Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 28 tra 2024, 07:07.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 39 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva 
Autor/ica Poruka
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Avatar

Pridružen/a: 18 stu 2010, 22:52
Postovi: 705
Post Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Budući da se svaka tema svede na više manje iste nepoznanice, a ovo je jedna od tih tema... zanima me što su ljudi napisali u zahtjev za izdavanje nabavne dozvole radi osobne sigurnosti? Zanima me isključivo držanje i NOŠENJE, ne samo držanje.

Interesiraju me vlastita iskustva i/ili iskustva iz prve ruke. Vjerujem da većina ovdje zna kako se u RH do takve dozvole dolazi, no ne zanima me mišljenje, jel dobro, šta bi trebalo i slično... Zanima me isključivo iskustvo ljudi iz prve ruke koji takvu dozvolu imaju ili 100% provjereno znaju kako je netko do iste došao.

Moja saznanja su da može biti odobrena u slučajevima kad se stranka bavi određenim poslovima:
sudac, državni odvjetnik, policajac, vojnik (sve manje), zlatar, trgovac oružjem, kontrolor poticaja u poljoprivredi, rendžer u nacionalnom parku, privatni detektiv.

Ima li još primjera što ljudi pišu u takve (odobrene) zahtjeve za izdavanje dozvole?

_________________
Put your money where your mouth is.


20 ožu 2024, 17:56
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Ja cu se samo nakratko ubaciti u temu.
Dakle, prema prethodnim zakonima u HR, u periodu iza domovinskog rata bila je moguca legalizacija oruzja.
Istovremeno, oruzje se moglo registrirati samo kao oruzje za sport, lov ili osobnu zastitu.
Vjerujem da je velika vecina legaliziranog oruzja, kad nije bilo druge opcije zavrsila po legalizaciji kao oruzje za osobnu zastitu, bilo na drzanje, ili na drzanje i nosenje. Do dan danas, oruzje za samoobranu predstavlja oko 50% posto registriranog oruzja.

Nakon sto je mogucnost legalizacije ukinuta, postavlja se pitanje kako se danas dobija DiN, ili samo D dozvola, pa ko ima iskustva nek napise. Osobno mislim da dobiti dozvolu na drzanje, nije toliki problem, ali to je moj dojam koji moze biti i kriv.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


20 ožu 2024, 21:32
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Moj je dojam da se DiN sve teže dobija.
I da se te restrikcije povećavaju.
Iznenadio me podatak, da se čak dešava da se odlaskom u penziju policajcu oduzelo oružje...!?
Čak je naveden razlog da je sada u penziji i da mu oružje više ne treba. :A00:
Pa si mislim.....kuda to vodi....? :roll:


20 ožu 2024, 22:35
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 13 srp 2022, 23:27
Postovi: 74
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Mirok je napisao/la:
Moj je dojam da se DiN sve teže dobija.
I da se te restrikcije povećavaju.
Iznenadio me podatak, da se čak dešava da se odlaskom u penziju policajcu oduzelo oružje...!?
Čak je naveden razlog da je sada u penziji i da mu oružje više ne treba. :A00:
Pa si mislim.....kuda to vodi....? :roll:


Pa realno, sta će mu?


20 ožu 2024, 22:38
Profil
Skupnik
Skupnik

Pridružen/a: 31 sij 2009, 14:26
Postovi: 290
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
E vidis, bas mu tada kada ode u mirovinu treba. Nitko ne zna za "dugove" koji su ostali za vrijeme sluzbe....

_________________
SI VIS PACEM, PARA BELLUM!


20 ožu 2024, 23:03
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
RANGER94 je napisao/la:
E vidis, bas mu tada kada ode u mirovinu treba. Nitko ne zna za "dugove" koji su ostali za vrijeme sluzbe....

Tako je.
A možda bi i po šumi prošetao.....


20 ožu 2024, 23:10
Profil
Desetnik
Desetnik

Pridružen/a: 25 ruj 2023, 18:15
Postovi: 385
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Mirok je napisao/la:
A možda bi i po šumi prošetao.....


Lajkam ovo, brutalno je sjelo :D


20 ožu 2024, 23:26
Profil
Skupnik
Skupnik

Pridružen/a: 31 sij 2009, 14:26
Postovi: 290
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
A sada da napisem stokod vezano za D i DiN! Kao sto ste spomenuli, puno je legaliziranog oruzja stavljeno na takve dozvole, pogotovo na D, a dosta je dozvola sa DiN i ukinuto(stavljeno samo na D ili prebaceno na sport ili lov ako su postojali uvjeti). O ovoj ti se forumasi temi nece bas dosta raspisati jer cuvaju tajnu kao zmija noge. Da ja sada ne bih pametovao, bit cu kratak posto sam svjedok nekoliko primjera ljudi koji imaju DiN.
1. Tocno si naveo koja su zanimanja i poslovi prioriteti za dobiti(vojska ne kao nekad)
2. Puno zavisi od uprave do uprave
3. Puno zavisi od clanova komisije(3-5 clanova. U jednom mandatu se jedva izdaju, u drugom bolje)
4. Kvalitetno napisana zamolba(pojasnjenje) ipak igra ulogu
5. Godine starosti(nije isto dati nekom od 50 sa puno "oruznog" staza i nekom od 20 godina)
6. Aktivno bavljenje oruzjem(sport, lov, pa i kolicina oruzja)
7. I ono NAJBITNIJE, preporuka, tj. VEZA!
E sada. Jednom policajcu su sa odlaskom u mirovinu sami ponudili DiN nakon sto je on pistolj htio staviti na lov(tada su jos dobivali oruzje kao poklon pri odlasku u mirovinu). Nekoliko njih je stvarno navelo opis posla(pretezno je novac i prijenos inkasa u pitanju) u pojasnjenju zahtjeva, neki su odvjetnici, neki ovo neki ono. Neki su netko ili nesto, a mi ne znamo tko su. Dakle, preporuka! Iz prica znam da su neki napisali u obrazlozenju "trebam oruzje za osobnu sigurnost" i dobili. A dobili su jer su imali vezu. Nekad sam bio opcinjen ovom dozvolom, pokusavao par puta, ali nije islo.... A najvuse sam se razocarao kada znam koji su likovi dobili(cast iznimkama)

_________________
SI VIS PACEM, PARA BELLUM!


20 ožu 2024, 23:27
Profil
Poručnik
Poručnik

Pridružen/a: 23 tra 2009, 23:48
Postovi: 1039
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Imam DiN obzirom na trgovinu oružjem. Nisam imao nikakvu vezu, zahtjev sam sročio bez previše filozofije. Kasnije sam sve ponovio u drugoj PU nakon preseljenja i radi nabavke još jednog komada. Nije bilo nikakavih dodatnih zahtjeva, prvi put je trajalo gotovo 2 mjeseca, drugi put 3 tjedna. Oba su kratko oružje (ČZ P-10S i P-10C).


21 ožu 2024, 00:35
Profil
Skupnik
Skupnik

Pridružen/a: 31 sij 2009, 14:26
Postovi: 290
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Vidio sam kod jednog prijatelja neko rjesenje vezano za ducan oruzja. U nekom clanku stoji da za prijevoz oruzja mora imati vlastitu zastitu. On preda zahtjev, oni mu odbiju. On uzme to rjesenje, fluorescentnim markerom podcrta taj clanak, preda ponovno i dobije za par tjedana nakon sto se sastala komisija! Dakle, za trgovine oruzjem nije problem. Samo u nekim upravama ne daju 2 ili vise pistolja. To je vec druga prica i tema!

_________________
SI VIS PACEM, PARA BELLUM!


21 ožu 2024, 08:54
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 04 lis 2016, 08:00
Postovi: 81
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Kao zaštitar imam DiN za samoobranu . U obrazloženju sam naveo "zbog prirode posla koji obavljam".


21 ožu 2024, 10:07
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
RANGER94 je napisao/la:
Vidio sam kod jednog prijatelja neko rjesenje vezano za ducan oruzja. U nekom clanku stoji da za prijevoz oruzja mora imati vlastitu zastitu. On preda zahtjev, oni mu odbiju. On uzme to rjesenje, fluorescentnim markerom podcrta taj clanak, preda ponovno i dobije za par tjedana nakon sto se sastala komisija! Dakle, za trgovine oruzjem nije problem. Samo u nekim upravama ne daju 2 ili vise pistolja. To je vec druga prica i tema!


Probaj naci to rjesenje ili zakomski propis.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


21 ožu 2024, 10:53
Profil
Skupnik
Skupnik

Pridružen/a: 31 sij 2009, 14:26
Postovi: 290
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Vise ne zivim blizu njega, a nismo se dugo vidjeli. Znam da mi je to pokazao.... Kao, znacilo bi, pri transportu oruzja ti policija ne moze pruziti zastitu i na osnovu toga se dobije DIN na samoobranu.

_________________
SI VIS PACEM, PARA BELLUM!


21 ožu 2024, 12:23
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5380
Lokacija: Zagreb
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Kriteriji za DiN su neujednačeni od PU,do PU,to jako dobro znamo.
Ali dok postoji to diskreciono pravo Povjerenstva da ti da ili ne DiN,dotle je to stvar samo politike.
Ne ostvarilo se,ali da npr rusi dođu na granicu,SVI će dobiti DiN !
Slično kao 90ih kada su svima davali dozvole,čak jedno kratko vrijeme se moglo nabavljati i automatsko oružje.
I da,ako tko ne zna,sve te dozvole su bile za DIN,u principu, i oružje si mogao nositi.


21 ožu 2024, 13:19
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 16 vel 2015, 14:13
Postovi: 704
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Evo, ja necu skrivati svoj slucaj kao zmija noge pa cu napisati. Dakle, DiN na samoobranu je bio moj zivotni san, moja opsesija i pokusao sam dva puta prije nekih desetak godina i to cak "na neciji nagovor", kao bit ce rijeseno. Odbili su me dva puta i moj se zivot u pogledu te dozvole srusio(znate koliko sam je zelio kada se koristim ovakvom izjavom). E onda, u medjuvremenu se puno toga promijenilo. Imam vlastitu firmu koja radi sa novcem, imam veliku praksu sa oruzjem, imam veliku kolicinu oruzja, bavim se lovom malo vise nego treba, imam sportsko oruzje, imam polozene licence za sigurnosno koristenje pistolja i sacmarice, imam dozvolu za drzanje na osobnu sigurnost od prije, imam kolekcionarsku dozvolu za sakupljanje i B i C kategorije, posjedujem i staro odobrenje za sakupljanje oruzja(mislim da sam ovo dobio zadnji u Hrvatskoj), ovlasteni sam predavac iz podrucja lovne balistike, clan sam i planinarskog drustva. Eto, nisam odvjetnik i nisam zastitar sto bi bio PLUS. E onda sam otisao u referadu nakon dvije odbijenice i pitao referenticu mogu li napisati malo vece pojasnjenje, a ne samo obrazlozenje na one tri crte u zahtjevu za nabavku. Onda sam sjeo za kompjutor i napisao takvu zamolbu koju sam potpisao normalno svojim imenom i prezimenom, a u nastavku stavio, STRASTVENI LJUBITELJ I POZNAVATELJ ORUZJA! Spletom okolnosti, osim novca i posla kojim se bavim, receno mi je da bi molba trebala proci jer sam jedan od rijetkih koji se toliko bavi oruzjem i laicki receno, pozitivno sam poznat u policijskim krugovima. Treca sreca, zamolba je odobrena i danas sam ponosni vlasnik dozvole o kojoj sam godinana sanjao. U molbi je napisano sve sto sam naveo i vama, a uz to i napis da posjedujem veliku kolicinu oruzja koja mi zbog svoje namjene ne omogucuje samoobranu(lov, sport). Taj dan nas je dobilo 7 dozvolu. Od toga jedan trgovac oruzjem, jedan bivsi policajac, jedan odvjetnik, 3 clana koje ja ne znam Naknadno sam cuo da je receno dok se moja molba citala, ako ovaj ne dobije, nece dobiti nitko. Danas pistolj nosim kada idem na put ili nekud u neku zabit, a dok nisam imao dozvolu, mastao sam o tom stalno. Jedina dozvola koju nemam je D na samoobranu, ali duga cijev i to cu pokusati u narednim danima! Eto, nadam se timmy75 da sam zadovoljio tvoju temu te da ce nekom pomoci. P. S.Godinu i pol prije mene te godinu i pol iza mene, PU nije izdala ni jednu DIN dozvolu!

_________________
BUM BUM...


21 ožu 2024, 14:50
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6741
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Bravo Berbenn!
Cestitam ti i skidam kapu!
:A25:

Imamo jedno pitanje, kakve su to licence za sigurnosno koristenje pistolja i sacmarice?

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


21 ožu 2024, 15:22
Profil
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 668
Lokacija: Šibenik
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Odlično napisano!
Ovo i nama ostalima daje nadu. :)


Sent using Tapatalk Pro

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


21 ožu 2024, 15:24
Profil Web stranica
Stožerni Narednik
Stožerni Narednik
Avatar

Pridružen/a: 17 sij 2010, 16:20
Postovi: 668
Lokacija: Šibenik
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
jolly je napisao/la:
Imamo jedno pitanje, kakve su to licence za sigurnosno koristenje pistolja i sacmarice?

Ovo sam i ja položio. Licenca se dobije kad se položi sigurnosni ispit za rukovanje pištoljem za akcijsko streljaštvo, isto ima i za pušku sačmaricu. To organizira hrvatski ogranak IASC.


Sent using Tapatalk Pro

_________________
The truth is hate to those who hate the truth.


21 ožu 2024, 15:31
Profil Web stranica
Skupnik
Skupnik

Pridružen/a: 31 sij 2009, 14:26
Postovi: 290
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
jolly je napisao/la:
Bravo Berbenn!
Cestitam ti i skidam kapu!
:A25:

Imamo jedno pitanje, kakve su to licence za sigurnosno koristenje pistolja i sacmarice?

Jolly, to su ispiti koji se polazu pri savezu akcionog streljastva, a u svrhu mogucnosti takmicenja po ipsc ili idpa pravilima. Polagajuci za pistolj dobije se diploma, a ako zelis za sacmaricu, dobijes certifikat. Kada dobijes diplomu, a clan si kluba koji je clanica saveza akcionog streljastva, dobijes potvrdu koja stoji u mup-u i vrijedi do opoziva, dok god si clan kluba i na osnovu toga nabavljas sportsko oruzje. Sa diplomom se mozes takmiciti na utakmicama za pistolj, a ako je utakmica kombinirana i za pusku, onda moras imati i certifikat(polaze se na sacmarici)

_________________
SI VIS PACEM, PARA BELLUM!


21 ožu 2024, 15:32
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 16 vel 2015, 14:13
Postovi: 704
Post Re: Osobna sigurnost - držanje i NOŠENJE - iskustva
Tako je ranger94, preduhitrio si me. Sve je tocno napisano

_________________
BUM BUM...


21 ožu 2024, 15:35
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 39 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan