Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 19 tra 2024, 06:53.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 40 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2
Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom? 
Autor/ica Poruka
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5373
Lokacija: Zagreb
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
lex-lutor je napisao/la:
Moze pitanje ?

U kojem clanku zakona i to kojeg je precizno definirano da zracnu pusku treba cuvati u ormaru za oruzje ? Ja takav podatak nisam nasao i ne pada mi napamet drzati zracnicu u ormau za oruzje jer to nigdje NIJE PRECIZNO DEFINIRANO.. ???

Umoran sam vec od citanja zakona po sistemu "podrazumijeva se" pa ako netko moze navesti gdje to pise onda dobro, ako ne pise odjebite sa takvim razmisljanjem tipa "podrazumijeva se" !!

NHF !

Članak 33 Zakona.


25 tra 2021, 18:27
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6734
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Mirok je napisao/la:
lex-lutor je napisao/la:
Moze pitanje ?

U kojem clanku zakona i to kojeg je precizno definirano da zracnu pusku treba cuvati u ormaru za oruzje ? Ja takav podatak nisam nasao i ne pada mi napamet drzati zracnicu u ormau za oruzje jer to nigdje NIJE PRECIZNO DEFINIRANO.. ???

Umoran sam vec od citanja zakona po sistemu "podrazumijeva se" pa ako netko moze navesti gdje to pise onda dobro, ako ne pise odjebite sa takvim razmisljanjem tipa "podrazumijeva se" !!

NHF !

Članak 33 Zakona.


Lex, cekamo tvoj komentar! :D :D :D

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


25 tra 2021, 18:34
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5373
Lokacija: Zagreb
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Vrlo je problematična i izjava koju je Jolly morao potpisati,da pušku neće koristiti na streljani.
Zakon kaže da čak i djeca uz pomoć trenera,mogu koristiti zračno orużje na uređenim strelištima(to bi bile streljane) i na mjestima određenim i uređenim za vježbe gađanja.
I opet sami sebi skaču u usta!


25 tra 2021, 18:37
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 18 sij 2019, 16:31
Postovi: 1212
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Ta izjava o streljanama je jako problematična.
Ja se nadam da je samo nedorečena i da se mislilo na streljane za zračno oružje 10m, a ne općenito. U pitanju je zračnica, nije zolja ili maljutka.

Što se ormara tiče, barem je sada zakon jasno definirao stanje stvari. Bez potrebe za gatarama i gledanjem u talog kave. Kao što je slučaj sa izjavom o streljanama.


25 tra 2021, 19:13
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6734
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Jako puno stvari, se moze kvalitetno odraditi uz uvjet da je u skladu sa SAVJESTI ODGOVORNOG VLASNIKA ORUZJA.
I to ne mora biti propisano ni jednim zakonom.

U ovom slucaju, svako oruzje, treba biti zakljucano u sefu ili ormaru. To je po meni. Ako nije, ovo je potencijalna ugroza za ukucane, djecu, i mogucnost da provalnik ukrade. Ne postoji ni jedan realan razlog da oruzje ne bude zakljucano.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


25 tra 2021, 20:51
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5373
Lokacija: Zagreb
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Naravno,odgovornost prije svega!


25 tra 2021, 21:02
Profil
Civil
Civil

Pridružen/a: 23 tra 2021, 16:50
Postovi: 8
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Hvala svima na odgovorima!
Uglavnom, previse je tu prostora za razno razna tumacenja zakona. Jedino sto mi je savrseno jasno je clanak 71/12 o kaznama :)
Iz toga razloga, puskica bude ociscna i konzervirana pa nek skuplja prasinu jos neko vrijeme :/

poz


26 tra 2021, 11:50
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6734
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
dmitriv je napisao/la:
Hvala svima na odgovorima!
Uglavnom, previse je tu prostora za razno razna tumacenja zakona. Jedino sto mi je savrseno jasno je clanak 71/12 o kaznama :)
Iz toga razloga, puskica bude ociscna i konzervirana pa nek skuplja prasinu jos neko vrijeme :/

poz


Mozes u medjuvremenu poslati email, i upit na mup. Kad dobijes odgovor, si na miru, i znat ces na cemu si.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


26 tra 2021, 13:25
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Zakljucak.Iz zracnice ne smijete loviti divljac,ne smijete pucati u sumi,ne smijete pucati u dvoristu,ne smijete pucati na streljani.

Koji k ce vam onda zracnica ? :mrgreen:

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


28 tra 2021, 09:14
Profil Web stranica
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 18 sij 2019, 16:31
Postovi: 1212
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Možeš ako si vlasnik šume ili ti vlasnik dozvoli. I udovoljava svim drugim zahtjevima.

Što će mi zračnica?

Meni je zanimljiva kao jako jeftini trening sa malo popratnih radnji (čišćenje gareži npr.). Osim toga, volim balistiku, a dijabole su prilično neistražene.

Tu je još i simulacija extreme long rangea kojeg obožavam, ali nažalost u RH za vatreno nemamo uvijete.

Ja potegnem 5.5mm 45J zračnicom (federuša) na 150m. Mislim da još uvijek držim rekord na GTA forumu za najdalji pogodak federušom (3 MOA na 150m - 5 hitaca) Inače, grupira oko 2-4 MOA. Vjerujte mi da je ovo jako teško, ali da uvid u ELR.
Pad je oko 50 MOA, propuh skrene dijabolu u metrima.

Svaka budala ima svoje veselje, pa tako i ja svoje.

Što se tiče balistike, osim utjecaja košuljice na težište i posljedično potpuno suprotnog ponašanja od onoga opisanog GA modelom. Prilično sam siguran i da mjerim pad otpora sa brzinom, pri manjim brzinama. To bi značilo da subsonični projektili lete dalje nego se danas predpostavlja. Ako dobro mjerim. To ćemo još vidjeti.

PS
Za streljane, mislim da je u pitanju zabrana jačim zračnicama na 10m zračno. Razjasniti ćemo i to.


28 tra 2021, 09:44
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5373
Lokacija: Zagreb
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Za svako oružje bi ti odgovorili da možeš na streljanu.
Siguran sam da će tako i za zračnicu.


28 tra 2021, 13:54
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5373
Lokacija: Zagreb
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Osim toga,na streljanama imaš voditelja koji ti ne bi dozvolio nešto za što streljana nije namijenjena!


28 tra 2021, 13:56
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
IB43 je napisao/la:
Možeš ako si vlasnik šume ili ti vlasnik dozvoli. I udovoljava svim drugim zahtjevima.

Što će mi zračnica?

Meni je zanimljiva kao jako jeftini trening sa malo popratnih radnji (čišćenje gareži npr.). Osim toga, volim balistiku, a dijabole su prilično neistražene.

Tu je još i simulacija extreme long rangea kojeg obožavam, ali nažalost u RH za vatreno nemamo uvijete.

Ja potegnem 5.5mm 45J zračnicom (federuša) na 150m. Mislim da još uvijek držim rekord na GTA forumu za najdalji pogodak federušom (3 MOA na 150m - 5 hitaca) Inače, grupira oko 2-4 MOA. Vjerujte mi da je ovo jako teško, ali da uvid u ELR.
Pad je oko 50 MOA, propuh skrene dijabolu u metrima.

Svaka budala ima svoje veselje, pa tako i ja svoje.

Što se tiče balistike, osim utjecaja košuljice na težište i posljedično potpuno suprotnog ponašanja od onoga opisanog GA modelom. Prilično sam siguran i da mjerim pad otpora sa brzinom, pri manjim brzinama. To bi značilo da subsonični projektili lete dalje nego se danas predpostavlja. Ako dobro mjerim. To ćemo još vidjeti.

PS
Za streljane, mislim da je u pitanju zabrana jačim zračnicama na 10m zračno. Razjasniti ćemo i to.


Salim se kolega,zracnice imaju svoje mjesto,tiho i maksimalno jeftino uzivanje i istrazivanje.Svaka cast za 3 moa na 150m sa springericom :A25: Ja radim slicne eksperimente sa malim kalibrom, samo sto vise volim malo vise potencijala,dakle 22 lr, ali meta zna biti i na 350m daljine.Samo uzivajte.

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


28 tra 2021, 14:07
Profil Web stranica
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 18 sij 2019, 16:31
Postovi: 1212
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Sve čast na 350m sa MK. To je tkđ. ELR u toj kategoriji.

Šteta što nemamo uvijeta za VK ELR.

Nema veze. I 100m sa VK može biti zanimljivo, ja koristim male mete, 6mm promijer centra, pa ih gađam i brojim koliko puta sam pogodio centar, a koliko puta ga promašio.
Na 300m stavim metu sa sniper kupova (skinuta sa ovog foruma). Dovoljno je zanimljiva sama po sebi.

Šteta što se sve vezano za oružje sve više i više zabranjuje. Zračnica i field target su super.


28 tra 2021, 16:04
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6734
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
IB43 je napisao/la:
Šteta što se sve vezano za oružje sve više i više zabranjuje. Zračnica i field target su super.


Ovo je relativno.
Danas mozes nabaviti ar15, ak47 u ducanu s nabavnom dozvolom.
TO prije nije moglo
Danas se ljudi mogu legalno baviti realoadingom, to prije nije moglo.
Snajper kupovi se u hrvatskoj odrzavaju vec vise od deset godina, uz stanku zbog covida - prije nikad nisu bili.
U istom periodu cak i malo prije, doslo i prakticno streljastvo u Hrvatsku, prije nije bilo
Itd, itd...

Osnovni problem je nedostatak streljana, a sve ostalo se razvija prirodnim tokom. Razvija se - to je kljucna rijec.
Osobno vidim pozitivne pomake u svemu, uz pristunu rak ranu streljastva , a to je problem (zatvaranja drzavnih) streljana. Medjutim, i tu vidim neke pozititovne pomake, jer privatne streljane koje se otvaraju funkcioniraju bez problema. U zadnjih 5 ggodina otvoreno ih nekoliko.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


28 tra 2021, 16:51
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6734
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Darko11 je napisao/la:
Ja radim slicne eksperimente sa malim kalibrom, samo sto vise volim malo vise potencijala,dakle 22 lr, ali meta zna biti i na 350m daljine.


Da li si sta prilagodjavao nagib montaze, i koju optiku koristis za 350 metara?

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


28 tra 2021, 16:56
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 18 sij 2019, 16:31
Postovi: 1212
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
jolly je napisao/la:
IB43 je napisao/la:
Šteta što se sve vezano za oružje sve više i više zabranjuje. Zračnica i field target su super.


Ovo je relativno.
Danas mozes nabaviti ar15, ak47 u ducanu s nabavnom dozvolom.
TO prije nije moglo
Danas se ljudi mogu legalno baviti realoadingom, to prije nije moglo.
Snajper kupovi se u hrvatskoj odrzavaju vec vise od deset godina, uz stanku zbog covida - prije nikad nisu bili.
U istom periodu cak i malo prije, doslo i prakticno streljastvo u Hrvatsku, prije nije bilo
Itd, itd...

Osnovni problem je nedostatak streljana, a sve ostalo se razvija prirodnim tokom. Razvija se - to je kljucna rijec.
Osobno vidim pozitivne pomake u svemu, uz pristunu rak ranu streljastva , a to je problem (zatvaranja drzavnih) streljana. Medjutim, i tu vidim neke pozititovne pomake, jer privatne streljane koje se otvaraju funkcioniraju bez problema. U zadnjih 5 ggodina otvoreno ih nekoliko.


Istina, u pravu si.

I ova tema je i krenula upravo iz razloga jer čovjek nema gdje koristiti zračnicu.
Mali broj streljana je glavni problem, a ne zabrane. Da ima dovoljno streljana, možda bi i na pravila gledali drugačije.


28 tra 2021, 17:11
Profil
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6734
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
IB43 je napisao/la:
Mali broj streljana je glavni problem, a ne zabrane. Da ima dovoljno streljana, možda bi i na pravila gledali drugačije.


Moja analiza situacije je da smo jos uvijek u "prelaznom, tranzicijskom periodu" izmedju dva sustava.

Nekad si imao drzavne streljane na svakom koraku.

Medjutim, sustav ih ne moze:
1) adminstrirati (primjer Drenova, Rijeka, Valdebek, Pula)
2) komericjalno voditi, ili graditi nove, pogotovu uz jos uvjek neadekvatne pravilnike. (s tim da ima par izuzetaka)

Medjutim, privatnici koji su se odlucili investirati, i sagraditi streljane za vatreno oruzje (uz sve nepovoljne pravilnike), njihove streljane funkcioniraju.
I to je buducnost.

Nakon zakona o oruzju koji nam dopusta reloading i puske poput ar15 i ak47, sad nam trebaju dvije glavne stvari:

1) Novi liberalniji pravilnik o strelistima - i - jako - vazno - cak - najvaznije - o mjestima predvidjenim za vjezbe gadjanja. To ce jako pomoci da se stvari ubrzaju. Ovaj novi pravilnik, jos nije donesen, medjutim prijedlog je napravljen, i imas na forumu. Stavio ga istra-champion.

2) Uvrstiti nove discipline u program rada, saveza, odnosno klubova, da bi se sve konacno pokrenulo sa mrtve tocke.

Sve to ide sporo, ali ide nekako. tako to ja vidim.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


28 tra 2021, 17:47
Profil
Natporučnik
Natporučnik

Pridružen/a: 18 sij 2019, 16:31
Postovi: 1212
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
Ja sam optimist. Mislim da će se sve to pokrenuti.

Mi imamo dugu tradiciju streljaštva. Prvi sportski klub je bio streljački, osnovan 1784 godine.
Trenutno su u usponu nove discipline, van ISSFa, npr. F-Class ili snajper kupovi...
Jednostavno treba prihvatiti da je tehnologija pošla naprijed i nove discipline su tu.
Da smo bili konzervativni od početka, još bi bili samo na crnom barutu i kuburama. Nismo, jer smo prihvatili nove tehnologije i discipline. Ne vidim pametan razlog da se to ne napravi i danas sa novim disciplinama.

Mislim kada se natjecanja pokrenu da će broj zainteresiranih biti u porastu. Za jednog sigurno hoće, mene.

Isplativost ulaganja u privatnu streljanu ovisi o očekivanom broju korisnika. Kako broj potencijalnih korisnika raste, biti će i novih streljana.


28 tra 2021, 18:41
Profil
Natporučnik
Natporučnik
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 17:19
Postovi: 1467
Post Re: Gdje je dozvoljno gadjanje zracnom puskom?
jolly je napisao/la:
Darko11 je napisao/la:
Ja radim slicne eksperimente sa malim kalibrom, samo sto vise volim malo vise potencijala,dakle 22 lr, ali meta zna biti i na 350m daljine.


Da li si sta prilagodjavao nagib montaze, i koju optiku koristis za 350 metara?


Nisam podesavao nagib.Pad je oko 5m ispod nisanske linije na toj daljini i optika mi je trenutno varijabilna Norconia 3- 9x40.Bez nagiba moguce je gadjati na malom povecanju do maksimalno 4x

_________________
https://www.youtube.com/user/toniiii9/videos


28 tra 2021, 20:05
Profil Web stranica
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 40 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan