Page 2 of 2

Re: KLASIČNOG STRELJAŠTVA NEMA?

Posted: 25 Mar 2009, 07:14
by blackpowder
@nobile

17. OSTALA PRAVILA FORUMA
(Ne)pismenost pojedinih članova foruma je njihova stvar. Nije uobičajeno upozoravati nekoga i ispravljati nečije griješke u tipkanju, gramatici ili pravopisu.

Re: KLASIČNOG STRELJAŠTVA NEMA?

Posted: 25 Mar 2009, 09:33
by gutenberg
blackpowder wrote:@nobile

17. OSTALA PRAVILA FORUMA
(Ne)pismenost pojedinih članova foruma je njihova stvar. Nije uobičajeno upozoravati nekoga i ispravljati nečije griješke u tipkanju, gramatici ili pravopisu.
Primijetio sam da nobile voli ispravljati, mada nije svjestan svojih pogrešaka.
Nedavno je napisao V.S. - versus se skraćeno piše vs - bez točki.
Drugom prilikom je naveo kako je .... četvero (ili dvoje - nebitno) ljudi ....
a pravilno glasi: jedan čovjek, dva čovjeka tri čovjeka, četiri čovjeka, ali je zato PET LJUDI
To je samo jedan dio; a mogao bih ih navesti još, što mi nije cilj.
Osim toga isto vidim da članovi pišu "neznam"; negacija se piše odvojeno! Da o "Ć" i "Č" ne govorim.
Ali, nikada mi nije palo na pamet ispravljati nekoga; bez obzira što sam u tom području možda jači od ostalih.
Bez daljnjega, svima se greške potkradaju, i tu je upitno od osobe koja ukazuje na propust, da li to radi dobronamjerno ili liječi svoje komplekse.
Cilj ovog foruma je druženje, razmjena iskustava i zabava. Barem tako mislim.

Re: KLASIČNOG STRELJAŠTVA NEMA?

Posted: 25 Mar 2009, 16:31
by nobile157
Nije stvar u nepismenosti, nego u izrazima koji ne pripadaju ni hrvatskom jeziku niti su jasni. Nešto se pomiče, ako nešto pomjeraš, onda ideš po nekakvoj mjeri.

A za svaku grešku koja mi se potkrade (ne mislim nehotično u brzini, jer nekada započinjem rečenicu malim slovom ili pišem malim nešto što bi trebalo velikim), slobodno me ispravi, tu nema ljutnje. Mislim da bismo ipak svi zajedno trebali paziti na jezik i pravopis i koristiti naše riječi, kada ih već imamo (pri tome ne mislim na vrtolet, samokres i slične umotvorine, nego riječi koje se i dalje, uporno i poslije skoro 20 godina koriste bez ikakve potrebe i razloga, a najčešće su :
POMJERANJE - pomicanje
BEZBJEDNOST - sigurnost
UBJEĐIVANJE - uvjeravanje.

Nisam ispravljao ničiji zarez, malo ili veliko slovo niti bilo što slično, ali bode me u oči uporaba izraza koji nisu nikada bili dio našeg jezika, ali su se forsirali. Opet ponavljam, nemam ništa protiv tih riječi i izraza, ali u njihovom prirodnom okruženju i u zemlji u kojoj su normalni i uobičajeni.

Sjećam se anegdote iz 1991. kada je jedan kolega, jer nije znao kako se pravilno kaže TEKA ili bilježnica, na istoj napisao SVIJESKA :A19: :A03:

Kako se pretpostavlja da bi ovaj forum trebao biti ozbiljan i mjesto na kojem se može dobiti kvalitetna i provjerena informacija, svakako nije korektno učiti nekoga da nešto "pomjera" niti da "ubjeđuje".

Također, za sve one forumaše koji nisu iz RH, normalno je da ako nešto postaju, pišu na SVOM jeziku i koriste SVOJE izraze i riječi, pa ako koriste ekavicu, to nije razlog da se ja ili bilo tko drugi ljutimo. Razumjemo se a ako nešto ne razumijemo, tražit ćemo objašnjenje i odgovoriti. Ali, ipak treba voljeti i koristiti svoj jezik, a poštivati tuđi, jer jedino tako će i drugi poštivati nas i naš jezik.

Re: KLASIČNOG STRELJAŠTVA NEMA?

Posted: 25 Mar 2009, 21:51
by blackpowder
nobile157 wrote: Nešto se pomiče, ako nešto pomjeraš, onda ideš po nekakvoj mjeri.
Bravo pun pogodak! Ciljnici se "pomjeraju" jer se pomikavleju po točno određenoj mjeri. Koliko ta mjera iznosi morati ćeš izračunati pomoću Pitagorinog poučka. Moram priznati da se ciljnici mogu i "pomicati" mic po mic. Kvrcneš čekićem pa pukneš metak da vidiš kako nosi. Pa iznova kvrcneš čekićem i pukneš metak. Tako mic po mic dok ciljnik ne pomakneš na odmjerenu poziciju.

PS Dragi Lastane, moj materinji jezik je tallijanski a po ocu srpski. Sad sam u dilemi trebam li pisati talijanski na ćirilici?

Re: KLASIČNOG STRELJAŠTVA NEMA?

Posted: 25 Mar 2009, 22:31
by Original_G
postove vezane uz temu premestil sam u trenažni procesi :A25: nastavak ovoga može tu ili u vox-u