Oruzje i osobna zastita
Moderator: karabalic
Oruzje i osobna zastita
Zbog prirode posla vrlo često noću sam prolazim ulicama grada od firme do autobusnog kolodvora. Iz razloga osobne zaštite zelio bih nabaviti plinski pistolj. Zanima me sljedece:
1. Gdje na podrucuju Rijeke mogu nabaviti plinski pistolj?
2. Na koji me točno način plinski pistolj moze zastititi? Izbacuje li pistolj projektil ili plin neugodan za osobu koja se nalazi ispred cijevi?
3. Dali mi je potrebna dozvola, koji je postupak izdavanja dozvole te jeli moguce nabaviti dozvolu ako sam bio kazneno osudjen? Kazneno sam osudjen za posjedovanje manje kolicine marihuane.
1. Gdje na podrucuju Rijeke mogu nabaviti plinski pistolj?
2. Na koji me točno način plinski pistolj moze zastititi? Izbacuje li pistolj projektil ili plin neugodan za osobu koja se nalazi ispred cijevi?
3. Dali mi je potrebna dozvola, koji je postupak izdavanja dozvole te jeli moguce nabaviti dozvolu ako sam bio kazneno osudjen? Kazneno sam osudjen za posjedovanje manje kolicine marihuane.
- Mike_Torello
- Fleet Admiral

- Posts: 6681
- Joined: 30 Mar 2008, 20:55
- Location: Zagreb
Re: Oruzje i osobna zastita
1. Plinski pistolj bi trebao moci nabaviti u svakoj trgovini koja drzi oruzje (a nerijetko i ribolovacki pribor)
2. Osim glasnog pucnja bez ikakvog projektila, postoji razika streljivu (BLANK, CN, CS), blank je samo corak, navodno je CN nadrazljivac a CS je suzavac, zaboravio sam vec, trebalo bi provjeriti, netko ce znati bolje pa ce me ispraviti ako grijesim, uglavnom jedan ima vise efekta od drugog... kao i suzavac u spreju vrlo zajeban u zatvorenim prostorima za onog na koga se puca i za onog tko puca... no isto tako, moze puhati bura pa kad puknes sve ti vrati u facu pa onesposobis sam sebe... Suzavac u spreju ti je mozda bolje, prakticnije a i zakonski prihvatljivije rijesenje.
3. Dozvola ti nije potrebna, potrebna ti je osobna iskaznica i cini mi se oko 70kn biljega, kupis oruzje u trgovini i duzan si u roku 8 dana u nadleznoj PU prijaviti nabavku tj. posjedovanje oruzja te vrste uz placanje 70kn drzavnog biljega (bar je tolika cifra bila u slucaju revolvera na crni barut) dobivas potvrdu o posjedovanju plinskog oruzja. Ima ekipe koji su relativno nedavno nabavljali plinsko oruzje pa ce nadam se ispraviti ako sam sto krivo napisao i dati informaciju iz prve ruke.
Plinsko oruzje koje je nabavljeno prije stupanja na snagu ZoO, pa nije prijavljeno, je ILEGALNO, i koliko znam ne može se naknadno prijaviti. Dakle paziti se toga ako se oruzje kupuje polovno preko oglasnika, samo od vlasnika koji ima potvrdu o prijavi posjedovanja takvog oruzja, koje onda on mora odjaviti a ti prijaviti na svoje ime.
Sto se tice osude za posjedovanje marihuande tu ti stvarno nemogu nista pametno savjetovati... neznam kako ide sa time, koliko je star slucaj, brise li se iz evidencije nakon nekog vremena i to... to bi ti bilo najbolje pitati u referadi za oruzje u nadleznoj PU. Ali znajuci iz jednog konkretnog primjera covjeka koji ima vecih problema sa zakonom nego sto si ti imao pa ima prijavljeno posjedovanje plinskog pistolja, mislim da ni ti nebi trebao imati problema.
jos jednom napominjem, uzmi ove informacije sa rezervom jer nisam 100% siguran u tocnost istih.
Sretno
2. Osim glasnog pucnja bez ikakvog projektila, postoji razika streljivu (BLANK, CN, CS), blank je samo corak, navodno je CN nadrazljivac a CS je suzavac, zaboravio sam vec, trebalo bi provjeriti, netko ce znati bolje pa ce me ispraviti ako grijesim, uglavnom jedan ima vise efekta od drugog... kao i suzavac u spreju vrlo zajeban u zatvorenim prostorima za onog na koga se puca i za onog tko puca... no isto tako, moze puhati bura pa kad puknes sve ti vrati u facu pa onesposobis sam sebe... Suzavac u spreju ti je mozda bolje, prakticnije a i zakonski prihvatljivije rijesenje.
3. Dozvola ti nije potrebna, potrebna ti je osobna iskaznica i cini mi se oko 70kn biljega, kupis oruzje u trgovini i duzan si u roku 8 dana u nadleznoj PU prijaviti nabavku tj. posjedovanje oruzja te vrste uz placanje 70kn drzavnog biljega (bar je tolika cifra bila u slucaju revolvera na crni barut) dobivas potvrdu o posjedovanju plinskog oruzja. Ima ekipe koji su relativno nedavno nabavljali plinsko oruzje pa ce nadam se ispraviti ako sam sto krivo napisao i dati informaciju iz prve ruke.
Plinsko oruzje koje je nabavljeno prije stupanja na snagu ZoO, pa nije prijavljeno, je ILEGALNO, i koliko znam ne može se naknadno prijaviti. Dakle paziti se toga ako se oruzje kupuje polovno preko oglasnika, samo od vlasnika koji ima potvrdu o prijavi posjedovanja takvog oruzja, koje onda on mora odjaviti a ti prijaviti na svoje ime.
Sto se tice osude za posjedovanje marihuande tu ti stvarno nemogu nista pametno savjetovati... neznam kako ide sa time, koliko je star slucaj, brise li se iz evidencije nakon nekog vremena i to... to bi ti bilo najbolje pitati u referadi za oruzje u nadleznoj PU. Ali znajuci iz jednog konkretnog primjera covjeka koji ima vecih problema sa zakonom nego sto si ti imao pa ima prijavljeno posjedovanje plinskog pistolja, mislim da ni ti nebi trebao imati problema.
jos jednom napominjem, uzmi ove informacije sa rezervom jer nisam 100% siguran u tocnost istih.
Sretno
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
Re: Oruzje i osobna zastita
Puno hvala! Ima li netko informaciju o tome gdje u Rijeci kupiti plinsko oruzje?
Re: Oruzje i osobna zastita
Potezanjem pištolja na nekoga u bilo kojem slučaju možeš i sebi natovariti hrpu problema, bilo da je riječ o pravom pištolji, plinskom ili igrački. To bi se moglo protumačiti kao provokacija za napadača, a nikad neznaš kakav je tko.
Predlažem ti nabavku spreja suzavca, on je učinkovit i ima dobar kapacitet, a cijenom je prihvatljiv
Predlažem ti nabavku spreja suzavca, on je učinkovit i ima dobar kapacitet, a cijenom je prihvatljiv
Crosman 2240 5,5 mm
Hatsan AT44-W 4,5 mm
Hatsan AT44-W 4,5 mm
Re: Oruzje i osobna zastita
Tako je. o ovome smo već niz puta raspravljali na forumu.
Radi se o jednostavnoj stvari - potezanje oružja na nekoga za policiju predstavlja namjeru i agresiju. Na agresiju se prema sadašnjem zakonu smije odgovoriti jednakom silom.
To znači da su suzavci i pepper sprejevi prihvatljivi jer služe za odvraćanje i kao oružja nisu u kategoriji vatrenog oružja.
Ali ako ih se primjeni za napad situacija postaje bitno drugačija.
Primjera radi - osoba a potegne napunjen pištolj (s metkom u cijevi) na osobu b. Ne puca, već prijeti s njime i stavlja mu pištolj blizu glave. Osoba b je hladnokrvna, izvježbana i osobi a oduzme pištolj i ubije osobu b vlastitim oružjem. Tko je tu u pravu? Nema prava, jer čovjek je mrtav, a radi se o tome da je u samoobrani prekoračena adekvatna sila za odvraćanje. Ovo je pravno pitanje i suci ga tumače različito, ali uglavnom se traži razina nužne obrane i je li ista prekoračena.
Svakako mislim da je ova problematika riješena zakonski potpuno nebulozno, jer osobno sam mišljenja da je privatno vlasništvo i dom svetost u koje nitko ne smije ući ako prethodno nije jasno pozvan. S te strane prava kriminalaca su u RH veća od osoba kojima oni ulaze u dom.
Isti problem imaju i policajci ako primjene neadekvatnu silu jer time narušavaju prava osobe na koju se sila primjenjuje...postali smo malo previše pravna država kada su neki problemi u pitanju, a s druge strane....
Radi se o jednostavnoj stvari - potezanje oružja na nekoga za policiju predstavlja namjeru i agresiju. Na agresiju se prema sadašnjem zakonu smije odgovoriti jednakom silom.
To znači da su suzavci i pepper sprejevi prihvatljivi jer služe za odvraćanje i kao oružja nisu u kategoriji vatrenog oružja.
Ali ako ih se primjeni za napad situacija postaje bitno drugačija.
Primjera radi - osoba a potegne napunjen pištolj (s metkom u cijevi) na osobu b. Ne puca, već prijeti s njime i stavlja mu pištolj blizu glave. Osoba b je hladnokrvna, izvježbana i osobi a oduzme pištolj i ubije osobu b vlastitim oružjem. Tko je tu u pravu? Nema prava, jer čovjek je mrtav, a radi se o tome da je u samoobrani prekoračena adekvatna sila za odvraćanje. Ovo je pravno pitanje i suci ga tumače različito, ali uglavnom se traži razina nužne obrane i je li ista prekoračena.
Svakako mislim da je ova problematika riješena zakonski potpuno nebulozno, jer osobno sam mišljenja da je privatno vlasništvo i dom svetost u koje nitko ne smije ući ako prethodno nije jasno pozvan. S te strane prava kriminalaca su u RH veća od osoba kojima oni ulaze u dom.
Isti problem imaju i policajci ako primjene neadekvatnu silu jer time narušavaju prava osobe na koju se sila primjenjuje...postali smo malo previše pravna država kada su neki problemi u pitanju, a s druge strane....
_______________________
DVC = Diligentia, Vis, Celeritas
DVC = Diligentia, Vis, Celeritas
- Mike_Torello
- Fleet Admiral

- Posts: 6681
- Joined: 30 Mar 2008, 20:55
- Location: Zagreb
Re: Oruzje i osobna zastita
A da ne spominjemo situaciju koja bi se mogla dogoditi da izvuces plinjak i pukneš na nekoga a on onda potegne pravi pistolj i pripuca, da uzvrati istom silom, jer otkud on zna jel' to plinski ili pravi, zar ne, generalno bi ovaj drugi sa pravim oruzjem trebao biti oslobođen krivnje... na stranu sad to, pa vidis rupe od metka i to... u onom trenutku tko zna sto bi vidio da netko izvuce pistolj i pripuca prema tebi...
Al' manja je vjerojatnost da ce netko pucati na nekoga jer ga je naspricao suzavcem...
Al' manja je vjerojatnost da ce netko pucati na nekoga jer ga je naspricao suzavcem...
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
Who is online
Users browsing this forum: No registered users and 0 guests



