Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 28 ožu 2024, 10:53.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 17 post(ov)a ] 
Kupujem: Kahles ili Swarovski optiku za SSG69 
Autor/ica Poruka
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Avatar

Pridružen/a: 18 stu 2010, 22:52
Postovi: 703
Post Kupujem: Kahles ili Swarovski optiku za SSG69
Kupujem Kahles ZF 84, ZF 95 ili Swarovski ZFM.

S ili bez originalnih nosača.
Ako netko ima ljepilom zalijepljene nosače, to mi ne treba.

Končanica bi bilo dobro da je 103 ili 104, ali može sve.

Može 6x42 i 10x42.

Što se tiče balističkog kompenzatora, nije bitno koji je. Ako ne znate koji imate, također nije bitno.

Ponude na PM.

_________________
Put your money where your mouth is.


14 stu 2017, 10:05
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Avatar

Pridružen/a: 18 stu 2010, 22:52
Postovi: 703
Post Re: Kupujem: Kahles ili Swarovski optiku za SSG69
Aktualnoi i dalje...

_________________
Put your money where your mouth is.


22 stu 2017, 23:20
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Kupujem: Kahles ili Swarovski optiku za SSG69
" balističkog kompenzatora "

Pomogni mi da shvatim ? Govorimo o potpuno pasivnim optikama i balistickom kompenzatoru koji je u pravilu aktivna, tj. bolje reci interaktivna elektronika ?

Sorry ali ne kontam ?

_________________
Nemoguće je Nemoguće


24 stu 2017, 10:54
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Avatar

Pridružen/a: 18 stu 2010, 22:52
Postovi: 703
Post Re: Kupujem: Kahles ili Swarovski optiku za SSG69
Nisam poznavalac tih stvari, mislio sam na prsten.

Ballistikkorrektur
Graduation drum

nemam pojma kako je na hrvatskom, uglavnom mi treba originalna optika za ssg69

_________________
Put your money where your mouth is.


24 stu 2017, 14:07
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: Kupujem: Kahles ili Swarovski optiku za SSG69
Znaci, "po naski" turet.

Ajde jos objacni namjenu kako si to zamislio koristiti? zasto bas to? Sto nedostaje nekim drugim optikama na trzistu?
Pitam zato jer ako se upravo to ne moze nabaviti, onda ce vjerojatno biti moguce naci nesto "zamjenski".

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


24 stu 2017, 14:29
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Avatar

Pridružen/a: 18 stu 2010, 22:52
Postovi: 703
Post Re: Kupujem: Kahles ili Swarovski optiku za SSG69
Apsoultno za ništa. Imam bolju optiku za staviti. Jednostavno hoću SSG u original stanju i nek ide u ormar. Te optike su iz tog vremena kad i SSG pa zato to želim.

čitaj: picajzla, kolekcionarstvo, poremećaji... :A27:

_________________
Put your money where your mouth is.


24 stu 2017, 14:39
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: Kupujem: Kahles ili Swarovski optiku za SSG69
da, pravi razlog za posloziti pusku s originalnom optikom upravo za kolekcionarstvo je upravo to.
Good luck!

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


24 stu 2017, 15:07
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Kupujem: Kahles ili Swarovski optiku za SSG69
timmy75 je napisao/la:
Apsoultno za ništa. Imam bolju optiku za staviti. Jednostavno hoću SSG u original stanju i nek ide u ormar. Te optike su iz tog vremena kad i SSG pa zato to želim. čitaj: picajzla, kolekcionarstvo, poremećaji... :A27:


Takav setup SSG-a je dolazio u HR za vrijeme rata, vecinom ZF sa brzim turetom do 800m ako se ne varam. No bio je kalibriran za 190 grs. zrnoom od RWS-a ili Hinterbergera, da li je zrno bilo Bergerov 190 VLD ili neka Siera to ne znam, mozda netko i zna. No kako su dolazili sa raznih strana moguce su varijacije po svemu.

Optiku jos mozes naci za 500-600 Eur u odlicnom stanju ali original nosace ces platitii barem 200 Eur.

Ako je za guste ne pita se koliko kosta, no ako pozelis malo pucati u metu na 200-300-500m sa tom optikom bas i nece ici.

Sretno...

_________________
Nemoguće je Nemoguće


24 stu 2017, 22:48
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Avatar

Pridružen/a: 18 stu 2010, 22:52
Postovi: 703
Post Re: Kupujem: Kahles ili Swarovski optiku za SSG69
Original nosače imam. Original turet imam za RWS Match 168 grs Target Elite SMK V0=800 m/s. U biti to je Hirtenbergerov metak ali sada ga radi RWS. Još mi fali "samo" optika.

_________________
Put your money where your mouth is.


25 stu 2017, 03:38
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Avatar

Pridružen/a: 18 stu 2010, 22:52
Postovi: 703
Post Re: Kupujem: Kahles ili Swarovski optiku za SSG69
Pošto ne mogu naći original optiku u dobrom stanju i s dobrom končanicom kupio bi i neku drugu optiku... Može se naći ZF95 na egun.de ali cijene idu u nebesa. 1000€ za 10x42 u dobrom stanju je previše.

Kako je SSG69 na sređivanju i valjda neće biti samo za ormar volio bi probati pucati dalje od 150m pa mi treba nekakva optika.

Tek sam otkrio pojmove paralaksa, MOA i sl.
Većinu kužim šta znači i kako funkcionira. Shvatio sam da je i puno bolje imati optiku s klikovima u cm/100m ili tako nešto, nego ove starije optike predefinirane za neki određeni metak.

Sviđa mi se i mislim da su kvalitetni Schmidt Bender 3x12-50PMII i Kahles K312, ali za moju plaću i početničku situaciju su prevelika investicija.

Zanimljiv mi je Schmidt Bender 10x42 PMII, polovni, vidio sam ako se čeka može se naći za 5000-6000 kn u jako lijepom stanju na njemačkim i engleskim forumima. Ima li još kakvih optika boljih proizvođača za početnika u pucanju na recimo 300m-500m?

Molim savjete. Hvala.



Totalni sam početnik u pucanju na dalje od 150m :oops:

_________________
Put your money where your mouth is.


18 sij 2018, 16:26
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: Kupujem: Kahles ili Swarovski optiku za SSG69
Jedan nas vrlo aktivni kolega ce sigurno pitati, kolika je velicina investicije pa da ti kazemo sta da kupis? :mrgreen:

Drugo pretpostavljam da ako mislis gadjati na 300 -500 metara, to ne predstavlja lov nego gadjanje u metu.
U tom slucaju vodi racuna da ces gadjati u idealnim svjetlosnim uvjetima, sto znaci da ti ne treba vrhunsku staklo.
Ne treba swarovski, zeiss, night force, smith bender... itd
Zato jer kvalitetno staklo znaci najbollju svjetlosnu propusnost, i mogucnost gadjanja dublje u sumrak.
Za gadjanje u metu, u podne kad je sunce u zenitu, to ne treba.

Drugo sta ne treba, to ti je osvjetljenje koncanice, jer je to nocna funkcija. (za lovce)

ne treba takodjer ni ugradjeni range finder u optici. (i to je zalov i onog ko ima para)

Te tri stvari kad ih izbacis iz racunice ce ti srusiti cijenu znacajno. Za gadjanje u metu su nepotrebne.

Sta ti treba?

Optika moze biti prvi ili drugi fokalni plan. To prvo odluci.

Ako uzmes prvi fokalni plan, onda se sa zumom podebljava koncanica, i kod najfinijeg gadjanja u papir ta koncanica ce ti pokriti dobar dio mete.
medjutim ako gadjas na nepoznate udaljonsti, razne podjele na koncanici ostaju u mjerilu jer se sve proporcionalno povecava, pa pomocu koncanice mozes mjeriti udaljenosti preko podjele na skali koncanice (prema uputama proizvodjaca).
Po meni ovo danas za sportskog strijelca ima svrhe samo za natjecanja gdje su mete poznate velicine i postavljene na nepoznate udaljenosti - i gdje se ne dozvoljava upotreba range findera. Tog nema u HR.

Drugi fokalni plan, kad zumiras koncanica ostaje iste debljine.
To znaci da podjela na skali koncanice nije proporcionalna prema povecanju udaljenosti.
Medjutim koncanica je tanka i omogucava precizno ciljanje. udaljenosti na streljani su poznate. i procjena udaljenosti se ne radi. i koncanica u drugom fokalnom planu je ono sta bih ja uzeo za tvoju namjenu.

Tip koncanice prema vlastitom izboru, meni je nekako najbolji mil dot.

Dalje:
- Tureti vanjski

- Korekcija paralakse ili fokusa, obicno je to turet s lijeve strane.

- debljina tubusa barem 30, ali ako uzmes 34 jos bolje, to ti omogucuje veci broj klikova gore-dolje

- klikovi, da ti daju barem 1/6 moa , ili jos finiji pomak korekcije (1/8 moa) po kliku. Za klikove u MRAD kreni od 0.05 MRAD (to je 5 mm / 100 m) - sto finiji klik tim bolje

- povecanje: varijabilno povecanje. maximalno povacenje nek ne bude manje od 24 puta. Sto vise, tim bolje, je po meni za sportsku pusku i gadjanje u metu. 24 je minimum koji ima smisla.

Uglavnom to su ti karakteristike optike koju trazis prema onom sta si napisao.

najbolje ti je otici na web stranice optics trade, ubaci u filter sve te karakteristike i tvoj budgeti dobices selekciju ponude.
Vortex ,sightron mogu biti zanimljivi. u jos jeftinijoj varijanti niko stirling. to mi pada napamet, vjerojatno ima jos.

PS - spominjes optike poveccanja 10 ili 12 puta,
Nista im ne fali, dapace, ali vodi racuna da se u vecini slucajeva takve optike koriste za lov, ili profesionalno gdje kod veceg povecanja u uvjetima terena svaka vibracija ili pomak smeta i muti sliku. optika veceg povecanja je zapravo za sportsko gadjanje gdje imas idealne uvjete, i polozaj za gadjanje. Ako mislis kombinirati lov sa novom optikom uz povremeno gadjanje na mete, uzmi zasto ne? Onda manje povecanje do 12x i prvi fokalni plan ali onda gledaj i cim bolje staklo, plus koncanicu sa osvjetljenjem. ali s tim da u preciznom gadjanju na udaljenosti od 300 na gore ces osjetiti hendikep, (barem po meni) u tom slucaju bolje bi bilo planirati gadjanje na neke siluete odredjene velicine (tipa metalni gong) nego na precizne mete gdje se gleda velicina grupe i pogodak u centar

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


18 sij 2018, 17:16
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Avatar

Pridružen/a: 18 stu 2010, 22:52
Postovi: 703
Post Re: Kupujem: Kahles ili Swarovski optiku za SSG69
Hvala na detaljnom odgovoru, sad su mi neke stvari jasnije.

Budžet bi bio okvirno oko 1000€

Sada sam shvatio razliku FFP i SFP. Ono što meni treba je više "tactical" nego "target" optika.

Što se tiče korištenja u lovu, moguće je, ali samo s čeke u miru ili bi eventualno volio probati lov na divokozu ako bude za to prilike.

Koliko sam te shvatio ako bi koristio optiku za pucanje na recimo siluete, komad stijene ili tako nešto i samo ponekad lov, bolji izbor za mene bi bio FFP.

Ono što mi treba je bilo kakav pogodak objekta na nepoznatoj udaljenosti u bilo koje doba dana, a ne precizna grupa u savršenim uvjetima.

Proučavao sam končanice i mil dot se i meni čini najbolji izbor.

Ovako nešto mi se čini super, malo preskupo, ali vjerujem da bi se polovna našla za 1000€. http://www.meoptasportsoptics.com/shop/ ... estTopic=3

_________________
Put your money where your mouth is.


19 sij 2018, 08:59
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: Kupujem: Kahles ili Swarovski optiku za SSG69
Da,
Tactical optika je nesto izmedju lovacke i sportske, kombinira odredjene funkcije jedne i druge.
Nacelno je manje povecanje do 12 x
koncanica = FFP.
Koncanica je neki oblik sportske, balisticke koncanice sa podjelom na skali za komopenzaciju pada zrna i zanosa vjetra.
Korekcija paralakse.
Vanjski tureti za korekciju tocke ciljanja.

Sa takvom optikom mozes ocekivati da ces vidjeti pogodak kad pogodi u veliku metu kao gong, necu reci kamen jer je opasan kao meta zbog rikoseta. Ali na 300 metara vjerojatno neces vidjeti rupu na papiru kod pogotka. Na 200 metara, sa optikom u rangu meopte, 12x povecanje, rupu metka ces vidjeti na papiru.

1000 eura budget optike je ulazna karta u svijet takvog gadjanja, po meni.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


19 sij 2018, 09:11
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: Kupujem: Kahles ili Swarovski optiku za SSG69
Sa obzirom na vrstu i starost puske koju si kupio:

- pokusaj prvo utvrditi u kakvom je stanju tj. kako drzi grupu za pouzdano dobrom municijom koju netko vec koristiti za SSG-69

- Kod te puske je specificno sto, ovisno o stupnju potrosenosti, neki drze odlicnu grupu sa 168 grs a neki sa 190grs, naravno match zrno

- Nakon sto otklonis nedoumice o stvarnom stanju puske, napravi matematiku koliko ces uloziti u optiku

- Kombinacija lov/meta treba optiku tipa 3-18, minimalno povecanje vece od 3 ti je smetnja u lovu jer je sa uzim kutom gledanja teze brzo naci metu prilikom dizanja puske

- U svakom slucaju dobra optika je uvijek INVESTICIJA a ne baceni novac, losa optika je samo uzalud potrosen novac.

_________________
Nemoguće je Nemoguće


19 sij 2018, 09:12
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: Kupujem: Kahles ili Swarovski optiku za SSG69
lex-lutor je napisao/la:

- U svakom slucaju dobra optika je uvijek INVESTICIJA a ne baceni novac, losa optika je samo uzalud potrosen novac.


Tocno!
Ako je puska potrosena, nju se proda ili onesposobi za uspomenu, optika se zadrzi i kupi se slijedeca puska! :A31:

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


19 sij 2018, 09:14
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Avatar

Pridružen/a: 18 stu 2010, 22:52
Postovi: 703
Post Re: Kupujem: Kahles ili Swarovski optiku za SSG69
lex-lutor je napisao/la:
Sa obzirom na vrstu i starost puske koju si kupio:

- pokusaj prvo utvrditi u kakvom je stanju tj. kako drzi grupu za pouzdano dobrom municijom koju netko vec koristiti za SSG-69

- Kod te puske je specificno sto, ovisno o stupnju potrosenosti, neki drze odlicnu grupu sa 168 grs a neki sa 190grs, naravno match zrno

- Nakon sto otklonis nedoumice o stvarnom stanju puske, napravi matematiku koliko ces uloziti u optiku

- Kombinacija lov/meta treba optiku tipa 3-18, minimalno povecanje vece od 3 ti je smetnja u lovu jer je sa uzim kutom gledanja teze brzo naci metu prilikom dizanja puske

- U svakom slucaju dobra optika je uvijek INVESTICIJA a ne baceni novac, losa optika je samo uzalud potrosen novac.


Pušku sam na kraju dobio, a ne kupio :A27:

U lošem je stanju izvana, ali puškar je utvrdio da su žljebovi odlični. Probao sam jedino s lovačkom Normom Vulkan 180gr, grupa je 20mm.

_________________
Put your money where your mouth is.


19 sij 2018, 11:21
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: Kupujem: Kahles ili Swarovski optiku za SSG69
Odlicna grupa, nemas razloga za brigu!

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


19 sij 2018, 11:23
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 17 post(ov)a ] 

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 18 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan