Zbrojovka hamerles - procjena vrijednosti?

Vatreno oružje, rubnog ili centralnog paljenja.
22_LR
Civil
Civil
Posts: 1
Joined: 13 Dec 2021, 09:49

Zbrojovka hamerles - procjena vrijednosti?

Post by 22_LR » 13 Dec 2021, 10:16

Poštovanje i lijepi pozdrav svim članovima foruma.
Imam upit oko lovačke puške hamerles 12, Zbrojovke iz '70-ih.
Očuvanost i stanje puške vidljivo po slikama, za cijevi iznutra mi je rečeno da su u dobrom stanju.
Molio bih od nekog upućenijeg pomoć oko procjene vrijednosti navedene puške?
Unaprijed zahvaljujem.
20211213_091243.jpg
20211213_091319.jpg

matezg1
Narednik
Narednik
Posts: 417
Joined: 27 Aug 2020, 22:15

Re: Zbrojovka hamerles - procjena vrijednosti?

Post by matezg1 » 14 Dec 2021, 23:03

Puška po meni ima veću sentimentalnu vrijednost nego stvarnu s obzirom
da se radi o oružju koje je rađeno u relativno velikim serijama u tom vremenu tj. nije
kolekcionarski primjerak 1 od 1000 npr. ali u svakom slučaju lijep komad ako nije sila nemoj prodavati
ako je, ponudi a tržište će reći svoje. 1000-2500kn prema sličnim komadima koji se prodaju tako da
bi ja rađe malo na fazane i zečeve s tim nego na njuškalo.

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7775
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Zbrojovka hamerles - procjena vrijednosti?

Post by jolly » 15 Dec 2021, 00:06

slazem se!
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

Marko2Marko
Desetnik
Desetnik
Posts: 317
Joined: 04 Jun 2019, 13:48

Re: Zbrojovka hamerles - procjena vrijednosti?

Post by Marko2Marko » 15 Dec 2021, 10:29

neznam za HR, ali u sloveniji su se neki primjeraki prodavali po 150€. za te pare ja sam se zanimao za nju. sada možda ko traže 300€, ali neznam da ju za te pare prodaje...

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Zbrojovka hamerles - procjena vrijednosti?

Post by Mirok » 15 Dec 2021, 10:50

Ako vlasniku ova puška treba,ne isplati se ju prodavati.

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Zbrojovka hamerles - procjena vrijednosti?

Post by Hawk » 15 Dec 2021, 21:56

Ovo "cijevi u dobrom stanju" odredi malo bolje. Recimo neko će za 10% nagrižene cijevi reći da je dobro, jer u odnosu na 90% i je dobro.
U mojoj knjizi čak i 1% nagriženosti je loše. Čim to počne, ne trudiš se više čistiti, pa se nagriženost rapidno širi dalje.
Po vanjskom izgledu, ako su i cijevi adekvatno održavane, tribale bi biti bez znakova nagriženosti, a to bi bilo odlično.
U svakom slučaju, nikad nećeš za tu pušku dobiti onoliko koliko ona vrijedi. Ako je inače moraš predat policiji na uništenje, onda je svaka cijena dobra.
Ako je ja nebi moga zadržat i koristit, najrađe bi je poklonija prijatelju lovcu za kojeg znan da bi je cijenio.
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

Onty
Narednik
Narednik
Posts: 479
Joined: 07 Mar 2020, 19:57
Been thanked: 2 times

Re: Zbrojovka hamerles - procjena vrijednosti?

Post by Onty » 26 Dec 2021, 23:58

Cestiti i blagoslovljen Božić i sretna Nova godina svima.

Na žalost, vrijednost sačmarica položara u nas nije velika. Bitno je naglasiti da, po onom što sam čuo, ovo je veoma kvalitetna puška. Naravno, nema onu finoću izradbe skupih engleskih, njemačkih i austrijskih pušaka. Ali je dobro izrađena i veoma čvrsta, i ima ono što je korišteno samo kod najskupljih pušaka, postranične Holland & Holland mehanizme za opaljivanje, ili kako su naši stari zvali, "vatre".

Slične, možda čak iste mehanizme, je imala i stara Brno Super 575 https://revivaler.com/the-brno-super-575-double-rifle/ . Na žalost, i tu su pušku prestali proizvoditi već odavno. A koliko je ova puška čvrsta govori i podatak da ju se moglo dobiti i u kalibru kao što je 375 H&H.

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7775
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Zbrojovka hamerles - procjena vrijednosti?

Post by jolly » 27 Dec 2021, 08:35

Kod ovih pusaka, u modernom dobu je problem koji im rusi cijenu, da li mogu koristiti moderno neolovno streljivo.
Pravilnik o lovackim nabojima vec kaze da se nad mocvarnim, vodenim stanistem ne koristi olovna sacma.
Za ove puske bi trebalo dobiti, ili imati potvrdu proizvodjaca ili neke ovlastene osobe o koristenju neolovne sacme u njima, radi realne procjene vrijednosti.

Stare puske mogu biti kvalitetne, ali ne mora znaciti da su dobre za modernu muniviciju.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

Iggy
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 849
Joined: 18 Mar 2011, 12:42

Re: Zbrojovka hamerles - procjena vrijednosti?

Post by Iggy » 29 Dec 2021, 14:33

Nije predviđena za neku drugu sačmu osim olovne. Opet, zavisi i od čokova. Za tu namjenu, pola čoka je maximum. Znači vjerojatno iz desne može, iz lijeve ne, ako je kombinacija puni i pola čoka.

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7775
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Zbrojovka hamerles - procjena vrijednosti?

Post by jolly » 29 Dec 2021, 14:44

Cak i za moderne. Celicna sacma sama po sebi vec ima uzi posip (pa ne treba), i za mog novog browninga s atestom na neolovno streljivo, se ne preporuca vise od 3/4 choka, za celicnu sacmu.
To treba imati na umu, i biti obazriv.

Kad potpuno zabrane olovnu sacmu u svim uvjetima, ogromna kolicina starih i dobrih pusaka ce morati u scrap, ili ih ispucati dok im traju cijevi s time, pa onda u scrap.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

User avatar
zhrvoje
Skupnik
Skupnik
Posts: 273
Joined: 31 Mar 2010, 18:05
Location: Vukovar

Re: Zbrojovka hamerles - procjena vrijednosti?

Post by zhrvoje » 29 Dec 2021, 16:41

Previse ste crni kolege, nije celicna sacma jedina zamjena za olovo ima tu jos svasta nesto, jedino je to nesto malo skuplje od celika..
Daklem puske nece u scrap, jedino ce streljivo biti malo skuplje ako ces htjeti loviti bas s njima...
Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ

matezg1
Narednik
Narednik
Posts: 417
Joined: 27 Aug 2020, 22:15

Re: Zbrojovka hamerles - procjena vrijednosti?

Post by matezg1 » 29 Dec 2021, 23:58

Bismuth i slične stvari ali nažalost nedostatak takvog streljiva dovest će do
propasti ovakvih primjeraka. Eu direktive mijenjaju proizvodne programe proizvođača i čelik je za sada jedina cijenovno isplativa alternativa olovu
ne nužno i toliko dobra ali vrlo vjerovatno najzastupljenija.

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7775
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Zbrojovka hamerles - procjena vrijednosti?

Post by jolly » 30 Dec 2021, 10:02

zhrvoje wrote:Previse ste crni kolege, nije celicna sacma jedina zamjena za olovo ima tu jos svasta nesto, jedino je to nesto malo skuplje od celika..
Daklem puske nece u scrap, jedino ce streljivo biti malo skuplje ako ces htjeti loviti bas s njima...
Radi cijena neolovnog i nezeljeznog streljiva, i uvjetovanje da biram streljivo radi novih propisa - Ne vidim ni jedan razlog, da za slucaj da nemam sacmaricu, kupujem tako sto. (Govorim iz perspektive trzista)

Ovo se moze projecirati i na perspektivu mladog lovca, koji kupuje prvi put sacmaricu.

Te puske zadrzavaju samo sentimentalnu vrijednost, starijoj genereaciji.
Upotrebna vrijednost gubi im se rapidno.

I naravno utjece na procjenu vrijednosti.
Takodjer je slabijih performansi, od recimo, moderne bokerice, 12/76 izmjenjivih chokova (koje su preplavile trziste novih i polovnih), ako govorimo o upotrebi u lovu, i ono sto bi neko ko kupuje prvu sacmaricu mogao ocekivati

Ono sto bi joj diglo cijenu i mogucnost prodaje, bilo bi iskljucivo:

1. Potvrda proizvodjaca ili renomiranog i reputabilnog izvora da se moze korisiti neolovna sacma
2. Neznanje kupca.
3. Dokumentirana proslost puske, u smislu prethodnog vlasnika (na pr. puska neke poznate licnosti)

Prvi korak koji treba uciniti je poslati upit proizvodjacu, o koristenju modernog streljiva.
Tek nakon tog, raspravljati o vrijednosti.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Zbrojovka hamerles - procjena vrijednosti?

Post by Hawk » 30 Dec 2021, 19:22

jolly wrote: ... Takodjer je slabijih performansi, od recimo, moderne bokerice, 12/76 izmjenjivih chokova ...
Tu ću se jako složiti, pogotovo za 76 mm. Prije 36 godina kad sam kupovao novu bokericu, Browning-Morgan, tih 76 mm i promjenjivi chok-ovi
su bili presudni, pa sam osim onih u cijevima i onaj par što dođe s puškom, kupio još dodatna tri para od Pietro Berette (koji pašu), a na kraju je ispalo
da onaj originalni par 1/4 i 3/4 nikada nisam mijenjao. Gledajući sad unazad, bolje bi bilo da su cijevi bile sa tim istima ali fiksnim čokovima.
Što se tiče položara ili bokerica, o tome je već bilo natezanja, stvar navike, ja sam počeo sa položarom, bila je dobra, ali mi je bokerica,
zbog načina na koji ja nišanim preko šine, puno bolje legla.
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7775
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Zbrojovka hamerles - procjena vrijednosti?

Post by jolly » 30 Dec 2021, 20:18

Moje skromno misljenje:
U jednom laganom popodnevnom lovu, na fazane, nece se primijetiti velika razlika u koristenju polozare ili bokerice.
Ali sto je korisnik vjestiji, razlika se pocinje osjecati.
Tako da u situacijama gdje zaista ne smije biti greske, koristi se iskljucivo bokerica - u vrhunskim natjecanjima letece mete, na pr.

Nekome vise lezi bokerica, nekome polozara, ali bokerica neosporno ima sire vidno polje.

S druge strane, tradicionalisti (u pozitivnom smislu), i lovci u visokom gospodskom lovu, gotovo iskljucivo ce koristiti polozaru, i to cim manjeg kalibra. (i to po mogucnosti, "side lock" sustava)
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Zbrojovka hamerles - procjena vrijednosti?

Post by Mirok » 30 Dec 2021, 20:50

matezg1 wrote:Bismuth i slične stvari ali nažalost nedostatak takvog streljiva dovest će do
propasti ovakvih primjeraka. Eu direktive mijenjaju proizvodne programe proizvođača i čelik je za sada jedina cijenovno isplativa alternativa olovu
ne nužno i toliko dobra ali vrlo vjerovatno najzastupljenija.
Da,mogu posvjedočiti,bizmutova legura melot se koristila u dentalnoj tehnici kao pomoćni materijal.
Talište te legure je niže od sto stupnjeva.

Iggy
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 849
Joined: 18 Mar 2011, 12:42

Re: Zbrojovka hamerles - procjena vrijednosti?

Post by Iggy » 31 Dec 2021, 00:03

Na kraju, skrati se cijev za dužinu čokova pa pucaj šta te volja. Biti će za na malo bliže, ali za lov sa psom sasvim dovoljno.

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Zbrojovka hamerles - procjena vrijednosti?

Post by Hawk » 31 Dec 2021, 09:05

Iggy wrote:Na kraju, skrati se cijev za dužinu čokova pa pucaj šta te volja. Biti će za na malo bliže, ali za lov sa psom sasvim dovoljno.

Ha ha ha, da i onda ti mušica i ne triba, imaš luparu, super za samoobranu, al nesmi se to :lol:
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

Iggy
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 849
Joined: 18 Mar 2011, 12:42

Re: Zbrojovka hamerles - procjena vrijednosti?

Post by Iggy » 02 Jan 2022, 17:30

Ko kaže da ne smije?? Ovlašteni puškar napravi i deri. Ne mijenja se ništa bitno...imam jednu takvu u kal.16. i uopće ne nsi preširoko. Dapače, odličan i pravilan posip.

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Zbrojovka hamerles - procjena vrijednosti?

Post by Hawk » 03 Jan 2022, 11:02

Iggy wrote:Ko kaže da ne smije?? Ovlašteni puškar napravi i deri. Ne mijenja se ništa bitno...imam jednu takvu u kal.16. i uopće ne nsi preširoko. Dapače, odličan i pravilan posip.
Ovlašteni puškar da, ali sam skraćivati cijevi, osim ako si ovlašteni puškar, ne.
Osim ako cijevi ne skraćuješ puno, dobro to obradiš, primistiš mušicu, pa niko ne skuži.
Jedino što ti obično na cijevima s fiksnim čokovima ostaju biljezi čokova kojih više nema :lol:
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests