Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: 18 tra 2024, 04:56.

ADS

Pravila foruma


Pravila foruma



Odgovori  [ 220 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sljedeća
Lovacko drustvo/udruga preporuka 
Autor/ica Poruka
Civil
Civil

Pridružen/a: 23 tra 2021, 16:50
Postovi: 8
Post Lovacko drustvo/udruga preporuka
Pozdrav svima,

Kao sto naslov kaze, molim ako itko ima preporuku lovacke udruge ili drustva koje prima nove clanove u Zagrebu ili (blizoj) okolici. Blizu sam okretista tramvaja Mihaljevac.
Lovacki ispit sam polozio najvise da mogu legalno posjedovati oruzje i pucati na streljani, no ako postoji prilika, da naucim nesto novo i eventualno ulovim koju divlju svinjicu za fini gulas... :D

Idealno manje drustvo, ekipa u 50tim, mogucnost staziranja i neka razumna pravila (https://forum.lovac.info/loviste/koliko ... 068.0.html)

Po Google Map-sima ih imam barem 30 unutar 10km no niti jedan nema web straincu niti neke podatke za kontakt.. :(

Unaprijed Hvala! :A25:


31 ožu 2022, 15:48
Profil
Online
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6729
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
dmitriv je napisao/la:
Pozdrav svima,

Kao sto naslov kaze, molim ako itko ima preporuku lovacke udruge ili drustva koje prima nove clanove u Zagrebu ili (blizoj) okolici. Blizu sam okretista tramvaja Mihaljevac.
Lovacki ispit sam polozio najvise da mogu legalno posjedovati oruzje i pucati na streljani, no ako postoji prilika, da naucim nesto novo i eventualno ulovim koju divlju svinjicu za fini gulas... :D

Idealno manje drustvo, ekipa u 50tim, mogucnost staziranja i neka razumna pravila (https://forum.lovac.info/loviste/koliko ... 068.0.html)

Po Google Map-sima ih imam barem 30 unutar 10km no niti jedan nema web straincu niti neke podatke za kontakt.. :(

Unaprijed Hvala! :A25:


Sta se tice internet kulture, i javne komunikacije, lovstvo i streljastvo isto. Skoro niko nema web stranicu.
Elem, nisam iz zagreba, da bih preporucio, ali evo ti link sa kontaktima lovackih drustava. raspitaj se, zovi.
https://lszz.hr/adresar-clanova-lszz/

Dugo godina se bavim lovstvom i streljastvom, i neke natuknice da napomenem:
- uclanjenje u LD, tesko ide preko veze, drustva su nesklona uzimati nepoznate ljude.
- u vecini drustava placa se prvo upisninina, a zatim clanarina, prosjek upisnine je oko 6.000 kn, priblizno, koliko pratim.
- Medjutim postoje drustav sa izrazito visokim upisninama, a vrlo malo clanova, pa onda je i lov laksi i opusteniji, manje rigorozna pravila
- lovna pravila po drustvima su stroza od zakona u lovu u prosjeku, cesto puta daju lovni dan vikendom, ili samo nedjeljom, i sl. ali ovo varira, pogotovu di je puno divljih svinja
- nemoj ocekivati med i mljieko, i crveni tepih,
- razmisli o komercijalnom lovu, u gostima, lov uz placanje
- kad obracunas da se za dozvolu za lov u drustvu racunaju radni sati u radnim akcijama u drustvu, clanarina, i ostalo, vrlo cesto se dodje do zakljucka da je najjeftinije loviti komercijalno. Jako puno zavisi koliko vremena mozes uloziti u radne aktivnosti po lovistu. Ako si zaposlen, bit ce zahtjevno.
- clanstvo u drustvu je prvo socijalziacija, pa radne akcije, pa druzenje, a sam lov vrlo restriktivno
- "razumna pravila", u ovisnosti sto za tebe to znaci, ne ocekuj, odnosno budi spreman na kompromis sa samim sobom.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


31 ožu 2022, 16:27
Profil
Civil
Civil

Pridružen/a: 23 tra 2021, 16:50
Postovi: 8
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
jolly je napisao/la:
Dugo godina se bavim lovstvom i streljastvom, i neke natuknice da napomenem:
- uclanjenje u LD, tesko ide preko veze, drustva su nesklona uzimati nepoznate ljude.
- u vecini drustava placa se prvo upisninina, a zatim clanarina, prosjek upisnine je oko 6.000 kn, priblizno, koliko pratim.
- Medjutim postoje drustav sa izrazito visokim upisninama, a vrlo malo clanova, pa onda je i lov laksi i opusteniji, manje rigorozna pravila
- lovna pravila po drustvima su stroza od zakona u lovu u prosjeku, cesto puta daju lovni dan vikendom, ili samo nedjeljom, i sl. ali ovo varira, pogotovu di je puno divljih svinja
- nemoj ocekivati med i mljieko, i crveni tepih,
- razmisli o komercijalnom lovu, u gostima, lov uz placanje
- kad obracunas da se za dozvolu za lov u drustvu racunaju radni sati u radnim akcijama u drustvu, clanarina, i ostalo, vrlo cesto se dodje do zakljucka da je najjeftinije loviti komercijalno. Jako puno zavisi koliko vremena mozes uloziti u radne aktivnosti po lovistu. Ako si zaposlen, bit ce zahtjevno.
- clanstvo u drustvu je prvo socijalziacija, pa radne akcije, pa druzenje, a sam lov vrlo restriktivno
- "razumna pravila", u ovisnosti sto za tebe to znaci, ne ocekuj, odnosno budi spreman na kompromis sa samim sobom.


Uf, ovo me malo otrijeznilo, no hvala za povratnu informaciju!
Kao i svima, slobodno vrijeme odn. nedostatak istog je veliki problem. Upisnina od 6k je dosta visoka, no to bi se dalo i pregrmit i gledat kao investicija ako je dobro drustvo..
"clanstvo u drustvu je prvo socijalziacija, pa radne akcije, pa druzenje, a sam lov vrlo restriktivno" - takodjer nije problem ako je dobro drustvo..


31 ožu 2022, 17:37
Profil
Online
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6729
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
dmitriv je napisao/la:
jolly je napisao/la:

"clanstvo u drustvu je prvo socijalziacija, pa radne akcije, pa druzenje, a sam lov vrlo restriktivno" - takodjer nije problem ako je dobro drustvo..


Pisalo se tu na forumu o uvjetima clanstva u LD i upsininama

Uglavnom, nisu sva drustva ista, naravno, ima boljih i losijih, a i lovista ima boljih i losijih, ali znam za najmanje dva drustva u mojoj blizini koja novom clanu ne dozvoljavaju dvije godine da bilo sta odstreli. Nema lova.
Mladi lovac kod njih mora "da prvo dobro nauci", pa tek onda da ide u lov. I onda dve godine "ucenja".
(iako ima diplomu za lovca, oruzni list, i moze loviti legalno u bilo kojem lovistu komercijalno)

A to se svodi na radne akcije, volonterski rad, i kojesta. Neko to istrpi, neko to ne istrpi. Uglavnom to trpe oni koji zive u neposrednoj blizini lovista, i zainteresirani su da imaju drustvo i loviste pored kuce.
Da je atraktivno, nije.

Zato kad kontaktiras LD za uclanjenje, dobro se raspitaj koje su obaveze za mladog lovca, u smislu radova, ali i u smislu "staziranja".
Koja su pravila lova, i kad su lovni dani.
Da li osim clanarine i upisnine, ima drugih troskova? na pr odstrelna ili trofejna taxa?

Staziranje u lovu je BTW, ukinuto zakonom, zato jer staziranje se radi za profesionalnu struku - doktori, pravnici, pomorci i slicno a nakon tog oni polazu drzavni strucni ispit.
Lov, nije profesija nego hobi, zakonodavac smatra da ne treba staziranje za hobi, nego samo propisani program izobrazbe, i kad dobijes diplomu zakon smatra da si licenciran i punopravni lovac.

Naravno da diploma bez iskustva u lovistu ne znaci puno, i da treba kroz aktivnosti skupljati iskustvo i znanje, i svakako bi trebalo imati mentora u drustvu, ali kroz moje vidjenje ovo se zna primjenjavati na svakakve nacine, i vrlo cesto na stetu novopecenog lovca.

U slucaju komercijalnog lova, lovac dobija vodica, kazes mu lijepo da nemas iskustva, i s vodicem usput svaki put nesto naucis.
Govorim o procjeni divljaci, izvedbi hica sa stapa, ili ceke, ponasanju na standu ako je pogonski lov, itd... nacelno imas posve drugi tretman.

Ne kazem da je komericjalni lov zamjena za pravog mentora, ali ni pravih mentora po drustvima nema previse.
Idealno je biti clan drustva i povremeno otici komercijalnu u lov, pa skupljati iskustvo s jedne i druge strane.

I zavisi koliko si voljan uciti.
Ima slucajeva da su i kroz formalno staziranje nekad, i uz najboljeg mentora, ispali nikakvi lovci.
Pravila nema.

Osim onog da ko je voljan uciti, taj ce se razviti u kvalitetnog lovca sa mentorom ili bez njega.
Uglavnom, gore sam ti skrenuo paznju sta bi bilo dobro pitati, prije uclanjivanja u drustvo.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


31 ožu 2022, 18:01
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5368
Lokacija: Zagreb
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Neće biti jednostavno,ali pokušaj.
A i napiši kakvo iskustvo ako ga bude.
Znam puno slučajeva lošega iskustva,ali možda nije vrijeme za to.


31 ožu 2022, 21:54
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 19 tra 2022, 15:16
Postovi: 105
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Imam prakticki istu dilemu ko i OP tako da cu ovdje nastaviti pitanje da ne pokrecem novu temu.

Ovo sto je jolly dosad napisao mi vec odgovara na mnoga pitanja no imam jos par dodatnih.

Sto se sve podrazumijeva pod radne akcije, u uobacajenom smislu. Razumijem da vjerojatno ako treba popravit krov na lovackom domu da to moze bit radna akcija, no onako nacelno, regularno, sto sve spada pod te radne akcije i obveze lovaca? Po godisnjim planovima koje sam uspio nači na internetu to je uglavnom hranjenje (punjenje hranilica, postavljanje i sl.) i odrzavanje puteva? ima li jos sto da je dominantno ovako, da se cesto mora raditi?

Vezano uz to, dal se te obveze uglavnom obavljaju skupno ili se duznost moze obaviti i solo?

Također, ono što je meni osobno najzanimljivije je mesarenje. Ne znam kako to tocno ide poslje ulova, dal se odma mesari ili se salje kod nekog mesara da to odradi? Meni je velika zelja naucit mesarit dviljac. Pripremit od trenutka kad je mrtva, ogulit, rastranširat itd. Ko klinac sam prisustvovao kolinjima no realno nemam nikakvog iskustva sa mesarenjem. Ne znam dal bi tako nešto mogao naučiti u kao novi clan lovackog drustva?


20 tra 2022, 00:15
Profil
Online
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6729
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Radne akcije ukljucujue sve sto se radi u lovistu.
- izrada ceke
- odrzavanje ceke
- izrada solista
- izrada hranilica
- ciscenje sumskog puta
- odrzavanje svih objekata
- hranjenje divljaci
- punjenje solista
- sadnja remiza
- svi radovi oko lovackog doma
- izrada ograde za gater ili volijeru
- svi radovi za dobrobit i uzgoj divljaci, ili potrebe drustva
itd

Neki radovi su skupni, a neki su pojedinacni. Na pr, odnijeti hranu na hranilicu uz ceku odes sam. Izrada ceke, je uglavnom posao za nekoliko ljudi, itd

"mesarenje" kao rijec si krivo rekao, moras obavezno korigirati. jer moze biti uvredljivo.
"mesarenje", "lovci mesari", i slicno odnosi se na na lovce koji se bave uglavnom sivom zonom krivolova, pucaju na sve sto mrda i pucaju samo radi MESA. "mesari" spadaju u najnizi sloj lovstva

Transiranje divljaci obavlja lovac, oguliti, odstraniti iznutrice, transirati. Redovni postupak, nakon odstrela.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


20 tra 2022, 06:47
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5368
Lokacija: Zagreb
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Ja bih ti preporučio da pročitaš nešto od literature lovstva.
Puno ćeš naučiti.


20 tra 2022, 10:46
Profil
Online
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6729
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Problem je sta literature nema.
Postoji lovacki prirucnik, koji se daje polaznicima osposobljavanja.

Ali druge literature, u tisku i maloprodaji nema - samo se moze traziti po antikvarijatima.

Najsvjezija knjiga o lovstvu je o lovackom oruzju, od autora Rade Stojadinovica, ali to nije o radovima ili gospodarenju lovistem.

Kod nas je situacija, kad se neka lovacka strucna knjiga (jednom u 5 ili 10 godina) pojavi na trzistu, treba je kupiti, jer drugo izdanje nece doci tako skoro.

nesto specijalizirane literature se moze naci na web stranicama HLS, ali cesto puta, vrlo usko podrucje, i mladim lovcima bez neke koristi.

http://www.hls.com.hr/kategorija-proizvoda/knjige
https://www.lovacki-savez-pgz.hr/hr/bib ... z_e/223/33

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


20 tra 2022, 19:04
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5368
Lokacija: Zagreb
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Može se posuditi od nekoga tko što ima.
Tko je nov u ovome,za njega može biti korisno.


20 tra 2022, 19:28
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 19 tra 2022, 15:16
Postovi: 105
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
imam zapravo literaturu, imam od Mustapića Lovstvo i od Durantela Enciklopediju lovstva'. Obje knjige tu i tamo otvorim i pročitam nešto zanimljivo, a i imao sam lovstvo na faksu tako da mi ne treba baš teorijsko znanje nego moje pitanje je više usmjereno na to kakva je praksa u našim lovistima. durantel je francuz i opisuje lov u kontekstu francuske, a mustapic je jako stara knjiga (2000. cini mi se) pa ni ne znam koliko je to primjenjivo uopce.

Da zapravo dodem do srži onoga što mene zanima, a to je:

Radim od doma, u struci koja je orijentirana na projekte tako da imam maksimalno fleksibilno radno vrijeme. Posao ima rok do kojeg se mora napraviti, a na meni je da si upravljam vremenom kad cu i sto cu. U praksi to znaci da znam imat i po 4 dana slobodno da nista ne radim ako se dobro organizriam i stisnem ostala 3 dana. Dobar dio slobodnog vremena provodim setajuci se po šumama i prirodi sa svojim psom.
Volim prirodu i biti u prirodi i što sam više tamo više me privlači takva strana života, a u zadnje vrijeme, kao što sam ranije napomenuo, zanima me to transiranje divljači, i baš upravo lov radi mesa. Ne znam zašto bi se ljudi koji love radi mesa smatrali 'najnižom kastom', po meni je ubiti životinju zbog trofeja puno više nesportski i moralno upitno nego radi mesa ali dobro, neću ulaziti o rapsarave o moralu. To each his own.
Obzirom na gore navedeno, i obzirom da posjedujem oružje temeljem lovačke iskaznice, nekako bi mi logično bilo da spojim ugodno s korisnim. Da se učlanim u lovačko društvo i naučim ono što me zanima - tranširati divljač, i da pritom ne platim prakticki nikakvu cijenu, jer ako je 'cijena' znanja koje mozes tamo dobiti ta da moras 'trpiti' te radne akcije koje su prakticki 100 varijacija šetnje kroz šumu - a to već i sad radim i u tome uživam, onda to i nije neka cijena.
E sad zašto sam pitao kakve sve radne akcije postoje i dal se rade 'solo' il u grupi je ta da bi ja najrade da te zadatke koje mladi lovac mora radit u sumi da ih moze radit sam i da smije uzet psa sa sobom. Pas ju tu dosta bitna komponenta jer ako ne smijem u sumu uzet psa onda mi je dosta manje privlačan taj koncept. Tako da ne znam kakva je etika obavljanaj lovackih duznosti u sumi, dal se smije uzet pas sa sobom (dakle pricamo pas bez lajne naravno) ili bi se to tretiralo kao uznemiravanje divljači (jer pas dok vidi srnu on ju lovu jbg, pas ko pas).


20 tra 2022, 19:56
Profil
Online
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6729
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Monke je napisao/la:
idurantel je francuz i opisuje lov u kontekstu francuske,

.

U toj knjizi navodi lov srne krupnom sacmom. (kod nas, samo karabinom), pa uvjek treba pripaziti.


Monke je napisao/la:
Da se učlanim u lovačko društvo i naučim ono što me zanima - tranširati divljač, i da pritom ne platim prakticki nikakvu cijenu, jer ako je 'cijena' znanja koje mozes tamo dobiti ta da moras 'trpiti' te radne akcije koje su prakticki 100 varijacija šetnje kroz šumu - a to već i sad radim i u tome uživam, onda to i nije neka cijena.

besplatno ne postoji.
Besplatno unistava lovstvo, ali i druge aktivnosti. Nazalost, kad lovci uvide mogucnost "besplatnog odstrela" to na kraju ide u krivolov. A ta pojava devastira lovista. Divljac je drustvena, dristveo je svacije, svacije je nicije, a od lovocuvara nema nista.... i onda krene. A onda takvi nastoje clanarine i sve troskove pokriti mesom.

AKo ides po pravilu, etici itd:
1. Upisnina, kod upisa (cetverocifreni broj)
2. clanarina, godisnja (cetverocifreni broj)
3. radne akcije, koliko procjenjujes vrijednost svog radnog sata? (na pr 50 kn/sat?)

Nakon tog ide, izdavanje lovne dozvole za lov, i cijela paleta ogranicenja, kojima je samo masta pojedinaca granica:
Srnjaka smijes, samo zrelog, jelena ne smijes, mozes kosutu, nazime smijes, vepra samo jednog godisnje itd... fazanske koke ne smijes, smijes pijetla, ali lovi se samo zadnja nedjela u mjesecu, i najvise 4 kljuna po lovcu, jednog zeca u dve godine, i tome slicno. Ovo dajem za primjer, ali tako to otprilike izgleda. Dok se sve planete posloze i sinhorniziraju u svemiru, otpadose jaja dok dodjes u poziciju za pucanje.
Nakon tog neka drustva imaju odstrelnu taxu. (ulazi u troskove)
I neka imaju pravila o podjeli mesa - pola mesa drustvu, svo meso drustvu, placanje mesa po kilu, ili podjela mesa prema vrsti divljaci - jelen drustvu, svinja lovcu, ovisi o odredbama drustva.

Neka prosjecno drustvo ima 150 lovaca, i kvotu odstrela ovog ili onog od 200 grla krupne divjaci.
Ispada, kad bi svi ispunjavali uvjete, prosjek od 1.5 grla po lovcu godisnje, da se odstreli.

Sad usporedi sa ciframa s kojima gore baratamo. A mozes ocekivati jedno grlo godisnje, mozda.
Ako je po pravilu, i legalno, nema dzabe.

Sto se psa tice, sa psom u sumu, ili ne - ovisi o pravilima drustva i odredbama lovnika, ovisi i o tome jel pas lovacki sa ispitom, ili bez, itd itd.

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


20 tra 2022, 21:04
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5368
Lokacija: Zagreb
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Ako si na faksu imao lovstvo,vjerojatno imaš veterinu ili poljoprivredu,tu si mogao dosta toga pokupiti.
U najboljoj namjeri ti kažem ,da ne navodiš da ti je meso jedan od glavnih faktora kod učlanjivanja u LD.
Obrada divljači se treba malo i praktično vidjeti,a osnova(glavni potezi i rezovi )su navedeni u literaturi.
Osobno ne bih preporučio nikome da pušta psa u lovištu,bez kontrole.
Pas može učiniti veliku štetu,kako si naveo,trči za srnama :A00: ....
Zamisli da pas trči za srnom kada je pred lanjenje ili se tek olanila...
Ili kada koke imaju tek izlegle piliće,ili zečica zečiće...
Osobno sam vidio kada je njemački oštrodlaki ptičar zaklao srnu....
Temeljni mir u lovištu je životna potreba divljači i zamisli da svatko(i lovci i nelovci) pušta u lovištu da psi rade što hoće...
Lovočuvari,pa i lovci su tu da pripaze i na te stvari,to je i zakonska regulativa.


21 tra 2022, 16:42
Profil
Online
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6729
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Mirok je problematiku psa u lovistu, dobro opisao! :A25:

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


21 tra 2022, 17:32
Profil
Razvodnik
Razvodnik

Pridružen/a: 19 tra 2022, 15:16
Postovi: 105
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Hvala na odgovorima, cini mi se da mi je, kad sve zbrojim i oduzmem, bolje upisati tečaj/vecernju skolu za mesara negdje na pučkom učilištu ili sl. a lov onda komercijalan kao gost lovac.

Također, ovo za pticara da ubija srnu, dosta gadno, al sad si me zaintrigirao. Mozes mozda podjelit malo detalje incidenta, jel srna bila šepava, ranjena ili nešto, zapela negdje? jer nema teoretske šanse da u normalnim uvijetima bilo koji pas ulovi srnu.


21 tra 2022, 17:51
Profil
Online
Brigadni General
Brigadni General
Avatar

Pridružen/a: 26 vel 2012, 13:10
Postovi: 6729
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Monke je napisao/la:
Hvala na odgovorima, cini mi se da mi je, kad sve zbrojim i oduzmem, bolje upisati tečaj/vecernju skolu za mesara negdje na pučkom učilištu ili sl. a lov onda komercijalan kao gost lovac.

Također, ovo za pticara da ubija srnu, dosta gadno, al sad si me zaintrigirao. Mozes mozda podjelit malo detalje incidenta, jel srna bila šepava, ranjena ili nešto, zapela negdje? jer nema teoretske šanse da u normalnim uvijetima bilo koji pas ulovi srnu.


Ne treba praviti filozifiju od trasniranja divljaci. Kad prodjes dva puta, ide rutinski.
Mislim, da je priprema divljaci kasnije daleko vece umijece, gulas, pecenje i slicno, nego trasiranje.
Guljenje i trasniranje je jedan dio.

Ali prije tog ide izvlacenje divljaci, koje zna biti mukotrpno ako odstrelis na teskom terenu. (imati na umu)

Inace, ja sam pristalica i komercijalnog lova po umjerenim cijenama, ali i clanstva u drustvo.
Ako si aktivan u lovu na obje strane, vrlo brzo ces sve pohvatati.

Kad zavrsis lovacki ispit, znanje je obicno tanasno.
SLijedeci izazovi ce biti izbor puske, izbor streljiva (jeftino nije uvijek najbolje), kao i vjestina rukovanja puskom i odrzavanje. (na primjer savladati nacin upucavanja puske), itd....

Poanta, guljenje divljaci i transiranje ces brzo pohvatati, pa nije to "rocket science".

_________________
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”


21 tra 2022, 19:23
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5368
Lokacija: Zagreb
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Bio je to lov na štetočine i išli smo pogonom polako naprijed,a psi (ptičari) su radili nešto ispred nas.
Bili smo u umjerenom gustišu i odjednom smo čuli kako srna bolno kmeći.
Nismo se u prvi tren ni snašli,a moj prijatelj čiji je pas također bio u pogonu ,je počeo vikati da nečiji pas kolje srnu.
Poslije je rekao da mu je to poznato jer je to već doživio.
Kako u tome momentu to još nije nitko vidio,bila je mala pometnja i frend je opet vikao"j.bo vas bog, jel čujete da nečiji pas kolje srnu".
Gledamo se mi tamo i počne on zvati svoga Đonija,Đoni dođi !
Ali Đonija nigdje i mi krenemo nekih dvadesetak metara naprijed,a Đoni drži srnu za vrat i ne pušta :A00:
I što sada?
Odvojili smo psa od srne i skratili joj muke.
Kako ju je pas uhvatio,ne znamo,nije bilo tragova da je bila bolesna....
Nekako se desilo ,možda je zapela na nečemu,opet,glasno smo se kretali.......tko zna.....
Inače, htio sam ti reći da je moj pok kum bio dugi niz godina profesionalni lovočuvar i sjećam se da je on opominjao svakoga šetača i izletnika koji su u šumi puštali slobodno pse.
Opomena je bila"psa na lajnu" i vjerujte ,znao je što radi.


21 tra 2022, 20:02
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5368
Lokacija: Zagreb
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Samo da ti kažem da te razumijem.
I šetnja sa psom je uživancija,lov sa psom još i više i ljubav čovjeka i psa je takva ,da onaj tko psa nije imao ,to ne zna!
Imao sam bretonku i znam sve to!


21 tra 2022, 20:15
Profil
Brigadni General
Brigadni General

Pridružen/a: 28 stu 2019, 15:43
Postovi: 5368
Lokacija: Zagreb
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Ajde da napišem da znam i za slučaj kada su svinje u slobodnome,otvorenom uzgoju,rastrgale lovnoga terijera koji je mislio projuriti kroz njih ,jer je gonio lisicu!
Gotovo ništa od njega nije ostalo dok smo stigi do tamo!


21 tra 2022, 20:21
Profil
Skupnik
Skupnik
Avatar

Pridružen/a: 31 ožu 2010, 18:05
Postovi: 265
Lokacija: Vukovar
Post Re: Lovacko drustvo/udruga preporuka
Rjesenje za probleme sa srnama je dresirati psa da ne goni srne, ili da prestane goniti na poziv.
Puno lovim sitnu divljac, nikad nam se nije desilo da je pticar ili sunjkavac ulovio srnu u lovu. S druge strane vise puta sam dozivio da psi ulove prase ili nazime zivo.
Moja springerica najcesce ignorira srne, ako ih i pocne goniti na poziv prestaje. I to je rezultat dresure.

_________________
Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ


24 tra 2022, 02:56
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 220 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sljedeća

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
HR (CRO) by Ančica Sečan