Page 4 of 8

Re: prigušivači

Posted: 16 Aug 2021, 08:33
by AR15 fan
Lako se kranjc hvali kad kranjc i automat može imati po zakonu pod određenim uvjetima, iako ne svi građani... ali primjerice kranjc neće dobiti dozvolu za držanje i nošenje u svrhu samoobrane jer ih jednostavno ne odobravaju već godinama... nije zakonom zabranjeno nego čisto policija i politika ne daju...

Re: prigušivači

Posted: 07 Oct 2021, 18:03
by jolly
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatsk ... a-15108192

Citiram:
- Čak smo spremni i educirati vlasnike parcela kako bi sa puškama sa prigušivačima štitili svoje usjeve.
Kraj citata.

Vjerojatno ce se ici na legalizaciju prigusivaca, po slovenskom modelu.
Ovo je najava kroz novine.
Neko je na forumu vec bio napisao da trgovci vec traze ponude za uvoz prigusivaca, vec se ispod tezge to najavljivalo.

Re: prigušivači

Posted: 08 Oct 2021, 01:23
by Operator
jolly wrote:https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/dosta-mi-je-uzaludnih-sastanaka-deset-godina-pricam-o-divljim-svinjama-a-nista-se-ne-mijenja-15108192

Citiram:
- Čak smo spremni i educirati vlasnike parcela kako bi sa puškama sa prigušivačima štitili svoje usjeve.
Kraj citata.

Vjerojatno ce se ici na legalizaciju prigusivaca, po slovenskom modelu.
Ovo je najava kroz novine.
Neko je na forumu vec bio napisao da trgovci vec traze ponude za uvoz prigusivaca, vec se ispod tezge to najavljivalo.

Da, bas citao na jutarnjem i ne vjerujem sta citam. Jel moguce da se sprema izmjena i dopuna zakona?

Re: prigušivači

Posted: 08 Oct 2021, 05:02
by jolly
Neko je tako vec najavio na forumu.
Nedavno su Slovenci to legalizirali.

Iz onoga sta citam: Problem svinja je eskalirao, u urbanim i prigradskim podrucjima, u nelovnim zonama.
Predlozit ce legalizaciju prigusivaca, da se gradjanstvo ne bi uznemiravalo.
I pod odredjenim uvjetima ce smanjiti daljinu pucanja, od kuca.

E, sad. Kroz prizmu streljastva.
Ja osobno nisam previse odusevljen prigusivacama, ali nisam ni izricito protiv.
U HR je bilo primjera zatvaranja streljana zbog buke na pr. Karlovac i Zadar, pa su otvorili sa dozvolom za mali kalibar.
Njima bi ovo malo pomoglo, da im dozvole treninge VK s prigusivacem.
Premda se postavlja pitanje, tehnickog pravilnika za oruzje u HSS??? Nece proci tehnicki pravilnik za natjecanje.
Uglavnom, ko zna hoce li se HSS ili drugi savezi ukljuciti u ovu kampanju.
(Da se ne desi da lovci mogu nabavljati prigusivace pod odredjenim uvjetima a sportski strijelci ne mogu, jer pucaju na streljanama pa im ne treba)
Budemo vidjeli kako se ova prica razvija...

Re: prigušivači

Posted: 08 Oct 2021, 08:56
by Mirok
Da,samo prigušivač će smanjiti 20-30 dB kod nekog univ lovačkoga karabina. i to je to.

Re: prigušivači

Posted: 08 Oct 2021, 10:23
by Marko2Marko
za sve streljane i sve tehnike streljanja prigušivači nisu rešenje.

ali vrlo dobro smanjiju zvuk, jer skoro ne trebaš glušnika više za lov. u sloveniji je vrlo velika mania sada okolo toga. i dečki vide da možeš imati večje prigušivače; imaš 6,5 kalibar ali možeš kupiti za .30 kalibar; neče biti slišne razlike, i nije veliko mogučnosti da če krogla uništiti prigušivač, jer veliko navoja nije u ravnini sa cijevjo.

za streljane če trebati ograditi da se zvuk ne širi previše kad prigušivači nisu rejšenje, recimo ISSF ili F-Class:

https://www.24hourcampfire.com/ubbthrea ... ype/thread

http://img.photobucket.com/albums/v30/T ... barrel.jpg

http://img.photobucket.com/albums/0703/ ... 038661.jpg

Re: prigušivači

Posted: 08 Oct 2021, 15:16
by Mike_Torello
Mauseras wrote:A što se tiče zaštite sluha, ja ju imam na svakom ispaljenom metku, ali moji kolege... Nikad, možda ako se puca trap, ali to je to. Pištolj? "Ne treba, ne budi pi`ka!" Puška? "Ne treba, ne budi pi`ka!". Nitko ne nosi, bez obzira koliko se pucalo...
kao i ja prije 20-25g. ma kakvi antifoni, kakve zute streljacke naocale, kakve pickematerine, to je za picke... a sad... ok nije samo od pucanja bilo je i drugih trauma na sluh, ali pucanje je stavilo tocku na i...

Re: prigušivači

Posted: 08 Oct 2021, 15:23
by jolly
Mike_Torello wrote:
Mauseras wrote:A što se tiče zaštite sluha, ja ju imam na svakom ispaljenom metku, ali moji kolege... Nikad, možda ako se puca trap, ali to je to. Pištolj? "Ne treba, ne budi pi`ka!" Puška? "Ne treba, ne budi pi`ka!". Nitko ne nosi, bez obzira koliko se pucalo...
kao i ja prije 20-25g. ma kakvi antifoni, kakve zute streljacke naocale, kakve pickematerine, to je za picke... a sad... ok nije samo od pucanja bilo je i drugih trauma na sluh, ali pucanje je stavilo tocku na i...
to je produkt razmisljanja generacije koja je dovela streljastvo, do nivoa gdje smo sad.
Takovij ekipi sve je problem: dress code ne postoji, zastitna oprema ne treba, range bag nemaju, nista ne treba.

Nova generacija, a primarno aktivna u modernim disciplinama - svi odreda nose zastitu. Pojavi li se neko na IPSC ili IDPA poligonu bez zastite sluha i ociju, ni ne ides na poligon. Ni na long range natjecanjima ili treningu nisam vidio da se ne nosi zastita sluha, doduse u vecini slucaja bez zastite ociju.

Re: prigušivači

Posted: 08 Oct 2021, 15:50
by Mirok
Pucanje će ti hoćeš-nećeš narušiti sluh.
Nekome možda i trajno oštetiti,pa i uništiti.
Zato zaštita kada je god moguće.......DA!

Re: prigušivači

Posted: 08 Oct 2021, 17:05
by IB43
Ja cijelu svoju karijeru provodim u jakoj buci. Od prvog dana sa zaštitom.
Ne slušajte ove: To je za p***, i sl. Razgovor sa njma je uvijek jednak.

1: Što će ti to, to je za p***, navikeš se sa vremenom.

Ja: Ne navikneš se, oglušiš sa vremenom.

1. Aaaa, što si rekao?

Ja malo glasnije: Oglušio si.

1. Nisam, navikao se odavno. Pričaj kao muško, a ne kao kakva p***

Ja: OK

1. Aaaa, što si rekao?

Ja glasnije: Blago tebi kada si uspio, meni nikako ne ide.

1. Pa kada nosiš to kao p***

Ja: Da, točno je radi toga.

1. Aaaa, pa kako to pričaš, ništa te se ne čuje. Pričaj muški.
itd. itd.

Samo ih ignorirati i zaštitu sluha koristiti. Osobito sa plinskim kočnicama.

Re: prigušivači

Posted: 08 Oct 2021, 17:17
by Ariel
Što stvarno postoji takvo pubertetsko razmišljanje o zaštiti? Pa tko su ti strijelci?

Tako i u airsoftu "što glumite vi s tim antenama i antifonima", a kad netko baci flashbang, onda jao to se ne smije, hoćeš da oglušimo itd :).

Re: prigušivači

Posted: 10 Oct 2021, 19:51
by Mirok
Takvih razmišljanja ima koliko hoćeš.
To su ljudi koji ne kuže fiziologiju,a svako preispitivanje oni smatraju nedostojnim njih samih.
Jer samo oni i takvi su dovoljno muško,a sve ostalo su p....ce.
A kada im nešto kažeš,vidiš kako ti gledaju usne... :A00:

Re: prigušivači

Posted: 11 Oct 2021, 09:11
by AR15 fan
Što mislite hoćemo li gledati uskoro neko Hitman style? Komentiram zbog komičnih upita na jednoj FB grupi gdje se ovdje neimenovani gospodin raspitivao da li se zna hoće li moći imati prigušivač na pištolju za DiN u svrhu samoobrane. Čisto iz zajebancije sam uzeo neki stari airsoft prigušivač i stavio ga improvizirano na SF19 (5,25 cijev s navojem) i to je toliko dugo da ga vrlo teško pod ruku staviš, doslovce mi vrhu airsoft prigušivača dira remen na hlačama... što vi mislite o tome?
Hitman-Games-In-Order.jpg
imrs.jpg

Re: prigušivači

Posted: 14 Oct 2021, 22:31
by matezg1
Mislim da maštate i s oproštenjem koji će ti k...
prigušivač za samoobranu ?
Ako se nedaj bože nađeš u takvoj situaciji da moraš pucati i prvi ne pogodi
onda bar da se čuje čim više pa da imaš koji će otjerati prijetnju sa prigušivačem neće niti znati da pucaš.
Ovo je za profesionalne killere iz filmova. Dream on.

Re: prigušivači

Posted: 15 Oct 2021, 09:06
by Darko11

Re: prigušivači

Posted: 15 Oct 2021, 11:34
by AR15 fan
matezg1 wrote:Mislim da maštate i s oproštenjem koji će ti k...
prigušivač za samoobranu ?
Ako se nedaj bože nađeš u takvoj situaciji da moraš pucati i prvi ne pogodi
onda bar da se čuje čim više pa da imaš koji će otjerati prijetnju sa prigušivačem neće niti znati da pucaš.
Ovo je za profesionalne killere iz filmova. Dream on.
Sarkazam frende, ali čovjek koji je to postavio na upit na Facebooku se nije šalio s tim pitanjem :A03:

Re: prigušivači

Posted: 15 Oct 2021, 11:51
by Mirok
U svrhu samoobrane prigušivač nije potreban.
Ali ja ne vidim problem da netko tko ima oružje za samoobranu,ne bi mogao imati prigušivač.
Jednostavno,ide na streljanu,vježba gađanje i stavi prigušivač da ipak nešto smanji prasak i tako štiti sluh.

Re: prigušivači

Posted: 15 Oct 2021, 15:21
by Darko11
Nema razloga da prigusivaci budu ilegalni.Onaj ko zeli u krivolov ili neke jos gore nelegalne radnje bez problema nabavi i oruzje i prigusivac na crno,njega zakon ne zanima.Ima ga koliko hoces ,a svaki puskar ili tokar ce izraditi prigusivac bez problema i navoj.Dobre stvari su sacuvani sluh i manje uznemiravanje divljaci u lovistima,manje buke na streljanama .Ko ga zeli zloupotrijebiti lako ce doci do njega, i briga ga sto kaze zakon.

Re: prigušivači

Posted: 15 Oct 2021, 22:17
by matezg1
Ma sve pet za trening na streljani i lov ali da svi koji imaju u RH DIN
šeću sa prigušivačima meni je to jednostavno neprihvatljivo jer od 90 %
ljudi koji poštuju zakone uvijek će se naći netko tko će to zlorabiti jednostavno smo
takvo društvo i prigušivači za samoobranu to je totalna glupost.

Re: prigušivači

Posted: 16 Oct 2021, 01:57
by Barut
Jao, koja deprimirajuća tema.... :A07:
AR15 fan wrote:
matezg1 wrote:Mislim da maštate i s oproštenjem koji će ti k...
prigušivač za samoobranu ?
Ako se nedaj bože nađeš u takvoj situaciji da moraš pucati i prvi ne pogodi
onda bar da se čuje čim više pa da imaš koji će otjerati prijetnju sa prigušivačem neće niti znati da pucaš.
Ovo je za profesionalne killere iz filmova. Dream on.
Sarkazam frende, ali čovjek koji je to postavio na upit na Facebooku se nije šalio s tim pitanjem :A03:
Ne znam čemu sarkazam frende? Kad govorimo o samoobrani i oružju za držanje, dakle ono što držiš kod kuće za samoobranu. Ja bih na to zašarafio prigušivač bez sekunde razmišljanja. Znaš li ti kako zvuči pucnjava u zatvorenom prostoru bez zaštite za uši? A nedao ti Bog da moraš raspaliti u samoobrani iz kakvog AR-15 sa 10" cijevi u kući sa praznim ušima! Možeš se slobodno pozdraviti sa sluhom. U autu da ne pričam, to je još gore, zbog puno manjeg prostora. Ja sam taksirao prije, od početka epidemije to više ne radim, ali da radim i da nosim u autu, jako bih volio mogućnost da imam prigu na cijevi.

Ok, za nošenje za pasom uglavnom nije praktično rješenje. Možda eventualno ispod pazuha bi se dalo, sa nekim kompaktnijim modelom prigušivača. Ne mora uopće biti najefikasniji, neka skine samo 10dB zvuk dolje. 10dB ti je razlika 10x, u praksi će ti to biti da ti je subjektivno mala razlika u buci, ali realno će ti trebati deset ispaljenih metaka za istu razinu oštećenja sluha kao jedan metak bez prigušivača. Meni to zvuči odlično.
Bitty
Bitty
Kod nošenja bih gledao da procijenim gdje provodim najveći dio vremena, odnosno gdje je najveća opasnost, na vanjskom ili unutarnjem prostoru u mojoj situaciji.

Postoje i pištolji s integralnim prigušivačem, što je još bolje. Ako si mogu priuštiti, zašto ne?
Maxim
Maxim