Page 2 of 2

Re: KALIBAR - Glock vs. HS 2000

Posted: 25 Nov 2008, 23:16
by omega
Službena stranica Springfield armory kaže da XD ima Melonite finiš. E sad il je tu neko lud il je neko na korak od tužbe za povredu patentnih prava. :A03:
Evo službenih specifikacija.
SPRINGFIELD_Book_XD9101.pdf
(418.17 KiB) Downloaded 16 times
Istini za volju zaboravio sam navesti da je razlika između melonita i tenifera isto ko i Coca Cole i Pepsia.

(Torello: evo ja sam ti sve skupio u jedan post)

Re: KALIBAR - Glock vs. HS 2000

Posted: 26 Nov 2008, 01:48
by BojnikPerGall
Službena stranica Springfield armory kaže da XD ima Melonite finiš. E sad il je tu neko lud il je neko na korak od tužbe za povredu patentnih prava.
Slažeš li se da SA ne proizvodi HS?
Stoga, odati ću ti tajnu koja je više nego očita.
Nazivaju to samo zato da bi kao for istakli razliku u odnosu na Glock! :A16:

Re: KALIBAR - Glock vs. HS 2000

Posted: 26 Nov 2008, 11:31
by omega
Znači HS produkt koristi tzv. europsku tehnologiju, a ameri to prodaju pod svojim imenima.

Re: KALIBAR - Glock vs. HS 2000

Posted: 26 Nov 2008, 14:30
by BojnikPerGall
omega wrote:Znači HS produkt koristi tzv. europsku tehnologiju, a ameri to prodaju pod svojim imenima.
HS Produkt sve svoje pištolje (izuzev modela s "stainless" navlakom) kupa u kadama s gotovo istim kemijskim proscesom kao što je i Tenifer kod Glocka.
Tržište je sasvim posebna stvar...
Tako je došlo i do promjene imena za tržište SAD-a iz HS u XD (eXtreme Duty) te je mnogim koji površno poznaju tržište unijelo dodatnu pometnju.
Kao rezultat imamo to da dan danas postoje ljudi koji tvrde da XD proizvodi Springfield Armory...
Ista je stvar s Tenifer-Melonite.
A možeš li mi ti recimo objasniti što je to Melonite? :?:

Re: KALIBAR - Glock vs. HS 2000

Posted: 26 Nov 2008, 14:39
by BoB
varijacija na temu
Nitriranje je termokemijska obrada kojom se zasićuje površina čelika s dušikom. Dušik omogućuje sličan efekt kao i ugljik. Razlikujemo plinsko nitriranje i cijaniranje (nitriranje u kupci).
Kod plinskog nitriranja koristi se plin koji sadrži ugljični monoksid. Vrijeme plinskog nitriranja je 20 – 40 sati. Postiže se tvrdoća i do 1.200 HV, dubina sloja je 0,05 do 0,4 mm. Nitriranje se izvodi ispod temperature A1 (500 – 580 °C). Nitriraju se dijelovi izloženi trošenju: radilice, vodilice, osovine i dr.
Kod cijaniranja čelik se umače u tekući cijanid koji omogućuje difuziju ugljika i dušika u čelik. Debljina nitriranog čelika je 0,2 mm za legirane čelika i 0,1 mm za nelegirane čelike. Ovaj postupak traje 4 sata pa su slojevi tanji nego pri plinskom nitriranju. Tvrdoća nije tako visoka, ali je otpornost na trošenje iznimna.
Kod svih ovih procesa javlja se zaostalo tlačno naprezanje u površini, koje stvara odličnu otpornost na zamor materijala i povoljnu kombinaciju tvrdoće, čvrstoće i žilavosti.

Re: KALIBAR - Glock vs. HS 2000

Posted: 26 Nov 2008, 14:49
by BojnikPerGall
BoB wrote:varijacija na temu
Nitriranje je termokemijska obrada kojom se zasićuje površina čelika s dušikom. Dušik omogućuje sličan efekt kao i ugljik. Razlikujemo plinsko nitriranje i cijaniranje (nitriranje u kupci).
Kod plinskog nitriranja koristi se plin koji sadrži ugljični monoksid. Vrijeme plinskog nitriranja je 20 – 40 sati. Postiže se tvrdoća i do 1.200 HV, dubina sloja je 0,05 do 0,4 mm. Nitriranje se izvodi ispod temperature A1 (500 – 580 °C). Nitriraju se dijelovi izloženi trošenju: radilice, vodilice, osovine i dr.
Kod cijaniranja čelik se umače u tekući cijanid koji omogućuje difuziju ugljika i dušika u čelik. Debljina nitriranog čelika je 0,2 mm za legirane čelika i 0,1 mm za nelegirane čelike. Ovaj postupak traje 4 sata pa su slojevi tanji nego pri plinskom nitriranju. Tvrdoća nije tako visoka, ali je otpornost na trošenje iznimna.
Kod svih ovih procesa javlja se zaostalo tlačno naprezanje u površini, koje stvara odličnu otpornost na zamor materijala i povoljnu kombinaciju tvrdoće, čvrstoće i žilavosti.

Odlično!
Nego BoB zar ovo ne bi trebalo ići kao zasebna tema!?
Mislim da bi tako i drugi forumaši mogli pronaći bolju informaciju i naravno sama bi se tema usko speecijalizirala i dala odlične info kao ovu koju si i ti napisao.
Mislim da se ovako samo izgubi kvalitetan post...
Samo dalje naprijed! :A25:

Re: KALIBAR - Glock vs. HS 2000

Posted: 26 Nov 2008, 15:37
by omega
BojnikPerGall wrote:HS Produkt sve svoje pištolje (izuzev modela s "stainless" navlakom) kupa u kadama s gotovo istim kemijskim proscesom kao što je i Tenifer kod Glocka.
Imam osjećaj da govorimo o istoj stvari ali nikako da se sporazumijemo.