Page 3 of 5

Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu

Posted: 02 Aug 2020, 21:34
by Iggy
dundoivica wrote:evo arsenala korištenog taj dan. baš je bio dobar dan. municije kolko smo spizdili sveukupno mogao bi se kupit jedan remington 783 :D
Nekako mi poznat arsenal i samo mi dva lika padaju na pamet... :D :D :D

Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu

Posted: 02 Aug 2020, 22:01
by AR15 fan
samoborac wrote:Kakve veze imaju tlak i šećer sa sposobnošću rukovanja oružjem?
Doktor ti se stisne i zbog toga ti kaže da nisi sposoban. Naveo sam kao možebitni primjer, nisam stručnjak.

Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu

Posted: 02 Aug 2020, 22:38
by Trapavi
AR15 fan wrote:
samoborac wrote:Kakve veze imaju tlak i šećer sa sposobnošću rukovanja oružjem?
Doktor ti se stisne i zbog toga ti kaže da nisi sposoban. Naveo sam kao možebitni primjer, nisam stručnjak.
Doktor opće prakse može samo svoje mišljenje poslati u mup a onda osoba ide na izvanredni lječnički pregled na kome će se utvrditi i od čega se osoba lječi i dati konačno mišljenje o zdravstvenoj sposobnosti za rukovanje oružjem .

Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu

Posted: 03 Aug 2020, 06:51
by dundoivica
Iggy wrote:
dundoivica wrote:evo arsenala korištenog taj dan. baš je bio dobar dan. municije kolko smo spizdili sveukupno mogao bi se kupit jedan remington 783 :D
Nekako mi poznat arsenal i samo mi dva lika padaju na pamet... :D :D :D

??? ok jel se znamo u tri oka iggy :D
sad si me zainteresirao odankle si ba puca da te vidim.

Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu

Posted: 03 Aug 2020, 12:35
by Tandrax
Pozdrav

Pratih emu od početka ali nisam shvatio šta je to C:I:P o kojem pričate ?

Može li nekkavo objašnjenje o čemu se to radi ?

Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu

Posted: 03 Aug 2020, 13:33
by Mike_Torello
evo kolega, nadam se da se snalazis s engleskim
https://en.wikipedia.org/wiki/Commissio ... s_proofing

Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu

Posted: 03 Aug 2020, 13:52
by jolly
Tandrax wrote:Pozdrav

Pratih emu od početka ali nisam shvatio šta je to C:I:P o kojem pričate ?

Može li nekkavo objašnjenje o čemu se to radi ?
To je - stanadard testiranja oruzja da bi bilo sigurno, i sustav oznacavanja zigom. U biti tzv. tormentacija. U zavodu za ispitivanje kroz oruzje se ispali testno streljivo visokih tlakova mozda 30% ili vise od stabndardnog, ako izdrzi bez deformacija, proslo. Udari se zig. Skracena verzija. Razliciti Zigovi postoje za crni barut, bezdimni barut, sacmarice, itd... jer su razliciti tlakovi.

U evropi je CIP, u Americi je SAAMi

CIP
https://en.wikipedia.org/wiki/Commissio ... portatives

CIP
https://www.cip-bobp.org/en/cip

SAAMI
Americki standard je SAAMI, skoro identican ali ima sitne razlike. SAAMI su uspostavili proizvodjaci u americi da bi mogli proizovditi po identicnom standardu jer nisu potpisnici CIP.

SAAMI
https://en.wikipedia.org/wiki/Sporting_ ... _Institute

SAAMI
https://saami.org/technical-information ... standards/

U teoriji, prema zakonskoj regulativi i onome sta se raspravlja ovdje, ex YU - i oruzje za JNA u sto ide PAP M59, ili puska M48, ta oruzja su radjena po vojnom standardu, i vecina nema CIP zig. (ili sve vojno nema? ja to ne mogu tvrditi)
zastava za civilnu proizvidnju, lovacki karabini i slicno, tvornica je zigosala prije rata zastava CIP zigom, imali su licencu a to je radio ZIZ (zavod za ispitivanje i zigosanje), pa je to onda u ratno vrijeme izgubilo licencu, pa su slali u madjarsku na toremntaciju, itd, itd, i sad da li imaju licencu ili ne, ne znam, ali zavod postoji.
ZIZ:
https://www.proofhouse.rs/

Nova puska u ducanu kad kupujes mora imati CIP zig. Problem moze iskrsnuti sa polovnim ex vojnim oruzjem na civilnom trzistu. kod kupnje polovnog. (naglasak je na "moze" ja ne znam za primjere da kazem da znam da nije proslo, ali to se ovdje spominje)

U hrvastkoj za sad ne postoji zavod za tormentaciju. Kako ko to rijesava, raspravljalo se po forumu, pa istrazi.

takodjer za domacu zadacu istrazi:
Zakon o explozivnim tvarima i prometu oruzja iz 2017.
CLanak 15 i 17, o tome gdje se primjenjuje i ne primijenjuje oznacavanje zigom

Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu

Posted: 03 Aug 2020, 15:21
by timmy75
mislim da srpski ZIZ nema licencu CIP jer ga nema na službenom popisu "ustanova za prokušavanje"
https://www.cip-bobp.org/en/proof-marks-in-force

Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu

Posted: 03 Aug 2020, 17:14
by Trapavi
timmy75 wrote:mislim da srpski ZIZ nema licencu CIP jer ga nema na službenom popisu "ustanova za prokušavanje"
https://www.cip-bobp.org/en/proof-marks-in-force
Ali oružje izvoze po cjelom svijetu , mislim sad na civilno . Kako rade ne znam ali sigurno ne šalju puške u Mađarsku na tormentaciju pored svog zavoda. Moguće da imaju neki dil sa Mađarima , a kako u Ameriku na njihov standard ne znam . Bilo kako bilo u Americi čovjek kupi M48 i ide u lov ili kamo već oće a mi ovdje kao u svemu beskrajno birokratiziramo i mudrujemo.

Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu

Posted: 03 Aug 2020, 19:39
by dundoivica
Trapavi wrote:
timmy75 wrote:mislim da srpski ZIZ nema licencu CIP jer ga nema na službenom popisu "ustanova za prokušavanje"
https://www.cip-bobp.org/en/proof-marks-in-force
Ali oružje izvoze po cjelom svijetu , mislim sad na civilno . Kako rade ne znam ali sigurno ne šalju puške u Mađarsku na tormentaciju pored svog zavoda. Moguće da imaju neki dil sa Mađarima , a kako u Ameriku na njihov standard ne znam . Bilo kako bilo u Americi čovjek kupi M48 i ide u lov ili kamo već oće a mi ovdje kao u svemu beskrajno birokratiziramo i mudrujemo.
zastava je sad otvorila svoju tvornicu u americi jel im je sve popularnije oružiije na tom tržištu a i jednostavnije im je jjer nemoraju tražiti generalne uvoznike i ostala sranja vec u srbjij naprave djelove posalju u ameriku i tam sastave i isplativije im je.

Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu

Posted: 04 Aug 2020, 05:53
by jolly
K tome, u Americi ne rade tormentaciju prema cip standardu.
Medjutim, mislim da nije to tvornica u americi, nego uvoznik.

Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu

Posted: 04 Aug 2020, 07:10
by dundoivica
ne bas sam gledao youtubera tfbtv pravio recenziju skpskog malog kalaša u 5.56x45 kalibru i spomenio zastava arms kako su otvorili tvornicu u americi te biše ne uvoze oružije već ga tam rade to je za njih velika stvar samo da je made in usa iako ga oni u srbiji naprave djelove a tam zbog zakona sastave

Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu

Posted: 04 Aug 2020, 07:59
by jolly
dundoivica wrote:ne bas sam gledao youtubera tfbtv pravio recenziju skpskog malog kalaša u 5.56x45 kalibru i spomenio zastava arms kako su otvorili tvornicu u americi te biše ne uvoze oružije već ga tam rade to je za njih velika stvar samo da je made in usa iako ga oni u srbiji naprave djelove a tam zbog zakona sastave
Oni su uvoznici, a ne proizvodjaci.
https://zastavaarmsusa.com/history/

ZASTAVA ARM USA is the exclusive importer of Zastava Arms products to US.

Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu

Posted: 04 Aug 2020, 13:40
by timmy75
jel postoji mogućnost da se kod nas sada nabavi taj ZPAP M70 s kromiranom cijevi?

Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu

Posted: 04 Aug 2020, 15:31
by AR15 fan
Ne postoji. Već smo johnnyboyy i ja kontaktirali po Hrvatskoj i Sloveniji. To je isključivo za Ameriku i možeš se slikati. Zastava se okrenula proizvodnji sasvim drugih puški i kalibara od starih M70 kojima naoružavaju svoju vojsku, policiju i žandarmeriju uz razno razne natječaje na koje po svijetu šalju primjerke. Zastava Arms USA uvozi kompletne puške iz Srbije, ali kao parts kits. To znači da se puška rastavi iz originalne konfiguracije proizvedene u Srbiji, dopremi u Ameriku i tamo sastavi ali uz dodatak .922 compliant dijelovima tj svaka puška mora imati određeni broj dijelova proizvedenih u Americi. Primjerice ako bi ubacili Magpul spremnik to bi bilo 3 dijela jer se računa tijelo spremnika, opruga i vodilica metaka.

Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu

Posted: 04 Aug 2020, 18:26
by johnnyboyy1711
timmy75 wrote:jel postoji mogućnost da se kod nas sada nabavi taj ZPAP M70 s kromiranom cijevi?
Mokri snovi johnnyboyya...

Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu

Posted: 04 Aug 2020, 20:20
by jolly
Mislim da je to samo pitanje volje uvoznika.

Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu

Posted: 04 Aug 2020, 22:00
by timmy75
ufff šteta, yugo underfolder s kromiranom cijevi i cz75, prvo krov nad glavom pa to dvoje :A27:

Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu

Posted: 04 Aug 2020, 22:41
by Mike_Torello
timmy75 wrote:ufff šteta, yugo underfolder s kromiranom cijevi i cz75, prvo krov nad glavom pa to dvoje :A27:
i velis ima svaka kuca da zaduzi komplet, ko svicarski rezervisti... :D

Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu

Posted: 05 Aug 2020, 00:15
by timmy75
Mike_Torello wrote:
timmy75 wrote:ufff šteta, yugo underfolder s kromiranom cijevi i cz75, prvo krov nad glavom pa to dvoje :A27:
i velis ima svaka kuca da zaduzi komplet, ko svicarski rezervisti... :D
Ne, ne. Komplet po glavi, ne kući, ako je 4 ukućana - 4 kompleta :A29: :A03: :A03: