Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 28 ožu 2024, 10:30.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 82 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
procjena municije 308 
Autor/ica Poruka
Civil
Civil

Pridružen/a: 19 lis 2009, 23:51
Postovi: 6
Post Re: procjena municije 308
DA NE BI BILO ZABUNE, 4 STRIJELCA SU ODRADILA PROGRAM.

_________________
bobo45acp


04 ožu 2013, 23:42
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: procjena municije 308
Sto mislis pod onim sa naslonom ? Za prednji se podrazumjeva koristenje, nogica ili vrece ili vec sto, kundak je bio samo u ramenu ili je i on bio podlozen ? Ako je gura promjera 15cm onda je neki max. score cca 65-75 krugova, jer devetka ima promjr cca 80 mm.

Mi smo imali losa iskustva sa tim streljivima i vise ga ne koristimo, sto mi znaci trening ako sam imao dobro nisanjenje i opaljenje a pogodim 7 ili 6, kako da znam gdje je greska ???

Iskreno receno takav trening sam pretvorio u izguljeno vrijeme nakon kojeg jos moram sat i pol ribati pusku....NE HVALA

_________________
Nemoguće je Nemoguće


05 ožu 2013, 09:45
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 23 pro 2011, 08:22
Postovi: 128
Post Re: procjena municije 308
u srpskom časopisu Kalibar testiramn je "policijski snajper SAKO kalibra .308"
SRPSKI SPCOŠ je tom prilikom demonstrirao vještrinu na način da je ispalio pet komada kroz istu rupu....


05 ožu 2013, 11:12
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: procjena municije 308
fuckdea je napisao/la:
u srpskom časopisu Kalibar testiramn je "policijski snajper SAKO kalibra .308"
SRPSKI SPCOŠ je tom prilikom demonstrirao vještrinu na način da je ispalio pet komada kroz istu rupu....


Pa i nasi sepcijalci pucaju sa TRG-a 308 i 338 ali im nesto bas i ne ide ovaj potez sa 5-kom kroz istu rupu, da budem iskren NE vjerujem dok ne budem vidio svojim ocima da to netko pukne ispred mene na streljani, cak smatram da je fizicki nemoguce to izvesti na 100m cak i pod uvjetom da je puska u tvornickom REST-u....

( Ispitni tuneli, kontrolirana vlaga, temperatura, rucno punjena municija centrirana komparatorom, MOZDAAAAAAA, ali jos uvijek mozda)

Po tome sto si napisao grupa te puske je manja od 1/4 MOA, nesto priblizno drzi Unique Alpin, barem koliko je meni poznato...( naravno serijeske puske, ne egzotike sa promjerom cjevi od 60mm i 25kg tezine )

_________________
Nemoguće je Nemoguće


05 ožu 2013, 14:45
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 23 pro 2011, 08:22
Postovi: 128
Post Re: procjena municije 308
pročitaj....
Sve ove priče o kvalitetu, udobnosti, preciznosti nemaju puno osnova, ukoliko se ne potvrde u praksi. Pušku TRG 22 isprobali smo sa domaćom municijom PPU FMJ 165 grs, gađajući okruglu belu nalepnicu, odnosno tačku prečnika 20 mm, na kartonskoj krem meti, udaljenoj 200 m. Demonstrirajući svoju veštinu, snajperista SAJ, proterao je pet metaka kroz istu rupu, što je fascinantno i govori da ova puška zaista nema premca, po preciznosti među sličnim puškama na tržištu. Istu pušku isprobao je i član redakcije, dobivši pritom grupu široku oko 10 mm, sa dve grupe pogodaka u ovom krugu, što je takođe više nego fascinantan rezultat, ali pre svega govori o kvalitetu oružja. Naravno, sa ovim metkom puška teška oko 5,5 kg skoro i ne registruje trzaj i subjektivni osećaj može da se poredi sa onim, kod gađanja malokalibarskim oružjem. Osim mase ovakvoj stabilnosti oružja izuzetno doprinosi i gasna kočnica, odnosno razbijač plamena navrnut na kraju cevi. Efikasnosti ove gasne kočnice, mnogo bolje može da se proceni gađanjem iz puške TRG 42 u veoma jakom kalibru .338 Lapua Magnum, što smo odmah zatim i učinili. Metak .338 Lapua Magnum, sa zrnom od 16,2 grama ima početnu brzinu od oko 899 m/s, i energiju od oko 6548 J, na ustima cevi, što ga čini efikasnim snajperskim metkom i na daljinama od preko 1500 m. Napravljen je 1983. od strane `Research Armament Co.` u SAD, na zahtev američke mornarice, ali ga je u fabričku proizvodnju uvela finska fabrika `Lapua`, koja je do danas ostala jedini proizvođač.
Na žalost, ovaj moćni metak isprobali smo na daljini od samo 300 m, jer to su dozvoljavali uslovi strelišta, ali rezultati su bili interesantni. Na ovoj daljini, snajperisti SAJ ponovo su proterivali sve metke kroz istu rupu, neznatno širu od kalibra zrna, što je skoro nemoguće izvesti sa bilo kojim oružjem i zrnom u kalibru .308 Winchester.
Naravno, mi smo imali nešto slabiju, odličnu grupu od 20 mm. Jednom rečju, puška i optika zaista su fascinantni. Sa optimalnim uvećanjem 3-12 puta, končanicu je moguće lako i mirno održavati na odabranom cilju, oružje besprekorno leži u svim tačkama, a okidanje je - savršeno. Uz to i u strašnom kalibru .338 Lapua Magnum, zahvaljujući veoma efikasnoj gasnoj kočnici (koja asimetričnom konstrukcijom onemogućava dizanje prašine ispred strelca prilikom opaljenja), trzaja skoro da i nema i najlakše ga je opisati kao onaj kod oružja u kalibru .223 Remington. Jedino je pucanj izuzetno jak, može da se opiše i kao strašan.
Sve u svemu, kao retko kada na nekom testu, jednostavno bili smo oduševljeni. Uprkos zaista velikom naporu, ovim puškama nismo uspeli da nađemo slabu stranu.
expert samo kažem da sam čitao u KALIBRU, tamo su dobili Sako ISAM POZNAVALAC


05 ožu 2013, 15:10
Profil
Brigadir
Brigadir
Avatar

Pridružen/a: 21 pro 2009, 18:15
Postovi: 4074
Post Re: procjena municije 308
Da nema obmana, čovječanstvo bi izumrlo od očaja i dosade. :A18:

_________________
Ne pij dok voziš - mogao bi proliti!!.....


05 ožu 2013, 15:25
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 23 pro 2011, 08:22
Postovi: 128
Post Re: procjena municije 308
ne znam da li ima obmana...ali ljudi su tako napisali...


05 ožu 2013, 15:53
Profil
Civil
Civil

Pridružen/a: 19 lis 2009, 23:51
Postovi: 6
Post Re: procjena municije 308
dimenzije ISSF mete 300m
6.3.2.1 300 Meter Rifle Target
10 Ring 100 mm (±0.5 mm ) 5 Ring 600 mm (±3.0 mm )
9 Ring 200 mm (±1.0 mm ) 4 Ring 700 mm (±3.0 mm )
8 Ring 300 mm (±1.0 mm ) 3 Ring 800 mm (±3.0 mm )
7 Ring 400 mm (±3.0 mm ) 2 Ring 900 mm (±3.0 mm )
6 Ring 500 mm (±3.0 mm ) 1 Ring 1000 mm (±3.0 mm )

tako da se nastojalo pucati centre / dugačak test / a ne jednu super grupu.
puška slobodno oslonjena na priručni naslon ( kod mene ranac), kundak slobodan.
cilj je bilo ustanoviti upotrebljivost streljiva STAROG 21 GODINU.
Iz mog privatnog oružja HK SR9T 7,62x51 uredno radi manje od 10 cm na 300m. ( ista puška katastrofalna sa LAPUA GB432 180 grs/ 2010g)
U PRAKSI UZ ODSTUPANJA OD 100% OMOGUĆAVA POGODAK CILJA PROMJERA 50 CM NA 600 M SVAKIM METKOM ( LJUDSKI TORZO)
u usporedbi, platiti 1 kn za solidan trening metak ili 20kn za novi snajperski metak....radije opalim 20 kom nego jedan.
možemo prosipat pamet koliko hoćemo ali POGODAK JE REZULTAT SUSTAVA ORUŽJE+METAK +STRELAC.
rasprava je bila vrijedi li ratna 7,62x51 ili ne a ne što koji metak može iz super ultra puške.

_________________
bobo45acp


05 ožu 2013, 19:19
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: procjena municije 308
Citat:
"fuckdea" ......jini od samo 300 m, jer to su dozvoljavali uslovi strelišta, ali rezultati su bili interesantni. Na ovoj daljini, snajperisti SAJ ponovo su proterivali sve metke kroz istu rupu, neznatno širu od kalibra zrna, što je skoro nemoguće izvesti sa bilo kojim oružjem i zrnom u kalibru .308 Winchester.
.


Svaka cast na trudu i citatu, na zalost nisam takav expret i nemam toliko prakticnog znanja da mogu zivotom garantirati ali VOLIO BIH TO VIDJETI U PRAKSI, pogotovu uz PPU municju i optiku sa povecanjem 3-12. Procitam puno toga ali ispada da su Srbi jedini napravili bolji test i dobili bolje karakteristike iste puske nego one koje navodi sama tvornica, ako im je PPU tako dobar metak zasto onda dolaza na tekme sa rucno punjenim streljivm i zrnima koja nemaju veze sa PPU, jedino sto je PPU je kartnoska ambalaza.

Volio bih da i netko druga da svoje komentar ali JA NE VJERUJEM U TAJ CLANAK, PUNO su pretjerali.

_________________
Nemoguće je Nemoguće


05 ožu 2013, 22:48
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: procjena municije 308
bobo45acp je napisao/la:
dimenzije ISSF mete 300m
6.3.2.1 300 Meter Rifle Target
10 Ring 100 mm (±0.5 mm ) 5 Ring 600 mm (±3.0 mm )


Pa ako ste imali opticki nisan zar ne bi onda ta meta morala biti dosta manja ?

u usporedbi, platiti 1 kn za solidan trening metak ili 20kn za novi snajperski metak....radije opalim 20 kom nego jedan.

Ja se tu ne bih slozio sa tobom, ako mi je cilj dobro nauctiti pucati onda je svaki metak vazan i volio bih da pogodak bude tamo gdje sam zelio. Znaci moram biti 100% siguran u ispravnost oruzja, optike, municije tek tada znam da su sve nastale greske MOJ produkt. Ipak sam ja kao strijelac najcesce NAJSLABIJA karika u tom lancu, luksuz od 20kn ili vise po metku si bas i ne mogu prisustiti u danasnje vrijeme....pa cu jos dosta hodati po trnju prije nekih dobrih i kontinuiranih rezultata..

Citat:
..možemo prosipat pamet koliko hoćemo ali POGODAK JE REZULTAT SUSTAVA ORUŽJE+METAK +STRELAC.
rasprava je bila vrijedi li ratna 7,62x51 ili ne a ne što koji metak može iz super ultra puške.


Netko misli da vrijedi, ja mislim da ne, kad budem vidio decke iz BSD-a, Luckog, Ajkule da na takmicenju pucaju sa tom vrstom municije i naprave dobar SCORE onda mozda promjenim misljenje...

_________________
Nemoguće je Nemoguće


05 ožu 2013, 23:50
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 23 pro 2011, 08:22
Postovi: 128
Post Re: procjena municije 308
znam jednog čiču koji ima desetak kutija FL .308 čini mi se da su jako stari, mada su u kutijiama original za logom "FL".. po tom streljivu se vide one masne mrlje crnkaste boje...
da li se to smije koristiti... on bi to mjenjao za 0.22 LR
jednom sam s prijateljem na streljani pucao iz M76 ispalili smo oko 100 komada isto takvog prastarog streljiva ali u kalibru 7.9... i tek nakon cca 90 komada puška je počela "štekti" onako polako...

taj isti čiča ima i desetak kutija nekog .308 ali u boji bakra..znači cijeli su onakve boje čahura i zrno...da li netko zna dal su to PPU ili čiji već..i ti su ok.. pakovanje je po 15 komada u kutiji..

jednom sam vidio jednog čiču iz RH ali već godinama stanuje u njemačkoj tamo živi i radi (navodno ima i svoju streljanu).. i došao je na jednu streljanu tu se uglavnom puca IPSC streljana u BIH Široki brijeg, ma ništa posebo... Posjeduje taj čiča oružja masu skužio sam da ima SW i neke Coltove svih verzija, prerađenih za ovo ili ono...
I bili su tu neki dečki imali su i oni dobre pljuce, tuče se iz svega jedan je čak dofurao i Mark23..
ali kada je čiča otvorio, jedan kuferčić, kaže da mu je to omiljeno.. neki walther p88...ja takvo nešto u životu nisam vidio, svaka čast i sigu i bogu dragom..
i uzme čiča tog walthera namjeste mu metu na cca 25 metara....ljudi moji taj čiča izbija papir u središtu mete.. ljudi nema papira..NEMAAA... a s jednom rukom nišani i tuče...
zašto sam ovo spomenuo jer ljudi vjerojatno pucaju pucaju i samo pucaju....
oni pucaju noću danju u zoru pucaju po hladnoći i u paklu vrućine,, umorni siti gladni pijani..
pucaju non stop.... i nije se čudit da tjeraju sve kroz jednu rupu...


06 ožu 2013, 08:26
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: procjena municije 308
Kada se ima viska love onda se neke stvari brzo uce, jer cim imas viska love obicno imas i viska vremena pa jos ako volis streljastvo nema kraja sreci...Ahhhhhh.......jutarnja kavica, masaza ..pa onda malo streljana, pa onda malo u bazen sa dvije kosooke, pa odmor, pa opet streljana....Yesssssss !

_________________
Nemoguće je Nemoguće


06 ožu 2013, 10:02
Profil
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: procjena municije 308
fuckdea je napisao/la:
ne znam da li ima obmana...ali ljudi su tako napisali...
pisalo i na plotu...

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


06 ožu 2013, 23:57
Profil
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: procjena municije 308
lex-lutor je napisao/la:
Netko misli da vrijedi, ja mislim da ne, kad budem vidio decke iz BSD-a, Luckog, Ajkule da na takmicenju pucaju sa tom vrstom municije i naprave dobar SCORE onda mozda promjenim misljenje...
a na snajper kupu decki i cure iz BSD-a i ekipa iz Ajkula koristi FLB streljivo samo za zagrijavanje, cijevi i strijelca... ja sam ga probao iz EM992 na 300m grupa 10kom je velicine A4 papira, dok je recimo ona 150gr. NORMA u "rinfuzi" (kutija od 50 kom) napravilo grupu od 6cm na 300m (jedan "tref" i jedna polegnuta osmica na razmaku 5cm)... probao iste vrste streljiva iz druge puske, i to na 100m i rezultati katastrofa... sa tom drugom puskom je grupa na 100m bila tek nesto manja nego sa EM992 na 300m... ta druga puska je trazila teze streljivo, 180gr zrnje joj je vise odgovaralo... dakle, neke puske rade dobro i sa losim streljivom a neke su izbirljive... ako nekome puska sa FLB streljivom previse rasipa da bi se to moglo nazvati grupom, ne isplati se koristiti ga niti za trening... ako nekome radi solidnu grupu da se to moze nazvati treningom, ne vidim razlog da se nebi koristilo... dakle onaj prvi spomenuti neda vise od 1kn/kom jer mu takvo streljivo slabo vrijedi, dok ovaj drugi moze dati i vise jer je njemu cisto solidno... i amen!

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


07 ožu 2013, 00:04
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: procjena municije 308
U pravu si sa tom teorijom 110%, ako nekome pase samo neka puca jer bolji metak za 1Kn ne mozes naci ni u ludilu, jedino da krades...

Sako ima twist od 1/10 i definitivno moze prozvakati jako dobro 180-210 grs cak i preporucljivo, dok je za SSG-e 186 grs zadnja granica. 308W sa balistickom svojstvima koje ima na 600m moze sluziti za zive ciljeve vrlo uspjesno, jer nikog ne zanima da li je cilj pogodjen u zeludac, rebra, vrat , rame, bubreg itd...bitno je da bude ranjen i da se njima bave jos barem dva vojnika....

NEMA streljastva i rezltata na vise od 500m sa SERIJSKOM opremom pa neka prica tko sta hoce...

_________________
Nemoguće je Nemoguće


07 ožu 2013, 00:28
Profil
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: procjena municije 308
Zaboravih napisati, druga puska je bila CZ550 Varmint... ocito joj vise pase teze zrnje

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


07 ožu 2013, 11:02
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 23 pro 2011, 08:22
Postovi: 128
Post Re: procjena municije 308
jedan moj drugar-cimer iz elitnih policijskih snaga....snajperist.... išao jednom na neki seminar-kurs....
tamo su se sastali manje više svi pripadnici elitnih potrojbi, od GSGTL-a pa do x-a.
Kada se vratio onda mi je uz pivu rekao, mislio sm da sam vrlo dobar, dok nisu došli RUSI!!!..


07 ožu 2013, 11:14
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: procjena municije 308
E jebi ga sada, znas da je nemoguce raditi usporedbe nas rekreativaca i Vas kojima je posao trosenje municije i to svaki dan pa godinama tako..... ( da nije na nas racun bilo bi jos i bolje...hahahhaha ) Zamisli koja bi to tragedija bila da mi sa pivskom trbusinom i kondicijom za prehodavanje 100m u nekoliko puta budemo bolji od vas profica.....

Ali...nikad se ne zna !!!

_________________
Nemoguće je Nemoguće


07 ožu 2013, 13:32
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 23 pro 2011, 08:22
Postovi: 128
Post Re: procjena municije 308
ma nisam ja nikakav specialac, nisam ja ja nikada pucao iz nekog opasnog oružja sa optikom jednom pucao iz M76 s ugrađenim meopta artemisom....
nisam ja specialac nikakav krivo si shvatio.


07 ožu 2013, 14:12
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: procjena municije 308
Nisam quotao pa ispada da se odnosi na tebe, no shvatio je onaj tko treba bez brige !
:A02: :A02:

_________________
Nemoguće je Nemoguće


07 ožu 2013, 16:44
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 82 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan