Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 05 svi 2024, 09:35.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 41 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Jesu li vlasnici oruzja u hrvatskoj odvojeni od stvarnosti? 
Autor/ica Poruka
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Jesu li vlasnici oruzja u hrvatskoj odvojeni od stvarnos
Ja mislim da savez ni ne može napravit tečaj za instruktore jer zakon to ne dozvoljava. Nek netko ispravi i napiše članke ako sam u krivu.

Za nastavnu cjelinu »Rukovanje i gađanje vatrenim oružjem«: osoba sa završenim stručnim studijem i specijalističkim diplomskim stručnim studijem kriminalističke struke ili osoba sa završenom vojnom akademijom ili studijem obrane i zaštite prema propisima koji su bili na snazi prije stupanja na snagu Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju ili osoba sa završenim stručnim studijem i specijalističkim diplomskim stručnim studijem – sport – smjer streljaštvo – svi uz uvjet pet godina radnog iskustva u obuci vatrenim oružjem.


11 ožu 2024, 13:28
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6745
Post Re: Jesu li vlasnici oruzja u hrvatskoj odvojeni od stvarnos
Moze, jer postoje instruktori u drugim sportovima. I instruktor sporta, je definiran kroz zakon o sportu.
Zakon o sportu ne kaze da se za ovaj sport moze imati instruktora, a za neki drugi ne moze.

Ja cu ti dati primjer iz ronilackog saveza.
Polozio sam kod instrukotra tecaj ronjenja. dobio diplomu kao ronilac.
S vremenom sam stekao iskustvo da mogu polagati za instruktora ronjenja, i polozio sam za instruktora ronjenja.
Nakon sto sam polozio tecaj za instruktora (interni tecaj HRS), nakon 2 mjeseca stiglo mi je odobrenje iz ministarstva prosvjete da mogu raditi tecajeve ronjenja po skoli HRS-CMAS. Savez je prolsijedio moje papire u ministarstvo, na ovjeru.

Kao inztrukotr ronjenja tokom tecaja dobio sam sve edukacijske materijale za instruktora da mogu polagati ispit, a kod polaganja tecajeva za ronioca polaznici dobijaju prirucnike za polaganje svoje kategorije

U praksi:
U klubu clanovi mogu roniti natjecateljski ili rekreacijski.
Natjecateljski dio vodi i trenira TRENER ronjenja.
Ali osnovnu obuku i tecaj svi clanovi zavrsavaju kod instruktora.
U klubu nema obaveze natjecanja.
Ko zeli da roni rekreacijski roni tako, a ko zeli natjece se i njega vodi trener.
vecina clanova su rekreativci, mozda je 10-15% natjecatelja.
HRS je clanica olimpijskog odbora, i ronjenje je upisano u nomenklaturu sportova, kao i streljastvo.

Ovo je iz zakona o sportu.

Instruktor
Članak 18.
(1) Instruktor je osoba koja obavlja poslove provođenja sportske rekreacije i podučavanje osnovnoj tehnici pojedinog sporta, a cilj nije priprema i sudjelovanje polaznika u natjecanju.
(2) Poslove instruktora može obavljati osoba:
– sa završenim odgovarajućim programom stručnog specijalističkog osposobljavanja za instruktora pojedinog sporta, sportske grane ili sportske rekreacije u trajanju od najmanje 180 školskih sati za koji je uvjet upisa najmanje završena razina 4.1 Hrvatskog kvalifikacijskog okvira (u daljnjem tekstu: HKO)
– koja ima najmanje 18 godina
– koja nema zapreke za obavljanje posla propisane člankom 111. ovoga Zakona
– koja je s pravnom ili fizičkom osobom u sportu sklopila ugovor o radu, ili drugi ugovor, ili je uređeno drugim odgovarajućim aktom.
(3) Instruktor može obavljati poslove provođenja sportske rekreacije samo s osobama starijima od 16 godina.
(4) Osim osoba iz stavka 2. ovoga članka, poslove instruktora može obavljati osoba koja ispunjava uvjete za trenera pojedinog sporta ili sportske rekreacije.
(5) Na izradu i provedbu programa iz stavka 6. ovoga članka i članka 19. ovoga Zakona, odgovarajuće se primjenjuju odredbe zakona kojim se uređuje područje obrazovanja odraslih, osim kada je drukčije propisano ovim Zakonom.

(6) Program iz stavka 2. podstavka 1. ovoga članka donosi ustanova za obrazovanje odraslih, a obvezni dio sadržaja programa i stručni uvjeti za njegovo provođenje uređuju se pravilnikom koji donosi čelnik tijela državne uprave nadležnog za sport.


Trener
Članak 19.
(1) Trener je osoba koja priprema i vodi sportaše na natjecanjima te posjeduje važeću licenciju ako je tako propisano aktima nacionalnog sportskog saveza.
(2) Prema stupnju obrazovanja i poslovima koje mogu obavljati, treneri mogu biti:
– Trener 1. razine je osoba sa završenim odgovarajućim programom stručnog specijalističkog osposobljavanja za trenera pojedinog sporta ili sportske grane u trajanju od najmanje 180 sati za koji je uvjet upisa najmanje završena razina 4.1 HKO-a, a može obavljati poslove provođenja sportske pripreme sa sportašima starijima od 16 godina te vođenja sportaša koji sudjeluju na sportskom natjecanju
– Trener 2. razine je osoba sa završenim odgovarajućim programom stručnog specijalističkog usavršavanja za trenera pojedinog sporta ili sportske grane u trajanju od najmanje 180 sati za koji je uvjet upisa najmanje završena razina 4.1 HKO-a i završeno stručno specijalističko osposobljavanje iz stavka 2. podstavka 1. ovoga članka te jedna godina radnog iskustva na poslovima trenera 1. razine, a može obavljati poslove provođenja sportske pripreme te vođenja sportaša koji sudjeluju na sportskom natjecanju
– Trener 3. razine je osoba sa završenim odgovarajućim programom stručnog specijalističkog usavršavanja za trenera pojedinog sporta ili sportske grane u trajanju od najmanje 140 sati usklađen s programom za stjecanje licencije svjetskih ili europskih udruženja određenog sporta ako takav program postoji, za koji je uvjet upisa najmanje završena razina 4.1 HKO-a i završeno stručno specijalističko osposobljavanje iz podstavka 1. ovoga stavka i stručno specijalističko usavršavanje iz podstavka 2. ovoga stavka te jedna godina radnog iskustva na poslovima trenera 2. razine, a može obavljati poslove provođenja i kontrole sportske pripreme, vođenja sportaša koji sudjeluju na sportskom natjecanju te osnove planiranja i programiranja
– Trener 4. razine je osoba sa završenim preddiplomskim stručnim studijem odgovarajućeg sporta ili sa završenim preddiplomskim sveučilišnim studijem kineziologije s izbornim modulom/usmjerenjem ili smjerom pojedinog sporta, sportske grane, kondicijske pripreme sportaša ili sportske rekreacije, a može obavljati poslove planiranja i programiranja, vođenja sportaša koji sudjeluju na sportskom natjecanju te provođenja i kontrole sportske pripreme i sportske rekreacije
– Trener 5. razine je osoba sa završenim diplomskim sveučilišnim studijem kineziologije koja je završila izborni modul/usmjerenje ili smjer odgovarajućeg sporta, sportske grane ili sportske rekreacije odnosno završenim specijalističkim diplomskim stručnim studijem kineziologije odgovarajućeg sporta, kondicijske pripreme sportaša ili sportske rekreacije, a može obavljati poslove planiranja i programiranja, vođenja sportaša koji sudjeluju na sportskom natjecanju te provođenja i kontrole sportske pripreme i sportske rekreacije, kao i poslove provođenja sportskodijagnostičkih postupaka i interpretiranje rezultata sportskodijagnostičkih postupaka.
(3) Trener 1. razine koji je stekao pedagoško-psihološke kompetencije u skladu s propisima visokog obrazovanja može obavljati poslove iz stavka 2. podstavka 1. ovoga članka sa svim dobnim skupinama.
(4) Iznimno od stavka 2. podstavka 1. ovoga članka, ako zbog nedostatka stručno osposobljenih trenera klub ne može angažirati trenera više razine ili trenera koji udovoljava uvjetu iz stavka 3. ovoga članka, trener 1. razine može obavljati poslove provođenja sportske pripreme sa sportašima u svim dobnim skupinama, uz obvezu rada s mentorom koji je najmanje trener 3. razine.
(5) Osoba sa završenim diplomskim sveučilišnim studijem kineziologije odnosno završenim specijalističkim diplomskim stručnim studijem kineziologije koja nije završila izborni modul/usmjerenje ili smjer odgovarajućeg sporta, sportske grane ili sportske rekreacije, a završila je program stručnog specijalističkog osposobljavanja za trenera sporta ili sportske grane u trajanju od najmanje 180 sati za koji je uvjet upisa najmanje završena razina 4.1 HKO-a, može obavljati poslove trenera 4. razine sporta, sportske grane ili sportske rekreacije za koju je završila program stručnog specijalističkog osposobljavanja.
(6) Sustav mentoriranja detaljnije uređuje nacionalni savez određenog sporta općim aktom.
(7) Poslove trenera iz stavka 2. ovoga članka može obavljati osoba koja:
– ima najmanje 18 godina
– ima završen stupanj obrazovanja propisan stavcima 2., 3. i 4. ovoga članka
– nema zapreke za obavljanje posla propisane člankom 111. ovoga Zakona
– je s pravnom ili fizičkom osobom u sportu sklopila ugovor o radu, ili drugi ugovor, ili je uređeno drugim odgovarajućim aktom.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


11 ožu 2024, 14:00
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Jesu li vlasnici oruzja u hrvatskoj odvojeni od stvarnos
To sve vrijedi za sve sportove osim onih koji uključuju oružje. Naš sport se razlikuje od svih jer jedino mi koristimo rekvizit za kojeg ti zakon propisuje kome i pod kojim uvjetima ga smiješ dat drugom.
Ja mogu dat drugoj osobi kajak da proba veslat, mogu mu dat nogometnu loptu da ju šuta, ali oružje ne mogu dat nikome (osim posudit po zakonskim uvjetima).

To šta zakon o sportu spominje ne vrijedi ništa kad oružje samo po sebi ima posebne propise koje nema niti jedan drugi sportski rekvizit.
Meni je na telefon inspektorica rekla da oružje u ruke drugom može dat samo onaj koji ispunjava ovo što sam kopirao.
A ti sad možeš bit instruktor za sve i svašta, ali time nećeš zaobić pojam stručne osobe za oružje.


11 ožu 2024, 14:27
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 12 sij 2023, 23:43
Postovi: 780
Post Re: Jesu li vlasnici oruzja u hrvatskoj odvojeni od stvarnos
Cinjenica je ta da sto ima vise zakonskih regulativa, to je teze otvorit streljanu ili se bavit streljastvom.

Nazalost te iste zakonske regulative ne utjecu na sigurnost.


11 ožu 2024, 14:41
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6745
Post Re: Jesu li vlasnici oruzja u hrvatskoj odvojeni od stvarnos
Drugi savezi rade tecajeve. Dakle moze se.

I sitne korekcije zakona, zakonodavac ce uvaziti ako treba. Iako mislim da u ovom slucaju ne treba.
Ali, niko nije to pokrenuo. Promjene ne mogu biti dok se ne pokrene

Za napraviti program edukacije, ima posla.
Program za dva tecaja
Brosure
Verifikacija.
Ko ce to?
Postoji li volja za to?
Oce li se to napraviti dzabe? Ako ce se platiti jel predvidjeno financijskim planom za neku godinu?

I opet se vracamo na problem volonterstva.
Sve komisije saveza su zapravo volonterske, i po javnom ucinku, neaktivne.
Komisja za zakonske propise, komisija za marketing i promidzbu, komisija za izdavastvo i informiranje, komisia za nove discipline...
Ali uglavnom to je odgovor na tvoje pitanje, zasto ne mozes napraviti tecaj. Tecaj treba osmisliti, napraviti i verificirati.

Ukratko, program tecaja mora biti verificiran.
U suprotnom, neki Pero koji puca na streljani 20 godina po svome, i ima srednju skolu, moze poducavati Juricu koji ne zna nista o sportskom pucanju. (nadri strucnjak)
Zakonski okvir je napravljen da se to prevenira, a postoji mehanizam kako to izvesti.
Ali program skolovanja TREBA NAPRAVITI.

Ko ce to napraviti?

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


Zadnja izmjena: jolly; 11 ožu 2024, 14:56; ukupno mijenjano 1 put/a.



11 ožu 2024, 14:50
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6745
Post Re: Jesu li vlasnici oruzja u hrvatskoj odvojeni od stvarnos
Stargazer je napisao/la:
Cinjenica je ta da sto ima vise zakonskih regulativa, to je teze otvorit streljanu ili se bavit streljastvom.

Nazalost te iste zakonske regulative ne utjecu na sigurnost.


Ovo je velika istina.
Ali, zato se klubovi i savezi, pojedinci ili pravne osobe uskladjuju sa novim zakonima. Neko to mora pratiti.
Ili...
Ili se ne uskladjuju.
A gro zakona nam dolazi servirano iz EU.

Ja osobno mislim da je korijen svega potkapacitiranost u strukturama saveza do nivoa uprava klubova, koji to pratiti ne mogu. Stara garda. ;)

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


11 ožu 2024, 14:53
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 12 sij 2023, 23:43
Postovi: 780
Post Re: Jesu li vlasnici oruzja u hrvatskoj odvojeni od stvarnos
jolly je napisao/la:
Ukratko, program tecaja mora biti verificiran.
U suprotnom, neki Pero koji puca na streljani 20 godina po svome, i ima srednju skolu, moze poducavati Juricu koji ne zna nista o sportskom pucanju. (nadri strucnjak)
Zakonski okvir je napravljen da se to prevenira, a postoji mehanizam kako to izvesti.
Ali program skolovanja TREBA NAPRAVITI.

Ko ce to napraviti?


Novi ste u ovome?

Instuktori za vatreno oruzje u policiji nisu drzali oruzje u zivotu, ali su zavrsili kinezoloski fakultet?

Sto njega aa kinezoloskim fakultetom osposobljava da uci Peru koji puca vec 20 godina ako osobno nije drzao oruzje u ruci u zivotu?


11 ožu 2024, 14:54
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6745
Post Re: Jesu li vlasnici oruzja u hrvatskoj odvojeni od stvarnos
Za mup, ne znam detalje, ali valjda ima neki pravilnik
Za pravne osobe, koje vrse obuku gradjana u rukovanju oruzjem (za samoobranu) postoji pravilnik o kvalifikacijama za instrukotra.
Za sportske saveze, zakonska mogucnost postoji, ali svaki savez radi program skolovanja, interno.
Dakle za razlicite organizacije, razlicita je obuka. Ne traba mjesati jedno s drugim.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


11 ožu 2024, 14:58
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 12 sij 2023, 23:43
Postovi: 780
Post Re: Jesu li vlasnici oruzja u hrvatskoj odvojeni od stvarnos
jolly je napisao/la:
Za mup, ne znam detalje, ali valjda ima neki pravilnik
Za pravne osobe, koje vrse obuku gradjana u rukovanju oruzjem (za samoobranu) postoji pravilnik o kvalifikacijama za instrukotra.
Za sportske saveze, zakonska mogucnost postoji, ali svaki savez radi program skolovanja, interno.
Dakle za razlicite organizacije, razlicita je obuka. Ne traba mjesati jedno s drugim.


Kao sto cu opet reci.

Jedno je pravilnik.

Drugo je ko dobije status "instruktora".


11 ožu 2024, 15:02
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Jesu li vlasnici oruzja u hrvatskoj odvojeni od stvarnos
Stargazer je napisao/la:
Sto njega aa kinezoloskim fakultetom osposobljava da uci Peru koji puca vec 20 godina ako osobno nije drzao oruzje u ruci u zivotu?


Baš to, bitna je titula i papiri. Mislim ja ne tražim da ja sad dobijem na temelju oružnog lista mogučnost da osposobljavam ljude za nešto pa da oni nakon toga dobiju ne znam ni ja kakve certifikate, licence i slično kad ni ja nemam to...
Al evo, zašto ženi ne mogu u streljani dat da isproba malokalibarku pod mojim nadzorom ? Zato jer nemam završen specijalistički studij na kineziološkom...


11 ožu 2024, 15:28
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6745
Post Re: Jesu li vlasnici oruzja u hrvatskoj odvojeni od stvarnos
Ko kaze da ne mozes?
Samo nek ti supruga prethodno ima oruzni list, po istoj osnovi kao i ti, i odvedi je na streljanu, i nek puca.
Mozes je uclaniti u klub, i nek puca pod nadzorom ovlastene osobe kluba.

Ja u ronjenju ne mogu odvesti zenu na ronjenje, i dat joj boce da roni, ako ona nema zavrsen tecaj. (bez obzira sto sam instruktor)
Ja ne mogu djecu odvesti na voznju autom i dati im da voze ako nemaju polozen tecaj za vozaca.
Padobranstvo?

Ali za osposobljavanje osobe u potencijalno opasnoj aktivnosti treba barem instruktor. To treba.
I u streljastvu nam nedostaje instruktora, pa i trenera.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


11 ožu 2024, 15:36
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Jesu li vlasnici oruzja u hrvatskoj odvojeni od stvarnos
jolly je napisao/la:
Ko kaze da ne mozes?
Samo nek ti supruga prethodno ima oruzni list, po istoj osnovi kao i ti, i odvedi je na streljanu, i nek puca.
Mozes je uclaniti u klub, i nek puca pod nadzorom ovlastene osobe kluba.

Ja u ronjenju ne mogu odvesti zenu na ronjenje, i dat joj boce da roni, ako ona nema zavrsen tecaj. (bez obzira sto sam instruktor)
Ja ne mogu djecu odvesti na voznju autom i dati im da voze ako nemaju polozen tecaj za vozaca.
Padobranstvo?

Ali za osposobljavanje osobe u potencijalno opasnoj aktivnosti treba barem instruktor. To treba.
I u streljastvu nam nedostaje instruktora, pa i trenera.


Ali ona nema oružni list i ne planira se time aktivno bavit, već bi možda tu i tamo koji put došla samnom.
Možeš ju odvest na ronjenje, kupi masku i dihalicu i nek roni. Ne može s time 10 metara, ali nitko joj ne zabranjuje da roni do... sad ću bubnut 3m.
Kako u Sloveniji ne treba, a tu treba ?


11 ožu 2024, 15:40
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 12 sij 2023, 23:43
Postovi: 780
Post Re: Jesu li vlasnici oruzja u hrvatskoj odvojeni od stvarnos
jolly je napisao/la:
Ko kaze da ne mozes?
Samo nek ti supruga prethodno ima oruzni list, po istoj osnovi kao i ti, i odvedi je na streljanu, i nek puca.
Mozes je uclaniti u klub, i nek puca pod nadzorom ovlastene osobe kluba.

Ja u ronjenju ne mogu odvesti zenu na ronjenje, i dat joj boce da roni, ako ona nema zavrsen tecaj. (bez obzira sto sam instruktor)
Ja ne mogu djecu odvesti na voznju autom i dati im da voze ako nemaju polozen tecaj za vozaca.
Padobranstvo?

Ali za osposobljavanje osobe u potencijalno opasnoj aktivnosti treba barem instruktor. To treba.
I u streljastvu nam nedostaje instruktora, pa i trenera.


U pravu si jolly, ja sam u krivu.

I mogu ti rec jednostavan razlog zasto sam u krivu.

Nama je HDZ na vlasti, stranka kojima je primarni cilj da zivot poboljsaju nama, gradjanima ove velike i divne Republike Hrvatske, ista ta stranka je stavila samo najsposobnije ljude na vrhu njihove struke na bitne pozicije gdje ce se njihova struka i znanje najbolje staviti u korist nas, građana ove divne Republike Hrvatske.


11 ožu 2024, 15:43
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 12 sij 2023, 23:43
Postovi: 780
Post Re: Jesu li vlasnici oruzja u hrvatskoj odvojeni od stvarnos
Marin223 je napisao/la:
jolly je napisao/la:
Ko kaze da ne mozes?
Samo nek ti supruga prethodno ima oruzni list, po istoj osnovi kao i ti, i odvedi je na streljanu, i nek puca.
Mozes je uclaniti u klub, i nek puca pod nadzorom ovlastene osobe kluba.

Ja u ronjenju ne mogu odvesti zenu na ronjenje, i dat joj boce da roni, ako ona nema zavrsen tecaj. (bez obzira sto sam instruktor)
Ja ne mogu djecu odvesti na voznju autom i dati im da voze ako nemaju polozen tecaj za vozaca.
Padobranstvo?

Ali za osposobljavanje osobe u potencijalno opasnoj aktivnosti treba barem instruktor. To treba.
I u streljastvu nam nedostaje instruktora, pa i trenera.


Ali ona nema oružni list i ne planira se time aktivno bavit, već bi možda tu i tamo koji put došla samnom.
Možeš ju odvest na ronjenje, kupi masku i dihalicu i nek roni. Ne može s time 10 metara, ali nitko joj ne zabranjuje da roni do... sad ću bubnut 3m.
Kako u Sloveniji ne treba, a tu treba ?


Kako ubiti rekreacijsko pucanje.


11 ožu 2024, 15:43
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6745
Post Re: Jesu li vlasnici oruzja u hrvatskoj odvojeni od stvarnos
Stargazer je napisao/la:
Kako ubiti rekreacijsko pucanje.

Tocno!
Ako pratis moje postove, to pisem vec godinama.

Ponavljam: ja nikad nisam zaprimio molbu za clanstvo u klubu, gdje osoba pita za uclanjenje u klub sa svrhom natjecanja.
Svi pitaju za uclanjenje u klub sa svrhom rekreativnog pucanja.

Kad im spomenes uvjet povrmenog natjecanja, jedan veliki postotak jednostavno odustane. Niti se ne uclani u klub.
Od onih koji se ipak upisu, na kraju kroz sezone, dobije se mozda 10% natjecatelja, i 80% rekreativaca i mozda 10% posebnih slucajeva koje ne mozes uvrstiti u neku kategoriju.

Lovacki savez, je nasuprot tome dosta dobro rjesio status pojedinaca, od clasntva u drustvu, do clanstva direktno u savezu (bez obaveza koje su pokrivene clanstvom u drustvu).
Mnogi ljudi, cak bih rekao vecina, u modernom drustvu gdjse smo opterecini dnevnim obavezama, jednostavno ne zeli obaveze, opterecenje ili neki "commitment". Takodjer, kad se neko uclanjuje u klub koji se bavi sa VK, obicno to je srednjedobna ili starija generacija, ako nisu prije imali iskustva sa oruzjem, boje se da se ne osramote na natjecanju, znaju da nisu sampioni, a ne znaju koja se razina vjestine ocekuje. Sve skupa, turn off, za laika pocetnika wannabe rekreativca.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


11 ožu 2024, 15:57
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6745
Post Re: Jesu li vlasnici oruzja u hrvatskoj odvojeni od stvarnos
Marin223 je napisao/la:
jolly je napisao/la:
Ko kaze da ne mozes?
Samo nek ti supruga prethodno ima oruzni list, po istoj osnovi kao i ti, i odvedi je na streljanu, i nek puca.
Mozes je uclaniti u klub, i nek puca pod nadzorom ovlastene osobe kluba.

Ja u ronjenju ne mogu odvesti zenu na ronjenje, i dat joj boce da roni, ako ona nema zavrsen tecaj. (bez obzira sto sam instruktor)
Ja ne mogu djecu odvesti na voznju autom i dati im da voze ako nemaju polozen tecaj za vozaca.
Padobranstvo?

Ali za osposobljavanje osobe u potencijalno opasnoj aktivnosti treba barem instruktor. To treba.
I u streljastvu nam nedostaje instruktora, pa i trenera.


Ali ona nema oružni list i ne planira se time aktivno bavit, već bi možda tu i tamo koji put došla samnom.
Možeš ju odvest na ronjenje, kupi masku i dihalicu i nek roni. Ne može s time 10 metara, ali nitko joj ne zabranjuje da roni do... sad ću bubnut 3m.
Kako u Sloveniji ne treba, a tu treba ?


Kako rekoh, za rekreaciju opasnom stvari ili aktivnosti, treba neki tecaj, od pojedinca koji to upraznjava se ocekuje neki "commitment", na primjer clanstvom u udruzi, tecajem, itd.
Nema neozbiljnog pucanja, "naako da probam".

Neovisno o tome, ovo je devalvacija nase struke. Devalvacija streljastva, i devalvacija diplome.
Pucati moze svako bez obuke? Samo da mu se malo pokaze?
ili svako ko ima oruzje, zna prenijeti osnovne vjestine, ekvivalent je certificiranom instruktoru, ili treneru?

Usporedi sa padobranstvom, ako se neko bavi padobranstvom 20 godina, nek taj uzme suprugu i uprti joj padobran pa nek ona proba skociti bez tecaja? Ako joj se svidi, ona bi to samo povremeno?
Jednostavno, ne drzi vodu. Ili se neko bavi time, ili se ne bavi. Ako se bavi, onda je unutar neke organizacije na nekoj razini, koja moze biti povremena i rekreativna.

Ostala pitanja:
Maska i disalica, nisu tehnicko ronjenje s aparatima o kojem pricam. u HR s maskom i disalicom moze svako roniti, bez tecaja u skladu sa svojim mogucnostima, do dubine koje moze.

Kod ronjenja s aparatima:
Polsjedice krivog izrona kod ronjenja s bocama, i sa najmanje dubine mogu biti katasotrofalne, i fatalne. Znam za par smrtnih slucaja kod izrona sa 4-5 metara dubine.

Medjutim, i za ovu tematiku imas odgovor u ronilastvu.
To se zove "discovery dive".
To je opcija da neko ko je zainteresiran proba ronjenje s bocama, i nema zavrsen tecaj, dodje u centar ili klub, i onda uz prethodni breifing sa instruktorom, napravi probno ronjenje, discovery dive, na maloj dubini sa bocama.
Naravno, to se plati.
Primjer.
https://www.caretta-diving.eu/hr/discovery-dive/
ALi sa instruktorom.

Varijante slicnog mislim da postoje u pojedinim komercijalnim streljackim klubovima. Medjutim poanta je da necertificirana osoba ne moze "poducavati" drugu osobu. Mora biti trener, ili instruktor, za sportske aktivnosti pogotovo one sa odredjeom razinom opasnosti. Nadam se da se slazemo da je napunjeno oruzje opasno?

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


11 ožu 2024, 17:24
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 12 sij 2023, 23:43
Postovi: 780
Post Re: Jesu li vlasnici oruzja u hrvatskoj odvojeni od stvarnos
jolly je napisao/la:
Marin223 je napisao/la:
jolly je napisao/la:
Ko kaze da ne mozes?
Samo nek ti supruga prethodno ima oruzni list, po istoj osnovi kao i ti, i odvedi je na streljanu, i nek puca.
Mozes je uclaniti u klub, i nek puca pod nadzorom ovlastene osobe kluba.

Ja u ronjenju ne mogu odvesti zenu na ronjenje, i dat joj boce da roni, ako ona nema zavrsen tecaj. (bez obzira sto sam instruktor)
Ja ne mogu djecu odvesti na voznju autom i dati im da voze ako nemaju polozen tecaj za vozaca.
Padobranstvo?

Ali za osposobljavanje osobe u potencijalno opasnoj aktivnosti treba barem instruktor. To treba.
I u streljastvu nam nedostaje instruktora, pa i trenera.


Ali ona nema oružni list i ne planira se time aktivno bavit, već bi možda tu i tamo koji put došla samnom.
Možeš ju odvest na ronjenje, kupi masku i dihalicu i nek roni. Ne može s time 10 metara, ali nitko joj ne zabranjuje da roni do... sad ću bubnut 3m.
Kako u Sloveniji ne treba, a tu treba ?


Kako rekoh, za rekreaciju opasnom stvari ili aktivnosti, treba neki tecaj, od pojedinca koji to upraznjava se ocekuje neki "commitment", na primjer clanstvom u udruzi, tecajem, itd.
Nema neozbiljnog pucanja, "naako da probam".

Neovisno o tome, ovo je devalvacija nase struke. Devalvacija streljastva, i devalvacija diplome.
Pucati moze svako bez obuke? Samo da mu se malo pokaze?
ili svako ko ima oruzje, zna prenijeti osnovne vjestine, ekvivalent je certificiranom instruktoru, ili treneru?

Usporedi sa padobranstvom, ako se neko bavi padobranstvom 20 godina, nek taj uzme suprugu i uprti joj padobran pa nek ona proba skociti bez tecaja? Ako joj se svidi, ona bi to samo povremeno?
Jednostavno, ne drzi vodu. Ili se neko bavi time, ili se ne bavi. Ako se bavi, onda je unutar neke organizacije na nekoj razini, koja moze biti povremena i rekreativna.

Ostala pitanja:
Maska i disalica, nisu tehnicko ronjenje s aparatima o kojem pricam. u HR s maskom i disalicom moze svako roniti, bez tecaja u skladu sa svojim mogucnostima, do dubine koje moze.

Kod ronjenja s aparatima:
Polsjedice krivog izrona kod ronjenja s bocama, i sa najmanje dubine mogu biti katasotrofalne, i fatalne. Znam za par smrtnih slucaja kod izrona sa 4-5 metara dubine.

Medjutim, i za ovu tematiku imas odgovor u ronilastvu.
To se zove "discovery dive".
To je opcija da neko ko je zainteresiran proba ronjenje s bocama, i nema zavrsen tecaj, dodje u centar ili klub, i onda uz prethodni breifing sa instruktorom, napravi probno ronjenje, discovery dive, na maloj dubini sa bocama.
Naravno, to se plati.
Primjer.
https://www.caretta-diving.eu/hr/discovery-dive/
ALi sa instruktorom.

Varijante slicnog mislim da postoje u pojedinim komercijalnim streljackim klubovima. Medjutim poanta je da necertificirana osoba ne moze "poducavati" drugu osobu. Mora biti trener, ili instruktor, za sportske aktivnosti pogotovo one sa odredjeom razinom opasnosti. Nadam se da se slazemo da je napunjeno oruzje opasno?


Jel ilegalno ako sam kupim boce i opremu i sam odem ronit bez instruktora?


11 ožu 2024, 17:29
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6745
Post Re: Jesu li vlasnici oruzja u hrvatskoj odvojeni od stvarnos
Stargazer je napisao/la:
Jel ilegalno ako sam kupim boce i opremu i sam odem ronit bez instruktora?

Da.
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/slu ... 7_918.html
https://mmpi.gov.hr/more-86/ronjenje-115/115

Članak 5.
Državljani Republike Hrvatske kao i strani državljani smiju se baviti ronjenjem samo uz posjedovanje valjane ronilačke iskaznice.
Ronilačke iskaznice iz stavka 1. ovog članka izdaje Hrvatski ronilački savez.
Ronilačka iskaznica iz stavka 1. ovog članka je valjana godinu dana od dana izdavanja.
Ronilačka iskaznica izdaje se samo osobi koja posjeduje odgovarajuću ronilačku kvalifikaciju, koja je priznata od strane Ministarstva prosvjete i športa.


Ono sto je zanimljivo je da iskaznicu priznaje ministarstvo prosvjete i sporta.
To je ono sto sam prethodno govorio. Kad sam dobio diplomu instruktora, automatski sam nakon dva mjeseca dobio verifikaciju diplome ministarstva prosvjete.
Nema "tecaja" ni "obuke" u opasnim aktivnostima a da nije verificirano, kako program obuke, tako i osobe koje obavljaju obuku.
Ovo je sigurnosni uvjet da se sprijeci NADRI STRUCNJAKE (You tube skola) u obuci gradjanstva u raznim aktivnostima.

U balkanskom mentalitetu je tipican sindrom sam svog majstora, otac koji ima vozacku, je uctelj sinu u voznji, itd itd itd.
ALi to nije zapadni EU standard koji smo objerucke prihavtili.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


11 ožu 2024, 17:59
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Jesu li vlasnici oruzja u hrvatskoj odvojeni od stvarnos
jolly je napisao/la:
Kako rekoh, za rekreaciju opasnom stvari ili aktivnosti, treba neki tecaj, od pojedinca koji to upraznjava se ocekuje neki "commitment", na primjer clanstvom u udruzi, tecajem, itd.
Nema neozbiljnog pucanja, "naako da probam".


U Sloveniji možeš upravo tako: nako da probam.
U Austriji još gore, tamo možeš i kupit svoju malokalibarku bez da si ikakav tečaj prošao.
Ali mi u HR smo pametniji, predložit ću na e-savjetovanju da uvijet za trenera streljaštva bude obvezan doktorat na PMF-u iz područja balistike i Newtonove mehanike.

Devalvacija struke je kad mi uhljeb iz MUP-a zabranjuje da radim nešto o čemu oni zapravo pojma nemaju.
Pucanje iz malokalibarke nije niti skok s padobranom, niti vožnja auta, niti ronjenje.
Pucanje s malokalibarkom je pucanje s malokalibarkom. Eto puškica slabija od mase PCP zračnica.

Al ok, sad bar vidim di neće sigurno doć do promjena na bolje.


11 ožu 2024, 18:08
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6745
Post Re: Jesu li vlasnici oruzja u hrvatskoj odvojeni od stvarnos
Marin223 je napisao/la:

Al ok, sad bar vidim di neće sigurno doć do promjena na bolje.

Zavisi o definiciji rijeci "bolje".

Osnovni zakon je najbolji do sad, i pokazuje tendecniju poboljsanja (u smislu interesa legalnih zakona oruzja)
Medjutim samo obavljanje raznih aktivnosti jako puno ovisi o internoj organizaciji krovnih saveza. Dakle, situacija i eventualna poboljsanja nisu crno bijela situacija.
Inace da, spot checkingom ce se naci zemlje gdje je nesto bolje rijeseno, ali naci ces i zemlje gdje je losije rjeseno. Mislim da nigdje nije idealno.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


11 ožu 2024, 18:18
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 41 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan