Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 13 svi 2024, 05:18.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 285 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 15  Sljedeća
Povjerenje i Sigurnost 
Autor/ica Poruka
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Avatar

Pridružen/a: 18 stu 2010, 22:52
Postovi: 705
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
jolly je napisao/la:
timmy75 je napisao/la:

Znam xy ljudi koji imaju DiN radi osobne sigurnosti, rade iznimno nezahvalne poslove na terenu, a nisu MUP. Prođu nekad dnevno kroz 10, lovišta, što će se javljati za svako lovište lovoovlašteniku?



Ne moze se dobiti dozvola za lov (dozvola s kojom unosis oruzje u loviste) , na osnovu DiN. Samo za lovacko oruzje



Ne razumijemo se. Što s planinarom koji ima pištolj na DiN samoobrana i ide na planiniranje. Prođe danas 3 lovišta, jel je u obvezniku javiti se ovlašteniku koji s njim nema nikakve veze?

_________________
Put your money where your mouth is.


17 ožu 2024, 20:49
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5392
Lokacija: Zagreb
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Kuda smo došli..... :roll:
Da netko kaže da je karabin i suzavac isto....


17 ožu 2024, 20:58
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Mirok je napisao/la:
Kuda smo došli..... :roll:
Da netko kaže da je karabin i suzavac isto....


Po zakonu o oružju je. Ne piše zabranjeno je kretati se lovištem sa vatrenim oružjem, piše samo oružje, a suzavac je oružje.
Dakle, planinar je u ku*cu samo da suzavac ima kod sebe dok šeće šumom, ili onaj sprej za medvjede.


17 ožu 2024, 21:02
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6756
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
timmy75 je napisao/la:
Što s planinarom koji ima pištolj na DiN samoobrana i ide na planiniranje. Prođe danas 3 lovišta, jel je u obvezniku javiti se ovlašteniku koji s njim nema nikakve veze?



Po meni nije obavezan. Ali ujedno je i u prekrsaju zakona o lovstvu.
ovo o cemu raspravljamo su rubna podrucja (pravne) znanosti, mozda cak i bez podatka iz sudske prakse u HR.

Najcesci razlog oduzimanja oruzja, u i prijava u sferi lovstva po meni su:
- kretanje lovistem s oruzjem bez dozvole lovoovlastenika
- prijevoz divljaci u autu, bez potvrde o porijeklu divljaci.

Ali u ova dva slucaja, u pravilu su ljudi koje se bave lovom i imaju lovacko oruzje. (i onda malo zastrane... :mrgreen: )

Za DiN u lovistu, ne znam ni jedan slucaj.
Ako se slijedi slovo zakona doslovce, za oruzje na dozvoli DiN, ne moze se uopce izdati dozvola za lov (dozvola za nosenje oruzja u lovistu), pa nema smisla ni traziti dozvolu lovovlastenika.
Probaj zamisliti razgovor, izmedju lovnika, i nekog DiN prolaznika.
- Prolaznik: "Dobar dan, imam dozvolu za pistolj za samoobranu, mozete li mi dati dozvolu za setnju kroz vase loviste sa pistoljem?"
- Lovnik: "........................................", sam upisi sta mislis da ce mu lovnik reci

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


17 ožu 2024, 21:03
Profil
Poručnik
Poručnik

Pridružen/a: 23 tra 2009, 23:48
Postovi: 1042
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Slažem se, to su stvarno nategnuti slučajevi. Inače i airsoft (i paintball) spada u kategoriju D, a igra se svakog vikenda ni desecima mjesta u prirodi, sve lovište do lovišta.


Zadnja izmjena: Ariel; 17 ožu 2024, 21:10; ukupno mijenjano 1 put/a.



17 ožu 2024, 21:09
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5392
Lokacija: Zagreb
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Neki ljudi dovode stvar do apsurda.
Tko će kontrolirati i raditi problem nekome sa DiN ,ako se provede kroz lovište ?
Nitko ni ne zna za oružje i nosi se skriveno.
Nema takvih primjera.


17 ožu 2024, 21:10
Profil
Skupnik
Skupnik

Pridružen/a: 31 sij 2009, 14:26
Postovi: 290
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
DiN je posebna kategorija i upravo zbog toga moze i u planinu pa makar je dio planine loviste

_________________
SI VIS PACEM, PARA BELLUM!


17 ožu 2024, 21:12
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Mirok je napisao/la:
Neki ljudi dovode stvar do apsurda.
Tko će kontrolirati i raditi problem nekome sa DiN ,ako se provede kroz lovište ?
Nitko ni ne zna za oružje i nosi se skriveno.
Nema takvih primjera.


A gle, mogu i ja skriveno prenjet lovački/sportski pištolj.
Ali to ne mijenja činjenicu da sam u prekršaju, ako se ovaj zakon o lovstvu tako tumači, da vrijedi za sve, čak i izvan konteksta lova.
A po ovome što piše, suzavac jest oružje. Čak nož nije oružje već alat, bit će oružje ako se zloupotrijebi.


17 ožu 2024, 21:13
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6756
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Ariel je napisao/la:
Slažem se, to su stvarno nategnuti slučajevi. Inače i airsoft spada u kategoriju D, a igra se svakog vikenda ni desecima mjesta u prirodi, sve lovište do lovišta.

Evo slucaj, sa intervencijom policije. Sve dobro proslo
U lovistu su lovci vidjeli nepoznat auto, a na zadnjem sicu futrola od puske
Lovocuvar zvao policiju.
Sacekali uz auto vlasnika auta, da se vlasnik vrati do auta.
Bili dva decka sa airsoft puskama.
Sve proslo bez problema. Provjera ok, bez posljedica

Dakle, praksa to potvrdjuje, vjerojatno i da neko ima suzavac u dzepu. Logika je da sa suzavcem, ne mozes raditi krivolov, pa nema rizika zlouporabe. Kao ni sa airsfotom.

Za DiN u lovistu, zaista ne znam koja je praksa. Samo sam citirao receni clanak zakona.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


17 ožu 2024, 21:13
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Ariel je napisao/la:
Slažem se, to su stvarno nategnuti slučajevi. Inače i airsoft (i paintball) spada u kategoriju D, a igra se svakog vikenda ni desecima mjesta u prirodi, sve lovište do lovišta.


Pitanje je dal zakon o lovstvu vrijedi apsolutno i uvijek, ili samo u kontekstu lova/krivolova.


17 ožu 2024, 21:14
Profil
Poručnik
Poručnik

Pridružen/a: 23 tra 2009, 23:48
Postovi: 1042
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Mislim da nema potrebe ovo razvlačiti:

Vatreno oružje na sportsku i lovačku dozvolu nositi na planinarenje nije po zakonu, ali može biti zdravorazumski opravdano. Ako netko zbog toga sačuva život, pa makar završio na sudu, dobro je prošao.

DiN oružje u prirodi i lovištu bi primarno trebalo gledati kroz DiN, a samo iznimno kroz zakon o lovu (ako ga se pokuša koristiti za lov ili krivolov).

Suzavci, airsoft i paintball se u kontekstu zakona o lovu ne bi trebali smatrati oružjem, niti se smatraju. Paralela bi se mogla povući s airsoft prigušivačima, koji zaista utišaju airsoft repliku, pa ih nitko ne dovodi u vezu s prigušivačima za vatreno oružje.


17 ožu 2024, 21:18
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6756
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Marin223
Procitaj preambulu zakona, i podrucje primjene, clanci 1 do 6.
Nema odgovora na tvoje pitanje.

Mislim da je Ariel dobro formulirao zakljucke.
To je zdravorazumski.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


17 ožu 2024, 21:20
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
jolly je napisao/la:
Marin223
Procitaj preambulu zakona, i podrucje primjene, clanci 1 do 6.
Nema odgovora na tvoje pitanje.

Mislim da je Ariel dobro formulirao zakljucke.
To je zdravorazumski.


To baš gledam, ja bi isto reko da se zakon o lovstvu primjenjuje isključivo u kontekstu lova ili krivolova.
Jer drugačije stvarno nema smisla.


17 ožu 2024, 21:27
Profil
Skupnik
Skupnik

Pridružen/a: 31 sij 2009, 14:26
Postovi: 290
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Bravo Ariel. Sve sto si napisao je tako. Skidam kapu!

_________________
SI VIS PACEM, PARA BELLUM!


17 ožu 2024, 21:28
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6756
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
S time, ja pretpostavljam, da kod postupanja po prijavi mora postojati neki sluzbeni naputak kako se to rjesava, za slucajeve: DiN, sportsko, ili lovacko oruzje u lovistu.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


17 ožu 2024, 21:30
Profil
Skupnik
Skupnik

Pridružen/a: 31 sij 2009, 14:26
Postovi: 290
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Ako je netko dobio DiN na samoobranu, dobio ga je jer ima valjane razloge(recimo da se tako dobiva DiN). Iskljucivo se prica o zivotnoj ugrozi kao o razlogu. Dakle, ako imam opravdan razlog, i imam takvu dozvolu, onda mi je stvarno potreban i u planini i nema onoga koji mi ga moze tamo zabraniti, a kamoli traziti nekakva pisana dopustenja, bilo za lov ili ne znam sto vec.
Dakle, zanemarimo sve ostalo, DiN na samoobranu moze svakud osim gdje je oznaceno da ne moze(npr. naljepnica na vratima banke). U protivnom ta dozvola ne bi imala smisla!

_________________
SI VIS PACEM, PARA BELLUM!


17 ožu 2024, 21:38
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5392
Lokacija: Zagreb
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Marin,
Zakoni i propisi se primjenjuju uvijek.
Moraš poznavati zakone o oružju,lovstvu,kazneni i dr zakone i razne pravilnike.
Oni se međusobno nadopunjuju ,prepliću i dorađuju i takvi daju odgovore na razna pitanja.


17 ožu 2024, 21:40
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5392
Lokacija: Zagreb
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
RANGER94 je napisao/la:
Ako je netko dobio DiN na samoobranu, dobio ga je jer ima valjane razloge(recimo da se tako dobiva DiN). Iskljucivo se prica o zivotnoj ugrozi kao o razlogu. Dakle, ako imam opravdan razlog, i imam takvu dozvolu, onda mi je stvarno potreban i u planini i nema onoga koji mi ga moze tamo zabraniti, a kamoli traziti nekakva pisana dopustenja, bilo za lov ili ne znam sto vec.
Dakle, zanemarimo sve ostalo, DiN na samoobranu moze svakud osim gdje je oznaceno da ne moze(npr. naljepnica na vratima banke). U protivnom ta dozvola ne bi imala smisla!

Točno.
Ali samo ako je sve tako.
Vidim da tu nisu svi lovci,pa ću navesti primjer....
Ima čovjek DiN....
Ali vozi se po lovištu,polako,amo tamo,više puta,povremeno gasi/pali svjetla....!?
Ili
Dođe noću na rub livade gdje izlazi divljač,parkira,nakratko ,periodički upali ,ugasi svjetla....
I tako par sati....
E taj bi mogao biti u problemu,tu se već može dovesti u pitanje DiN .
Može ga prijaviti lovočuvar ,može ga legitimirati policija i pretražiti auto.
Još ako mu nađu koji komad divljači.... ;)


17 ožu 2024, 22:00
Profil
Skupnik
Skupnik

Pridružen/a: 31 sij 2009, 14:26
Postovi: 290
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
E to je vec nesto drugo. Ali samo nosenje bez vidljivog isticanja, a pogotovo u nekoj obicnoj dnevnoj setnji trazeci kestene ili gljive, a ma bas nitko ne smije i ne moze dovesti u pitanje. Ljudi mijesaju puno toga. Neki nisu upuceni u zakon, u razne pravilnike i slicno.... Poznam nekoliko ljudi koji imaju DiN i nose pistolj a ma bas svakud i uvijek, doslovno svaki dan i nitko im ne moze nista jet ta dozvola za to sluzi i pokriva sve. A kada npr. policajac igrom slucaju otkrije da netko ima pistolj, njegovo je da ustanovi legalnost takvog nosenja(u ovom slucaju DiN) i nikakvo drugo pitanje ne dolazi u obzir, ni otkud vam ovakva dozvol, ni zasto nosite oruzje u sumi? Evo vam dozvola, a ako znate zakon i svoj posao trebali bi znati gdje i kako se smije nositi pistolj koji je na plavom oruznom listu za drzanje i nosenje, a unutar kojega pise samo PIŠTOLJ, ne i lovački!

_________________
SI VIS PACEM, PARA BELLUM!


17 ožu 2024, 22:45
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5392
Lokacija: Zagreb
Post Re: Povjerenje i Sigurnost
Naravno.
A ni lovački pištolj ne smiješ nositi u šumi.
Smiješ samo u organiziranom lovu.


17 ožu 2024, 22:55
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 285 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 15  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 9 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan