Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 28 ožu 2024, 10:48.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 175 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća
LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM 
Autor/ica Poruka
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 26 pro 2012, 12:35
Postovi: 834
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Dečki, zajebanciju na stranu, može li mi netko reći kako se testira probojnost, da se dobije vjerodostojna usporedba? Naime, prijatelj i ja testirali smo malo karabine. Pucali smo u čvrsto stegnute stare pravilnike, znači hrpu papira. Penetracija kod 8x57 Barnes zrno 14,2 g i 243 Win. V-max zrno 4,9 g, gotovo identična oko 12 cm, jedino što 243 zrno nismo našli u testnom mediju jer se raspalo u "ništa". Definitivno tvrdim da ovaj medij za testiranje nije pogodan jer je očigledna razlika u energiji, masi i nadasve, tvrdoći zrna. Balistički gel, teško da se može nabaviti, (pod nabaviti nikako ne mislim kupiti) a ne znam koji drugi medij bi bio objektivniji pokazatelj probojnosti. Skrenuo sam sa teme, pa Vas molim da mi to ne zamjerite.
Pozdrav svima!


09 tra 2014, 16:38
Profil
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Avatar

Pridružen/a: 30 ruj 2008, 12:51
Postovi: 384
Lokacija: zg
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
u prešani karton takmičarska strijela prolazi preko 20 cm a lovačka, iz istog ("lovačkog") luka oko 15 cm radi trenja žileta koji ga uništavaju prorezom od 3 ili više cm. nabijeni snijeg je dobra zamjena gelu ali teško je naći streličara koji će žrtvovati strijelu radi dokazivanja onoga što zna da će se dogoditi. ne poznajem lovca lukom koji nije počeo karijeru s vatrenim oružjem.
matematičari zaboravljaju masu strijele, no da ne trošimo već potrošene tipke... ima li tko za donaciju (u znanstvene svrhe) svinjsku plećku, rebarca ili slično, koja će se nakon snimljene demonstracije ( hebeš jubito, samo za hr-oružje) propisno pohraniti po svim sanitarnim propisima, dapače i termički obraditi, svjedoci s pivom dobrodošli.

_________________
Omnes tenentes gladios et ad bella doctissimi uniuscuiusque ensis super femur suum propter timores nocturnos
Because none of us are as cruel as all of us


09 tra 2014, 19:19
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
BoB je napisao/la:
matematičari zaboravljaju masu strijele,.


Nitko ne zaboravlja masu strele.Jouli tj udarna energija se dobijaju formulom u koju je dodana masa i brzina.Bez mase i brzine nema podatka o energiji a njihov medjusoban omjer daje energiju.


@dejandlesk Zanimljiv rezultat,samo 12 cm .Toliko dubko ce prodrijeti bilo koji pistolj sa FMJ zrnom.Dokaz koliku nevjerovatnu kolicinu energije lovacko zrno predaje cjelokupnom cilju.Za V max me ne cudi tako mala probojnost ali za Barnes mi nije jasno ???


BoB je napisao/la:
ima li tko za donaciju (u znanstvene svrhe) svinjsku plećku, rebarca ili slično, koja će se nakon snimljene demonstracije ( hebeš jubito, samo za hr-oružje) propisno pohraniti po svim sanitarnim propisima, dapače i termički obraditi, svjedoci s pivom dobrodošli.



;) Svidja mi se prijedlog.A ko voli bijelo meso moze i potvrda YT testa sa 22lr i puricom umotanom u farmerke na 300 yardi :lol:

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


09 tra 2014, 20:42
Profil Web stranica
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Avatar

Pridružen/a: 30 ruj 2008, 12:51
Postovi: 384
Lokacija: zg
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
nekad sam pokušavao na papiru dobiti neke rezultate koliko je strijela ubojita i kako se uopće može koristiti u lovu, ali fizika osnovne škole ne objašnjava nekakve futpaunde i tek u praksi shvatiš da ono što si mislio da znaš o nekakvoj kinetičkoj energiji zapravo...sranje kroz gusto granje. znam što se događa u praksi ali, zašto dolazi do nesrazmjera brojki i prakse? zato što sam neznalica. ali ne i ignorant koji se razbacuje velikim brojevima koje ne razumije, pa sam pronašao pametne ljude koje su mučila ista pitanja i pokušali su dati odgovor koji povezuje teoriju i praksu. kome se da čitati imate lijep članak o penetraciji strijela u privitku, na engleskom.
Privitak:
Momentum-KineticEnergy-ArrowPenetration.pdf [84.67 KIB]
Preuzeto 871 put/a.

luk u usporedbi s puškom je spor, težak za kontrolu, nezgrapan za šumu, bučan u nategu, smiješnog efektivnog dometa,.... ali (barem meni) zabavan i više nego upotrebljiv za lovne discipline. a svi "skeptici" u zadnjih x postova napadaju jedino svojstvo koje nikad nije bilo u pitanju.

_________________
Omnes tenentes gladios et ad bella doctissimi uniuscuiusque ensis super femur suum propter timores nocturnos
Because none of us are as cruel as all of us


10 tra 2014, 10:19
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Autor ti nije bas realan.Usporedio je probojnost strele od 70 J sa 357 magnumom od 700 Joula na bidonu napunjenom PIJESKOM.Neka proba na daskama i nek 357 ima FMJ zrno.Ljepo je rekao da otpor raste proporcionalno brzini,2x veca brzina 4x veci otpor .Strela je sporija i probija vise,u pijesku naravno.

Strela ubija,120 J itekako ubija i probija naravno ali ne kao puscani magnumi.U biti probojnost puscanih Magnuma sa lovackim zrnima je mala i ne probiju mozda vise od pistolja,fmj zrna su druga stvar,ali gdje ode preostala kineticka energija kod karabina i ima li ona funkciju?
Probojnost strele je upravo lako procjeniti na osnovu Joula jer nema deformacije i brzina je mala a probojnost karabina je tesko procjeniti zbog faktora brzine i tipa zrna.Onaj ko je pucao ne lovacka nego vojna zrna posebno pancirna koja nemaju deformaciju,zna koja je to strahovita probojnost.
Strela ce sigurno ubiti svinju,to niko ne dvoji ali smrt je sigurno duža nego puscanim metkom.

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


10 tra 2014, 12:06
Profil Web stranica
Brigadir
Brigadir
Avatar

Pridružen/a: 21 pro 2009, 18:15
Postovi: 4074
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
To je za mutiti se malo onak kaj djeca ili smo možda postali homo neandertalis......ili oni nisi imeli luk i strijele....?? samo toljagu....??? :A18:

_________________
Ne pij dok voziš - mogao bi proliti!!.....


10 tra 2014, 16:37
Profil
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Avatar

Pridružen/a: 30 ruj 2008, 12:51
Postovi: 384
Lokacija: zg
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
samo toljage i koplja. to bumo uskoro popularizirali kad nam samo štakori i žohari preostanu.

http://member.scifirstforhunters.org/me ... nimums.cfm
ma sve to treba katranom zalit i perjem posipat, falsifikatori imaju rezultate i za handguns i za muzzleloadere uz lukove, samostrele i puške.
odstrel lukom i strijelom je negdje prihvaćen kao brz, precizan i siguran (pa čak i na slonove) dok je recimo u namibiji ilegalan na big5 (valjda su gubili previše mušterija jer efikasni domet od 25~35m samo najhladnijima dopušta popravni hitac) no priča o đulima, 7,65 i 22lr...jok. usporedba terminalnog učinka puščanog magnuma i strijela je podjednako smiješna kao i usporedba lovačke strijele i 22lr, isto tako i upucavanje i propucavanje kantica s pijeskom, ali od nekud se mora početi pa možda netko isproba i odluči se ne bavit streličarstvom radi nekog drugog bitnijeg razloga.
što se tiče etike odstrel živog bića je sasvim ok ali kod smrti iskrvarenjem nije etički korektno ženi ostavit da pere manduru poprskanu s jedno 2 litre krvi.
btw isprobao sam fmj 9mm +p+(ako to vrijedi) kroz par fosni za usporedbu sa strijelama i nisam saznao ništa bitno vezano uz ovu temu. isprobaj pa javi.

_________________
Omnes tenentes gladios et ad bella doctissimi uniuscuiusque ensis super femur suum propter timores nocturnos
Because none of us are as cruel as all of us


10 tra 2014, 19:09
Profil
Razvodnik
Razvodnik
Avatar

Pridružen/a: 18 lis 2009, 14:09
Postovi: 188
Lokacija: Sisak
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
nije mi jasno o čemu raspravljate.
činjenica je da lov sa vatrenim oružjem i lukom i strijelom nije usporedivo.tu ima xxxxxx faktora.loviti sa lukom je u cilju pogoditi divljač precizno da iskrvari.isto kao da je sa sabljom divljač probodena kroz pluća,srce pa dok ne iskrvari a to svaki bolji luk sa dobrom strijelom može.i to je sve.
ja bi radije da se smije loviti oružjem na crni barut.tu bi imali šta raspravljati... :lol:
a onda i lukom naravno ako ikada dozvole...

meni npr. nije jasno kako se strijela zabije jednako duboko u metu sa 2,20,50 i 90m.sigurno da uspori ali nije mi jasno odkud još toliko kinetike.?
isto kako TT probije šinu poprijeko,bočno gdje je najtanja a papovka ne moze.ni to mi nitko nije objasnio.ali te misterije su za raspravljanje a ne uspoređivati podmornicu i avion.

_________________
u šumi je puno bolje organizirana civilizacija


10 tra 2014, 19:50
Profil
Razvodnik
Razvodnik
Avatar

Pridružen/a: 05 tra 2014, 20:58
Postovi: 72
Lokacija: Hrvatski Jadran
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
magwin je napisao/la:


a onda i lukom naravno ako ikada dozvole...


.




Nikada!!

_________________
"Nitko neće razoružati Hrvatskog vojaka u njegovoj Hrvatskoj Domovini" General Markać


10 tra 2014, 21:23
Profil
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Avatar

Pridružen/a: 30 ruj 2008, 12:51
Postovi: 384
Lokacija: zg
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
@el manno
izražavanje osobnog mišljenja ili osjećaja bez objašnjenja je dozvoljeno i razumijem to. dapače. ali zafrkantski potpis od pola stranice kojim se beljiš drugim korisnicima govori nešto drugo. žuti karton.

_________________
Omnes tenentes gladios et ad bella doctissimi uniuscuiusque ensis super femur suum propter timores nocturnos
Because none of us are as cruel as all of us


10 tra 2014, 23:17
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
magwin je napisao/la:

meni npr. nije jasno kako se strijela zabije jednako duboko u metu sa 2,20,50 i 90m.sigurno da uspori ali nije mi jasno odkud još toliko kinetike.?


Zbog kolicine gibanja. (Ja cijelo vrijeme cekam da to neko spomene, ali badave cekam)
Kolicina gibanja je definirana umnoskom mase i brzine. Dakle: m x v.
Po kolicini gibanja - kad gledas ovo, strijela zbog solidne brzine i velike mase (usporedjujuci sa puscanim mecima) ima veliku prednost i gotovo kontinuiranu probojnost.

Kod vatrenog oruzja se gleda energija (jouli) - jer metak razbija i prenosi energiju (poput cekica) dok strijela reze (poput noza), pa je glupo usporedjivati jedno i drugo.

BTW: I meni bi bio zanimljiv lov na crni barut (ali sa replikama, a ne sa in-line puskama), ali za sad se takva organizirana inicijativa nije pojavila da se tako nesto regulira zakonom
Medjutim - ako koristis pusku i streljivo na crni barut, u cahuri, dakle B, kategorije - onda mozes u lov, samo moras zadovoljavati zakonske uvjete o minimalnoj snazi. :A25:

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


11 tra 2014, 04:47
Profil
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Avatar

Pridružen/a: 30 ruj 2008, 12:51
Postovi: 384
Lokacija: zg
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
tko čeka dočeka. ako pročita privitak 8 postova ranije

_________________
Omnes tenentes gladios et ad bella doctissimi uniuscuiusque ensis super femur suum propter timores nocturnos
Because none of us are as cruel as all of us


11 tra 2014, 07:44
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
jolly je napisao/la:
magwin je napisao/la:

meni npr. nije jasno kako se strijela zabije jednako duboko u metu sa 2,20,50 i 90m.sigurno da uspori ali nije mi jasno odkud još toliko kinetike.?


Zbog kolicine gibanja. (Ja cijelo vrijeme cekam da to neko spomene, ali badave cekam)
Kolicina gibanja je definirana umnoskom mase i brzine. Dakle: m x v.
Po kolicini gibanja - kad gledas ovo, strijela zbog solidne brzine i velike mase (usporedjujuci sa puscanim mecima) ima veliku prednost i gotovo kontinuiranu probojnost.

Kod vatrenog oruzja se gleda energija (jouli) - jer metak razbija i prenosi energiju (poput cekica) dok strijela reze (poput noza), pa je glupo usporedjivati jedno i drugo.

BTW: I meni bi bio zanimljiv lov na crni barut (ali sa replikama, a ne sa in-line puskama), ali za sad se takva organizirana inicijativa nije pojavila da se tako nesto regulira zakonom
Medjutim - ako koristis pusku i streljivo na crni barut, u cahuri, dakle B, kategorije - onda mozes u lov, samo moras zadovoljavati zakonske uvjete o minimalnoj snazi. :A25:


Tj zbog Balistickog koeficjenta koji je kod teskih i dugih projektila velik,kao sto je strela,gubi mal postotak pocetne brzine sa povecanjem daljine.Kod svega se gledaju Jouli tj energije.Bez Joula nema gibanja,rezanja,probijanja,gnjecenja samo ih usmjeravas na razlicite nacine,npr nozem ili cekicem djelujes sa jednako Joula na razlicite nacine.

magwin je napisao/la:
isto kako TT probije šinu poprijeko,bočno gdje je najtanja a papovka ne moze.ni to mi nitko nije objasnio.ali te misterije su za raspravljanje a ne uspoređivati podmornicu i avion.


Papovka sa lovackim zrnom ili fmj?Nema sanse da TT iako je jako probojan probije koliko Papovka.Papovka sa vojnim zrnima probija do 1 cm celika ili stablo promjera 50cm.TT ne moze.

BoB je napisao/la:
btw isprobao sam fmj 9mm +p+(ako to vrijedi) kroz par fosni za usporedbu sa strijelama i nisam saznao ništa bitno vezano uz ovu temu. isprobaj pa javi.


Cisto sumnjam da se drzi protiv 9mm fmj, ako je svaka cast.Koliko otprilike cm jelovih zidarskih daski moze probiti strela znas li mozda,zanima me?

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


11 tra 2014, 08:10
Profil Web stranica
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Avatar

Pridružen/a: 30 ruj 2008, 12:51
Postovi: 384
Lokacija: zg
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
rekoh ništa bitno jer...
luk "lovački" za danas prosječno brz, 60#
teška lovačka strijela s čeličnim bodkin vrhom se zaustavlja u trećoj fosni, raskolivši prve dvije- 20m, strijela s vrhom koji nipošto nije za lov
ista strijela s takmičarskim vrhom jedva probija prvu uz pogljivareni vrh
ista strijela s lovačkim vrhom(za veću divljač) s fiksna 3 žileta ostaje u prvoj fosni, ne probija ju i puca, žileti urezani 3~4 cm
ista strijela s istim vrhom prolazi 10 cm kroz plečku vepra s time da možda jedan žilet ostaje na vrhu-procjena na osnovu slika koje je kolega donio iz lova, pad nakon par koraka
lakša strijela s mehaničkim vrhom(za srneću divljač) probija prvu fosnu ali žileti ostaju na površini
lakša strijela s gumenim odrezanim vrhom (za zeca) ostavlja otisak kao čekić od 2kg
teška strijela s košarom (zamislite rijetko pletenu metalnu posudu za voće) za ptice u letu jedva denta gredicu (ovo zadnje dvoje je bilo čisto za gušt obzirom da su napravljene kako ne bi probijale ni najmanju divljač)
fiberglas strijelu s harpunom za ribičiju nažalost nikad nisam nabavio
nešto probano na fosnama a nešto na 14cm jelovim gredama kroz koje 9mm fmj+p+(ne znam tip zrna, tvrdo, bezveze za lov) skoro uvijek prolazi bolje od strijele koja pak radi neusporedivo više štete
sve u svemu kruške i jabuke

ono što pokušavam reći je da s jednom strijelom iz 80# luka uopće nije problem usmrtiti veliku divljač poput slona (to nipošto nisu izuzeci već dobro dokumentirana grana lovstva gdje znanje i sprema lovca dolazi do izražaja više nego u drugim disciplinama) i u tom slučaju se strijela stvarno može usporediti s puščanim magnumom (od kojega na strelištu uvijek gubi!) bez nepotrebne idealizacije hica kao sa slabijim vatrenim kalibrima.

_________________
Omnes tenentes gladios et ad bella doctissimi uniuscuiusque ensis super femur suum propter timores nocturnos
Because none of us are as cruel as all of us


11 tra 2014, 12:18
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Imam nekoliko pitanja.
1. Sto su to "fosne"? (molim nemojte se smijati!) ;)
2. Koliko stoji u eurima kvalitetna oprema za lov lukom i strijelom? (luk posebno / strijele posebno)
3. Da li su strijele ponovo iskoristive? Odnosno da li su vrhovi lovackih strijela ponovo iskoristivi?

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


11 tra 2014, 13:07
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
Fosne bi trebale biti daske ;) Pitam jer sam nedavno pucao sa 22 lr puskom u jelove daske debele 2,5cm svaka,olovno zrno najslabije ,laboracije oko 135 J i probila je 3 takve daske,dakle negdje 8 cm u jelovinu a izlazna rupa sa ovim olovnjakom je prilicno siroka ,pa kad vec usporedjujemo proboj cisto zanimalo me koliko prodre strela.Ista takva probojnost je na jednoj gredi debeloj.

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


11 tra 2014, 13:19
Profil Web stranica
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Avatar

Pridružen/a: 30 ruj 2008, 12:51
Postovi: 384
Lokacija: zg
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
fosne: čvrste građevinske daske za hodanje po skeli, šalunge i sl. 48mm debele

:shock: ovisi, raspon cijena je isto kao kod vatrenog http://www.jvd.nl, strijela kompletirana recimo 100kn na više. tradicionala može biti znatno jeftinija jer ne moraš nabavljati previše dodataka. zajedno, novo od 1000 na više eura.

rijetko, kod divljači veće od srnjaka. vrhovi tradicionalni koji se daju oštriti, a novima se mijenjaju žileti.

_________________
Omnes tenentes gladios et ad bella doctissimi uniuscuiusque ensis super femur suum propter timores nocturnos
Because none of us are as cruel as all of us


11 tra 2014, 13:52
Profil
Razvodnik
Razvodnik
Avatar

Pridružen/a: 05 tra 2014, 20:58
Postovi: 72
Lokacija: Hrvatski Jadran
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
BoB je napisao/la:
@el manno
izražavanje osobnog mišljenja ili osjećaja bez objašnjenja je dozvoljeno i razumijem to. dapače. ali zafrkantski potpis od pola stranice kojim se beljiš drugim korisnicima govori nešto drugo. žuti karton.


Dogovoreno bob, idem tražiti novi potpis.

_________________
"Nitko neće razoružati Hrvatskog vojaka u njegovoj Hrvatskoj Domovini" General Markać


11 tra 2014, 20:01
Profil
Razvodnik
Razvodnik
Avatar

Pridružen/a: 18 lis 2009, 14:09
Postovi: 188
Lokacija: Sisak
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
jolly je napisao/la:
magwin je napisao/la:

meni npr. nije jasno kako se strijela zabije jednako duboko u metu sa 2,20,50 i 90m.sigurno da uspori ali nije mi jasno odkud još toliko kinetike.?


Zbog kolicine gibanja. (Ja cijelo vrijeme cekam da to neko spomene, ali badave cekam)
Kolicina gibanja je definirana umnoskom mase i brzine. Dakle: m x v.
Po kolicini gibanja - kad gledas ovo, strijela zbog solidne brzine i velike mase (usporedjujuci sa puscanim mecima) ima veliku prednost i gotovo kontinuiranu probojnost.

Kod vatrenog oruzja se gleda energija (jouli) - jer metak razbija i prenosi energiju (poput cekica) dok strijela reze (poput noza), pa je glupo usporedjivati jedno i drugo.

BTW: I meni bi bio zanimljiv lov na crni barut (ali sa replikama, a ne sa in-line puskama), ali za sad se takva organizirana inicijativa nije pojavila da se tako nesto regulira zakonom
Medjutim - ako koristis pusku i streljivo na crni barut, u cahuri, dakle B, kategorije - onda mozes u lov, samo moras zadovoljavati zakonske uvjete o minimalnoj snazi. :A25:


mislim da je kod strijele neka cala u titranju.strijela titra i aksijalno mislim da to nosi njenu konstantu energije-kinetiku.što duža to bolja.nije sve ni u težini.ako to zamislimo usporeno to bi bilo kao da stavimo strijelu u metu i zabijamo ju čekičem.-nije zajebancija.

vrlo bitno je i kakva je tvrdoća i maerijal mete.mete za strijale su napravljene od materijala i konstrukkcijom da strijele "uštipne" sa bočnih strana pošto je velika površina na dužini strijele.jeko povećano trenje.kao kočnice na autu npr....
kroz bačvu 200l prođe kao kroz papir.govorim o običnim strijeličarskim vrhovima jer sa lovačkim nemam iskustva.i isti vrh prolazi kroz dvije pancirke.znači treba uzeti puno parametara u obzir.u vodu na dubini od 1m će jedva doći do dna.čak i ova od fibera koja je jako teška.
zato tvrdim da vatreno oružje i oružje na tetivu nije moguće uspoređivati.


Darko11 je napisao/la:
jolly je napisao/la:
magwin je napisao/la:

meni npr. nije jasno kako se strijela zabije jednako duboko u metu sa 2,20,50 i 90m.sigurno da uspori ali nije mi jasno odkud još toliko kinetike.?


Zbog kolicine gibanja. (Ja cijelo vrijeme cekam da to neko spomene, ali badave cekam)
Kolicina gibanja je definirana umnoskom mase i brzine. Dakle: m x v.
Po kolicini gibanja - kad gledas ovo, strijela zbog solidne brzine i velike mase (usporedjujuci sa puscanim mecima) ima veliku prednost i gotovo kontinuiranu probojnost.

Kod vatrenog oruzja se gleda energija (jouli) - jer metak razbija i prenosi energiju (poput cekica) dok strijela reze (poput noza), pa je glupo usporedjivati jedno i drugo.

BTW: I meni bi bio zanimljiv lov na crni barut (ali sa replikama, a ne sa in-line puskama), ali za sad se takva organizirana inicijativa nije pojavila da se tako nesto regulira zakonom
Medjutim - ako koristis pusku i streljivo na crni barut, u cahuri, dakle B, kategorije - onda mozes u lov, samo moras zadovoljavati zakonske uvjete o minimalnoj snazi. :A25:


Tj zbog Balistickog koeficjenta koji je kod teskih i dugih projektila velik,kao sto je strela,gubi mal postotak pocetne brzine sa povecanjem daljine.Kod svega se gledaju Jouli tj energije.Bez Joula nema gibanja,rezanja,probijanja,gnjecenja samo ih usmjeravas na razlicite nacine,npr nozem ili cekicem djelujes sa jednako Joula na razlicite nacine.

magwin je napisao/la:
isto kako TT probije šinu poprijeko,bočno gdje je najtanja a papovka ne moze.ni to mi nitko nije objasnio.ali te misterije su za raspravljanje a ne uspoređivati podmornicu i avion.


Papovka sa lovackim zrnom ili fmj?Nema sanse da TT iako je jako probojan probije koliko Papovka.Papovka sa vojnim zrnima probija do 1 cm celika ili stablo promjera 50cm.TT ne moze.

BoB je napisao/la:
btw isprobao sam fmj 9mm +p+(ako to vrijedi) kroz par fosni za usporedbu sa strijelama i nisam saznao ništa bitno vezano uz ovu temu. isprobaj pa javi.


Cisto sumnjam da se drzi protiv 9mm fmj, ako je svaka cast.Koliko otprilike cm jelovih zidarskih daski moze probiti strela znas li mozda,zanima me?



kolega,možeš me uvjeravati šta god želiš.sve govorim iz vlastitog iskustva.ne svrstavam se u "kataloške tipove" i ne laprdam gluposti.govorim samo ono šta sam testirao.

isto kao šta špekula 15 grama 14mm čistog olova iz moje garavuše na c.b.u panj ulazi skoru duplo dublje od 8x57 fmj a kataloški ima manje joula..

Jolly naravno sa tradicionalnim.to bi onda bio lov i to bi mi mislim bila najveća želja.ovo sa čahurom itd. ništa nije u prednosti.samo je kompliciranije.kad je špekula u krpici to joj je odlična vodilica i može se naložiti skoro kao 8x57 u brzini tako da ne dolazi do taljenja olova ali...nema joula..
napravio sam elaboraciju kroz chrony.tu je negdje na forumu..

_________________
u šumi je puno bolje organizirana civilizacija


11 tra 2014, 21:49
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: LOV LUKOM I STRIJELOM ILI PAK SAMOSTRELOM
@Magwin,
CB i olovo su postigli svoje maximalne brzine, koje znamo.
Medjutim, stari puskari su za divljac velike biomase povecavali kalibar, tako da su na taj nacin postizali potrebnu snagu uz postojece brzine.
Tako da ako ikad bude postojala opcija legaliziranog lova na CB (u HR), treba gledati u tom smjeru, odnosno - povecanje kalibra.
(BTW - koja je Europska praksa sa lovom na CB, ovo mi je promaklo, a bas mi je palo na pamet?)

Inace, kalibar oruzja na CB prvo se poceo smanjivati u Americkim kolonijama radi ustede olova, i zbog nedostatka sirovina.
Danas smjesno zvuci, ali vec su tad i kalibar 45 - zvali "squirell gun" (puska za vjeverice), ali bilo je u povijesti - nerijetko zabiljezenih kalibara 0.70, pa ivecih.

U zakljucku, za efektivan lov, CB definitivno pita veci kalibar - tu si apsolutno u pravu kod komentara o manjoj energiji.

Inace, iako je tesko znanstveno ustvrditi, ili dokazati - kod price da li je efektivnije zrno (iste enrgije), manje mase, a vece brzine, ili vec mase a manje brzine:
Izgleda da ipak, veca masa zrna ima i veci efekat, premda se jos uvijek vode (vjecite) diskusije na ovu temu, medjutim kod CB - veca masa zrna je obavezna, jer nema mogucnosti povecati brzinu.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


12 tra 2014, 04:12
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 175 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan