Page 2 of 3
Re: Kukrić
Posted: 23 Mar 2009, 23:14
by Mike_Torello
Allman? slike?
Re: Kukrić
Posted: 24 Mar 2009, 00:15
by Legion66
Ih, imam ja bajonetaaaa!
Re: Kukrić
Posted: 24 Mar 2009, 08:14
by Mr.Cabdriver
Dobro jel se može konačno vidjet slike tih svetih kukrija ili ćemo samo puštat zazubice čitajući o njima!?!?!?
Re: Kukrić
Posted: 24 Mar 2009, 10:26
by allman
Mike_Torello wrote:Allman? slike?
Sa malim zakašnjenjem,sorry...
Re: Kukrić
Posted: 24 Mar 2009, 11:10
by Mr.Cabdriver
Ako je clip point tip oštrice najuniverzalniji, onda je kukri oblik definitvno najbolji combat/wilderness oblik oštrice... Dovoljno je špicast za ubost a ne bi baš nitko volio da mu se tintara nađe na putu tako masivne oštrice. Respect!
Re: Kukrić
Posted: 24 Mar 2009, 11:23
by Legion66
Čital sam negdi da su Gurke u bitkama mogli jednim udarcem odrubit glavu, ekrtremitete i ako je udarac išao po dijagonali od spoja vrata i ramena da je završio blizu struka. Brutalno. Allman, ja sam zainterisiran za kukri, imaš PP.
Re: Kukrić
Posted: 24 Mar 2009, 13:38
by allman
Slobodan sam preporučiti sve o kukrićima na
http://www.gurkhakukris.com/
Re: Kukrić
Posted: 05 Apr 2009, 22:14
by vuky-zd
Re: Kukrić
Posted: 06 Apr 2009, 00:06
by toni_u
U cemu je kvaka? na nozu pise KHUKURI a na papiru KHUKRI

Re: Kukrić
Posted: 07 Apr 2009, 13:53
by allman
Na Nepalskom jeziku izvorno KHUKURI a za izvoz THE KHUKRI..... pojednostaviše "kolonijalisti" orginalni naziv

Re: Kukrić
Posted: 29 Jul 2009, 08:10
by nobile157
Evo, nakon dugih mjeseci čekanja, konačno stigao iz Nepala, vjerojatno ga je donio ghurka plivajući, kukri za frenda s foruma.
002.JPG
004.JPG
Ugodno druženje s novim ljubimcem u kolekciji

Re: Kukrić
Posted: 29 Jul 2009, 19:47
by ben-66
Jos malo i napokon moj...
Re: Kukrić
Posted: 30 Jul 2009, 22:03
by nobile157
A sada pošalji fotke cijele kolekcije, da malo pogledamo

Re: Kukrić
Posted: 31 Jul 2009, 20:27
by ben-66
Uskoro ,obecavam

Re: Kukrić
Posted: 22 Aug 2009, 03:42
by Armalite Kid
legion.poljak66 wrote:Čital sam negdi da su Gurke u bitkama mogli jednim udarcem odrubit glavu, ekrtremitete i ako je udarac išao po dijagonali od spoja vrata i ramena da je završio blizu struka. Brutalno. Allman, ja sam zainterisiran za kukri, imaš PP.
Ne vjerujem da su prije parsto godina kad su se tukli sa tim noževima ili ikad nepalci imali razvijenu metalurgiju da naprave tako kvalitetan i oštar čelik.
Re: Kukrić
Posted: 22 Aug 2009, 08:39
by nobile157
I nisu, rade kao i danas od onoga što im je dostupno, ali da je kukri itekako oštar nema dvojbe - isprobano. A zbog oblika oštrice (poput staromakedonskog kopisa) je rez još jači i stvarno se može odsjeći bilo koji ekstremitet njime.
Naravno, to vrijedi za pravi kukri, ne za limenjake pravljene za turiste.
Re: Kukrić
Posted: 22 Aug 2009, 12:05
by stari-nakovanj
Armalite Kid wrote: Ne vjerujem da su prije parsto godina kad su se tukli sa tim noževima ili ikad nepalci imali razvijenu metalurgiju da naprave tako kvalitetan i oštar čelik.
nobile157 wrote:I nisu...
vjerujte, jesu. kao dokaz mozete uzeti zeljezni stup u indiji, ako niste nikad culi za njega, zguglajte pojam "indian iron pillar". radi se o preko 1500 godina starom, 6 tona teskom, zeljeznom stupu u indiji koji cijelo vrijeme stoji izlozen kisi, suncu, vjetru...bez traga koroziji!!
kvaliteta celika i razvijenost metalurgije su pojmovi koji su obrnuto proporcionalni tolerancijama udjela legirnih elemenata u celiku. drugim rijecima, sto preciznije mozes dobiti udio, recimo, ugljika u zeljezu, to imas kvalitetniji celik.
ako je itko ikada u povijesti imao kvalitetan celik, po povijesnim dokazima, to su bili metalurzi sa podrucja indije i sire. nisam bas kvalitetno proucavao povijest njihovih ostrica, ali ne bih se kladio da su danasnje od "feder plata" bolje ili kvalitetnije od onih prije.
...ostar celik - to nema veze sa metalurgijom!
Re: Kukrić
Posted: 22 Aug 2009, 12:54
by glavke
Ako ti kažeš tako onda vjerujem...

Re: Kukrić
Posted: 22 Aug 2009, 14:26
by nobile157
Nisam mislio na Indiju, Nepal je blizu, ali ipak..
Za stup znam, neznam samo koliko je zaboden u zemlju, a pojam damascus čelik i je nastao u Indiji.
A oštrica, tj. njena oštrina stvarno nema veze sa metalurgijom.
Re: Kukrić
Posted: 22 Aug 2009, 16:20
by Armalite Kid
Hoćete reći da se oštrice od nehrđajućeg čelika mogu naoštriti isto tako kao i one recimo carbon V (cold steelove) ?
I da kompozicija čelika nema nikakvog udjela na kvalitetu noža i na oštrinu ?