesrecu, kad udaris divljac na cesti.
Ako pucas, moras dokazivati nuznost situacije. Pogodak po rebrima, sa recimo 100m nike samlobrana.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


18 ožu 2024, 10:58
Profil
Pozornik
Pozornik

Pridružen/a: 28 stu 2023, 19:27
Postovi: 48
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
jolly je napisao/la:
Human je napisao/la:
jolly je napisao/la:
Za pucanje u zivotinju, u samoobrani, treba dokazati da je bila samoobrana.

Inace, goodbie, oruzje.

Lovci cesto gube oruzje, upravo radi pucanja u psa lutalicu u lovistu. Crna kronika puna takvih izvjestaja

Zar nebi sam čin prijave da si ubio vepra bio dovoljan da se shvati kao samoobrana?
Ono, nisi ga strpao u bunker i ne voziš ga doma. Nisi ga samo ostavio mrtvog da leži u šumi.
Nazvao si nekog. Ne znam kog bi, 112? Ne skrivaš ništa i ne želiš vepra zadržati za sebe.

Zar nije to dovoljno?


To vrijedi za sapbracajnu nesrecu, kad udaris divljac na cesti.
Ako pucas, moras dokazivati nuznost situacije. Pogodak po rebrima, sa recimo 100m nike samlobrana.


Pa sad, ljudi obično za samoobranu nose pištolj. Ne vjerujem da je netko u stanju pogoditi pištoljem vepra "po rebrima" na 100 metara. Kad bi ga i pogodio pištoljem (recimo 9 mm) nekako mi se čini da bi taj vepar utekao i da ga ni bog nebi našao.
Tj, bar ja nisam to u stanju. Možda bi netko i pogodio na 100 metara.

Mislim na situaciju gdje se ispuca okvir u vepra i pogodi ga se s nekoliko metaka. Ono, izrešeta ga se. Vjerojatno bi u takvoj situaciji podosta metaka i promašilo pa makar se pucalo i s 3-4 metra daljine.
Ne znam, pitam..


18 ožu 2024, 11:50
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5392
Lokacija: Zagreb
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Uvijek se provodi uviđaj,ako se puca.
Nema automatizma da je nešto tako i gotovo.
Provjerava se sve:tko,gdje, čime zašto,kako,alkotest,što si tamo radio.....
Rekonstruira sa događaj:gdje si stajao,gdje životinja,što si radio,odakle je životinja došla,kako si pucao,u kome smjeru,zašto(napad?),koliko je metaka ispaljeno i još toga....
Na kraju se može utvrđivati balistička putanja ispaljenih metaka i uspoređivati sa iskazom.
Jer jako dobro se zna, kako koja vrsta životinje napada i kako se ponaša u napadu.
Tako,ako je vepar izrešetan po boku,jasno je da te nije napao.


18 ožu 2024, 16:43
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6756
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Mirok je napisao/la:
Uvijek se provodi uviđaj,ako se puca.
Nema automatizma da je nešto tako i gotovo.
Provjerava se sve:tko,gdje, čime zašto,kako,alkotest,što si tamo radio.....
Rekonstruira sa događaj:gdje si stajao,gdje životinja,što si radio,odakle je životinja došla,kako si pucao,u kome smjeru,zašto(napad?),koliko je metaka ispaljeno i još toga....
Na kraju se može utvrđivati balistička putanja ispaljenih metaka i uspoređivati sa iskazom.
Jer jako dobro se zna, kako koja vrsta životinje napada i kako se ponaša u napadu.
Tako,ako je vepar izrešetan po boku,jasno je da te nije napao.


Sve je receno.
Dozvola DiN ne implicira da je svaka situacija samoobranbena (samo zato jer je bila "prilika" pucati) .

Svojevremeno je na internetu bio jedan diplomski rad, sa studija lovstva o napadima divljaci na ljude.
Iz uzorka koji su obradili, pisem po sjecanju, ali necu puno pogrijesiti, bilo je u intervalu 2 godine, oko desetak napada na ljude sa ozljedom:
1 x srnjak
1 x Medvjed
8 x divlja svinja
U svim slucajevima bila je rijec o RANJENOJ divljaci. Ranjena divljac je nasrnula na lovca.
Broj napada mozda nisam tocno prenio, ali omjeri su tu negdje, ako se dobro sjecam.

Dakle, najvjerojatnije ako ne diras i ne ranjavas divljac, nece te ni napasti. To pokriva 99.99% situacija u sumi.
Potencijalna najveca opasnost je medvjedica sa mladima u sumi, ali u ovom radu ni jedan takav slucaj nije zabiljezen. Niti ja pamtim tako nesto iz crne kronike.

Prica s terena, Afrika
https://en.wikipedia.org/wiki/Steenbok

Steenbok je jedna od najmanjih africkih antilopa
Prosjek tezine je 10-12 kg, ko nase lane.
Dva vertikalna siljata roga.
Jedan renomirani hrvatski Africki lovac, prilazi odstreljenom steenboku.
Ovaj je bio ranjen.
Skace u trenu na lovca.
Ovaj, kako je bio sagnut prema divljaci instiktivno stavlja ruke ispred lica.
Steenbok ga probada sa dva roga kroz obje ruke - sake.

Srnjak
U lovistu gdje povremeno lovim
Lovac prilazi odstreljenom srnjaku. Ovaj je ranjen, trzne se i skoci na lovca, rogom ga probada kroz trbuh.

Ovo je najcesci scenario napada divljaci.
Da li treba DiN za to?

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


18 ožu 2024, 20:27
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 13 srp 2022, 23:27
Postovi: 74
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
jolly je napisao/la:
Mirok je napisao/la:
Uvijek se provodi uviđaj,ako se puca.
Nema automatizma da je nešto tako i gotovo.
Provjerava se sve:tko,gdje, čime zašto,kako,alkotest,što si tamo radio.....
Rekonstruira sa događaj:gdje si stajao,gdje životinja,što si radio,odakle je životinja došla,kako si pucao,u kome smjeru,zašto(napad?),koliko je metaka ispaljeno i još toga....
Na kraju se može utvrđivati balistička putanja ispaljenih metaka i uspoređivati sa iskazom.
Jer jako dobro se zna, kako koja vrsta životinje napada i kako se ponaša u napadu.
Tako,ako je vepar izrešetan po boku,jasno je da te nije napao.


Sve je receno.
Dozvola DiN ne implicira da je svaka situacija samoobranbena (samo zato jer je bila "prilika" pucati) .

Svojevremeno je na internetu bio jedan diplomski rad, sa studija lovstva o napadima divljaci na ljude.
Iz uzorka koji su obradili, pisem po sjecanju, ali necu puno pogrijesiti, bilo je u intervalu 2 godine, oko desetak napada na ljude sa ozljedom:
1 x srnjak
1 x Medvjed
8 x divlja svinja
U svim slucajevima bila je rijec o RANJENOJ divljaci. Ranjena divljac je nasrnula na lovca.
Broj napada mozda nisam tocno prenio, ali omjeri su tu negdje, ako se dobro sjecam.

Dakle, najvjerojatnije ako ne diras i ne ranjavas divljac, nece te ni napasti. To pokriva 99.99% situacija u sumi.
Potencijalna najveca opasnost je medvjedica sa mladima u sumi, ali u ovom radu ni jedan takav slucaj nije zabiljezen. Niti ja pamtim tako nesto iz crne kronike.

Prica s terena, Afrika
https://en.wikipedia.org/wiki/Steenbok

Steenbok je jedna od najmanjih africkih antilopa
Prosjek tezine je 10-12 kg, ko nase lane.
Dva vertikalna siljata roga.
Jedan renomirani hrvatski Africki lovac, prilazi odstreljenom steenboku.
Ovaj je bio ranjen.
Skace u trenu na lovca.
Ovaj, kako je bio sagnut prema divljaci instiktivno stavlja ruke ispred lica.
Steenbok ga probada sa dva roga kroz obje ruke - sake.

Srnjak
U lovistu gdje povremeno lovim
Lovac prilazi odstreljenom srnjaku. Ovaj je ranjen, trzne se i skoci na lovca, rogom ga probada kroz trbuh.

Ovo je najcesci scenario napada divljaci.
Da li treba DiN za to?


Ja u Gkotaru znam za barem 3 napada medvjedice na covjeka i onaj napad na aute u Kraljevom jarku Plus jednom sta se dedi digla na zadnje noge, i mene sta je najurio/la lani dok sam imao malog od 3 mj u nosiljci 300m od kuce..
Da, volio bih imati oruzje sa sobom u sumi!!!


18 ožu 2024, 20:38
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5392
Lokacija: Zagreb
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Ovo što navodiš nisu napadi.
To su susreti sa medvjedima.
Da je to bilo pet napada,tu bi bilo petero mrtvih ,ili možda samo koji teško ozlijeđen.
Vjerujte,protiv medvjeda nemaš šanse ako te je odlučio uhvatiti i ubiti.
Medvjed je toliko snažan,brz,spretan .
Jednim udarcem šape on kravu ubije.
Trči brže od najbržega čovjeka,penje se na drvo,zna bacati kamenje....
Ljudi nisu svjesni njegove sposobnosti.


18 ožu 2024, 21:00
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6756
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Ovo je tocno, ali napadi medvjeda su iznimno rijetki.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


18 ožu 2024, 21:05
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5392
Lokacija: Zagreb
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Da.
Uopće u principu,od čovjeka sve bježi.
Rizične situacije su moguće,ali više kao iznimka.


18 ožu 2024, 21:08
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 13 srp 2022, 23:27
Postovi: 74
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Mirok je napisao/la:
Ovo što navodiš nisu napadi.
To su susreti sa medvjedima.
Da je to bilo pet napada,tu bi bilo petero mrtvih ,ili možda samo koji teško ozlijeđen.
Vjerujte,protiv medvjeda nemaš šanse ako te je odlučio uhvatiti i ubiti.
Medvjed je toliko snažan,brz,spretan .
Jednim udarcem šape on kravu ubije.
Trči brže od najbržega čovjeka,penje se na drvo,zna bacati kamenje....
Ljudi nisu svjesni njegove sposobnosti.


https://net.hr/danas/rtl-danas/karla-je-u-gorskom-kotaru-izgrizla-medvjedica-trci-na-mene-i-vidis-da-si-joj-ti-cilj-i-da-nece-stati-63812016-094b-11ee-b5fe-fa4f1abfd486
Susreli se zubi i kandze s nogom

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/napad-divlje-zvijeri-lovca-iz-rijeke-u-gorskom-kotaru-zaskocio-medvjed-i-tesko-mu-ozlijedio-nogu-ruku-i-glavu-179329
Pa jos jedan susret

https://www.novilist.hr/Zivot-i-stil/NEVJEROJATNA-PRICA-Goranin-Anton-Colnar-covjek-s-devet-zivota/
Pokojni Colnar ju je isto samo susreo

Onda jos jedan susret za kojeg znam ali nisam nasao link, krajem 90-ih ili pocetkom 2000-ih, kod tunela u Kupjaku medvjedica susrela umirovljenog strojovodju koji je isao iz gljiva. Mislim da je sve o tom susretu ispricao lijecnicima na intenzivnoj...

I to sve u krugu 25 km od mene


18 ožu 2024, 21:18
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 13 srp 2022, 23:27
Postovi: 74
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Pa jos susret, dva:
https://www.24sata.hr/news/sok-blizu-ogulina-medvjedica-napala-lovca-borio-se-za-zivot-609166

https://www.24sata.hr/news/medvjedica-napala-lovca-82-samo-je-cuvala-svog-mladunca-198257

Sori, al bas me piknulo ovo jer je zivot Gorana poprilicno tezak sam po sebi, al srecom uvijek netko drugi zna bolje o nasim problemima.


18 ožu 2024, 21:34
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5392
Lokacija: Zagreb
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Colnaru ni puška nije pomogla.
Takvom iskusnom lovcu.
Nije ju stigao sa ramena skinuti.


18 ožu 2024, 21:38
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5392
Lokacija: Zagreb
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
file je napisao/la:
Pa jos susret, dva:
https://www.24sata.hr/news/sok-blizu-ogulina-medvjedica-napala-lovca-borio-se-za-zivot-609166

https://www.24sata.hr/news/medvjedica-napala-lovca-82-samo-je-cuvala-svog-mladunca-198257

Sori, al bas me piknulo ovo jer je zivot Gorana poprilicno tezak sam po sebi, al srecom uvijek netko drugi zna bolje o nasim problemima.

Kakve to veze ima sa teškim životom ,a sve to sa temom ?
Ili se ne zna da medvjedica štiti mlade ?
Prije dosta godina medvjedica je ubila čuvara u NP P.Jezera.
Istraga je pokazala da je naoružan samo pištoljem išao u brlog i htio uzeti joj medvjedića.
Tragedija,ali da je pametnjaković ,jest.


18 ožu 2024, 21:48
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 285 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan