Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 15 svi 2024, 07:25.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 
Zakonski okviri - suprotni sami sebi 
Autor/ica Poruka
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 26 pro 2012, 12:35
Postovi: 834
Post Zakonski okviri - suprotni sami sebi
Poštovanje svima na forumu! Molim Vas da mi pomognete odgonetnuti nedoumicu, da li nenamjerno kršimo zakone, odnosno hoćemo li ih prekršiti?
Naime, kao trener radim sa kadetskom skupinom u mom klubu. Sezona zračnog oružja, polako se primiče kraju i djeca pitaju hoćemo li što raditi nakon sezone? Iskreno, ne mogu odlučiti, što da im kažem. Natjecanja MK oružjem, održavaju se i za njihov uzrast. Stvari bi bile, prilično jednostavne da nema nekih pitanja. Smijem li ja po našim zakonima, dati vatreno oružje u ruke maloljetnika? Smijem li nositi klupsko oružje na strelište, ako nemam valjani oružni list za sportsko oružje ( imam OL za lovačko)? Smijem li uopće i sam pucati klupskim vatrenim oružjem? Smijem li kao trener dati u ruke vatreno oružje i punoljetnoj osobi koja nema valjani OL ili odobrenje za nabavu oružja?
Koliko sam upoznat sa našim zakonima, sve ove radnje su u nekoj sivoj zoni. Najlakše bi bilo reći svima da se strpe do početka iduće sezone, no mislim da to nisu zaslužili. Moram li ja osobno, ili klub, poduzeti neke korake, da "legaliziramo" takve radnje, vrlo ćemo rado to učiniti, no pri pokušaju komunikacije sa mjesnom PP, stvari i dalje ostaju nedorečene. Naime tete su jako ljubazne, no nema konkretnih odgovora, po kojim člancima kojih zakona nešto smijemo ili ne.
Veliki pozdrav!


12 ožu 2016, 12:08
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3593
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Zakonski okviri - suprotni sami sebi
Vecinu odgovora imas u zakonu o oruzju, pa ga pazljivo procitaj ako treba i nekoliko puta..

Onako po sjecanju.... " clanovi kluba kao i maloljetne osobe mogu koristiti vatreno orzuje na strelistu SAMO pod nadzorom punoljetne osobe koja ima dopusnicu-dozvolu za rukovanje VO i za ,,itd..itd...itd...

Nedoumice oko sportskog-lovackog-prijevoza i sve ostale je najbolje na napises u pisanoj formi i trazis odgovor MUP-a kako ne bi bilo kasnije problema, lokalna PU ti ne moze pomoci po tom pitanju...

Po trenutno vazecem zakonu ti mozes clanu kluba uz "pisanu potvrdu" dati u ruke vatreno oruzje cak i da ga ima kod kuce i koristi za trenig, takmicenja, putovanja na takmicenja itd... zvuci suludo ali je tako...da bude jos i gore nisu propisani nikakvi uvijeti cuvanja i smjestaja dok su za "vlasnike" vatrenog oruzja tocno propisani.

Ako se ne varam niti Pejcicka nema oruzni list pa putuje svuda po drzavi i svijetu sa puskom...???

Ali za miran san .....PAPIR + PECAT pa cekaj odgovor takodjer sa pecatom i potpisom :A14:

_________________
Nemoguće je Nemoguće


12 ožu 2016, 12:51
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 18 ožu 2011, 12:42
Postovi: 848
Post Re: Zakonski okviri - suprotni sami sebi
Ne može se dati klupsko /vatreno/ oružje osobi koja nema OL, ali ga može koristiti na strelištu uz nadzor. Čini mi se da djeca 16 godina i starija smiju pucati na strelištu uz nadzor i ići na natjecanja. Ti kao trener možeš nositi oružje u vlasništvu kluba, ali moraš imati OL svoj i potvrdu za oružje kluba.


13 ožu 2016, 08:52
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3593
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Zakonski okviri - suprotni sami sebi
Iggy je napisao/la:
.....Ne može se dati klupsko /vatreno/ oružje osobi koja nema OL.....


Da se kladimo u odojka da moze ?


Rekoh po trenutno vazecem zakonu, prema prijedlogu novog zakona predvidjena je cak i provjera za clana kluba kojem bi trenalo dati oruzje ( jednako kao da trazi OL)

_________________
Nemoguće je Nemoguće


13 ožu 2016, 13:49
Profil
Cinker - bojna
Cinker - bojna

Pridružen/a: 26 lip 2010, 16:51
Postovi: 964
Lokacija: Sesvete
Post Re: Zakonski okviri - suprotni sami sebi
Ima masa strijelaca da ne posjeduju O.L.
Imaju svoju klubsku pusku i sa njom treniraju i idu na natjecanja.
Sta se desi kada ga zaustavi policija ne znam.
Al vjerovatno trener ili neka treca osoba koja ima O.L prevozi puske do odredista natjecanja.


13 ožu 2016, 21:26
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 26 pro 2012, 12:35
Postovi: 834
Post Re: Zakonski okviri - suprotni sami sebi
Hvala na odgovorima. Moram reći da se slažem sa svime što ste rekli, međutim, kadetska kategorija je prema pravilniku HSS-a, mlađa od 16 godina. Krši li HSS naše zakone samom organizacijom natjecanja za kadete MK puškom? Opet se vraćamo na onu, što jedan bedak pita, tri pametna ne mogu odgovoriti.
Pozdrav svima!


14 ožu 2016, 00:49
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 27 ruj 2008, 20:21
Postovi: 66
Lokacija: Zagreb
Post Re: Zakonski okviri - suprotni sami sebi
Od svih pitanja, sigurno znam odgovor samo na jedno:

Ako iznosiš klupsko oružje van strelišta kluba (tamo gdje je pohranjeno u propisanom skladištu) to se smatra posuđivanjem oružja.

Posuditi možeš samo oružje one vrste kakvo imaš na valjanom osobnom oružanom listu.
Dakle ako imaš OL za lovačko oružje smiješ od bilo koga posuditi lovačko oružje. Sportsko ne smiješ.
Isto tako, strogom primjenom zakona, ako imaš OL za sportsko oružje ne smiješ posuditi oružje od onog tko ga ima u svrhu samoobrane.

Zbog toga već godinama na OL upisuju vrstu oružja kao: SPORTSKO, LOVAČKO ili bez vrste ako je u svrhu samoobrane.

To kaže Članak 34. ZOO. I tako to tumače u MUP-u i uče na tečajevima koje organiziraju za građane i svoje djelatnike.

Problem je s onim oružjem koje je registrirano prije primjene takvog označavanja, tako da puno sportskih strijelaca ima sportske pištolje i puške upisane bez oznake "sportsko". Ne znam kako postupaju ako bi te zatekli sa takvim oružjem posuđenim od vlasnika uz uvjet da si ga posudio kao sportsko, a da imaš OL za sportsko.

_________________
I tako tece jos jedan dan manje do penzije...


15 ožu 2016, 23:00
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik

Pridružen/a: 26 pro 2012, 12:35
Postovi: 834
Post Re: Zakonski okviri - suprotni sami sebi
Bravo prijatelju! Pogodio si točno ono što me boli. Sve u svemu..... Mislim da imamo problem, jer su zakoni baš onakvi kako sam napisao u naslovu.
Pozdrav svima!


16 ožu 2016, 10:30
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 8 post(ov)a ] 

Online

Trenutno korisnika/ca: zdebat i 14 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan