Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 28 ožu 2024, 10:36.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 82 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
procjena municije 308 
Autor/ica Poruka
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 23 pro 2011, 08:22
Postovi: 128
Post Re: procjena municije 308
Zamisli da jedan SNAJPERIST- SAS-a (vikendom VRATRI u KAFANI), a u ponedjeljak treba da puca na talibana sa udljenosti od 900 metara...?????????...nema od toga kruha..

JOŠ JEDAN PODATAK iz Baretta-a je ispaljeno 5 komada streljiva kalibra 12,7 u promjeru od 5 cm na udaljenosti od 960 metara... to je podatak iz hrvatskog vojnika....


08 ožu 2013, 09:53
Profil
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Avatar

Pridružen/a: 30 ožu 2008, 20:55
Postovi: 6676
Lokacija: Zagreb
Post Re: procjena municije 308
fuckdea je napisao/la:
JOŠ JEDAN PODATAK iz Baretta-a je ispaljeno 5 komada streljiva kalibra 12,7 u promjeru od 5 cm na udaljenosti od 960 metara... to je podatak iz hrvatskog vojnika....
tko, kada, gdje i zasto? ovakav podatak iz neba pa u rebra ne znaci nista... totalno van teme i van konteksta...
inace baRReTT, 2xR i 2xT... ali mi taj potatak za Barrett nekako ne drzi vodu ako je rijec o PA modelu 107A, jer mislim da je svjetski rekord u .50BMG kalibru na 1000y (960m) bio 10kom u krug 11cm, sa custom napravljenom repetirkom... no davno sam to citao, i to na sluzbenoj stranici za natjecanja u .50 kalibru, www.FCSA.org pa se mozda nesto i promjenilo u međuvremenu

_________________
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"


08 ožu 2013, 21:43
Profil
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Avatar

Pridružen/a: 18 stu 2010, 22:52
Postovi: 703
Post Re: procjena municije 308
sorry šta dižem staru temu. vidim da ste dosta posrali argentinsko FLB vojno streljvo.

pucano 10 komada u 10 minuta, puška ssg 69, meta na točno 100 m.

temp 14C, počinje lagana kiša. pucano s lošeg naslona.

municija je svakojakih godišta od 83 do 89 godina. ljubičasta kapisla.

zadnja komada su iz isto godište - 89.

na slici su ta zadnja tri istog godišta, pucano iz ruku osobe koja puca drugi put iz VK puške u životu. optika je swar 3-9x36, stanje raspadanja.

slika

EDIT: različita godišta odstupaju po vertikali oko 3 cm, a po horizontali uredno svih 10 u 5mm

_________________
Put your money where your mouth is.


31 ožu 2018, 11:56
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: procjena municije 308
Cestitam, krasna grupa! :A25:

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


31 ožu 2018, 12:27
Profil
Skupnik
Skupnik
Avatar

Pridružen/a: 31 ožu 2010, 18:05
Postovi: 265
Lokacija: Vukovar
Post Re: procjena municije 308
Sad nadjite jos te iste municije pa probajte ponoviti grupu...nekoliko puta.
Onda ces znati na cemu si, ovako takva grupa moze biti i tref.

_________________
Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ


31 ožu 2018, 12:53
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: procjena municije 308
timmy75 je napisao/la:
.... različita godišta odstupaju po vertikali oko 3 cm, a po horizontali uredno svih 10 u 5mm


Ima dosta razlicitih iskustava sa FAL-m i preiznosti na XX metara. Moja su izuzetno losa u svakom pogledu, to su vecinom zrna od cca 150 grs i sve sto je probano na mom SSG-u je bilo vise nego lose, dok sa druge strane ima potpuno suprotnih prica.

Za 308W je VRLO bitan tkz "jump", sto je lakse i krace zrno vece su pogreske, naravno prelazni konus je nesto sto se trosi i streljivo bi trebalo nakon svakih 200-300 ispaljenih metaka prilagoditi mehanickom stanju puske, dokazano vise puta u praksi.

_________________
Nemoguće je Nemoguće


01 tra 2018, 13:54
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: procjena municije 308
lex-lutor je napisao/la:

Za 308W je VRLO bitan tkz "jump", sto je lakse i krace zrno vece su pogreske, naravno prelazni konus je nesto sto se trosi i streljivo bi trebalo nakon svakih 200-300 ispaljenih metaka prilagoditi mehanickom stanju puske, dokazano vise puta u praksi.
[/quote]

Citam malo temu i......Sad je meni jasno zasto lovci pisu da im je 308 win,30-06,8x57.......itd,cijev u srednjim kalibrima,odlicna i nakon 8-10 000 metaka,citao sam cak i nakon dosta vise od toga,a zasto vi strijelci kukate da se cijev potrosi nakon 2-3000 metaka i konus produzi nakon svakih 300 :o .Pa ljudi moji o kojim vi strijelci grupama ovdje pisete,vi ste stvarno fanatici :mrgreen: ,naj jaci mi e onaj SAJ snajperista sa 5 metaka kroz istu rupu na 200m :D ali i te 3 rupe koje se dodiruju na 100m sa vojnim streljivom su impresivne.Ja kao lovac zadovoljan sa 5cm na 100m a sa 3 cm skacem od srece,bgte imam moa pusku.Moja cijev i prelazni konus ce vjerovatno trajati vjecno i jos malo duze od toga :mrgreen:

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


02 tra 2018, 01:54
Profil Web stranica
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: procjena municije 308
Darko11 je napisao/la:
kukate da se cijev potrosi nakon 2-3000 metaka i konus produzi nakon svakih 300


Ja se ne bih ovime opterecivao. Jer mi je omiljen, 308.

2-3000 metaka, to ti je za one kalibre u rangu 6 ili 6.5 mm, koji malkice vise grizu cijev. Oni jesu po preciznosti simpaticni, ali nisam siguran koliko su nam potrebni u HR obzirom da su natjecanja u nas vecinom na 300 m (70% natjecanja) i ostatak do 600 m (30%) otprilike. to je sve medium range (srednja udaljenost), a napavljeni su za dalje.

Zapravo, moje je subjektivni dojam da je 300 m zapravo short range, iz razloga sta kroz dobru optiku obicno vidis rupe na meti, i mozes korigirati, ali kad ih ne vidis i kad meta titra u izmaglici miragea, tek tad nastupa medium-long range. To je po meni. A ponavljam, oko 70% utakmica je na 300 m.

Osobno kad se sjetim sve procedure, nabavnih dozvola, tormentacije, izmjene cijevi, trcanja puskarima (od kojih mi ni jedan nije u susjedstvu), i muke jezove, odmah me prodje volja od tih cijevnih przilica.
308 traje mozda najdulje, pa zato je moj favorit.
Ako uzmes pusku koja kao nova vec ima grupu pola minute (a takvih ima), dok se cijev izjede toliko da drzi grupu do jedne minute, na natjecanju si konkurentan, a do tog trenutka si ispalio jako, jako puno.

A ovo produzavanje konusa nakon svakih 300, e to nisam cuo nikad. Otkad forum postoji, prvi put da se spominje.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


02 tra 2018, 07:26
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: procjena municije 308
jolly je napisao/la:
..A ovo produzavanje konusa nakon svakih 300, e to nisam cuo nikad. Otkad forum postoji, prvi put da se spominje.


jolly, apetiti su malo porasli i sada se trazi preciznost grupa od barem 30 mm na 300 met. zapravo cilj je UVIJEK imati gurpu 1/4 moa na bilo kojoj udaljenosti.

To sto neke stvari nismo culi je malo radi toga sto debelo zaostajemo za konkurencijom u usporedbi sa Zapadaom a malo radi toga jer oni koji znaju ne vole bas otkrivati karte konkurenciji.

Vecina novih pusaka koje se slazu prema zelji kupca, zapravo grade se oko METKA i imaju lezista koja su prilagodjena nestandardnim punjenjima i duzinama cijelog metka, tu se radi o relativno malim izmjenama ali dovoljno da npr. odljevak lezista NE bi zadovoljio kalibrator za npr. 308W ako bi isli u sitnice, puskari koju slazu takve puske obicno dodaju svoju oznaku da se zna kako je nesto NAMJERNO napravljeno i da nije u pitanju greska pa imas 308WX, 300WMX, 308WMatch itd..itd..itd..

Da bi dobio pravi metak imas dosta posla, kada decki iz susjedstva pricaju sto su sve radili da bi dosli do metka koji pase za pusku mislis da je u pitanju preseravanje, receno nasim narodnim jezikom, no kada to cujes sa vise strana i prokopas po literaturi onda shvatis da nemas pojma o pojmu i da su vecina dorbrih rezultata u nekom proslom pucketanju zapravo samo SRECA !

No PRVI korak koji moraju SVI prihvatiti koji se zele baviti streljastvom malo ozbiljnije je sljedeci...cijev je POTROSNI MATERIJAL = gume na vozilu !

_________________
Nemoguće je Nemoguće


02 tra 2018, 10:54
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: procjena municije 308
lex-lutor je napisao/la:
jolly je napisao/la:
.

Vecina novih pusaka koje se slazu prema zelji kupca, zapravo grade se oko METKA i imaju lezista koja su prilagodjena nestandardnim punjenjima i duzinama cijelog metka, tu se radi o relativno malim izmjenama ali dovoljno da npr. odljevak lezista NE bi zadovoljio kalibrator za npr. 308W ako bi isli u sitnice, puskari koju slazu takve puske obicno dodaju svoju oznaku da se zna kako je nesto NAMJERNO napravljeno i da nije u pitanju greska pa imas 308WX, 300WMX, 308WMatch itd..itd..itd..

!


Nije da nisi u pravu, ali sad se postavlja opet pitanje:

Koliko je takvih pusaka u HR? (po meni, manje od 10, mozda sam puno rekao)

Ima li smisla tako sto kad se god nas gadja 70% utakmica na 300 m. (po meni, za obicnog rekreativca, nema smisla)

Naravno, za bilo koje ozbiljnije medjunarodno natjecanje, vjerojatno si u pravu. (na pr, Bisley)
S tim, da za sad tamo nemam namjeru.
Dakle, svo to skupa ovisi o motivima i ciljevima pojedinog strijelca.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


02 tra 2018, 13:57
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: procjena municije 308
Grupa od BAREM 30mm na 300m :o .Lex kad vec pitam da nastavim,pucaju li ljudi te grupe sa kundakom u ramenu ili je u pitanu onaj bench rest rail gun?

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


02 tra 2018, 20:17
Profil Web stranica
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: procjena municije 308
Darko11 je napisao/la:
Grupa od BAREM 30mm na 300m :o .Lex kad vec pitam da nastavim,pucaju li ljudi te grupe sa kundakom u ramenu ili je u pitanu onaj bench rest rail gun?


Darko, nas Lex se malo zanio, da nas prestrasi, ne moras bas doslovno shvacati. Grupa od oko 7-8 cm na 300 metara, malo ispod minute, u nasim uvjetima (konkurencije) vec ima sanse za medalju, samo da je pozicionirana na centru.

Grupa 1/3. ili 1/4 moa nije nedostizna, ali nije konstanta, to je pocetna vrijednost na 100 metara, dok dodje na 600, porastu i minute.

Na you tube i po internetu se nadju vrlo male grupice, i na 1000 yardi i vise, ali mislim da mi u HR jos nismo evoluirali na taj nivo. Ili je rijec o pravom bench restu, ili streljanama sa TV prikazom mete, ili sa rovovima gdje se svaki pogodak ocitava, ili su neke kamere instalirane. Nasa infrastrukturna baza u HR ne omogucava takvo sto. AKo ne vidis pogodak jedonostavno ne mozes imati malu grupu na velikoj udaljenosti. Mozda griesim, ali i to je jedan razlog zbog kojeg sam skeptican oko "super kalibara" i wildcata u nas. Ponavljam, mozda grijesim, ali to tako za sad vidim. Naravno ako je ambicija ici na natjecanja van hrvatske, u bijeli svijet, onda je to nesto sasvim drugo, bez rucno slozene puske i dotjerane muncije nema se sto traziti.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


02 tra 2018, 21:13
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: procjena municije 308
Jolly hvala na pojasnjenju :A25:

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


02 tra 2018, 22:13
Profil Web stranica
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: procjena municije 308
jolly je napisao/la:
Darko11 je napisao/la:
...
Darko, nas Lex se malo zanio, da nas prestrasi, ne moras bas doslovno shvacati. Grupa od oko 7-8 cm na 300 metara, malo ispod minute, u nasim uvjetima (konkurencije) vec ima sanse za medalju, samo da je pozicionirana na centru.


Nisam se ja zanio, da si bio na Vrapcaku zadnju tekmu sve bi ti bilo jasno...imao sam 10 cenera od 10 hitaca, to znaci da je sve bilo u 5 cm na 300m ali sam bio 15-i ili 22-i na listi poretka, ne znam sada tocno... nozice i zecje usi, nikakvi restovi i dizalice. :A10: :A10:

_________________
Nemoguće je Nemoguće


03 tra 2018, 11:42
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: procjena municije 308
Koliko hitaca se gadjalo na vrapcanskom potoku?

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


03 tra 2018, 12:44
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: procjena municije 308
lex-lutor je napisao/la:
jolly je napisao/la:
Darko11 je napisao/la:
...
Darko, nas Lex se malo zanio, da nas prestrasi, ne moras bas doslovno shvacati. Grupa od oko 7-8 cm na 300 metara, malo ispod minute, u nasim uvjetima (konkurencije) vec ima sanse za medalju, samo da je pozicionirana na centru.


Nisam se ja zanio, da si bio na Vrapcaku zadnju tekmu sve bi ti bilo jasno...imao sam 10 cenera od 10 hitaca, to znaci da je sve bilo u 5 cm na 300m ali sam bio 15-i ili 22-i na listi poretka, ne znam sada tocno... nozice i zecje usi, nikakvi restovi i dizalice. :A10: :A10:



Sve u 10 ki , grupa od 5cm na 300m i zavrsio 15 ti ili 22gi u poredku :o Momci zaebano gadjate i zaebene puske imate na tim sniper kupovima,cak i ovdje kod nas.Svaka cast.

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


03 tra 2018, 16:17
Profil Web stranica
Cinker - bojna
Cinker - bojna

Pridružen/a: 26 lip 2010, 16:51
Postovi: 964
Lokacija: Sesvete
Post Re: procjena municije 308
20

Spominjes da se puca 300m u 70% slucajeva.
Jedini je razlog sto nema dalje u Osijeku.
Na Vrapcaku ima i dalje al iz nekih razloga se ne puca.

Ostaje Grobnik jednom godisnje i Vrbovec bar 5-6 puta po novome. Znaci biti ce 600,750 i 800 bar 7 puta godisnje,
Mislim da mozemo biti vise nego sretni. E sad je na nama, hocemo li dolaziti i trenirati/natjecati se ili necemo. Uvijete imamo, reload bi se trebao izglasati za koju godinu :mrgreen: i dobrih rezultata bude.


03 tra 2018, 16:27
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: procjena municije 308
FTR i OPEN su pucani 10 hitaca za bodovanje, a imao si probu od 5-min pa koliko stignes opaliti.

20 hitaca se pucalo pretprosle godine na prvom Vortexu !

koliko se pucalo hitaca na MK ne znam ?

A vec kada spominjes 600/700/800 ili vise metara svi se nadamo povecanom broju tekmi , no nakon 500m serijski proizvodi u 308W prestaju biti konkurenti po rezultatima, cijevi od 24" postaju malo prekratke u odnosu na one od 27-32" sto znaci da bi se krenulo naprijed pa bi nas natjeralo na obnovu igracki.... :A02:

_________________
Nemoguće je Nemoguće


Zadnja izmjena: lex-lutor; 03 tra 2018, 19:33; ukupno mijenjano 1 put/a.



03 tra 2018, 19:24
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6678
Post Re: procjena municije 308
Spinakker, da, Vrbovec zvuci kao prava stvar! :A25:

Lex, notirano, moram priznati da imas argument u tom slucaju!
Prosle godine mi posao bio takav da sam morao sve propustiti, ali vidim da se svasta zanimljivog desavalo dok mi je oprema stajala u naftalinu. :A00:

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


03 tra 2018, 19:30
Profil
Pukovnik
Pukovnik
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2011, 23:32
Postovi: 3589
Lokacija: Srednja Istra
Post Re: procjena municije 308
jolly je napisao/la:
..Lex, notirano, moram priznati da imas argument u tom slucaju...


Trubim ja to vec duze vrijeme, kao pokvarena ploca, zemlja se vrti neprekidno a mi nikako da se odljepimo od ISSF disciplina i starih navika. Sada ti za novu golu i koliko toliko konkurentnu pusku treba od 3500 Eur ( citaj 5 ) pa na dalje, promjeri cijevi na kraju tesko da padaju ispod 30mm, akcije su postale kombinacije, Titana, Ergala, Magnezija i nekih legura sa Mjeseca, Jupitera i Marsa , ako je suditi po cjeni !!!

_________________
Nemoguće je Nemoguće


03 tra 2018, 19:48
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 82 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 35 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan